Meisterdame nuga, tulerauda...

Matkavarustuse ise valmistamine, parandamine ja hooldamine matka ajal ja pärast matka.
Jants
Ekspert
Ekspert
Kontakt:

Meisterdame nuga, tulerauda...

Postitus Postitas Jants » 04 Veebr 2017, 12:08

sepaonu kirjutas:Sellele
http://metallicheckiy-portal.ru/marki_metallov/sti/9XS" onclick="window.open(this.href);return false;
toetudes hakkab asi läbikarastuse poole pealt halvemaks minema juba alates 15mm. Ma olen väga vähe kokku puutunud keeduvorstimõõdumahtudega karastusel, pigem suitsuvorstijupid. Plaati on ääsi peal väga paha kuumaks saada, kui on piisavalt tuulevõimsust, siis maetakse söe sisse üleni, kui ääs väike, siis pannakse plaadi peale puutükk/klots peegliks.
See alasi kõvadus ja siledus on mööduv paanikahoog ja kokkuvõttes mittevajalik, kõveruse põhjused on haamri pool ja korraga tegeletakse väga väikse/lühikese osaga sepistatavast detailist, sirge detaili tegemiseks ei ole vaja supersiledat ja loodis alasit. Kui alasi on täiesti pehme ja mingi aja möödudes annab natuke järgi, siis saab pealekeevituselektroodidega arstida seda kohta.
Oma mingi sepatöönurga tegemisel alasi kõrgus, kaugus tulest ja kindel alus on tähtsad asjad. Kindel alus on puupakk, mingitel juhtudel liivatünn, kõik peab liibuma ja midagi ei tohi logiseda. Mul omal tina alla valatud alasile paku peale.
Liiga pehme jah...et haamriga peale löödes mõlk sisse tuleb, tundus kummaline. Võrdluseks mäletan et lapsepõlvekodus olnud suur sepaalasi oli pealt nii kõva et ennem lõi haamri pea kildudeks kui mingi märgi sinna jätta õnnestus.
Hiljem sain targemaks et isegi omaette nimi selliste alasite iseloomustamiseks välja mõeldud- ASO ehk Anvil Shaped Object, alasi kujuline objekt

Kasutaja avatar
sepaonu
Ekspert
Ekspert
Kontakt:

Re: Meisterdame nuga, tulerauda...

Postitus Postitas sepaonu » 04 Veebr 2017, 13:13

Sellega on selline asi, et haamriga üldiselt ju otse alasisse ei lööda, ikka läbi kuuma või läbi külma raha mõjutatakse alasit ja see on ebaoluline mõjutus. Nagu iga muu tööga, metsikult tehes lõikeid lõikelauda, puid raiudes on oht, et raiumispakk läheb ka pooleks jms on energia raiskamine ja tööriistade kulutamine. Sepistamise poole pealt on kõva kulutaja igasugune raiumine, käsimeisliga, alasimeisliga, tark jätab viimase matsu löömata, et haamer ja meisel või meisel ja alasi kokku ei saaks. Sellega kaasneb veel üks paha asi, kui meislijälg on haamril või alasil, siis kuum raud võtab selle "mustri" kohe ka külge.
Tuleraud on ilus sepatöö näide, oma olemuselt armas tupsununnu ja minu meelest sobilik asi algajale sepatööhuvilisele teha päris ise üks asi valmis. No näiteks ma arvan, et korraliku sepanaela tegemine on keerulisem, kui korraliku tuleraua tegemine, kuigi viimasega läheb natuke rohkem aega. Kui huvi on, siis ma võin millalgi teha sellise tulerauategemise ürituse, väiksem punt, näiteks märts. Kõik on lihtne, kui keegi ütleb kuidas, omal peab tahtmine olema. Isetegemisega on see asi veel, et kuigi meiekandi inimestel seostub tuleraud traditsioonilise nn viikingstiiliga ei ole sellise raua tegemine kohustuslik, piirangud on ainult vaimuvaestel.
tr.jpg
joon jõest, söön jõest

Jants
Ekspert
Ekspert
Kontakt:

Postitus Postitas Jants » 05 Veebr 2017, 19:32

Suhteliselt kahtlane kas siin foorumis kahte inimestki kokku tuleb kes sellisest metallitööst huvitatud on...võib olla koos lohefoorumi elanikega tuleks väiksem grupp huvilisi-õpilasi kokku...

Aga enda projekt alasi tuunimiseks läks vist lõpuks korda...võrreldes fiskarsi kirve teraga (u hrc 55) sai plaat veidi kõvem. Huvitav tähelepanek veel et viili testi pole mõtet kohe peale metalli karastamist ja jahtumist teha sest tundub et metalli kõvenemine läheb veidi aega veel külmalt edasi..

Kasutaja avatar
ullivilli
Guru
Guru
Kontakt:

Postitus Postitas ullivilli » 07 Veebr 2017, 09:44

Üldse pole kahtlane. :D
Mulle kõrvalhoonesse ka sepikoja ehitus töös.
Natukene metsa poole.
http://www.minemetsa.ee http://www.ripptelk.ee - Hennessy, Tentsile, DD hammock, Rootsmann rippvoovid, Sawyer veefiltrid ja kõikvõimalik matkavarustus.

Kasutaja avatar
sepaonu
Ekspert
Ekspert
Kontakt:

Postitus Postitas sepaonu » 08 Veebr 2017, 11:28

Mul kolm tulekohta, seega ühel päeval kannatan välja max 6 inimest, aktiivsemad tüübid ennem, kohanemist vajavad hiljem, minimumi pole mul , võib üks inimene ka olla , mind ei huvita järjest mingeid kursuseid korraldada. Kui ma palju rahvast mingil kummalisel põhjusel tahaks näha pajas, siis ma teeks naistele ürituse, need on aktiivsed tüübid ;)
Üks kasutaja küsis noa tegemist lõpuni priva aknas, no ma ei taha tegelikult seda, terapool tuleks kõne alla aga sealt edasi pikk ja vaevaline pausidega töö, ma ei taha metsikut massilist puidulihvimist külmarauaruumis ja nahaga ei taha pajas tegeleda. Noa tegemise põhimõtteid võib õppida ka ainult terasega, näiteks teha nn naiste nuga viikingiajastust. Ma saledamate pilte ei viitsinud teise ketta pealt otsida, siin üks pontsakam
vnga.jpg
Ega sellisel esmakogemuseüritusel pole tegelikult vahet, mis konkreetse asja kallal tööd teha, võiks olla selline, et tegemise käigus saaks selgitada raua mahu nihutamise võtteid ja esmategija saaks anda arvestatava koguse enda poolt ja hea enesetunde pärast võiks see üritus lõppeda omale meeldiva asjaga, minupoolest ükskõikmillega, kasvõi 17 lehtvõtmega.
võti.jpg
joon jõest, söön jõest

udusiil
Huviline
Huviline
Kontakt:

Postitus Postitas udusiil » 08 Veebr 2017, 14:43

Kas privas alustatud arutelu kirve kujuga rauatüki (keetmata teraga) voolimine võiks sellise ürituse raames kõne alla tulla?

Kasutaja avatar
sepaonu
Ekspert
Ekspert
Kontakt:

Postitus Postitas sepaonu » 08 Veebr 2017, 19:39

udusiil kirjutas:Kas privas alustatud arutelu kirve kujuga rauatüki (keetmata teraga) voolimine võiks sellise ürituse raames kõne alla tulla?
jah

Kui on siva vaja või ei raatsi spetsiaalset peenikest saagi osta, siis saab tikksae (või misiganes muu sae ) lehest ise välja käiata. isetehes saab ka ise otsustada, kui palju ja milline see roots käepideme sees on. Teraga asi lihtne, puiduga tuleb natuke vaeva näha, et pärast täiteks tervet tuubi epot ei läheks 8-) Pilt ainult selle mõttega tehtud, et tööriista isetegemise mõte oleks arusaadav, päriselus ma oleks enamuse tööd puuriga kallutades ära teinud.
sg.jpg
joon jõest, söön jõest

Jants
Ekspert
Ekspert
Kontakt:

Postitus Postitas Jants » 08 Veebr 2017, 23:04

sepaonu kirjutas:Sellega on selline asi, et haamriga üldiselt ju otse alasisse ei lööda, ikka läbi kuuma või läbi külma raha mõjutataks ja tööriistade kulutae mine.alasit ja see on ebaoluline mõjutus.
Sellega siis nii et kõik need Youtubes ohtralt leitavad `sepakunsti meistrid`, kes raudkuulikeste põrgatamiserga oma alasi tagasilöögi võimekust mõõdavad...kõik on pullikaka?
https://www.youtube.com/watch?v=VTW-e5lEcTU&t=190s" onclick="window.open(this.href);return false;
Viimati muutis Jants, 08 Veebr 2017, 23:19, muudetud 1 kord kokku.

udusiil
Huviline
Huviline
Kontakt:

Postitus Postitas udusiil » 08 Veebr 2017, 23:17

Mitte, et mul sepa ameti alal kogemust oleks, aga kõlab umbes nii, et kala saab püüda sarapuuvitsaga ja üübersuper süsinikust latiga ja lisaks kõige sellega, mis sinna vahele jääb.

Tegelikult sama on ka puutööga. Edev riistapark ei tee veel meistrit ja vastupidi. Rääkimata kõigist neist, kes kahe äärmuse vahele jäävad.

Kasutaja avatar
sepaonu
Ekspert
Ekspert
Kontakt:

Postitus Postitas sepaonu » 09 Veebr 2017, 09:44

Siil räägib õigust, parem alasi ei tee sinust paremat meistrit ja otseselt tööle midagi ei lisa. Kui on valida kõvema ja pehmema vahel, tuleks valida kõvem. Ma olin suht alguses, siis uurisin uue alasi ostu, lokomo oli nõus valama, kui 5tk tellin aga number oli sihke, et tollel ajal ei saanud aru sellest numbrist. Paari aasta pärast lõpetas üks õlletehas Turus tegevuse ja tuttav soomlane tõi mulle alasi tulijaiseks, et kle tahtsid vanarauda viia 8-) , oli ka lokomo. Enamus ikka kuskilt mingi rondi saavad ja keevitavad peale ja lihvivad tasa.
Vanasi alaseid vaadates märkab mõnede puhul, et sügavalt lohkus keskelt, need sellest ajast, kui sell suure haamriga valgest valgeni peale lõi, normaalse käsihaamriga ei muutu seal midagi. Mul praegune alasi 20+ aastat kasutusel, enamus tööd käib paari paariruutsentimeetrise platsi peal, mingit silmaga märgatavat või tööd segavat kulumist pole toimunud ja ma teen leivaks iga päev.
Sellisteks väiksemateks hobitöödeks, nagu nuga , pisemad sepised jne võib sobida suvaline tükk siledat materjali, näiteks 150-200 läbimõõduga ümarmaterjal, relsijupp jms ja saab juba tööd teha. Alasi on muidugi parem, öeldakse alasil on sada nurka, ole ainult mees ja otsi üles 8-)
Praegusel internetiajastul targem suuremate maade, nagu rootsi ja soome müügiportaalidest vaadata, kui siit ei leia, nagu ikka, siis arvamused hinnast on erinevad, keegi küsib 100 ja keegi samasugusest 1000.
joon jõest, söön jõest

Kasutaja avatar
fred7
Huviline
Huviline
Kontakt:

Postitus Postitas fred7 » 09 Veebr 2017, 10:52

Milliseks otstarbeks on alasil sarve moodi moodustis? Nagu näiteks sellel pildil:
http://img1.okidoker.com/c/5/4/0/440353 ... 0939_2.jpg" onclick="window.open(this.href);return false;

Kasutaja avatar
sepaonu
Ekspert
Ekspert
Kontakt:

Postitus Postitas sepaonu » 09 Veebr 2017, 12:05

Alasil on sarv mitmeks otstarbeks. Kui alasi sarve peal sepistada sileda haamriga, siis on see efektiivsem, kui siledal pinnal ja kui ka haamer on ka svääriline, siis see on topeltefektiivne. Kahepoolse venitamise põhimõte on selline )( , kõige arusaadavam juhis venitusvasara tegemiseks on - tee selline nagu sardell, kumer ja kõver pind, mis venitab teoreetiliselt ainult ühes suunas. Kõige rohkem kasutatakse alasi sarve kõikvõimalike raadiuste ja ringide sepistamiseks, nö painutad sarve peal midagi kumeraks haamriga. Seda võib teha alasi sarvega risti või diagonaalselt, sarvel on triljon raadiust.
https://youtu.be/dd88mu3rAcI?t=732" onclick="window.open(this.href);return false;
Alasisarve vastandiks on nõgusad vormid, põhimõte sama aga lüüakse vastupidi, nõgusalt kumeraks.
Vähem levinud aga üks alasitüüp on sarvalasi, välismaa keeles vaste on goo.gl/IZxi3b
Ma pole ajalugu sarvalasi koha pealt uurinud, umbes pakkudes võiks kõige rohkem olnud kasutusel vankrirehvide ja sarnaste detailide õiendamise juures, hobuserautuse juures, kidlasti ka mujal, mul on paar tükki pajas. Kunagi sai lippudega lehvitamise algusest inimeste annetatud asju päästetud palmse mõisast seal alganud uute tuulte ja tornaadodega, siis sain väga suure sarvalasi sealt aga paari aasta pärast üks tuttav sepp ütles, et see tegelt tema oma ja andsin ära. Sarvalasi on teatud kaaluni ise sepistatav, tegelikult on kõik, mille suudad kuumaks ajada ja tõsta/hoida ise sepistatav.
joon jõest, söön jõest

Kasutaja avatar
OHT
Uudistaja
Uudistaja
Kontakt:

Postitus Postitas OHT » 11 Veebr 2017, 03:13

sepaonu kirjutas:
Üks kasutaja küsis noa tegemist lõpuni priva aknas, no ma ei taha tegelikult seda, terapool tuleks kõne alla aga sealt edasi pikk ja vaevaline pausidega töö, ma ei taha metsikut massilist puidulihvimist külmarauaruumis ja nahaga ei taha pajas tegeleda. Noa tegemise põhimõtteid võib õppida ka ainult terasega, näiteks teha nn naiste nuga viikingiajastust. Ma saledamate pilte ei viitsinud teise ketta pealt otsida, siin üks pontsakam
Tunnistan, et mina see privas kirjutaja olin. ;)
Ja ju ei osanud ma lõpuni lahti seletada, mida mõtlesin selle noategemise all - ikka peamiselt just rauatööd. Puidu ja nahaga saan ise hakkama (puiduga kokku puutunud ikka aastaid, nahk on just viimase aja uus hobi).
Ettekujutus sellest noast oleks midgi sellise kujuga nagu pildil. Kindlasti "full tang".
nuga-2017-sml.jpg
nuga-2017-sml.jpg (49.16 KiB) Vaadatud 4451 korda
Samas see viikingi stiilis tundub kah huvitav!
Seega endiselt huvitatud.

Kasutaja avatar
sepaonu
Ekspert
Ekspert
Kontakt:

Postitus Postitas sepaonu » 12 Veebr 2017, 16:07

Päris hästi aru ei saa, kas noakuju või konkreetne pildil olev nuga plaanis, niisama mainiks, et sellisel kujul tehtuna nahaga käepide tähendab seda, et kui noamaterjal on roostetamisaldis, siis seal käepidemepiirkonnas on raskevõitu seda roosteta hoida või vähemalt peab selle kohaga rohkem vaeva nägema. Terase roostetamisega on selline asi, et kui paned koerale kaelarihma külge rauast rõnga, siis see mitte kunagi roostes pole, saab õhku, saab karvadesilitusi ja karva küljest natuke rasva. Võtad rauatüki ja paned märja ajalehe peale, järgmine päev nagu soorebane.
Ma nahaspetsialist pole, hakkama saan, nahk märjast peast suht kuulekas materjal. Valmistooted tahavad ikka tuulutust ja rasvatamist. Mul naisel on üks noatupp jube jäik, ma arvan, et nahakõvendajaga töödeldud. Mul kunagi ostetud pudel seda kraami aga pole mitte kunagi proovinud selle toimet. Selline lihtne nahakõvendamistrikk on selline, et pistad korraks keeva vee sisse. Sellest on kasu näiteks siis, kui tupp on mingil põhjusel läbi vettinud ja vormist väljas, siis leotad, nühid ja vormid uuesti soovitud vormi, kuivatad ära, teed selle veetriki ja vahatad.
Sellise pildiloleva jaoks on mul 4mm lehte , C 0,75% , muud terased tuleb lüüa leheks.
Käsitööpoole pealt väike info huvilistele, ühe ürituse raames räägib juttu Tõnu Arrak, kes pole küll väga produktiivne olnud oma nugade tegemistes, samas ei saa talle ka ette heita kiirustamist või lõpetamatust 8-) , vanasti käisin rohkem kilulinna laatadel, siis sai mitme laada ajal ühe tera arengut vaadata, astus läbi, näitas tera 8-) järgmine laat uuesti. Ega ma täpselt ei tea mis selle sõnavõtu konkreetne sisu on aga arvan, et asjalik. Kellel aega ja huvi on, siis võiks ennast aegsasti ära regada.
flyer.jpg
joon jõest, söön jõest

Kasutaja avatar
sepaonu
Ekspert
Ekspert
Kontakt:

Postitus Postitas sepaonu » 21 Veebr 2017, 20:38

Must sarv sobib puiduga kokku nagu must sarv ja puit 8-)
Paar mõtet on selleks aastaks, kui laiskusest jagu saan, sarve ostsin ära jeepaisest, 10 ratast läbimõõt 30mm, paksus 13mm, 14 jurtsuga kodus.
https://goo.gl/fpe5DX" onclick="window.open(this.href);return false;
Pildil mu naise näguripäevi näinud vana nuga, mis polnud ka sündides kõrgpoleeri näinud, siiski kenasti koos püsinud ja truult teeninud. Ilmselgelt liimitud sisuga aga kui kõik õigesti teha, siis pole sel liimimisel häda miskit.
v29.jpg
Kui tahtmist jätkub, siis võib kõrgpoleeri ka teha, pildil pole tehtud aga annab juba aimu, et jääb ilus edev küll.

Sepikoja ürituse võib planeerida 11-12 või sealt edasi, esimene vahe märtsis ei sobi mulle, kuna vahetult ennem on mul hamba tõmbamine. Ma arvan, et mingit eraldi teemat pole vaja teha selle jaoks, kel huvi on hoiab siin silma peal. Mul vahet pole, kas keegi tahab sepistamise kogemuse mõttes valida tuleraua või on noa või kirveullike. Leppige mingi kuupäeva aeg kokku, mul vahet pole.
Manused
v28.jpg
joon jõest, söön jõest

udusiil
Huviline
Huviline
Kontakt:

Postitus Postitas udusiil » 23 Veebr 2017, 11:00

Mina oleks üritusele tõenäoliselt käpp, kui mingid loodusjõud just oma karvast kätt vahele ei aja. 11-12 Nädalavahetus ka sobiks.

Kasutaja avatar
OHT
Uudistaja
Uudistaja
Kontakt:

Postitus Postitas OHT » 25 Veebr 2017, 00:04

Mina oleks 11-12 märts kah huviline. 18-19.märts aga sobiks veel paremini.

Kasutaja avatar
ullivilli
Guru
Guru
Kontakt:

Postitus Postitas ullivilli » 26 Veebr 2017, 00:07

Ma arvan et võttes nimest kinni siis ma võiks olla Kirveullike.
18... istuks hästi nagu rusikas silmaauku.
Enne seda olen ennast juba niigi mitmeks pisemaks sikutamas.

Märtsi esimesel nv on foorumi külapäevad Karusekosel (eraldi teemas)
Seal saab hamba leina võtta ja uut avaust seest ja väljast leotada. Kui arst lubab.
Natukene metsa poole.
http://www.minemetsa.ee http://www.ripptelk.ee - Hennessy, Tentsile, DD hammock, Rootsmann rippvoovid, Sawyer veefiltrid ja kõikvõimalik matkavarustus.

Kasutaja avatar
sepaonu
Ekspert
Ekspert
Kontakt:

Postitus Postitas sepaonu » 27 Veebr 2017, 11:19

Ega ma ei oska arvata, mis võimekus kellelgi on aga kindlasti ei ole kirves absoluutselt sobilik asi esmatutvuseks sepatööga. Mul pole midagi selle vastu, kui keegi tahab särada või tõdeda oma abitust, kogemus seegi.
Ma ei tee väga tihti selliseid üritusi aga niipalju, kui ma neid proovijaid näinud olen, siis tekib ikkagi kõhutunne, et mis töö jõukohane on inimestele. No seda kõhutunnet toetab ka kogemus, et ma olen umbes 20 seppa õpetanud, kellest mõni on olnud töötav aasta ja mõni on töötanud juba 20 aastat, vast 10 vigala tudengit on ka olnud mul, kuigi viimased on täielik ajaraisk. Seega, see iga võimekuse juures sobiva töö valimine on oluline asi. Samamoodi on oluline asi anda endast maksimum võimalik panus, ehk minu osa selles on õpetamine, mõne keerulisema koha tegemine, vahest ka ajamahuka osa kiire ärategemine ja uuesti järje peale aitamine, kui kipub lörri minema.
Eile oli mul pajas 5 meest, kes on ennem seda käinud palkmaja mingil kursusel, savi, klaasi ja edasi ei mäleta kus, kokku vist viies kohas ja ma võtsin nad ainult selle pärast, et keegi kingib neile igaaastaselt 24-daks mingi õppe ja ta oli hädas ja kiirelt vaja jms Statistiliselt kokkuvõte nende kohta oli selline, et 5 mehe peale läks 8 algtoorikut, kaks tera muutusid "kogematta" lühemaks, kolm sabarootsu lühenesid, kolm pragu arstisime välja ja üks tuleraud lõpetas kahjuks lõppfaasis kahes tükis. Pidin talle andma tuleraua, kuna aeg oli otsas. Neli, kes valisid noa lõpetasid noaga. Viiest üks oli ennem iseseisvalt rauda torkinud ja kuna üritas iseseisvalt õpetusi ignoreerides töötada, siis pildistamise ajal veel töötas oma(muideks kõige koledama) noaga ja lõpetas "valmis" noaga, kus oli pragu, mille uurimisel nutiseadme termokaameraga avaldas mulle muljet. Kokkuvõttes tublid mehed.
õpilased 1.jpg
joon jõest, söön jõest

udusiil
Huviline
Huviline
Kontakt:

Postitus Postitas udusiil » 28 Veebr 2017, 20:59

No kui raske see olla saab? :D :D

https://m.youtube.com/watch?v=rV-aAsKGnFk

Omamata ilmselt reaalset ettekujutust haamri käeshoidmisest aga teoreetiku vaist tahaks arvata, et kui just mingit eriti pikka habet kirvele ei venita, siis päris ilmvõimatu ei tohiks olla :roll:

midagi sellist ehk (ka algaja koolituse tulemus)
IMG_0936.JPG
No ja põrumine on ka kogemus :)

Kasutaja avatar
sepaonu
Ekspert
Ekspert
Kontakt:

Postitus Postitas sepaonu » 05 Mär 2017, 12:36

Selle isetegemisega ühest tõde pole, õpetajad on erinevad, õpilased erinevad,väga palju oleneb, kes mida teeb kahest osalisest ehk millised on kummagi panused. See netipilt kirvest pole ju see tõend, et näe mina peaks ka saama, mina ega keegi teine ei pane ju ka põlenud asjade ja lootusetute olukordade pilte, aitan järje peale või teen vahepeal ise, kui see on mõistlikum. Võib muidugi sealt westermanni lehelt ise võtta ebapopulaarse pildi ette.
http://nicwestermann.co.uk/wp-content/u ... 00x375.jpg" onclick="window.open(this.href);return false;
Mul sõber kelgukoeramees ikka tavatseb öelda, et eiei, tema ekspeditsioone ei müü turistidele, ta müüb illusiooni, et inimesel on tunne, nagu ta juhiks ise koeri. Koerad on lihtsalt nii hästi treenitud, et olenematta sellest, mida seal taga tehakse sujub kõik veatult.
Proovimise isikliku kogemuse saabki ainult proovides.Mitte midagi sellega kaotada pole, peale ilusate netipiltide ja videoklippide natuke päris maailma ka. Nagu kalameeste klassikud on öelnud – targaks saadakse jõe ääres.
Iseennast saab sellise päeva raames aidata sellega, et mõelda enda sees asjad läbi eelnevalt, ma ju küsin, mida sa teha tahad ja peale seda kohe mida täpselt.Siin eespool OHT-i konkreetne pilt midagi sellist jpg, no mõistlik oleks see paberi peale õigetes mõõtudes joonistada või printida, asjad kohe selgemad, mida me üritame teha, mitte nii, et hakkasime lihtsalt midagi tegema ja näe siuke tuli välja.
Asjade kaalu rehkendamiseks on kalkulaatorid netis olemas, juhul, kui sa oled jõudnud omale sobiliku mahuni. Kui ei kujuta üldse ette, et mis mahust midagi välja tuleb, siis on abimeheks plasteliin vms modelleerimismögin, teed näpuvahel oma asja valmis ja siis teed sellest materjali ja enamvähemkurss olemas, no näiteks teed noatera ja pärast keerutad selle 16mm ümarmaterjaliks, kuna sa hakkad sellest tegema.
Ajalimiit on ka. Mul on kolm tuld. Samaaegselt ma saan ainult ühega tegeleda. Max aeg, mis ma pajas teie jaoks olen, on 11.00-17.45. Ma midagi ei luba aga pole võimatu, et kunagi võib korrata.
Mul on kahte tööriistamaterjali kirvetoorikumõõdus, suure venemaa enimlevinud U8 selleks tööks ja ka U10, erinevus on süsiniku sisalduses ja A tähendab parandatud kvaliteeti.Ostsin omale pilpapille materjaliks põhiliselt hinna pärast, lugesin ka natukene venekeelset netti ennem selle terase kohta, mida ta kannatab ja mida mitte. Pille terale muidugi väga madalad nõudmised võrreldes kirvega.
teras.jpg
Mismoodi aru saab mis päeval toimub ?
joon jõest, söön jõest

Kasutaja avatar
OHT
Uudistaja
Uudistaja
Kontakt:

Postitus Postitas OHT » 05 Mär 2017, 21:26

sepaonu kirjutas:
Mismoodi aru saab mis päeval toimub ?
Mina eeldasin, et meister ikka annab teada, kunas õpipoisse vastu võtab. :?
Ja üha rohkem tundub, et teeksin pisut rohkem kodutööd enne, kui reaalselt tuleks rauda taguma.
Aga samas hoian siin arutelul ikka silma peal...

Jants
Ekspert
Ekspert
Kontakt:

Postitus Postitas Jants » 06 Mär 2017, 21:24

Peab see siis märtsis toimuma, äkki lükkate suvesse...siis leian võibolla ka ise aega ja viitsimist ennast kohale vedada... Samas jääks aega ka huvitatutel kodus haamri käes hoidmist harjutada enne kui saab mindud Sepaonu kriitilise pilgu alla ennast lolliks tegema. ;)

Kasutaja avatar
sepaonu
Ekspert
Ekspert
Kontakt:

Postitus Postitas sepaonu » 07 Mär 2017, 00:20

No mulle pole vaja mingit teenet teha enda kohalevedamisega näitamiseks, mis youtuubist või iseenda tarkusest õpitud, ma pole ka selleks, et kedagi kiusata või kritiseerida vaid pakun võimalust, et aitan kellegi järje peale või seletan asjad ära, kõik on lihtne, kui keegi ütleb või näitab, ega see raud ei lähe ise sinna, kuhu sa mõtled, teda tuleb sundida ja on loogilised võtted selleks. Ise saab ka õppida aga see on vaevaline tee, ma olen käinud seda, paar aastat tegin üksi ilma üheski sepikojas käimata või ühegi sepaga suheldes. vahest mõni vanem külamees ütles midagi õpetlikku , plusspooleks sellise isetegemise juures on mõtlemine, miinuseks metsik raisatud energia ja jube aeglane areng, kokkuvõttes üksi tehes sa ei matki tahtlikult või tahtmatult mitte kedagi, arendad oma isiklikku koolkonda 8-) Kõik rapsimised lõppesid ja uus lehekülg sai keeratud, kui üks mees tuli mulle kutse peale külla, joonistas ja rääkis umbes 4h ja sellest piisas, et alustada raua modelleerimist õigete võtete ja riistadega. Paari nädala pärast ütles üks teine eesti kõva kärbes, et mul on haruldane rauatunnetus. Vaimuvaesus pole ravitav. Rauaga ümberkäimise võtted on kõik õpitavad. Harjutada on loomulikult vaja, nagu igal muul alal, et asi paremaks läheks, alustada saab kohe.
Mul tõesti vahet pole, kas 11-12 või 18-19 vahes, teeks niimoodi, et kui keegi tahab, siis algatab ise selle vahetise kampaania ja kui keegi seda ei tee, siis on vaikimisi 18?
joon jõest, söön jõest

Kasutaja avatar
scabere
Matkasell
Matkasell
Kontakt:

Postitus Postitas scabere » 07 Mär 2017, 11:23

Ma mõtlesin siin ka, et te lähete ju stardiabi saama sinna mitte kutse-eksamile.

Vasta

Mine “Meisterdamine, hooldamine ja parandamine”

Kes on foorumil

Kasutajad foorumit lugemas: Registreeritud kasutajaid pole ja 1 külaline