GPS või nutika kinnitamine enda külge

Et metsas ära ei eksiks.
Vasta
Kasutaja avatar
Nohik
Guru
Guru
Kontakt:

GPS või nutika kinnitamine enda külge

Postitus Postitas Nohik » 04 Okt 2018, 22:27

Kas sedalaadi kinnitust on keegi kasutanud? Kas võiks toimida, kui tahad keppidega käia, aga vaja tihedalt gepsu vaadata?
Pilt
https://www.armpocket.com/products/mega ... 3041930124
All engineers are cyborgs

Kasutaja avatar
sepaonu
Ekspert
Ekspert
Kontakt:

Re: GPS või nutika kinnitamine enda külge

Postitus Postitas sepaonu » 04 Okt 2018, 22:36

Suupilli hoidja osta ja teibi oma geps sinna külge, saad väga tihti vaadata, ehk kogu aeg 8-)
joon jõest, söön jõest

Kasutaja avatar
Nohik
Guru
Guru
Kontakt:

Postitus Postitas Nohik » 05 Okt 2018, 08:49

Ära hirmuta, mul tuleb kohe meelde, kuidas Lepland Homenjat järgi tegi.
sepaonu kirjutas:
04 Okt 2018, 22:36
Suupilli hoidja osta ja teibi oma geps sinna külge, saad väga tihti vaadata, ehk kogu aeg 8-)

Kasutaja avatar
Nohik
Guru
Guru
Kontakt:

Postitus Postitas Nohik » 05 Okt 2018, 10:38

See oleks muidugi omaette tase, kui prillid suudaks õige suuna näidata, ka siis kui pead keerad.

Kasutaja avatar
sepaonu
Ekspert
Ekspert
Kontakt:

Postitus Postitas sepaonu » 05 Okt 2018, 11:54

Mis see põhjus on, et sul on vaja kogu aeg gps-i pealt suunda vaadata ? Ma jäin ise mõttesse, et ise vaataks tihedamalt nii kõrges ja paksus metsas pimeda ilmaga, kui ettepoole vaadates ei saa midagi sihikule võtta ja ka päiksevalguse järgi viletsavõitu orjenteeruda, samas ma ka ilmselt sellistes oludes liiguks ka üliaeglaselt, iga 10min järgi poleks ka midagi hingeldamispausi vastu ja siis võin gepsu ka ju vaadata.
Ükskord keegi tegi mulle märkuse, et kle sa paned oma mahamärgitud trackist kõvasti mööda, polnudki muud öelda, et hiirega võib ükskõik mida joonistada ja silmadega matkamine on midagi muud.
Kui suupilliraam ei sobi, siis võiks kaaluda toki külge panemist. See vist haruldane asi pole, et toki sisse pannakse mutter, et saaks fotoka jalana kasutada ja muud blingblängi sinna kruvida
Jubinaid saab vist siit odavalt
https://www.aliexpress.com/wholesale?ca ... one+Tripod
pole kahju liigset minema visata.
Eneseimetlejad võivad oma pildimasinad ka teisele poole panna
https://www.thestickpic.com/
ja maakas teeb sellise lisavidina ise 10 minutiga.
joon jõest, söön jõest

tripp
Matkasell
Matkasell
Kontakt:

Postitus Postitas tripp » 05 Okt 2018, 13:44

Hoidja - 150 g
Telefon - 150 g

Mässi endale 300g randme ümber ja tee tund kepikõndi.
Kuidas on?

Ja nagu Sepaonu, ei kujuta ka mina ette, miks peaks kogu aeg gps-i vahtima.
Orienteerudes peab pidevalt ninapidi kaardis olema.
Aga matkates..?

Kasutaja avatar
Nohik
Guru
Guru
Kontakt:

Postitus Postitas Nohik » 05 Okt 2018, 17:21

Siin on mitu põhjust. Esiteks, et sompus ilmaga olen metsas väga halb liikleja, orientiirid on igas ilmakaares samasugused puud ja kivid. Võin 30 meetriga otsa ümber keerata ja tagasi minna. Teataval määral mängib siin rolli ka lühinägelikus, niiske ilmaga on lisaks ka prillid udused või pole peas. Kui on sompus ja prillid udused, pole vahel metsa vaja, ei erista väga maastikul olevaid orientiire.
Teine probleem on see, et kotiga liikumine on mulle nagu töö, paras rühkimine, 50 kg ülekaalu + varustus. Kuna rajas ei käi, siis keerulises maastikus pean teed valima ja liigun üsna sinkavonka. See soodustab omakorda orientiiri kaotamist.
Vätsäri matkal tagasiteel ei saanud kõige pikemas käimislõigus keppe kasutada, ilm oli väga sompus, liikusime väga raskes maastikus. Seal häiris tugevalt, et pidin telefon käes käima peaaegu kogu päevatee. Kuna vedasime varustust, kummalgi oli 2 kotti, oli üsna oluline koti juurde tagasi saada, mitte kivikülvide vahel mujale kanduda.
Aga sellise asja puudus on mind häirinud ka rabas käimsel, kus inimeste radasi pole. Nii kui sompu keerab, läheb kohe jamaks.
Kolmas asi on veel see, et visuaalne mälu on nullilähedane. Ma ei suuda peaaegu midagi visuaalselt mälu järgi üles joonistada.
Mis puudutab lisa 300 g käe küljes, siis telefon või gps on sellises olukorras nagunii käes, lisandub ainult kott. Aga saab keppe kasutada.
Mõnes mõttes võib-olla aitab selgitada olukorda, et aeg, mis suudan seljakotti seljas hoida, ei sõltu palju sellest, kas käin. Kui raiskan pool aega taskus sobramisele, on kokku poole kauem kotti seljas hoida.

tripp
Matkasell
Matkasell
Kontakt:

Postitus Postitas tripp » 05 Okt 2018, 20:17

Aeglasel kiirusel võsas suuna hoidmiseks on kompass.
GPS eeldab normaalset kiirust, pärapõrgus ja võsas pole tal levi, võtab akut.

Kompass on 29 grammi, paned näpu otsa või kaela ja on kogu aeg olemas.

Kasutaja avatar
Nohik
Guru
Guru
Kontakt:

Postitus Postitas Nohik » 05 Okt 2018, 20:59

Viimane kogemus orux-ga ütleb, et ca 10 (kuni 15m) sirge liikumise järel suutis gps üsna hästi saada aru, mis suunas liiguti. Vahel küll tuli see lõik lihtsalt sirgelt kõndida, muidu ei saanud suunast aru jah. Ja mõnikord näitas lühikest aega ca 30 kraadi mööda ka suunda. Selle vastu ei saa.

Kogemus näitab, et halva ilmaga pole ma ka kaardi ja kompassiga suurem asi täpne liikuja. Päike ja kaart sobivad paremini.

Aga tänud kahtlemise eest, võib-olla jätangi ostmata ning hoian 50 tugrikut kokku. Igal juhul ei kiirusta, äkki tuleb parem mõte.

Kasutaja avatar
sepaonu
Ekspert
Ekspert
Kontakt:

Postitus Postitas sepaonu » 05 Okt 2018, 22:39

Ma usun seda pimeda värki. Inimesed on kõik erinevad. Ma mäletan väga hästi, kus ma käinud olen , nii kuus tundi tagasi pööret, kui ka kaks aastat tagasi nähtud asja, orjenteerun ilma gepsuta samamoodi hästi, kui ma legendi tean, seal on siukesed järved, seal on siuke maastik, pole probleemi sinna minna ja tagasitulles aru saada, et ahah, teiseltpoolt sedasamustki tulin ja siitpoolt sedasamustkit lähen jms Kaks korda silmadega kaotatud gepsu üles üles otsinud. Sisemine kompass ja tähelepanelik detailide vaatlus. Üsna kasulik harjumus on teatud intervalliga tagasi vaadata minnes, siis tagasitulles ei teki seda oikuiimelikkõikon tunnet.
Kõik see on mul kadunud udus. Hakkan ringe tegema. Ilmselt ma ei saa ennast positsioneeritud, kui ma midagi kindlat/äratuntavat ei näe. Samamoodi mul lood iseenda loodimisega. Valges olen suhteliselt merekindel ja pimedas üsna suure tõenäosusega söödan kajakaid.
Mul tokiga käies sobib parem reis, kõhupealne(kahlamispükste) kängurutasku ja vasakul rinnal rinnatasku lukuga, külje pealt võetav gepsuga toimetamiseks, tokk lohiseb mõned sammud lihtsalt järgi käerihmaga. Kuhu keegi oma gepsule kõige parema koha leiab on vast individuaalne. Ma kunagi endale lubasin, et kolmandat gepsukaotust lihtsalt ei tule, mul peenike nöör küljes, panen kuhugi riiete külge lõksu või aasaga, kaob ta muidugi siis, kui on ainult igaksjuhuks kaasas ja pikalt ei kasuta.
Kui seda koguaeg peab vaatama gepsu teemat parasjagu pole, siis nii ehk naa peab gepsul mingi kindel koht olema.
tripp kirjutas:
05 Okt 2018, 20:17
GPS eeldab normaalset kiirust, pärapõrgus ja võsas pole tal levi, võtab akut.
Telefoni või pärisgeps? Mul vist kõige esimese etrexiga, kui keegi veel miskitest gepsukaartidest miskit ei teadnud olid miskid leviprobleemid, ma ei oska isegi aastat pakkuda, edasi pole küll ühegi gepsuga miski quest, quest2, gps 60-64 jms pole mingeid tõrkeid kohanud leviga. Nutiasjadest ma midagi ei tea.
Kompass on hea kerge küll, suht lollikindel kah, kursihoidmiseks ongi parim, ainult kompassiga navigeerimine on ikkagi tähelepanelik rehkendus ja tulemus suht ebatäpne ehk tihtilugu tuleb tõdeda, et peaksin olema siin rehkenduse järgi aga olen siin. 8-)
joon jõest, söön jõest

Alar
Uudistaja
Uudistaja
Kontakt:

Postitus Postitas Alar » 06 Okt 2018, 08:28

https://www.dangerclose.it/product.php~ ... ouch~.html
Kinnita see seljakoti õlarihma külge ja oongi olemas

tripp
Matkasell
Matkasell
Kontakt:

Postitus Postitas tripp » 06 Okt 2018, 11:40

Muidugi võib ka gps pealt suunda vaadata, ja enda üldisemat asendit ja mida veel.
Aga kompass on selline low-tech ja lollikindel vidin.
Aku ei saa tühjaks, midagi ei kaalu, midagi ei maksa, maastiku suunda näitab kindlasti paremini kui mistahes elektroonika.
Miks mitte kasutada?

Ma ise kannan väikeseid, tihti vajalikke vidinaid vöökotis.
Sellises:
https://www.jansport.com/shop/en/janspo ... 008#hero=0

Kasutaja avatar
Nohik
Guru
Guru
Kontakt:

Postitus Postitas Nohik » 08 Okt 2018, 12:08

Tagasi vaatama on elu õpetanud küll. Kuigi pole hea pildimälu, midagi ikka meelde jääb.
Mis vöökotti puudutab, mul matkakaaslane kasutab suhteliselt suurt vöökotti, ainult öösel võtab ära, tal toimib. Selle ta 2016 mingist teeäärsest Tokmannist ostis, siiani kahetsen, et ka ei ostnud. Sellist mudelit pole kunagi rohkem näinud müügis.

RRR
Uudistaja
Uudistaja
Kontakt:

Postitus Postitas RRR » 13 Okt 2018, 21:46

Mis GPS? Kaart, kompass, PT - muud pole ju vaja.

Kasutaja avatar
Nohik
Guru
Guru
Kontakt:

Postitus Postitas Nohik » 15 Okt 2018, 00:56

Kompassiga on see jama, et kui ei tea kus oled, sis on ikka üsna umbes minek, kuigi on võimalik otse minna.
Mis selle PT-ga mõtled?
RRR kirjutas:
13 Okt 2018, 21:46

Kasutaja avatar
REGA1872
Moderaator
Moderaator
Kontakt:

Postitus Postitas REGA1872 » 16 Okt 2018, 11:28

Nohik kirjutas:
15 Okt 2018, 00:56
Kompassiga on see jama, et kui ei tea kus oled, sis on ikka üsna umbes minek, kuigi on võimalik otse minna.
Mis selle PT-ga mõtled?
RRR kirjutas:
13 Okt 2018, 21:46
PT - perse tunnetus (mis tuleb aastatega)

Kasutaja avatar
Nohik
Guru
Guru
Kontakt:

Postitus Postitas Nohik » 16 Okt 2018, 12:11

Kui hallidel aegadel maanteeatlasega sai rabamatkadel käidud, mu PT töötas sedasi, et tavaliselt sain hommikul aru, kuhu õhtul laager sai, vahel veidi hiljem või ei saanudki aru. Vahepeal sai veematkatud põhiliselt ja ilmselt koos sellega käis ka orienteerumisoskus alla. 86 sügisel käisin vist viimasel orienteerumisvõistlusel. Et ilmselgelt ma orienteerumisoskusega ei hiilga.

Vasta

Mine “Orienteerumine, topograafia, GPS”

Kes on foorumil

Kasutajad foorumit lugemas: Registreeritud kasutajaid pole ja 1 külaline