Magamiskoti pesemine

Matkavarustuse ise valmistamine, parandamine ja hooldamine matka ajal ja pärast matka.
Vasta
jaanussepp
Uudistaja
Uudistaja
Kontakt:

Magamiskoti pesemine

Postitus Postitas jaanussepp » 16 Juul 2019, 16:14

Ei leidnud, et selline teema veel eksisteeriks, seega tekitan.

Minu jaoks on tegemist mõneti jätkuga magamiskoti ostuteemale, aga ehk saab see arutelu olema üldisem ning on rohkematele kasu.

Sain siis käesoleva aasta jaanuaris kätte oma erimõõtude järgi valmistatud Cumulus Mysterious Traveller 700 sulgmagamiskoti. Muidu võib igati rahul olla, aga juba peale esimest-teist kasutuskorda oli tunda, et magamiskott on omandanud ebameeldiva lõhna. Eks arusaadav, et matkal on pesemisvõimalused kasinad, aga varasemate sünteetiliste kottidega pole seda probleemi nagu märganud. Praeguseks olen uut Cumuluse sulgmagamiskotti kasutanud kokku seitsmel ööl ning igati teemaks oleks koti pesemine.

Jah, olen kuulnud, et osad matkajad soovitavad kasutada magamiskoti sees lisa õhukest linast kotti, mida siis rahulikult pesta saab. Eks see on omaette teema, mis üks päev ehk püstitada - et kes neid õmbleb, mida silmas pidada jne. Aga hetkel oleks vaja nõu selles osas, kuidas juba lõhnad külge saanud magamiskott võimalikult vähe kahju tehes puhtaks saada.

Cumuluse enda juhend asub siin. Seal on kahel korral mainitud, et nad pigem ei soovita masinas pesta, vaid et oleks hea teha seda käsitsi. Okei, sulgmagamiskoti pesuvahendi saaks Matkaspordist osta ning kodus vannis saaksin pesta ka. Aga probleemiks on kuivatamine. Mitmelt poolt olen kuulnud, et suled imavad tohutus koguses vett sisse, pärast kuivamine võtab päevi ning selle aja jooksul hakkaks kott ilmselt uuesti "lõhnama". Sellist trummelkuivatit, kus kott aeglasel kiirusel ringi käiks ja sooja õhku peale puhutakse, mul pole.

Uurisin ka paarist pesumajast, mis nad sellise koti pesemisest arvavad. Üks ütles, et peseksid ainult minu kirjalikul kinnitusel, et omal vastutusel. Teine koht pakkus, et võivad masinas pesta ning seejärel tootja juhendi järgi trumlis kuivatada, aga kuna tootja masinpesu tegelikult ei soovitanud, siis ka vastutust nagu võtta ei tahaks. Pakuti välja, et üks võimalus oleks mul jah kodus vannis ise pesta, aga "ausalt öeldes, tuginedes oma kogemustele, ei oska öelda kuidas on võimalik seda välja väänata käsitsi, ning märjad suled võivad tekitada halba lõhna pärast - sulgede lahti kloppimiseks oleks vaja kasutada trummelkuivatust, kuid ei sooviks rikkuda tootja juhendit."

Tegelikult ütleb ka Matkasport oma Nikwax Down Wash vahendi kirjelduses, et "3-4 sessoonseid magamiskotte puhasta ja töötle ainult asjatundja juures".

Kas keegi oskab selliseid asjatundjaid soovitada?

Tänud ette

Jaanus

wagner
Huviline
Huviline
Kontakt:

Re: Magamiskoti pesemine

Postitus Postitas wagner » 16 Juul 2019, 16:48

jaanussepp kirjutas:
16 Juul 2019, 16:14
Teine koht pakkus, et võivad masinas pesta ning seejärel tootja juhendi järgi trumlis kuivatada, aga kuna tootja masinpesu tegelikult ei soovitanud, siis ka vastutust nagu võtta ei tahaks.
Puusalt tulistades: ise vannis pesta ja siis märjana kiirelt neile kuivatamiseks viia?

jaanussepp
Uudistaja
Uudistaja
Kontakt:

Postitus Postitas jaanussepp » 16 Juul 2019, 17:34

Kolmandast kohast sain sellise vastuse:
Antud instruktsioon on väga kaheldava väärtusega kuna ei soovitata masinpesu. Mina saan öelda vaid, et higi eemaldamiseks peaks eset pesema 40 c temperatuuril, magamiskotti loomulikult pesumasinas, kahe loputusega. Ja kloppima tennisepallidega kuivatis, et suled ühtlustuksid.

Antud tootja räägib pikka juttu, mis on imelik, ilmselgelt ei saa keegi sulgtäidisega eset käsitsi pesta ega hiljem kuivatada. Meie oleme nõus antud eset pesema, kui lubate pesta tavareziimil (sest vajalik on vee väljaväänamine tsentrifuugil) ja kuivatada trummelkuivatis.

Omapoolset vastutust ja garantiid me ei anna (saame kokku leppida vaid tavapärase, sulgesemete kohase pesutegevuse).
Jah, see variant oli mul vahepeal endal ka mõttes, et kodus vannis pesta ja siis suurde prügikotti ja kuskile kuivatamiseks viia. Aga huvitav, kas peale paaritunnist nõrgumist oleks seal sees veel 5, 10 või 20 liitrit vett?

Metsamyhin
Matkasell
Matkasell
Kontakt:

Postitus Postitas Metsamyhin » 16 Juul 2019, 18:34

Niiskust saanud ja umbselt seisnud sulg hakkabki (kergelt) haisema. Selle vastu aitab kuivatamine ja tuulutamine. Ka jooksvalt matka ajal.

7 korda kasutatud ja juba pesta???

Mul 2 sulekotti, 900g sulge ja vanust 15+ aastat, 300g sulge ja vanust ehk 5 aastat (Cumulus). Kasutanud alati koos siselinaga ja siiani pole pesnud. Siselinad müügil matkapoodides või aliexpressis, ei pea ise õmblema.

jaanussepp
Uudistaja
Uudistaja
Kontakt:

Postitus Postitas jaanussepp » 16 Juul 2019, 18:54

Peale igat kasutamist olen magamiskoti lahtiselt kuivama pannud ning umbes nädala nii hoidnud. Seejärel sellesse suurde hoiustamise võrkkotti. Küll jah, kui ärkamise ja liikuma hakkamise vahele jääb matkahommikul maksimaalselt paar tundi, siis eriti niiskel hommikul selle ajaga ilmselt suurt tuulduda ei jõua. Samuti on juhtunud, et peale matkahommikul kokkupakkimist kulub näiteks 36 tundi enne kui selle kodus lahti tõmmata saan.

Ehk siis kokkuvõttes kuivatamise ja tuulutamise osas ma hetkel ei näe erilisi võimalusi rohkemaks optimeerimiseks kui juba olen teinud.

Mis siselina puudutab, siis kas see ongi lihtsalt lina või ikkagi mingi kotilaadne asi, kuhu sisse poetakse? Sest ma ei kujuta ette, et lihtne lina kuidagi öösel ümber püsiks. Samuti ei usu, et koti moodi asja enda mõõdule sobiva leian - magamiskott sai tehtud eritellimusel originaalist suurem.

Aga jah, fakt on, et pesemist see kott hetkel vajab, nii et ka selles osas kõik kogemused ja soovitused veel teretulnud :)

Kasutaja avatar
sepaonu
Guru
Guru
Kontakt:

Postitus Postitas sepaonu » 16 Juul 2019, 22:20

Ma eelmine aasta pesin cumuluse ära, käsitsi, pesuaineks Granger's Down Wash, vajutasin jõuga veest tühjemaks, rippus, nõrgus, kui kuivemaks hakkas saama, siis käisin ja sakutasin teist aegajalt, mitte mingit jama ei täheldanud. Naine oli täiesti kindel, et oleks võinud masinaga käsiprogrammiga seda teha.
joon jõest, söön jõest

Kasutaja avatar
Tarmo
Ekspert
Ekspert
Kontakt:

Postitus Postitas Tarmo » 17 Juul 2019, 09:24

Ega praeguste ilmadega meie kliimas sulekott peale pesu õues nööri peal ära ei kuiva. Õhuniiskus on suur.

Magamiskoti siselina on jah kotiks kokku õmmeldud, lisaks veel kapuuts. Minul nii puuvillane, kui siidist siselina.
Siidist siselina on kokkupakitult suitsupaki suurune.
Siselina toimib ka lisasoojustusena, samuti saab eriti suure palavuse korral ainult siselinas magada.
...

seeneline
Uudistaja
Uudistaja
Kontakt:

Postitus Postitas seeneline » 17 Juul 2019, 09:54

Enlightened Equipment suleteki/magamiskoti pesemise juhend liikuva pildi formaadis:
https://www.youtube.com/watch?v=oq8t4LeWQoY

Kuna suurele kuivatile ligipääsu ei oma, siis kuivatasin päikselisel ja tuulisel suvepäeval pesunööril mõne tunni järel soputamas käies.
Esimestel tundidel, kui toimus alles tilkumise protsess ja teki asemel oli ebamäärane klomp, siis olid küll pessimistlikud meeleolud valdavad.
HIljem hakkas tasapsisi kohevus taastekkima.
Kuivamiseks läks rohkem kui üks päev.
Pesuaineks oli Nikwax Down Wash
loputades kasutasin Nikwax Down Proof veekindluse andjat aga selle jätaks järgmistel kordadel vist mängust välja.

Lina näide:
https://www.youtube.com/watch?v=QqJBfzYOcEQ
https://dutchwaregear.com/product/quilt-liner/

Õmblemine pole ka väga keerukas, kui on õmblusmasinale ligipääs - puha pikad sirged õmblused mis on sobilikud ka täiesti algajale
ainult kangas on imeõhuke ja see teeb õmblemise pisut keerukamaks

Mina tegin oma kott/linna kangast nimega Argon67
https://dutchwaregear.com/product/argon-67/
+ vastu keha puutudes on meeldiv
+ kokku pakkides on nutsak väiksema apelsini suurune
- kangas on suhteliselt kallis eriti, kui ainult ühe lina jagu tellida (10 USD/yard + transport + toll)
- kohalejõudmine võtab aega, USA-st ~5 päeva küll aga Omniva võib hoida oma laos mitmeid nädalaid

tripp
Ekspert
Ekspert
Kontakt:

Postitus Postitas tripp » 17 Juul 2019, 10:43

Siselina müüb iga matkapood. Mul on, aga ei kasuta.

Mul on kaks Cumulust, pesnud pole kumbagi, kasutanud olen ühte ikka väga palju. Kotid ei lõhna kuidagi.
Üks vanem sulg-kott lõhnab aga küll.

Siin foorumis on üks härra, kes Cumulusi müüb - Tagalatoetuse pealik vist. Tema kirjeldas mulle sulg-koti pesemist. Just et koos tennisepallidega ja masinas. Tundus väga pädev jutt / mees olema. Ehk jõuab ta kunagi selle lõimeni siin :) Või siis otsida üles ja kirjutada privas.

Kasutaja avatar
Nohik
Guru
Guru
Kontakt:

Postitus Postitas Nohik » 17 Juul 2019, 13:22

Enda Trimm Divani viisin esimese hooaja lõpus keemilisse. Ma ei tea, mida seal tehti, sealt tuli kohevana tagasi. Tagantjärgi lõpptulemusena võib öelda, et koti soojapidavus ja kohevus kadusid siiski oodatust kiiremini. Ei oska kommenteerida, kas suurema jälje jättis pakkimine või pesemine.
Pesumasinaga pestes on juhtunud kunagi see jama, et väiksemas masinas ei saa kott keskelt isegi märjaks ja pesuainet ei saa ka välja. Pidin vannis üle pesema ja loputama. Praegu on kodus üsna suur masin ja villapesu režiimis on sellel vett tunduvalt rohkem masinas.
Ärge käige mu järel, olen isegi eksinud!

Bjorn
Huviline
Huviline
Kontakt:

Postitus Postitas Bjorn » 18 Juul 2019, 11:15

Tere,

Kuna pesin oma enda Cumulus Panyam 600 kevadel ära suure suve ootuses, siis panen kirja kuidas ise tegin.

1) Kasutasin Nikwax Down Wash Direct toodet: https://www.nikwax.com/en-gb/products/p ... abricid=-1
2) Pesin käsitsi vannis. Suht tüütu tegevus, sest alguses ei saa kuidagi vett sisse ja pärast ei saa kuidagi vett välja kotist.
3) Tegevusviis sarnane varem kirjeldatule. Mitmekordne loputamine ja "masseerimine", et saada pesuainet välja ja seejärel üleliigne vesi välja.
4) Kuivatasin "resti" peal paralleelselt maapinnaga, samuti käisin kotti soputamas ning "klompe" mudimas korduvalt. Lõpptulemus sai hea. Kuivamine võttis aega julgelt üle ööpäeva sisetingimustes. Uuesti panin kappi pärast 48h möödumist või isegi rohkem.
5) Järgmine kord läheb pesumasinasse vastava parima võimaliku režiimiga mida pakub.

Lõhna ei olnud enne ega pärast küljes, vähemalt mitte ebameeldivat. Küll aga kohevus ei olnud see mis uuest peast, seega ka ilmselt soojuspidavus. Hinnanguliselt oli pesemise hetkeks magatud ca 20 ööd kotis. Tegin "enne" ja "pärast" pildid kotist samas asendis samal pinnal sama nurga alt. Visuaalselt on erinevus näha kohevuses.

See on ka minu soovitus mille järgi pesemisvajadust hinnata. Kui ikka kott enam kohevaks ei lähe nagu alguses, siis tuleb ette võtta. Muidugi kui mingil põhjusel vänge lõhn küljes, siis ka sellisel juhul.

margusl
Ekspert
Ekspert
Kontakt:

Postitus Postitas margusl » 18 Juul 2019, 13:43

Mul on aastast 2011 Alpkiti 3-hooaja Pipedream, vist 700FP . Ja pesuni ei ole seni veel jõudnud, kuigi paaril korral olen selle tagamõttega pesumaju läbi lapanud - peale ühe sünt.koti käsipesu ei kipu seda võimlemist enam ise läbi tegema ja lähikondsed masinad on selle tarvis natuke liiga väikesed. Lehka ei ole märganud. Kogu selle aja olen vast vaid mõne harva erandiga kasutanud kotti koos sisekoti või pika pesu, sokkide ning mütsi/buffiga. Peale pesukordade edasi lkkamise laseb lisakiht suvekuudel lahtise kotiga, st higistamata, magada.

Vasta

Mine “Meisterdamine, hooldamine ja parandamine”

Kes on foorumil

Kasutajad foorumit lugemas: Registreeritud kasutajaid pole ja 3 külalist