Kui suur kott?

Kergem on mugavam, kõik jutud kompaktsest ja kergest matkavarustusest.
Tnnn
Uudistaja
Uudistaja
Kontakt:

Re: Kui suur kott?

Postitus Postitas Tnnn » 05 Jaan 2018, 15:24

REGA1872 kirjutas:
05 Jaan 2018, 11:30
k6ver kirjutas:
04 Jaan 2018, 22:55
veepudelid 2x1.5l pükstel vööl rippuvates taskutes - ei olnud ebamugav.
Milleks sa Eestis sügisesel matkal nii palju vett kaasa vedama pead (isegi kui pudelid on tühjad, tundub nende kaasavedamine suht mõtetu) ? Päevas kulub joogiks mingi 0,5 ltr (pole ju suvine kuumus) ning piirkonnas on küllaga veekogusid, mille ääres laagerdades õhtul keetmiseks vett saada. Lisaks on teekonnal mitu sood/raba, mille vett võid ka ilma keetmata juua (on küll veidi kollane, aga muidu täitsa OK).

Mul endal ka suht suurte põlvetaskutega püksid (Fjällräven), aga isiklik kogemus ütleb, et kui sinna liiga palju asju sisse toppida, siis hakkab see kola käimisel jalgu peaksma.
Vee tarbimine ja kulu on siiski individuaalne.
Ma jõin varasemalt ka talvel üle 1.5 l päevas, suvel vahel ka üle 2 l. Veepõiele üleminekuga olen saanud oma tarbimise väiksemaks (sunnin end jooma 3-4 korda tunnis, väikesed kogused). Lisaks põiele on mul alati vähemalt 1 liitrine plastikpudel kaasas, ei kaalu palju ja kokku kortsutades ei võta väga palju ruumi, olen kunagi ühe põie matkates ära lõhkunud, suhteliselt nadi on kui pole millegagi vett kaasas kanda.

Mis puudutab pükstes kola kandmist, siis sellega nõustun et mujal kui seljakotis ruumikamate/raskemate asjade kandmine on jabur, pükste taskusse käib kaart ja kui vaja siis telefon, rahakott, kompass, kõik muud asjad hakkavad pükse alla kiskuma, jäävad võsas kuhugi taha kinni, vöö puhul hõõruvad või ei sobi kokku koti puusavööga.

Kasutaja avatar
Tarmo
Ekspert
Ekspert
Kontakt:

Postitus Postitas Tarmo » 05 Jaan 2018, 18:31

REGA1872 kirjutas:
05 Jaan 2018, 11:30
k6ver kirjutas:
04 Jaan 2018, 22:55
veepudelid 2x1.5l pükstel vööl rippuvates taskutes - ei olnud ebamugav.
Milleks sa Eestis sügisesel matkal nii palju vett kaasa vedama pead (isegi kui pudelid on tühjad, tundub nende kaasavedamine suht mõtetu) ? Päevas kulub joogiks mingi 0,5 ltr (pole ju suvine kuumus) ning piirkonnas on küllaga veekogusid, mille ääres laagerdades õhtul keetmiseks vett saada. Lisaks on teekonnal mitu sood/raba, mille vett võid ka ilma keetmata juua (on küll veidi kollane, aga muidu täitsa OK).
Minu nägemuses muuhulgas just selles kergmatkamise võlu peitubki - piisab poole liitri kaasavedamisest mitte pooleteise päeva varu tassimises.
Tänu kergemale varustusele saad paari tunniga umbes kümne km kaugusele mis avardab tunduvalt vee leidmise tõenäosust.

Just praegu käisin postkontorist oma uut seljakotti ära toomas - koti kaal 107 g, mahutavus 18 l . Katsun paari päeva kergvarustuse sinna sisse ära mahutada.
Kott see: https://www.banggood.com/Naturehike-18L ... 64267.html
Kui kergmatkamiseks ei sobi, siis lastele sussikotiks sobib ikka.
...

k6ver
Uudistaja
Uudistaja
Kontakt:

Postitus Postitas k6ver » 05 Jaan 2018, 19:10

konkreetsed püksitaskud on parasjagu nii suured et kõige parem on sinna panna 2 pudelit , siis on pudelid tihedalt ja kindlalt paigas.
pudelid ei olnud enamus ajast täis, enamasti mõlemas (kõndides) ca +-0.5l vett (hästi täpne olla siis aegviidust poest väljudes kandsin tõesti 3l vett endaga, ei hakanud pudeleid tühjaks valama eelistasin raskem kandamit vedada).

hea on kui 2x1.5l pudelit on . näiteks kui on seesugune koht kus pimedas on väga kehv vett võtta (eriti aktulaane talvel kui kl 17 pime)
jõuan õhtul enne pimedat kohale, võtan 3l vett + poti täis . hommikul ärkan pimedas siis õhtu+hommik+järgminse päeva algus, sinna kulub see 3l kenasti ära.

Kasutaja avatar
Tanel
Ekspert
Ekspert
Kontakt:

Postitus Postitas Tanel » 05 Jaan 2018, 20:30

Väga OT kisub.
Las siis kisub kui kellegil midagi head kõrva taha jääb. Ma ise kanna kaasas kahte pehmepudelit, 2L ja 1L. Liitrine on tavaliselt päevaseks tarbimiseks, alati pole see ääreni täis aga ka mitte pooltühi, selle vee tarbin ma tavaliselt päeva jooksul ära. Kui hakkab õhtu kätte jõudma täidan kuskil oma 2L pudeli, millest peab jaguma õhtuseks toiduk ja hügieeniks, hommikuseks toiduks ja hügieeniks ning mõni lonks tee peale ka. Varsti peale liikuma hakkamist täidan kuskil oma liitrise pudeli päevaseks tarbimiseks. Eks vee kogused sõltuvad aastaajast, liikumiskiirusest jne, aga suurestluust selline süsteem on. Eesmärk on päeva jooksul kanda nii vähe vett kaasas kui võimalik, sest 1L vett = 1kg.
The size of your pack is relative to the size of your fear.

Piiber
Huviline
Huviline
Kontakt:

Postitus Postitas Piiber » 05 Jaan 2018, 20:39

Tarmo, kui viitsid, siis kirjuta natukene pikemalt oma 18l kotist ja sinna mahtuvast varustusest. See läheb juba super ultralighti alla.
Kobras ehk piiber (Castor) on loomaperekond näriliste seltsist, kobraslaste sugukonna ainus tänapäevane perekond.

Kasutaja avatar
Tarmo
Ekspert
Ekspert
Kontakt:

Postitus Postitas Tarmo » 05 Jaan 2018, 22:43

Piiber kirjutas:
05 Jaan 2018, 20:39
Tarmo, kui viitsid, siis kirjuta natukene pikemalt oma 18l kotist ja sinna mahtuvast varustusest. See läheb juba super ultralighti alla.
Tegin praegu katse, kotti mahtus:
Magamiskott Rocky stream Ultralight 800 +2/+18kraadi , 877g ( selline odavama otsa asi, liiga suur ja raske, peaks kergema ja väiksema vaatama)
Isetehtud trap 3x3,15 m 444 g
Tyvek aluslina 171 g (liiga suur tükk , peaks väiksemaks lõikama)
Thermarest madrats 355 g (see mitte kõige väiksem)
Sulejope 206 g
Mini trangia pott 92 g
Risupliit, isetehtud, roostevaba teras 225 g
Mitte päris täis pooleliitrine veepudel küljetaskus 341 g

kogukaal 2,8 kg

Veidi mahuks veel: süüa, tulemasin, nuga, esmaabi ja kompass kah.
...

Kasutaja avatar
Taigar
Huviline
Huviline
Kontakt:

Postitus Postitas Taigar » 10 Jaan 2018, 00:41

Ka ise sai lolli peaga oma esimeseks kotiks soetatud 95+10l, halb varjant. Pigem nüüd vaatakas kas 65l või 75l, millel taskud ka väljas pool. Mu enda 95l pole all lukkugi 😒 Hetkel kasutan 75l ja väga mõnus. Sellega plaan oandu-ikla ots ka teha. Kuid mina jälle ei kasuta telki, vaid tarpi ja magamiskott on ka NIGHTEC LITE PRO 600, mis kompressioonkotis on pisike. Ja ma enamasti kannan kaasas goprod, kinnitusi, akupangad ja dslr kaamera. Nemad võtavad kotis enam ruumist ära.

ele
Uudistaja
Uudistaja
Kontakt:

Postitus Postitas ele » 12 Jaan 2018, 17:04

RMK radade jaoks on 68l enam kui piisav. Lõpuks on ikka vaja mitut kotti. Mina alustasin 80l Matrixiga, millega käisin nii 3-4nädalastel ekspetsidel kui ka 2-päevastel Eesti matkadel. Kuna kott ise on ropult raske (julgelt üle 3kg), siis hakkasin lõpuks uusi variante vaatama. Nüüd on mul 100l RedFox pikkade matkade jaoks (2100g) ja 50+10 Lafuma (1500g) lühemate trippide jaoks. Olen selle korraldusega väga rahul. Nii et hinda mingit pikemat perspektiivi ka, aga ega väga palju ei tasu mõelda, sest elu teeb niikuinii kunagi korrektuurid.

Kasutaja avatar
Taigar
Huviline
Huviline
Kontakt:

Postitus Postitas Taigar » 07 Veebr 2018, 12:48

Ei hakka foorumit risustama ja uut teemat tegema, kuid kas keegi oskab öelda, kust Eestist võiks leida hea kerge seljakoti 65-75L? Kaal võiks jääda 1kg kanti, maksimaalselt 1.5kg. Või vahest keegi oskab soovitada konkreetset mudelit? UKst ei julge tellida, kuna kotti tahaks ikka enne selga proovida, sest 150£ on suur raha.

margusl
Ekspert
Ekspert
Kontakt:

Postitus Postitas margusl » 07 Veebr 2018, 16:00

Taigar kirjutas:
07 Veebr 2018, 12:48
Ei hakka foorumit risustama ja uut teemat tegema, kuid kas keegi oskab öelda, kust Eestist võiks leida hea kerge seljakoti 65-75L? Kaal võiks jääda 1kg kanti, maksimaalselt 1.5kg. Või vahest keegi oskab soovitada konkreetset mudelit? UKst ei julge tellida, kuna kotti tahaks ikka enne selga proovida, sest 150£ on suur raha.
Arvestades, et OLGUGi - https://www.ultralightoutdoorgear.co.uk ... itres-t824 - valikus oleks enam-vähem selles hinnaklassis vaid üks isend, siis on ootused siinsele jaemüügile vast natuke liiga kõrged. Matkamaailmast (kuigi kergemad Ospreyd on alla 65) ja Matkaspordist võid muidugi läbi astuda, Nõmme ja Järve on suht lähestikku.

Lisaks, kui tõesti 65 .. 75l kotti vaja, kas paar-kolm-nelisada grammi koti juures ikka mängib olulist rolli? 1.7 .. 2 kg juures peaks kohalik valik juba hulka suurem olema. Väljast tellimise kohalt, ULOGil on kõik saadetised tasuta, paljudes kohtades on alates 100£/€ tasuta ja post on harva üle 10£/€, otsi brittide maale postituse võimalusi ning riskid 150£ asemel max selle tagasi postitamise kuluga.

Kasutaja avatar
Tanel
Ekspert
Ekspert
Kontakt:

Postitus Postitas Tanel » 07 Veebr 2018, 16:02

Taigar kirjutas:
07 Veebr 2018, 12:48
Jääb küll mahult alla aga tasub kaaluda. https://www.matkamaailm.ee/est/products/item/4463

Kasutaja avatar
Taigar
Huviline
Huviline
Kontakt:

Postitus Postitas Taigar » 08 Veebr 2018, 01:18

Tanel kirjutas:
Jääb küll mahult alla aga tasub kaaluda. https://www.matkamaailm.ee/est/products/item/4463
+1
Lähen kindlasti proovima! Nüüd kus olles oma varustust minimaliseerinud, loodan, et asjad mahuvad ära. Lisaks jäid silma lisa taskud, mille saaks panna nii õlarihma kui vöö külge. Sinna hea paigutada kaamera/akupangad jms väiksemad vidinad, et teha kotis sees ruumi. Toit jällegi on kõige rohkem mahtu nõudev "asi" kotis. Nimelt 4 päeva jagu kõhukinnitust kipub olema üsna suur kogus.
Lisaks selle kaalu kohta, 200/300g vahest kannataks ära, aga 500g ja üle selle(koti kaal 2+kg) on juba palju, sest mu enda 90L peaks jääma 2500g kanti. Siis pole nagu taas vahet kas 2000g või 2500g.

tripp
Matkasell
Matkasell
Kontakt:

Postitus Postitas tripp » 08 Veebr 2018, 08:44

Kuidas te nende rihmade küljes kõlkuvate vidinatega küll matkatud saate?
Okei, on ilus ilm, kõnnid siledal maal, elu on lill.
Aga siis ületad jõge reaalse sisse- või ümberkäimise ohuga, või tuleb päev otsa lörtsi teavast alla, või ronid kusagil küünte ja hammastega nõlva küljes.
Tahaks kõik asjad saja kilekihi sisse mässida ja nii üksteise sisse toppida kui veel annab.
Iga tilpnev, eraldi asi on peavalu...

Kasutaja avatar
sepaonu
Ekspert
Ekspert
Kontakt:

Postitus Postitas sepaonu » 08 Veebr 2018, 10:11

Kui asjad ei kõlgu vaid on kompressioonirihmade alla korralikult kinni tõmmatud
http://matkafoorum.net/download/file.ph ... &mode=view
siis ma üheselt ei ütleks, et paha vaid ütleks nii ja naa.
Näiteks mul olnud neljase gängiga kahlamispüksid ja saapad ja päevapeale kolm või enam jõge ületada ja kõik teised on kiitnud, üks jope võtab väljapoolt kotti, kõik kasutavad, ka seespool kotti peaks need asjad veekindlas kotis olema.
Väljapoole pandavad asjad peavad sobima kotiga ja ei tohiks mingit erilistkaalu omada ja peaks nii kinnitatud olema, et ei kaoks ega jääks lihtsalt okstesse kinni. Viimased asjad, mis meelde tulevad reisikaaslaste kadunud asjadest on kindad, sokid, kalaküpsetusrest, ridvajätk, taskurätt, kõik olid väljapoole mingi rihma alla torgatud.Vajadusest või mugavusest eraldi taskud on ok, kui meeldib aga koti mahtu kompenseerida nendega vale mu meelest.
Väljapoole kuivatuskoti õmblen millalgi, sääsevõrguräbalaid jäi tarpiteemast järgi, selle mõtte andis tarmo mingis teemas, et tal olemas, peaks extra süvenema, et hea oleks koti külge panna.
joon jõest, söön jõest

Kasutaja avatar
Tanel
Ekspert
Ekspert
Kontakt:

Postitus Postitas Tanel » 08 Veebr 2018, 10:44

tripp kirjutas:
08 Veebr 2018, 08:44
Kuidas te nende rihmade küljes kõlkuvate vidinatega küll matkatud saate?
Okei, on ilus ilm, kõnnid siledal maal, elu on lill.
Aga siis ületad jõge reaalse sisse- või ümberkäimise ohuga, või tuleb päev otsa lörtsi teavast alla, või ronid kusagil küünte ja hammastega nõlva küljes.
Tahaks kõik asjad saja kilekihi sisse mässida ja nii üksteise sisse toppida kui veel annab.
Iga tilpnev, eraldi asi on peavalu...
Minu 50l kotil midagi rihmade küljes ei tilpne. Olenevalt olukorrast on koti küljetaskus kompressioonrihmadega kinnitatud telk, koti all spets rihmade all zlite munarest, küljetaskus termos/joogipudel või laka rihma all kuivamas sokid vms, õlarihma küljes fotokakott. Ühistranspordis saan matkakepid ka seljakoti külge kinnitada. Olen isegi lennuki kõhtu oma seljakoti niiviisi saatnud, rihmad võimalikult lühikeseks ja on ühes tükis kätte saadud. Lühematel suvistel käimistel olen suutnud isegi rullmati seljakotti sisse torusse panna.

Kasutaja avatar
mrWilson
Administraator
Administraator
Kontakt:

Postitus Postitas mrWilson » 08 Veebr 2018, 12:57

Taigar kirjutas:
08 Veebr 2018, 01:18
Toit jällegi on kõige rohkem mahtu nõudev "asi" kotis. Nimelt 4 päeva jagu kõhukinnitust kipub olema üsna suur kogus.
Mõnikord võib abiks olla toidu dehüdreerimine (kuivatamine) mis langetab tugevalt toidu kaalu ja mahtu: viewtopic.php?f=19&t=1168
Ah, minge metsa...

Kasutaja avatar
sepaonu
Ekspert
Ekspert
Kontakt:

Postitus Postitas sepaonu » 08 Veebr 2018, 17:58

Vanasti, kui seljakottide hellitusnimi oli lehmamagu, toit oli turisti eine plekis, toored kartulid jnejaniitagasi, siis vist kirverehkendus oli kilo päevas per molu. Kuivatatud söögikord praegu nagu tupla shokolaad, pole mahtu ega kaalu
Mul söögikord vaakumpakendis 105gr, hommikupuder kahele 85gr, omlett kahele 112g vaakumis, ilmselt koos kohvi ja meega peaks laias laastus päevakaal jääma suurusjärku +/- 300gr kanti/inimene.
Pole ka minu meelest mingit maitseelamust aga praktiline proteiinipadrun, noaga nurk maha, söögitopsi, kuum vesi peale, vahid 5min telki, siis segad, vahid veel kolm minutit telki ja hakkad sööma.
joon jõest, söön jõest

Kasutaja avatar
Taigar
Huviline
Huviline
Kontakt:

Postitus Postitas Taigar » 08 Veebr 2018, 20:56

Käisin täna poes vaatamas osprey exos 58. Valikus oli 2017 aasta oma ja 2018. Suurim vahe oli, et eelmisel mudelil on puusadel taskud ja all rihm magamismati kinnituseks, uuel neid polnud. Uus oli ka kergem mingi 100g+selja võrk oli palju mõnusam. Otsused otsused...🤔
mrWilson kirjutas:
08 Veebr 2018, 12:57
Taigar kirjutas:
08 Veebr 2018, 01:18
Toit jällegi on kõige rohkem mahtu nõudev "asi" kotis. Nimelt 4 päeva jagu kõhukinnitust kipub olema üsna suur kogus.
Mõnikord võib abiks olla toidu Dehüdreerimine (kuivatamine) mis langetab tugevalt toidu kaalu ja mahtu: viewtopic.php?f=19&t=1168
Kuivati täitsa olemas, aga ega üle 5 päeva jagu toitu ikka kaasa ei vea.

Kasutaja avatar
mrWilson
Administraator
Administraator
Kontakt:

Postitus Postitas mrWilson » 08 Veebr 2018, 22:18

Taigar kirjutas:
08 Veebr 2018, 20:56
Kuivati täitsa olemas, aga ega üle 5 päeva jagu toitu ikka kaasa ei vea.
No kui juhtub, et kogu soovitud söögikraam kotti ei mahu või tundub kott liiga raske siis osa (või kõik) söögist kuivatades lahendab selle probleemi. Seda pidasin silmas. Valikuid on mitmeid mida ja kuidas kaasa pakkida. Seda otsustad lõpuks ikka sina ise. 8-)
Ah, minge metsa...

Kasutaja avatar
Taigar
Huviline
Huviline
Kontakt:

Postitus Postitas Taigar » 08 Veebr 2018, 23:15

https://www.ospreyeurope.com/shop/gb_en/exos-58-2018

2018 aasta mudel, pisut kergem ja seljas veidi mugavam, aga mõned lisad puudu. Peab vast ligi võtma, paremat varjanti väga pole :)

Kasutaja avatar
Tanel
Ekspert
Ekspert
Kontakt:

Postitus Postitas Tanel » 08 Veebr 2018, 23:51

Taigar kirjutas:
08 Veebr 2018, 23:15

2018 aasta mudel, pisut kergem ja seljas veidi mugavam, aga mõned lisad puudu. Peab vast ligi võtma, paremat varjanti väga pole :)
Kahju, et puusavööl taskuid pole, muidu oleks täitsa asjalik.

Kasutaja avatar
Taigar
Huviline
Huviline
Kontakt:

Postitus Postitas Taigar » 10 Veebr 2018, 00:21

Tanel kirjutas:
08 Veebr 2018, 23:51
Taigar kirjutas:
08 Veebr 2018, 23:15

Kahju, et puusavööl taskuid pole, muidu oleks täitsa asjalik.
Eelmise aasta mudelil on, aga seda ei pruugi õiget suurust enam tulla. Samas ma usun, et see selja disain(mugavus) on olulisem kui need 2x0.5l taskut puusadel. 🤔
Eks mai kuuni on aega, hoiab silmad lahti.

Vasta

Mine “Kergmatkamine”

Kes on foorumil

Kasutajad foorumit lugemas: Registreeritud kasutajaid pole ja 0 külalist