Lõuna Poola ja Zakopane

Vasta
kaja50
Uudistaja
Uudistaja
Postitusi: 2
Liitunud: 10 Aug 2019, 16:58
Kontakt:

Lõuna Poola ja Zakopane

Postitus Postitas kaja50 » 11 Aug 2019, 00:06

Tere

Nüüd vist sain õige lehe lahti
Otsin infot, plaan sõita autoga (vahepeatus Krakowis) zakopanesse ja sealt edasi Köisraudteega Kasprowi wiesi, siinkohal saab mõistus otsa, kas nn pühapäevamatkajatel on üldse mõtet üritada nendes mägedes matkata, veel on plaan minna morskoe okosse ja osad tahavad rysby tippu vallutada. ilmselt minu matk lõpeb nende järvede juures, või on edasiminek üsna turvaline? Siis üks päev dunajeci jõel parvega (kas sinna saab ka autoga lähemale? Kas zakopane lähedal on võimalik ka telkida? Milliseid mäetippe vallutanud olete? Üks probleem on veel kardan kõrgust, kui kuristiku veerel peab käima siis sellega vb hakkama ei saa. Nii palju küsimusi :-) Aga mäetippe on tatrates hulgim, vb kellelgi on kogemusi, kus kuhu ja kuidas, Kas 4 päevast piisab kohalolekuks? see mägede teema on aktuaalne juba nii 30a, kui kunagi elbrusel sai käidud, üks mu unistustest, minna mägedesse :-)

Piiber
Huviline
Huviline
Postitusi: 114
Liitunud: 09 Aug 2013, 17:58
Kontakt:

Re: Lõuna Poola ja Zakopane

Postitus Postitas Piiber » 11 Aug 2019, 19:12

Rysy otsas olen käinud ja arvan, et kardan mõõdukalt kõrgust. Paar kohta olid päris hullud. Seal on küll ketid millest kinni hoida, kuid septembri keskel oli seal juba uut lund ja jääd, mis mõned lõigud libedaks tegi. Paar päeva enne meid oli isegi üks inimene surnuks kukkunud. See oli just peale viimast, kõrgemat järve. Kahest meetrist piisas... Meid oli vast 40-45 inimest ja tippu jõudsid ca 15. Paljud loobusid just hirmu tõttu.
Telkimisega peaks Kõrg-Tatrates üsna konkreetne Värk olema. Lubatud on ainult teatud kohtades, mujal rangelt keelatud.
Kobras ehk piiber (Castor) on loomaperekond näriliste seltsist, kobraslaste sugukonna ainus tänapäevane perekond.

tripp
Ekspert
Ekspert
Postitusi: 563
Liitunud: 18 Apr 2012, 23:22
Kontakt:

Re: Lõuna Poola ja Zakopane

Postitus Postitas tripp » 11 Aug 2019, 23:12

Olen käinud nii Kõrg- kui Madal-Tatrates. Mõlemad on ägedad, minge kindlasti.
Ma käisin küll Slovakkia poolt, seega Poola poole radade osas nõu anda ei oska.

Aga:
- 4 päeva on piisav, siis saabki isu täis (tavalisel inimesel vähemalt)
- Telkimiseks on Kesk-Euroopas ainult kämpingud. Need on odavad, aga tasub ette helistada, et ehk on täis.
- Euroopa mäed on üldiselt põhja poolt järsud ja lõuna poolt lauged. Sõitke Slovakkiasse ja ronige hoopis sealt (ehk lõuna suunast)? Zakopane -- Strbske Pleso on autoga poolteist tundi, kukepea.
- Rysy otsa saab lõuna poolt ükskõik kes, alustage sealt ja mine ise ka! Kui Rysy ei huvita, siis kergemaid ja lühemaid, aga ikkagi ilusaid radu on seal lõpmata palju. Vaata kaarti ja küsi turisti-infost nõu.

Loe ka:
Kõrg-Tatrad - https://www.summitpost.org/high-tatras- ... try/154185
Rysy - https://www.summitpost.org/rysy/150343

Ogalik
Uudistaja
Uudistaja
Postitusi: 32
Liitunud: 21 Apr 2019, 09:58
Asukoht: Harjumaa, Jõelähtme
Kontakt:

Re: Lõuna Poola ja Zakopane

Postitus Postitas Ogalik » 12 Aug 2019, 08:52

Käisime mõned aastad tagasi Zakopanes ja tegime ühepäevase retke mäkke. See jättis päris võimsa mulje. Üks päev seal ringi kolistada on ilmselgelt vähe. Kõrgemad ja paremad (raskemad) kohad jäid kõik tegemata. Kunagi tahaks kindlasti tagasi minna ja edasi avastada.
Zakopanest üles minnes oli "pühapäevamatkajaid" suurematel radadel hordidena. Alguse rada oli sellise keskmise raskusega, midagi ekstreemset ei olnud, võhma peab natuke olema.
Nagu juba eelnevalt soovitati - minge kindlasti! Saate ilusad mälestused

Raimps
Uudistaja
Uudistaja
Postitusi: 70
Liitunud: 17 Nov 2012, 18:43
Kontakt:

Re: Lõuna Poola ja Zakopane

Postitus Postitas Raimps » 15 Aug 2019, 20:00

Käisime Zakopanes nüüd juuli keskel. Vaatamist mägedes on seal küll ja veel, kui plaan paigas siis 4 päeva piisab ja jääb järgmiseks korraks ka.
Ise läksime seljakottidega Zakopanest Rysy-le. Paljud teevad ka nii, et sõidavad köisraudteega Kasprowy wierchi tippu ning tulevad jala alla tagasi. Köisraudtee maksab 100 kohaliku raha.
Me aga tegime sedasi:
1 päev: Zakopane- Kasprowy Wierch-Swinica. Ööseks jõudsime mägimajja Dolina Pieciu, Kahjuks sinna peab pool aastat varem koha bronnima. Meil oli telk ka kaasas, et juhul kui ei saa siis telgime kusagil. Maja oli küll täis aga meil lasti söögisaali põrandal oma uni ära magada. 1 päev kõndisime ca 10h.
Teine päev: Mägimajake- Morskoe oko-Rysy- Morskoe Oko- edasi ca 2h mäest veel alla kuni parklasse, sealt sai 10 kohaliku raha eest bussile ja Zakopanesse tagasi. kokku ca 12h jalutamist. Morskoie oko juures olevas majas saab normaalse hinna eest hästi süüa, enda lemmikud olid pannkoogid kohupiima ja vahukoorega.
Enne Rysyle minekut jätsime rasked kotid Morskie okosse ja üles läksime ainult tipu kottidega.
Tol päeval kui me läksime oli majakese juures +8 kraadi ja tibutas. Spoilerina ütlen, et tipus oli sama päev -2, lumetorm ja tuul üle 10ms. Arvesta kindlasti riietusega. 2000m peal hakkab seal ilm korralikult mängima, alla 2000m saab uskuda ilmaennustusi üle 2000m läheb juba väga kahtlaseks :) Kui tipus ära käisime siis ootasime seda millal juba saaks alla 2000m piiri. Sealt alla oli ilm jälle norm, pilvi polnud ja vahepeal tibutas

ca kuni 2200m oli alla tulles 3cm lund ning raja märgistus hakkas ära kaduma. Kuna ilm oli halb siis selle mäe kohta palju inimesi polnud, kuid siiski saime järjekorras olla.
Kindlasti mis kaasa võtta on kindad ja vb ka mitu paari. Jäistest, lumistest kettidest pole just mugav kinni hoida. Meil olid kaasas vihmariided (lisaks mul sulekas), soe müts, kindad, vesi, näks
Ronimist iseloomustaks kui väljakutsuvat, normaalses füüsilises vormis inimene saab hakkama. Pea peaks kaine hoidma nii nagu mägedes ikka.
Juhtus ka meil see, et ühel hetkel kuulsime klõbinat ja jalgpalli suurune kivi pani meist 2m kauguselt mööda. Ei taha mõelda kui oleksime 2 meetri jagu aeglasemad olnud.
Lasen oma teisel poolel ka siia kirjutada, ta rohkem krooniku tüüpi ja detailid, kohanimed, kaardid, hinnad ja mu taoline info olemas.
Panen siia väikese lingi piltidega, saad aimu mis see Rysy otsa ronimine on: https://www.facebook.com/raimo.sindonen ... 387&type=3

Samuti käisime raftiga sõitmas, kas just sama jõe peal mida sa mainisid, pean üle küsima.
traditsioonilise parvega on see teema, et ca 15-20 inimest pannakse parvele ja saad 2h nagu bussisõitu, 4-5in kõrvuti ja selliseid ridu on ka 4-5, 2 giidi juhivad ja jutustavad rahvaga.
Me valisime rafti, siis saime ka ise aeru leotada. Giid oli väga tore, rääkis inglise keelt ja oli oskustelt tasemel.
"Mehe eluvaimu põhi ja tuum on tema kirglik seiklusjanu” C. McCandless

Vasta

Mine “Välismaal matkamine”

Kes on foorumil

Kasutajad foorumit lugemas: Registreeritud kasutajaid pole ja 20 külalist