Talvetelk ahjuga

On vaja, aga mis on hea ja kust?
Kasutaja avatar
laanepyy
Uudistaja
Uudistaja
Kontakt:

Talvetelk ahjuga

Postitus Postitas laanepyy » 01 Veebr 2018, 22:18

Tere!

Jälgin huviga üsna mitut vene matkanduse-bushcrafti alast youtube kanalit ning seal on talvel tavaks kelgul kaasa võtta säärane tavaliselt 2- või 3 -kohaline telk:

https://www.smartcamping.ru/products/un ... zima-leto/

Telgi sisse käib veel lisaks ka selline ahi (ahjude valik on lai) :

https://www.smartcamping.ru/products/po ... ka-malaya/

Kogu komplekt (telk+ahi) kaalub kokku ca 15 kg, ning sellist kaalu ei pane kelguga vedades tähelegi. Antud telgikese saab ka üsna käreda pakasega väga mõnusaks kütta ning spetsiaalse õhu juurdevoolu reguleerijaga ühe ahjupuutäie põlemist venitada pea 3-4 tunnini (ehk siis nt 8 tunnise une jooksul peaks kahekesi matkates öösel puid juurde panema max 1-2 korda).

Küsimus siis, et kas Eestis müüakse selliseid analooge kuskil ning kui ei siis kas kellelgi on kogemusi venest tellimisega või ehk mõnes teises riigis tehakse sarnast kraami? KV jaotelke teame ikka, aga see ei ole mõeldav alternatiiv soolo - või duomatkale minnes.

Väga väärt varustus ja tahaks endale muretseda.
Parimat

Hendrik
Huviline
Huviline
Kontakt:

Re: Talvetelk ahjuga

Postitus Postitas Hendrik » 01 Veebr 2018, 22:44

Ütleme nii, et kõigepealt oleks tarvis paika panna, mis otstarvet see telk ja ahi täpsemalt peaks täitma?

Talvetelkide ja ahjude otstarbeid on erinevaid, peamised eraldajad võiks olla liikumise ulatus ja grupi suurus. Ühte otsa ma paigutaks kroonu present-telgid ja ahju, mis pole ühestki asendist mõeldud kondiauruga kaasa vedamiseks vaid puhtalt autotranspordiks. Seal võiks sama hästi olla komplektis korralik pioneerpliit või malmahi, vahet väga poleks kuna kaal ja suurus on nii telgil kui ahjul üle mõistuse suured. Teise otsa lähevad väga kerged ühe- ja kahekihilised suusamatka telgid ja ahjud, mis on mõeldud 6-8 inimese grupile pikaks, vahel ka väga pikaks kaasas vedamiseks (nädalad, sajad kilomeetrid). Normaalne telgi kaal on siin 3-5 kilo, ahjul kuni 5 kilo. Telk on sel juhul vaiadeta, püstitatakse suusakeppide abil. Venelased õmblevad neid telke sageli ise (langevarjusiidist, kirurgide kitliriidest ja kurat teab millest veel) ja konstrueerivad ka ahjud ise. Olen näiteks näinud ja käes hoidnud poolsalajases allveelaevatehases matkajate enda jooniste järgi kokku keeratud titaanplekist ahju. Üldiselt kui raha on, siis titaanist ahjud on väga head, kuna on ülikerged: koos korstnaga 1-1.5 kg.

Lingitud telk ja ahi jäävad sinna kahe äärmuse vahele. Telgi 10 kg kaalu on veits palju, põhiosa sellest moodustavad kaared mis suusamatkal on kindlasti üleliigne ballast. Muud tüüpi matkal samas mitte (jala, räätsad?) kuigi ma ei tea ühtegi situatsiooni kus matkale oleks suuskade asemel mõttekas minna räätsadega. Ahi on kaalu poolest ok, aga mõõtmetelt on ta seljakotti toppimiseks liiga suur, vähim mõõt on 25cm, mis on juba omajagu, lahtivõetav ei paista ta samuti olevat. Kelgu peal samas on ok, ahju korstnajupid saab veel omakorda suitsuvorsti/teravama pudeleid või muud nodi täis toppida.

Üldiselt soovitaks vene matkavarustust vaadata lehelt http://www.equip.ru/shop, kus on laias valikus kõikvõimalikku nodi, sh talvetelke ja ahjusid.

Korralikke titaanist ahjusid leiab mujalt ka, näiteks https://seekoutside.com/wood-stoves/ lehelt.

Et Eestis keegi korralikku talimatka varustust müüks, pole kuulnud. Tuleb ise meisterdada, välismaalt tellida või idapiiri taha kosja sõita.

PS. Sellele, et üks ahjutäis 4 tundi põleb, ma väga ei panustaks. Praktika ei anna alust :D Sõltub ahjust, aga enamasti on vaja küttematerjal teha suhteliselt peeneks, mingeid notte nagu kodus pottahjus seal sageli põletada ei kannata.

Kasutaja avatar
laanepyy
Uudistaja
Uudistaja
Kontakt:

Postitus Postitas laanepyy » 01 Veebr 2018, 23:14

Otstarve oleks karmimate külmadega metsa 2-4 päevaks minna, kusjuures et jalgsi osa esimesel päeval ei ületaks ca 2-3 tunnist kõndimist (st et kelguga 20kg + ca 5-10kg seljas ei oleks probleemiks). Suurem rõhk siis niiöelda talvisel campingul ja nt puunaride jm bushcraft olme valmistamisele üleüldise mugavuse tõstmiseks metsas. Grupi suurus max 3 inimest.

Tänud linkide eest. Aimasin isegi, et Eestis vist tõesti midagi sarnast ei müüda... millest on siiralt kahju. Eks jah, palju neid hulle ikka on, kes tahavad -15ga metsas toimetada... Ei tasuks rahaliselt vast ära..

3-4 tundi põlemist pole taevast võetud, vaid mehed sellelt kanalilt: https://www.youtube.com/watch?v=w4EecBgSjbI proovisid järele ja väitsid, et umbes sinna vahemikku ta jääb. Eks muidugi... põlemise kestus oleneb mitmetest faktoritest ning ühe vikatiga päris ühte numbrit anda ei saa. On ka erinevaid telke ja ahjusid nagu te mainisite. Tänud ikka. Uurin edasi.

Kasutaja avatar
Nohik
Guru
Guru
Kontakt:

Postitus Postitas Nohik » 01 Veebr 2018, 23:57

Kui raha on ja käsitöö võõras pole, saab õhukesest roostevabast lindist tõenäoliselt kergemalt selle ahju ja korstna, 0.13mm on piisav.
Ühel tuttaval oli roostevabast lehest korsten, ahi oli mingist 10l õlikanistrist, üsna õhuke plekk, aga paar aastat kestis.
Korstent ei valtsita kinni, vaid transpordiks keeratakase lühemat pidi rulli. Korstnana kasutamiseks keeratakse pikupidi toru d=8cm, mõned traatõngad väljaspool. Lehe laius oli 30cm.
Kui raha ei ole, saab ahju ka mingist vanast õhemast kanistrist ja vihmaveetorudest. 2 talve ikka kestab.
Kui joutuubis kolada, mikidemaal kasutatakse üsna palju ka ümmargusi suuri konservipurke ja mingeid torusi.
Ise eelistaks siiski pikka kollet, puudega vähem tööd.

Kahekordne telk annab palju juurde, paksus pole nii oluline. Välimine tehti veidi paksemast kapronist ja sisemine tavaliselt langevarjusiidist, mis oli vist ka kapron enamasti. Praeguses kliimas peab paraku ka vett pidama, nõukaajal see polnudki nii oluline, talvel oli talv.
Ärge käige mu järel, olen isegi eksinud!

Kasutaja avatar
Tarmo
Ekspert
Ekspert
Kontakt:

Postitus Postitas Tarmo » 02 Veebr 2018, 08:31

Sai mingit ameeriklaste talvel sooja telgiga matkamise kanalit jälgitud ja neil oli telk puuvillasest kangast ja umbes sellise väliskujuga nagu vene aja telgid. Telgi kohal oli niiskuse kaitseks koormakatte, aga mitte vastu puuvilla vaid korraliku õhuvahega.
Kuiv puuvill on soe ja hingav, samuti on puuvilla tulepüsivus päris hea.
Nemad liikusid mootorsaanidega ...
...

Kasutaja avatar
Nohik
Guru
Guru
Kontakt:

Postitus Postitas Nohik » 02 Veebr 2018, 11:49

https://youtu.be/uqfUBnrqtCA?t=1575
Ma ise katsetaks midagi sellist, aga muudatustega. Pliidil keetmisest tõenäoliselt ei hooli. Kui tekib himu, tuleb lisada teine kolmik ja kaas.
Ahi ise koosneks kolmikust, õhuluugist, põlvest, kütusekambrist, kambri kaanest, korstnast. Korsten ja kütusekamber oleksid lindist rullitavad. Kütusekamber oleks pealt suletav.
Ühesõnaga, selle veekeedukoha asemel ehitaks kütusekambri. Kütusekambrist õhku ei võtaks, nagu rakettahjudel tavaliselt on. Suue oleks lühem, niipalju kui kolmikut on, seal oleks otsas õhuregulaator. Suurema telgi korral oleks korstnal ka horisontaalne osa. Tõenäoliselt vajab järelpõletuse õhuava.

Selle sisteemi toimimise tahaks ka ära proovida. Aga mul on alati olnud küsimus, kuidas meie oludes külmunud pinnasesse selle kraavi saab kaevatud.

Siin on täiesti kobe lindikas.

Kasutaja avatar
mrWilson
Administraator
Administraator
Kontakt:

Postitus Postitas mrWilson » 02 Veebr 2018, 12:11

Nohik, sa ei pea iga lause jaoks eraldi postitust tegema. Postitusi saab veel muuta 30min. Selle ajaga peaks sul olema selge mida sa öelda tahtsid.
Ah, minge metsa...

Hendrik
Huviline
Huviline
Kontakt:

Postitus Postitas Hendrik » 02 Veebr 2018, 12:33

Rulli keeratavad korstnad on väga vahvad, mul endal on ka selline, aga rulli keeratav ahi, nagu siin ühes videos näitas, minu meelest väga hea ei ole, liiga kipakas kokku panna. Pole lollikindel niiöelda. Kokkupandavatest on eraldi külgedega kandiline minu meelest parem variant.

Puuvillane telk on ikaldus. Motoriseeritud matkal vahet pole, aga kondimootori puhul ei ole hea mõte. Jäässe läinud puuvillast telki on esiteks väga raske kokku tagasi käänata ja teiseks on see jõle raske. Mitte et puuvill üldse kunagi kerge oleks olnud.

margusl
Ekspert
Ekspert
Kontakt:

Postitus Postitas margusl » 02 Veebr 2018, 12:35

laanepyy kirjutas:
01 Veebr 2018, 23:14
Eks jah, palju neid hulle ikka on, kes tahavad -15ga metsas toimetada...
Ju neid ikka on :) , lihtsalt suund on külmööbimiste poole kaldu. Kui kola on pigem puudepiirist kõrgemal käimise tarvis kokku aetud, läheb see -30C magamiskott ka siinses metsas käiku.

Kasutaja avatar
Nohik
Guru
Guru
Kontakt:

Postitus Postitas Nohik » 02 Veebr 2018, 12:57

Üldiselt nõus, et elu kaldub pigem külmööbimise suunas. Mul on tunne, et korraks kadus ahjuga telgi kasutamine Eestis üldse ära.
Ise ei kujuta isegi ette, kuhu kaldun. Vabariigi aastapäeval lähen prooviks talvel välja üle 15a, kui see ilm muidugi üleüldse talv on. Aga ma kahtlustan, et vanainimesele sobib ahjuga käimine rohkem, nagunii palju ei käi.

Hendrik
Huviline
Huviline
Kontakt:

Postitus Postitas Hendrik » 02 Veebr 2018, 14:42

Külmööbimiste peale välja minekul on omad eelised kindlasti, kuna vaja vähem kola ja sekeldamist kuivaka otsimise, saagimise ja muu värgiga. Aitab ka haisemise vastu, ahjuga on alati kiusatus oma saapaid ja muud kraami selle kõrval soojendada, kuigi pigem võiks lasta nad öösel kenasti külmaks et haisuelukaid hävitada, lisaks hoiab see teatud tingimustes saapaid kuivemana kui igapäevane sulatamise tsükkel.

Samas ahi annab omajagu matkaromantikat ja kaugemates kantides on abiks kui peaks miski avarii toimuma, näiteks keegi supleb suure külmaga vees, pole muid võimalusi varustuse kuivatamiseks jne.

Ahjuga matkamine päris ära Eestis kunagi kadunud ei ole, aga vähenes küll tunduvalt.

Kasutaja avatar
Nohik
Guru
Guru
Kontakt:

Postitus Postitas Nohik » 03 Veebr 2018, 14:33

Sellel va reguleerimisel on teatud piirid.
Lihtsustuseks kujutame ette olukorra, et horisontaalne toru on küttematerjali täis, põlemine toimub torus, õhku võetakse kütusepoolsest otsast, heitgaasid lahkuvad teises suunas (tõmbe tekitab korsten). Põlemist iseloomustab põlev ristlõige, mis toru korral on enamvähem ristlõike pinda.
Mingi õhu koguse juures on põlemise kasutegur optimaalne.
Kui anda rohkem õhku, temperatuur tõuseb, sütib rohkem kütust ja järelpõletuseks ei jätku, seda peaks tagantpoolt juurde andma. Kui ei anna, kasutegur kukub 30% või rohkem.
Kui anda optimaalsest oluliselt vähem õhku, suure ristlõike puhul võib juhtuda, et kütus süttib ikkagi, põlemine (söestumine) toimub puidus oleva hapniku arvelt, puugaas lahkub korstna kaudu põlemata. Kui piirata nii palju, et korsten jahtub, hakkab suitsu ja puugasi igast võimalikust kohast lekkima.
Ma pole näinud suure koldega ahju, kus õnnestuks õhu piiramisega efektiivselt puidu ärapõlemist takistada, ükskõik, mida müügimehed räägiks.
Peaks mängima kütusega, aga matkal on see liiga keeruline.

Kui tahta üksi-kaksi käia, pole arvestatav, et keegi ahju valvab. Vanasti ööbis telgis min 5 inimest, igaüks valvas 2h ahju vms.
Kui tahta, et kütuse reguleerimiseta ahi põleks kaua ja normaalselt, tuleb kasutada põlemist torus, mis on enamvähem optimaalse diameetriga. Ma arvan, et +-20% võimsust jääb õhukogusega ülas-alla reguleeritavaks, mitte rohkem.
Ja ma kardan, et see optimaalne toru ei ole kolde mõõtu, pigem 15-20cm läbimõõtu.

Allpool lisan näiteks ligikaudse kalkulatsiooni. Aga 3 kg kaalu, kas mitte sulejope ja lisamagamiskott poleks otstarbekamad?
Ja telk pole 10kg.
ahjukalkull.PNG
ahjukalkull.PNG (12.74 KiB) Vaadatud 4121 korda
laanepyy kirjutas:
01 Veebr 2018, 22:18
...spetsiaalse õhu juurdevoolu reguleerijaga ühe ahjupuutäie põlemist venitada pea 3-4 tunnini (ehk siis nt 8 tunnise une jooksul peaks kahekesi matkates öösel puid juurde panema max 1-2 korda)...

Hendrik
Huviline
Huviline
Kontakt:

Postitus Postitas Hendrik » 03 Veebr 2018, 16:07

Nohik kirjutas:
03 Veebr 2018, 14:33
Allpool lisan näiteks ligikaudse kalkulatsiooni. Aga 3 kg kaalu, kas mitte sulejope ja lisamagamiskott poleks otstarbekamad?
Aga kuhu jääb romantika :roll:

Panen mõned mõtted kirja, miks ahi minu meelest kasulik on.
1. Kui grupp on suurem kui paar inimest, annab ahi tõenäoliselt juba kaalusäästu võrreldes kõvema ööbimisvarustusega.
2. Kõigile külmakavarustuse kokku ajamine ei ole alati lihtne, külmaga ära külmunud matkaja aga pole hea.
3. Ahi on abiks kui peaks kogemata sattuma ekstreemsustesse, näiteks viskab puht juhuslikult -40 külma. Argument, et mis sinna piirkonda üldse ronida, matkajale ei päde :D
4. Ahi on abiks hädaolukordades. Kedagi tohterdada on alati lihtsam soojas telgis kui külmas.
5. Ahjuvalves saab kasutada aega kasulikult: parandada isiklikku varustust, kuivatada asju, kirjutada matkapäevikusse.
6. Ahi mõjub hästi psüühikale. Pidev pikk külmas viibimine võib mõnel lõpuks juhtme kokku ajada ja matkal on eelistatud logisevad mutrid suusaklambril mitte peas.

Kasutaja avatar
Nohik
Guru
Guru
Kontakt:

Postitus Postitas Nohik » 03 Veebr 2018, 16:40

Okey, kui mõtled suuremale grupile, saan sust aru. Üksiolemine ei ole eriti romantiline.
Ja kui nii palju inimest on, on ka okey, et keegi romantiliselt ahjuvalves on, ei pea teab kui suur kolle olema.
Suuremas telgis on üsna oluline, et korstnal on pikk horisontaalosa, see enamuse soojast annabki. Ma arvan, et vähemalt 2m, pigem isegi 3m koos seinast läbi mineva osaga. Rullitav korsten on üsna kompaktne ja kerge. Suurem ahi kaalub rohkem kui pikk korsten.
Olen ööbinud nii pikali kui püstise korstnaga. Ikka väga suur vahe on.

Hendrik
Huviline
Huviline
Kontakt:

Postitus Postitas Hendrik » 03 Veebr 2018, 17:00

Horisontaalne korsten on soojaandvuse mõttes väidetavalt parem jah, vertikaalne jälle tiba lihtsam kasutada ja pole seda probleemi et keegi vastu kuuma korstent kobistaks või et korsten kellelegi peale vajub. Ma ise pole horisontaalsega ööbind, aga eri kirjeldusi lugenud küll. Horisontaalse korstnaga peaks telk ka eelistatult vist olema kandilise kujuga, lihtsam asju paigutada. Ahi oleks siis ühes nurgas ja korsten läheks jalgade otsa kohalt risti läbi. Teine variant oleks et ahi on keskel ja korsten läheb piki magajaid. Sellel jälle see miinus, et korsta alune isik higistab jõledalt.

Kasutaja avatar
Nohik
Guru
Guru
Kontakt:

Postitus Postitas Nohik » 03 Veebr 2018, 19:24

Korstna all ei maganud keegi, korsten on üsna madalal. Kus mina ööbisin, nii ahi kui korsten olid trossidega riputatud, ei kukkunud kuskile.
Telk oli vist veidi pikem üht pidi , vist kuusnurkne, keskel oli toigas. Korsten jagas telgi pooleks.
Mäletan, et keegi üritas korstna kohal midagi kuivatada, aga see lõpeb tavaliselt halvasti, kui pesunäpitsaid pole.
See telk oli vist kavandatud viiesekse. 2 magasid kummalgi pool korstent ja üks ukse ees, seega ka ahju ukse ees risti. Iseenesest, kui see ahju ees magaja on linnuunega, see paneb puid alla, kui ahju kohin ära kaob.
Aga väiksemad naised olla seal ka seitsmekesi maganud. Siis kotid enam hästi telki ei mahtunud tõenäoliselt. Ja tõenäoliselt oleks ka ukse ette 2 magama mahtunud. Muidugi mitte minusuguseid.
Ma arvan, et viiene jurtatelk on logistiliselt hästi hea.
Iseenesest ka sellisest saaks ümber eritada kuuese. https://www.gamisport.eu/p/202-tent-trimm-comfort/
Sisu tuleb uus teha, üle kogu telgi. 1.5m pole laiust keskele vaja, inimesed nihkuvad ahjule ligemale. Tavaliselt on inimesed erineva soojavajadusega, mõni võtaks korstna kaissu, mõni hoiaks eemale. Kotis läheks otstesse. Sellise kõrgusega telki kannatab vist ka kuivatusnäärid vedada, kui kinnitused on õigesse kohta tehtud.
Aga maksab liiga palju, arvestades, et sisu tuleb juurde õmmelda.
Hea oleks leida õige mõõduga kuppel, millel ka sisu on õige mõõduga ja pole võrgust.
Pilt

Kasutaja avatar
Tarmo
Ekspert
Ekspert
Kontakt:

Postitus Postitas Tarmo » 03 Veebr 2018, 21:07

Hendrik kirjutas:
02 Veebr 2018, 12:33
Puuvillane telk on ikaldus. Motoriseeritud matkal vahet pole, aga kondimootori puhul ei ole hea mõte. Jäässe läinud puuvillast telki on esiteks väga raske kokku tagasi käänata ja teiseks on see jõle raske. Mitte et puuvill üldse kunagi kerge oleks olnud.
Jalgsimatkale ilmselt puuvillase telgiga ei läheks jah, aga kui algse postitaja esimest postitust jälgida siis sobiks ju puuvillane telk väga hästi.

Soojal ajal on puuvillase telgiga veel see probleem, et niiskelt soojas seistes läheb hallitama/kopitama, aga talvel seda muret pole.

See talvel sooja telgiga matkamise leht on see: http://wintertrekking.com/equipment/hot-tenting/
...

Hendrik
Huviline
Huviline
Kontakt:

Postitus Postitas Hendrik » 04 Veebr 2018, 11:41

Tarmo kirjutas:
03 Veebr 2018, 21:07
Jalgsimatkale ilmselt puuvillase telgiga ei läheks jah, aga kui algse postitaja esimest postitust jälgida siis sobiks ju puuvillane telk väga hästi.

Soojal ajal on puuvillase telgiga veel see probleem, et niiskelt soojas seistes läheb hallitama/kopitama, aga talvel seda muret pole.
Kui muud võtta pole, siis ajab asja ära, aga on ikka omajagu paremaid materjale millest telki teha. Puuvillane telk on nagu puuvillane T-särk, seni kui märjaks pole läinud on väga mõnus matkata aga kui juba läheb, siis annab ebameeldivamat asja otsida. Pole ka automatkajal mõnus mingit jäätunud puuvillakamakat pagassi toppida. Ainus hea omadus mis ma puuvillasele telgile välja oskan mõelda on tema parem tulekindlus võrreldes sünteetikaga.

Kasutaja avatar
Tarmo
Ekspert
Ekspert
Kontakt:

Postitus Postitas Tarmo » 04 Veebr 2018, 12:04

Ega ei väidagi, et suvalisest puuvillast suvalise kujuga telk hingav oleks.
Arvan et sellise viilkatusega nagu lingitud kodulehel (puuvill - õhuvahe - veekindel kate) puuvillane küttega telk on kuivem ( ja tulekindlam) kui sünteetilisest materjalist materjalist talvetelk.
Plaanis on ise puuvillane küttega telk järgi katsetada, sünteetika niiskuse ja rõskusega olen kursis ja kokku puutunud.
PS. Äkki on kellelgi telgiahju jooniseid pakkuda - materjalina kasutaks võimalikult õhukest (ja kerget) roostevaba lehtterast.
...

Hendrik
Huviline
Huviline
Kontakt:

Postitus Postitas Hendrik » 04 Veebr 2018, 12:56

Kui otsida midagi "Печка для отопления палатки" stiilis guuglist, siis kargab erinevaid jooniseid ette.

Kasutaja avatar
Tarmo
Ekspert
Ekspert
Kontakt:

Postitus Postitas Tarmo » 04 Veebr 2018, 13:07

Tänud märksõna eest Venes on ilmselt selliseid isetegijaid palju ja keevitada oskajaid samuti. Ise Venet enam eriti lugeda kirjutada ei mõista - rääkida veel küll.
Mina sooviks küttega telki kasutada baaslaagris - hea riideid ning ennast kuivatada. Öösel kütmist ei plaani, kui just ekstreemset külma pole.
Lattraami või latte kasutaks korduvalt.
...

Kasutaja avatar
Nohik
Guru
Guru
Kontakt:

Postitus Postitas Nohik » 04 Veebr 2018, 16:20

Kas sellist juudiplekist kanistrit veel kuskil kasutatakse:
https://osta-ee.postimees.ee/norma-oli- ... 17362.html
üks on ostas müügil, aga liiga mäda paistab

Kasutaja avatar
Tarmo
Ekspert
Ekspert
Kontakt:

Postitus Postitas Tarmo » 04 Veebr 2018, 16:32

Hendrik kirjutas:
04 Veebr 2018, 12:56
Kui otsida midagi "Печка для отопления палатки" stiilis guuglist, siis kargab erinevaid jooniseid ette.
Sai surfatud, aga kui joonisteni läheb viskab ainult 10 ... 20 kg (sõltuvalt materjali paksusest) raskuse burzuika jooniseid või edevate ahjude müügikuulutusi. Venest tellimine veidi keeruline EU oleks ideaalne, USA tuleb kah kõne alla.
...

Kasutaja avatar
Nohik
Guru
Guru
Kontakt:

Postitus Postitas Nohik » 04 Veebr 2018, 16:38

sa sellesarnast ei taha teha? Ma ise viiks korstna otsast välja, paraja kaldega läbi telgi seina.
Tarmo kirjutas:
04 Veebr 2018, 12:04
PS. Äkki on kellelgi telgiahju jooniseid pakkuda - materjalina kasutaks võimalikult õhukest (ja kerget) roostevaba lehtterast.

Kasutaja avatar
sepaonu
Guru
Guru
Kontakt:

Postitus Postitas sepaonu » 04 Veebr 2018, 17:08

Tarmo kirjutas:
04 Veebr 2018, 16:32
Venest tellimine veidi keeruline EU oleks ideaalne, USA tuleb kah kõne alla
venelaste ahju müüb üks norra äri
http://mobiba.no/butikk/lavvo-ovn-sogra/
https://www.youtube.com/watch?v=8P65t30VZCQ
vene keeles mitmeid võrdlusklippe tuubis, mobiba versus jne
Isetegemise rahavõidupool on alati küsitav, ma iga kord jään mõttesse, et kui metsikut isetegemise huvi pole, et kas oleks targem teha seda tööd, kus ma peast tean, palju ma umbes tunnis teenin või hakkan aretama ja tavaliselt kaasneb ka tööriistade või tarvikute juurde ostmine, materjali hankimine jms Roostevabaga ei taha üldse tegeleda sellel põhjusel, et kõik tööriistad roostevaba puhul peavad olema puutumatud tavalisest terasest, lintlihvi, relaka jms puhastamine, uued tarvikud jms, no pole huvitav mulle. Ma küll igapäevaselt roostevaba sepistan aga need väiksed asjad käivad happest läbi.
Isetegemise projektid eneseteostuse, õppimise või vahelduse mõttes on toredad.
joon jõest, söön jõest

Vasta

Mine “Ostuabi”

Kes on foorumil

Kasutajad foorumit lugemas: Registreeritud kasutajaid pole ja 2 külalist