Räägime multitööriistadest

Matkavarustuse ise valmistamine, parandamine ja hooldamine matka ajal ja pärast matka.
polarbear
Ekspert
Ekspert
Kontakt:

Re: Räägime multitööriistadest

Postitus Postitas polarbear » 22 Nov 2016, 12:59

polarbear kirjutas: Kahjuks mu Leatherman Wave on juba pikemat aega kusagil peidus.... kahtlustan, et kadunud.
Oh seda rõõmu. Ei saa mitte jagamata jätta. Wave ilmus välja harva kasutatavast tooliga kalastusseljakotist mida juba 3x läbi otsitud.... Asjad leiavad sind üles, kui neid ikka päriselt taga igatsed.
Pilt

Kasutaja avatar
mrWilson
Administraator
Administraator
Kontakt:

Postitus Postitas mrWilson » 22 Nov 2016, 15:59

Oskas ikka tagasi tulla sinna kust lahkus. :)
Ah, minge metsa...

Kasutaja avatar
Nohik
Guru
Guru
Kontakt:

Postitus Postitas Nohik » 02 Juul 2017, 14:29

Igaks juhuks panen, kõik ei pruugi teda, kuidas saabast õmmelda.
Ärge käige mu järel, olen isegi eksinud!

Kasutaja avatar
mrWilson
Administraator
Administraator
Kontakt:

Postitus Postitas mrWilson » 02 Juul 2017, 15:14

See "nõel" võiks veel veidi laiem olla siis saaks saapa kenasti ühe torkega pooleks lõigata. :D
Ah, minge metsa...

Kasutaja avatar
Nohik
Guru
Guru
Kontakt:

Postitus Postitas Nohik » 02 Juul 2017, 18:59

Olen umbes sama mõelnud, aga õnneks on mul suured jalad.
Ja kui keegi teab, võiks seletada, milleks see õõnsalt teritatud serv vajalik on.

Kasutaja avatar
Tarmo
Ekspert
Ekspert
Kontakt:

Postitus Postitas Tarmo » 02 Juul 2017, 20:10

Nohik kirjutas:
02 Juul 2017, 18:59
Olen umbes sama mõelnud, aga õnneks on mul suured jalad.
Ja kui keegi teab, võiks seletada, milleks see õõnsalt teritatud serv vajalik on.
Sellega on väga hea nahkrihmadele auke juurde teha.
Pikematel matkadel väheneb ju vöö ümbermõõt.
...

Kasutaja avatar
Nohik
Guru
Guru
Kontakt:

Postitus Postitas Nohik » 02 Juul 2017, 21:13

Aga võib-olla see ongi pigem relikt hobuseajast, kui igasugu nahkatribuutika oli igapäevane. Praegu võiks selle nõela läbimõõt julgelt kolmandik olla. Võib-olla võiks aste olla, et püksirihmale jämmem auk uuristada.

Maidor
Huviline
Huviline
Kontakt:

Postitus Postitas Maidor » 23 Mai 2019, 10:29

Kas keegi peale Leathermani muud multitööriista ka kasutab? 150EUR eest saab päris palju asju osta.

svahi
Uudistaja
Uudistaja
Kontakt:

Postitus Postitas svahi » 23 Mai 2019, 16:17

Maidor kirjutas:
23 Mai 2019, 10:29
Kas keegi peale Leathermani muud multitööriista ka kasutab? 150EUR eest saab päris palju asju osta.
Mul on igapäevaselt vööl Victorinox Huntsman ja isiklikult ei näe hetkel põhjust, miks ma peaksin Leathermani või mõne sarnase riista ostma. Ainuke asi, mida Leathermani küljest vahel kasutaksin, oleks näpitsad või nt kuuskandid ja torxi otsad. Aga metsas pole neid nagu vaja läinud ja tsivilisatsioonis on korralikud tööriistad niikuinii käepärast ning pole vaja Leathermaniga nikerdada.
Huntsman lõikab, saeb, teeb auke, keerab kruve, avab pudelid-konservid, metsas pole nagu rohkem vaja.

Kasutaja avatar
fred7
Matkasell
Matkasell
Kontakt:

Postitus Postitas fred7 » 23 Mai 2019, 16:25

Mul on leatherman ja selle näpitsaid/tange kasutan päris tihti umbsõlmede lahti arutamiseks. Korra olen ka püksilukku pigistanud, et paremini käiks. Paraku on leatherman üsna raske, et igapäev vööl kahjuks on tülikas kanda. Kannan seljakotis. Teksaste taskus võiks olla midagi kergemat ja kompaktsemat.

Victorinox nugadel on head käärid. Paremad kui leathermanil.
Viimati muutis fred7, 23 Mai 2019, 16:30, muudetud 1 kord kokku.

Kasutaja avatar
Nohik
Guru
Guru
Kontakt:

Postitus Postitas Nohik » 23 Mai 2019, 16:29

Kui torxi otsad juba jutuks tulid, siis rattasõidu tulekuga mu ellu tekkis küsimus rattaga seotud komplektist. Kiiruga rabasin kuskilt poest ühe, mis kaalub nagu kamakas rauda, aga maksis 5€. Seal on kuuskandid, 3 padrunit, kruvikeerajad ja multilehtvõti. Puuduseks on, et poldid pole alati raami sees, mutri hoidmiseks oleks lehtvõtit eraldi vaja, see ei käi ära. Ja pedaali keeramise üritamisega võib lugeda ka 15mm võtme liiga nõrgaks.
Mida kasutate, või kus on hinna/kaalu mõstlik piir?
Mis multitööriista puudutab, mul on Victorinox näpitsatega, üsna tihti kasutan. Minu jaoks vajalik vidin.

Kasutaja avatar
Tanel
Ekspert
Ekspert
Kontakt:

Postitus Postitas Tanel » 23 Mai 2019, 17:32

Victorynox Hercules on igapäevaselt vööl ning kasutan kogu aeg. Tavalisele seljakotimatkale või suusa-, räätsamatkale piisab täiesti.

Rattamatkal on mõned spetsiifilisemad tööriistad kaasas. Minu puhul väike rattale mõeldud multitööriist, 8 ja 10mm lehtvõti, pikema sabaga 5 või 6mm kuuskant (poldid on enamus sisekuuskant) , rehviheeblid ja tasuta saadud metabo multitööriist millel vähe jõulisemad näpitsad kui herculesel. Rohkemaks pole vajadust näinud, kuigi pole ka kunagi eriti kaugele tsivilisatsioonist läinud. Võiks olla ehk kodaravõti ka, mingisugune pusserdis on multitööriista küljes, hädapärast saab sellega kodara vahetatud.

Laisaare viimatine postitus kus väidab, et igal õigel matkajal peaks multitool alati kaasas olema paneb imestusest kulmu kergitama.
The size of your pack is relative to the size of your fear.

Kasutaja avatar
sepaonu
Guru
Guru
Kontakt:

Postitus Postitas sepaonu » 23 Mai 2019, 20:45

sepaonu kirjutas:
05 Nov 2016, 18:30
Esimene multi oli mingi leatherman, aasta sees suutsin loodusesse jätta, mitte mingeid mälestusi ei jäänud.
Teine oli see
http://www.gerber-tools.com/Gerber-mult ... -47572.htm" onclick="window.open(this.href);return false;
umbes 12-15 aastat oli see mul, kuni 2013 läks üks kõvasulamtera puruks, mõtlesin uut osta netist aga nett kajas, et need ongi p*sad, kuni sõber sepp lubas uued teha, no ootasin aasta, siis lasin lahti nendest ja multitooli hind on muideks odav hind sõpruse kontrolliks.
Mis selle aja jooksul meelde jäi. Ükskord viilisin sellega mutri spinnarullile mingist pronksvidinast, kus sobiv keere oli olemas. Konksusi sai teritatud. Noaterasi kasutasin siis, kui ei tahtnud pärisnuga nüritada. Kruvikeerajaid kasutasin harva. Kõige rohkem kasutasin näpitsaid, mis olid mu meelest väga ok, ühe randmenõksakaga kargasid lahti ja ühe käega sai kokku panna. Väga head käärid olid sellel, sai igasugu asju lõigatud, kuigi kahtlustan, et kõige rohkem küüsi. Ma arvan, et umbes 3-4 korda parandasin ka vutlarit selle aja jooksul, näpade otsad kulutasid augu sisse järjekindlalt.
Paar aastat nüüd multitoolitult olnud aga näpad ostsin eraldi, miskid mulle sobiva moega knipexid. Kruvikaid pole vaja, spinnaga ei püüa enam, lennukarullil pole midagi kruvida. Tähtsamatel reisidel on luisk ja tükk rauasaelehte eraldi kaasas. See aasta oli ükskord juhus, et prillisanga kruvi logises ja oma noaots ei sobinud selle arstimiseks, semu oma sobis, vigadeparanduseks käiasin rauasaelehejupil ühe otsa kruvikaks.
Kalamehena ütleks, et kellel vahest konksud matka osa, siis näpitsad on olulised asjad, ise võib puterdada, sõber võib aidata, korralikud näpad kaasas, siis pole vaja arstile minna, keerad konksu edasi, hammustad katki, poetad pisara ja matkad edasi. Võiks ka proovida, et mis neil hammustamise võime on, konksust peaks ikka jagu saama.
Kas umbes 2,5 aastat läks kokku, siis üks vennike tõi ära mu multitooli, mingi segane jutt, et olla võtnud äratoomiseks ja siis sattunud välismaale jms , ma ammu ära harjunud nendeta elama. Möödaminnes oli ka mingid uue põlvkonna terad usast muretsenud ja külge kruvinud. Siuke mulje jääb, et see multitool tahaks nagu miskit öelda.
Mõtlen, et mida ta läbi hammustama peaks, et usaldus tagasi saada. Jamadega ju selline asi ka, et kui ise ei korralda neid, siis äkki sõbrad oskavad omale korraldada ja saad neid aidata.
joon jõest, söön jõest

Kasutaja avatar
Nohik
Guru
Guru
Kontakt:

Postitus Postitas Nohik » 23 Mai 2019, 21:48

Sul võib õigus olla, et võtmed eraldi võib komplektist kergem olla, kui 15 mm võti välja arvata. Pean oma nimekirjaga riistapoes ringi vaatama.
Tanel kirjutas:
23 Mai 2019, 17:32
Rattamatkal on mõned spetsiifilisemad tööriistad kaasas. Minu puhul väike rattale mõeldud multitööriist, 8 ja 10mm lehtvõti, pikema sabaga 5 või 6mm kuuskant (poldid on enamus sisekuuskant) , rehviheeblid ja tasuta saadud metabo multitööriist millel vähe jõulisemad näpitsad kui herculesel. Rohkemaks pole vajadust näinud, kuigi pole ka kunagi eriti kaugele tsivilisatsioonist läinud. Võiks olla ehk kodaravõti ka, mingisugune pusserdis on multitööriista küljes, hädapärast saab sellega kodara vahetatud.

nls
Uudistaja
Uudistaja
Kontakt:

Postitus Postitas nls » 24 Mai 2019, 08:34

Igapäevaselt taskus Victorinox Camper, Gerber BG Compact Multitool (üsna õrnake) või mõni muu väike taskunuga mis teksade kellataskusse mahub. Seljakotis on ka Gerber Suspension multitool, üsna raske tegelane aga töötab. Pikemat aega olen silma nuumanud ka Gerber Center-Drive multitooliga. Seda just pika noa ja kruvikeeraja pärast.

Kasutaja avatar
Tanel
Ekspert
Ekspert
Kontakt:

Postitus Postitas Tanel » 24 Mai 2019, 10:41

Nohik kirjutas:
23 Mai 2019, 21:48
Sul võib õigus olla, et võtmed eraldi võib komplektist kergem olla, kui 15 mm võti välja arvata. Pean oma nimekirjaga riistapoes ringi vaatama.
Tanel kirjutas:
23 Mai 2019, 17:32
Eraldi võtmeid on meeldivam kasutada. Pedaalivõtit pole näinud kaasas vedada. Oma käimistel olen mõned korrad abi vajanud nt Marienhamnis kus läksin oma pedaalid näpus rattapoodi ja palusin ära vahetada, teine kord kuskil Soomes kuningateel palusin rattapumpa.
Minu deviis on, et enne matka kõrvaldada potentsiaalsed ohukohad ja kasutan vähe kallimaid rattapalu (XT). Trust your gear!

Kasutaja avatar
Nohik
Guru
Guru
Kontakt:

Postitus Postitas Nohik » 24 Mai 2019, 13:18

Mul rafti peale pannes on see asi, et alumine peadaal on mõistlik tagurpidi otsa kruvida, et raftile viga ei teeks. Ja seda võib mitu korda matka jooksul juhtuda, et vaja rattaga sõita ja siis jälle raftiga jne.
Ma arvan, et lõpuks käian kasvõi mingi lehtvõtme õhukeseks ja lõikan pikkuse pearajaks, et keerata jõuaks.

Kasutaja avatar
Tanel
Ekspert
Ekspert
Kontakt:

Postitus Postitas Tanel » 24 Mai 2019, 14:10

Nohik kirjutas:
24 Mai 2019, 13:18
Mul rafti peale pannes on see asi, et alumine peadaal on mõistlik tagurpidi otsa kruvida, et raftile viga ei teeks. Ja seda võib mitu korda matka jooksul juhtuda, et vaja rattaga sõita ja siis jälle raftiga jne.
Ma arvan, et lõpuks käian kasvõi mingi lehtvõtme õhukeseks ja lõikan pikkuse pearajaks, et keerata jõuaks.
Variant on panna kiirkinnitusega pedaalid.

Kasutaja avatar
Nohik
Guru
Guru
Kontakt:

Postitus Postitas Nohik » 24 Mai 2019, 15:09

Selle versiooni peale polnudki mõelnud, vot selline see võhiklikus ongi.
Iseenesest on ju ka sellised olemas, mis otsast kuuskandiga keeratakse. Pean poodides lappama hakkama.
Pilt

wagner
Uudistaja
Uudistaja
Kontakt:

Postitus Postitas wagner » 24 Mai 2019, 18:29

Nohik kirjutas:
24 Mai 2019, 15:09
Iseenesest on ju ka sellised olemas, mis otsast kuuskandiga keeratakse. Pean poodides lappama hakkama.
Minu kogemus pedaalidega on see, et nad võivad peale pikka kasutamist ikkagi väga kinni olla ning suvalise kuuskandiga ei pruugi neid lahti saada. Kui neid pidevalt kinni-lahti lapata, nagu plaan paistab olevat, siis pole ehk probleemi.

Kasutaja avatar
Nohik
Guru
Guru
Kontakt:

Postitus Postitas Nohik » 24 Mai 2019, 20:17

Tegelikult on nii, et meil on keere kummalgi sedapidi, et ise kinni keriks vändates. Ja kerib õhtuks ikka päris kõvasti kinni, isegi kui näpuga otsa keeran. Kuuskandiga on see, et kui teiste kuuskantide jaoks on nagunii keeramise abinõu, saab üsna tugevalt keerata. Tellisin bike24.com-st kaupa täna, lisasin need 16€ pedaalid, saan proovida, kuidas on.

tripp
Matkasell
Matkasell
Kontakt:

Postitus Postitas tripp » 24 Mai 2019, 23:17

Mina tarin rattaid autos sees ja võtan neil selle jaoks pidevalt pedaale alt ära.
Selle pealt ütlen - ISE ei keri ükski pedaal ennast kõvasti alla.
Ka pika matka jooksul mitte.
Pedaalid lähevad "kinni" kas töökojas, kus mingid jõujuurikad nad tõesti täiega kinni poovad. Võimalik ka, et lähevad pikalt seistes kinni. Aga kui enne matka lahti teed (pedaalivõti tõesti abiks) ja ise hellalt kinni keerad, saad nad sama hellalt lahti ka.

Mu kõige kergem kuuskantide komplekt on 110 grammi.
Ei sisalda ketivõtit, ainuld kuuskandid + ristpea + lapik.

Kust te saate selliseid pisikesi tööriista-karpe, mis pudelihoidja kohale käivad (kahe kruviga)?
Teete ise?

tripp
Matkasell
Matkasell
Kontakt:

Postitus Postitas tripp » 24 Mai 2019, 23:23

> käian kasvõi mingi lehtvõtme õhukeseks

Jalgrattale mõeldud lehtvõtmed on ju niigi õhukesed?
Millimeetri kanti umbes?
Väga kinnist pedaali nendega lahti ei saa.
Midagi sellist:
https://www.performancebike.com/park-to ... 2c/p325141

Mul on sarnaseid 15mm "lehti" kolm tükki, ma ei tea kust pärit, vähemalt mõni on ka Eestist ostetud.

Kasutaja avatar
Nohik
Guru
Guru
Kontakt:

Postitus Postitas Nohik » 25 Mai 2019, 00:49

Ikka tuntavat jõudu tuleb rakendada pärast sõitu. Selles mõttes ikkagi oponeerin.
Võtan ka tihti ära, ka auto külge pannes keeran ühe pedaali teistpidi ja lenksud viltu, mul on lühike veokonks.

Piiber
Huviline
Huviline
Kontakt:

Postitus Postitas Piiber » 25 Mai 2019, 08:00

Juhiks tähelepanu sellele, et igasugused 5 eurosed tööriistakomplektid võivad lõppkokkuvõttes üsna palju kurja teha. Tihtipeale on nad nii pehmed, et tööriist saab juba peale esimest raskemat keeramist "jäljed" peale ja edasi on juba kõigi kinnitusvahendite lõhkumine ja seda kumulatiivselt. Kodus on suva, aga matkal on üsna nadi kui kuuskandi ümaraks keerad.
Kobras ehk piiber (Castor) on loomaperekond näriliste seltsist, kobraslaste sugukonna ainus tänapäevane perekond.

Vasta

Mine “Meisterdamine, hooldamine ja parandamine”

Kes on foorumil

Kasutajad foorumit lugemas: Registreeritud kasutajaid pole ja 1 külaline