Millist jalgratast osta ja mida veel juurde?!

Jalgrattad, suusad, uisud, kelgud, paadid jne.
Vasta
tripp
Ekspert
Ekspert
Kontakt:

Re: Millist jalgratast osta ja mida veel juurde?!

Postitus Postitas tripp » 07 Mai 2019, 10:21

Nõus margusl arvamusega. Ma ei usu, et tavalisel matkajal amorti vaja oleks. Ammugi mitte odavat amorti.

Mul on samuti 26" MTB jäiga kahvliga. Kui tahaks seda ratast "pehmemaks", siis mängiks rehvimõõdu ja rõhuga.

Amort on eeskätt stabiilsuseks ja ohutuseks. Juurikatel või raputavatel laskumistel saad kiiresti lennata, kuna ratas "sööb" konarused ise ära. Ning amordiga on pidamine / haardumine parem, sest jäik ratas on maastikul pool aega õhus. Aga see on võistluste teema. Matkamisel loeb rohkem rehv ja siis pead tegema kompromissi kõvakattega tee / maastiku vahel.

Eilne tipikate rattasõit oli hea segu - asfalt, kruusatee, Suurupi panga-alune mets. Hakkama sai nii MTB kui cyclo rahvas. Ja seal vajutati nii, nagu päris matkal keegi ei vajuta.

Kasutaja avatar
Harry
Uudistaja
Uudistaja
Kontakt:

Postitus Postitas Harry » 07 Mai 2019, 11:19

Liitun ka kahe eelkõneleja seisukohaga. Viimased 5 aastat sõitnud oma matkadel kinnikeeratud amordiga (hübriidratas) ja pole tundnud vajadust olukorda muuta.

Kasutaja avatar
Nohik
Guru
Guru
Kontakt:

Postitus Postitas Nohik » 07 Mai 2019, 12:55

Mõtlen selle peale. Eile prooviks sõitsin kümmekond kilomeetrit kinni keeratud amordiga, aga kulunud inimese käsi ja selga põrutab tunduvalt rohkem. Isegi mitte metsas pole küsimus. Tegelikult tundsin seda enne metsa jõudmist. Pigem kõik väiksed konarused käivad liigestest läbi, äärekivi randikesed, kivikesed jne.
Mõnes mõttes nõus, et väga halba teed aeglaselt ronides oli kinnise kahvliga isegi lihtsam, tasakaalu mõttes väga kindlasti.
Ma arvan, et puksisin nende kogemata kännu otsa sõitmistega amordid ära. Ongi mõnes mõttes paradoks, et neid suuri matse nagunii ei leevenda, aga peab vastu pidama.
Ainuke mida kaotaks, et asfalti sõites peaks rohkem teed valima. Tegelikult päris suure osa igapäevastest kilomeetritest sõidan kõnniteedel. Need on täpselt need kõvad mikrokonarused.
Ärge käige mu järel, olen isegi eksinud!

Kasutaja avatar
Nohik
Guru
Guru
Kontakt:

Postitus Postitas Nohik » 07 Mai 2019, 13:19

Aga noh, 1 võimalus oma piinade lõpetamiseks oleks garaaži ostmine, saaks mitut ratast pidada.
Praegu amordid loksuvad, ma ei tea, kuidas see purunemine lõpuks välja võiks näha. Samasugune Merida kahvel on 99€ letis Eestis. Kui samas stiilis jätkaks, oleks uus ka sügiseks otsas. Aga sama hästi võib ka 300€ kahvel sügiseks otsas olla.
Nädalavahetusel on plaanis vee peal koos rattaga proovida. Eks sealt võib ka veel teada saada, mis sobib ei sobi. Rafti peale paneku vaatevinklist võiks see ratas pigem paksu rehviga 26" olla. On täiesti võimalik, et sügiseks on vaateded sellised, et matkaratas saab kevadeks uus. Vahepeal on rattad kergemaks ka muutunud.

margusl
Ekspert
Ekspert
Kontakt:

Postitus Postitas margusl » 07 Mai 2019, 13:22

Võta pump ja varukumm või paar kaasa ning mängi rõhuga, kui enam lõhki ei lähe, ongi õige. Taha rohkem, ette vähem. Numbreid pigem lampi ei pakuks, need kõiguvad n+1 teguri tõttu seinast seina
(MTB 29x2.2" peal ma üle 2 bari ei lähe pea kunagi, pigem 1.6 - 1.8; garveli 700x35mm peal 3-5 bari, olenevalt eesmärkidest; mõlemad sisekummiga, rehvile kirjut' numbritest ei lase end liialt segada; kaalu poolest olen normi alumises otsas)

sipelgas
Huviline
Huviline
Kontakt:

Postitus Postitas sipelgas » 07 Mai 2019, 13:40

Odav amort on suht mõttetu asi. Korralik maksab juba rohkem kui sul mõistlik oleks välja käia. Kui üldse siis igal juhul õhk või äärmisel juhul kallis vedru. Õhku saad aga lihtsalt ise seadistada, vedrut mitte. Odavama otsa õhkamordi eest maksab ka juba paarsada eurot uuena.

Aga isegi kui korralik amort olemas siis rehvirõhk määrab palju.

Mängimiseks on Schwalbel kalkulaator olemas. https://www.schwalbe.com/en/pressureprof.html
Või siis http://mtb.ubiqyou.com/

Need on küll ilma varustuseta mõeldud aga keera varustuse osa kaalule otsa ja saad teada. Igal juhul sealt mingit madalat ja mugavat rõhku oodata pole.

Kasutaja avatar
Nohik
Guru
Guru
Kontakt:

Postitus Postitas Nohik » 07 Mai 2019, 14:16

Mul on taga 3.5, ees 3.0, enamvähem klapib kalkulaatoriga.
Ega väga mugav pole jah. Kottidega sõites lõin taha 4.5 sisse, 5.0 on vist lubatud.

Kasutaja avatar
Tanel
Ekspert
Ekspert
Kontakt:

Postitus Postitas Tanel » 07 Mai 2019, 14:25

Minul on ka uus esiamort teemaks. Soovitati Veloplus poodi kus minu rattale sobiva Suntour amordi saaks. Vana amordi on sool ja aeg ära söönud. Võiks ka minna jäiga kahvli peale, kuid minu ratta all olevad Schwalbe rehvid (700*35; 28*1,4") on mõistlik hoida 4-6 bar rõhu juures. Muidu võib linnaks üle äärekivide sõites "ussihammustuse" (loe: äärekivi lööb pöiaga kokku saades õhukummile augu sisse) saada.

Minul on oluline saada ratta esiots pehmemaks, seda just tänavasõitu, treppis kruusakaid ja juurikasi metsaradu sõites. Randmetel annab peale pikki sõidupäevi tunda.

Talvised naastud on mõõdus 28*1,6" ning nende madalam rõhk teeb sõitmise mõnusamaks, olgugi, et veeretakistus on suurem. Niisiis, kuna hetkel on Schwalbedega umbes 8 tuhat kilomeetrit sõidetud ja resurssi näib olevat veel kõvasti ei hakka ma veel meeles mõlkuvat 1,75" mõõtu ja kõvakahvlit alla ostma vaid ostan ikkagi väheke kvaliteetsema amordiga kahvli.

Kui keegi annaks head nõu ja ütleks, et ära jama, osta paksem kumm ja kõvakahvel (näiteks süsinik) siis võiks täitsa asja üle mõelda.
The size of your pack is relative to the size of your fear.

Kasutaja avatar
Nohik
Guru
Guru
Kontakt:

Postitus Postitas Nohik » 07 Mai 2019, 17:42

See 300 mm toruga on otsas, neil on ca 170 mm toruga seal veel.

Kasutaja avatar
Tanel
Ekspert
Ekspert
Kontakt:

Postitus Postitas Tanel » 07 Mai 2019, 18:56

Nohik kirjutas:
07 Mai 2019, 17:42
See 300 mm toruga on otsas, neil on ca 170 mm toruga seal veel.
Imelikult lühikese toruga. Üha keerulisem paistab olevat saada V-piduriga mitte kõige odavamat amordiga esiharki.

Kasutaja avatar
Nohik
Guru
Guru
Kontakt:

Postitus Postitas Nohik » 07 Mai 2019, 20:40

Käisin rattaga poes, et spetsalist ütleks, kas sellist saab mulle paigaldada, või mida üldse. Siis selgus, et pole enam pikemat. Mul on umbes 21 cm, kahe vaherõngaga. Seeoli 4 cm lühem spetsialisti arust, kui minu omal.
Tellisin sealt, kui lühike on, saavad tagasi. http://rixratas.ee/p/et/amordid/78-esia ... valge.html

sipelgas
Huviline
Huviline
Kontakt:

Postitus Postitas sipelgas » 07 Mai 2019, 21:09

Osta siis endale amordipump ka kohe. Õige rõhu leidmine on katsetamise küsimus ja selle pärast töökoja vahet sõita pole vast mõtet.

Kasutaja avatar
Nohik
Guru
Guru
Kontakt:

Postitus Postitas Nohik » 07 Mai 2019, 21:49

Mul on vist hea karma rattapoodidega, mõned nädalad on mul veel rattapood järgmisest uksest ja edasi on ratta vaatevinklist täpselt sama seis.

Kasutaja avatar
CorvetteC3
Uudistaja
Uudistaja
Kontakt:

Postitus Postitas CorvetteC3 » 07 Mai 2019, 23:08

Ka mina pean siin mitme eelkõnelejaga liituma, pigem jäik esikahvel kui odav vedruamort. Olen oma rattal ka kogu esiosa kolme aasta jooksul ringi vahetanud. Õhkamordi kõrval oli tehasevedru ikka täiesti mõttetu asi. Mis käte väsimisse puutub siis amordi järel omas kõige suuremat efekti grip'ide välja vahetamine. Tehaseoriginaalid tapsid peod paarikümne kilomeetriga ära, Ergonitega pole sellist asja enam olnud kuigi näpu vahel tunduvad kõvemadki kui tehase originaalid.

Kasutaja avatar
Tanel
Ekspert
Ekspert
Kontakt:

Postitus Postitas Tanel » 07 Mai 2019, 23:20

Minu puhul polegi vist viga niivõrd vibratsioonis kui lihtsalt käe asendis lenksul. Hetkel on vist ca 15 kraadise nurgaga lenks ja ergon GC1 laadsed gripid. Olen proovinud ka eriti pakse ja pehmeid grippe kuid ergoni analoogid on paremad.
Kombinatsiooni jäik kahvel ja 1,4"; 5bar rehvid suhtun teatava reservatsiooniga. Oma maanteeratta pealt tean kuidas see tunduva võib, seal on muidugi kõrgem rõhk ka.

Kasutaja avatar
Nohik
Guru
Guru
Kontakt:

Postitus Postitas Nohik » 08 Mai 2019, 10:15

Pean vastu vaidlema, viletsal kõnniteel on abi ka odavast vedruamordist. Jama algab, kui see amort metsas otsad annab.

Kasutaja avatar
Nohik
Guru
Guru
Kontakt:

Postitus Postitas Nohik » 08 Mai 2019, 16:51

Lõhnab kaheldavalt, hommikul rääkisin telefonitsi nendega, pidid lõunaks kirjutama. Vandenõuteoreetik minus ütleb, et pole sellist juppi, nüüd uurivad, kas saab hankida.
Nohik kirjutas:
07 Mai 2019, 20:40
Käisin rattaga poes, et spetsalist ütleks, kas sellist saab mulle paigaldada, või mida üldse. Siis selgus, et pole enam pikemat. Mul on umbes 21 cm, kahe vaherõngaga. Seeoli 4 cm lühem spetsialisti arust, kui minu omal.
Tellisin sealt, kui lühike on, saavad tagasi. http://rixratas.ee/p/et/amordid/78-esia ... valge.html

Kasutaja avatar
Nohik
Guru
Guru
Kontakt:

Postitus Postitas Nohik » 09 Mai 2019, 12:39

Varre pikkus 180 mm.

Kasutaja avatar
Tanel
Ekspert
Ekspert
Kontakt:

Postitus Postitas Tanel » 09 Mai 2019, 14:01

Leidsin enda ratta parameetritele vastavad esiamordid. Peaks Nohiku rattale ka sobima
Amordid

Kasutaja avatar
Nohik
Guru
Guru
Kontakt:

Postitus Postitas Nohik » 09 Mai 2019, 14:10

Ma piilusin vahepeal seda: https://www.bike24.com/p2284889.html, aga ma ei tea, kas nad Eestisse saadavad. Seal võib olla, et surve all asju ei transpordita vahel.

Sinu listist vist see istuks: https://www.bike-discount.de/en/buy/rst ... 5mm-614055

Ja nii tubakas olen küll, et ei oska vähemalt esmapilgul aru saada, mis ühel on või teisel pole jne.

Kasutaja avatar
Tanel
Ekspert
Ekspert
Kontakt:

Postitus Postitas Tanel » 09 Mai 2019, 14:42

Nohik kirjutas:
09 Mai 2019, 14:10
Ma piilusin vahepeal seda: https://www.bike24.com/p2284889.html, aga ma ei tea, kas nad Eestisse saadavad. Seal võib olla, et surve all asju ei transpordita vahel.

Saadavad küll Eestisse ka, olen sealt varasemalt tellinud. Kaup liigub mööda maad ja surve ei tohiks oluline olla. Nad saavad alati õhu välja ka lasta kui probleeme peaks olema.
Nohik kirjutas:
09 Mai 2019, 14:10
Sinu listist vist see istuks: https://www.bike-discount.de/en/buy/rst ... 5mm-614055

Ja nii tubakas olen küll, et ei oska vähemalt esmapilgul aru saada, mis ühel on või teisel pole jne.
Mina ka nendest midagi ei jaga aga paista,b et erinevuseks on näiteks käigu pikkus. Mass, 1,9 vs 1,74kg.
Mina võtaks hinna järgi Suntouri. Vaevalt ma sõites sellest ca 60€ hinnavahest aru saaksin.

Ahti
Uudistaja
Uudistaja
Kontakt:

Postitus Postitas Ahti » 12 Mai 2019, 12:09

Eestis turu väiksuse tõttu matkaks mõeldud jalgrataste valik väga kesine. Läksin ise paar aastat tagasi seda teed, et üritasin leida võimalikult enda vajadustele sobiva isendi. Kuna põhiliselt olen soolomatkaja soovisin esipakiraami kinnitusvõimalust. Muidugi eelarve seab piirid, valitud sai DAWES KARAKUM, ent tegin paar muudatust, vedruga sadulapulga asendasin tavalise vastu, sadul sai valitud Brooks-i toodangust (Flyer Special Leather Men) Korvid olen pedaalidelt eemaltanud, rehvid on asendatud Schwalbe Maraton Plus torkekindla rehvide vastu. Selle ratta pluss on võimalus paigaldada kolm pudelihoidjat ja libliklenks on ka. Pikkadel sõitudel on viimane hea asi, võimalus kasutada erinevaid käteasendeid. Igaühe sõiduharjumus on spetsiifiline, pigem lähtuda enda eelistustest, palju läbida km päevas, millistes teeoludes jne. Ma ise ei tunne amordist puudust, samas kruusakate osakaal on reeglina 60-70%. Üldiselt päevas üle 130-!40 km ei sõida, tahan nautida loodust ja kulgen oma kiirusel, kaalu ja vanust on juba ka. Vähemalt praegu olen oma valikuga rahul, millalgi kruvin paremad käikarid külge, kuigi Alivio käikar toimib ka täiesti normilt.

Kasutaja avatar
Nohik
Guru
Guru
Kontakt:

Postitus Postitas Nohik » 13 Mai 2019, 20:16

Kuna keegi midagi košmaarset vahepeal ei öelnud, võtsin end täna kokku ja tellisin ära.
https://www.bike24.com/p2284889.html

tripp
Ekspert
Ekspert
Kontakt:

Postitus Postitas tripp » 14 Mai 2019, 08:03

Njaa. Märgime ära, et meie Soome matkade hind on tulnud umbes 100 eurot inimese kohta nädalase matka eest, koos laevapiletite ja kõikide kuludega. Aga eks mänguasjade eest võibki maksta...

Kasutaja avatar
Nohik
Guru
Guru
Kontakt:

Postitus Postitas Nohik » 14 Mai 2019, 08:18

See on ikka rohkem trenni jaoks ostetud ja igapäevasõidu jaoks. Ilmselgelt ma sõidaks ühe matka ka jäiga kahvliga ära. Aga iga päev kõnniteedel teeb liiga.

Vasta

Mine “Kondijõul liikumisvahendiga matkamine”

Kes on foorumil

Kasutajad foorumit lugemas: Registreeritud kasutajaid pole ja 3 külalist