Arutelu seoses Jänese matkarajaga.

kallasrada
Uudistaja
Uudistaja
Kontakt:

Arutelu seoses Jänese matkarajaga.

Postitus Postitas kallasrada » 10 Veebr 2012, 14:25

Hoidmaks selgust "Eesti matkaradede" teemas, lahutasin osa postitusi Jänese Matkarada puudutavas osas. Kama
"Valdkond: maaküsimused
Teema: Jänese matkarada...

Küsimus

Tere,

Mul on Jänese matkarajaga mitu küsimust, ning palun mitte suunata küsimust
vastusega,
a'la et see on tähtvere valla küsimus.

1. Matkarada ehitati EAS rahadega ning oli ette nähtub et saab matkata kenasti
raja lõppu, hetkel enam ei saa. Kas EAS ei peaks raha tagasi nõudma hakkama
kuna projekt on rikutud ja mitte toimiv?

2. Emajõgi kui laevatatav jõgi...mitu meetrit peab olema avalikult kasutatav
kallasrada? Kes kontrollib seda ja kellele pean helistama kui minu õigust
mööda kallasrada päeval liikuda takistatakse?

3. Matkarajale ette kaevatud kanali teema ja üle selle silla ehitamine? Kes
selle ehitama pidi? Kuna kanali ehitas ju lähedal asuva maja elanik? Kui tegu
oli omavoliga kas ja kui palju on omanik trahvi saanud? Minu teadmiste järgi
peaks trahviraha progresseeruma ja praeguseks peaks olema tehtud mitu väga
korralikku trahvi?

4. Mida on tehtud selleks, et inimesed saaksid matkata jänese matkaraja lõppu?
Ning millal on näha tulemusi?

ette tänades
vaid konstruktiivse vastuse eest!
Küsija: Marju Tammik
Esitatud: 16.04.2010 09:02

Vastus

Lugupeetud Marju Tammik

1. Jänese matkarada ehitati aastatel 2002-2003. Kevadel 2003 oli pidulik
avamine. EAS-i nõuded on, et tagataks vähemalt 5 aastane matkaraja kasutamine.
Mõned kuud oli rada aktiivses kasutuses ja rada hoiti korras. Siis algasid
lõhkumised ja põletamised. Tähtvere vald on rada niitnud ja koristanud
prahist, vedanud prügi, taastanud istekohti ja teinud teisigi remonttöid.
Kulutused ületavad 200 tuhande krooni piiri.
Kahjuks raja kasutamine on muutunud eriti aktiivseks alkoholilembelistele
kodanikele, kes prügi maha loobivad ning prügi rajale lausa transpordivad,
sildu ja laudu lõhuvad – põletavad. Möödujatele ja jooksjatele tehakse
ebasündsaid märkusi. Suveõhtuti on lärm ja kisa, mis häirib kohalikke
elanikke. Kaks aastat on olnud politsei abis. See kõik ei aita, sest politsei
lahkudes on peagi sama seis tagasi.
Aastal 2009 vaatasime raja üle koos Tartu aselinnapeadega. Leidsime, et raha
taastamistöödele enam rohkem ei kulutata. Lõhutud lauad ja pingid viiakse
rajalt ära. Terved jäävad seni alles, aga uusi juurde ei tehta. Koristame
prügi ja sellega tööd lõpevad.
Kahju, et ei osata hinnata teiste poolt tehtud tööd ja vaeva.

2. Emajõe äärsel kallasrajal võib liikuda ja viibida päikesetõusust kuni
päikeseloojanguni 10 meetri laiusel ribal maaomanikke häirimata ja loodust
reostamata ning omal jõul ja vastutusel läbida looduslikud takistused.

3. Millist kanalit silmas peetakse? Ümber Jänese matkaraja lõpuosas asuva
kanali kulgeb tee, mida pidi saab uuesti jõe äärde. Jõe äärt pidi saab
liikuda raudteesillani ja kanalini.

4. Vallavalitsuse esmane ülesanne on seista oma kodanike heaolu eest. Matkarada
selle sisulises mõttes paar aastat enam ei eksisteeri. Küll on Emajõel
jätkuvalt olemas (veeseadusest ja looduskaitseseadusest tulenevalt) kallasrada,
mille läbimise lihtsustamiseks uue matkaraja ehitamist pole linna- ega
vallavalitsusel lähiajal plaanis.

Lugupidamisega
Vastaja: Rein Kokk
Tähtvere vallavanem
rein.kokk@ilmatsalu.ee

Vastatud: 23.04.2010 00:00"

http://www.tartu.ee/?menu_id=6&page_id= ... &avid=1047" onclick="window.open(this.href);return false;

Fact on see, et on keelatud liikuda üle 10m emajõe äärest.

Seaduse silmis pole olemas rada nimega Jänese rada. Et rada eravalduses luua peab raja tekkitaja soetama vajalikud kooskõlastused. Mina olen 100% kindel, et vajlikud kooskõlastused pole. Mul on isegi tõendid selle kohta.

Seda õeldud, emajõe ääres on lubatud liikuda ainult seaduses ettenähtud korral. Paluks Teilt (reimo ja rainerk32) inimesi mitte eksitada selle väidega, et jänse matkarada on olemas. Matkaraja mõiste annab inimestele arvamus, et nendel on lubatud liikud rohkem kui 10m kauguselt emajõe äärest.

kordan....Fact on see, et on keelatud liikuda üle 10m emajõe äärest.

Kasutaja avatar
Jyrgenson
Foorumi raudvara
Foorumi raudvara
Kontakt:

Re: Eesti matkarajad

Postitus Postitas Jyrgenson » 10 Veebr 2012, 15:11

Küsimus Kallasrajale?

Kas Sul on midagi selle vastu, et inimesed Jänese rajal alutamas käivad?
https://www.facebook.com/tjmatkaklubi" onclick="window.open(this.href);return false;
Rumalad tahavad saada õnnelikus, targad tugevaks!

Uru
Uudistaja
Uudistaja
Kontakt:

Postitus Postitas Uru » 10 Veebr 2012, 16:49

See teema võiks siiski puhtalt jääda matkaradade kirjelduste ja linkide jaoks! Jänese raja vaidluste kohta võiks mode/adminn teha miskise teise teema :)
"Happiness only real when shared"

kallasrada
Uudistaja
Uudistaja
Kontakt:

Postitus Postitas kallasrada » 10 Veebr 2012, 18:37

Jyrgensonile

n.n. rada on ebaseaduslikult (s.t. omavoliliselt) ehitatud eramaadele ilma vajalikud maavaldajate kooskõlastused. Kas ise toetad seda, et ehitakse asju seadusvastaselt vöörale maale? Kas oled ise maaomanik? Kas arvad, et on õige seadusi eirata? Kas toetad seda, et kutsutakse inimesi seaduse eirata isegi kui oled teada saanud, et mingi tegevus on ebaseaduslik? Kas Eesti on õigusriik? Fakt on see, et seadus lubab ainult kuni 10m liikuda emajõe äärest. Tartu linn ja Tähtvere vald on sellest arusaanud, et tehti asja valesti. Jänese matkarada enam ei eksisteeri. Palun loe ülalpool välja tootud Tähtvere vallavanema vastus.

Urule

Selletõttu, et ebaseadusliku rada on mainitud käesoleva Eesti matkarajade teema all, mina arvan, et on õige koht küll, et sellest kirjutada. Pole õige, et siin kirjutakse sellest, et võiks n.n. rajal minna laamendada... ja siis kuskil mujal kirjutakse sellest, et ebaseaduslik ja keelatud liikuda üle 10m emajõest. Kordan... Jänese matkarada enam ei eksisteeri.

Kasutaja avatar
Jyrgenson
Foorumi raudvara
Foorumi raudvara
Kontakt:

Postitus Postitas Jyrgenson » 10 Veebr 2012, 19:14

Kallasrajale vastus!

Jah ma olen maaomanik ja mu valdused asuvad looduslikult väga kaunites kohtades. Need ongi soetatud esteetilise väärtuse pärast.
Aga nüüd natuke elufilosoofiast ja tõekspidamistest. Et kas toetan seadusevastaselt matkaraja ehitamist? Kui nii küsimuse üles sead, siis ei toeta, aga see on kõigest matkarada mitte ehitis. Miks peaks mõni maaomanik keelama oma maa peal kõndimist? Mina luban kõigil oma maad kasutada isegi ilma mult luba küsimata, tulgu ja telkigu kuna soovib.
Kas ma arvan, et seadust võib eirata? Jah kindlasti kui see seadus ahistab vabalt liikuda soovivaid inimesi!!!
Kas Eesti on õigusriik? Ma ei tea ja mind ei huvita! Ma olen üle elanud ühe kardetuima impeeriumi (NSVL), sõltumatu Eesti Vabariigi ja tõenäoliselt näen ära ka Euroopa Liidu kadumise. Ma ei keskendu ajalikele asjadele. Mu maa peal kasvab mänd, mis oli olemas isegi enne Pätsu aega, ilmselt on see seal ka peale minu surma. Loodus on asi, mis on ajatu ja väärtus mis on püsivam kui ükski poliitiline ja seaduslik kord. Mind isegi ei huvita, mis lipp toompeal lehvib.
Inimene ei saa olla maa omanik, ta saab olla ainult selle ajutine kasutaja! Inimesel, nö kelle maa asub loodusliku vaatamisväärsuse juures või on miljööväärtuslikus keskkonnas, puudub moraalne õigus takistada teistel inimestel seal viibimist.
Kas on kunagi mõni inimene loonud maad või loodust? Ei ole! Ühed usuvad, et selle lõi Jumal teised usuvad, et see tekkis ise, aga fakt on et meie pole midagi loonud. See kes suudab ei millestki tekitada maad võib teistel seal kõndimist keelata, kui seda aga ei suuda, siis puudub ka moraalne õigus midagi keelata!
Mul on tutvusringis palju maaomanikke kes hea meelega lubavad teistel oma valdusi kasutada – sellistest peaksid eeskuju võtma need kes seda ei luba ja oma suhtumist parandama.
https://www.facebook.com/tjmatkaklubi" onclick="window.open(this.href);return false;

Kasutaja avatar
mrWilson
Administraator
Administraator
Kontakt:

Postitus Postitas mrWilson » 10 Veebr 2012, 20:49

Moraalne ja toetav käepigistus Jyrgensonile. 8-)

Minuteada seadus ei keela viibida eramaal päikesetõusust päikeseloojanguni ja kui ma tahan jutuks oleval rajal jalutada siis ma seda ka teen ning mind ei koti kas see rada on kuskil ametlikult kirjas või mitte. Nii lihtne ongi.
Ah, minge metsa...

Kasutaja avatar
Mait
Moderaator
Moderaator
Kontakt:

Re: Arutelu seoses Jänese matkarajaga.

Postitus Postitas Mait » 10 Veebr 2012, 21:14

Eks seisukohti ole igasuguseid ja mõnes osas on õigust igal eelkõnelejal. Ühelt poolt on tõesti näotu kui KOV-id maaomanike loata ja kooskõlastuseta nende kinnistute peale matkaradasid ehitavad, mis linnaläheduse tõttu sinna joomaseltskondi ja muid konfliktseid tüüpe aelema meelitavad.

Teiselt poolt jälle tahaks herr Kallasrajale meelde tuletada, et fakt (või "fact" kui soovite) on ka see, te sinu kinnitul asuv kallasrada on avalikuks kasutamiseks mõeldud maatükk millel liikumise piiramiseks sul seaduse kohaselt absoluutselt õigusi pole. Kui oled endale Emajõe kaldale krundi ostnud, siis arvesta, et mul EV seaduste kohaselt (AõS § 162 ja § 142) on õigus igal ajal, sh ka peale pimedat sellel kõndida, telkida, kalastada ja randuda oma veesõidukiga.

Kui ei meeldi sulle see, siis midagi pole teha, oleksid pidanud teistsuguse maatüki ostma. Aga Asjaõigusseadusesse valatud "igameheõigused" mulle just sellise voli annavad, ja juba aastast 1996.

Ja rääkida siin foorumis, kus kasutajateks on just tõelised matkajad (kes looduse ja ümbruse säilitamise eest alati erilist hoolt kannavad) mingisugusest laamendamisest sinu kinnistul on vast tiba paranoiline...

Kasutaja avatar
Tanel
Ekspert
Ekspert
Kontakt:

Postitus Postitas Tanel » 10 Veebr 2012, 22:35

Kui eraomanduses olev maa-ala on piirestatud siis ilma valdaja loata ei või territooriumile tungida, kuid maaomanik peab tagama läbipääsu veepiirist teatud meetrite ulatuses, st ei tohi rajada tõket veepiirini mis piiraks läbipääsu.
The size of your pack is relative to the size of your fear.

Kasutaja avatar
Mait
Moderaator
Moderaator
Kontakt:

Postitus Postitas Mait » 10 Veebr 2012, 22:43

Eksid Tanel - piirestatud/tarastatud maaga seonduvad ja muud tähistamata eramaal kehtivad piirangud (nt keeld viibida seal päikeseloojangust päikesetõusuni, jne) ei kehti selgesõnaliselt kallasraja kohta!
Viimati muutis Mait, 10 Veebr 2012, 22:53, muudetud 1 kord kokku.

Kasutaja avatar
Mait
Moderaator
Moderaator
Kontakt:

Postitus Postitas Mait » 10 Veebr 2012, 22:52

Täpsustuseks - kallasrajal kehtivad reeglid sätestab meil asjaõigusseaduse § 162, eriti oluline on selle teine lõige:

Kallasrada võib igaüks kasutada veekogu ääres liikumiseks ja viibimiseks, kalastamiseks ning veesõidukite randumiseks. Paragrahvis 142 sätestatud kitsendused kallasraja suhtes ei kehti.

Täpsustuseks viitan siinkohal ka § 142-le:

§ 142. Võõral maatükil viibimine

(1) Füüsilise isiku või eraõigusliku juriidilise isiku omandis oleval kinnisasjal, mis on omaniku poolt piiratud või tähistatud, ei või teised isikud omaniku loata viibida, kui seaduses ei ole sätestatud teisiti.

(2) Füüsilise isiku või eraõigusliku juriidilise isiku omandis oleval piiramata ja tähistamata kinnisasjal ei või teised isikud omaniku loata viibida päikeseloojangust päikesetõusuni, kui seaduses ei ole sätestatud teisiti.

Seega siis seadus ütleb selgesõnaliselt, et kallasrajal ei kehti § 142 toodud kitsendused, ehk teisisõnu võib igaüks minna kallasrajale ka öösel ja seal näiteks telkida.

Kasutaja avatar
Metavo
Guru
Guru
Kontakt:

Postitus Postitas Metavo » 10 Veebr 2012, 23:03

Ratmanof, kõik kena muidu, kuid kus on öeldud et telkida võib kallasrajal?
Kuni on puid, pole probleemi

Kasutaja avatar
Tanel
Ekspert
Ekspert
Kontakt:

Postitus Postitas Tanel » 10 Veebr 2012, 23:11

Selge olen nüüd natuke targem, aga kas kallasrajaks võib nimetada kõikide veekogudega külgnevaid alasid 10 meetri ulatuses?
The size of your pack is relative to the size of your fear.

Kasutaja avatar
Mait
Moderaator
Moderaator
Kontakt:

Postitus Postitas Mait » 10 Veebr 2012, 23:12

Kallasraja õigus annab piiramatu õiguse "veekogu ääres liikumiseks ja viibimiseks". Kui telkimine pole ajutine viibimine, siis mis see on?

Ja juriidiliselt täpseks minnes on kallaraja ulatus Suurel-Emajõel vastavalt Veeseadusele 20 meetrit (VeeS §5 lg 2 p 2 ja §10 lg 2 p 1). Nagu ka teistel laevatatavatel veekogudel.

Mittelaevatatavatel veekogudel on kallasrada 10 meetrit.

Ja igasuguse suurvee ajal 4 meetrit vee reaalsest ülemisest piirist.

Kasutaja avatar
Jyrgenson
Foorumi raudvara
Foorumi raudvara
Kontakt:

Postitus Postitas Jyrgenson » 10 Veebr 2012, 23:33

Aga mul tekkis kohe mõte kuhu võiks Tartu lähedal telima minna :idea: :!: :mrgreen:

Kasutaja avatar
Mait
Moderaator
Moderaator
Kontakt:

Postitus Postitas Mait » 10 Veebr 2012, 23:40

Sa pole ainus kel selline mõte tekkis :D

kallasrada
Uudistaja
Uudistaja
Kontakt:

Postitus Postitas kallasrada » 11 Veebr 2012, 00:09

ratmanofile...

paluks Teil mitte inimesi eksitada oma seaduse tundmatuses.

Veeteeseaduses (§ 10. Kallasrada) sätestab, et:
(2) Kallasraja laius on:
1) laevatatavatel veekogudel 10 meetrit;
2) teistel veekogudel 4 meetrit;

Sellega, et emajõgi on laevatav veekogu siis kallasraja laius on 10 meetrit.

Kasutaja avatar
Mait
Moderaator
Moderaator
Kontakt:

Postitus Postitas Mait » 11 Veebr 2012, 00:15

Uhh, tõesti minu kala, lugesin Veeseaduse vana redaktsiooni!

Tundub et seaduslooja on otsustanud vahepeal kõiki tsoone täpselt poole võrra vähendada :)

Kasutaja avatar
Mait
Moderaator
Moderaator
Kontakt:

Postitus Postitas Mait » 11 Veebr 2012, 00:32

Tegelt võiks selle teema lõpetuseks ikka nii kokku võtta, et ilmselt ei olnud Jänese matkaraja ehitamine just kõige paremini läbimõeldud ja teostatud projekt.

Ma saan Herr Kallasraja jutust aru nii, et kohalike maaomanikega polnud läbi räägitud, polnud sõlmitud vajalikke kokkuleppeid ja KOV-id osaliselt omavolitsesid võõrastele kinnistutele rada ehitades. Samuti saan ma täielikult aru maaomanike meeleheitest kui linnalähedane rada, mis algab kohast, kus joomaseltskonnad koos käivad tõi nende kinnistutele võõraid, kes end põrmugi tsiviliseeritult ülal pidada ei osanud.

Aga teisest küljest ei kuulu ilmselt ükski seda foorumit kasutav matkahuviline selliste inimeste hulka, kes maaomaniku kinnistult mööda kallasrada läbi minnes materiaalse või hingelise trauma tekitaks. Et mis me siin siis ikka tevameelsusi vahetame. Jänese matkarada on läinud kõige liha teed, loodetavasti on ka vähem matse seetõttu maaomanikke kiusamas.

Kallasrada on aga endiselt paigas ja loodetavasti liiguvad mööda seda vaid seadusekuulekad ja meeldivad matkahuvilised kes maaomanikele kuidagi kahju ei tee.

Kasutaja avatar
Reimo
Administraator
Administraator
Kontakt:

Postitus Postitas Reimo » 11 Veebr 2012, 00:49

Lõppkokkuvõttes saan aru, et endist jänese matkarada on võimalik matkata tema kulgenud marsruudil ja keegi vihast kaaskodanike vastu, ei lähe koeri neile peale ässitama?

Kasutaja avatar
Mait
Moderaator
Moderaator
Kontakt:

Postitus Postitas Mait » 11 Veebr 2012, 00:50

Ega kallasrada kuhugi kadunud pole ju :)

Kusjuures üks põnev pisiasi on selline, et kui guugeldada "Jänese matkarada" tulevad samasugused (isegi sarnaste kirjavigadega) väited Jänese matkaraja mitte-eksisteerimisest esile ka muudel lehtedel. Näiteks kommentaarid sellel lehel:

http://looduskaitsering.blogspot.com/20 ... tartu.html" onclick="window.open(this.href);return false;

Kasutaja avatar
Mait
Moderaator
Moderaator
Kontakt:

Postitus Postitas Mait » 11 Veebr 2012, 00:52

Ja üks viide sellest, et matkarada vist hoopis lubatakse taas hoolduse alla võtta valla poolt:

http://www.tartupostimees.ee/569236/jan ... i-kullaga/" onclick="window.open(this.href);return false;

kallasrada
Uudistaja
Uudistaja
Kontakt:

Postitus Postitas kallasrada » 11 Veebr 2012, 01:04

ratmanofile...

Väga mõistlik ja tasakaalustatud kiri! Aitäh!

Häda on selline, et siiamaani ei arvestata loodusega. Näiteks ülalpool Jyrgenson kirjutas, et tal on "kohe mõte kuhu võiks Tartu lähedal telima minna." Proovin sellest aru saada. Nimelt, telkimine emajõe kallasrada on keelatud. Miks? emajõe kallasrada asub sihtkaitsevööndis.

looduskaitseseaduses on kirjas:

§ 30. Sihtkaitsevöönd

(2) Kui kaitse-eeskirjaga ei sätestata teisiti, on sihtkaitsevööndis keelatud:
1) majandustegevus;
2) loodusvarade kasutamine;
3) uute ehitiste püstitamine;
4) inimeste viibimine kaitsealuste liikide elupaigas, kasvukohas ja rändlindude koondumispaigas;
5) sõiduki, maastikusõiduki või ujuvvahendiga sõitmine;
6) telkimine, lõkke tegemine ja rahvaürituse korraldamine.

Sellega, et emajõe sithkaitsevööndis pole teisiti sätestatud...

telkimine ja lõkke tegemine on kallasrajal keelatud.

Kasutaja avatar
Mait
Moderaator
Moderaator
Kontakt:

Postitus Postitas Mait » 11 Veebr 2012, 01:27

Vaevalt et nii lühikesel ja linnalähedasel rajal nagu Jänese rada on, ükski tõsisem matkasell ka tegelikult telkida ja lõket teha tahaks. Tegelikult oleks ideaalis sellise raja võlu just selles, et oleks võimalik näiteks peale tööpäeva üks pisike tunni-kahene jalutuskäik kaunis looduses teha. Aga seesama linnalähedus ja ebameeldiva seltskonna juurdepääsuvõimalus rikub selle ideaali tegelikult ka lootusetult ära. Suudan ilmselt üsna hästi aru saada maaomanike hädadest selle raja puhul ...

Kasutaja avatar
Jyrgenson
Foorumi raudvara
Foorumi raudvara
Kontakt:

Postitus Postitas Jyrgenson » 11 Veebr 2012, 07:51

Kui ausalt üles tunnistada, siis olen sellel rajal ainult korra käinud ja seda nö äri päeval ja töö ajast. Üldiselt märgistatud matkarajad pole minu nišš.
Mis mind aga häirib suuremas plaanis on inimesed ehk kui täpsustada maaomanikud ja osade selline ülbe, mittemõistev suhtumine, mis tugevalt rõhutab omandi tunnet; MINU MAA, MINU JÕGI, EI MEELDI KUI KEEGI AIA TAGANT MÖÖDA LÄHEB, ANNAN TINA, BLÄ-BLÄ-BLÄ.
See on nii eestlaslik, 40 aastat elasid inimesed ilma vara omamata ja nüüd ei jõua oma maatükki võõraste pilkude eest ära kaitsta – jobude kari ma ütlen, nagunii oma vara ei saa hauda kaasa võtta ja isegi ennast ei saa oma enda maa sisse matta lasta. Aga maru tähtsad osatakse küll olla.
Mul on mõned sellised kogemused suisa olnud, et lähed taluniku õuele kaevult vett küsima ja saad selliste sõnadega sõimata mida pole kuulnudki, nagu jooks kaevu tühjaks ja pärast sinna sittumist ajaks kive täis kah. Siis tekkib küll tunne, et vot tulengi tagasi, situn su kaevu, ajan kive täis, tule panen räästasse, aidad teen tühjaks ja isegi koledale peretütrele sooniks sisse nagu mullikale.
Mulgimaal tuli isegi mingi peremees (tõenäoliselt kergelt vindine aga mitte lausa täis) kaheraudsega vehkima, kuigi tahtsin ainult infi küsida mitte aidaaluseid riisuda. Siis viskas küll kopa ette täiega, minust jäi maja trepile maha istuma väga mõtliku näoga mees koos kõvera kaheraudsega, aga politseisse avaldust tegema küll ei läinud. Vot selliseid toredaid inimesi elab meil siin Eestimaal.

Mulle ikka meeldib hea näitena tuua eeskujuks maaomanikku kellele kuulub Kõlgusniidu müüri äärne suur maatükk. Tema on selle muutnud raha teenimise võimaluseks ja inimesed saavad sellest kasu. Oma kuludega ehitas välja korraliku laagripaiga koos lõkkekoha, katusega laua, prügikasti ja puukuuriga. RMK maksab talle 5 või 6 kuud aastas selle eest, et ta hooldab seda kohta, toob lõkkepuud ja viib prahi ära. Samuti makstakse talle selle eest, et ta seda lagendikku niidaks ja inimestel oleks seal niidetud alal hea liikuda ja mida iganes teha.
See maaomanik kes seal Emajõe ääres on, võibolla oled see Sina Kallasrada, võiks kaitserajatiste ehitamise ja jalutajate eemalhoidmise asemel veidike ressursse ja aega panna hoopis korraliku laagripaiga väljaehitamisse, mis tooks hooaja jooksul sisse vähemalt suurusjärgu 1500.-euri.

Kasutaja avatar
Metavo
Guru
Guru
Kontakt:

Postitus Postitas Metavo » 11 Veebr 2012, 09:36

Probleemiks pole niivõrd kaitserajatised kui sildade kadumine radadelt. Viimati kui käisin, novembri või detsembri kuus, pidi nii mõneski kohas päris palju sisemaadele liikuma ja ka majadevahelisi lõike läbima sest just sellistes kohtades olid sillad kaduma läinud.
Kuni on puid, pole probleemi

Vasta

Mine “Kodumaal matkamine”

Kes on foorumil

Kasutajad foorumit lugemas: Registreeritud kasutajaid pole ja 3 külalist