Kui läheb lappama - talv (ellujäämine)

Jaga oma emotsionaalseid ja praktilisi kogemusi matkadelt.
Kasutaja avatar
sepaonu
Guru
Guru
Kontakt:

Re: Kui läheb lappama - talv (ellujäämine)

Postitus Postitas sepaonu » 11 Jaan 2019, 22:57

Ilmselt on legende rohkem, kui üks, kuidas ennast pärast ujumist päästma hakata 8-)
Kõiki teooriaid soovitaks ka praktiseerida. Ma kuskil prääksatasin hiljuti, et ise olen korra vabatahtlikult riietega sees käinud ja mitteüks foorum ega tuub ei asenda seda tunnet. Samuti on väga lihtne proovida sellist asja, et paned stopperi käima ja vaatad kui palju siis tegelikult läheb aega nii suure lõkke ülestegemiseks, et saaks riideid kuivatada ja ühtlasi saab ka teada, et kui kaua nad kuivavad.
Ma palju jää peal käinud ja üle kere pole kogemata sees käinud. Jalaga kümneid kordi ja vahest väikse üllatusena ja vahel ka oodatuna. Kalameestel reeglina talvekombed ja jalaga sees käimine enamasti midagi ohtlikku pole. Vahest, kui tõenäosus suurem, siis ise kombe püksiotsad ära teipinud.
Juhtub ikka peale ja mahaminnes ja ennast unustades ja voolukohta sattudes. Kalameestel see trikk, et puurivad ju kogu aeg ja jää paksus näha, vahest tehakse ka kontrollpuurimisi liikudes.
Jõgede peal kunagi väga aktiivselt käisin, siis oli mul selline asi, mida ma jäätokiks kutsusin, nagu sepistatud L , kus pikem haru sepanaelalik ja lühem hästi lühike ja hästi õhuke, mis lüüakse loodusest võetud toki sisse, nööriga kinnitus ja pikem haru jääb jää poole tööriistaks. Sellise tokiga väga mugav jääd kontrollida, lähed piki jõge ja mingite sammude järgi toksad ja kui selle läbi jää lööd, siis on ka põhjust tagurpidi käik sisse panna. Jää seisukorrast ja aastaajast muidugi oleneb, ilma lumeta tekkinud terasjää võib 3-5cm täiesti piisav olla ja kevadisest pulkas pudedast jääst tuleb eemale hoida. Mulle omale tundub sellise jäätoki tegemine looduses ja jää kontrollimine oluliselt mõtekama tegevusena, kui jääle astudes mõtlemine, et mhm, tulepulk on, mhm kotis asjad kile sees. Pühapäeval või esmaspäeval teen selle vidina pildi.
joon jõest, söön jõest

Kasutaja avatar
mrWilson
Administraator
Administraator
Kontakt:

Postitus Postitas mrWilson » 11 Jaan 2019, 23:15

Noh, kes meist vabatahtlikult katse läbi teeb? Parajate miinustega vette hüppab (soovitavalt kuuma sauna kõrvale tiiki) ning seejärel kõiki abinõusid tarvitusele võttes enesele eluvaimu uuesti sisse puhub. Veel parem kui katsetajaid on mitu. Erinevate stsenaariumitega.

Ja ärge unustage kõike seda filmida. Ma lähen nüüd popkorne tegema.

8-)
Ah, minge metsa...

Kasutaja avatar
Tarmo
Ekspert
Ekspert
Kontakt:

Postitus Postitas Tarmo » 12 Jaan 2019, 07:39

Lõke (parem isegi mitu lõket) peaks jah selline jaanitule mõõtu olema.
Tule mitte ülessaamist oli minul võimalus proovida viimati täpselt nädal tagasi Tudu metsaonnis. Puud olid märjad ja põlesid ainult niikaua kui süütepala põles. Tudu metsaonn tahab -20 kraadi juures soojaks minemiseks üle 24 tunni kuivade puudega kütmist.
Varem sai talvel metsatööl käies tooreid oksi suures lõkkes põletatud, aga tulealustus pidi hea olema. Suure külmaga üle suure lõkke rääkides tekkivad väga põnevad heliefektid, kaaslane justkui kõnniks ümber sinu - ilmselt on see tingitud heli levimise kiiruse sõltuvusest temperatuurist. Nüüd oksi reeglina ei põletata, vaid kogutakse hakke tegemiseks kokku.

Ise liigun talvel veekindlamast riidest (umbes nagu jope veekindlus) traksidega pükstes ja nahast talvesaabastes. Enamusel juhtudel on jalas ka säärised. Kokku umbes sama, nagu Sepaonu kirjeldab. :) Kannatab korraks vööni vees ära käia ja märjaks ei saagi.

Matkakepiga jääd kontrollides üritan kahtlasi kohti vältida aga igat jalatäit ei kontrolli.
...

Kasutaja avatar
Nohik
Guru
Guru
Kontakt:

Postitus Postitas Nohik » 12 Jaan 2019, 08:27

Kui lõkked on mitmes küljes, on see väga teistmoodi kui 1 suur lõke. Päris soe on, isegi palav. Ja need lõkked ei pea olema üldse mitte jaanitule mõõtu.

Mis puudutab kiirelt suure lõkke tegemist kättesaadavast materjalist, seda paraku RMK platsil ei treeni, suvalist materjali pole.
Ärge käige mu järel, olen isegi eksinud!

Kasutaja avatar
mrWilson
Administraator
Administraator
Kontakt:

Postitus Postitas mrWilson » 12 Jaan 2019, 11:56

Nohik kirjutas:
12 Jaan 2019, 08:27
Mis puudutab kiirelt suure lõkke tegemist kättesaadavast materjalist, seda paraku RMK platsil ei treeni, suvalist materjali pole.
Kui suvatsed astuda kaks sammu platsi kõrvale siis on.
Ah, minge metsa...

Kasutaja avatar
Nohik
Guru
Guru
Kontakt:

Postitus Postitas Nohik » 12 Jaan 2019, 12:54

Ütleme, et nii ja naa. Pärnjärvel isegi imestasin, et kuivakad kõik püsti olid.

Kasutaja avatar
Tarmo
Ekspert
Ekspert
Kontakt:

Postitus Postitas Tarmo » 12 Jaan 2019, 13:13

Tnnn kirjutas:
11 Jaan 2019, 17:20

* keskkond kus on oht üleni sisse lennata - peamiselt siiski jõgi, jõgede äärsed luhad, rabades salaojad, kuiva kuuske pole lähedalt võtta.
Täitsa nõus, AGA algne "situatsioon 1" rääkis ju kopra paisjärve kukkumisest.
Koprad teevad tavaliselt oma elamise lehtpude juurde ja lehtpuude juures hakkavad ka kuused kasvama (öeldakse, et kask on kuuse lapsehoidja) kui nüüd kobras tuleb ja oja üles paisutab, kuivavad (tegelikult upuvad) kuused ära. Peaaegu alati on kopra paisjärve juures kuivanud kuuski.

Kui vähegi võimalik, siis tasuks ikka kiirkõnniga kuhugi tsivilisatsiooni juurde välja jõuda, 2...3 tunniga peaks olema võimalik ilma koormata ka keskmisest veidi raskemat sorti maastiku korral 10 km kaugusele jõudma. (Jah nõus, et väga raske maastiku korral on ka 1 km päevatee hea tulemus) Kindlasti on vajalik öösel liikumiseks valgusallikas. Kui valgust pole siis ei lähe kuhugi.
...

Hendrik
Huviline
Huviline
Kontakt:

Postitus Postitas Hendrik » 12 Jaan 2019, 15:39

Tule üles saamine võib osutuda kaunis ilmvõimatuks ma kujutan ette. Käed ei tööta, mõistus kipub ka hanguma. Leida suvalises kopralodus talvel kuiva tulealustust on suht 50/50, kuna noaga laaste vesta ei pruugi suuta, siis peaks tulealustuseks olema midagi tõhusat, kuiva peent kuuseoksa või kasetohtu, külma ilmaga pole nad ehk ka märgunud vaid kenasti krõbedad. Aga kuidagi tuleb tuli kätte ka saada, kui ma mõtlen ühele novembrikuu matkale kus me lõpuks solberdasime rabas poole kereni vees jäätükkide vahel siis ei suutnud ma kätega isegi peenemaid kuuseoksi murda, pidi kaenla alla panema ja teise randmega peale suruma. Igasugune peenem motoorika mis vajalik tiku tõmbamiseks või tulepulga kraapimiseks oli pehmelt öeldes puudulik.

Kasutaja avatar
Nohik
Guru
Guru
Kontakt:

Postitus Postitas Nohik » 12 Jaan 2019, 16:01

Ei pruugi alati nii olla, 2014 veebruar Luhametsa rajal. Koprad olid pool raba üle ujutanud.
09022014512.jpg
Tarmo kirjutas:
12 Jaan 2019, 13:13
Koprad teevad tavaliselt oma elamise lehtpude juurde ja lehtpuude juures hakkavad ka kuused kasvama (öeldakse, et kask on kuuse lapsehoidja) kui nüüd kobras tuleb ja oja üles paisutab, kuivavad (tegelikult upuvad) kuused ära. Peaaegu alati on kopra paisjärve juures kuivanud kuuski.

Kasutaja avatar
Nohik
Guru
Guru
Kontakt:

Postitus Postitas Nohik » 12 Jaan 2019, 17:26

See meenutab, miks vanasti, õigupoolest, olid kirves ja saag alati varustuses. Nende kahe riista võime lõkkematerjali toota, ütleme, et on ikka päris suur. Ei pea murdma asju, mida saab raiuda ja lõigata. Ja ka lõkkealgatuse valikult on rohkem. Kasvõi kõdunend rabamänni vaigukändu lõhkuda. Tihti on talvel metsakuivast kõige kuivem keskmine kolmandik, noaga selleni jõuda pole kerge. Ja nagu keegi juba eespool ütles, et kirves annab mitu korda sooja (kaasa vedamine, raiumine jne).
Mitu korda elus olen teinud vea, et võtsin märjad kindad liiga vara ära. See viimane moment peab jääma tiku tõmbamiseks. Isegi olen pidanud tasku vaatama, sest käsi ei tundnud tikutopsi.
Kui vaatad tuubist venelaste bushcraftimist, ilma kirveta nad ikka talvel taigasse ei lähe.
Hendrik kirjutas:
12 Jaan 2019, 15:39
Tule üles saamine võib osutuda kaunis ilmvõimatuks ma kujutan ette. Käed ei tööta, mõistus kipub ka hanguma. Leida suvalises kopralodus talvel kuiva tulealustust on suht 50/50, kuna noaga laaste vesta ei pruugi suuta, siis peaks tulealustuseks olema midagi tõhusat, kuiva peent kuuseoksa või kasetohtu, külma ilmaga pole nad ehk ka märgunud vaid kenasti krõbedad. Aga kuidagi tuleb tuli kätte ka saada, kui ma mõtlen ühele novembrikuu matkale kus me lõpuks solberdasime rabas poole kereni vees jäätükkide vahel siis ei suutnud ma kätega isegi peenemaid kuuseoksi murda, pidi kaenla alla panema ja teise randmega peale suruma. Igasugune peenem motoorika mis vajalik tiku tõmbamiseks või tulepulga kraapimiseks oli pehmelt öeldes puudulik.
Lõpetuseks ühe pildi hallist eelajaloolisest ajast, Pedja jõgi mu suvila õues. Jaanuarikuine suurvesi, millele lisandus 5-6 päeva üle -20 külma. Niiöelda bushcraftisime seal ühe suurema talitelgiga ja tegime ringi suuskadega. Liikusime mööda jõge alla, tagasi ma keeldusin mööda jõge sõitmast, mitu inimest sai napilt välja. Vesi hakkas alanema, suurte kivide juurest oli jää õhus ja murdus, kui ligi läksid.
Pildil olevas kohas minu all (vasakpoolne) on suvel ca 10-20 cm vett. Praegu on 2 meetrit, sellist suurvett pole isegi igal kevadel. Pehmelt öeldes vesi kohises. Kui sellises kohas läbi lähed, siis oleksi läbi. Talvise suurvee aegne külm on üks lollemaid aegu jõel käimiseks.
talvel_sama_koht.jpg

Hendrik
Huviline
Huviline
Kontakt:

Postitus Postitas Hendrik » 14 Jaan 2019, 13:20

Nohik kirjutas:
12 Jaan 2019, 17:26
See meenutab, miks vanasti, õigupoolest, olid kirves ja saag alati varustuses. Nende kahe riista võime lõkkematerjali toota, ütleme, et on ikka päris suur. Ei pea murdma asju, mida saab raiuda ja lõigata...

Isegi olen pidanud tasku vaatama, sest käsi ei tundnud tikutopsi.
Need kaks asja võivad kehvades oludes kombineeruda nii, et pead vaatama, kas sul ikka on kirves käes või on juba kuskile minema lennanud. Sama probleem mis noaga, tuimade kätega ei saa sa enam aru, kas lõikad puud või omal näppe otsast.

Kasutaja avatar
sepaonu
Guru
Guru
Kontakt:

Postitus Postitas sepaonu » 14 Jaan 2019, 23:56

See on see jäätoki terasest jubin, mida ma jõgedel kasutanud olen. Noaga mingi serva mahalõikamine pole kohustuslik aga jääb viisakam ja tugevam, kui kilomeetreid mööda jääd minna. Võtad loodusest sobiva toki, kopsad kivi või haluga paika selle vidina ja väike nöörimähis peale. Mina olen rauda ja terast siukese sõlmega nagu pildil pannud, üks ühele poole, teine teisele poole jne ja lõpetussõlm kõige otsa.
j15.jpg
j16.jpg
Mul tööriistaterasest tehtud aga ju ta kõlbab ka ükskõikmillest tehtuna, mingi aja ikka kestab ja mingil muul moel tehtud, taaskasutus jne variandid. Sellise vidinaga sehkendamine ikka targem, kui joosta auto poole või jaanituld teha ja riideid kuivatada 8-)
joon jõest, söön jõest

Kasutaja avatar
Tarmo
Ekspert
Ekspert
Kontakt:

Postitus Postitas Tarmo » 15 Jaan 2019, 09:05

Üldiselt on see suhteliselt lootusetu situatsioon ja pääsemislootused praktiliselt olematud.
Kuigi metsloomad ol looduses ellujäämise eksperdid, sulab igal kevadel looma laipu välja.
Mis päästab on ettevaatlikus ja mitmekordne ülekontrollimine. Gruppina, vahedega liikudes on muidugi olukord kergem, kaaslased saavad aidata.

Igal aastal jääb inimesi kadunuks, praegu otsitakse ka kahte üksikut matkajat, ühte olevat viimati Jumindal nähtud, teine pidi kuhugile Kesk-Eestise minema.
...

Kasutaja avatar
scabere
Matkasell
Matkasell
Kontakt:

Postitus Postitas scabere » 15 Jaan 2019, 11:33

mrWilson kirjutas:
11 Jaan 2019, 15:12
Vaadake järgnevad videod ära:
Toredad videod. Ise jäin mõtlema selle üle, et niipalju kui mina matkal olles kuskile vette olen vajunud, siis enamasti on see koht ikka mingi muda/turbalägane kraav vms mitte mingi selgeveeline jõgi nagu nendes videodes. Ja noh siis tekib kohe küsimus, et kui palju see pasakihi olemasolu midagi mõjutab.

Kasutaja avatar
Tarmo
Ekspert
Ekspert
Kontakt:

Postitus Postitas Tarmo » 15 Jaan 2019, 12:05

Need mõlemad videod lisaks pigem kerges plusis ilmaga - riiete külmumisega probleeme pole.
...

Hendrik
Huviline
Huviline
Kontakt:

Postitus Postitas Hendrik » 15 Jaan 2019, 12:42

Samasse teemasse kaks veidi ekstreemsemat videot, see vana on suht vinge:
Riietega talvel jääauku, siis puupulgaga tuld hõõruda ja öö läbi väljas
Ainult niudevööga talvel öö läbi väljas, lisaks hõõrumisega tuld kah

Tema ei kipu oma riideid kohe seljast kiskuma, kui see niudevöö klipp välja arvata :D

Kasutaja avatar
sepaonu
Guru
Guru
Kontakt:

Postitus Postitas sepaonu » 15 Jaan 2019, 12:51

Tarmo kirjutas:
15 Jaan 2019, 09:05
metsloomad ol looduses ellujäämise eksperdid, sulab igal kevadel looma laipu välja.
Ma joon jõest aga mitte mõtlematult. Kevadel tuleb mõelda ka seda, et viimase jääga upub ka loomi. Kui pole filtrit ega veekeeduvõimalust ja peab jooma, siis peaks vähemalt vett tähelepanelikult jälgides allavoolu kõndima ennem joomist.
joon jõest, söön jõest

Kasutaja avatar
Tarmo
Ekspert
Ekspert
Kontakt:

Postitus Postitas Tarmo » 15 Jaan 2019, 12:59

Tarmo kirjutas:
15 Jaan 2019, 09:05
...., praegu otsitakse ka kahte üksikut matkajat, ühte olevat viimati Jumindal nähtud, teine pidi kuhugile Kesk-Eestise minema.
Tegemist siiski ühe matkajaga :
https://m.facebook.com/groups/226472274 ... 5445256321
...

Kasutaja avatar
fred7
Matkasell
Matkasell
Kontakt:

Postitus Postitas fred7 » 15 Jaan 2019, 13:21

Väiksena talvel maal käisime sõbraga mõõda Piusa jõge nii, et läbi jää oli näha vee voolamist. Päris õudne tegelikult tagant järele mõeldes. Oleks läbi jää vajunud, oleks võibolla veevool jää alla viinud.

Kasutaja avatar
Nohik
Guru
Guru
Kontakt:

Postitus Postitas Nohik » 15 Jaan 2019, 14:09

Sellel vennal on ikka üsna suur psüühiline kontroll iseenda üle. Aga annab lootust, kui tunniga tule üles saad, oled pääsenud.
Hendrik kirjutas:
15 Jaan 2019, 12:42
Samasse teemasse kaks veidi ekstreemsemat videot, see vana on suht vinge:
Riietega talvel jääauku, siis puupulgaga tuld hõõruda ja öö läbi väljasAinult niudevööga talvel öö läbi väljas, lisaks hõõrumisega tuld kahTema ei kipu oma riideid kohe seljast kiskuma, kui see niudevöö klipp välja arvata :D

Kasutaja avatar
mrWilson
Administraator
Administraator
Kontakt:

Postitus Postitas mrWilson » 15 Jaan 2019, 14:21

Hendrik kirjutas:
15 Jaan 2019, 12:42
... see vana on suht vinge:
Riietega talvel jääauku, siis puupulgaga tuld hõõruda ja öö läbi väljas
Selles videos tundub, et väljas peavad küll plusskraadid olema, et jõuab veel paljakäsi nikerdama ja tuld puurima hakata ning sealjuures veel filmimisega tegeleda. :)

Üldiselt vägevate miinustega on märjaks saamise oht tunduvalt väiksem kuna enamus veekogud on kinni külmunud ning kannavad inimest. Sellise pool piduse ilmaga tavaliselt leiavad aset sellised sisse/läbi kukkumise vahejuhtumid. Seega on lootust, et kõik hästi lõppeb.
Ah, minge metsa...

Kasutaja avatar
Nohik
Guru
Guru
Kontakt:

Postitus Postitas Nohik » 15 Jaan 2019, 14:39

Mulle tundus, et ta kuskil tulehõõrumise vahelt raputab hõlma ja ütleb, et on külmunud.
mrWilson kirjutas:
15 Jaan 2019, 14:21
Selles videos tundub, et väljas peavad küll plusskraadid olema, et jõuab veel paljakäsi nikerdama ja tuld puurima hakata ning sealjuures veel filmimisega tegeleda. :)

Kasutaja avatar
mrWilson
Administraator
Administraator
Kontakt:

Postitus Postitas mrWilson » 15 Jaan 2019, 14:42

Füüsiline ja vaimne ettevalmistus mängivad suurt rolli. Staažikal talisuplejal on vist kergem vastu pidada kui harilikul külmavaresel.
Ah, minge metsa...

Hendrik
Huviline
Huviline
Kontakt:

Re: Kui läheb lappama - talv

Postitus Postitas Hendrik » 15 Jaan 2019, 14:59

SITUATSIOON 2

Eelmine situatsioon sai kõva vastukaja, proovime ka teise nurga alt. Tühi kõht on parim kokk, nagu öeldakse. Läksid jälle toredasti talvel matkama, aga juhtus selline tobe lugu, et kaasa võetud priimused mingil põhjusel ei funktsioneeri ja hoolimata usinast meisterdamisest enam tööle ei hakka. Muidu oleks ju kõik ok, aga valitud piirkond on selline et pole puuraasugi ja seega midagi sooja valmistada ei saa, matk aga peaks kestma veel vähemalt nädala (st. alles on nädala toiduvaru). Et veel haavale soola raputada, pole kuskil leida ka vedelat vett. Söödavad produktid on matkale valitud vastavalt oma tavapärasele menüü koostamise loogikale. Mida teha ja kas veaks selle nädala välja ka külmapajukil või tuleks kohe taanduma hakata?

Kasutaja avatar
mrWilson
Administraator
Administraator
Kontakt:

Postitus Postitas mrWilson » 15 Jaan 2019, 15:06

Erinevates situatsioonides võiks ka ära märkida kas matkajaid on üks või mitu? Millised on ilmaolud (sest "talv" on liiga lai mõiste)? Sellest oleneb enamus asju.

Kuna sinu situatsiooni järgi andis pliit saba kohe matka alguses (jäi selline mulje), siis on mõistlik katkestada ning proovida hiljem uuesti. Niisama kaerahelbed taskus mööda lumelagendikke hulkuda ei ole kuigi hea mõte.
Ah, minge metsa...

Vasta

Mine “Kogemused, soovitused”

Kes on foorumil

Kasutajad foorumit lugemas: Registreeritud kasutajaid pole ja 2 külalist