Millist jalgratast osta ja mida veel juurde?!

Jalgrattad, suusad, uisud, kelgud, paadid jne.
Vasta
tripp
Matkasell
Matkasell
Kontakt:

Re: Millist jalgratast osta ja mida veel juurde?!

Postitus Postitas tripp » 11 Apr 2019, 10:47

Aitäh kõikidele vastajatele.
Sain kinnitust, et MTB-st saab maastiku JA matkaratta teha küll.
Ja mitmeid ideid veel privas lisaks.

mrWilson, soovitada mul rattamatkamisega "algust teha" on veidi narr. :)
Käin mägedes paar korda aastas, aga viimasel ajal rohkem suuskadega ja jalgsi.
Siit saab mingi nimekirja:
https://sites.google.com/site/kurinurm/ ... -ronimised
Ja näiteks eelmisel suvel Tallinnast tehtud sutsakad on kaardil:
http://kurinurm.blogspot.com/2018/09/rattaretked.html
Siin foorumis on tüüpe, kes matkavad must sada korda rohkem, aga mingi algaja ma ka ei ole.

Kasutaja avatar
mrWilson
Administraator
Administraator
Kontakt:

Postitus Postitas mrWilson » 11 Apr 2019, 11:04

tripp kirjutas:
11 Apr 2019, 10:47
mrWilson, soovitada mul rattamatkamisega "algust teha" on veidi narr. :)
Paraku ma pole mingi hiromant kes sinu elukäigu erinevaid tahke teab. ;) Eeldasin, et sa ei küsiks selliseid küsimusi kui sa juba oleks jalgrattamatkamises käpp.

Samas, ma olen näinud küll neid vanu matkapeere kes matkaratast elus esimest korda katsuda saavad. Võta siis kinni kui kõva mees või naine keegi enda väitel on.

8-)
Ah, minge metsa...

margusl
Ekspert
Ekspert
Kontakt:

Postitus Postitas margusl » 11 Apr 2019, 12:37

Tarmo kirjutas:
11 Apr 2019, 10:30
Suhteliselt mõttetu vidin.
See vidin on natuke teise pealismõttega, tegu on miski töötoa materjaliga - kõik osalejad saavad karbi tarviliste juppidega, otsivad pildi järgi õige komponendi ning õpivad kolvi õigest otsast haarama. Pakkujate eesmärgiks diy-teemat promoda ja tehnikalt musta maagia maiku vähemaks saada. Et osalejad lisaks töörõõmule veel põhimõtteliselt töötava asja saavad, on juba boonus.

Kel dünamost laadida vaja, leiab ilmselt kiirelt https://www.kemo-electronic.de/en/Trans ... er-USB.php & https://geizhals.eu/kemo-usb-laderegler ... 18793.html või mõnes teises hinnaklassis asja ning mõtleb korra elu üle järele. Seejärel luftitab plastikut või käärib käised üles ja leiab ka selle paremini toimiva diy lahenduse.

Kasutaja avatar
Tarmo
Ekspert
Ekspert
Kontakt:

Postitus Postitas Tarmo » 11 Apr 2019, 13:59

Saksas vist dünamo kohustuslik, põhjendusel et patareid võivad tühjaks saada.
Kui nutitelefoni laadida, peaks laadija minimaalselt 2,5 W välja andma, aga selle dünamo ja lineaarpingeregulaatoriga komboga saad heal juhul 0,3 vatti. Lineaarregulaatoriga läheb kolmandik niigi napist energiast kaotsi.
Kardan, et sellise mõttetu pusimisega kaob isetegemise soov ära.
Ratamatkal telefoni laadimiseks soovitaks pigem umbes 5 vatist päikesepaneeli, näiteks sellist:
https://m.banggood.com/5W-5V-220187mm-M ... mds=search
Lisaks võib olla vajalik ka akupank - paljud seadmed lõpetavad laadimise, kui päike korraks paneelile ei paista ning ei hakka peale päikse taastumist uuesti laadima.
...

Kasutaja avatar
Tarmo
Ekspert
Ekspert
Kontakt:

Postitus Postitas Tarmo » 11 Apr 2019, 14:31

Ps. Veidi juttu telefonidest, mida saab otse paneelilt (ilma akupangata) laadida:
https://www.voltaicsystems.com/blog/and ... -charging/

Oma kogemuste põhjal soovitaks nutitelefoni laadimiseks minimaalselt 5 W paneeli, (umbes A4 suurune kristall) aga mõned väidavad, et piisab ka 3,8 W.
...

margusl
Ekspert
Ekspert
Kontakt:

Postitus Postitas margusl » 11 Apr 2019, 15:43

Tarmo kirjutas:
11 Apr 2019, 13:59
/../ aga selle dünamo ja lineaarpingeregulaatoriga komboga saad heal juhul 0,3 vatti. Lineaarregulaatoriga läheb kolmandik niigi napist energiast kaotsi.
Kardan, et sellise mõttetu pusimisega kaob isetegemise soov ära./../
Proovin vähe teise sõnastusega - praegu on see võetud konktekstist (diy-liikumine) välja ja seotud meelevaldselt rattamatkateemasse. Suurema osa tegijate seatud eesmärgist täidaks see ka siis, kui lõpptulem paneks hirmsa higistamise peale ainult ledi vilkuma. See on lihtsalt üks konkreetse ettevõtmise õppeprogramm jogurtiteo ja seebikeetmise kõrval, lähed käed taskus kohale ja veedad toreda päeva - https://togethersciencebus.eu/diy/

Kasutaja avatar
Tarmo
Ekspert
Ekspert
Kontakt:

Postitus Postitas Tarmo » 11 Apr 2019, 19:28

Noh eks vist jah juba ühe valgusdioodi vilkumapanemine ole vist praegu kõva sõna.
Aga siiski arvan, kui teha siia korralikult, näiteks nii: https://m.facebook.com/story.php?story_ ... 29%2F&_rdr
...

Kasutaja avatar
Nohik
Guru
Guru
Kontakt:

Postitus Postitas Nohik » 11 Apr 2019, 20:12

Täna mõtlesin metsas ümber ja ilmselt ei igatse siiski tükk aega MTB ratast. Nimelt treenisin täna juurikatest, okstest, kividest e igasugu konarustest ja lahtistest asjadest üle sõitmist ja mitu korda juhtus, et meestekaga oleks korralikult kitse saanud. Kui peaks mingi imega väga kergeks ja osavaks veel muutuma selles elus, siis võib-olla mõtlen ümber.
Kusjuures ühte sportlikult riietatud meest nägin, kes oli ka naiste hübriidi kohendanud maastikusõiduks. Ei jõudnud vaadata, kas oli 28*2.0 või 28*2.2 rehv tal all. See sell oli jälle liiga kiire võrreldes minuga.
Kusjuures peab ütlema, et need 2.2 laiusega rehvid, mis ära lõhkusin talvel, olid tüki maad pehmemast segust ja käitusid libedal pinnal oluliselt sujuvamalt. Praegused Continental 2.0 rehvid on parajad libedikud. Juurika peal käib kraaps ikka väga kergelt.

Kasutaja avatar
Nohik
Guru
Guru
Kontakt:

Postitus Postitas Nohik » 11 Apr 2019, 21:49

See õige õlidünamo
Pilt

tripp
Matkasell
Matkasell
Kontakt:

Postitus Postitas tripp » 12 Apr 2019, 10:06

Maastikurattaga kitse... ei saa.

Ma olen MTB'ga miljon korda kukkunud. Ma sõidan süstemaatiliselt Tallinna ümbruse metsades minu jaoks piiripealseid tehnilisi radu pidi. Niimoodi metsa minnes on kukkumine plaanis sees. Lisaks olen käinud sajal Xdreamil (seiklusvõistlus), rattaorienteerumise päevakul või võistlusel jne.

Maastikurattaga kukkumised on selle kogemuse järgi väga õrnad. Päris maastikul sõidad nii aeglaselt, et kukkudes vajud õrnalt samblasse või toetud männi najale või maandud kerge kukerpalli järel pehmesse kuusetihnikusse. Selle viimase tegin sügisel Rakvere bike-xdreamil, sõitsime Rakvere oosist alla ja põmm, üle lenksu võsas ma olin. Ja ma olen ka ligi 100 kg, mitte 50 kg poisinolk. Mul ei tule meelde, et ma oleks eales maastikul kukkudes päris haiget saanud. Ehkki pealtvaatajad on korduvalt nii arvanud.

Hoopis teine asi on Tartu rattamaraton ja sarnased. Seal on pikad kiired laskumised ja seal olen ka korralikult "laksu pannud". Aga TRM ei ole ka päris maastikusõit, vaid kruusaralli.

MTB "top tube" on madalamal kui meestekal ja linnaratastel. Kui ka peaks otse "hargile" kukkuma, on ruumi piisavalt.

Ma ei ütle, et kõik peaks maastikku sõitma. Minust endast head maastikuratturit selles elus ei saa, pusin ainult niisama iseenda rõõmuks. Aga ütlen vaid, et maastikul kukkumine on ootamatult leebe sündmus.

Kasutaja avatar
Nohik
Guru
Guru
Kontakt:

Postitus Postitas Nohik » 12 Apr 2019, 10:41

Ma pole nii osav. Esimene potentsiaalne kits oli selline, et sõitsin väikest rada pidi ühelpool suuremat rada, aga vaatasin, et teisel pool rada ka kena künkake. Teisele poole oli tee pealt selline 3 m väga järsku ja juurikalist lõiku. Mõtlesin, et lasen hooga, palju läheb. Aga siis hakkasin liiga vara jalgadega siblima, sobimatu käik, ja libisesin sadulast. Midagi ei juhtunud, aga kui toru oleks 10 cm kõrgemal olnud, ilmselt ei mäletaks, mis juhtus.
Teine/kolmas kits oli, et mäest üles pressides tegi tagaratas järsu kraapsu ja samamoodi libisesin sadulast. Neeljas kits oli, üritasin kraavi visatud roigaste pealt kraavi ületada, rattad kiilusid kinni. Ma pole veel ilmselt sellisteks ootamatusteks valmis.
Ja siis on veel üks hetk, kus mäest üles minnes tagaratas liiva vajub. Kui 30 kg veel kola ratta küljes, on kõige mugavam siiski jääda teine jalg teisele poole ratast. Ma kaalun siiski veel liiga palju keerulisteks ja kiireteks manöövriteks. Ja selles mõttes, et minu massiga ei libise samblale, tume müts käib igal juhul.
Kuigi jah, ma tegelikult kergelt provotseerisin seda kõike, tahtsin piire kombata, mis on võimalik. Üksildase paigas ma jätaks sellised trikid vahele.

tripp
Matkasell
Matkasell
Kontakt:

Postitus Postitas tripp » 16 Apr 2019, 15:30

Seekord võitis sport.
Ostsin tavalise MTB ja loobusin "matka" omadustest.
Kaalusin pakiraamikinnitustega 29" rattaid käes ja leidisin, et neid võib kasutada jõusaalis, mitte maastikul.

Lühemate otste jaoks tekitan siis kas sadulaposti külge koti või lenksukoti.
Pikematel matkadel tuleb käia kas vana rattaga või mingi muu lahendus leiutada. Varasematest viidestes on kindlasti abi.

Aga jagage ikka oma kogemust ka, et mis rattaga matkate ja kuidas olete erinevad vastukäivad nõuded klappima saanud!

Kasutaja avatar
Nohik
Guru
Guru
Kontakt:

Postitus Postitas Nohik » 16 Apr 2019, 16:07

Mis need kaalud olid kummalgi?

tripp
Matkasell
Matkasell
Kontakt:

Postitus Postitas tripp » 16 Apr 2019, 16:25

Ei tea tegelikult. Kahtlustan, et numbrites on vahe väga väike.

Kasutaja avatar
Tanel
Ekspert
Ekspert
Kontakt:

Postitus Postitas Tanel » 16 Apr 2019, 16:34

tripp kirjutas:
16 Apr 2019, 15:30
Seekord võitis sport.
Ostsin tavalise MTB ja loobusin "matka" omadustest.
Kaalusin pakiraamikinnitustega 29" rattaid käes ja leidisin, et neid võib kasutada jõusaalis, mitte maastikul.

Lühemate otste jaoks tekitan siis kas sadulaposti külge koti või lenksukoti.
Pikematel matkadel tuleb käia kas vana rattaga või mingi muu lahendus leiutada. Varasematest viidestes on kindlasti abi.

Aga jagage ikka oma kogemust ka, et mis rattaga matkate ja kuidas olete erinevad vastukäivad nõuded klappima saanud!
Minu ratas näeb hetkel välja selline...Eest on puudu lenksukott ja esihargi külge käivad veekindlad kotid.
Manused
jalgratas, bikepacking raamikott.jpg
The size of your pack is relative to the size of your fear.

Kasutaja avatar
Nohik
Guru
Guru
Kontakt:

Postitus Postitas Nohik » 16 Apr 2019, 19:30

Minu ratas hetkel, 17.3 kg ,rehvid 28*2.0. Keskjooks 42 32 24, tagajooks 34 26 23 20 17 15 13 11.
Kotid ortlieb 2*35 ja 2*20. Järgmine loomkatse proovin nihutada kotte 5 cm otste poole. Vahel juhtus, et jalad käisid vastu. Tagumiste kottide peale tuleb risti raftikott, kus sees on ka päästevest, siis on kott tihkelt täis. Ilmselt tuleb leida parem tagapakiraam, tahaks tagumisi kotte ka 10 cm allapoole. Selle alumiiniumi kallale ei julge minna, terasele laseks lisalati õige kõrguse peale keevitada.
Mingi hoidik võiks olla, kus kaart on lenksu peal silme ees ja teine mobla jaoks. Mingi mikrokompassi kruvin ka ilmselt lenksu külge.
Esiporilaua pikkus on veidi kompromiss. Natuke pillub keskjooksu peale pori, aga madalam võtaks metsas sodi kõvasti vahele. Tagaporilaud on kahest jupist, nii pikka 29" porilauda ei leidnud. Ülemise tagahargi küljes on mõlemal pool kinnituseks klamber.
Ja ise võiks 20 kg vähem kaaluda.
DSC_0548 - Copy.JPG
DSC_0547 - Copy.JPG

Kasutaja avatar
Nohik
Guru
Guru
Kontakt:

Postitus Postitas Nohik » 16 Apr 2019, 20:37

Ketiga lukk oli ratta küljes, 0.8 kilo maha, 16.5 kg siis koos pakiraamidega. Kuigi täna vist loetakse ratta maksimumkaaluks 15 kg, mu oma ikkagi uunikum.
Nohik kirjutas:
16 Apr 2019, 19:30
Minu ratas hetkel, 17.3 kg

Kasutaja avatar
Tanel
Ekspert
Ekspert
Kontakt:

Postitus Postitas Tanel » 17 Apr 2019, 09:55

Nohik kirjutas:
16 Apr 2019, 19:30
Esiporilaua pikkus on veidi kompromiss. Natuke pillub keskjooksu peale pori, aga madalam võtaks metsas sodi kõvasti vahele. Tagaporilaud on kahest jupist, nii pikka 29" porilauda ei leidnud. Ülemise tagahargi küljes on mõlemal pool kinnituseks klamber.
Pikendasin oma esiporikat käesolevate vahenditega e. vana plastist porikas neetidega külge. Ulatub maapinnast u 20cm kõrgusele. Pori pidurdab hästi, aga kuna on jäik siis tükib tõstmistel ja looduses jalgu jääma. Soovitan pehmest plastist või nahast lapakat nagu vanakooli ratastel, mis vajadusel painduks eest ära.

Kasutaja avatar
Nohik
Guru
Guru
Kontakt:

Postitus Postitas Nohik » 17 Apr 2019, 10:16

Olen kaalunud äravõetavat pikendust, mille saaks metsas ära võtta või või veel parem porilauda mööda üles nihutada. Aga pole midagi sobivat silma jäänud. Täitsa pehmest kummist lapakat võib iseenesest proovida, ei suuda ette kujutada, kuidas see metsas käituks.

Kasutaja avatar
Tanel
Ekspert
Ekspert
Kontakt:

Postitus Postitas Tanel » 17 Apr 2019, 10:22

Nohik kirjutas:
17 Apr 2019, 10:16
Olen kaalunud äravõetavat pikendust, mille saaks metsas ära võtta või või veel parem porilauda mööda üles nihutada. Aga pole midagi sobivat silma jäänud. Täitsa pehmest kummist lapakat võib iseenesest proovida, ei suuda ette kujutada, kuidas see metsas käituks.
Õnneks pole ratta alt lendav sodi nii suur, et ta kummist/nahast lapala eest lööks. Andes lapakale väheke kontuuri saab teda jäigemaks ka teha.

Kasutaja avatar
Nohik
Guru
Guru
Kontakt:

Postitus Postitas Nohik » 17 Apr 2019, 10:36

Sõidan väga väikseid radu ka sambla ja muude taimede peal. Väga sage on olukord, kus oks keerab ratta alt üles. Timmisin porilaua ja rehvi vahe alt hästi väikseks. Mis vahele läheb, tuleb ka ülevalt välja. Mingid haralised oksad jäävad vahel kinni. Suure osa, mis vahele mahuvad, hakib ka rehv puru kümnekonna sekundi jooksul.
Praegune pikkus on selle koha peal, kus enamus oksasodi ära kukub enne.
Põhiline küsimus on, mis see pehme lapakas oksarisuga teeb.

Vasta

Mine “Kondijõul liikumisvahendiga matkamine”

Kes on foorumil

Kasutajad foorumit lugemas: Registreeritud kasutajaid pole ja 0 külalist