Metsade raiumine

Siin kõigest, mis seotud looduses toimuvaga. Uuri siit, mis linnuga tegemist või kas seda marja tasub süüa.
Karel
Uudistaja
Uudistaja
Kontakt:

Metsade raiumine

Postitus Postitas Karel » 16 Mär 2017, 09:31

Viimasel ajal on meedias päris palju juttu olnud sellest kuidas riik (RMK) võtab eestis liiga palju metsa maha.
Uue metsaseadusega tahetakse raiemahte veel suurnedada ja raieküpsete kuuskede vanust alandada.
Mõned ütlevad, et eesti näeb aerofotol välja nagu malelaud, kus on suured lageraie lapid.
Milline on foorumirahva empiiriline kogemus? Kas looduses liikudes tajute ka, et metsa on vähemaks jäänud?

Kasutaja avatar
scabere
Matkasell
Matkasell
Kontakt:

Re: Metsade raiumine

Postitus Postitas scabere » 16 Mär 2017, 10:01

See on selline emotsionaalne teema viimasel ajal.
Küpset metsa on loomulikult tunnetuslikult vähemaks jäänud.
Samas on ka nii mõnelegi varasemale lageraielangile jõudnud selle ajaga, mil mul matkamas on käidud, jõudnud kerkida juba üsnagi arvestatavad noorendikud. Majandusmetsa majandamist on märgata igal juhul, mis on ka igati loogiline.

Sel teemal arutlemine on keeruline ja kõige selle valguses on minumeelest kõige olulisem uudis hoopis see, et http://epl.delfi.ee/news/eesti/igale-ee ... d=77372986

See uudis võiks loodusinimestele lootust juurde anda, et muud metsa väärtused ka hilisematel otsustel kaalukeelele saavad.

Taimo
Huviline
Huviline
Kontakt:

Postitus Postitas Taimo » 16 Mär 2017, 14:46

Metsaraie on mind puudutanud väga isiklikult. 12 aastat tagasi ostsin omale kodu keset metsa. Nüüd on see tõepoolest malelaua servas. Sellegipoolest ma ei kavatse plakatiga Kekskkonnaministeeriumi ette minna. Emotsionaalselt on loomulikult kurb, aga selline ongi majandusmetsa eluring ja esimestel lankidel on juba vöö kõrgused uued männikesed kasvamas. Loomulikult on vanad metsad olulised ökosüsteemi osad oma liigirikkuselt, aga selleks ongi meil olemas kaitsealused metsad.
Kogu see metsaraie vastane kampaania tugineb emotsioonidel. Ma ei suutnud leida mingeid faktilisi andmeid, mis toetaksid väiteid metsade vähenemisest või üleraiumisest. Metsaseaduse muudastusest olen aru saanud nii, et kuuskede raievanust alandatakse, aga nõuded ümbermõõdule jäävad. Ehk siis viljakamas kasvukohas kasvavad kuused kiiremini oma läbimõõdu täis. Samas peaksid metsaseaduse muudatused soosima harvendusraiet lageraie asemel.

Kasutaja avatar
Nohik
Guru
Guru
Kontakt:

Postitus Postitas Nohik » 16 Mär 2017, 18:44

RMK enda prognoos on, et 2035 on üle 60-aastast metsa ca 10%.
All engineers are cyborgs

Piiber
Huviline
Huviline
Kontakt:

Postitus Postitas Piiber » 16 Mär 2017, 20:50

Riivab silma küll. Käib ikka üsna massiline lageraie. Ühest küljest saan aru, et raieküps mets tuleb maha võtta ja sinna kasvab uus asemele, kuid see pole mitte mingi nipiga enam sama. Mets kui vääriselupaik see enam ei ole.
Viimati on silma jäänud Kõrgeperve ümbrus ja Haanja looduspark. Ei ole need künkad enam samad...

Puitu on kahtlemata vaja, kuid hetkel tundub, et on tekkinud uus laine stiilis, et võtame igalt poolt ja korraga, ajame taskud täis ja siis on jälle mõneks ajaks hea olla. Kahjuks on paljud raiefirmad suht sama mentaliteediga nagu 90. aastate metsavargad. Praegu tehakse natukene peenemalt. Järelhooldus jms jäetakse tegemata.
Kobras ehk piiber (Castor) on loomaperekond näriliste seltsist, kobraslaste sugukonna ainus tänapäevane perekond.

vaikus
Uudistaja
Uudistaja
Kontakt:

Postitus Postitas vaikus » 16 Mär 2017, 21:26

Tegelikult on minu arvates ka asi ikka väga kurb. Tõeliselt vana ja võimast metsa on ju mikroskoopiliselt vähe. Jah, on kaitsealad, aga neid pole just ülearu palju. Ja suures osas moodustuvad kaitsealad eestis soodest ja rabadest. Üksikud vääriselupaigad ja veidi vanema metsa killukesed siin-seal lageraielankide vahel...
On kaks erinevat mõistet, mets ja metsamaa. Metsamaa pindala tõesti eestis vähenenud pole, aga küsimus on selles, et mis sellel metsamaal praegu kasvab. Paljudel erametsa lankidel on lihtsalt võsa. Ja et sellest võsast saaks kunagi näiteks liigirikas vanade puudega segamets, kulub aega 150-200 aastat. Niikaua aga ei lasta eales tänapäeval metsal rahus olla. RMK lankidele muidugi istutatakse ja külvatakse hoolega ja seejärel muidugi hooldatakse, valgustusraie ja harvendusraie jne. jne. Kasvatatakse ainult inimesele sobivat ja vajalikku puitu.
Tulemuseks ongi see, et metsamaal ei kasva enam õiget metsa praktiliselt kusagil, sest see pole lihtsalt majanduslikult kasulik, tegemist on lihtsalt PUUPÕLDudega mis on monokultuursed ja äärmiselt liigivaesed võrreldes vanade segametsadega.

Kasutaja avatar
scabere
Matkasell
Matkasell
Kontakt:

Postitus Postitas scabere » 17 Mär 2017, 12:30

Ega suurem osa inimestest ei oska selles liigirikkuses ka väga midagi leida. Need indikaatorliigid, tänu milledele näiteks sihtkaitsevööndeid luuakse, on enamasti sellise näoga, et isegi loodussõbralikul metsakülastajal on raske nendest rõõmu tunda. Mingi roheline laik kuskil puukoorel ei eruta eriti mitte kedagi. Asi läheb inimestele tähtsaks kui jõuame seente ja marjadeni. Paraku pole ei kukeseen ega mustikas miski liigirikkuse näitaja. Ja kuna nendes "päris metsades" piiratakse ka inimeste liikumist (reservaadid ja sihtkaitsevööndid), siis ongi kogu see liigirikkuse teema justkui ühe kitsa looduskaitsjate ringi privaatlõbu, mida nad siis iseenda lubadega nautida saavad ja mis teistele keelatud maaks jääb. Matkainimene peab ikka sisuliselt majandusmetsas liikuma ja kes tahab ning oskab liigirikkust nautida saab seda ka sellel alal teha, sest kõik majandusmetsad ei ole mitte puupõllud ja malelauad ja ilmselt jääb see nii ka edaspidi olema.

Kasutaja avatar
Nohik
Guru
Guru
Kontakt:

Postitus Postitas Nohik » 17 Mär 2017, 15:16

Jah, aga RMK majandusmets muutubki üha puupõllu sarnasemaks, seega silma jaoks kaob üsna palju. Ma käin aeglasemalt, vaatan rohkem. Kui midagi vaadata pole, muutub matkamine minu jaoks spordiks, aga sporti ma vihkan.
Lisaks on selgunud kurb tõsiasi, et enamus mitte range kaitse all olevatest sihtkaitsevöönditest hakkab raieküpseks saama. Ning kaitsekavadest selgub, et ainus piirang oligi, et inimene kevadel-suvel käia ei tohi.
Mis istutamist puudutab, mulle meeldib pigem, et erametsades ei istutata.

Piiber
Huviline
Huviline
Kontakt:

Postitus Postitas Piiber » 17 Mär 2017, 16:52

Nojah, liigirikkus võibki silmale nähtamatu olla. Ega ise ei käi ka metsas, raamat näpus ja ei aja liike taga. Kaugeltki mitte. Aga samas on liigirikkus vajalik, et ökosüsteemi üleüldine tervis korras oleks. Ei hakka toiduahelast jahuma, muutub liiga banaalseks.
Eks siin olegi see rohkem selline kultuuri küsimus. Kas miski on väärt või ei ole.

PS. Ma ei ole mingi Mikita fänn ega paduroheline. Lihtsalt selles metsaraiumise kontekstis tundub, et natukene on liiga kaugele mindud.
PS1. Pooldan Railbaltikat.
Kobras ehk piiber (Castor) on loomaperekond näriliste seltsist, kobraslaste sugukonna ainus tänapäevane perekond.

Kasutaja avatar
scabere
Matkasell
Matkasell
Kontakt:

Postitus Postitas scabere » 17 Mär 2017, 18:58

Nohik kirjutas: Lisaks on selgunud kurb tõsiasi, et enamus mitte range kaitse all olevatest sihtkaitsevöönditest hakkab raieküpseks saama.
Sihtkaitsevööndis on üldiselt majandamine (raiumine) keelatud. Majandamiserand puudutab pool-looduslikke kooslusi nagu puisniidud.

Kõik see liigirikkuse jutt on minumeelest okei ja asjakohane kuni ei hakka jälle miski liialdamine pihta, et kõik raiutakse maha ja kõik on puupõld ja kõik on halvasti jne.
Jah mõned metsad näevad praegu koledamad välja kui nõukaajal, sest riik majandab metsa rohkem, sest et kõik rahvas ei ole põllul töötamas, et toita suurt sovieediliitu. Aga see pisiriigi ülalpidamine ongi üks luksus ja see, et riik oma väheseid ressursse kasutab on ju ainuloogiline. Ja metsadega on riik meil ikka üsna hästi toimetanud. Mille arvelt seda pisiriiki siin üleval peaks pidama kui metsa ei või raiuda, maavarasid ei või kaevandada, tööstuseid ei tohi rajada jne jne? Iga piiranguga piiratakse iseenda sissetulekuid ja rahvas tahab samas ikka mugavalt elada. Kõik me elame selles süsteemis ja kasutame süsteemi hüvesid.

Minu lemmik seene- ja marja- ja värskeõhumetsades on ka nii mõnigi lang puhtaks tehtud aga see ei häiri mind, sest ma näen, et vanematel langidel juba uued puud kõrguvad ja endiselt on nii vana kui keskealist kui noort metsa, mida külastada. See, et igal elanikul oma majast 500m raadiuses liigirikas mets peaks olema ei ole realistlik lihtsalt.

Oma isiklikus minimetsatukas samas kujundan mingit veidrat segapuistut lihtsalt, et endal tore oleks. Muid liike peale erinevate puude pole sinna sundasustanud.

Kasutaja avatar
mrWilson
Administraator
Administraator
Kontakt:

Postitus Postitas mrWilson » 17 Mär 2017, 20:09

scabere kirjutas:
Nohik kirjutas:Mille arvelt seda pisiriiki siin üleval peaks pidama kui metsa ei või raiuda...
Mulle on jäänud mulje, et küsimus ei ole suures plaanis selles, et metsa üldse raiuda ei tohiks (no võib-olla mõne arust siiki on...) vaid pigem selles kui mõistlikult seda tehekse. Kui tõhus on kontroll ja kes kontrollib kontrollijaid. :)

Aga seoses sellega tuli mulle meelde selline link: Hallo, Kosmos! Meie mets - Asko Lõhmus, Riina Martverk, Züleyxa Izmailova
Ah, minge metsa...

Kasutaja avatar
scabere
Matkasell
Matkasell
Kontakt:

Postitus Postitas scabere » 17 Mär 2017, 21:24

Ma veel lisan niipalju, et mulle kui matkasõbrale, loomulikult meeldiks kui oleks võimalikult palju erinevat loodust mulle ja kõigile teistele võimalikult ligidal olemas aga no sellega lihtsalt peab arvestama, et ressursid on piiratud ja neid tuleb mingis osas kasutada. Kogu seda metsasüsteemi (kaasa arvatud kontrolli poolt) järjest täiustatakse ja üldiselt tundub suund tervikuna ikka paremuse suunas minevat. Et osatakse majandatavat targemini majandada ja järjest rohkem ka kõiki muid metsaväärtusi hinnata (ja seda kõigi osapoolte poolt).

Jants
Ekspert
Ekspert
Kontakt:

Postitus Postitas Jants » 17 Mär 2017, 22:16

Ma ei ole päris nõus sellega et asi ainult paremuse poole läheb... Kõigepealt siis et millal need halvad ajad olid? Fred Jüssi väitis hiljuti et parim aeg eesti metsadele jäi nõukaaega, käis ta läbi omal ajal paljude tolleaegsete metsavahtidega, nii et vaevalt ta sellist arvamust lihtsalt emotsioonide põhjalt võttis. Peale taasiseseisvumist oli mõningast anarhiat,hulk metsavargusi aga riigimetsa poolt olid raiemahud suht väikesed. Suures osas kasutati raietööliste brigaade ja metsaaluseid säästeti liigsest lõhkumisest. Tehti nii lageraieid kui ka hooldusraieid.Praegu oleme jõudnud aega kus valdavalt on lageraieid, ära lõhutud metsaalustega, seda maksimaalse tulu saamise nimel...no loodame et läheb paremaks.

Kasutaja avatar
scabere
Matkasell
Matkasell
Kontakt:

Postitus Postitas scabere » 17 Mär 2017, 22:43

Kirjutasin, et mulle tundub suund tervikuna paremuse poole minevat. Seal on eri küljed. No näiteks erametsaomanikele oli halb see metsade jaoks kuldne nõukaaeg, kui metsa rajajad või nende järeltulijad ei saanud oma metsi kasutada. Halb aeg keskkonnainimestele oli ilmselt see taasiseseisvumisjärgne anarhia ja veel miski aeg pärast seda - ehk siis ajad kui nendega sellisel määral ei arvestatud kui praegu. Praegusel momendil, kui osa metsast on küll sisuliselt kannataja rollis, tundub, et kõigil osapooltel (metsakaitsjad, erametsaomanikud, riik jne) on justkui järjest rohkem võimalusi omi asju ajada ja asju järjest targemalt/paremini teha kui varem.

Jants
Ekspert
Ekspert
Kontakt:

Postitus Postitas Jants » 17 Mär 2017, 23:16

Esialgu oleks vajalik tasakaal keskkonnakaitsjate ja majandusinimeste vahel, et kumbki ei pääseks domineerima...paraku praegu tundub et jäme ots on läinud majandusinimeste kätte ja mulle tundub et kuskilt juhitult. Kui kuulata kasvõi seda siin toodud Hallo kosmose saadet, kui keskkonnaministeeriumi looduskaitsespetsialist räägib ja selgitab nagu majandusinimene metsast kui puude põllust tundub et midagi on valesti... Kes ta sinna määras?
RMK s on nii looduskaitse kui ka majandamine kokku viidud ja seda koosseisu suunavad majandusinimesed? Kus on tasakaal?

Kasutaja avatar
scabere
Matkasell
Matkasell
Kontakt:

Postitus Postitas scabere » 18 Mär 2017, 08:32

Jants kirjutas:Kui kuulata kasvõi seda siin toodud Hallo kosmose saadet, kui keskkonnaministeeriumi looduskaitsespetsialist räägib ja selgitab nagu majandusinimene metsast kui puude põllust
Mina tema juttu küll nõndamoodi ei kuulnud. Tasakaalu mõttes näiteks oli pikalt juttu sellest kuidas ministeeriumi töösse kaasatakse kõik erinevad huvigrupid, sealjuures keskkonnainimestega olla täiendavalt veel eraldi ka aru peetud. Ja enesetutvustusest tuli välja,et inimesel on pikk looduskaitse taust olemas nii väärtuste inventeerimise, keskkonnaseire kui ka praktiliste looduskaitsetööde koha pealt. Keegi pidi ju saates majanduspoolt ka lahti jutustama, sest see on selle komplekti üks osa.

Küsin vastu, et milline see tasakaal olla võiks?

Jants
Ekspert
Ekspert
Kontakt:

Postitus Postitas Jants » 18 Mär 2017, 09:08

Arvan et see võikski olla puidu varumine ilma looduskeskkonda oluliselt lõhkumata... See tähendaks seda et praegusi massilisi lageraieid asendaksid suures osas raied kus raiutakse välja mingisse küpsuseikka jõudnud puud ja ülejäänud jäetakse kasvama. Suuri kasumeid RMk sellega ei teeniks, aga samas oleks riigil mingi toormaterjal olemas, millele anda lisandväärtust, mitte seda odava toormaterjali lihtsalt niisama välja vedada. Lageraieid võiks jääda suuremas osas kahjustunud metsa majandamiseks...
Üldiselt ma arvan et mets ei peaks olema nö. ressurss, mille abil riigile odavalt rikkust peaks tooma...

Kasutaja avatar
scabere
Matkasell
Matkasell
Kontakt:

Postitus Postitas scabere » 18 Mär 2017, 09:36

Ma millegipärast arvan, et selle keskkonnasäästlikuma majandamise küsimusega juba tegeletakse mingil kujul. Eks näiteks isegi see säilikpuude arvu suurendamine langidel kuulub sellesse valdkonda. Asi areneb jõudumööda.
Sellesse ma eriti ei usu, et riik ise puitu väärindama peaks hakkama. Välja tuleks ilmselt samasugune madin nagu praegu on põlevkivikasutajate vahel. Riik on lihtsalt ebavõrdne konkurent.

Kasutaja avatar
Nohik
Guru
Guru
Kontakt:

Postitus Postitas Nohik » 18 Mär 2017, 11:57

Metsa kohta vist ausamaid kokkuvõtteid,mida näinud olen. http://www.envir.ee/sites/default/files ... lohmus.pdf" onclick="window.open(this.href);return false;

Suhteliselt aus oli ka RMK enda prognoos, aga seda poleks nagu poliitikud näinud, kahjuks praegu linki ei leia.

Siin, esimeses lingis range kaitsega + looduslik sihtkaitsevööndid http://xgis.maaamet.ee/xGIS/XGis?app_id ... 9=0&LANG=1

teises lingis range kaitsega + looduslik sihtkaitsevöönd+ hooldatavsihtkaitsevöönd http://xgis.maaamet.ee/xGIS/XGis?app_id ... 9=0&LANG=1

Muuhulgas ka seadus ütleb, et hooldatavas sihtkaitsevööndis on raie lubatud (inimene ei või enamasti pesitsusajal käia).
Karula näitel on selgunud, RMK on alustanud sihtkaitsevööndites hooldusraieid ja ka praktiliselt lageraideid.

Ma arvan, kui sood ja märgalad maha arvestada kaitstavartest metsadest, samuti siirde ja madalsoometsad, siis Eesti maismaa pindalast on range kaitse all olevaid metsi ca 2-3% (optimistlikult).

Eesti rangelt kaitstavate metsade tüpoloogiline analüüs
Asko Lõhmus, 3. veebruar 2016:
Asko Lõhmus 2015 range kaitse kaart_.jpg
Asko Lõhmus 2015 rangelt kaitstavate metsade tüpoloogia.PNG

Kasutaja avatar
scabere
Matkasell
Matkasell
Kontakt:

Postitus Postitas scabere » 18 Mär 2017, 13:47

Nohik kirjutas: Muuhulgas ka seadus ütleb, et hooldatavas sihtkaitsevööndis on raie lubatud (inimene ei või enamasti pesitsusajal käia).
Karula näitel on selgunud, RMK on alustanud sihtkaitsevööndites hooldusraieid ja ka praktiliselt lageraideid.
Karulas RMK tegi raadamist seoses metsatee rekonstrueerimistöödega. See, et muuseas sai ka keelatud alal puid maha võetud, ei olnud RMK või riigi pahatahtlikkus või suva vaid rek.projekti jooniste viga. Ehk siis raadamist tehti seal, kus joonised seda näitasid aga joonised olid paraku veaga. Rek.projekte ei tee RMK ise vaid need tellitakse sisse.

Muid Karula asju ma momendil ei tea. Võid juurde lisada kui midagi veel on.

Mis muusse puutub siis see Asko Lõhmus tundub igati asine spetsialist ja hea, et selline inimene olemas on ja tema sõnadega ka arvestatakse.

Kasutaja avatar
Nohik
Guru
Guru
Kontakt:

Postitus Postitas Nohik » 18 Mär 2017, 13:59

Ei, see tee pole ainus raie Karulas. Teega oli vist see paha lugu, et raie sattus range kaitse alusesse vööndisse. Ja võib-olla oleks olnud mõistlik teisiti projekteerida.
Karulas oli veel see moment, et hooldatavast sihtkaitsevööndist võib maaparanduskraavid läbi tõmmata, ning seda seadusepuntki kasutati. Mis kokkuvõtteks tekitabki olukorra, et hoodlatavaid sihtkaitsevööndeid kaitstakse ainult seenelise ja matkaja eest. Uuringutest selgub, et ka metsised ei armasta metsa hooldamist, väiksematest lindudest rääkimata, kellel pole alumise rinde puududes elupaiku.
muudan: Et RMK ise ei projekteeri, on küüniline, sest omanik peaks ikka enamvähem üle vaatama asjad.

Kasutaja avatar
scabere
Matkasell
Matkasell
Kontakt:

Postitus Postitas scabere » 18 Mär 2017, 14:01

Nohik kirjutas:Suhteliselt aus oli ka RMK enda prognoos, aga seda poleks nagu poliitikud näinud, kahjuks praegu linki ei leia.
Seda mõtlesid?
http://files.voog.com/0000/0004/9218/fi ... 3%B5te.pdf

Kasutaja avatar
Nohik
Guru
Guru
Kontakt:

Postitus Postitas Nohik » 18 Mär 2017, 14:04

Nägin mingeid poliitikute sõnastusi, seal oli jälle metsameeste korrigeeriv käsi sõnastuses vahele seganud. Hulga ilusaid sõnu, mis võimaldavad vanaviisi jätkata. Rõhutati metsa uuendamist (loe lageraiumist) ja istutamist (loe puupõllustamist). Raievanuse vähendamine ja suured raiemahud jäävad.
scabere kirjutas:Ma millegipärast arvan, et selle keskkonnasäästlikuma majandamise küsimusega juba tegeletakse mingil kujul. Eks näiteks isegi see säilikpuude arvu suurendamine langidel kuulub sellesse valdkonda. Asi areneb jõudumööda.

Kasutaja avatar
scabere
Matkasell
Matkasell
Kontakt:

Postitus Postitas scabere » 18 Mär 2017, 14:07

Nohik kirjutas:Ei, see tee pole ainus raie Karulas. Teega oli vist see paha lugu, et raie sattus range kaitse alusesse vööndisse. Ja võib-olla oleks olnud mõistlik teisiti projekteerida.
Karulas oli veel see moment, et hooldatavast sihtkaitsevööndist võib maaparanduskraavid läbi tõmmata, ning seda seadusepuntki kasutati. Mis kokkuvõtteks tekitabki olukorra, et hoodlatavaid sihtkaitsevööndeid kaitstakse ainult seenelise ja matkaja eest. Uuringutest selgub, et ka metsised ei armasta metsa hooldamist, väiksematest lindudest rääkimata, kellel pole alumise rinde puududes elupaiku.
muudan: Et RMK ise ei projekteeri, on küüniline, sest omanik peaks ikka enamvähem üle vaatama asjad.
Maaparanduskraavid olid seal juba varem. Neid kraave hooldati (toimus metsakuivenduse rekonstrueerimine).

Mis projektide kontrollimisse puutub, siis nende projektide kontrollimiseks tellib RMK alati ekspertiisid (need tellitakse ka sisse ja ekspertiisi tegija ei ole kunagi projekteerijaga otseses seoses).

Kasutaja avatar
Nohik
Guru
Guru
Kontakt:

Postitus Postitas Nohik » 18 Mär 2017, 14:08

Vist nägin tervet dokumenti mitte kokkuvõtet.
scabere kirjutas:
Nohik kirjutas:Suhteliselt aus oli ka RMK enda prognoos, aga seda poleks nagu poliitikud näinud, kahjuks praegu linki ei leia.
Seda mõtlesid?
http://files.voog.com/0000/0004/9218/fi ... 3%B5te.pdf

Vasta

Mine “Tunne loodust”

Kes on foorumil

Kasutajad foorumit lugemas: Registreeritud kasutajaid pole ja 0 külalist