Käsivarren erämaa-alue raftiga

Kasutaja avatar
Nohik
Guru
Guru
Kontakt:

Re: Käsivarren erämaa-alue raftiga

Postitus Postitas Nohik » 08 Aug 2019, 16:33

Et siis kiirused:
punktid 1-2; 23.6 km; 4.7 km/h
punktid 2-3; 7.4 km; 4.9 km/h
Süüa ei teinud vahepeal, jõin vett, närisin datleid, vaatasin veidi ringi, tegin pilti.
ratas ca 16 kg, kola ca 35 kg, ise ca 116 kg
kolast 7.9 kg seotud raftiga, sh päästevest, kiiver jne.
toitu oli ca 500g päevaks koos taaraga, sh kohv, maitseained jne.
https://retkikartta.fi/?lang=en&layers= ... ;7635807;3

Vee peal tuli kiiruseks ca 3.2 km/h olenemata oludest.
Ärge käige mu järel, olen isegi eksinud!

Kasutaja avatar
sepaonu
Guru
Guru
Kontakt:

Postitus Postitas sepaonu » 08 Aug 2019, 20:06

Pole äkki mõtet nendest liikumiskiiruste numbritest rääkida, kui vee peal jäid väsimusest tukkuma ja pärast mökis taastudes laip. Gepsulaadsed masinad rehkendavad ja pakuvad igasuguseid numbreid, mul naisel mingi kraabifoni kräpp, kiidab ja laidab ja innustab ja premeerib. Pole vaja siukese jamaga tegeleda. Ennem reisi mõtle, mis ootad sellelt reisilt ja milleks teed seda ja pärast reisi mõtle, et kas soovid täitusid. Datleid närides mõne hea pildi kah tegid ?
joon jõest, söön jõest

Kasutaja avatar
Nohik
Guru
Guru
Kontakt:

Postitus Postitas Nohik » 08 Aug 2019, 20:15

Einoh, sinul neid kiirusi kindlasti vaja pole, aga jäi mulje, et kedagi huvitas.
Pilte on vähe ja ainuke pildistav riist oli cat s31, mis teeb sihukseid lukuaugu pilte. Ja kärsestikus sees ei teinud pilte. Kümmekond kommenteeritud videot tegin ka, kus targutan, nagu hetkel tundub. Sisaldavad kohati eksliku infot, mul on kohutavalt halb mälu. Aga vist panen google lingiga kõik üles. Loodan, et saavad järjekorras. Praegu laen üles.

Kasutaja avatar
Nohik
Guru
Guru
Kontakt:

Postitus Postitas Nohik » 08 Aug 2019, 21:48

Pildid https://photos.app.goo.gl/ZEG769XjvDMFdM5y7
3 pikemat videot läks tuubi, google polnd nõus neid albumisse salvestama.
Ja mingi jama on, videodel kadus hääl ära jagatavas lingis.
Videode kommentaarides sisaldub palju vigu, nõrganärvilistel ei soovita kuulata.

Kasutaja avatar
Nohik
Guru
Guru
Kontakt:

Postitus Postitas Nohik » 08 Aug 2019, 22:50

Kasutaja avatar
sepaonu
Guru
Guru
Kontakt:

Postitus Postitas sepaonu » 08 Aug 2019, 23:15

Vaatasin ära. Mulle meeldivad need ümbruse näitamise klipid. Saab aru, mis loodus oli, saab peaaegu aru, et kust tulek, kuhu minek, kus käidi, kuda oli, mingi jutt ka mõnes selgituseks. Mul omal kolbakaamera ja väike fotoluts, teen vaheldumisi, esimene teeb siukest pilti, mis nurga all ta juhtub olema, käeoma küll väriseb ja koliseb aga kaader tavaliselt õigem. Sama ilmselt nutiga, käega kõige targem näidata. Nutipluti saab tegelt igasuguste hoidjate külge ka skeemitada. Mu meelest on siuke näpits väga hea
https://www.aliexpress.com/item/3222935 ... 4c4dZGVKXD
sinna tuleb ainult vahevidin vastavalt seadmele juurde võtta. Ma ise ei viitsi metsikult midagi lavastada ja skeemitada, et kõik plaksutaksid, et jube kifti video teinud, kuna kõik see võtab aega ja see aeg tuleb minu oma nautimise ajast. Puhkepauside ajal pole samas raske miskit nuppu vajutada, mingit materjali ikka tuleb, enamus prügikasti ja kasutatavat kasutad. Seda kah, et üksi ei saa kunagi nii huvitavat, kui näiteks kolme kaamera materjal kokku panna.
Üks oli sääsekugistamisklipp ? 8-)
joon jõest, söön jõest

Kasutaja avatar
Nohik
Guru
Guru
Kontakt:

Postitus Postitas Nohik » 09 Aug 2019, 13:04

Kui nüüd rääkida veel enne ununemist katkistest asjadest, siis kõigepealt hakkas nagisema esipakiraam. Lehtmaterjal lasi end ära väntsutada. See oli esimese 5 km peal vist juba. Lõin kiilud vahele ja pingutasin kinni, pidas lõpuni. See koht ongi nõrk, vajaks mingeid pukse.
Järgmisena hakkas nagisema tagapakiraam, aga sõitsin maja juurde ära. Alumise kinnituse juures oli kuuliga fiksaator-regulaator, mis võimaldaks seda raami justkui erinevatel ratastel kasutada. Kuul oli augu suureks loksutajud ja ise jeehat tõmmanud. Seal oli mingi veider pudeliavaja moodi detail, panin selle asendisse, mis toetaks ülevalt tulevat koormust ja keerasin kuulfiksaatori asemel 6 mm poldi. Kuna varupolt oli liiga pikk ja halvas kohas, meisterdasin puust toe, mis kotti veidi eemal hoiaks. Pidas lõpuni. Teine pool oli alla andmas jõe äärde jõudes. Seal oli kuul alles. Kasutasin seda "pudeliavajat" ja keerasin kuuli uude kohta, jäi pidama. See regulaator tuleb kinni neetida jäädavalt.
Üllataval kombel jäid veljed sirgeks. Käisin veel Pallastunduris mäe peal rattaga ära. Tagasi laskumisel läksid sadula kinnitustraadid (vist 8 mm) kõveraks.
Piduriklotsid vahetati enne minekut. Jõe äärde jõudes oli tagumiste klotside reguleerimisvaru ära kasutatud. Kui veel midagi sellist ette võtan, peaks ühed varuklotsid kaasas olmema. Märgadest ohtadest läbisõidul said klotsid poriseks. Neid lompe ikkagi oli teataval määral.
Paadi juures rebisin ise kogemata puru põlle (vihmateki). Muus osas raft viga ei saanud, kuigi üle kivide libisesin madalates kohtades üsna tihti. Isegi kasutasin madalates kohtades külg ees libisemist. See on nii, et sõidad külg ees ja kergitad pealtvoolu parrast. Kui paat takerdub, tõstab veevool kohe paati.

Kasutaja avatar
Nohik
Guru
Guru
Kontakt:

Postitus Postitas Nohik » 09 Aug 2019, 13:27

Kui rääkida inimestest, siis kohe kola ratta peale panemise ajal sõitis samale teele mingi fatbikega mees. Teda rohkem ei näinud, keegi polnud näinud, mis oli iseenesest kummaline. Hiljem tundus, et kui keegi sai kala, teadsid seda kõik. Inimeste kohta liikus info üllatavalt kiirelt, hoolimata üsna olematust levist.
Tee peal läksid ATV-ga mööda 2 kohaliku. Nende ATV oli pärast Kalkkoivi toa juures. Toas oli üks Turukandi kalamees, kes oli jala välja väänanud, sõbrad oli jõe peal ja said esimesel päeval kõvasti kala. Hiljem mitte eriti. Kalale soe ilm ei meeldinud. Nad olid offroad masinatega, sellega sain ka esimesel õhtul mäe otsa helistama. Veidi pärast mind saabus see rattaga matkaja, kes oli esiratast vigastanud. Teisel päeval nägin teda suure järve ääres.
Järgmisel päeval algas laulupidu, igasugu vendi tuli erinevate maasturitega kasvõi korraks või ka ainult paari vorsti praadima. Öösel kell 1 tuldi 2 ATV-ga, 2 nooremat, 2 vanemat meest, kõik oli sääsetõrjet tarvitanud, neil oli jummalast savi, lasid toa sääski täis. Siis otsustasingi, et lähen öösel minema.
Jõe äärde saabus õhtul hilja (vist ca 23.30) raftiga keegi Helsingi matkaja, ma ei viitsinud vaatama minna, hommikul rääkisime. Tema lõpetas ja läks jala, kust mina tulin. Ütles, et jalad valutavad jõe äärde minekust siiani. Ta võis minust vanem olla, aga heas vormis. Vahepeal oli kõvasti kalamehi jõe ääres, ma arvan, et neid 3 sõpra ka nägin. Üldiselt enam kala keegi ei saanud. Et mina laavu juurest haugi sain, oli üsna üllatav. 1 vanamees oli spinninguga kärestiku all kuskil. Ütles, et lõhe hüppab kärestikus, aga ei võta midagi.
Isokurkki juures jõudsin järgi paarile, kes lasin end lennukiga Kilpisjärvilt Porojärvi peale viia (350€). Auto viimine Markkinasse oli 100€ juurde olnud. Oli kohutav matk olnud, ülemine osa oli 1 suur tirimine ainult. Neil oli suur kanuu ja kummalgi tünnitäis kola ka muidugi. Imestais, et sellisele jõele lahtise kanuuga minnakse, peaaegu kõik põnevad kohad nad tirisid mööda.
Ja lõpuks rääkisin veel Markkina mökimajandajaga, kes tundus olevat piirkonna matkamise ja kalapüügiga üsna kursis. Ta vedas ka kalamehi paadiga üles-alla.

Kasutaja avatar
Nohik
Guru
Guru
Kontakt:

Postitus Postitas Nohik » 09 Aug 2019, 13:46

Kui piirkonda võrrelda varem nähtuga, siis Vätsäri oli kivine ja männimetsaga valdavalt, muu pinnas oli üsna harv. Siin vist mändi ei näinudki, ainult kased ja kadakad, mõned pajud. Kuigi oli olnud kuu aega põud, siis tule tegemine polnud probleem. Vätsari oli kuivaga nagu püssirohutünn. Kõike kattis samblik, mis põles väga hästi.
Mõnes mõttes silmailu oli Vätsäris rohkem, siin oli lihtsalt metsik ja toores loodus. Ja inimesi oli Vätsäris vähem.

Kasutaja avatar
sepaonu
Guru
Guru
Kontakt:

Postitus Postitas sepaonu » 09 Aug 2019, 19:09

Nende juttude järgi liiga inimtühi vist polnud see alumine ots, jalameestele lisaks tehnikamehed kah, lendõngefoorumist jäi silma, et üks oli extra selle koha ründamiseks Vitara omale ostnud.
Veeseisu ennustamiseks ennem reisi on mitmeid võimalusi, teiste käest foorumis küsida, netis sobrada, kui sama jõe peal mõõtepunkti pole, siis võtad lähima
http://wwwi2.ymparisto.fi/i2/67/q6700510y/wqfi.html
Peaaegu igal maal on midagi netis olemas veeseisu kohta, kõige selgem/kiirem on minu meelest rootsis
https://vattenwebb.smhi.se/hydronu/
Vahest on targem uurida ja mingil puhul plaanimuudatus jõe osas.
joon jõest, söön jõest

Kasutaja avatar
Nohik
Guru
Guru
Kontakt:

Postitus Postitas Nohik » 09 Aug 2019, 20:25

Ma ei teinud pilti, seal Kalkkoivi õu oli kalameeste tehnikat täis. Sealt otse üle tundra on 5 pool kilomeetrit jõe äärde ning seal on jõgi kalamehi täis. Kus mina laavu juures alustasin, kalamehi polnud. Sellest laavust ülesvoolu on ilmselt rahulikum. Sinna on rohkem jala käia. Matkaja, kes laavu juures lõpetas, ei näinud kedagi peale minu. Kanuutajad tulid tema ees, neid ta ka ei näinud ega ka mina, nad olid minust ka möödas. Tänu pikale päevale jõudsin neile järgi.
Vätsariga võrreldes ikkagi üldmuljelt laulupidu. Aga ma ei kahetse, valget vett polnud väga ammu nuusutanud.
Mis kalapüüki puudutab, mis inimestega otse rääkisin, siis kala vahel võtab, aga tegelikult ei saa öelda, et mingi eriline paradiis oleks. Aga see on jälle, kuidas mina tahtsin asjast aru saada, võib-olla.

Kasutaja avatar
sepaonu
Guru
Guru
Kontakt:

Postitus Postitas sepaonu » 09 Aug 2019, 21:03

Ma ei tea, mida sa paradiisi all silmas pead, vast mitte seda, et viskad ükskõik, mis landi selja taha vette ja iga viskega bingomõõdus kala 8-)
Sellise reisija, nagu sina kalasaagid põhinevad põhiliselt õnnel, jääd äkki sobivas kohas laagrisse või lihtsalt peatud ja õnn naeratab. Täpselt sama ka minul, kui ma lillenuusutajatega matkan, esiteks on ka minul iga päev suvalisel kellaajal uus tundmatu veekogu selle külje pealt, kuhu me laagri panime arvestades kõiki üldisi asjaolusi. Ma olen küll kogenud ja pühendunud kalamees aga saan ikka piisavalt nulle või kribukrabu tundmatutest poriloikudest.
Hoopis teine asi on kalamehed, kes lähevad kalamatkale. Osavad või vähemosavad aga nad otsivad mitmekesi kala ja seda, mis kalale meeldib ja millal ja kuidas pakutuna härradele vees sobib. Siuke sõnakolksatus on üsna tavaline, et paar päeva läheb aega, siis on kõik selge. Mingit erilist saagijuttu pole Lätase teemas olnud, keegi mainis, et suuremat forelli vähe ja harjust rikkalikult, äkki oli 52cmmidagi suurim, mis on umbes 1200gr kandis.
Selline matkamise käigus kalapüük, kui söögikalad ära tulevad enamustel proovimistel, siis mu meelest võiks rahule jääda. Omal oli see reis vaid üks õhtu selline, kus tõesti võis lõputult kalu konksutada ja lõputuse asemel valisin siiski magamamineku.
Arvatavasti ülevalt alustades saab vähem inimesi näha alguses. Kas sul see alumine pool tuli siiski pigem üllatusena sulle, et selline seltsielu seal ?
Tee või atv rada või jalgrada suvel ei saa väga tühi olla, ise kaarti talvekuudes põrnitsedes arvad, et mina ja minu maailm ja minu reis aga seda teevad ju tuhanded. Omal on siiani suht hästi läinud aasade joonistamisega, keskmiselt 0-2 inimest näen nädala jooksul. Seekord 2 saami sõitsid mööda lihtsalt maastikul ilma rajata, need ei lähe arvesse ja järgmisi inimesi nägin 10km riigimaanteest, mis ongi tavaline asi, kui atv rada kasutad sisse või väljaminekuks metsavööndis.
joon jõest, söön jõest

Kasutaja avatar
Nohik
Guru
Guru
Kontakt:

Postitus Postitas Nohik » 10 Aug 2019, 09:52

Ütleme, et Ida-Soome metsavööndis olen selliste järvekeste peale sattunud, kus on raske kala mitte saada. Need pole küll punased, aga lõbus ikka. Natuke oli üllatus, et nii palju rahvast oli. Olin arvestanud, aga oli kõvasti rohkem.
Kuna mu võimalused jala käimise osas on piiratud, siis ilmselt on mul mõistliik inimestega leppida.

Kasutaja avatar
REGA1872
Moderaator
Moderaator
Kontakt:

Postitus Postitas REGA1872 » 10 Aug 2019, 09:59

Nohik kirjutas:
09 Aug 2019, 13:04
Piduriklotsid vahetati enne minekut. Jõe äärde jõudes oli tagumiste klotside reguleerimisvaru ära kasutatud. Kui veel midagi sellist ette võtan, peaks ühed varuklotsid kaasas olmema.
Kui tagumised kulunud ja uusi parasjagu pole, siis on lihtsaim variant esimesed-tagumised omavahel ära vahetada, kuna esimesed saavad nii ehk naa vähem vatti.

Kasutaja avatar
Nohik
Guru
Guru
Kontakt:

Postitus Postitas Nohik » 10 Aug 2019, 13:39

Veel meenub lagunenud asjadest, et Ortlieb kotid pidasid 5+ vastu, aga kruvid logisesid lahti. Kes uued ostab, ei tee paha paar korda kontrollida.

Kasutaja avatar
sepaonu
Guru
Guru
Kontakt:

Postitus Postitas sepaonu » 10 Aug 2019, 22:22

Nohik kirjutas:
10 Aug 2019, 09:52
peale sattunud, kus on raske kala mitte saada
Eks neid asju juhtub nii ja teistpidi, mingit kindlustust nende asjadega pole ei üht ega teistpidi. Saagikus oleneb ka kalaliikide kaupa, forelli või paaliat ei saa võrrelda harjuse või ahvenaga, sest osad kalaliigid on rohkemaarvulisena ja teised vähemaarvulisena püütavad. Koduses eestiski kümme kilo valitud landiahvenat või viiskümmend haugi on tavaline ja turist tüüpi kalamehele on keskmine forellisaak üsna nulli lähedal. Kalameeste poole pealt kõik need, kes pühenduvad ainult kalapüügile, need kindlasti enamus väldivad haugide, ahvenate jms "ohuga" vett, väga lihtsa põhimõttega, seda ma võin kodus igapäevaselt teha. Matkajate poole peal on nagu kala rohkem teretulnud söögi staatuses. Mingi püha tõde see pole, inimesed erinevad, erandeid palju, piir kala ja matkamehe vahel kah hägune.
Paar ülevaatliku kurgipilti eilsest lingina
https://www.perhokalastajat.net/keskust ... 80#p606780
Igaks juhuks tuletan ka meelde, et miinuskraadid tulevad jube ootamatult, põleta ikka eestis kah raftiga polstrit, muidu järgmine kevad avastad, et koid raftile augud sisse närind, ma täna kerisin ühte kraavtüüpi jõge aero peal, et kui vihmanädal lõppeb, siis teeks paar paaripäevast tuuri sõbrannaga kuni veel valget aega ja plusskraade on.
joon jõest, söön jõest

Kasutaja avatar
Nohik
Guru
Guru
Kontakt:

Postitus Postitas Nohik » 11 Aug 2019, 01:24

Veidi lantidest. Üleval otsas tõi kala tõi mingi 9g salmo slider, minu jaoks üsna ootamatu värvikombinatsioon. Aga võib-olla ka juhused. Mõnele sliderile tegin täiendust, lõikasin konksud kaheharuliseks ja painutasin kinnitust, et mõlemal konksul oleks harud ülespoole. Selliselt tuleb madalas kividest üle ja rohust ka 90% paremini. Kalad on kõik kinni jäänud. Katsetasin seda suvila juures kivises ja rohuses jões.
Pilt
Allpool, kus taimi rohkem, tõi 2 viimast praekala "mullutu murdja". See pole ootamatu valik, rohuses vees tavaline kombinatsioon. Sliderist erineb selle poolest, et tegelikult ka ujub. Lendab samuti hästi. http://www.estlant.ee/jutud/mullutu-murdja-puuginippe
Pilt

Ma olen pigem matkaja, matkal püüan söögi pärast.
Suure osa ajast olin liiga väsinud, et püüda. Kaasasolev söök oli üsna üksluine, iga kala oli teretulnud.
Laipadega poseerida ei armasta, praadimise kohta tegin erandi.
Konkreetseid kohti ei armasta ka kalade pärast rääkida, kui just keeluala pole.

Kasutaja avatar
sepaonu
Guru
Guru
Kontakt:

Postitus Postitas sepaonu » 11 Aug 2019, 11:50

Kindlasti ei kuulu need kaks lanti "universaalsed landid Lapimaale" kollektsiooni. Esimene sööstlant(jerk), mis püüab ka pideva kerimisega, teine sööst/popper kombo. Mõlemad sobivad ka sooja aega ja paljud nende perekonna liikmed vaid külma aega. Kõigi sööstlantide mängitamise võti on paus , popperitel lisaks ma veemulks. Kui ma kellelgi selliseid asju karbis näeks Lapimaal, siis arvatavasti küsiks, et kas haug on lemmiksöögikala. Eesti meres on üsna tavaline kõrvalpüügiks haugilantidega saada ka ahvenat ja säinaid, vaevalt Lapis teistmoodi on. Harjuse-forelli-paalia-siia jaoks kindlasti neid kahte ei soovitaks. Kõike, mida viimatimainitutele pakutakse, seda sööb ka haug ja ahven. Täiesti tavaline on ka see, et haugidega tuleb võidelda oma harjuse pärast, lihtsalt tuleb ja rabab su harjust, kui kätte saab, rebib kõik puruks, kui loobub, siis jääb su ette tigedalt passima ja rabab järgmist sinu kala. Ma viimane reis kahes kohas nügisin neid eemale ridvaotsaga, ülim enesekindel nahaalsus, nihutab ennast vaid niipalju, et sa enam ridvaga ei ulataks. Ühe sellise ülbiku konksutasin karistuseks pannile, keeldus ära minemast, püüda ei lasknud, selgete vete haug on hea söögikala, mul tema söömisega probleemi pole, ujutasin nägemise peale putukat niikaua ninaees, kuni rabas ja lõpetas pannipõrgus oma elukese.
Rafti või muu veekulguri matkajale võib soovitada karpi ühte ujuvat voblerit, mis sobival sügavusel tõmbamise ajal. Selle võib otsa panna nendel lõikudel, kui käimas rahulik aerutamine ja lant ujub järgi. Kui lant on ujuv, siis seismajäämiste või muude manöövrite ajal lant lihtsalt tõuseb pinda ja ja hakkab tasapisi allavoolu ujuma, ehk piisavalt jääb aega tamiili/nööri lühemaks kerida, juhul, kui see on vajalik. Niimoodi liikudes võib kena söögikala juba paadis olla laagrisse jõudes või kui ei taha kala ära võtta, siis infot kalade kohta saab ikka.
joon jõest, söön jõest

Kasutaja avatar
Nohik
Guru
Guru
Kontakt:

Postitus Postitas Nohik » 11 Aug 2019, 14:26

Mul oli lante üsna palju kaasas. Eeldasin, et 25 viske peale võiks midagi proovida. Tegelikult vist ca 20 viske peale vist proovisin uut lanti. Algul neid, mida arvasin, pärast neid, mis igaks juhuks kaasa võetud. Sellist helesinist tooni landiga pole vist elus enne kala saanud, kuigi noorena sai igasuguseid proovitud. Ühe tumedama sinisega vobleriga olen Keeri järve peal kunagi ahvenat saanud. Helehalli proovisin ka, ei kõssanud midagi.
Mul on vist ca kolmandid lante, mis huvi pärast ostetud, vahel proovin, aga enamusega pole midagi saanud.
Mis puudutab ujuvat voblerit, mul pole nende ostuga vedanud. Kõik, millel Floating karbi peal, tegelikult upuvad. Ka ujuvad Sliderid enamus upuvad, on üsna piiri peal. Mul on mõned popperid, aga need ei toimi paadi taga. Kui Tartu satun, lähen Lootuse tn poodi, sealt pole müüja soovitusega kunagi petta saanud. Vähemalt vanasti oli nii.
Ja seal üleval oli madala vee tõttu 1 pikk kärestik enamvähem. Need esimesed kilomeetrid oli ainus, kus oleks saanud vedada. Allpool ei saanud püüda.
Haug on kala, mida pole kahju ära võtta ja tegelikult maitsev ka. Ahvena üle ma nii õnnelik polegi, kui lõkkes tervelt grillida ei saa neid.

Kasutaja avatar
sepaonu
Guru
Guru
Kontakt:

Postitus Postitas sepaonu » 11 Aug 2019, 20:53

Nohik kirjutas:
11 Aug 2019, 14:26
mis huvi pärast ostetud, vahel proovin, aga enamusega pole midagi saanud
Üksi mingit mullelihtsaltmeeldib tüüpi peibutisi võib mängimise pärast osta ja proovida. Ma olen täiesti veendunud, et juhuslikult võib jumalteabmisasi käivituda kohati. Üksi 1-2 korda aastas erikohtades ja eriaegadel käies ei jõua lihtsalt targaks saada, ei jõua kõike testida, pole võrdlusvõimalust jms Kõige efektiivsem on toetuda kollektiivkogemusele. Sobrada mingeid soome-rootsi-norra foorumeid, mis on teie lemmiklandid jms teemade kaupa. Ma olen landipoole pealt ja putukapoole pealt selle mitu korda läbi teinud. No mingi valik tuleb kohe teha selles osas, et valid landinime või landijavärvi alles siis nimekirja, kui seda on vähemalt 5 (või 10) korda nimetatud. Loomulikult pole see püha tõde, osad prääksuvad netis prääksumise pärast, osad tegelikult ei püüa midagi reaalselt, osad ahvivad teiste juttu jms faktorid. Lõpuks on veel Murphy. Peale selle ühiskogemuse najal valiku tegemisel tuleb ise ka veel testida, kõik peibutised ei käivitu igaühe käes. Testimine on kah selline asi, et mu meelest ebatõesed testtulemused tulevad nii, et mees pani punase otsa, püüdis punasega, sai, järgmine kord pani uuesti punase, krt, imelik, ei võta, ok, panen sinise, krt ei võta seda ka, no panen punase, näe, rsk, ikka õigus mul, näe ikka punast näris ja kui keegi kõrvalt seda testijat jälgib, siis punane on otsas tegelikult 90% ajast 8-)
Kokkuvõttes ma olen täiesti kindel, et enamusel on karpides suur osa ballasti.
Elu huvitavamaks tegemise võimalusi veel mitmeid. Sbirolino ehk viskekork ja putukad. Putukaid lantide ette ja taha. Microjig. Enamus kalu sööb putukaid. Kui landid parasjagu ei tööta, siis miks mitte proovida teisi võimalusi. Ma olen teinud seda ja soovitaks proovida.
Janne jälle megareisi teinud
https://avisuora.com/2019/08/11/melonta ... 24-7-2019/
Ma olen seal kuni 5da punktini jala käinud üksi ja ühe aasa fail on valmis aga tegemata, üks aasta jäi ühismatk ära.
Foorumi poole peal Janne mainib, et Ifjordfjellet on tundra-Vätsäri = palju järvi aga puid pole. (minu vabatõlge)
joon jõest, söön jõest

Kasutaja avatar
Nohik
Guru
Guru
Kontakt:

Postitus Postitas Nohik » 11 Aug 2019, 21:32

Mul tegelikult jäi spinningupüüki vahepeal kohutav auk sisse, isegi püügiriisita polnud ühtegi. Millalgi 2012-13 vist hankisin spinningu, mida sai 2x aastas suvila juures pillutud. Moodsatest lantidest ei saand algul midagi aru. Siis 1 tuttav näitas paar töötavat meppsi. Mõned jergid ja voblerid olen juurde avastanud, nüüd vist ca 10 toimivat lanti oman. Aga üldiselt olen arvamusel, et enamuse poes oleva landiga on kasinates oludes raske kala püüda.
Kõik peibutised ei käivitu igaühe käes, sellega olen nõus, olen kalapüügi osas ilmselt üsna andetu.
Micropeibutisi koos ja ilma landita proovisin keskjooksul, ei meelitanud midagi välja.
Need va põhjala veed on mulle ikka üsna mõistatus. Allpool nende viimaste haugui ja ahvena võtmiseks tegin rohu sees 3 heidet mullutu murdjaga. Esimene ei jäänud otsa, oli võib-olla seesama ahven, mis teise viskega otsa jäi. Kolmandaga sain haugi ja siis rahustasin tõusva adrenaliini maha, et aitab küll. Kõht täis ja kuhi peal. Ühesõnaga, selline rohusem keskkond on mulle selgem veidi, kus kala on.
Ja see aasta oli vist esimene kord, kui suvila juurest kaugemal landi vette sain, ma ikka kvalifitseerun tugevalt sinna õnnekalastaja kategooriasse. (Tegelikult vist allpool Puurmanit ka sain ühe heeringa kevadel).
See väike jama on ka, et ma kardan vees käimist natuke. See aasta on õnneks läinud. Muidu iga aasta on paar korda juhtunud, et heidan selliselt selja ära, et kaldal pikali olen. Kergemate rakendustega ei küüni igale poole viskama, kuhu teised pükstega nabani vette ronivad.
See on ka sama, miks kärestikus paadi tirimine ei meeldi väga.

Kasutaja avatar
sepaonu
Guru
Guru
Kontakt:

Postitus Postitas sepaonu » 12 Aug 2019, 11:25

Ma selle micro osas veel selgitaks.
Microjigitamine eestis tähendab laias laastus seda, et ritv-nöör-viskeraskus-konks-sööt on kõik kerged-peened-väiksed. Variatsioone on kah, nimetatakse londoni murdes drop shot rig , sarnane asi on ka nn peipsi rakendus ja kokkuvõttes segapudru kohati, kuna inimesed lihtsalt nimedega puterdavad. Sinu puhul ma pakuks, et vast sa nanovarustust ei osta, püüad sellega edasi, mis sul on aga sa saad teha seda, et seod ühe kahe lipsuga tonkarakenduse, mis lõppeb minimaalse tinaraskusega, mida sul mugav visata ja lipsude otsas konksud microkummidega (ülipehmed ja väiksed sirpsabad) või lendõnge putukad ja viskad selle põhjapool käies kuhuiganes, kärestikku või järve ja kerid nagu micromootor katkendlikult enda poole ja see püük on efektiivne, kui sa enamvähem sellest aru saad ja nõus ka natuke katsetama. Võrreldes lantidega on se systeem ka väga odav.
Selle tuuberi videosi sirvi microjigi poole pealt
https://www.youtube.com/channel/UClzDnn ... bUw/videos
kalale on üks pudrujakapsad koht aga võid sirvida igavusest seda
http://www.kalale.ee/foorum/lahme-kalale/9069?page=0
Kui tundub peavaluna see teema, siis ma või sulle lihtlausetega reaalsed lahendused ära rääkida. Kogu see süsteem on tina, tamiil, konksud, putukat/kummi läbisegamini, kõik mahub poole peotäie sisse. Selle systeemiga inimesed praegusel aastaajal lähevad ja püüavad omale 1-2 pange valikahvenat. Et selle süsteemiga pinnas või pinnakihis toimetada pole muud vaja, kui osta üks sbirolino kork omale sobiva kaaluga. Kuna ma ise tegelesin selle sbirolinoga ja see mind lendõngeni viiski, siis ma ütlen üsna veendunult, et kui ma nüüd uuesti selle kätte võtaksin, siis vast saagikus putukaga 0-40% sellest, mis ma püüan lennukaga. Siiski võimalus püüda putukaga, kui on vajadus või lihtsalt tahtmine proovida.
joon jõest, söön jõest

Kasutaja avatar
Nohik
Guru
Guru
Kontakt:

Postitus Postitas Nohik » 07 Sept 2019, 12:03

Mis järgmist matka puudutab, ilmselt sihin uuesti Vätsärit, aga Routasekuru poolt. Paati ei võta.
https://retkikartta.fi/?lang=en&layers= ... 709&zoom=8&

Kasutaja avatar
sepaonu
Guru
Guru
Kontakt:

Postitus Postitas sepaonu » 07 Sept 2019, 12:12

Ma tõstan sulle soome lennukafoorumist selle kandi kalainfot
*Tuulijärvi, sisältää kaikkea mahdollista Raudusta Haukeen. Suurta siikaa myös ja hyvän kokoista harria.
Iso-rovijärvi ja pikkurovijärvi, erittäin hyviä taimenjärviä, näistä omat mittakalat.
Routasenkurun eteläpään puoleiset järvet, alemmissa runsaasti taimenta joskin pienemmän puoleista. Miehen käsivarren muotoisesta järvestä suurin tane 47cm.
Routasenkurun eteläpuolella olevat järvet kuten Jaakkolanjärvi, Kalatonjärvi yms. Kalaton järvi - Rautua ja suuria appuroita, muuten taimenta.
Pahtareikäjärvi, ei mitään havaintoa kaloista, muillakaan tapaamillani, haiskahtaa vahvasti paikalta jossa voisi olla rautua. Pahtareikäjärven P puolella, taimenlammet - sitä mitä olettaisikin, pienikokoista.
Pätsikotajärvi - ei omia kokemuksia kaloista, yhden täyden päivän heitin ilman tälliäkään, muilla alueella liikkujilla aikaisemmilta vuosilta samoja kokemuksia kun minulle sitä threadissa suositelleella.
Kurttejärvi, sollomusjärvi, hyvin harria ja siikaa.*
google abiga peaksid enamusest aru saama.
joon jõest, söön jõest

Kasutaja avatar
Nohik
Guru
Guru
Kontakt:

Postitus Postitas Nohik » 07 Sept 2019, 17:24

Routasekuru ja Tuulijärvi on minu mõõtkavas ilmselt 2 eraldi matka, kaalusin mõlemat, 2 korraga käivad üle jõu.
Tuulijärvi alt vist käis kunagi matkarada isegi läbi, praegu ei ole ametlik. Seal teeb rada kena kaare, Sevettijärvilt sisse, kuskilt Sollumus- ja Kurttejärvi vahelt läbi, Tuulijärvi lõunaküljest Jankkilasse ja sealt Kirjkkajärvile. Mingi 65 km vist ligikaudu oli. Seal on midagi rajalaadset olemas.
Kui Routasenkuru tahan lõpuni minna, Kalaotonjärve veidi vaadata, siis on 10 päeva läind.

Vasta

Mine “Välismaal matkamine”

Kes on foorumil

Kasutajad foorumit lugemas: Registreeritud kasutajaid pole ja 1 külaline