Meisterdame nuga, tulerauda...

Matkavarustuse ise valmistamine, parandamine ja hooldamine matka ajal ja pärast matka.
Jants
Ekspert
Ekspert
Kontakt:

Re: Meisterdame nuga, tulerauda...

Postitus Postitas Jants » 04 Dets 2017, 23:02

Lõpuks tuli välja selline
Pilt
Proovisin terale patinat peale teha ja välja kukkus selline muster.- Ei teagi, kas on ilus või mitte...ütleme omapärane...

s6dur007
Uudistaja
Uudistaja
Kontakt:

Postitus Postitas s6dur007 » 06 Dets 2017, 15:09

Väga šeff näeb välja igastahes. Oleks endal aega ning oskusi, prooviks samuti :)

Kasutaja avatar
fred7
Huviline
Huviline
Kontakt:

Postitus Postitas fred7 » 08 Dets 2017, 09:31

Samad sõnad. Vanast höövliterast noakuju käiamise ja viilimisega saaks ehk enamvähem hakkama. Aga edasi... karastamine, magnetiga jändamine, noolutamine .. oijah.
wiki:
Noolutamine on eelnevalt karastatud terase kuumutamine kriitilisest punktist madalama temperatuurini, hoidmine nimetatud temperatuuril ja jahutamine.
Noolutamine tõstab karastatud terase kõvadust, sitkust, plastsust ja vähendab sisepingeid.
Tuntakse kolme noolutamise liiki: madal noolutamine, keskmine noolutamine ja kõrge noolutamine.

Kasutaja avatar
sepaonu
Ekspert
Ekspert
Kontakt:

Postitus Postitas sepaonu » 25 Jaan 2018, 16:12

Panin ühe fileerimisnoa kydexi sisse, 3mm neete kasutasin, neetimisraudasi siukesele toruneedile polnud muidugi, neetisin kärni ja torniga.
j1.jpg
joon jõest, söön jõest

Kasutaja avatar
sepaonu
Ekspert
Ekspert
Kontakt:

Postitus Postitas sepaonu » 17 Veebr 2018, 16:30

Ma arvan, et pealkirja lõpus olevad kolm punkti lubavad ka muid nikerdusasju siia panna ja pistan siia sõbra viimase üllitise ja minu kaasaaitamise osa oli see, et kui ma esimese proto sain, siis vingusin, et a miks toide niuke, a teist laadset kasutada ei saa, miks see ots niuke ja miks karpi pole jne 8-)
https://www.youtube.com/watch?v=lGrT8Uo ... e=youtu.be
igal juhul saan vingumise eest viimase mudeli ja kellel jõud peale hakkab, see võib omale talveprojektiks võtta, vendi enda hind alis umbes euri ümber.
joon jõest, söön jõest

Kasutaja avatar
Nohik
Guru
Guru
Kontakt:

Postitus Postitas Nohik » 17 Veebr 2018, 17:44

Tänud, ma just mõtlesin, et sellist 5v pealt töötavat venti on vaja. Madratsipumbad, mis leidsin, olid kõik 12v pealt.
sepaonu kirjutas:
17 Veebr 2018, 16:30
Ma arvan, et pealkirja lõpus olevad kolm punkti lubavad ka muid nikerdusasju siia panna ja pistan siia sõbra viimase üllitise ja minu kaasaaitamise osa oli see, et kui ma esimese proto sain, siis vingusin, et a miks toide niuke, a teist laadset kasutada ei saa, miks see ots niuke ja miks karpi pole jne 8-) ...
igal juhul saan vingumise eest viimase mudeli ja kellel jõud peale hakkab, see võib omale talveprojektiks võtta, vendi enda hind alis umbes euri ümber.
All engineers are cyborgs

Kasutaja avatar
sepaonu
Ekspert
Ekspert
Kontakt:

Postitus Postitas sepaonu » 24 Veebr 2018, 20:35

tegin sarvejupisabadega moodsaid tuleraudasi, ühe sõbra nimi on kuusik, nimi sai siis sedapidi kirjutatud
tr1.jpg
joon jõest, söön jõest

Jants
Ekspert
Ekspert
Kontakt:

Postitus Postitas Jants » 26 Veebr 2018, 00:15

Mis sellel kriipsujukul käes on? Kahv? ...Või vasar?-Thor? :)

Kasutaja avatar
sepaonu
Ekspert
Ekspert
Kontakt:

Postitus Postitas sepaonu » 26 Veebr 2018, 09:29

Ma vaatasin netis ruunikivide ja saamide sümboleid ja mulle see kriipsujukustiil sobis, põhimõtteliselt selle pildi peal olevaga manipuleerisin
v12.jpg
v12.jpg (59.58 KiB) Vaadatud 762 korda
Mul mingit sügavamat graveerimiskogemust pole aga luuga/sarvega on minu meelest nii, et kui käsiriistadega(stihhllitega) lõigata , siis peab peente joonte eristumiseks olema luupind kõva(hea/sobiv algmaterjal), võimalikult valge ja kõrgpoleeritud ja ilmselt on vähe neid, kes suudaksid ilma luubita graveerida. Käsigraveerimise koorekiht on saami nugade sarvest tuped.
Suvalisele halliga segamini olevale sarvele ei jää ükski triip või sümbol dremeliga väga veenev, vabariigi aastapäeval naisele tehtud kaheksakanna katsetus, ikkagi rahvuslik sümbol 8-) ja võiks meil ka rohkem igas käsitöös kasutust leida.
v13.jpg
joon jõest, söön jõest

Kasutaja avatar
sepaonu
Ekspert
Ekspert
Kontakt:

Postitus Postitas sepaonu » 04 Mär 2018, 22:11

Nuga on FT tüüpi aga kuna süsinik ja ilus pahatükk sattus olema, siis freesisin dremeliga puidu sisse , et käepide oleks puhas pahk, needid roostevabast, puiduosa immutatud õliseguga ja peale vahade segu. Ise olen selle lihtsusega rahul.
vv2.jpg
vv1.jpg
joon jõest, söön jõest

Jants
Ekspert
Ekspert
Kontakt:

Postitus Postitas Jants » 04 Apr 2018, 22:28

Väga ilus.
Ma ei mäleta kas ma olen seda juba küsinud aga...kes sind kasepaha, karjala kase jms. puitmaterjaliga varustab? Ise käisin aastaid tagasi Laagris miski väärispuidu müügi firma laos uurimas ja pakutud väike karjala kase prussijupp hinnaga 70 euri võttis tol korral huvi sellest materjalist midagi enda lõbuks teha...

Kasutaja avatar
sepaonu
Ekspert
Ekspert
Kontakt:

Postitus Postitas sepaonu » 04 Apr 2018, 23:45

Kvaliteetmaterjal pole odav, ma plankudest eriti ei tea aga ma sõbra käest päris suuri pahkasi ostnud kunagi sepistele aluseks ja mõnda saega ka hakkisin, et mis seal sees on, väga ilus ja väga palju pragusi kah 8-) No ei taha ise otsida, las spetsialistid otsivad mulle, praod jätku omale. Ma haiglaselt ei vahi ühte soome noategijate pesa aga vahest seal vilksatab 10korralikku pidemetoorikut / umbes 40-60 vahemikus, mis on mu meelest ok hind. Brisast saab ilmselt midagi ja siit ka
https://www.knifedreams.com/epages/knif ... materiaali
Eestis ühte ilusat pahatükki omale jube raske osta/hankida. Sõber ei taha kah ära anda seda ühte, kuna on juba näha, et viitsid tegeleda, siis ilus tuleb ja hakkab peale, no ei tea, ma siin mõtlesin, et. 8-) jne. Kellegi sellise käest, kes igapäevaselt pahaga tegeleb, no temaga see jama, et ükskõik, mis see noa toorik ka maksaks, pigem talle tüli, jant ja peavalu, keegi tuleb, räägib, helistab, keerutab käes, jälle räägib. Sõber kah töökojas maksab igale meistrile 25€ tunnis + kohvi 8-) , kuna töö seisab aga seisku, sõbrad tuleb välja kannatada.
Nagu mu viimasel pildil, siis need pisikeste täppidega juurepahad kõik, hellitusnimeks on linnusilmapahk. Mitmetel puuliikidel leiab ilusaid juurepahkasi. Lihtsalt ilusat puud oluliselt lihtsam saada. Mul kodus pahatükke, sepikojas tükke, üks korralik plank kah, kust serva pealt saab näpistada, toorikuid on ka mingi jagu, mul sõber tegeleb pahaga, a mul pole mõtet seda kontakti anda, niikuinii asjast asja ei saa teiste puhul. Oluliselt lihtsam on, kui sobib selline variant, et paned mitmest tükist kokku, naha või plastitükid vahele amordiks ja kontrastiks. Teinekord võid ette helistada ja sobrama tulla, kui raplakandist läbisõidul oled.
joon jõest, söön jõest

Kasutaja avatar
sepaonu
Ekspert
Ekspert
Kontakt:

Postitus Postitas sepaonu » 09 Juul 2018, 21:19

Ma talvel korra jäin mõttesse, et prooviks saami nuga teha aga takerdus mitme asja taha, korralik kõva ja valge luu, suht suurt tükki vastuvõtvad pöördkruustangid, stihlid ja suur valgustusega luup ja loomulikult natuke teadmatuse hirmu olid natuke palju korraga 8-) aga kui sa otsid mingeid asju ja ei leia, siis vahest leiavad asjad su ise üles ja täna sain uue projekti omale ;) Sõber astus läbi, et kle ma siin mõtlesin, et natuke prses, et äkki tahad omale. Oli kunagi kellegagi vahetuskaupa teinud ja väidetavalt tema käes katki läinud. Ma ise pakuks, et esimene katkiminek hakkas toimuma juba noarootsu neetimisel, sest tera on ilmselgelt üle karastatud ja ilmselt pole ka noolutatud. Sarveosa tupel ühe külje pealt liimist lahti, roots kolmeks jupiks, tagumine neetimisalune või pealne jubin kadunud. Kogu noa olemus on hea, on kujus ebasümmeetriat ja ebatäpsust aga kokkuvõttes siiski hea. Tipptopp luulõige ja nahatöö. Tupp on kõvendatud nahk ja noakäepidemega nagu sukk ja saabas, viimane lõpp läheb konkreetse klõpsuga.
n3.jpg
n2.jpg
n1.jpg
n4.jpg
joon jõest, söön jõest

Kasutaja avatar
sepaonu
Ekspert
Ekspert
Kontakt:

Postitus Postitas sepaonu » 18 Juul 2018, 19:30

Tupe sarve ja nahaosa ühendus kah logises, võtsin lahti, liimisin uuesti. Ilmselt oli originaalis käepidemel rootsu peal mingi kattekork, rootsu auk oli jube viltu ja ainuke võimalus seda varjata oli sarvest kork katteks peale liimida. Ma ei hakanud seda tegema, tegin needialuse valgevask klotsi ja natuke hämasin selle tsentreerimisega. Tupe sarveosa liimisin ilusti kinni aga ma ei välista, et kunagi võib see uuesti lahti lüüa, kui mingi sarve pinge on sees, kui oli lihtsalt viletsalt liimitud, siis ju ta jääb. Tera tegin teise kujuga, natuke oli kompamist ja aretust, kuni ära mahtus. Üldine pesu käepidemele ja tupele ja uus vahatus. Üks nuga jälle päästetud sahtlipõhjasurmast 8-)
n5.jpg
n6.jpg
n8.jpg
n7.jpg
joon jõest, söön jõest

Vasta

Mine “Meisterdamine, hooldamine ja parandamine”

Kes on foorumil

Kasutajad foorumit lugemas: Registreeritud kasutajaid pole ja 1 külaline