Kuuseokste kasutamine talvisel ööbimisel

Looduses on mõnus liikuda, kuid on seadusi ja tavasid, mille vastu eksida ei tohiks.
Vasta
Kasutaja avatar
Nohik
Guru
Guru
Kontakt:

Kuuseokste kasutamine talvisel ööbimisel

Postitus Postitas Nohik » 03 Jaan 2019, 19:56

Kuu aja jooksul on 2 noort tuttavat (õigemini mu tuttavate lapsed) küsinud, kus saaks telkida ja lõket teha, et puukallistajad peale ei satuks? 1 küsis, et kas nii võis ikka tuld teha, nagu kunagi, kui ta meiega kaasas oli? Varsti on bushcraftimine nagu partisaniks olemine.
(kui võimalik, võiks ka mu tiitli partisaniks ümber nimetada)

EDIT (mrWilson): Selle teema arutelu on alguse saanud ühe teise teema postitusest: https://www.matkafoorum.net/viewtopic.p ... 970#p28968
Viimati muutis mrWilson, 04 Jaan 2019, 16:10, muudetud 1 kord kokku.
Ärge käige mu järel, olen isegi eksinud!

Kasutaja avatar
mrWilson
Administraator
Administraator
Kontakt:

Re: Kuuseokste kasutamine talvisel ööbimisel

Postitus Postitas mrWilson » 03 Jaan 2019, 21:18

Mulle ka meeldib loodusesõbralik tegutsemine. Prahti maha ei loobi ja elusaid puid ilma tungiva vajaduseta ei langeta. Ma ei käi metsas laamendamas ega tunne headmeelt kui näen seda tehtud olevat. Inimestega kes puudega räägivad pole mõtet vaielda. Nende silmis oled sa nagunii mõrvar.
Ah, minge metsa...

Kasutaja avatar
Tarmo
Ekspert
Ekspert
Kontakt:

Postitus Postitas Tarmo » 04 Jaan 2019, 00:01

Tore et leidub talvel looduses ööbijaid!
Kuuseoks on ju vägagi looduslähedane. Kas selle mõne (kümne) korra aastas talveööbimise jaoks on mõtet loomanahku varuda, või naftat pumbata ja saadust teiseltpoolt maakera siia vedada?
Ilma külmunud maast korralikult isoleerimata ja veidi eemale viimata (kuuseoksad) ei saa. Esimene öö võibolla isegi saab, aga teiseks ööks on lebo märg nagu kalts ja kopsupõletik garanteeritud (enda kurvad kogemused). Ilmselt on märgusõnaks "kastepunkt" ja niiskusest suurem osa pärit sinu enda kehast. Kuuseoks, või välivoodi või rippvoodi või muu selline tekitab vajaliku õhuvahe ja niiskus ei kogune.
Talveööbimine on aga vägagi nauditav, kui seda õieti teha. Soovitan.
...

Tnnn
Uudistaja
Uudistaja
Kontakt:

Postitus Postitas Tnnn » 04 Jaan 2019, 00:53

Wilsonile, tore et see nii oli, eks see oli rohkem ka naljaga öeldud. Pildi järgi on tegu ilmselgelt majandatava metsaga, jääb vaid loota et see ressurss sealt ka hiljem otstarbekalt ära kasutatakse.

Mis puudutab seda et ilma kuuseoksteta ei saa, siis ma magasin terve talve sõjaväes tavalise leboga lahtise taeva all lumel, kinnise mulliga lebo ei tõmba vett (kui siis minimaalselt) sisse ja nii tegi terve kompanii. Esmaspäevast reedeni iga teine nädal, mitte "teise ööni" ning olen sellest printsiibist ka hiljem kinni pidanud.

Ma olen ka ise tõsise külmaga kuuseoksi matile alla laotanud, kuid pean seda siiski taunitavaks olukorras kus pole kas raiesmikku või kuusetihnikut lähedal ja kindlasti iga vähem- või rohkemkäidava matkaraja/lõkkeplatsi lähedal.

Rääkides bushcraftimisest, siis austan harrastajaid ja oma oskuste arendajaid. Eesti eksperdid räägivad et okste hunnik keha all (matita) magamisel võiks olla sõrmedest küünarnukini. Väidan, et sellist primitiivset tegevust nagu okste ladumist madratsiks, ei ole vaja iga kord metsas käies harjutada.

PS! Võttes kuuselt alumisi oksi ei pruugi see olla ainus kahju puule per se, sellise tegevusega avame puu ka muudele riskidele nagu haigused ja parem ligipääs koort söövatele põtradele.

Kasutaja avatar
mrWilson
Administraator
Administraator
Kontakt:

Postitus Postitas mrWilson » 04 Jaan 2019, 02:20

Keskmine väliööbija ei maga tavaliselt kuuseokstel. Ja kui mõni üksik magabki siis ta ei lao endale alla 40cm kihti. Seda ei tehta igal üleelamise koolituselgi. Ja kui tehakse siis ei kasutata ainult kuuseoksi, et end maapinnast kõrgemale saada. Tihti on kuuseoksad viimaseks isoleerivaks kihiks.

Tnnn tramatiseerib siinkohal veidi üle. Kergesti võib jääda mulje, et käidi harvesteriga metsas telkimas. Selles suhtes on Tnnn'il muidugi õigus, et kui sinust pärast väliööbimist väiksemat sorti raiesmik maha jääb siis on pahasti. Siiski, ma jään jätkuvalt seisukohale, et talvel kuuseokste kasutamises ei ole midagi taunitavat kui seda õigesti teha. Oks või paar puu kohta ei muuda midagi. Pealegi, kes lõikab küljealuse jaoks oksa tüve ligidalt on lihtsalt loll. Rääkimata väga noorest kuusest, mida pole üldse vajadust näppida. Eraldi ja mitte vähem tähtis teema on veel see kust kohast oksi hankida.

Ma olen ka sõjaväes lumehanges maganud ja mitte vähe. See ei tähenda, et ma pean nüüd metsa minnes iga kord üleelamist mängima. Enamasti kasutan moodsamaid vahendeid kui kuuseoks kuid vahel tuleb tahtmine teistmoodi ööbida. Teen metsas seda mis minu jaoks mugav on ja kõike seda proovin teha nii, et midagi p**se ei keera. Ja nii jääb ka edaspidi.

Võib mõelda ka niipidi, et kumb on loodusesõbralikum kas jõulude ajal tuppa toodud kuuse traditsioon või käputäis metsas ööbijaid kes külje alla mõned kuuseoksad lõikavad?

Vabandage väga, aga kui mõni teguviis mõne persooni isiklikku eetikakoodeksit riivab siis on see tema enda asi. Kui jätta kõik tegematta mis kellelegi ei meeldi siis ei saa üldse midagi tehtud. Pealegi ka siis leidub keegi kellele ei meeldi, et sa midagi ei tee... ;) Siinkohal ei pidanud ma silmas ainult oksateemat.

Ausalt öelda ma olen kangekaelselt ikka seda meelt, et matka ja muidu looduserahvas oskab oma ümbritsevast lugu pidada. Muidu ta seda ju ei oleks. Ahh... Tegalikult ma ju ei viitsi iga kord eraldi juurde seletada et me tegelikult ei võtnudki tervet metsa maha ning me ei tallanudki tervet metsaalust sodiks ja üldse, tegelikult me oleme täits toredad inimesed. :)
Ah, minge metsa...

Kasutaja avatar
scabere
Matkasell
Matkasell
Kontakt:

Postitus Postitas scabere » 04 Jaan 2019, 08:16

Seal kus võimalik on kuuseokste asemel talvel mõnus kasutada pilliroogu vms. Varumine võtab küll tavaliselt rohkem aega kui okste kogumine.

Kasutaja avatar
Tarmo
Ekspert
Ekspert
Kontakt:

Postitus Postitas Tarmo » 04 Jaan 2019, 08:31

Olen sügisel telgi alla heina lõiganud - ei tekki kapilaare. Seda siis niiske, savise pinnase korral.
...

Kasutaja avatar
Tanel
Ekspert
Ekspert
Kontakt:

Postitus Postitas Tanel » 04 Jaan 2019, 08:40

mrWilson kirjutas:
04 Jaan 2019, 02:20
Oks või paar puu kohta ei muuda midagi. Pealegi, kes lõikab küljealuse jaoks oksa tüve ligidalt on lihtsalt loll. Rääkimata väga noorest kuusest, mida pole üldse vajadust näppida. Eraldi ja mitte vähem tähtis teema on veel see kust kohast oksi hankida.
Hakkasin kohe mõtlema, et mis puule vähem kahju teeb, kas tüve ligidalt lõikamine või kaugemalt? Koduaias viljapuude lõikamisest tean, et tuleb tüve ligidalt lõigata, et lõige saaks hakata kinni kasvama. Kui jätta tüügas, siis see takistab kinnikasvu ning tüügas hakkab pehkima ja võib terve puu haigeks teha. Kuidas on aga okaspuudega, vaik peaks oksa otsa sulgema ning asi korras?! Meil peaks siin üks arborist ka olema, ehk oskab kommenteerida.
The size of your pack is relative to the size of your fear.

Kasutaja avatar
Nohik
Guru
Guru
Kontakt:

Postitus Postitas Nohik » 04 Jaan 2019, 09:10

Viimasel ajal on teooria, et kunstlikul laasimisel peaks oksa lõikama kahes osas. Algul jäetakse 5-10 cm oks, see kuivab aasta kuni 2 ja siis lõigatakse ära. See pidi sarnanema olukorrale, kus puu kaotab oksa loomuliku laasimise teel ja haiguste oht on väiksem.
Kui viisakalt väikse saega võtta, et oks ei murdu lõpus ja ei rebi koort suuremalt lahti, siis võiks lõigata ka ligidalt.
Kirve või muu löökriistaga ligidalt laasimine vigastab koort üsna tugevalt, suvel enamasti jookseb ohtralt vaiku, millega puu kaitseb ennast. Talvel vaiku ei jookse, mis olevat iseenesest halb, haiguste tõenäosus on suurem. Seega, talvel võiks jätta pikemad pulgad, isegi kui pole ilus.
Aga üldiselt ma palju ei muretse, eestlane pole puuvaenulik, lastele tuleb selgitada. Eestlane lööb vaenlase palju kergema südamega maha kui elava puu.

Kasutaja avatar
Tarmo
Ekspert
Ekspert
Kontakt:

Postitus Postitas Tarmo » 04 Jaan 2019, 09:28

Nohik kirjutas:
04 Jaan 2019, 09:10
Aga üldiselt ma palju ei muretse, eestlane pole puuvaenulik, lastele tuleb selgitada. Eestlane lööb vaenlase palju kergema südamega maha kui elava puu.
Sama siin - ei tõuse minu käsi asjata oksa murdma, või nuga puusse lööma.
Isegi loodussõprade ringis ei meeldinud - ei taha loomi ja putukaid kiusata. Aga vajaduse korral läheb kuuseoks telgi alla. Samas jube jama kui seda lubada - mõni loll võtaks terve RMK platsi ümbruse lagedaks.
Paar oksa puule on nagu küünte või juuste lõikamine inimesele.
...

Tnnn
Uudistaja
Uudistaja
Kontakt:

Postitus Postitas Tnnn » 04 Jaan 2019, 10:52

Kinnitan Nohiku juttu.
Ja ma rõhutan uuesti, küsimus ei ole selles kas sa võtad puult 1 või 2 oksa (kuigi ka sel juhul suureneb tõenäosus haigustesse nakatumiseks, eriti kui seda tehakse siin "tatiste" e plusskraadidega kui levib ka juurepess) vaid selles kui seda tehakse käidavates kohtades ja kus kuu jooksul käib 4-5 samasuguse mõtteviisiga inimest.

Ma usun et keskmine kalamees ei näe ennast ka keskkonnavaenuliku tõprana ja võtab ka ainult "natukene" ja see "ei tee midagi", aga näe - pede äärsed lõkkekohad näevad vaatamata sellele et autoga ligi ei pääse samasugused kooritud kaskedega solgitud loodusega kohad nagu kõige rõvedamad osside kasutatavad rmk lõkkepeopaigad.

Nohik kirjutas:
04 Jaan 2019, 09:10
Viimasel ajal on teooria, et kunstlikul laasimisel peaks oksa lõikama kahes osas. Algul jäetakse 5-10 cm oks, see kuivab aasta kuni 2 ja siis lõigatakse ära. See pidi sarnanema olukorrale, kus puu kaotab oksa loomuliku laasimise teel ja haiguste oht on väiksem.
Kui viisakalt väikse saega võtta, et oks ei murdu lõpus ja ei rebi koort suuremalt lahti, siis võiks lõigata ka ligidalt.
Kirve või muu löökriistaga ligidalt laasimine vigastab koort üsna tugevalt, suvel enamasti jookseb ohtralt vaiku, millega puu kaitseb ennast. Talvel vaiku ei jookse, mis olevat iseenesest halb, haiguste tõenäosus on suurem. Seega, talvel võiks jätta pikemad pulgad, isegi kui pole ilus.

Kasutaja avatar
sepaonu
Guru
Guru
Kontakt:

Postitus Postitas sepaonu » 04 Jaan 2019, 11:58

Kalameeste osa pede lõigul on kaduvväike. Alampedja looduskaitsealal on mootoriga sõidu keeld ja liiguvad ainult eriloa taotlenud. Kaldapüük kaldalt on raskendatud ja ebaedukas. Aerutamine on vaevaline ja ebapopulaarne. Üksikud tulevad peale Meleski sonnist.
Samas kohas peatuvate inimeste surve jätab jälje loomulikult loodusesse, narr oleks loota, et seal puutumatu loodus on, ka inimtühjades kohtades valivad inimesed samad peatumiskohad, kuna reeglina on laagriplatsi nõudmised samad ja jääb samamoodi jälg maha, ka kuskil tundra karuperses ja kui neid platse vaadelda, siis üsna suure tõenäosusega võib öelda, et neid on aastakümneid kasutatud.
Mina selles lavatsis mingit probleemi ei näe isegi sellel puhul, kui tekib mingi lavatsilmagamise klubi, kuna sellel puhul hakkab tööle korduvkasutus. Eks ta üks jubeägeonisemidagiehitada teema on, kaasavõetud sobiv madratsikomplekt kindlasti kiirem ja praktilisem.
joon jõest, söön jõest

Kasutaja avatar
mrWilson
Administraator
Administraator
Kontakt:

Postitus Postitas mrWilson » 04 Jaan 2019, 14:31

Tundub, et siin on spetsialistid koos. Kuusehekki pügades sureb see kindlasti kohe maha. :D

Mis puutub küljealuseks kuuseokste lõikamist tüve lähedalt siis esiteks on oks liiga jäme, et seda mugavaks "voodiks" kasutada. Teiseks siis sa ei jäta kuusele võimalust uusi võrseid kasvatada. Oksavoodi tegemist võiks ka natuke ikka teada enne kui kogu sületäie lihtsalt hunnikusse maha viskad ja arvad, et voodi ongi valmis (no võib-olla mõne jaoks ongi).

Neile kes veel ei tea siis toon siinkohal mõned näpunäited: Vali sobiv kuusk (mitte liiga noor ja mitte selline kus niigi liiga vähe oksi küljes), ära lõika kuuske paljaks, võta paar oksa puu kohta, ära lõika tervet oksa, lõika osa oksa pehmemast ja tihedamast osast (pole vaja paaniliselt suuri oksi otsida), maapinnale aseta oksad ühtepidi, "küürud" ülespoole. Hea tulemuse saamiseks on võlusõnadeks väike ja tihe oks. Vot sedasi. Polnudki väga keeruline. :)

See, et RMK (ja mitte ainult) lõkkekohtade lähiümbruses on puud rüüstatud on lihtsalt paratamatus. Mulle samuti ei meeldi, et kased on ära kratsitud kuid samas naiivne on loota, et seal kus palju inimesi looduses pikka aega koos käib säiliks algne puutumatus. Isegi lõkkepuud RMK kuurides on ju varem kuskilt maha võetud. Kui sa lähed endale koju metsast küttepuid tegema kas see on siis ok? Aga see kui mõni mees paar oksa murrab ei ole ok? Inimene tarbib ja jääbki tarbima loodusresursse. Kas sa oled mõelnud millise jalajälje jätab kasvõi sinu seljas olev nafta või puuvill? Kui jah siis nahker sa neid siis üldse kannad? Loodetavasti ei ela sa puumajas sest oh seda hingevalu. Ärme metsa mine sest seal elavad haldjad. jne... Nii võikski jätkata.

Ükskõik mida inimene teeb jätab see endast jälje, küsimus on pigem selles kui suure jälje. Mu meelest on siin tegemist pigem pilli lõhki ajamisega. Aeg oleks juba üle saada.
Ah, minge metsa...

Kasutaja avatar
Nohik
Guru
Guru
Kontakt:

Postitus Postitas Nohik » 04 Jaan 2019, 16:09

Mis neid platse puudutab, olen nõus, et ilmselt pole oodata, et need ürgsed välja paistaks. Suures osas pole need kohad ka enne RMK koha tegemist looduslikud olnud.
Kuna suhtun bushcrafi kui eluviisi positiivselt, olen arvatavasti subjektiivne.
Teiselt poolt olen passiivne puukallistaja, st et võib vabalt juhtuda, et räägin puuga või sooritan midagi veel veidramat või mõistusevastasemat, ehk olen samuti subjektiivne.
Ja iseenda vastuolude leevendamiseks hoian viiendiku metsast puutumatuna. See on minu lahendus, eks igaüks peab need asjad eelkõige enda peas lahendama.

Kasutaja avatar
mrWilson
Administraator
Administraator
Kontakt:

Postitus Postitas mrWilson » 04 Jaan 2019, 16:24

Tihti on sarnaste vaidluste üks väide see, et kui kõik hakkavad nii tegema mis siis saab? Just, täpselt nii - kui kõik hakkavad... Seni kuni kõik pole hakanud (ilmselt ei hakkagi) pole ka põhjust südamerabanduseks. Minu jaoks, seni kuni pole täielikult ära keelatud jõulude ajal metsast kuuse toomine kõlab oksa murdmise probleemiks tembeldamine üsna naljakalt.
Ah, minge metsa...

Kasutaja avatar
Tanel
Ekspert
Ekspert
Kontakt:

Postitus Postitas Tanel » 04 Jaan 2019, 16:37

mrWilson kirjutas:
04 Jaan 2019, 16:24
Tihti on sarnaste vaidluste üks väide see, et kui kõik hakkavad nii tegema mis siis saab? Just, täpselt nii - kui kõik hakkavad... Seni kuni kõik pole hakanud (ilmselt ei hakkagi) pole ka põhjust südamerabanduseks. Minu jaoks, seni kuni pole täielikult ära keelatud jõulude ajal metsast kuuse toomine kõlab oksa murdmise probleemiks tembeldamine üsna naljakalt.
Meie õnneks kardavad ca 50% kaasmaalasi metsas viibimist, veel rohkem on neid kes kardavad seal öösel olla. Meiesugused ei jõua ja ei taha kuuski nii rüüstata, et see suurt mõju omaks.
The size of your pack is relative to the size of your fear.

Kasutaja avatar
Nohik
Guru
Guru
Kontakt:

Postitus Postitas Nohik » 04 Jaan 2019, 16:39

See pole ainuke naljakas asi. Kui mõelda, kui palju tarbime, kuskil ammutatakse meile naftat, teisal kivisütt, kuskil toodetakse mürke ja väetist, kuskil tapetakse loomi, kuskil pööratakse maad pahupidi, kuskil raadatakse metsa. Ja siis see tarbija näeb, kuidas konkreetne siga tapetakse ja minestab.

Kasutaja avatar
mrWilson
Administraator
Administraator
Kontakt:

Postitus Postitas mrWilson » 04 Jaan 2019, 16:56

Tanel kirjutas:
04 Jaan 2019, 16:37
Meie õnneks kardavad ca 50% kaasmaalasi metsas viibimist, veel rohkem on neid kes kardavad seal öösel olla. Meiesugused ei jõua ja ei taha kuuski nii rüüstata, et see suurt mõju omaks.
Just. 100% nõus. Täpselt seda ma olengi püüdnud siin seletada.
Ah, minge metsa...

Kasutaja avatar
Nohik
Guru
Guru
Kontakt:

Postitus Postitas Nohik » 04 Jaan 2019, 18:41

Ma ei osanud seda sõnastada, isiklikult justkui probleemi pole, hindan olukorda ja käitun vastavalt olukorrale. Aga seejuures siiski käitun veidralt, isegi pargin auto nii, et jääks kahtlus, nagu inimene mujale oleks läinud. Üritan tuult valida, et lõkkelõhn tee peale ei läheks jne.
Ilmselt peab ka noor inimene omal käel omamoodi elamise viisi leidma.

Kasutaja avatar
sepaonu
Guru
Guru
Kontakt:

Postitus Postitas sepaonu » 04 Jaan 2019, 18:50

Siin mainitud, et mis siis saab, kui kõik hakkavad midagi rmk lõkkeplatsi juures tegema, jumal hoidku, et iseseisvalt miskit kütet või närivad kuused okstest lagedaks jms peale võiks ju ka mõttesse jääda, et puutumatu loodusega lõkkeplats ongi üdini illusioon, puud tulevadki minaeiteajaeitahagiteadakustkohast ja sealt kust nad tulevad ongi hästi "kole". Metsategemine ongi hästi "kole". Vanasti põletati oksad ära, jäid need lõkkeasemete kohad, tänapäeval jäetakse maha või pannakse vaalu või veetakse välja ja purustatakse hakkeks. Ma mingi metsamees pole ja termineid ei tea aga käin igal pool ja otse läbi igasuguse metsa ka ja mingi raie puhul jääb selline puu, millest saaks triljoneid lavatseid teha lihtsalt maha.
Kui sellist kunstlikku puudevedu poleks, siis olekski reaalselt "kole", kui puude ehk kütte võtmist saab koledaks nimetada.
Mul kodus kaks kuusehekki, üks jumal teab mis ajast, mul maja 110 aastat vana, teine omaistutatud 30 aastat vana, iga umbes 5 aasta tagant võtan ülemisi umbes jõulukuusepikkusi juppe maha, pole mingit häda märganud seoses sellega.
joon jõest, söön jõest

Kasutaja avatar
Nohik
Guru
Guru
Kontakt:

Postitus Postitas Nohik » 04 Jaan 2019, 19:02

Lisaks veel olen vältinud piltide panekut, et keegi ei saaks näppu viibutada.
Kui õieti mäletan, siis kunagi panin siia lingi mingist rabamatkast, kust esimest korda kõik lõkkepildid välja tsenseerisin. See suvi jätsin Vätsäris mõned lõkkepildid sisse, arvasin, et piisavalt kaugel, vast ei hakka kamm turja.

Vasta

Mine “Matkaselli head tavad ja seadused”

Kes on foorumil

Kasutajad foorumit lugemas: Registreeritud kasutajaid pole ja 2 külalist