Kui läheb lappama - talv (ellujäämine)

Jaga oma emotsionaalseid ja praktilisi kogemusi matkadelt.
Hendrik
Huviline
Huviline
Kontakt:

Kui läheb lappama - talv (ellujäämine)

Postitus Postitas Hendrik » 10 Jaan 2019, 13:40

Talvise telkimise teemas läks vahepeal juturida sinna, et mida teha kui (siia pane mingi ebameeldiv situatsioon) talvel. Et mitte telkimise teemat risustada, võiks selliseid arutlusi jätkata näiteks siin. Pakun välja sellise situatsioonikirjelduste formaadi, kus katsuks mõelda erinevaid "legende" ning vastavalt sellele saaks targutada, mida keegi antud olukorras teeks ja miks. Ehk siis midagi sellist: SITUATSIOON 1 - (kirjeldus, mis ja kus ja mis juhtus) ja vastustes võiks siis viidata, millise situatsiooni kohta jutt: SITUATSIOON 1 - (mina teeks nii ja naa).

SITUATSIOON 1
Oled oma tavapärase talvise riietuse ja varustusega matkal, kena talveilm, -20C. Et igasugu tegelased ei segaks, siis inimasustusest kaugel (vähemalt päev rassimist et kuhugile välja jõuda). Kui käid tavapäraselt üksi matkal, siis oled üksi. Kui kunagi üksi ei käi, siis on teisi ka. Õhtuhämaruses ringi tatsudes juhtud kopra kanalile, mis pealt lume, jää ja risuga kaetud aga alt hoiavad elukad ja vool lahti. Koperdad sinna sisse ja läbi jää ristseliti vette nii et isegi müts märg. Telefööni unustasid kilekotti toppida, kuskile tiristada ei saa. Tuletegemise vahendid on olemas kui nad kuuluvad su tavapärase varustuse hulka. Mida ja mis järjekorras teeksid et end veidi mõnusamalt tunda?

Kasutaja avatar
Tarmo
Ekspert
Ekspert
Kontakt:

Re: Kui läheb lappama - talv (ellujäämine)

Postitus Postitas Tarmo » 10 Jaan 2019, 17:41

Situatsioon 1 - Mõtlesin pikalt ja üks võimalus ellujäämiseks vist on - KIRVES.
Kirvega kuivanud kuusk maha ja juppideks ning suur lõkke üles. Kirvega puude raiumine annab kogu kehale piisavalt koormust (ja sooja) et saa oleksid üldse suuteline lõkket süüdata.
Jala peal kuivanud kuusk peaks olema põlemiseks piisavalt kuiv.
...

ranel
Uudistaja
Uudistaja
Kontakt:

Postitus Postitas ranel » 10 Jaan 2019, 21:21

Üksi riided seljast, lumega vesi kehalt minema ja nii ruttu kui võimalik tuli üles koos varjualusega, kuhu soe püsima jääks ja riideid kuivatama. Ega väga muid variante vist ju polegi?

Suht tuksis olukord.

Kasutaja avatar
Nohik
Guru
Guru
Kontakt:

Postitus Postitas Nohik » 10 Jaan 2019, 22:37

Kui sa teaks, kuidas lumi karvadesse kinni jääb -20 juures.
Ärge käige mu järel, olen isegi eksinud!

Kasutaja avatar
REGA1872
Moderaator
Moderaator
Kontakt:

Postitus Postitas REGA1872 » 11 Jaan 2019, 01:25

-20 puhul tuleks esmalt märjad riided seljast saada ja midagi kuiva asemele leida, muidu külmuvad need sul selga ära (vehi kirvega ringi palju tahad). Selle eelduseks on, et märjaks saanud seljakotis olevad riided (või mingi osa neist) on omakorda paigutatud veekindlatesse kottidesse. Mul endal on ka magamiskott alati eraldi kilekotti paigutatud - suvel on sellest mõnel korral ka kasu olnud, kui peale vihma avastad, et selja/ratta-kott on seestpoolt veidi märjem kui sa eeldasid.
Seejärel tuleks võimalikult varjuline koht leida ja tuli üles saada. Kui labidas kaasas, siis võid ka mingi koopa kaevata/ehitada ja seal magamiskotti pugeda - väljas võib küll -20 olla, aga koopas ta väga alla -5 ei kuku (aastaid tagasi järgi proovitud).
Olgem ausad, päris paljud seda ööd ilmselt üle ei elaks ja olenevalt tuttavate informeeritusest leitakse ta kas nädala jooksul või siis kevadel peale lume sulamist. Teisalt jälle, kui sa lähed talvel, külmaga ja üksi tsivilisatsioonist päeva-paari kaugusele, siis oled sa ilmselt ka oluliselt rohkemaks valmis kui tavaline arvuti taga nina nokkija.

Kasutaja avatar
Tarmo
Ekspert
Ekspert
Kontakt:

Postitus Postitas Tarmo » 11 Jaan 2019, 06:40

Riided peaksid muidugi villased olema, või mõningast sünteetilisest vett mitte imavast kuid samas mitte eriti tuleohtlikust materjalist.
Puuvillaseid riided külmuvad jah ära.
Mina kannan ka päevakoti sees veekindlas kotis üliväikseks kokkupakitavat sulejoppet. Samuti on veekindlas kotis varutelefon - selline klahvidega, hästu väike, mida müüakse poodides ja bensiinijaamades alla 20 euroga ja mille aku kestab kuu aega. Telefonis sees Telia M2M alla eurose kuumaksuga SIM siis saab ka teistele helistada. Ilma SIM kaardita saab ainult päästeametisse helistada.
Olen korra metsa niimoodi ära eksinud, et tuli päästeametisse helistada - seal küsiti kas minu elu on ohus, arvasin et veel ei ole. Siis soovitati ise väljapääs leida. Ei olnud sellise asjade käiguga nõus ja ei tahtnud plaanimatta , ilma telgi ja magamiskotita väliööbimist teha ning helistasin politseisse. Sealt anti kohaliku, endise metsaülema tel nr ja tunni pärast olin metsaülema autos.

Ilmast kah...
Kui metsa eksisin siis oli kevadine aeg, paar kraadi sooja, metsa all kohati veel lund, igalpool hästi palju vett, ilm sompus ja tuul keerutas.
Kaardi ja kompassi olin autosse jätnud. Uudis jõudis ka kohaliku ajalehte.

Vööni on ikka mõningad korrad õnnestunud talviti vees ära käia, aga seda max -10 kraadiga, -20 ja kaelani läheks jamaks.

https://www.postimees.ee/1781141/metsau ... mehe-valja
Töötav telefon on nr 1 päästevahed. Alles oli vabatahtlike otsijate pealik telekas ja rääkis kuidas nad Ida-Virumaal sohu eksinud mehe laiba leidsid.
...

Kasutaja avatar
Nohik
Guru
Guru
Kontakt:

Postitus Postitas Nohik » 11 Jaan 2019, 09:53

Eks see on jälle võhiku targutamine, ma pole vanemas eas täielikult nii külmaga märjaks saanud. Tervis ei luba seda ka katsetama hakata. Kas võtta märjad riided ära või millal võtta ära, selle üle on erinevaid arvamusi.
Füüsika vaatenurgast annab riiete külmumine veidi lisaaega. Vee külmumisel eraldub soojust, mis hoiab külmumisprotsessi toimumiskoha nulli ligidal. Päris lolli juttu ei aja, hallatõrjevihmutusega suudetakse hoida kuni miinus 8 kraadini õunapuu õied terved.
Kui tuletegemise vahendid on olemas, ma ei kiirustaks riiete võtmisega, kuni tuli üleval on. Kui 2 kuni 3 lõket on üleval, ei tapa ka märjad riided. Tuleb leida mingi optimaalne kogus selga jätmiseks, sest vahepeal peab ilmselt puid juurde tegema.
Kui tulevahendeid pole, on seis niru. Kaaluda tuleb väga kiiresti. Mis on seljas, kas väänata õnnestub või külmub enne. Tagasi peab ka selga saama. Kui magamiskott on olemas, ma pigem lõikaks sellele käe- ja jalaaugud ja paneks lisaks selga. Ilmselt telgist, tarbist või muust tuulekindlast materjalist saaks nööridega kombineeritult veel ka tuulekindla kihi. Ja siis üritaks ikkagi ära minna.
See mõttekäik ei pruugi kõigile sobida, mul on pekine kere ja loomu poolest soojad jäsemed. Teistel on ammu käed külmunud, kui ma veel paljakäsi toimetan.

seeneline
Uudistaja
Uudistaja
Kontakt:

Postitus Postitas seeneline » 11 Jaan 2019, 10:06

Peale seda, kui korra rinnuni sees ära käisin hakkasin kaasas kandma Tyvek kombinesooni
https://www.google.com/search?q=TYVEK®+Classic+Xpert
https://becky.ee/toode/tooriided/kaitse ... sic-xpert/
plaaniga, et järgmisel korral saan märjad riideid rahulikumalt ära kuivatada lihtsalt korraks väljaväänamise asemel.

Lisaks tyvekile on nüüd ka kotis/taskus :
nuga,
tulepulk,
kompass,
nokia105 ja super.ee sim,
esmaabi pakist võetud termokile,
nöör 2mm x 10m,
macaiveri teip,
... kokku mõnesaja grammine nutsak.

Lisaks seljakoti pudelitaskus :
klean kanteen ~1l laia suuga roostevaba pudel, mis on torgatud
tatonka 0,6l roostevaba kruusi sisse, loksumise vältimise tihendiks
kevlar kinnas aliexpressist.

Tookordsel rinnuni sissekukkumise hetkel oli ilm -10C aga tuuletu ja päikesepaisteline märtsi algus, ning autoni pooleteist tundi jalutada.
Ehk see ei kvalifitseeru teemapüstituses kirjeldatud olukorraks. Tuuline ja ilma päikeseta ilm sama -10C juures on oluliselt ebamugavam.

Toona väänasin riided kuivemaks, tegin tule ülesse aga ei viitsinud kuivatamisega pikalt jännata ning poolmärjana jalutasin autoni, võti oli piisavalt kuivaks jäänud nii, et sisenemisel/käivitamisel probleeme ei tekkinud.

Meriinovillased hilbud on meeltmööda ja kasutan igapäevaselt aga kahtlen kas see niiske-soe fenomen avaldaub ka ujumas käies, higistamise puhul küll.

Kuna järgmised läbikukkumised on olnud puusani siis pole viitsinud tyvekit selga tõmmata.
Eks auto turvavööd ei lähe ka ülearu tihti tarvis kuigi kinnitan iga sõidu ajal ...

Kasutaja avatar
Tarmo
Ekspert
Ekspert
Kontakt:

Postitus Postitas Tarmo » 11 Jaan 2019, 11:06

Vett kartvad asjad on kotis veel eraldi umbes sellise veekindla koti sees:
https://ee.sportsdirect.com/karrimor-dr ... e=78431305
Telia M2M pakett: (Liitumiseks ei pea firma olema, saab ka eraisik, kui ilusasti küsida) :
https://www.telia.ee/ari/mobiil/m2m-ja-iot-teenused/m2m
Lisaks liigun enamus ajast matkakeppidega - saab kahtlased kohad enne ära proovida, tasakaalu hoida ja kui läbi kukud on suurem lootus kerega pinnale jääda.
...

Kasutaja avatar
sepaonu
Guru
Guru
Kontakt:

Postitus Postitas sepaonu » 11 Jaan 2019, 11:25

seeneline kirjutas:
11 Jaan 2019, 10:06
Kuna järgmised läbikukkumised on olnud puusani siis pole viitsinud tyvekit selga tõmmata.
Ma küsiks, et kus see kombinesoon sul olema peaks, kõigepeal, kõigeall, kuskil vahel ja mida see tyvek koos riietega tegema peab, kuivaks jääd koos sellega?
Ma klikkisin seda lingitud tyvekit, sellel konkreetselt polnud kirjelduses midagi veest juttu aga kõrval oli üks paarikümpine kollane, sellel oli jutt juures, et pritsmekindel.
Mind tegelikult huvitaks, kui kaua selle tyvekiga saaks dushi all olla, saaks mingi järelduse teha, et kaua ta vihma kannataks. Sellest vist vihmariidena siin foorumis juttu olnud kunagi ammu. Oled sa seeneline testinud seda tyvekit ?
joon jõest, söön jõest

Kasutaja avatar
Tarmo
Ekspert
Ekspert
Kontakt:

Postitus Postitas Tarmo » 11 Jaan 2019, 11:51

Olen ühte Tylekit talvel proovinud - ei hinga ja poole tunni pärast oli seest märjem kui väljast.
Keegi soovitas kaks tylek kombet võtta ja nendest püksid ja jope lõigata.
...

Kasutaja avatar
Nohik
Guru
Guru
Kontakt:

Postitus Postitas Nohik » 11 Jaan 2019, 12:19

Ma päris ei saanud aru, kas see tyvek on plaanis enne või pärast selga tõmmata. Aga tyveki hingamine on ikka selline ehituskonstruktsiooni hingamine. Aga kui see isegi märgadele riietele peale tõmmata, on tõenäoliselt tüki maad soojem. Ta on ikka üsna õhukindel, ventilatsiooniga ei kaota sooja.
Mul oli 90-date algul üks, kasutasin veematkal, pealetulevat vihma pidas küll. Märja peal istudes läks tagumik ruttu niiskeks.
Aga kui enne vette hüppamist selga tõmmata, ilmselt jääb tüki maad kuivemaks.

seeneline
Uudistaja
Uudistaja
Kontakt:

Postitus Postitas seeneline » 11 Jaan 2019, 13:28

sepaonu kirjutas:
11 Jaan 2019, 11:25
seeneline kirjutas:
11 Jaan 2019, 10:06
Ma küsiks, et kus see kombinesoon sul olema peaks, kõigepeal, kõigeall, kuskil vahel ja mida see tyvek koos riietega tegema peab, kuivaks jääd koos sellega?
Ma klikkisin seda lingitud tyvekit, sellel konkreetselt polnud kirjelduses midagi veest juttu aga kõrval oli üks paarikümpine kollane, sellel oli jutt juures, et pritsmekindel.
Mind tegelikult huvitaks, kui kaua selle tyvekiga saaks dushi all olla, saaks mingi järelduse teha, et kaua ta vihma kannataks. Sellest vist vihmariidena siin foorumis juttu olnud kunagi ammu. Oled sa seeneline testinud seda tyvekit ?
Väljendasin mõttekäiku ennist ehk segaselt proovin uuesti selgitada tyvek kaasastassimise tagamõtet:
Tyvek on seljakotis igaks juhuks valmis, mitte pidevalt seljas.

Niisiis kui juhtub, et kukuksin jälle vette ja ujuksin välja, siis :
- kooriksin märjad riided maha
- paneksin tyveki selga
- teeksin lõkke
- kuivataksin märjad riided
...

Võib tunduda, et mis see mõni mikromeeter plastikulaadset ollust keha ikka kaitseb,
aga kui on mõõdukas miinus, tuul(tuisk) ja ilma päikeseta ilm
siis pikeneb alajahtumise protsessi võib-olla piisavalt pikalt, et elu ja tervise juurde jääda.

Kui viitsiks lisaks tyvekile sokke, sooja pesu, kindaid ja mütsi veekindlas kotis tagavaraks kanda, siis oleks juba päris mugav olemine.

Tyvekit olen vihma käes testinud.
Õmblustest ja lukust tuleb läbi - kangast osast mitte.
Hingavus tundub olevat puudulik ehk justkui parem kui kilel aga viltesam kui näiteks eVent jopel.

Hendrik
Huviline
Huviline
Kontakt:

Postitus Postitas Hendrik » 11 Jaan 2019, 13:43

Väga vahva et nii palju arvamusi vahepeal kogunenud, käisin ise eile uuemat Eesti filmikunsti kaemas ja polnud mahti oma taktikat kirjutada.

SITUATSIOON 1
Tuleb tunnistada, et enamasti ma ei paki talvel oma magamiskotti eraldi kilekotti, vahetusriided küll, aga ainult väiksemad asjad (sokid, soe pesu jne). Suuremad seljariided on vabalt kotis ja seega peani vette kukkudes oleks mul tõenäoliselt magamiskott vähemalt osaliselt märg, suuremad riided mis seljas ei ole (sulejope, võibolla fliis) ka osaliselt märjad. Talvel on mul enamasti jalas vanad vatiinikad püksid, seljas mingi sõidujope, pikk soe pesupluus ja fliis või villane kampsun (kui palav ei ole). Jalas suusatades bahillid ka, nii et kui kraavist kiirelt välja saaks, siis jalanõud seest väga märjaks ei lähe, kuna bahilli vahelt saapasse jõuab vesi suht aeglaselt.

Teoorias vähemalt kuulun mina sellesse gruppi, kes suure külmaga ei kiirustaks kõiki riideid seljast võtma et neid välja väänata. Põhjus selles, et minumeelest on efektiivsem litsuda nad seljas käega triikides niipalju kuivaks kui võimalik ja asuda kohe riiete märga sisemust soojendama kui võtta nad seljast ära, lasta endale see -20 ligi ja pärast samad riided jälle selga tagasi panna. Mul enamasti ei ole kaasas niipalju vahetusriideid et kõik ära vahetada, heal juhul saaks trussikud ära võtta, panna pikad alukad alla ja sõidupüksid peale tagasi, seljas ei sedagi. Pigem panustaks sellele, et pealt hakkab asi kiirelt jäätuma, moodustades väga efektiivse tuule- ja soojabarjääri ning katsuks tekitada endale sisemist soojust aktiivsemalt rabeledes kas lõkkematerjali kogudes või kui lõkkega on kutu (sest tikud uppusid) siis lihtsalt ringi joostes. Peale 10-15 minutit rahmeldamist peaks "sisekliima" olema juba sealmaal kus ta on näiteks paksus lumes suure intensiivsusega rada ajades: müts tilgub vett, püksid kleepuvad jalgade külge ja selg leemendab. Ma keha märjaks ajamist ja higistamist talvel ei karda, kuigi see on tarkades raamatutes ja juutuubis alati suur no-no. Ei ole veel hukkunud kuhugi sellepärast et talvel higimull otsa ees.

Kui saab lõket, siis lõkke ääres hakkaks juba asju kuivatama ja siis oleks see paslik moment et võtaks mõne kihi ära ja katsuks seda kuivemaks-soojemaks saada. Kui lõket teha ei õnnestu, siis ainus asjalik variant oleks hakata kohe liikuma sinnapoole, kus on lootust pääsemisele. Ma pole küll kursis, aga on kahtlane tunne et igasugu ellujäämiskoolitustel ei rõhutata onni ehitamise kõrval piisavalt kõige lihtsamat hädalahendust: kõnni kasvõi ümber puu, peasi et liikumisega sooja saab. Alpinistidel jt külmas taidlejatel on see vana värk, teed kasvõi öö läbi kükke või kõnnid ringis ümber kivi, hommikul vaatad edasi, mis ja kus.

ranel
Uudistaja
Uudistaja
Kontakt:

Postitus Postitas ranel » 11 Jaan 2019, 14:53

Kuna varsti sellised jahedad ilmad tulemas, siis kes tahab, saab ju kontrollitud keskkonnas järgi proovida ning saab anda reaalset tagasisidet.

Ma olen maal metsas tehes talvega umbes 1~km kaugusel saapaga suutnud keset talve vette astuda ja kohe kodu poole liikuma hakates oli saabas kodus juba väljast jääs paelad ja jalg külmetas.

Kui ajateenistuses pidi läbi oja minema -2c/+2c(täpselt ei mäleta, sest oja oli seal veel lahti, aga valget ollust oli maa peal) juures vesi kuni vöö kõrguseni ja pidi pataljoni poole kiire sammu/kerge jooksuga minema, siis külmusid püksid kõvaks, aga isenesest kehal oli täpselt paras.

Kasutaja avatar
mrWilson
Administraator
Administraator
Kontakt:

Postitus Postitas mrWilson » 11 Jaan 2019, 15:12

Vaadake järgnevad videod ära:

Ilmaoludest oleneb palju. Tuul on kurja juur. Riietuse kohapealt, puuvill on saatanast. Ma ise soovitaks veel talvel mõned keemilised käesoojendajad kotti/taskusse pista. Kulub marjaks ära ka ilma õnnetusjuhtumita. Muidugi mõni lisahilp (sokid, müts, kindad, pikk pesu või kõik need koos) võiks kah kotis olla. Termos kuuma joogiga samuti.
Ah, minge metsa...

Kasutaja avatar
REGA1872
Moderaator
Moderaator
Kontakt:

Postitus Postitas REGA1872 » 11 Jaan 2019, 15:25

Talvel peaks kindlasti üks kotis olevatest asjades olema mõnikümmend gr kaaluv hõbekile. Kui kuivi vahetusriideid enam pole, siis võiks variandiks olla see, et peale veest pääsemist (esimeses pääsemise sokis sa ilmselt paari-kolme min jooksul välist külma eriti ei tunneta) tõmbad kiiresti riided seljast ja väänad ära ning paned esimese ja teise kihi vahel hõbekile. Tolle ühe riidekihi jõuab keha ilma erilise energiakaota ära kuivatada ja hõbekile aitab soojust endale tagasi peegeldada ning ühtlasi takistab välistel (märgadel) kihtidel keha liigselt jahutada.
Üks suuremaid probleeme minu arust on saapad, sest need hakkavad kiiresti jäätuma ja sõrmed/varbad on esimesed asjad, mis keha hülgab, kui olukord organismi jaoks keeruliseks hakkab minema. Kui nüüd tuld ei õnnestu teha ja kõik asjad märjad, siis tuleks ilmselt enamik kraami maha jätta ja kõige hädavajalikumaga (võimalikult kerge kotiga) tsivilisatsiooni poole astuma hakata ning liikuda-liikuda-liikuda. Pimedas ja taskulambi valgel on see muidugi jälle omaette väljakutse, et mitte ära eksida ja luud-kondid ikka terveks jääksid.

Kasutaja avatar
mrWilson
Administraator
Administraator
Kontakt:

Postitus Postitas mrWilson » 11 Jaan 2019, 15:48

REGA1872 kirjutas:
11 Jaan 2019, 15:25
... ning paned esimese ja teise kihi vahel hõbekile.
Ilmselt oleneb kaua kuskil sedasi märjana kössitama või liikuma peab. Kas peab öö üle elama või on tunnike autoni kõndimist. Ennast kilesse mässinuna sa jäädki märjaks. Sedasi ütleb loogika. Kogu ürituse mõte on selles, et sinu keha, mis on kui radikas hakkaks riideid seestpoolt väljapoole kuivatama ning niiskusel on ju vaja kuskilt väljuda. Sul on vaja ennast kuidagi kuivaks saada. Aga võibolla ma panen siinkohal ka totaalselt puusse. Ausalt öelda õnneks pole mul olnud põhjust end märjana ja -20'ga hõbekilesse mässida. :)

Vähemtähtis ei ole ka see, kaua sa külmas vees liguned enne kui välja pääsed. Võimalik, et pärast seda oled sa enda aitamiseks võimeline väga vähe ära tegema.
Ah, minge metsa...

Tnnn
Uudistaja
Uudistaja
Kontakt:

Postitus Postitas Tnnn » 11 Jaan 2019, 17:20

2 korda sees käinud - ühe korra suuskade ja kotiga kontrollitud keskkonnas ja üleni sees ning teine kord rinnuni vahetult enne laagrit kus kamba peale oli piisavalt riideid, kes neid temperatuure enam ikka mäletab.

Ma ei hakka siin ütlema, et kellegi jutt on loll või nii ja naa on vale, aga mõningad tähelepanekud:
* keskkond kus on oht üleni sisse lennata - peamiselt siiski jõgi, jõgede äärsed luhad, rabades salaojad, kuiva kuuske pole lähedalt võtta.
* külmununa jumal teab mille meisterdamine - no ääretult ebameeldiv on, ma olen skeptiline mingite telkide ülesse paneku jms osas.

Lisamärkus - ma käin harva üksi matkamas, küll aga on meie matkaseltskonnas SOP välja kujunenud. Kahel inimesel on kergesti kättesaadavas kohas nööri, isegi ilma suure seljakotita liikudes (võtad rappa nt ainult uisud - sel juhul kõigil ka jäänaasklid) on pundi peale kaasas veekindlalt pakituna 1 komplekt soojapesu, termokile, 1 rullmatt ning 1 magamiskott kaasas. August välja, riided seljast, kehalt suur vesi minema esimese ettejuhtuva riidest asjaga, soe pesu selga, sisselennanu magamiskotti. Viimasena kirjeldatud drilli olen saanud sõbrale teha ka "päris" olukorras. Väänates sisselennanu riided kuivemaks, on tal pärast seljas kuiv soepesu + jäätunud riided, mis ei ole küll mugav ja hea aga liikudes ei ole väga külm.

Sellistes olukordades on oluline põhimõte mida olen alates sõjaväest jälginud - magamiskott on koti põhjas eraldi prügikotis ning ülejäänud asjad suures prügikotis/kuivakotis. See võimaldab alumisest compartmendist magamiskoti kuivana ning kiiresti kätte saada. Olen suvel proovinud isegi kotil ujudes ca minut, vaatama sellele et prügikotis on kasutamisel tekkinud väikeseid auke, jääb magamiskott peaaegu täielikult kuivaks.

Tikud jätke koju, mul on kotis 2 tulepulka ning 2 tsäksi mida kontrollin enne igat väljaminekut.

Märjad saapad - kuivad sokid jalga ja kilekotid sokkide peale ning saabas jalga, proovitud - töötab.

Kasutaja avatar
mrWilson
Administraator
Administraator
Kontakt:

Postitus Postitas mrWilson » 11 Jaan 2019, 18:00

Tnnn kirjutas:
11 Jaan 2019, 17:20
* külmununa jumal teab mille meisterdamine - no ääretult ebameeldiv on, ma olen skeptiline mingite telkide ülesse paneku jms osas.
Absoluutselt nõus, et nauditav see ei ole. Olen ka omal nahal kogenud. Siiski tuleks proovida olukorda adekvaatselt hinnata kuigi raske alajahtumise korral on tugevasti pärsitud otsustusvõime ja üleüldine mõttetegevus. Oleneb muidugi ilmaoludest ja sinu asukohast ning konkreetsest juhtumist. Kas on ikka alati mõistlik näiteks tuisuga kuhugi uduumbes jalutama hakata (pakasega märjalt tuule käes viibides on lõpp kiire tulema). Samas, kui varjualuse püstitamise või leidmisega hakkama ei saa siis mis muud üle jääb... ehk joppab.

Eelnevates videotes ei olnud ilmaolud teab kui karmid mis annab veidi aega atra seada. Seevastu -20c ja enam + tuul on üsna sitt kombinatsioon. Ilus päikesepaisteline talveilm on ju palju parem variant. Lausa idüll võiks öelda. :D
Ah, minge metsa...

Kasutaja avatar
Nohik
Guru
Guru
Kontakt:

Postitus Postitas Nohik » 11 Jaan 2019, 18:39

Pole -20 kraadi juures jääaugus käinud, aga kurja saatuse tahtel -26 juures on seda korduvalt juhtunud. Pärast vees olemist, asjad jäätuvad kätte, paljad jalad jäävad naks ja naks maa külge kinni. Hõõrud lund kehale, see jääb nagu valge pasta peale. Tuulega on tunne, et parem läheks vette tagasi. See teeb mind väänamise ja paljaks võtmise asjus pessimistiks.
Tuulega, -20 või enam, ma kardan, pole aega aega rohkemaks kui magamiskotile mõned pilud lõigata ja endale tarp ümber keerata.
Kilekotiga kuivade sokkide panemise mõtte on ilmselt hea. Veidi kardan, et minu versiooni puhul võivad vett täis nõrguda. Jääb küsimus, kas mõni teip on nii suure külmaga toimiv, et kiltotid veidi tihedamalt sääre ümber tõmmata?

Kasutaja avatar
mrWilson
Administraator
Administraator
Kontakt:

Postitus Postitas mrWilson » 11 Jaan 2019, 19:29

Kui vahetusriideid pole ja muud sooja saamise võimalused puuduvad siis sellistes tingimustes end paljaks koorida kõlab üsna rumala teona.

Mul endal matkamisega seoses ühtegi vette kukkumise juhtumit ei meenu aga lapsepõlves on neid olnud mitmeid. Küll loomasööda künaga tiigi peal jäälõhkujat mängides või jõe jää tugevust "testides". Imelikul kombel mulle ei meenu ühtegi ebameeldivat seika nende juhtumitega seoses (kui vette kukkumine välja arvata). Samuti ei mäleta, et oleks väga haigeks jäänud. Mõnikord ma ei viitsinud isegi kohe koju minna vaid nii põnev oli ju onni edasi ehitada. Meenub ainult, et pärast veest välja ronimist hakkas mingiks ajaks soe. Eks keha soojendas esimese kihi vahel oleva vee. Märja kalipsoga on samamoodi, ainult selle vahega, et kalipso on tihedalt ümber keha. Hilisemal ajal olen jää all sukeldumas käinud ning u. 45 min. pole mingi küsimus seal all ringi töllerdada. Ainult nägu mis maski übert paljas oli külmetas veidike.

Väga ebameeldiv on olnud siis kui olen külmetanud ilma vette kukkumatagi nii, et tiku toosist kätte saamine nõudis ebainimlikku pingutust.

P1010060.JPG
Ah, minge metsa...

Kasutaja avatar
REGA1872
Moderaator
Moderaator
Kontakt:

Postitus Postitas REGA1872 » 11 Jaan 2019, 20:45

mrWilson kirjutas:
11 Jaan 2019, 15:48
REGA1872 kirjutas:
11 Jaan 2019, 15:25
... ning paned esimese ja teise kihi vahel hõbekile.
Ilmselt oleneb kaua kuskil sedasi märjana kössitama või liikuma peab. Kas peab öö üle elama või on tunnike autoni kõndimist. Ennast kilesse mässinuna sa jäädki märjaks. Sedasi ütleb loogika. Kogu ürituse mõte on selles, et sinu keha, mis on kui radikas hakkaks riideid seestpoolt väljapoole kuivatama ning niiskusel on ju vaja kuskilt väljuda. Sul on vaja ennast kuidagi kuivaks saada. Aga võibolla ma panen siinkohal ka totaalselt puusse. Ausalt öelda õnneks pole mul olnud põhjust end märjana ja -20'ga hõbekilesse mässida. :)
Ma vist sõnastasin veidi valesti - tegu pole mitte kilega vaid pigem 1,5x1m fooliumiga. Higistama sa sellesse mässituna väga ei hakka, aga lisasoojust saad küllaga. See on ka suht pop asi talvel lõkke ääres - paiguta too keppide abil selja taha seinaks ja kohe on oluliselt soojem istuda.

Kasutaja avatar
mrWilson
Administraator
Administraator
Kontakt:

Postitus Postitas mrWilson » 11 Jaan 2019, 20:56

Tegelikult pole vahet kas kile või foolium riidekihi vahel. Niiskusel lahkuda ei luba kumbki.
Ah, minge metsa...

polarbear
Ekspert
Ekspert
Kontakt:

Postitus Postitas polarbear » 11 Jaan 2019, 21:41

Top Gear Arctic Special
Ranulph Fiennes annab nõu. 10.30 ja edasi. 9.00 ujumiskursus jääaugus.
Kiire lõpp või aeglane lõpp, aga küpsekala oled nii ehk naa, kui veidigi kauem liguned.
Pilt

Vasta

Mine “Kogemused, soovitused”

Kes on foorumil

Kasutajad foorumit lugemas: Registreeritud kasutajaid pole ja 0 külalist