Jalgrattal käigud hüppavad

Matkavarustuse ise valmistamine, parandamine ja hooldamine matka ajal ja pärast matka.
Vasta
Kasutaja avatar
fred7
Matkasell
Matkasell
Kontakt:

Jalgrattal käigud hüppavad

Postitus Postitas fred7 » 09 Aug 2019, 07:47

Tere!
Kas keegi oskaks nõu anda, et mida teha, kui jalgrattaga sõites tugevamini väntama hakates viskab keti mõnele teisele käigule kui algselt oli? Ilmselt kett veninud ja hammasrattad kulunud. Aga peaks saama ju ketti natuke pingutada? Pole maastikuratast väga varem remontinud...

Kasutaja avatar
Tarmo
Ekspert
Ekspert
Kontakt:

Re: Jalgrattal käigud hüppavad

Postitus Postitas Tarmo » 09 Aug 2019, 08:17

Käiguvahetaja drossid lõdvad?
Kas läheduses mõnda ratta hooldust pole?
...

wagner
Huviline
Huviline
Kontakt:

Postitus Postitas wagner » 09 Aug 2019, 09:14

Kui hakkab teistele käikudele viskama, siis kahtlustaks, et käiguvahetaja vajab reguleerimist - kusagil käiguvahetaja küljes on kaks kruvi, mille abil saab seda veidi paremale-vasakule timmida. Käiguvahetaja peab käiguvahetuse järel jääma täpselt õige hammasratta alla, mitte ebamäärasesse asendisse kahe hammasratta vahel.

Kui aga kett hüppab samal hammasrattal veidi edasi, siis on kett kulunud. Midagi pingutada seal pole, läheb ketivahetuseks ja kui kett on juba niivõrd kulunud, tuleb ilmselt vahetada ka tagumised ning halval juhul eesmised hammasrattad.

Edvin
Uudistaja
Uudistaja
Kontakt:

Postitus Postitas Edvin » 09 Aug 2019, 09:21

On ka selline võimalus et tross ei pruugi enam korralikult libiseda ja käiguvahetaja ei liigu ka vabalt, näiteks sodi tõttu. Seetõttu jääb vahetaja kuskile ebamäärasesse asendisse.

Kasutaja avatar
fred7
Matkasell
Matkasell
Kontakt:

Postitus Postitas fred7 » 09 Aug 2019, 09:33

Tänud vastamast. Pakun, et kui ratas kuhugi hooldusesse viia, tahetakse poole ratta jagu juppe välja vahetada, kuna ratas on ca 10 aastat vana ja pole vist kunagi hoolduses käinud (GT Avalanche). Olen ise õlitanud-puhastanud.

mrtn
Uudistaja
Uudistaja
Kontakt:

Postitus Postitas mrtn » 09 Aug 2019, 10:13

Ei pea tingimata suurt arvet kartma. Eelmisel aastal viisin hooldusse ca 20 a vana mtb, vist oli ka esimene hooldus (pole minu ratas) üldse. Vahetati kett, üks tross ja mingid vidinad vist lenksul, määriti jms ja kokku oli ca 100.- See siis Rapla Fixuses. Läbisõit on sel arvatavasti pigem väike. Nüüd kasutan vahest ise ja on tekkinud ka huvitav anomaalia, kus tagumisel hammakal just 5. käiguga (kokku7) hakkab tühja loopima iga natukese aja tagant. Esihammakatest on töös pidevalt keskmine. Pole viitsinud hooldusse minna ja ise vähateadlikuna ka ei näe milles viga võiks olla.

Kasutaja avatar
sepaonu
Guru
Guru
Kontakt:

Postitus Postitas sepaonu » 09 Aug 2019, 10:36

Fixuses vist ratta korralikum üldhooldus, pesu-regull-määrimine jms 55 raha ja lisanduvad uued jupid, kui soovid neid. Sellist soovi, et jupid jäägu vanad aga olgu nagu uus pole mõtet esitada vist. Ma viisin sinna oma rasvapõletusvoki, et ligiseblogiseb liiga palju, sellele ebakonkreetsele tädile mainisin, et ostsin selle ratta järelturult ja pole see juhus, et iga hinna eest tehke nagu uus. Helistaski vahepeal, et peale pudipadi ka üks hammakas, ütlesin jah, järgi minnes ütles, et me ikka ei vahetanud. No mis mõttes, et ju oli vaja vahetada, helistasid, äkki polnud kohapeal ja ei viitsinud pooleli jätta. Väike hääleke oli sees peale hooldust , üks käik ei töötanud. Kolme päeva pärast ei töötanud midagi. Vaatasin umbes 10 tuubi klippi läbi käikude vahetamise osas ja sain uuesti kõik käima. Ma ei taha ise ratast kruvida, ilmselt viin järgmine kord kuhugi mujale ja ütlen, et olgu perfektne see käiguvahetus. Põhimõtteliselt peaks see fixus olema võimeline kõrge tasemega remontima, omanik ja selle poeg sõidavad seda metsas sõitu, viimane vist pani selle keava ürituse kinni aga ma arvan, et selle jama nimi on lohakus ja laiskus, kolkalinn, vähe liiklust poes, müüme midagi, teeme midagi, kui oma hobi vahel aega jääb.
joon jõest, söön jõest

wagner
Huviline
Huviline
Kontakt:

Postitus Postitas wagner » 09 Aug 2019, 10:37

Kui ratas on nende 10 aasta jooksul pidevalt kasutuses olnud, siis on igati ootuspärane, et kõik kuluosad on korralikult läbi. St kett, kassett, esihammasrattad, piduriklotsid, kõrid-trossid (kui kett on juba üle lubatud piiri kulunud, siis ta hakkab agressiivselt hammasrattaid hävitama). Lisaks võiks üldhoolduse teha, st rummud, keskjooksu ja kaelakausid määrida. Kallima otsa juppide korral on mõttekas need ise Saksast tellida, Eesti letihindadega võrreldes oluliselt soodsam - aga antud juhul on ilmselt tegemist lihtsama rattaga ja seal ei pruugi hinnavahe eriti suur olla. Ning ehk saab kusagil lihtinimeste ratastele suunatud töökodades (Tartus on selline nt Näituse tänaval) rahakotisõbralikumalt hakkama kui nt Hawaiis.

Mrtn jutu peale tundub, et kasseti 5. hammasratas on kulunud (ju siis on põhiliselt sellega käiguga sõidetud).

margusl
Ekspert
Ekspert
Kontakt:

Postitus Postitas margusl » 09 Aug 2019, 10:49

Siin vahepeal hunnik õigesse auku suunat poste tekkinud, aga ei hakka enam poolt juttu maha ka kratsima 😶

Kui tross enam ei libise, tekib jama alla vahetamisega, st paremale ehk suuremalt väiksemale vahetades. Kui üles (vasakule, suuremale) vahetades ka ragiseb-koliseb-jääb-ei-jää, keera trossil olevaid reguleerimiskruve (barrel adjuster) peale. Näpuga krutitavad vigurid, üks on lenksul käigueebli küljes, teine tavaliselt all käikari juures. Nii veerandi või poole pöörde kaupa. Tee praegusele asendile märgid peale või pane täpselt kirja, mida ja palju krutid, kui hullemaks läheb saad tagasi sättida.

Isegi kui trossi pingutamine korraks midagi paremaks teeb, siis 10-aastane soolikas tasub igal juhul välja vahetada. Ja kui hooldusesse vedamist pelgad, saab vabalt ka kodus hakkama, lihtsalt arvesta, et esimesel korral võid poe vahet mõned korrad plaanitust rohkem käia ja arvestad ette ka võimalusega, et lõpetad ikkagi hoolduses. Tross on surusjärgus 3€, kõri müüakse meetriga, kõri otsad loed praeguse pealt kokku ja trossiotsi võtad kohe väikese varuga. Vast suurusjärgus 10€ lugu. Täiskomplekti (kõri, tross, otsad jm jubinad ühes pakis) puhul mõtlemist vähem, hind olenevalt asjast ehk 20 .. 35€. Lõikamistel jätad pigem väikese varu ja trossi lõikad ja otsad alles siis, kui kõik on lõpuni timm. Sättimisel tagurpidi keeratud rattal lõpuni nokkimine ilmselt ei toimi, töötavast asjast saad alles ise sadulas olles aimu. Tööristadest ei tohiks muud peale näpitsate, tummisemate lõiketangide (trossists ikka kuidagi läbi närid, aga kõri peaks enam-vähem puhta lõikega jääma ja otsast vaadates O mitte 0 olema), kruvari ja kuuskandi midagi vaja olla.

Kui ketti ei ole 10 aastat vahetatud ja ratast on sihipäraselt kasutatud (aastane läbisõit nii 1000 kanti ja üles), siis tõenäoliselt lähekski hoolduses ühe raksuga kett / kassett / vähemalt 1 esimene hammakas, jupitades ei saa nii vana ja nii uus omavhele enam läbi.

Jants
Ekspert
Ekspert
Kontakt:

Postitus Postitas Jants » 09 Aug 2019, 12:23

sepaonu kirjutas:
09 Aug 2019, 10:36
Fixuses vist ratta korralikum üldhooldus, pesu-regull-määrimine jms 55 raha ja lisanduvad uued jupid, kui soovid neid. Sellist soovi, et jupid jäägu vanad aga olgu nagu uus pole mõtet esitada vist. Ma viisin sinna oma rasvapõletusvoki, et ligiseblogiseb liiga palju, sellele ebakonkreetsele tädile mainisin, et ostsin selle ratta järelturult ja pole see juhus, et iga hinna eest tehke nagu uus. Helistaski vahepeal, et peale pudipadi ka üks hammakas, ütlesin jah, järgi minnes ütles, et me ikka ei vahetanud. No mis mõttes, et ju oli vaja vahetada, helistasid, äkki polnud kohapeal ja ei viitsinud pooleli jätta. Väike hääleke oli sees peale hooldust , üks käik ei töötanud. Kolme päeva pärast ei töötanud midagi. Vaatasin umbes 10 tuubi klippi läbi käikude vahetamise osas ja sain uuesti kõik käima. Ma ei taha ise ratast kruvida, ilmselt viin järgmine kord kuhugi mujale ja ütlen, et olgu perfektne see käiguvahetus. Põhimõtteliselt peaks see fixus olema võimeline kõrge tasemega remontima, omanik ja selle poeg sõidavad seda metsas sõitu, viimane vist pani selle keava ürituse kinni aga ma arvan, et selle jama nimi on lohakus ja laiskus, kolkalinn, vähe liiklust poes, müüme midagi, teeme midagi, kui oma hobi vahel aega jääb.
Oleneb kuhu kauplusesse viisid, häid mehaanikuid igale poole ei jagu. Arvan et parim on hetkel Tln.Mustamäe Fixus, Valdur on endine Spordipartneri mehaanik ja tema teadmistes ja oskustes väga kahtlust ei ole...
Viimati muutis Jants, 09 Aug 2019, 12:26, muudetud 1 kord kokku.

margusl
Ekspert
Ekspert
Kontakt:

Postitus Postitas margusl » 09 Aug 2019, 12:24

Vaatasin nüüd lisaks vahele mahtunud postide arvule sisu ka
wagner kirjutas:
09 Aug 2019, 09:14
/../ kusagil käiguvahetaja küljes on kaks kruvi, mille abil saab seda veidi paremale-vasakule timmida. Käiguvahetaja peab käiguvahetuse järel jääma täpselt õige hammasratta alla, mitte ebamäärasesse asendisse kahe hammasratta vahel.
H & L kruvid timmivad vaid kogu vasakule/paremale liikumise ulatust, st kui need on mööda sätitud, siis ei saa suurimale / väikseimale vahetada või viskab käikari vasakul kodaratesse (või vastu toda kassetitagust plastikketast) või paremalt keti maha. Kui midagi sellist praegu ei juhtu, ei ole vajadust neid kruvasid ka sättida. Indekseerimine ja keti jooks on puhtalt trossipinge ja käigueebli teema.

wagner
Huviline
Huviline
Kontakt:

Postitus Postitas wagner » 09 Aug 2019, 13:06

margusl kirjutas:
09 Aug 2019, 12:24
H & L kruvid timmivad vaid kogu vasakule/paremale liikumise ulatust, st kui need on mööda sätitud, siis ei saa suurimale / väikseimale vahetada või viskab käikari vasakul kodaratesse (või vastu toda kassetitagust plastikketast) või paremalt keti maha.
Tänud, jälle targem. Nende kruvide kruttimine jäi meelde, kui hoolduses mehhaanikut jälgisin - aga ju tegin sellest valed järeldused.

Jants
Ekspert
Ekspert
Kontakt:

Postitus Postitas Jants » 09 Aug 2019, 13:32

Margusele vaidleks natuke ka vastu- vähemalt välimise piirdekruvi täpne reguleerimine on siiski oluline, sellepärast et see tagab ka edasise trossi pinge õige reguleerimise...või sellise õige alguspunkti

margusl
Ekspert
Ekspert
Kontakt:

Postitus Postitas margusl » 09 Aug 2019, 14:08

Jants kirjutas:
09 Aug 2019, 13:32
Margusele vaidleks natuke ka vastu- vähemalt välimise piirdekruvi täpne reguleerimine on siiski oluline, sellepärast et see tagab ka edasise trossi pinge õige reguleerimise...või sellise õige alguspunkti
Ses suhtes nõus - kui asju mõistlikus järjekorras teha, uusi juppe peale laududa või ei ole kohe aru saada, kas käiku paremale piirab kruvi või tross, siis ei ole mõtet ka enne kruvi paika saamist trossi pingutamisega jantida ega sellele suuri lootusi panna.

Lihtsalt vana ehk veninud trossi puhul annab nihkes välimine kruvi endast üsna häälekalt märku, isegi kui kohe paremalt ketti maha ei viska.

seen
Uudistaja
Uudistaja
Kontakt:

Postitus Postitas seen » 09 Aug 2019, 17:02

fred7 kirjutas:
09 Aug 2019, 09:33
Tänud vastamast. Pakun, et kui ratas kuhugi hooldusesse viia, tahetakse poole ratta jagu juppe välja vahetada, kuna ratas on ca 10 aastat vana ja pole vist kunagi hoolduses käinud (GT Avalanche). Olen ise õlitanud-puhastanud.
Mul on kulunud aastas ca 1 kassett ja 2-3 ketti,10 aastaga siis ... Olen vist asjatuid kulutusi teinud?

Kasutaja avatar
Nohik
Guru
Guru
Kontakt:

Postitus Postitas Nohik » 09 Aug 2019, 17:57

Ma kahtlustan, et vahetaja vedru on surnud. Vaatasin praegu oma ratast, ühele poole liikumist tõmbab tross (vist suuremate hamasrataste poole). Teisele poole näib vahetaja vedru tõmbavat, kui trossi tagasi lastakse. Kui liigub väiksemate hammasrataste poole, siis on segane. Aga muidu tundub nagu automaatkast, et koormuse muutusega vahetab käiku.
Ärge käige mu järel, olen isegi eksinud!

Kasutaja avatar
sepaonu
Guru
Guru
Kontakt:

Postitus Postitas sepaonu » 09 Aug 2019, 19:00

Jants kirjutas:
09 Aug 2019, 12:23
Oleneb kuhu kauplusesse viisid,
Eks loomulikult, ma mrtn järgi rapla kohta kommenteerisin, kuna elan ise ka siinkandis. Loomulikult oleks ka korda tehtud, kui paari päeva pärast midagi järgi andis, juhtub ju kõigil tegijatel aga ma ei viitsinud tegeleda sellega, vii, oota jms, kuigi mulle ratta kruvimine ei meeldi saan ma sellega hakkama.
joon jõest, söön jõest

Kasutaja avatar
Evelyn
Uudistaja
Uudistaja
Kontakt:

Postitus Postitas Evelyn » 10 Aug 2019, 18:19

Sepaonu, hahaa :) Ma arvasin, et ainult minuga juhtub seal rapla fixuses seda, et pärast hooldust peab kruvid-käigud-pidurid üle timmima :) Ma vist kolmandat korda ei viitsi enam sinna viia

Kasutaja avatar
fred7
Matkasell
Matkasell
Kontakt:

Postitus Postitas fred7 » 11 Aug 2019, 07:21

seen kirjutas:
09 Aug 2019, 17:02
Mul on kulunud aastas ca 1 kassett ja 2-3 ketti,10 aastaga siis ... Olen vist asjatuid kulutusi teinud?
No eks see sõltub kui palju keegi sõidab ja mis keskkonnas - maastik vs asfalt. Samuti kasutaja kaalust ning jalalihaste tugevusest. Detailide kulumine on sellest erinev.

Vasta

Mine “Meisterdamine, hooldamine ja parandamine”

Kes on foorumil

Kasutajad foorumit lugemas: Registreeritud kasutajaid pole ja 2 külalist