Minu seljakoti sisu.

Täiendasid oma varustust? Jaga enda kogemust teistegagi, antud eseme head ja halvad küljed ning kas soovitaksid teistelegi.
Kasutaja avatar
Jyrgenson
Foorumi raudvara
Foorumi raudvara
Kontakt:

Minu seljakoti sisu.

Postitus Postitas Jyrgenson » 16 Jaan 2012, 10:45

Kuna mrWilson leidis ühes eelnevas teemakäsitluses, et üsna huvitav võiks olla minu seljakoti sisu lahtipakkimine, siis millegi pärast on alust arvata, et see võib ka kellelegi veel huvi pakkuda.
Loomulikult mu seljakoti sisu on pidevas muutumises ja sõltub see eeskätt sellest kas lähen loodusesse lihtsalt vedelema ja puhkama või lähen matkama. Siin omakorda tekkib ka küsimus kui kaua ma looduses olen ja mida seal teha soovin. Matkamisega on nii, et enamus korrad eelistan olla seljakotiga pidevas liikumises, aga vahel teen ka laagri kindlasse kohta üles ja siis tiirutan ümbruses.
Reeglina ma lahkun iga nädal kodust neljapäeva õhtul või reede hommikul ja naasen oma magalaboxi pühapäeva õhtuks. Seega räägime kolmest täis päevast kodunt eemal, vahel 3 ööbimisega vahel 2 ööbimisega.

Praegu talvel võib minu seljakotist leida siis järgmisi asju: magamiskott Haglöfs, mugavus temperatuur ööbimiseks -5C kaal 2kg või kui ilm külmemaks läheb, siis sama tootja magamiskott mugavustemperatuuriga -18C kaal 2340g, kui on teada et öösel on tulemas külma kuni -30C siis lisandub magamiskott Millet mugavustemperatuuriga 0C kaal 1kg. Väga tihti kannan endaga talvel kaasas lihtsat fliisist magamiskotti mida kasutan kas padjana või vajadusel lisa voodrina, kaal vast umbes 300-400g. Seda kasutan selleks, et ei peaks väga tihti oma põhimagamiskotti keemilisse viima või pesumasinasse toppima. Lihtsam on pesta odavat fliisi.

Järgmisena leiab mu seljakotist kaks veekindlat kotti lisariietega. Nendes on reeglina komplekt siidi bokserid stiilis a-la 50a „nõukogude jalgpalli“ või spordi boksereid, meriino T särk, meriino soe pesu, soojad kindad nahast, kolm paari sokke, pakase koorikpüksid, sulevest, fliis, soe jope, soe müts, varu puhv, telkmantel. Kaaluda ei ole viitsinud.

Matkaköök: bensul ja gaasil töötav pliit (alla 300g) koos 700 või 950ml bensuga, kerge gaasipliidi (alla 100g), 2 gaasi 230g, pann, 1L pott, 900ml kann või 1,2L pott (kõik titaanist), 2 kahvlit ja lusikat (titaanist), termostass, kummist kokkuvolditav tass, pannilabidas, kokkuvolditav kauss, tuuletõke pliidile, rikkalik valik maitseaineid, 300g kohvi, mingi kogus teed, mett, kohvipiima, rafineerimata roosuhkrut 350-400g umbes, haarats, toitu 1-3kg, kalja 2L, mahla 1-2L, kanget alkot 0,5-1L, 2 pitsi, vahel väga harva 0,5L termos. Rohkem ei meenugi midagi tähtsat.

Abivahendid ja tööriistad: suur soome puss, Victorinox taskuniga, deemandteritaja, multitööriist Gerber, magneesium pulk, peotäis tampoone (mitte sihipäraseks kasutamiseks), süüte palad, paar küünalt, õmblustarbed, telgiparandus komplekt, kleepuvad paigad, teip, kõige väiksem Fiskarsi vibusaag, 12m 2mm nööri, varu saapapaelad, tugev liim, tormi välgumihkel, gaasiballooni adapter välgumihkli laadimiseks, märkmik, pastakas või sulepea, raamat või ajakiri, gaasil töötav tormilatern, varu sukad laternale, piip, tubakas, tõrvaseep, väike käterett.
Veel kannan kaasas pahille, crocsi plätusid ja vastavalt vajadusele telki või laavut.
Sõltuval asjaoludest võib minu seljakotist leida 1-4L puhast vett, või 2-4 tühja 1L alumiiniumist veepudelit.
Selline on enam-vähem minu seljakoti sisu, kui lähen loodusesse 2-3 väliööbimisega.
Kui mul hiljem midagi veel meenub, siis lisan. Kõik see peaks kokku kaaluma umbes 20-25kg.

Läks meelest veel lisada: mõned pakid paber taskurätikuid, pelleri paber, niisked õlipapid, esmaabi pakk, tavaline lobo matt 200X60 ja kärgmatt, pealamp ja varu patareid.
Äkki viitsivad ka teised oma seljakotid siin lahti pakkida?
Viimati muutis Jyrgenson, 16 Jaan 2012, 23:11, muudetud 3 korda kokku.
https://www.facebook.com/tjmatkaklubi" onclick="window.open(this.href);return false;
Rumalad tahavad saada õnnelikus, targad tugevaks!

Kasutaja avatar
Reimo
Administraator
Administraator
Kontakt:

Re: Minu seljakoti sisu.

Postitus Postitas Reimo » 16 Jaan 2012, 11:42

Talvise matka varustus.
Seljakott 85l 2,2kg (pole suutnud ääreni täis toppida veel)
Magamiskott mugavus -9, 1,8kg Kui kõvem pakane siis 1kg kaaluv mugavus 0 magamiskott kaasa.
telkmantel 500g
Lebomatt
Joogipaun koos veega 1,8l
Primus 1l pott plus colemani gaasipõleti, külmaga õllepurgist piiritusepõleti (kokku ~700g)
Varupesu vastavalt matka pikkusele (sokid, aluspesu, särke)
Soe pusa laagrisse.
1 odav nuga
Väike alumiinium tass ja sprok
Toitu mõned kilod.
Nöör, tualettpaber, kompass, välgumihkel, tikud, märkmik, pastakas, taskulamp.

Taskus veel: Telefon, taskunuga, fotokas.

Kaalun hiljem koti üle, kui kogu varustus koos.

Kasutaja avatar
mrWilson
Administraator
Administraator
Kontakt:

Postitus Postitas mrWilson » 16 Jaan 2012, 13:42

Tänud, Tõnu. Sain ma õigesti aru, et sul on kaasas kaks pliiti? Milleks?
Ah, minge metsa...

Kasutaja avatar
Jyrgenson
Foorumi raudvara
Foorumi raudvara
Kontakt:

Postitus Postitas Jyrgenson » 16 Jaan 2012, 14:29

mrWilson!
Said õigesti aru, mul on kaasas kaks pliiti. Põhjuste loetelu on päris pikk ja ilmselt lõpuni mõistetav ainult mulle endale ja veel väikesele ringile lähedastele inimestele. Aga proovin nüüd seletada.
Bensul töötava pliidi püsi kulu tänu kütuse hinnale on oluliselt soodsam kui gaasi pliidi, samuti on bensuka kasutamine oluliselt lollikindlam igasugu ilmastiku kapriiside suhtes, aga selle kõige juures on üks suur AGA. Bensu pliitidel on jube vali müra foon töötamise ajal, vahel see mind häirib. Seega võimaluse korral kasutan pisikest gaasil töötavat pliiti. Õnneks see pliit on nii tilluke, et mahub kokkupakitult isegi rahakoti vahele.
Järgmine põhjus on see, et ma olen oma maitseeelistuste ori. Ma lihtsalt pean saama süüa maitsvat ja vaheldusrikast toitu. Tihti valmistan korraga mitut toidu elementi mis vajavad kuumutamist ja selleks on vaja kahte põletit. Gurmaanlus on suurem sõltuvus kui nikotiini sõltuvus.
P.S. kolmel korral viimase 10 aasta jooksul on mul ka tehnilistel põhjustel vaja läinud varu matkapliiti. Ühel korral oli ära väsinud üks silikoon tihend ja bensu lekkis, ühel korral astus üks kloun mu pliidi peale ja see vajas põhjalikku remonti ja ühel korral oli bensu mahuti pudelil vint sedavõrd väsinud, et surve sisse löömisel lendas pump pealt minema. Kõigil nendel kordadel oli hea, et varu oli kaasas.
Aga peamised põhjused on ikkagi kaks esimest.
https://www.facebook.com/tjmatkaklubi" onclick="window.open(this.href);return false;

Kasutaja avatar
janek
Matkasell
Matkasell
Kontakt:

Postitus Postitas janek » 16 Jaan 2012, 15:19

Ma julgen kommenteerida mõnda asja oma kaalukartlikust (nagu ma National Geographic'u ajakirjast lugesin) ning ühe asja mitmel eesmärgil kasutamise seisukohast.

2-4 alumiiniumist 1L veepudelit - lihtsalt vee transportimiseks? kas sa kasutatud plastikpudelite või Platypuse veekoti kasutamise peale pole mõelnud. Neid saab tunduvalt väiksemaks suruda kui parajasti ei kasuta ning loomulikult on need ka kergemad ja odavamad (Platypus võibolla mitte).

3 nuga, millest kaks (Victorinox ja Gerber) dubleerivad oma põhiomaduselt. Ma pole küll Gerberi kohta midagi väga head kuulnud kasutajatelt aga mõlemad peaksid olemas siiski päris kasutajakindlad. Ja pea kõike saab niigi teha tugeva soome pussiga.

Kütus. Vaatamata sellele et ma suvel tegin päevas ainult ühe sooja toidu pidas üks keskmine gaasiballoon vastu KOLM nädalat. Ma ei oska kommenteerida gaasilaterna tarbimist aga koos vedelkütusega tundub et umbes pool sellest läheb kodu tagasi. Muidugi kui üks balloonidest on poolik siis on teine teema aga ma võtaks pigem uue ballooni ja kasutaks pooliku ära olukorras kus on kindel et jätkub.

400gr suhkrut - wow.. magus elu metsas.

Tormi välgumihkli täiteadapter - kui tegemist on Primuse Powerlighter moodi asjaga siis peaks see täidetud kujul päris kaua vastu pidama ehk kui kodus täita kas sellest ei piisa.

Saapapaelad saaks ka sellest samast nöörist lõigata ja õigekirjapolitsei karjub teemantteritaja.

Kergmatkajate hulgas on levinud viis, et külmamate ilmadega pannakse magamiskoti peale näiteks sulejope või mingi muu soe riideese, mis muidu lihtsalt kotis jõude oleks. Nii ei pea alati mingit überkotti kaasas vedama või saab ootamatust külmast hoolimata öö rahuilkult ära magada.

Lisan ka kaks faili viimaste matkade kohta Haltile ja Kõrvemaal. toitu ja vett pole arvestatud sest nende kogus oli pidevas muutumises. Halti nimekirjast on välja jäänud Primuse 1L termos.
Manused
kõrvemaa.jpg
kõrvemaa 48h
halti varustus.png
halti varustus
easy just isn’t worth it

Kasutaja avatar
Jyrgenson
Foorumi raudvara
Foorumi raudvara
Kontakt:

Postitus Postitas Jyrgenson » 16 Jaan 2012, 15:56

Vastus Janekile.

Minu liitrilised veepudelid. Mulle meeldivad need alumiiniumist pudelid. Esiteks nende ava kaliiber sobib täpselt minu veepuhastus seadmega. Järgmiseks, kasutan neid aeg-ajalt radiaatorina magamiskotis sooja veega. Kogemus näitab, et sellisel juhul toimivad paremini kui plast pudelid. Pealgi saab neid panna otse matkapliidile vee soojendamiseks. Osad plast pudelid hakkavad kuuma veega eraldama mingeid kahjulikke aineid, need metall pudelid aga mitte. 2-4 tühja alumiinium pudeli tühi kaal ei ole märkimisväärne. Samuti on sellised pudelid oluliselt vastupidavamad kui plastikust, see kogemus on olemas.

Jah olen Sinuga päri, et multitööriist võiks asja ära ajada, aga see kingiti kunagi sünnipäevaks ja on pühendusega. Pealegi Victorinoxide näpitsad on väga väikese jõuhaardega ja suhteliselt emased. Kunagi püüdsin sellistega kasse ja telki parandada, ning olin püsti hädas. Näpitsad on ikkagi mugavamad käsitleda. Samas ainult näpitsaid matkal kaasas tassida on kuidagi kentsakas, sellepärast on mul üks kergemaid multitööriistu üldse, mida annab leida. Victorinoxi lõiketera on aga vaieldamatult üks parimaid, tänu suhteliselt pehmele terasele on seda võimalik teritada habeme noaga peaaegu võrdseks. Noh ideaalis need instrumendid võiksid olla üks, aga mis teha kui ei ole.

Kütuse kogus. Ma ei ole kunagi üksinda looduses, käin alati seltskonnaga. Üksinda olles piisaks küll 2-3 päevaks 350ml bensust, aga kahele enam mitte. Gaasi on nii palju sellepärast kaasas, et kasutan palju tormilaternat. Enamus juhtudel ongi tegelikult kaasas üks täis ja üks kasutatud balloon. Kuigi eelistan kindluse mõttes kahte täis kaasa võtta ja ainult 230ml, sest need põlevad lõpuni ja pole probleeme surve kadumisega.

Rafineerimata roo suhkur pole nii magus kui valge peedi suhkur. Looduses olles talvel joongi magusat kohvi ja teed. Suhkrut kasutan ka maitseainena liharoogadel.

Gaasi adapter. See ei kaalu ju midagi ja jee mul on meeles kunagi välgumihklit kodus täita. Pealegi on juhtunud, et mingil põhjusel on välgumihkel tühjaks lekkinud kotis.

Sulejope magamiskoti peal. Öösel tavaliselt keegi tõmbab ta mul pealt ära. Vahel on see mul magamiskotis sees, aga kuna reeglina hoian pükse magamiskotis siis liiga palju kola ka ei taha sinna magamiskotti toppida.

Kasutaja avatar
Evelyn
Uudistaja
Uudistaja
Kontakt:

Postitus Postitas Evelyn » 16 Jaan 2012, 22:11

Lahkan ka sisu:
magamiskott ja fliisist magamiskott
soe pesu, mõned T-särgid, pesu
2 fliisi (õhuke ja paks)
3 paari sokke
müts, varukindad
käterätik
priimus, tuuletõke
kütusepudel bensiiniga (kogus sõltub päevade arvust)
teflonkattega matkapann ja primuse 1l pott
2 tikud, tulemasin, süütepalad
tatonka termostass
nuga (gerber) , fiskarsi lühike matkasaag, bahco multitööriist
kerge pinal, kus on hambahari-pasta, kahvel, lusikas ja väike puidust lusikas ja -nuga)
pealamp, varupatareid, nööri ca 10m, väike kiirliim
sool, maitseained, küüslauk
suhkur (kas 0,5 või 1l laia suuga plastpudelis)
kohv-tee (arvestan umbkaudse koguse hommikuseks-õhtuseks tarbimiseks)
šokolaadid, kissellipulber, kondenspiim, pähklisegu
toit (pole kaalunud, aga üldiselt mõtlen sellele eelnevalt kodus, et oleks olemas hommiku-õhtusöögid, seda siis ilma poekülastusvõimaluseta matkal)
naps, 1l kali
1,5l vett (kui on veevaene rada, siis +1l)
katadyn veepuhastusfilter,
meditsiinikott, väikesed käärid, pintsetid
telgiparanduskomplekt, 2 erineva tugevusega niiti-nõela, teip
kaardid, märkmik, pastapliiats, harilik pliiats, raamat või ajakirjad
vihmakeeb, säärised, plätud
telk, lebo
telefon, fotokas eraldi kotis

*olen mitmel Tõnu "kokku kutsutud" matkal olnud ja saan vägagi hästi aru, miks tal on 2 priimust kaasas. Kui on mingi suurem seltskond kokku sattunud ja eriti pühade-aegsed matkad, on seltskonnas alati selliseid, kel priimust pole(kogemata või meelega) või esimesel õhtul läheb miskit katki, siis on Tõnu teine priimus olnud nö päästjaks. Ise sattusin sel sügisel olukorda, kui selgus, et olin eelmisel matkal pisikese vidina leegijagaja ära kaotanud ja sellest järgmisel matkal unustas Tõnu uue vidina kaasa võtta, nii oli hea see teine priimus kasutusele võtta mõlemal matkal. Aga vahel oleme hommikuti lihtsalt suht üheaegselt kambaga ärkama juhtunud ja siis on ammu enne koite-kukke ärganud Tõnul telgist välja ukerdavatele semudele meeldiv pühapäevahommikune kohvi kahe priimusega hea kiirelt valmis teha:)

Kasutaja avatar
Jyrgenson
Foorumi raudvara
Foorumi raudvara
Kontakt:

Postitus Postitas Jyrgenson » 18 Jaan 2012, 23:36

Kes veel oma seljakoti sisu paljastab või võib järelduse teha, et meie oleme ainukesed kellel on seljakott ja selles on midagi sees? :roll:

merisk
Uudistaja
Uudistaja
Kontakt:

Postitus Postitas merisk » 19 Jaan 2012, 09:44

Jyrgenson kirjutas:Kes veel oma seljakoti sisu paljastab või võib järelduse teha, et meie oleme ainukesed kellel on seljakott ja selles on midagi sees? :roll:
Just nii! Mul on küll seljakott, aga käin kott tühjalt seljas, et äkki kuskil antakse midagi, saab koju tarida! :twisted:

Raske on siin teemas originaalne olla - need pesud ja multitööriistad uuesti üles lugeda. Sinu meeletust kandamist tuleks minu puhul lahutada 10kg ja liita filmiv fotokas 2 objektiiviga.

Kasutaja avatar
Morheatus
Administraator
Administraator
Kontakt:

Postitus Postitas Morheatus » 19 Jaan 2012, 10:28

Kogu viimane arutelu ja vaidlus musta ja valge vahel on ajanud mõtted liikvele, hetkel ei teagi täpselt, mis minu seljakotis täpselt olema hakkab, kord kui jälle metsa saan - nimelt kindlasti korraldan asju ümber. Nii mõnigi asi on, mida tahaks välja vahetada, kuid ressurss laseb seda ajapikku teha (põletid, nõud..).

1. Päevasele matkale lähen endiselt Kas EKV seljakotiga või Columbia seljakotiga.
Ekv seljakotil eemaldan küljepaunad, tõmban külglukkudega koti kõhnaks, seega kaotan pea pool mahutavusest, jääb järele ruum rootsi põletisüsteemi ja kateloki tarvis, soe jope, termos, söögipala ja ruumi jääb ülegi kõvasti, mida täidab selline pisike ninnu-nännu pealambid jne. Parematel päevadel võtan ka fotoka kaasa.
Kahjuks nii pea pikemale matkale ei pääse ja ei ole käinud hiljuti - täitsa vana seadet ei tahagi mainida =)
Kohalejõudmine pole üldsegi nii huvitav kui teekond ise...

rainerk32
Uudistaja
Uudistaja
Kontakt:

Postitus Postitas rainerk32 » 19 Jaan 2012, 11:39

Jyrgenson kirjutas:Kes veel oma seljakoti sisu paljastab või võib järelduse teha, et meie oleme ainukesed kellel on seljakott ja selles on midagi sees? :roll:
Tunnen end oma asju vaadates natuke kui vares laululindude seas, aga kui Tõnu nii otse küsib, siis panen ka oma varustuse kirja. See on 3 aastaaja matkavarustus, sest talvel mul töö tõttu eriti aega matkamisega tegeleda pole.

Riietus. Pikkade varrukatega villane särk, villased lühikesed püksid, kaks paari sokke, pearätik, soe müts, soe fliis, tuulejakk, kattepüksid, sääsevõrk, omatehtud pealiskindad, pealissokid, maastikujooksu jalatsid. Kogukaal 1,5 kg.

Ööbimisvarustus. Varikate-vihmakeep, kinnitusnöörid, kinnitusvaiad, magamiskott, bivikott, matt, omatehtud istumismatt. Kogukaal 1,1 kg.

Toiduvalmistamine. Puuküttega pliit, pott, fooliumist potikaas, puulusikas, tulemasin, varutuleraud, varutulehakatis. Kogukaal 0,3 kg.

Ergonoomia. Matkakepid, päikeseprillid. Kogukaal 0,3 kg.

Puhastus- ja parandustarbed. Hambahari, hambaniit, tualettpaber, seep, kätepuhastusvahend, esmaabipakk, väikesed käärid. Kogukaal 0,2 kg.

Infotöötlus. Kaart, kompass, varukompass, lihtne veekindel kell, tuulemõõtja, GPS (vajadusel), märkmik, pliiats, fotoaparaat, varuaku, dokumendid. Kogukaal 0,5 kg.

Pakkimine. Seljakott, kaks veepudelit (Värska 1,5 l), toidutarvete kott, pisitarvete kott, omatehtud fotokaümbris, muud väikesed kilekotid ja pakendid. Kogukaal 0,6 kg.

Toit on tavaline poest ostetav toit.

Mulle meeldib matkamise juures eeskätt liikumine, kõndimine, seetõttu on ka varustus valitud selle järgi.

Kasutaja avatar
Jyrgenson
Foorumi raudvara
Foorumi raudvara
Kontakt:

Postitus Postitas Jyrgenson » 19 Jaan 2012, 12:44

Merisk palun väga vabandust kui Sind kuidagi ära pahandasin, aga ikka on huvitav teada kuidas ja mismoodi keegi oma asju korraldab. Las minna loetelu pealmpidest ja nugadedest ja millest iganes teab kui pikaks, huvitav on ikka, nii võin avastada miskit mida endalegi kõrva taha panna. Kogemuste vahetamine on alati ju hariv, julgustav ja inpireeriv. Siit võib saada uusi ideid ja tekkida uusi väitlusi. Näiteks kavõi millist nuga keegi mille pärast eelistab, või millist pealampi ja miks just sellist. Isegi selle üle võib arutleda kes millist peldikupaberit kasutab. Sellisest aruelust sain ise möödunud suvel piisavalt mõtlemisainet ja muutsin oma taguotsa pühkimis harjumusi.
Muidugi ma ei imesta ja ei ole ka kuidagi riivatud teadmisest, kui kedagi minu pidevalt ilmuvad kirjutised siin foorumis on ära tüüdanud. Eks võib ju olla tõesti natuke tüütu neid pidevalt lugeda, aga mis teha kui teised harvemini kirjutavad ja omi mõtteid ja kogemusi vähem jagavad. Senimaani pole ükski admin mulle veel märkust teinud, et võiksin oma loovust piirata, kui selline märkus tuleb, siis ma ka kuuletun sellele.
P.S. võib ju luua alateema a-la "Jyrgenson liiga palju lobiseb" :lol:

Kasutaja avatar
janek
Matkasell
Matkasell
Kontakt:

Postitus Postitas janek » 19 Jaan 2012, 14:21

Wow. Rainer. Kui sa just kaaludega ei eksi siis avastasin et leidub siin ka minust kergema varustusega matkajaid. Äkki täpsustad oma magamisvarustust, fotokat, matkakeppe ja seljakotti mudelitega. Sest see on tõesti neetult kerge kandam.
easy just isn’t worth it

merisk
Uudistaja
Uudistaja
Kontakt:

Postitus Postitas merisk » 19 Jaan 2012, 14:59

Jyrgenson kirjutas:Merisk palun väga vabandust kui Sind kuidagi ära pahandasin, aga ikka on huvitav teada kuidas ja mismoodi keegi oma asju korraldab.
Ei mina nii lihtsalt pahanda ;) Ma mõistan väga hästi seda suurt asjade kogust, mis sul kotis on, sest paljud "liigsed" esemed on duubeldamised kellegi teise riskide maandamiseks ja mugavusvarustus. Ega siin lõplikku tõde nagunii pole ja väga pole mõtet vaielda ka, sest inimesed on erinevad ja peaasi on,et matkal keegi ei vingu! On muidugi ka sellist kaadrit, kes mitu korda järjest sama ämbrit kolistavad a la "ma jätsin seekord jälle keebi maha, sest arvasin, et vihma ei tule..." Endale olen pakkimis-nimekirja koostanud, mida rutiinselt jälgin nagu kvaliteedikontroll.

See oli vist Eesti sõjaraamatu klassika Juhan Peegli "Ma langesin esimesel sõjasuvel", kus üks nõukogude-eesti laskurkorpuse poiss oma seljakotis suurt kilost mutrivõtit talismanina kaasas kandis :idea:

rainerk32
Uudistaja
Uudistaja
Kontakt:

Postitus Postitas rainerk32 » 20 Jaan 2012, 01:13

Janek, hea meelega täpsustan. Mul oli kunagi hetk, mil tekkis vajadus ja võimalus hankida endale korraga mitu uut asja, nii ma sain need valida oma äranägemise järgi.

Ööbimisvarustus. Varikate-vihmakeep on Golite Poncho Tarp. Aasade külge kinnitan kerged plastmassist klambrid, millega saab teda vihmakeebina kandes enda ümber koomale tõmmata, et ta tuule käes ei lehviks. Matka ajal hoian teda kokkupandult seljakoti välistaskus, et ta oleks nii vihma korral selgapanemiseks kui laagrisse jõudes ülespanemiseks kohe käepärast. Magamiskott on Western Mountaineering HighLite. Eelistan magamiskotti nondele tekk-kottidele (quilt), sest ei taha magamise ajal oma liikumisvabadust kitsendada. Bivikott on MLD Superlight Bivy (silnylon), selle pealpoolse osa saab aasaga varikatte toe külge üles riputada, nii et sees on võimalik vabalt näiteks raamatut lugeda. Matt on Multimat Adventure Compact XS, mida täiendan istumismatiga (küljekondi all) ja tühja seljakotiga (jalgade all).

Fotokas on Panasonic Lumix DMC-LX3.

Matkakepid on Titanium Goat Adjustable Goat Poles, koos käerihmadega. Nüüd Internetist otsides leidsin, et see firma enam neid ei tooda, vaid nende asemel on Ruta Locura Yana Poles. Käerihmade kinnitus on neil küll suhteliselt imelik, nii et kätt selja tagant ette tuues kipub käerihm vahel küljest ära tulema. Iseenesest sellest ju väga midagi pole, sest oma põhitegevust, kehakaalu toetamist täidavad kepid ja käerihm korralikult. Ilmselt on tootja mõelnud nii, et keppe hoitakse käes nö ameerika stiilis - käsi pealtpoolt läbi aasa ja käepidemest kinni -, mitte suusakepistiilis, kus peos on korraga nii rihm kui ka käepide. Võib-olla GossamerGear LT4 kepid oleksid selles suhtes paremad. Pean välja mõtlema, kuidas rihmade kinnitust kindlamaks muuta.

Seljakott on MLD Exodus. Olen teda natuke konfinud, lõikasin üleliigsed otsad lühemaks, asendasin sulgemisnööri kergema ja paremini silmahakkavaga, samuti õmblesin õlarihma külge tasku, kus hoian matka ajal kaarti ja kompassi. Seljas istub see kott lausa uskumatult hästi. Suurim kaal, mida ma olen temaga vedanud, on u 17 kg, ning seda kanda polnud absoluutselt mingit probleemi.

Kui keegi defineerib suuruse, mille järgi inimesed saavad end arvuliselt võrrelda, siis leidub alati ka selliseid, kes asuvad jahtima rekordeid - ning loomulikult kehtib see ka matkamise kohta. Mina siiski nende hulka ei kuulu. Olen rahul selle varustusega, mis mul on. Mu eesmärk ei ole mitte minimeerida koti kaalu, vaid maksimeerida rõõmu loodusest ja liikumisest. Olen tähele pannud, et kerge varustus annab juurde selliseid asju, mida UL teoreetikud eriti ei rõhuta. Hindan väga, et lisaks sellele, et koti kaal on väiksem, on väiksem ka asjade arv. Kui näiteks matkarajal tekib kahtlus, kas ma laagrit kokku pannes mõne asja ikka panin kotti, siis ma suudan enamasti meelde tuletada hetke, mil ma selle asja kotti panin, või kus ma üldse seda viimati nägin. Laagri kokkupanemine ise on muidugi ka lihtsam. Samuti on mitmed varustuseesemed nii tavalised, et kasutan neid ka igapäevaelus. Võõras kohas matkal viibides on teinekord ütlemata mõnus kätte võtta asju, mis on nii koduselt tuttavad.

Kasutaja avatar
janek
Matkasell
Matkasell
Kontakt:

Postitus Postitas janek » 20 Jaan 2012, 14:11

Väga äge. Kergmatkajatele teada firmad kõik. See asjade vähesus ja seeläbi ühe asja mitmeks otsatarbeks kasutamine meeldib ka mulle. Võib ju öelda et aga mis siis saab kui ära kaob või katki läheb - minu seisukoht on see et siis tuleb järgmine kord oma asjade järgi hoolsamalt vaadata, neid enne matka kontrollida, otstarbekalt kasutada ja kvaliteetne asi hankida. Laagri mahajätmise kohapealt ka, et isegi söömisega koos saab vabalt umbes poole tunniga juba teel olla.
easy just isn’t worth it

Jants
Ekspert
Ekspert
Kontakt:

Postitus Postitas Jants » 20 Jaan 2012, 22:55

Kui nüüd talvel paari- kolmepäevase matka teen, siis võiks seljakoti sisu olla selline:
Mil-tec kott, 88l.
Magamiskott Northland pro tundra 3D (temperatuuriga alla -10 sulekott või suvine magamiskott juurde)
Siidist magamiskoti lina( Vietnami päritolu)
Üks või kaks kokkukäivat ponchot(Mil-tec), kui vajadus varjualuse või küljealuse järgi.
Võib-olla ka Mil-tec bivi(eelmisel talvel oli kaasas, aga vaja ei läinud)
U. 4 cm-ne isetäituv matt (Therm-a-rest trail lite.Võib olla ka lisaks õhuke reflektoriga matt)
Rootsi katelok-priimus Trangia põletiga, max 0,5l piiritust.
U. 400 ml-ne kruus(Tatonka)
titaanist spork
Suur nuga(Ka-bar camp) ja Opinel taskunuga või väike kirves(Fiskars x5) ja keskmises mõõdus nuga(Mora 2000).
Väike matkasaag(Fiskars)
Välgumihkel ja "tuleraud".
Paar ajalehte, rull tualettpaberit.
Võib-olla raketipüstol ja 3 padrunit.
Dioodidega lamp.
Kõrvaklapid telefonipleierile.
Kampsun, 2 paari sokke, ehk ka miski näomask külmas magamiseks(pole veel ostnud) ,säärised.
1,5 L veepudel (kohvi ja tee keetmiseks. Lumevesi jätab teele kõrvalmaitse)
Plekk karbis enda koostatud nn. ellujäämiskomplekt.
Piip ja sinnajuurde käiv.
Kalmuküünal,
mõned tabletid, plaastrid, kompass, kaart.
Midagi ehk ununes...

Toit: Leib, määrdejuust, pakis pajaroog, tatrahelbed, pakis kartulipuder, väike pakk võid, lõkkevorstid,küüslauk, küpsis, šokolaad, rosinad, kiirkohvi, mõned pakid teed, väike kogus sukrut, pläsku talvejoogiga...ehk veel midagi.

Kasutaja avatar
Jyrgenson
Foorumi raudvara
Foorumi raudvara
Kontakt:

Postitus Postitas Jyrgenson » 21 Jaan 2012, 12:24

ekacariya! (no on Sul ikka keeruline kasutaja nimi välja mõeldud, kas sellel mingi eesti keelde tõlgitav tähendus ka on)
Tahtsin raketi püstoli kohta küsida. Mis kaliiber see on ja äkki lihtsalt räägid sellest lähemalt mis asi ja mille jaoks ja kuna vaja on läinud ja bä-bä-bä? Ma tegelikult jätsin oma matkavarustuse nimekirjast välja ühe elemendi mida olen endaga kaasa tassinud kõikjale juba alatea 1995 aastast alates, see on Jericho 941F, 16 lasuline 9mm püstol. Kunagi isegi õnnestus sellele leida 9mm punaseid rakette, aga need said aastavahetustega otsa ja enam pole leidnud uusi asemel. Olen mõelnud 12kal peale ehitada mõne raketika, aga asi on jäänud sinnapaika.
Endal on mul relva vaja läinud matkadel vist neljal korral, aga kas raketikat on Sul ka vaja läinud?
P.S. kas keegi veel relva omab ja seda matkal kaasa on vedanud?

Jants
Ekspert
Ekspert
Kontakt:

Postitus Postitas Jants » 21 Jaan 2012, 18:07

Keerulise nime mõtlesin omal ajal(jupp aega enne seda foorumit siin) välja sel eesmärgil, et lihtsam oleks foorumitesse ja mujale registreerida. Muidu oli nii et tihti tuli kolme nime enne proovida, et leida midagi, mis veel kasutusel ei ole...tüütas ära. Tähendab sanskritis üksikrändur või midagi...
Raketikas on 26,5 mm. Vist kuskil 60-ndatel saksa sõjaväele toodetud, siis natuke kasutatud ja hiljem tsiviilturule müüdud... Meeldib toru juures see et on korralikult üleni metallist tehtud ja hästi tehtud, erinevalt hilisematest HK püstolitest, mis on pooleldi plastikust.
Abiks on eelkõige psühholoogiliselt...kuidagi parem enesetunne on kui vahest üksinda pimedas metsas, või siis mingite kahtlaste tüüpide läheduses ööbides on paugu ja tuleraud käe ulatuses. Teine asi on see et kui peaksin õnnetusse sattuma või ära eksima, oleks üks "õlekõrs" lisaks, abiks enesest märku andmisel.
12 kaliibrilise padruni rakett peaks olema sama kui need, mida pliiatsiga lastakse, vahe on ainult veidi suuremas lennukõrguses. Raketipüstoli oma on juba oluliselt suurem.

Kasutaja avatar
Mait
Moderaator
Moderaator
Kontakt:

Postitus Postitas Mait » 21 Jaan 2012, 18:41

Jyrgenson - miks sul relva vaja läinud on siiani?

Ma oma kuuelasulist ei ole tahtnud kaasa tirida (et kaaslased päris napakaks ei hakkaks pidama). Aga võitlusnuga on siiani ikka kaasas olnud :oops: kuigi mõtlesin näiteks homme minnes seda mitte kaasa võtta...

Kasutaja avatar
Jyrgenson
Foorumi raudvara
Foorumi raudvara
Kontakt:

Postitus Postitas Jyrgenson » 22 Jaan 2012, 08:30

Ratmanof!
Nii nagu Ekacariya ütles on see eelkõige abiks psühholoogiliselt ja kuna see asi kunagi sai ostetud, siis pole selle kodus hoidmisel minu arvates mõtet. Aga mis olukordades seda kasutanud olen ei tahaks siin väga täpselt öelda. Öelda võin seda, et tegemist on olnud juriidiliselt korrektsete hädasesunditega. Kolmel korral loomadega ja ühel inimestega (joomane seltskond tähistas lähistel ühe kamraadi kinnimajast vabanemist ohtra hundijala veega).
Kunagi on olnud ka olukord kus telkisime vähemärgatavas kohas. Öösel tuli joomane seltskond ja jäi meist umbes 100m kaugusele kärakat panema ja hakkas mingi het püstoleid paugutama. Kuulid lendasid korduvalt üle telgi, siis oli küll hea tunne, et selline asi endal ka kaasa on - mine tea mis.

Kasutaja avatar
janek
Matkasell
Matkasell
Kontakt:

Postitus Postitas janek » 22 Jaan 2012, 11:49

Rainer. Veel paar küsimust. Mida jalas kannad ja kuidas need vastu peavad ehk kui palju nendega liikunud oled ja mis kohad kõige pealt järgi annavad?

Puuküttel pliidiks on midagi Caldera Cone või Bushbuddy sarnast?
easy just isn’t worth it

rainerk32
Uudistaja
Uudistaja
Kontakt:

Postitus Postitas rainerk32 » 22 Jaan 2012, 14:10

2010 suvel ostsin Zeppelinist Tartust jalatsid New Balance MT572BY. Nendega matkasin läbi Rootsis Kungsledeni Hemavanist Abiskosse (kokku u 450 km), pärast seda olen neid kasutanud väiksemateks käikudeks Eestis ja igapäevatoimetusteks (sh asfaldil). Kuna ma kõnnin üsna palju jala, siis oma paar tuhat kilomeetrit võiksid nad olla küll läbi käinud.

Tallaaluse muster on väga hästi säilinud, kulumisjälgi on vähe isegi pärast asfaldil käimist. Kuival pinnasel ja pehmes lumes on haare väga hea, aga näiteks märjal laudteel ja jäätunud lumel kipub teinekord järele andma. Kuid suhteliselt sileda talla tõttu on neil jalatsitel väga hea stabiilsus. Üks nõrk koht on pealis, üsna kiiresti tekkis auk väikese varba kohale. Nõelumisega sai seda natuke parandada, aga nüüd on pealisesse tekkinud auk ka suure varba kondi kohale. Teine nõrk koht on sisetald, mis kulus läbi päka ja kannataguse kohalt, aga see on tüüpiline viga, mida mul esineb ka teiste jalatsitega. Ilmselt ei ole need lihtsalt disainitud suure kõndimiskoormuse jaoks. Ette võib heita ka seda, et sidumispaelad on liiga libedad ja tulevad tihti ise sõlmest lahti. Nendel jalatsitel on ka minu maitse kohta liiga paks sisevooder. Kuigi juhuslikult sisse sattunud vesi valgub välja suhteliselt kiiresti, jääb osa sellest voodri sisse pidama, millega jalats muutub niiskeks, nätskeks ja ebamugavaks ning kuivab aeglaselt.

Eelkõige viimasel põhjusel muretsesin endale mõne aja eest jalatsid New Balance Mte101gh. Nendega ma pole veel jõudnud nii palju käia, et midagi oleks hakanud järele andma. Üks paar kaalub ainult 539 g (suurus UK 12) ning kaaluvahe on ka kõndides tunda. Paelad on sõlmelised, mis välistab nende lahtitulemise. Nende jalatsite muster on mõeldud nüüd konkreetselt maastikul kõndimiseks-jooksmiseks ning asfaldile ma nendega väga minna ei julge. Tald on ka kummisegust, mis abrasiivsel pinnal on agaram kuluma.

Puuküttega pliit on jah Bushbuddy Ultra ja oma tööd teeb ta tõesti väga hästi. Tavaliselt valmistan endale 3 korda päevas sooja sööki ning ühe potitäie vee keemaajamiseks kulub peotäis kuivi oksakesi. Tal pole liikuvaid osi, vaid oma funktsiooni täidab ta ainult oma kuju abil. Mulle meeldib see, et võrreldes näiteks Caldera Cone süsteemiga pole vajadust transportimiseks põlemiskambrit lahti võtta ega seejuures oma näppe ning seekaudu ka muud varustust tahma ja tuhaga ära määrida. Samuti on võimalik teda vabalt panna puust laua või pingi või isegi kuivanud risu peale ilma, et ta seda süütaks, ning põletusmaterjali on alati külluses.

Aga Janek, mul on ka Sulle üks küsimus. Su nimekirjast vaatan, et Su magamiskott on Golite RS1 (on vist see?). Kuidas temaga vähegi jahedamal ööl magada on, kui pool temast on lihtsalt lahti? Ja kuidas võitled bivi kondensatsiooniga? Või sünteetilise magamiskoti puhul see nii ei häiri?

Kasutaja avatar
pilving
Ekspert
Ekspert
Kontakt:

Postitus Postitas pilving » 22 Jaan 2012, 19:13

Tõnu, kui saladus ei ole, siis milliste loomadega sa oled konflikti sattunud.
http://www.kakshunti.ee" onclick="window.open(this.href);return false;
http://www.capture-estonia.ee" onclick="window.open(this.href);return false;

Kasutaja avatar
janek
Matkasell
Matkasell
Kontakt:

Postitus Postitas janek » 22 Jaan 2012, 19:34

Ma kasutan seda quilt'i selliselt et panen magamismati sinna sisse. Üks osa on kinnises jalaosas ja ääred lähevad mati alla. Sellel on ka paelad, millega saab päris tihedalt ümber mati sättida. Sarnaselt nagu selle lingi pildi pealt näha on. Kuna keerutan öö jooksul päris mitu korda siis alguses oli tegemist aga nüüdseks olen juba harjunud ja saan ka selili magatud, kuigi voodis ma niimoodi kunagi ei maga.
Lisaks kasutan koti sees siselina ja ümber bivikottis, mis ka tuult kinni peavad ja soojapidavust natuke suurendavad.
Bivikott, mida ma kasutan ei ole kõige parem kuna ei suuda kogu kehast aurustuvad niiskust ära juhtida ja juhtub et hommikul on quilt jalgade juurest pealt niiske. Aga alati ainult pealt ja see kuivab kiirelt pauside ajal. Aga see niiskus on siiski ainult väike ebamugavus, sest täitematerjali kokkuvajumist ei tekita. Samas on see ka nii õhuke et polegi eriti midagi mis saaks kokku vajuda. Sulekoti puhul on see suurem probleem. Peaks proovima ilma bivikotita magada siis saab ehk liikuv õhk paremini ligi kotile ja aurustab niiskuse ära.

Eestis, kus metsa küllalt käes pole tõesti probleemiks puuküttega põleti kasutamine. AGa kas sa kasutasin Kungsledenil ka seda. Seal vist igal pool seda kütet väga palju pole, kuigi olen vaid Nikkaluota - Kebnekaise vahelist ala näinud ja seal ainult mingi paju ka kase võss kasvas.

Jalatsiost on ka jälle aktuaalseks muutumas, sest Salomonid kulusid päris läbi suvel. See võrkriidest pealis on küll jalale hea aga tõesti mitte väga vastupidav. Tahaks inov8 jalatseid proovida aga neid saab ainult tellida ja väge kergesti võib jalanumbriga puusse panna. Neil on paar mudelit, mis tugevama pealisega aga siiskihämmastavalt kerged.
easy just isn’t worth it

Vasta

Mine “Matkavarustuse ülevaated”

Kes on foorumil

Kasutajad foorumit lugemas: Registreeritud kasutajaid pole ja 1 külaline