Meisterdame nuga, tulerauda...

Matkavarustuse ise valmistamine, parandamine ja hooldamine matka ajal ja pärast matka.
udusiil
Huviline
Huviline
Kontakt:

Re: Meisterdame nuga, tulerauda...

Postitus Postitas udusiil » 09 Mär 2017, 12:01

Sepaonu, mu netiviited olid kõva huumoritaustaga - et mismõttes, et ei saa :)
See et ma puust lusikatooriku suudan kirve abil 10 minutiga välja tahuda, arvestades seejuures konkreetse tüki hingeelu, ei tähenda, et inimene, kel kirves selles mõttes esimest korda käes suudaks sellega ka tunni.kahega hakkama saada. Just katsetasin päriselus.

Aga.. :D

Vahest on mõni kinnisidee, mis närib ja ei lase lahti. Minu puhul on hetkel selleks kirves. Täpsemini võiks isegi öelda, et toore puu töötlemise kirves. Tegelikult on mul kõva plaan (no see veel ei tähenda selle 100% teostumist) teha omale "igamehe" DIY ääs ja selle kirve tegu omal nahal igal juhul ära proovida. Jätame siinkohal kõrvale selle, et mõne kalamehe jaoks sarapuuoks pole ritv ja kõlbab vaid süsinik, ehk minu jaoks on see sarapuuoks ka hetkel täiesti OK tulemus. Igasugu keevisterad jms tõsine värk ei ole kaugeltki perspektiiviks. Ka Westermanni pildil saavutatu ei pea olema esmase juhendamise tulemus.

Hetkel on puhta isetegemise suurimateks takistusteks info, millist süsiniku terase tükki valida ja kirve silma löömise vahendid. Ehk see oleks see esimene samm, millest alustada. Raua plastilisuse tunnetamine ja tera venitamine on juba kogemustes ja "meistri käes" kinni. Erinevalt toorest puust, mis tuleb 80..90% ulatuses ühe soojaga teha, võib raual lasta jahtuda ja seda järgmisel, ülejärgmisel või sootuks mõnel muul päeval edasi teha.

Kokkuvõttes, kas sepaonu arvab, et ühte risttahukasse silma löömine ja mingisugusegi ähmase kuju andmine võiks sellise ürituse raamidesse sobida? Ma ei eelda, et terava või isegi millegi valmis kujulise tükiga pärast uksest välja jalutaks, vaid see oleks n.ö. käivitusabi.

Parimat

Kasutaja avatar
sepaonu
Ekspert
Ekspert
Kontakt:

Postitus Postitas sepaonu » 09 Mär 2017, 18:07

arvab, et ühte risttahukasse silma löömine ja mingisugusegi ähmase kuju andmine võiks
jne
Ega ma ei tea, ma pole teid päris elus näinud, kõik on võimalik, kirve tegemine ükskõik kuhu maani, kuhu jõuab ajaliselt, kuhu keegi suutlik on, väga suutlik võib asja ka valmis teha. Igal juhul, kui inimene mingisugust koordineeritud tegevust juba teeb kätega, siis tal eeldused paremini hakkama saada oluliselt suuremad, kui sellel, kes midagi ei tee. See kuhugi kindlalt jõuda pole tegelikult oluline finish. Olulisem on asjadest aru saada, misiganes asjadest, sa võid päevi netis surfata ja ikka mitte millestki aru saada, kuna sa ei tea ju millist tuuberit uskuda, ei eralda tõde ja vale, maakas näitab ja seletab, saate põhilised töövõtted, saate kohe teha, saate ülevaate ja kogemuse. Midagi karta ega põdeda pole vaja. Osadele küsimustele pole ainuvastust, on variandid ja valikud, kõigeõigemat nuga ega kirvest pole olemas, on olemas lemmikud.
Ma seletan selle keedetud tera asja ära. Kui pehmest terasest kirve keha teha, siis on lihtsam teha, püsib kauem sepistamistemperatuuril, lihtsamalt modelleeritav, igaühel on teda sepikojas, igalt poolt, ka vanarauast leiad teda, igalt poolt saad osta, odav, pole ka nii tundlik unustamisele, natuke hakkab kuskilt servast põlema, pole hullu, ühesõnaga lihtsam teha. Aga, kogu see hea ja odav ja lihtne jms põrmustub, kuna pärast tuleb tera jaoks sobivat terast killuke sisse keeta. Söetulega kirve keetmine on enamusele seppadelegi peavalu.Tera pehme raua sees kaitstud, võib oluliselt kõvemaks karastada, kui ühetükikirve, lihtsam teritada jms. Kui nüüd kogu kirves teha teraks sobivast terasest, siis keerulisem teha, hakkab natuke rohkem vastu, tähelepanelikum tuleb olla, kuskilt nurgast hakkab põlema/keema, võibki puuks olla aga igaüks saab sellest tehtud, pole vaja keeduoskust ja karastus tehakse astmeline, ehk mingi osa terast karastatakse, siis on nn üleminekuosa ja varrepoolne keha jääb pehmeks. Kui sellest vene u8-st teha kirvest, siis pole vaja ka nooreperelaenu võtta, kaks euri kilo, mingite muude teraste puhul tuleb natuke mõttesse jääda, et kui teda palju läheb, et kas on ikka vaja, täiesti tavaline, et tööriistaterased maksavad 7-15 jurtsu kilo.
Kui koht olemas, siis täiesti vabalt võib omale sepikoja või sepistamiseks sobiliku nurga kuskile teha ükskõik, mis põhjusel, midagi nokitseda, midagi teha endale või sõpradele, teraapiaks vms Tulete, vaatate, küsite, enamus asju väga lihtsad omal teha, kõik sepikojad ju ehitatakse ise, kõik tööriistad tehakse ise. Oma sepikoja või nurga tegemisel on kõige suurem kulu aeg, hobikorras tehes võib seda kui teraapiat võtta, kus raha ei loeta, leivaks tehes muidugi teised jutud. Päris ilma ostmata muidugi pada ei ehita.
Seda kirve kinnisideed ma ei vaidlusta, olgu põhjused ükskõikmillised, selle ma tahan asjaga pole mõtet võidelda. Miks ja mida teha tuleb enda sees läbi mediteerida. Endale on isetegemiseks mitmeid põhjuseid, esimene loomulikult ego poolt välja öelduna - no mind ei koti, mis maailmas juba olemas on, ma teen ise ja teine põhjus on see, et ma tahan, et see oleks selline. Ühe landimeistri sõnakolks oli siuke, et milleks teha lant, mis on juba poes olemas, selle saaks ju osta. Eks sellel, kes saab ostetud kraamiga hakkama on lihtne, mul sõber puukoi lööb mingi jubeda vene kirvega ja lõikab sinise moraga oma puidu ja põdrad, väga ebastiilsed tööriistad, hoiab kaltsu sisse keeratuna, ometi sigateravad ja asjad tulevad kiirelt ja veatult.
https://puupank.ee/fileadmin/_processed ... 0ac8aa.jpg" onclick="window.open(this.href);return false;
joon jõest, söön jõest

Kasutaja avatar
sepaonu
Ekspert
Ekspert
Kontakt:

Postitus Postitas sepaonu » 14 Mär 2017, 22:28

osalesin täna sellel üritusel
http://matkafoorum.net/download/file.php?id=1566&t=1" onclick="window.open(this.href);return false;
ja nentisime mõlemad naisega, et Mauri Kiudsoo sõnavõtt oli ülihuvitav ja põhines selgitustel, et mida saab järeldada muistsete aardeleidude ja rauasulatuskohtade järgi. Ma olen umbes 20aastat tagasi Peetsi samalaadset musterterase loengut kuulanud, kus seda rauasulatuse teemat samuti lahati aga nüüd on teadurid niipalju targemaks saanud ja üheskoos nõidunud igas põhjamaas, et viikingiaja reaalne nihutamine ajaloos on täiesti võimalik paari aasta pärast, kuna fakte on järjest rohkem.
Pommuudis oli ka see, et ühes viimase aja leius sisaldus soomaagist sulatatud pätsikesi ehk toorikuid, mis olid siis selleaegne valuuta ja eestist rändasid nad põhiliselt gotlandile, mis oli tolleaegne sepistamisekeskus. Soomaagist sulatatud pätsikeste keemiline analüüs ennem konserveerimist koos teadlastepoolsete kommentaaridega peaks avalikkuse ette jõudma umbes aastapärast. Ennem seda suuremat leidu on olemas ainult üks soorauapätsike ja põhimõtteliselt on teada, et ta sisaldas mangaani/eesti soomaak sisaldab, mis on siis hea asi. Tõnu midagi uut ei öelnud, vana jutujoru, et aega pole ja sepatööst endiselt eemaldumas aga ta on lihtsalt mõnus ja võis vanu tehtud asju vaadata ja jutustada.
Kes 18dal plaanib läbi astuda, siis 11-17.30 ja link on siin
http://kaart.delfi.ee//?bookmark=b92ae5 ... d91b5d396a" onclick="window.open(this.href);return false;
ja kes ära eksib või tahab miskit täpsustada, siis mul taskus 5030657
joon jõest, söön jõest

Kasutaja avatar
sepaonu
Ekspert
Ekspert
Kontakt:

Postitus Postitas sepaonu » 18 Mär 2017, 17:46

Mitte keegi täna segamas ei käinud mu tavalist tööpäeva ;) , sain oma sepissõrmuste päeva rahulikult lõpuni teha ja teenisin raha aja ja raha raiskamise asemel, mis on ju positiivne 8-) Igat netipudrutamist ma loomulikult edaspidi ei kuula. Nagu kalastuspoole peal öeldakse - õpetaja on valmis, kui õpilane on valmis.
joon jõest, söön jõest

Jants
Ekspert
Ekspert
Kontakt:

Postitus Postitas Jants » 20 Mär 2017, 12:00

Seda ju oligi arvata et huvilised pole veel valmis selliseks ürituseks...pole teemat
veel enda jaoks läbi mõeldud... Sama asi minu endaga ka...tehniliselt küljest on kõik olemas et mõnel õhtul veidi raua tagumist harjutada aga kuna muid projekte ja huvisid on ka siis hetkel on õhin kadunud ja suundunud hoopis muudele käimasolevatele projektidele...näiteks treeningjalgratta koostamisele.

Kasutaja avatar
sepaonu
Ekspert
Ekspert
Kontakt:

Postitus Postitas sepaonu » 20 Mär 2017, 17:44

Profid peavad oma noad tähtajaks valmis saama, hobimeestel aega küll 8-) , hobiga tegeled siis, kui tuju on, paar nädalat tagasi oli meeles puukoile helistada, et vaataks mulle juurepaha tükke, eks rohkem hakkab aru saama, kui lihvpind teha ringiratast, et kusmaani mingi muster ulatub, praegu sae alt tulnud aga paremini saab aru praegugi, kui kergelt märjaks teha, ma ühel klotsil tõmbasin märja nuustikuga üle, siukest pisitäpilist kutsutakse linnusilmapahaks.
pahad.jpg
joon jõest, söön jõest

Kasutaja avatar
REGA1872
Moderaator
Moderaator
Kontakt:

Postitus Postitas REGA1872 » 06 Juul 2017, 10:53

Juhtusin eile juhuslikult History peal sellise seriaali otsa nagu 'Forged in Fire' (4 osalejat sepistatavad eri stiilides nuge jm tapariistu ning siis katsetatakse nende vastupidavust) - kuna tegu ikkagi meelelahutusega, siis ega ta väga palju aega sepatööle endale ei pühendata, aga muidu oli täitsa vaadatav asi muu sealse ostan-müün-kahetsen prahi hulgas.
http://www.history.com/shows/forged-in-fire
https://www.youtube.com/results?search_ ... ed+in+fire

Zulu
Uudistaja
Uudistaja
Kontakt:

Postitus Postitas Zulu » 06 Juul 2017, 18:11

tervist

Paneks ka märgi maha. Olles ise keevitaja siis sepatöö vastu on ka huvi suur. Kui kunagi peaks toimuma eelmisel lehel kirjutatud nn üritus siis võimalusel oleks ka käpp.

Kasutaja avatar
ullivilli
Guru
Guru
Kontakt:

Postitus Postitas ullivilli » 06 Juul 2017, 21:56

REGA1872 kirjutas:
06 Juul 2017, 10:53
Juhtusin eile juhuslikult History peal sellise seriaali otsa nagu 'Forged in Fire'
Väga tore ajaviite sari.
Kui Hiiumaal metsandust õppisin vahtisin enamus järjest ära.
Jänkis suurt keegi söel miskit ei tee ja kõik gaasi peal.
Küll aga on seal serjaalis mõned tegijad mehed ka, kes reaalselt teavad mida nad teevad ning on suutelised ükskõik millistes oludes eesmärgini jõudma.
Päris amüsantne oli vaadata kuidas üks Hawailane vms sati pannist ääsi tegi, kuna grillist tehtud ääs jäi liiga väikeseks.
Natukene metsa poole.
http://www.minemetsa.ee http://www.ripptelk.ee - Hennessy, Tentsile, DD hammock, Rootsmann rippvoovid, Sawyer veefiltrid ja kõikvõimalik matkavarustus.

Kasutaja avatar
sepaonu
Ekspert
Ekspert
Kontakt:

Postitus Postitas sepaonu » 02 Aug 2017, 09:50

Ma sügavalt kahtlen, kas vanaema pannkookidest rääkides ikka omatehtud pannkoogid paranevad 8-) Selle forgedinfire vaatamisega on sama lugu, nagu siinse mölaloenduriga, paned palju ja segast ja robot teeb sust experdi või guru ja sinu matkaoskused suurenevad koos auastmega 8-) , ühtlasi võib palju noategemismaterjale läbivaadanu ka anda juba hinnanguid , nähtud tähendab ju tehtud 8-)
Tegin ühe kõvera omale ja klõpsasin mõne pildi, kui meeles oli

Tupe ääre tagasipainutus, põhimõtteliselt võib ka pesupulki kasutada
n11.jpg
Niiti on keskmise tupe jaoks vaja umbes niipalju, kui kahe sirutatud käe vahele mahub, mõlemasse otsa nõel, niit nõelasilmast läbi, nõel lühemast niidipoolest läbi, silmus nõelale kaela.
n2.jpg
Õmblemine ise on lihtne, tavaline lauanuga joone märkimiseks, tavaline lauakahvel sammu märkimiseks, naaskel ja niitnõel
n3.jpg
Liimimine peale õmblemist ei ole kohustuslik aga hoiab koos seda soont
n4.jpg
Noa võib koostada sajal eri moel, ma tegin selle ilma ühegi moodsa pitskruvi või rakisetta, noatera kruustangide vahele, rootsu peale jubinad koos liimiga ja kohe neetisin ära ja jätsin kuivama. Sellega võib kaasneda see, et pärast leiad siit ja sealt kümnendikke ebatäpsust jubinate omavahelisest mittesobindumisest, mis on kosmeetiline viga. Nende vigadega on mu meelest ka selline asi, et täiuslikkus on väga aeganõudev ja lõputu töö ja midagi, mida saab alati parandada.
n1.jpg
Vahepeal nägi selline hele välja. Polnud plaanis aga kuna ma tegemise ajal uurisin ilmateadet tundrasse minekuks ja koledat pilvisust, tuult ja padukat lubas, siis tegin viimasel hetkel valguse märgi , no praeguseks oluliselt paranenud ilmateade 8-)
n10.jpg
Mulle omale saami noale iseloomulik tuppe uppumine meeldib aga jätsin sellel terakese kõrgemale kabja. Sõlm vööpaelal on mul alati pidanud aga seekord tegin sellise lahenduse.
n6.jpg
Tüüpilise nahaniblaka tupe tipus jätsin ära, kuna suht tihti lennukanöör jääb selle taha kinni, konkreetne maaka lõpetus - üleliigne noaga maha 8-)
n8.jpg
Sai siuke.
n5.jpg
joon jõest, söön jõest

Jants
Ekspert
Ekspert
Kontakt:

Postitus Postitas Jants » 27 Nov 2017, 23:39

Muideks kas keegi teab kas Eestis liigub ka Kydex või analoogset termoplastikut, mida saaks kasutada sarnaselt nagu siin videos? https://www.youtube.com/watch?v=LWunm1GV9qU

hiigelpohl
Uudistaja
Uudistaja
Kontakt:

Postitus Postitas hiigelpohl » 28 Nov 2017, 09:42

Ma olen siit kydexit tellinud: http://brisa.fi/kydex-parts/kydex.html

Eestist pole leidnud

Kasutaja avatar
scabere
Matkasell
Matkasell
Kontakt:

Postitus Postitas scabere » 28 Nov 2017, 20:03

Plastispets vennas mul uuris ja ei leidnud kohapealt Eestist ei kydexit ega analoogi. Seega netist tellimine on lahendus.

Jants
Ekspert
Ekspert
Kontakt:

Postitus Postitas Jants » 28 Nov 2017, 23:48

Üllatavalt kallis kraam on... Siin ikka pole nii et tellid pataka ära ja siis hakkad mõtlema et mida sellest teha...iga tükk on hinnas.
Tundub et kõige soodsamalt tuleb Alist https://www.aliexpress.com/w/wholesale- ... 1128132419
Hind on lähedane Brisas pakutavaga aga soomlased tahavad 10 eurot saatmise eest lisaks...

Kasutaja avatar
Nohik
Guru
Guru
Kontakt:

Postitus Postitas Nohik » 29 Nov 2017, 20:41

Kas kuumkahanevast lindist ei anna midagi sellist kavaldada?
All engineers are cyborgs

Jants
Ekspert
Ekspert
Kontakt:

Postitus Postitas Jants » 29 Nov 2017, 23:56

Ma isegi ei tea, mis asi see on...miski torutööde materjal?
Alternatiive põhimõtteliselt on, Youtube on täis videoid PVC torudest tehtud noa või kirve vutlareid...näiteks see https://www.youtube.com/watch?v=lUvhPKXu0BM Aga mulle paistab et see ei jääks ilus...
Sihukese tummise teraga survival nuga on siis see mis peaks saama tulevikus tupe...nahaga ei viitsiks jännata, ja ega vist ei sobiks ka.

Kasutaja avatar
Nohik
Guru
Guru
Kontakt:

Postitus Postitas Nohik » 30 Nov 2017, 12:26

Ma pole vist iluekspert, needid on teisel kenamad võib-olla.
Kui värv peab must olema, siis peenemat toru peaks mustana olemas olema.
http://www.kalake.ee/magevesi/seadmed/f ... 05-20.html

fred7
Huviline
Huviline
Kontakt:

Postitus Postitas fred7 » 30 Nov 2017, 18:01

Kui välimust taga ajada, siis saaks sellele PVC-le naha peale kleepida ja näiteks siis alles kokku neetida.

PS:
Tallinnas müüakse damaskusest terasid:
http://www.erald.ee/myyk/myyk.htm
20 euri peaks päris hea hind olema sellisest materjalist toorikule?

fred7
Huviline
Huviline
Kontakt:

Postitus Postitas fred7 » 30 Nov 2017, 21:17

fred7
Huviline
Huviline
Kontakt:

Postitus Postitas fred7 » 30 Nov 2017, 21:55

Kas kusagil müüakse damaskus-terasest metallitükki, millest saaks ise noa valmis käiata?

Kasutaja avatar
Nohik
Guru
Guru
Kontakt:

Postitus Postitas Nohik » 30 Nov 2017, 22:56

Kasutaja avatar
sepaonu
Ekspert
Ekspert
Kontakt:

Postitus Postitas sepaonu » 30 Nov 2017, 23:39

Ma ei oska nende eraldi müüdavate musterterase terade kohta midagi öelda, pildi ja mingi tootekirjelduse järgi ei saa lihtsalt midagi kosta. Hea toon musterteraste ja üldse terariistade puhul on öelda millest täpselt tehtud ja mis on kõvadus HRC-des. Loomulikult on ka tähtis, et kas öeldu vastab tõele. 8-)
Iseendast sellise kirjeldusega teras olemas
http://www.terasrenki.com/en/product/su ... yer-steel/
ja iga soovija võib seda osta. Maakeeli on ta tehtud nii, et tera koosneb sellisest paketist, et keskmine osa(I) lihtsalt roostevaba teras VG10 III ja külgede peal musterteras. Nii, et sellisest paketist müstilisi musterterase lõikeomadusi ei leia 8-)
Ise võib loomulikult osta misiganes terast, ka musterterast ja kujundada misiganes terariista oma kätega aga siis tuleb ka termika ehk stabiliseerimine-karastamine-noolutamine omal teha, kuna teraseid müüakse stabiliseeritult. Osade terastega ei saa kodustes oludes ise hakkama, mina ei saa samuti , kuna termika on nii keeruline, pikad hoidmised väga kõrgel ja täpsel temperatuuril jms probleemid. Isetegijal oleks mõistlikum valida selline teras, et saab ise hakkama algusest lõpuni või siiski otsustada valmis tera osta ja elada ennast välja käepideme ja tupe tegemise juures, kus on samuti piisavalt võimalusi teha midagi omanäolist võrreldes masstoodangu või kellegi kindla mudeliga.
joon jõest, söön jõest

fred7
Huviline
Huviline
Kontakt:

Postitus Postitas fred7 » 01 Dets 2017, 11:31

http://www.erald.ee/myyk/myyk.htm
Huvi pärast küsisin sealt nende damaskus terade kohta ja sain vastuseks, et keskmine lõikav kiht on kiirlõiketerase omadustega, kõvadusega 62...62 HRC, kõvem kui süsinikterasest terad. Välimised 16 kihti on roostevaba teras. Toodetud Jaapanis.

Jants
Ekspert
Ekspert
Kontakt:

Postitus Postitas Jants » 01 Dets 2017, 22:52

Arvan et alustada on parem lihtsatest asjadest ja terastest...

Sain oma tera ka põhimõtteliselt valmis
Pilt
Rohkem viimistleda ei viitsi kuna lintlihvijaid ja muid tööd kergendavaid masinaid ei ole...käsitsi liivapaheriga nühkida suht nüri töö.
Tehtud sai 4mm paksusest miskist höövli terast. Et töötlemiseks pehmeks saada viskasin öhtul ahju küttes hõõguvatele sütele ja lasin jahtuda koos sütega. Seejärel puurisin ja viilisin ja lõpuks karastasin magneti järgi(kuna õiget terase marki ei tea) sooja õli sisse. Kolm katset oli, kuna lõiketera jäi millegipärast kõvem kui selg siis mõtlesin et äkki ikka saab ühtlasema karastuse ja proovisin uuesti. -Aga ei saanud... Lõppkokkuvõttes jäi lõiketera päris kõva ja viil peale ei hakka. Noolutasin tund aega 200 kraadi. 250 oleks võinud panna, aga hirm oli et äkki rikun ära ja peab uuesti karastama hakkama.
Järgmiseks saab Youtube videoid uurida ja paracord nööri punumise tehnikaid harjutada...

Vasta

Mine “Meisterdamine, hooldamine ja parandamine”

Kes on foorumil

Kasutajad foorumit lugemas: rundll ja 2 külalist