Toidu (ümber)pakendamine

Kõik matkatoidust, retseptid, soovitused, energianormid jne.
Kasutaja avatar
mrWilson
Administraator
Administraator
Kontakt:

Toidu (ümber)pakendamine

Postitus Postitas mrWilson » 25 Apr 2014, 20:52

Rääkige kuidas teie oma toitu pakendate kui matkaks valmistute? Ise mõtlesin, et oleks tore proovida ise toitu kuivatada (sellest on juttu siin teemas: viewtopic.php?f=19&t=1168" onclick="window.open(this.href);return false;) ning siis pakendada portsjonid vaakumpakendaja abiga kilesse. Kerge, kompaktne ja säilib piisavalt. Matkal olles jääb üle ainult kuum vesi peale valada ning mõningase leotamise järel ongi kodune roog valmis.

Seoses sellega tekkis aga küsimus, et kas on (mõistlikult) saadaval mõni alternatiiv tavalisele kilepakendile? Olen mõelnud, et kui saaks kuskilt neid originaal makatoidu pakendeid (sarnaseid nendele dehüdreeritud toidupakkidele mis matkaspordis müüakse). Lühidalt öeldes võiks proovida neid toidupakke ise kodusel teel valmistada. Ei tahaks suvalisse kilekotti keevat vett valada. Kuna mulle üldse ei meeldi jännata nõude pesemisega, eriti kui vesi on defitsiit siis selline lähenemine oleks väga viis.
Ah, minge metsa...

rainerk32
Uudistaja
Uudistaja
Kontakt:

Re: Toidu (ümber)pakendamine

Postitus Postitas rainerk32 » 25 Apr 2014, 21:49

Mina pakendan toitu 10x15 cm Minigrip-kottidesse, ühte sellisesse mahub täpselt üks toidukord. Söögi tegemiseks ajan potis vee keema ja kallan koti sisu potti. Seal ta siis natuke haudub ja mõne aja pärast ongi valmis. Toidunõud saan puhtaks nii, et kallan kohe pärast söömist veidi joogivett potti, segan lusikaga ringi ning joon toidu peale ära. Kuna mul nõudeks ongi ainult pott ja lusikas, siis on puhastamine väga lihtne. Kui vesi peaks defitsiit olema, ka siis ei lähe midagi raisku, sest teatava koguse vedelikku tahaks toidu kõrvale juua nagunii. Järgmine kord süüa tehes ajan selles potis uuesti vee keema, mis efektiivselt steriliseerib kõik minu kasutatavad toidunõud.

Üldiselt on eelpakendatud toiduga opereerimiseks vähemalt järgmised kaks strateegiat: 1) valmistada toitu potis (st ajada vesi keema ja puistata ained sisse); 2) valmistada toitu kotis (st ajada potis vesi keema ja kallata see toidukotti). Kergmatkajate seas tundub populaarsem olevat strateegia 2), aga mulle see eriti ei meeldi, sest niimoodi tekib järjepanu juurde ligaseid kotikesi, millega mitte midagi pole teha ja mis pikemal matkal võivad minna hallitama vms. Samuti tundub mulle kummaline süüa putru või praadi mingisugusest kotist. Kui toitu valmistada potis, siis rohkem võimalusi improvisatsiooniks, näiteks võib kaasa võtta ka selliseid toiduaineid, mida tuleb ka natuke keeta, mitte ainult leotada.

margusl
Ekspert
Ekspert
Kontakt:

Postitus Postitas margusl » 25 Apr 2014, 23:29

Otse ettevalmistamiseni ei ole ise veel jõudnud, aga kuiva kraami kaalutud-mõõdetud portsjoniteks jagamine ja minigrippidesse ümber villimine on ka minul end kenasti õigustanud. Maksimarketi letilt sattusid korvi topelt-gripiga kahes suuruses kotid, võrdlemisi tugevad (enamus on mul korduvkasutuses olnud), mõeldud ka külmutamiseks margi jään hetkel võlgu. Kui pudrukarbil kirjutatud liialt enesestmõistetav ei tundu, on saanud vastavad märkmed ka kotile kanda. Ja kui menüüga rohkem vaeva nähtud, on seal samas kirjas päev ja muud märkmed.

Kasutaja avatar
Tarmo
Ekspert
Ekspert
Kontakt:

Postitus Postitas Tarmo » 27 Apr 2014, 08:07

Mina olen toidunôud kôigepealt vähese veega (môni cl) üle loputanud ja seejärel pabertaskurätikuga puhtaks teinud.
Veekulu väike ja paberrätikud ei kaalu kah praktiliselt midagi.
Paljude toiduainete säilivusaeg väheneb peale ümberpakendamist 24 tunnile, seetôttu valin juba moona varudes väikepakendiga varjandi.
Riisi ja makarone saab hästi plastikpudelisse varuda - veekindel ja paadimatkale sobiv lahendus.
Minigrip kotiga ja joogikôrrega saab ise vaakumpakendeid tekitada.
...

Kasutaja avatar
mrWilson
Administraator
Administraator
Kontakt:

Postitus Postitas mrWilson » 27 Apr 2014, 14:24

Eelkõige huvitab mind, et kas on olemas alternatiiv minigrip plastikkottidele, mõni sarnane fooliumpakend äkki? Kust saab?
Ah, minge metsa...

Andrus
Huviline
Huviline
Kontakt:

Postitus Postitas Andrus » 28 Apr 2014, 08:54

Mina ise samas seisus...kuidas pakendada toitu juunikuiseks rattamatkaks. Olen youtube-st vaadanud erinevaid videosid toidu kuivatamise kohta, tundub põnev, kuid meil pakutavad toidukuivatid ei võimalda vist puuviljadest rohkemat kuivatada. On keegi kasutanud neid aparaate ja oskaks meil pakutavatest midagi soovitada?

Kasutaja avatar
reigo130
Matkasell
Matkasell
Kontakt:

Postitus Postitas reigo130 » 28 Apr 2014, 12:24

Neid fooliumiga kotte peaks olema suuremates toidupoodides soojaletis.

Õunp olen ka proovinud kuivatada sellles spets kuivatis.... täiesti mõttetu aparaat minu jaoks. Ajakulu üüratu.. pigem kuivatada ahjus.

Kasutaja avatar
sepaonu
Ekspert
Ekspert
Kontakt:

Postitus Postitas sepaonu » 28 Apr 2014, 12:31

minigrippsulguriga fooliumkotte vast netist targem osta, a küsiks vahele, et mida see foolium juurde annab või mida plaanis pakendada on
https://www.google.ee/search?q=Aluminum ... k&tbm=isch
joon jõest, söön jõest

Kasutaja avatar
mrWilson
Administraator
Administraator
Kontakt:

Postitus Postitas mrWilson » 28 Apr 2014, 13:52

sepaonu kirjutas:a küsiks vahele, et mida see foolium juurde annab või mida plaanis pakendada on
Annab juurde seda, et saab rahulikult sinna sisse eelnevalt kodus valmis tehtud (ja võibolla ka kuivatatud) toitu pakendada ning foolium lubab sinna kuuma vett sisse valada mis ka kestab kuumana mõnda aega kauem kui tavalises plastikkotis. Samuti keeva vee plastikkotti valamine ei ole vist kõige õilsam mõte (eriti kui on võimalik kasutada paremaid vahendeid).

Aga tänud hea vihje eest. Eestist selliseid leida on ilmselt võimatu missioon.
fooliompag.jpg
fooliompag.jpg (25.33 KiB) Vaadatud 5907 korda
Ah, minge metsa...

Kasutaja avatar
meelvi
Uudistaja
Uudistaja
Kontakt:

Postitus Postitas meelvi » 18 Aug 2014, 17:03

Toitumisega mu rattamatkadel on üldse sellised lood, et loosi lähevad toidud, mida priimusel üle minuti keetma ei pea või lihtsalt kuumas vees leotada kannatab. Matkale, mille kestuseks on planeeritud 2 nädalat koos poodide külastusega, on stardipakiks alati "mis-saab-siis-kui-poodi-pole"-tüüpi toit. Sobib ka olukorras, kui pood juba kinni on. Enamasti kiirnuudlid, dehüdreeritud kartulipudrud ja -pastatooted, miillel piisab kuumas vees ligunemisest. Need topsikud on väga head, sest ei vaja eraldi sööginõud ja piir juba olemas, kuhu maani veega täita tuleks. Samuti kiirpudrud ja minigrip kottidesse pakitud puljongikuubikud või pakisupid.
Edasine toit aga oleneb juba sellest, mida poest kätte saab. Praadida või keeta kannatab näiteks vutimune, kunagi on tehtud ka pannkoogijahust pannkooke ja pruunistatud suitsupeekonit.
Hommikuti saab tehtud kohvi eelnevalt minigripp kotti segatud lahustuva kohvi ja koorepulbri segust ja vahel õhtuti teed, mille põhja võib maitseks rosinaid likku panna. Kohvi või tee kõrvale sobib magusaine asemel kasutada saiakest, komme või halvaad. Suhkrut pole vajagi.
Samuti saab osta banaane, nektariini, õunu vms puuvilja või kirsstomateid. Viimaseid saab süüa pestult soolaga ning pole vaja karta, et hammustades laiali pritsib või lõigata tuleb.
Hästi hinnas on mu matkadel topsijogurtid ja kohupiimakreemid, mida hommikusöögi juurde süüa. Neid kannatab ka soojas üle öö kenasti hommikuni säilitada. Juustuks sobivad gurmaanidele mõeldud juustupoodide eriti kuivad juustud, sest kui juust korraga ära ei kulu, siis pehem ja rasvasem läheb matkal soojas kotis plätsakaks.
Joogi- ja söögivalmistamise vett aga hoiame 1 ja 1.5liitristes pudelites, mis tagurpidi ilusti jalgratta pudelihoidjas püsivad. 2 pudelit ratta kohta on juba päris kena vee kogus. Eriti hästi püsivad liitrised värvilised mahlapudelid, sest neil on korgi ümber selline lai Nestea-pudelile omane rant, mis end kenasti pudelihoidja traatide alla haagib. Nii püsib veel kindlamalt. Vett saab taludest, raamatukogude ja söögikohtade tualettides kraanist ja võetud on ka allikast.

Kasutaja avatar
sepaonu
Ekspert
Ekspert
Kontakt:

Postitus Postitas sepaonu » 19 Aug 2014, 09:03

Need topsikud on väga head, sest ei vaja eraldi sööginõud ja piir juba olemas, kuhu maani veega täita tuleks.
See knorri kartulikörditops on mu meelest väga hea toode. Isegi mingid ajad tagasi pimetestis osales http://www.ohtuleht.ee/326175/kiirkartu ... ab-naljast" onclick="window.open(this.href);return false;
Mul naine umbes aasta tagasi küsis, et miks ma sellist stta söön. Ütlesin, et mulle maitseb(juhul, kui ma olen sunnitud purusööke sööma) Paar pikemat aasa olen see aasta naisega teinud, kuna ta on selline inimene, et näljakramp saabub koos paanikahooga, siis oli nõus proovima, kuna ma lubasin süüa pakkuda 6,5 min pärast. Käskis juurde osta seda. Kiitsin juurde, et jajah, söö stta, stt ei tee paksuks.
Enamus sellest topsist on papp ümber õhukese plasttopsi, põletan ilma südamevaluta maailma päästmise pärast. Põhimõtteliselt sellistel matkadel, kus kõik peaks olema max kergelt ja kompaktselt pakitud, siis see tops on muidugi tobe, kuna enamus sellest pakendist on õhk. Kuna seda knorri muul kujul ei pakuta, siis kõige mõistlikum tundub mulle olevat ümberpakendamine, kas muusse veekindlasse taarasse suurem kogus või portsud minigrippi vms Kui nõudepesemisvett on olemas, siis plastist söömine on tobe. Olen proovinud peaaegu kõiki kaubanduses olevaid kuumvesipeale plägasi süüa, minu jaoks number teisel kohal knorri järgi on see puru http://www.felix.fi/p44-tuoteinfo.php?tn=866168" onclick="window.open(this.href);return false; , mille papppakend sisaldab kahte korralikku fooliumkotikest, maitseb veits viletsamalt, kui knorr, siiski mingi konservlihaollusega on söödav ja aitab ellu jääda. Mõtlesin kuivati osta, talvel harjutada ja järgmiseks hooajaks oma lihaprobleem lahendada, saaks topse ja konservitoose vältida, netti sirvides lugesin juba, et peekoni kuivatamine pole lihtne.
joon jõest, söön jõest

Kasutaja avatar
ullivilli
Guru
Guru
Kontakt:

Postitus Postitas ullivilli » 19 Aug 2014, 09:24

peekon ei olegi lihtne, kuna tegu ju vanainimeste läbikasvanud ribilihaga, milles üsna palju pekki.
Kuivatamiseks mõistlik kasutada ikka taid, nagu vinnitatud lihagagi kombeks.
Natukene metsa poole.
http://www.minemetsa.ee http://www.ripptelk.ee - Hennessy, Tentsile, DD hammock, Rootsmann rippvoovid, Sawyer veefiltrid ja kõikvõimalik matkavarustus.

polarbear
Ekspert
Ekspert
Kontakt:

Postitus Postitas polarbear » 19 Aug 2014, 10:46

sepaonu kirjutas: Mõtlesin kuivati osta, talvel harjutada ja järgmiseks hooajaks oma lihaprobleem lahendada, saaks topse ja konservitoose vältida, netti sirvides lugesin juba, et peekoni kuivatamine pole lihtne.
Sa, Sepaonu, seda oled lugenud?

http://www.marandi.fie.ee/jahifoorum/vi ... f=11&t=690" onclick="window.open(this.href);return false;

Minu lihakuivatamise algtõuge tuli just sellest teemast.
Pilt

Kasutaja avatar
sepaonu
Ekspert
Ekspert
Kontakt:

Postitus Postitas sepaonu » 19 Aug 2014, 11:44

peekon ei olegi lihtne/mõistlik kasutada ikka taid
peekoni maitse on peekoni maitse :lol:
seda oled lugenud
kunagi jah, kui esimesi lihakuivatusi tegin.
Ma paar korda paar aastat tagasi tegin lambakintse vabakuivatamisega. Kala olen muidugi eluaeg kuivatanud. Ostnud olen kaks aastat ühe eraka käest veiselaaste, nüüd üle poole aasta pole, ma pole enam rahul sellega, liiga palju pikiliha sees, liiga kuiv, ühesõnaga aeg ise kuivati osta ja ise omale asjad selgeks teha ja ära häälestada oma maitse järgi. Külmsuitsu ja kuivatiga saab päris palju huvitavaid asju teha, toredaid lisasi knorrile :lol:
joon jõest, söön jõest

tripp
Matkasell
Matkasell
Kontakt:

Postitus Postitas tripp » 19 Aug 2014, 12:10

Ka priimusel saab väga hästi süüa teha. Matkal on reeglina aega nikerdada, hakkida ja poti ümber istuda. Kui saab osa toorainet kohapealt osta, siis tuleb veel eriti hea. Ainult lõikelaud peab kaasas olema!

Ise toidu kuivatamisega pole mul kogemust.
Kuid võin raporteerida, et tööstuslikest deep-freeze pakikestest
Adventure Food - hõbedased pakid - on väga maitsetud
Trek'n'Eat - sinised pakid - on kõik üsna söödavad

Eesti sõjaväe kuivtoitu olen ka söönud, kuid see oli küll erakordselt vastik.

Kasutaja avatar
mrWilson
Administraator
Administraator
Kontakt:

Postitus Postitas mrWilson » 19 Aug 2014, 13:13

Tuletan meelde, et toidu kuivatamisest räägitakse selles teemas: viewtopic.php?f=19&t=1168" onclick="window.open(this.href);return false; Hoiame teema puhta ja räägime siin toidu pakendamisest.

Tänan tähelepanu eest.

8-)
Ah, minge metsa...

tripp
Matkasell
Matkasell
Kontakt:

Postitus Postitas tripp » 19 Aug 2014, 13:38

Ah. Vabandust.
Pakendamine on lihtne, naine mõõdab pudrukogused grammikaupa kilekotikestesse, tatrale jne lisab maitseained ja muu juurde. Lisab vajadusel retsepti kah :)

Kõige efektiivsem pakendamine üldse oli eelmisel aastal.
18 päeva matka.
Kogu toit kaasas.
Koostati 6 päevamenüüd.
1 päev - hommikusöök hirss, ..., õhtul tatar. 2 - hommik riis, õhtul makaron. Jne.
Seda järjestust korrati kolm korda, nii et oli kolm "esimest", kolm "teist, ..., kolm "kuuendat".
Iga päeva menüü kilekotti, suur number peale.
Kokku 75 kg süüa.
Ja iga mees teadis, mitmenda päeva kotid tema käes on.
Köögitoimkond hõikas eelmisel õhtul "kellel on kolmanda päeva söök?", sai vastava numbri toidupaki ja söötis selle päeva jooksul laiali.
Toimis imehästi.

Suhkur, sool, bensiin olid pudelites, ülejäänud asjad lihtsalt kile- või riidekottides. Kõik toimis, mingit raketiteadust ei olnud vaja.
mrWilson kirjutas:foolium lubab sinna kuuma vett sisse valada mis ka kestab kuumana mõnda aega kauem kui tavalises plastikkotis.
Samuti keeva vee plastikkotti valamine ei ole vist kõige õilsam mõte (eriti kui on võimalik kasutada paremaid vahendeid).
Selleks on toidutermos; iga matkapood müüb. Täitsa mõnus asi on. Õhtul teed söögi valmis, ja kui kõike ära ei jaksa süüa, jätad ülejäägi hommikuks, kallad uue kuuma vee peale ja läheb edasi.

Kasutaja avatar
mrWilson
Administraator
Administraator
Kontakt:

Postitus Postitas mrWilson » 19 Aug 2014, 17:20

tripp kirjutas: Selleks on toidutermos; iga matkapood müüb. Täitsa mõnus asi on. Õhtul teed söögi valmis, ja kui kõike ära ei jaksa süüa, jätad ülejäägi hommikuks, kallad uue kuuma vee peale ja läheb edasi.
Ma pidasin silmas rohkem seda, et toidu pakendamine, valmistamine ja söömine = üks ja seesama pakend. Seepärast ka foolium materjaliks. Ei mingeid topsikuid ega termoseid vaid kompaktne gripitav pakend. Eesti kaitseliit jagab oma võitlejatele mingit müsli taolist möginat sarnastes fooliumgrip pakendites. Valad kuuma vee peale, ootad veits ja ongi pudru valmis. Sööd samast pakendist.

Idee on sama mis matkapoodides müügil olevatel matkatoitudel ainult selle vahega, et kuivatad ja pakendad endale toidu ise matkaks kaasa. Mida tahad ja palju tahad.

MatkaTV esimeses saates kasutab Väints sama matkatoitu mis on sarnaselt pakendatud:
Ah, minge metsa...

Kasutaja avatar
ullivilli
Guru
Guru
Kontakt:

Postitus Postitas ullivilli » 19 Aug 2014, 17:32

Tegelt peaks uurima pakendikeskusest või kes iganes neid vaakumpakendajaid jne müüb, kas neil kuumakindlat on.
St kodus kuivatad ja vaakumpakendad piisava varuga, et avades mahub vesi peale ja ongi hästi.
Natukene metsa poole.
http://www.minemetsa.ee http://www.ripptelk.ee - Hennessy, Tentsile, DD hammock, Rootsmann rippvoovid, Sawyer veefiltrid ja kõikvõimalik matkavarustus.

Kasutaja avatar
mrWilson
Administraator
Administraator
Kontakt:

Postitus Postitas mrWilson » 19 Aug 2014, 17:35

Pikematel rännakutel kus pead näiteks nädala toiduvaru kaasas vedama on selline lahendus ilmselt kompaktseim ja kergeim üleüldse.

Aliexpress.com'st vaatasin, et on valikut. Muidugi peab jälgima suurusi ja materjali. Mingi 200 tk paarkend euri.
Ah, minge metsa...

Kasutaja avatar
Kivisisalik
Huviline
Huviline
Kontakt:

Postitus Postitas Kivisisalik » 19 Aug 2014, 22:26

Mul on viimastel väliüritustel sattunud mõned asjad kaasa Helluse 100ml õhukestes plastpudelites, nt maitseained, õli jne. Keeratava korgiga, kerged. Mugav suurus.

Kasutaja avatar
sepaonu
Ekspert
Ekspert
Kontakt:

Postitus Postitas sepaonu » 20 Aug 2014, 19:58

Ma nõus sellega, et õhukeseseinaline plastpudel on kerge ja suht tugev ja veekindel ja kui tühjaks saab, siis võib peale astuda, kork selles asendis peale ja jääbki lapikuks. Mul küll ojadest joomiseks mingi volditav silikoontops, a see rohkem edvistamise ja nosaijukunagiostetudjaniitore wärk, a kui see oht, et igalt poolt vett ei saa, siis plastpudel. Puust kuksa on stiilne, a võimalus, et läheb katki, raskem ja gabariitsem, olen nõus piltidel poseerima ilma selleta :lol: Mul ühed sõbrad tundrainimesed hoiavad plastpudelis peaaegu kõike, a stiili poole pealt on plastpudelile nöörimähised peale pununud, isegi vist koos nööriga on see taara ulmeodav, praktiline ja kaaluliider.
Ma otsustasin talveni mitte oodata, ostsin täna Excalibur kuivati, jeepaisest iseseisvaid 250ml fooliumkotte, ali hindadega võrrelda ei saa, koti hinnaks koos transaga tuli 0,33 rutsi, a mul aeg tähtis praegu, sente ei loe, võtsin pähe, et teen söögid ise järgmiseks tundra reisiks septembri esimeses pooles, natuke kiireks kisub, a mis siin ikka mökutada.
joon jõest, söön jõest

Kasutaja avatar
mrWilson
Administraator
Administraator
Kontakt:

Postitus Postitas mrWilson » 20 Aug 2014, 20:24

Sepaonu, kui viitsimist siis tee mingi põhjalikum ülevaade kuivatamise ja pakendamise toimetamisest kah siia foorumisse. Seda oleks huvitav lugeda/vaadata millised sinu mõtted seoses sellega on.
Ah, minge metsa...

Kasutaja avatar
mrWilson
Administraator
Administraator
Kontakt:

Postitus Postitas mrWilson » 21 Aug 2014, 11:37

mrWilson kirjutas:Tuletan meelde, et toidu kuivatamisest räägitakse selles teemas: viewtopic.php?f=19&t=1168" onclick="window.open(this.href);return false; Hoiame teema puhta ja räägime siin toidu pakendamisest.

Tänan tähelepanu eest.

8-)
Kordame.

LISATUD: Kaks viimast postitust tõstsin sellesse teemasse: viewtopic.php?f=19&t=1168" onclick="window.open(this.href);return false; kuna millegipärast kipub siin teemas jutt jätkuvalt toidu kuivatamisele kalduma, kuigi selleks on eraldi teema. Järgmine kord kustutan teemavälised postitused lihtsalt ära. :twisted:
Ah, minge metsa...

Kasutaja avatar
Metavo
Guru
Guru
Kontakt:

Postitus Postitas Metavo » 27 Aug 2014, 21:51

Kas kellelgi on väärt ideid kuidas võiks see vaakumpakendamine välja näha?
Mul endal (teadaolevalt) selleks vahendid puuduvad.
Kuni on puid, pole probleemi

Vasta

Mine “Matkaköök”

Kes on foorumil

Kasutajad foorumit lugemas: Registreeritud kasutajaid pole ja 1 külaline