Kriisiolukorra nõuanded päästeametilt

Jaga oma emotsionaalseid ja praktilisi kogemusi matkadelt.
Hendrik
Huviline
Huviline
Kontakt:

Kriisiolukorra nõuanded päästeametilt

Postitus Postitas Hendrik » 23 Mär 2019, 11:33

Mida arvate sellest kriisiolukordade nõuannete komplektist ja varudest, mida mingi rakkerühm nüüd produtseerinud on? Toiduvaru, varustus jne? Väidetavalt peaks sellega neljaliikmeline pere nädal aega hakkama saama. Toiduvaru vaadates mul tekkis küll kaunis hõre tunne, ükspäev bussis kui muud teha polnud arvutasin näppudel nende näidiste kaalu ja kaloraazhi kirvemeetodil kokku ja kas ei oska arvutada mina või rakkerühm, aga sain päeva kalorsuseks näkku jämedalt 2x väiksema numbri kui nende soovitus. Seda arvestusega et kaks last = üks täiskasvanu, mis on suht optimistlik.

Lugu postimehes: https://www.postimees.ee/6549989/riik-s ... jaamisvaru
Ametlik leht:https://kriis.ee

Kasutaja avatar
Tarmo
Ekspert
Ekspert
Kontakt:

Re: Kriisiolukorra nõuanded päästeametilt

Postitus Postitas Tarmo » 23 Mär 2019, 15:44

Postimehe tasulistele artiklitele juurdepääs puudub, hakkan pdf-i läbi töötama.
Patareidega raadio - suuremate jamade korral kasutu, meie väikese tegevisraadiusega FM jaamadel reservtoide puudub ja jaamad jäävad vait koos elektri kadumisega. Nendele sadadele saatjatele reservtoite organiseerimine pole isegi teoreetiliselt võimalik. Tervet Eestit kattev kesklaine saatja puudub, kesklainelt kuuleb venemaa saatjaid. Ameerika hääle lühilaine Eestikeelseid saateid enam pole, on hiina saatjad, sealt võib hiina keelt õppida kas inglise või vene keele baasil. Eestikeelset infot kuskilt ei tule.
Patareidega raadio soovitus on ilmselt kopeeritud muu maailma juhenditest.

Kaloritest: koonduslaagri norm (ellujäämine füüsilise koormuse puudumisel) olevat olnud 50 kcal päevas (1 viil leiba) , tavanorm on 2000 kcal ja tugeva füüsilise koormuse korral võib isegi 6000 kcal väheks jääda, seega koduskonutamis4ks peaks 1000 lcal piisama.

Boilerist vee kättesaamisaamiseks peab olema altlaetavale boilerile paigaldatud tagasilöögi klappi ja külma vee sissemineku vahele kolmik ja kuulkraan. Kui vesi kadunud, siis juhe seinast, peakraan kinni ja saab tühjenduskraanist veidi vett, vaakum ei lase rohkem vett välja. Et kogu vett kätte saada tuleb avada segisti soojavee kraan ja sealt sisse puhuda. Testitud.
...

Kasutaja avatar
Tarmo
Ekspert
Ekspert
Kontakt:

Postitus Postitas Tarmo » 23 Mär 2019, 16:17

Kui mingist piirkonnast kaob elekter, kaob koheselt ka telefoniside ja vesi. Kui vett pole ei tööta ka vesikäimlad ja see on päris karm.
Elektrisõltuvus linnades on ülisuur ja ainukesed, kellel tänu reservgeneraatoritele mingi töövõime säilib on haiglad.
...

polarbear
Ekspert
Ekspert
Kontakt:

Postitus Postitas polarbear » 23 Mär 2019, 17:04

mnjah....

Pilt
Pilt

Kasutaja avatar
Tarmo
Ekspert
Ekspert
Kontakt:

Postitus Postitas Tarmo » 23 Mär 2019, 19:04

Eks ta selline esimene pääsuke ole, hea et asjaga tegutsetakse.
Huvitav, miks kiirgusinfot tuleb eesti meedia kanalitest (postimees grupp) kuulata, mujal ikka rahvusringhäälingust juttu.
...

Kasutaja avatar
sepaonu
Guru
Guru
Kontakt:

Postitus Postitas sepaonu » 23 Mär 2019, 22:14

Ma suht kolkas elan ja siukeste pommiaukudega tegeletakse ikka pärast linnade järje peale saamist aga üle kolmveerand ööpäeva pole viimase 10 aasta jooksul särts ära olnud. Puucee ja vändaga kaev olemas, sügavkülmakirstu sisust elab ka vast miinimum paar nädalat ära, midagi leiab vist köögist ja keldrist, väiksemad tõrked peaks ikka üle elama 8-) Ju need nõuandeüritused neile, kellel kodus kaks tikku, veerand teeküünalt ja süüa üheks päevaks.
m32.jpg
j3.jpg
joon jõest, söön jõest

Kasutaja avatar
uuspoiss
Uudistaja
Uudistaja
Kontakt:

Postitus Postitas uuspoiss » 23 Mär 2019, 23:15

sepaonu kirjutas:
23 Mär 2019, 22:14
Kas see kaevumüts on sul omalooming? Mul oleks just sellist vaja, et hädaolukorraks valmisoleku taset tõsta. Käed väsivad ju lõpuks ära (kaev 12 m).

Nende juhiste juures üldisemalt on puudu üks oluline soovitus. Inimesed peaksid mõned korrad aastas erinevatel aastaaegadel mitmepäevase ilma varude täiendamiseta matka ette võtma. Nii saab päris hästi selgeks, mida on vaja, mida ei ole vaja ja mida kui palju mis aja jooksul kulub.

Konkreetsesse tootevalikusse, kogustesse ja kaloritesse vast ei tasu eriti kinni jääda. Asja mõte ju ehk selles ongi, et mingigi osa inimestest teeks seda, mida siin ülalpool tehakse - mõtleks asja peale natuke järgi. Inimesed ja vajadused on erinevad ja ette tulla võivad olukorrad ammugi.

Kasutaja avatar
Nohik
Guru
Guru
Kontakt:

Postitus Postitas Nohik » 24 Mär 2019, 09:40

(suures) Linnas on see värk, et pole ka varutud kuivained millegiga keeta.
Ja üleüldse, kui selline suurem jama tuleb, on relv kõige olulisem. Muidu võetakse sult lihtsalt kõik ära.
Olen mõelnud, toimiks, kui varud on mitmel pool Eestis peidetud. Siis lihtsalt oluline on elusalt linnast välja saada.
Ärge käige mu järel, olen isegi eksinud!

Kasutaja avatar
sepaonu
Guru
Guru
Kontakt:

Postitus Postitas sepaonu » 24 Mär 2019, 14:04

uuspoiss kirjutas:
23 Mär 2019, 23:15
Kas see kaevumüts on sul omalooming? Mul oleks just sellist vaja, et hädaolukorraks valmisoleku taset tõsta. Käed väsivad ju lõpuks ära (kaev 12 m).
Ei ole omalooming lõpuni. Mul oli 17 talvel veevärgi jama, võtsin trassi lahti ja ootasin spetsialisti jnejne ühesõnaga pikk lugu, ehk kriisiolukord 8-) ja oli vaja lahtisest kaevust vett võtta, nagu ikka seisnud kaev ja pistsin vibra sisse ja lasin veel vahetuda jne ja siis selgus, et setet on palju ja kaan poolmäda ja üleüldse on kaevukorrastamine vastik töö ja sai poisile kurdetud, et kle tule appi ja asjalik tüüp tõi rendist mudapumba, pikemad redelid ja tegi asja korda ja lõpetuseks arvas, et kle ma võin sõbraga sulle uue kaane teha. Ma tegin rauavidinad ja minu meelest läks neil kahekesi umbes 6+h. Poest mõni pruss, midagi leidis kodust, elementaarsed tööriistad kõigil olemas. Selle ümmarguse rulli tegin ise nelikandist kirvega tahudes, mis oli ka ainuke puutöö minu poolt. Praegu ka tegelikult kaane all konksu otsas vibra ja kui meelde tuleb, siis vahest võtame kastmisvett sealt, et vesi vahetuks. A see vändavärgens sai ikka extra tehtud selle mõttega, et targem, kui nööri kätevahel sebida, kui tõesti elektrit pole, mul ka umbes 10+ metra.
joon jõest, söön jõest

Hendrik
Huviline
Huviline
Kontakt:

Postitus Postitas Hendrik » 25 Mär 2019, 09:38

Toiduvarude osas ma isiklikult varuks nädalaseks ajavahemikuks sedalaadi moona, kus valdav enamus on kõrge kalorsusega kauasäiliv kraam mis on sobilik ka kuivalt söömiseks, eesmärgiga varude kastis energiatihedust maksimeerida. Tatar jne on tore süüa küll ja soovituste hulgas oli ka priimus koos küttega, aga praktilisem tundub olevat mitte kohe esimesel päeval hakata kütet kulutama, priimust võib oluliselt rohkem vaja minna siis kui see jant kauem kestab, eriti kui priimus on mingi sellise kütusega mida pole nii kerge hankida kui pood kinni (gaas, piiritus). Bensiini ja igasugu risuga on selles osas veidi lihtsam, risu miinus jälle see, et toas laua peal lõket pigem tegema ei hakka, bensiinikat saab hädavajadusel toas kärsatada kenasti. Lokaalseks vaaritamiseks oleks kõige parem muidugi suuremat sorti gaasiballoon ja sellega ühenduv väike gaasipliit, nagu rekkamehed kasutavad.

Samas tundub mulle kõige tõenäolisem et esimese asjana saab inimestel otsa vesi, ükskõik kui palju seda vee varumist ka ei leierdata. Sest üks asi on varumine, teine selle mitteraiskamine. Paljudele ei mahu pähe et selle peldikupotist alla valamine võibolla pole hea mõte kui vett juurde ei saa, selleks ajaks kui see mõte settib võib paarkümmend liitrit olla juba allavoolu lastud, et "ei haiseks". Teine suur raiskamise koht on "ma tahtsin käsi pesta" jms igapäevased enesestmõistetavad tegevused. Sellest, et enda pesemine on hädaolukorras madala prioriteediga tegevus, ei pruugi paljud aru saada, ikka vaja ju, et "ei haiseks". Võibolla oleks paslik vesi osaliselt asendada hoopis lahja õlle vms joogipoolisega, läheks häda lõbusamalt ja ei tekiks ka lolli mõtet seda kuskile auku valada.

Kasutaja avatar
sepaonu
Guru
Guru
Kontakt:

Postitus Postitas sepaonu » 25 Mär 2019, 10:09

Hendrik kirjutas:
25 Mär 2019, 09:38
Toiduvarude osas ma isiklikult varuks
Kõigest võib loomulikult läbisegamini rääkida aga võiks ka arutleda selle suuna peal, et minul on tehtud nii versus ma teeks nii. ma saan aru, et esmane postitus oli mõttega, et päästeameti soovitused pole päris õiged ja sellelgi teemal võiks arutleda aga ma olen ka alati mõelnud, et kui foorumis päris suur hulk inimesi tõsiselt arutleb, et kuidas parem oleks, siis see tavaliselt kuhugi ei jõua. Ma olen ka kunagi võidelnud ühe eelnõu ajal ja selgitanud, et pole vaja valet asja teha, ei, teisel pool oli õhku täis õhvakene. Kõik sai selliseks, nagu ma soovitasin umbes 6 aasta pärast.
Matkajatel peaks ju matkasöögi varusi ka kodus olema, ma pakendan ise kuivsööke max kaks korda aastas ja ma arvan, et mul kuivsööki sügavkülmas 10päevaks 2le hetkel. Mul omal veemuret pole aga hästi ei kujuta ette küll, et korrusmaja elanikud saaks nii teadlikuks, et igal teisel pühapäeval vahetavad oma kanistrites vee värskema vastu.
Elektrikatkestuste jaoks kasutavad ka sellist pumpa
https://www.akvedukt.ee/search/?cms=0&text=110092
aga see tuleb miinuskraadidega lahti ühendada või mingi mugavam vidin aretada, et ära ei külmuks.
joon jõest, söön jõest

Kasutaja avatar
Tarmo
Ekspert
Ekspert
Kontakt:

Postitus Postitas Tarmo » 25 Mär 2019, 10:24

Maal oli kah selline pumbaga kaev ja töötab ka külmaga. Kui kaua tühjalt seisnud siis kuivavad tihendid ära, et vett kätte saada tuleb ülevalt klaasitäis vett sisse valada.
Sellistel pumpadel peab imemiskõrgust vaatama - teoreetiliselt on maksimum 10 meetrit aga tegelik maksimum on7...8 meetrit. Puurkaevuga pole midagi teha.
...

Kasutaja avatar
Tanel
Ekspert
Ekspert
Kontakt:

Postitus Postitas Tanel » 25 Mär 2019, 12:15

sepaonu kirjutas:
25 Mär 2019, 10:09
Mul omal veemuret pole aga hästi ei kujuta ette küll, et korrusmaja elanikud saaks nii teadlikuks, et igal teisel pühapäeval vahetavad oma kanistrites vee värskema vastu.
Vahest päästab 5l pudelitega müüdav vesi. See ei tohiks elama hakata kui pimedas ja jahedas seisab?!
Maainimestel on asi toidupoolise osas lihtsam, keldrid ja sahvrid paljudel olemas. Ma ise ei ela küll maal aga omalgi on purkidesse omajagu toidukraami aetud. Purgiliha ja konservid peaks õige mitu aastat säilima. Toidu valmistamiseks linnas valiksin 5l gaasiballooni ja põleti peale nagu siin lingil https://www.okidoki.ee/item/priimus/8026536/
The size of your pack is relative to the size of your fear.

Hendrik
Huviline
Huviline
Kontakt:

Postitus Postitas Hendrik » 25 Mär 2019, 12:30

sepaonu kirjutas:
25 Mär 2019, 10:09
Kõigest võib loomulikult läbisegamini rääkida aga võiks ka arutleda selle suuna peal, et minul on tehtud nii versus ma teeks nii.
Nõus, "ma teeks" pole siis kui seda tegemist vaja oleks olnud, enam erilise "kütteväärtusega".

Hetkel olen tööl (kontoris, aga töötan üksi) ja kodus suuremat ülevaatust teha ei saa, aga kiirkorras võiks mind paigutada lahtrisse ette-pole-valmistanud-aga-varustus-on-olemas. St sööki-vett teadlikult varuks ei hoia, aga see-eest on muud koli piisavalt et vajadusel ka talvel metsas elada. Aga kui nüüd kohe enda ümber ringi vaadata (st kontoris) siis isegi siin on mul toiduvarud olemas: 1kg tatart, purgisupp, pakk präänikuid, kilo suhkrut, kuivi puuvilju paarsada grammi, külmkapis veel hapukurki ja muud nänni, lisaks pudi-padi igasugu kommide ja kiirnuudlite näol. Koguseliselt piisavalt et üksi näiteks 10 päeva püksikummi pingutades ära elada. Aga... suurem probleem on veega ja sellega, kuidas näiteks tatart keeta. Kättesaadavat boilerit silma all pole, kust vett soristada, ju ta kuskil lae peal on. Pliit on elektriga, õues saaks küll lõket teha. Tatart võib muidugi ka külmas vees leotada, küll ta pehmeks läheb kui isu suur.

Kodus on veevaru suurem, seina peal on 80L boiler, millest jätkub söögiks-joogiks päris kauaks. Peaks vist ainult vaatama et veevarustuse kadumisel boilerit tühjaks ei imetaks. Kui soojaveekraan lahti teha ja külmaveetorus survet pole, vaid pigem vastupidi, siis võib see vist kõik sinna ära luriseda? Söögipoolist peaks kodus omajagu olema, igasugu kuivaineid kapis vedeleb ja keldris on riiulite kaupa letšot ja muud söödavat. Soovitusliku nädala elaks naisega kahe peale probleemideta ära, eriti arvestades et meil on ballooniga gaasipliit, mis funkab ka elektri puudumisel + ahiküte.

wagner
Huviline
Huviline
Kontakt:

Postitus Postitas wagner » 25 Mär 2019, 12:48

Kui kriisiolukord õueminekut ei välista, siis vetsupotti sobiva vee saaksid paljud lähiümbrusest pangega ära tuua - see on muidugi õnne asi, kui kaugele kellelgi mõni veekogu jääb. Mõne suurema linnaosa ainus tiik võiks päris ruttu tühjaks saada...

Kuna endal on matkavarustusest veefilter kapis olemas, siis see lahendaks ka joogivee probleemi.

Kasutaja avatar
Tarmo
Ekspert
Ekspert
Kontakt:

Postitus Postitas Tarmo » 25 Mär 2019, 13:03

Ka minul on paar 5 liitrist veepudelit pimedas varuks, samuti konserve ja purgisuppe. Matkavarustust : pliidad, nõud, lambid, jne samuti
Üldiselt ei teeks paha kriisi sündmused läbi mängida. Ilma spetsiaalse kraanita boilerist puhast vett eriti ei saa - tavaliselt boileri seinad roostet täis. Kui tihendit paotada löövad õhumullid vee tumepruuniks, sama loputuskastiga.
On olemas kokkuvolditavad toaletid, samuti on matkabusside peldiku keemia, mis tapab igasugu elu ja lõhna. Keskonnasõbralikum on kuivkäimla turvas.
...

Hendrik
Huviline
Huviline
Kontakt:

Postitus Postitas Hendrik » 25 Mär 2019, 14:44

Tarmo kirjutas:
25 Mär 2019, 13:03
Ilma spetsiaalse kraanita boilerist puhast vett eriti ei saa - tavaliselt boileri seinad roostet täis.
Soojaveekraanist tuleb mul küll täiesti puhast vett ja seda tuleb sealt ka siis kui üldine veevarustus katkenud on. Miks ta sel juhul puhas ei peaks olema?

Kasutaja avatar
Tarmo
Ekspert
Ekspert
Kontakt:

Postitus Postitas Tarmo » 25 Mär 2019, 15:07

Rooste sade koguneb boileri ja ka torude seina peale. Kui nüüd on mingi häirija, nagu näiteks õhumull, siis see sade hakkab liikuma. Kui vesi on ära olnud, siis tuleb alguses roostest vett.
Boilerit peaks vähemalt korra aastas puhastama, aga tihti kipub see ununema.
Kui vett vaikselt lasta, siis jääb rooste paigale.
...

Kasutaja avatar
Tanel
Ekspert
Ekspert
Kontakt:

Postitus Postitas Tanel » 25 Mär 2019, 16:14

Tarmo kirjutas:
25 Mär 2019, 15:07
Rooste sade koguneb boileri ja ka torude seina peale. Kui nüüd on mingi häirija, nagu näiteks õhumull, siis see sade hakkab liikuma. Kui vesi on ära olnud, siis tuleb alguses roostest vett.
Boilerit peaks vähemalt korra aastas puhastama, aga tihti kipub see ununema.
Kui vett vaikselt lasta, siis jääb rooste paigale.
Kui boilerist tuleb roostest vett, siis on viga pigem roosteses vees mitte roostetanud boileris. Üldjuhul puhastatakse boilerit katlakivist mitte roostest, sest boiler peaks olema sees tsingitud või roostevaba. Vee liikumine toimub boileris kogu aeg ja mingi veemull ei ole küll nii võimas, et vee asemel rooste liikuma ajab.
The size of your pack is relative to the size of your fear.

Kasutaja avatar
mrWilson
Administraator
Administraator
Kontakt:

Postitus Postitas mrWilson » 25 Mär 2019, 18:03

Tanel kirjutas:
25 Mär 2019, 16:14
...sest boiler peaks olema sees tsingitud või roostevaba.
Ma kiskusin mingi aeg tagasi ühe boileri lahti, et puhastada ja küttekeha vahetada. Avanev pilt oli selline:
20180906_042122.jpg
Kuna kuum vesi voolab välja ülevalt (pildil oleva toru kaudu) mitte alt siis põhjas vedelevat sodi see endaga kaasa ei võta kui kraanist lasta. Et päris tühjaks lasta siis peab külmavee sissevoolu kaudu seda tegema ja kuumavee otsast õhku peale laskma. Kes roostest vett kardab siis peale vee mõnda aega rahulikku seismist vajuvad roosteosakesed põhja ja saab tarbida jälle.
Ah, minge metsa...

Kasutaja avatar
Tarmo
Ekspert
Ekspert
Kontakt:

Postitus Postitas Tarmo » 25 Mär 2019, 18:34

See rooste tekkib lahustunud rauasoolade lagunemise tõttu.
Kui veevärgil on rauaeraldus filtrid siis on olukord parem.
Piisavalt palju boilereid puhastanud ja räägin oma kogemustest, mitte sellest mida kuulnud olen.
Lihtsalt boilerit on hea tühjaks lasta kui seal on tagasilöögi klapi vahel kolmik ja tühjenduskraan. Vesi on siis seal ilusasti settinud ja kohe kasutatav.
Kui sellist kraani pole ja tühjendamiseks küttekeha välja keerata (eeldab toruvõtmete olemasolu ja mõningaseid torutööde kogemusi) on see sealt pahinal väljatulev ollus suhteliselt eemaletõukava välimusega.

See boilerist vee kätte saamine on nagu pulkadega hõõrudes tule üles saamine - tundub lihtne, kuni pole proovinud. Kui on paigeldatud lisakraan oleks nagu tikutops taskus.
...

Kasutaja avatar
mrWilson
Administraator
Administraator
Kontakt:

Postitus Postitas mrWilson » 25 Mär 2019, 18:55

Illustreerimaks Tarmo juttu:
20180908_203250.jpg
Alumine on surveklapp ja ülemine on kraan vee välja laskmiseks (juhuks kui mõni ei tea). Paigaldatud külmavee sissevoolu vahele. See, et kuumavee märgistusega voolik on külmavee otsa külge ühendatud panen ma meeltesegaduse süüks. :D Ei ole viitsinud ära vahetada.

Et vett boilerist kätte saada peab kõigepealt külmavee sissevoolu kraani sulgema ja seejärel boileri küljest lahti ühendama. Seda juhul kui väljalaske kraani pole paigaldatud. Kui väljalaske kraan on paigaldatud siis ei pea midagi lahti ühendama. Nüüd, et vesi välja voolama hakkaks tuleb boilerisse õhku juurda anda. Seda saab teha kraanikausi juurde lipates ja kuumavee kraani avades. Nii peaks see värk ideaalis toimima. Minul millegipärast kraani kaudu õhutamine ei toiminud, pidin boileri küljest kuumavee vooliku lahti ühendama alles siis hakkas vesi pahinal jooksma.

Aga enne seda protseduuri oleks ikka mõistlik oodata kuniks vesi boileris jahtub. :)
Ah, minge metsa...

Kasutaja avatar
Tarmo
Ekspert
Ekspert
Kontakt:

Postitus Postitas Tarmo » 25 Mär 2019, 19:55

Tänud mrWilson täpselt nii.
Minul aitas kuumavee kraanist sissepuhumine, niisama ei tulnud eriti.
See võlts turvalisus on veelgi ohtlikum - arvad et sul on vett, varusid ei soeta, aga kui jama käes siis sured jänuse või pigem mingisse koledasse kõhutõppe
...

Kasutaja avatar
mrWilson
Administraator
Administraator
Kontakt:

Postitus Postitas mrWilson » 25 Mär 2019, 21:00

Hiljutine Venezuela juhtum on ilmekas näide mis toimub kui elektrit pole mitu päeva: https://www.postimees.ee/6542187/venezu ... t4c7BrV_ks
Ah, minge metsa...

ranel
Uudistaja
Uudistaja
Kontakt:

Postitus Postitas ranel » 25 Mär 2019, 23:18

Ega siin Eestiski keset talve elektri kadumine mitmeks päevaks oleks kaos. Tänapäevased küttelahendused on ehitatud selle peale, et pump ajab vett ringi. Seda ka täiesti tavalise haluküttega katlasüsteemides. Teine asi vee varumine. Ega me Aafrikas ei ela. Tihti tilgub midagi taevast alla ja kui vaja, siis järved/jõed. Pigem 20l kütet kanistrisse ja bensiinipriimus oleks hea backup. Saab vett keeta, kuivainetest süüa teha ja isegi sooja saada.

Vasta

Mine “Kogemused, soovitused”

Kes on foorumil

Kasutajad foorumit lugemas: Registreeritud kasutajaid pole ja 1 külaline