Räägime multitööriistadest

Matkavarustuse ise valmistamine, parandamine ja hooldamine matka ajal ja pärast matka.
Kasutaja avatar
mrWilson
Administraator
Administraator
Kontakt:

Räägime multitööriistadest

Postitus Postitas mrWilson » 05 Nov 2016, 15:35

Räägime multitööriistadest üldiselt. Milliseid multitööriistu kasutate? Milliseid soovitate või ei soovita? Eelkõige huvitab (looduses liikuja seisukohalt) millised vidinad multitööriista küljes enim kasutust leiavad? Igasugu erinevaid lahendusi pakutakse aga kas neist enamik ka päriselus kasutust leiab või on lihtsalt üks "näekuiägeriistmultaskuson" tunne. Mina pole kunagi multitöörista omanud, seega pole osanud ka puudust tunda (no kui, siis vahel ainult näpitsatest). Seevastu olen aga palju kuulnud kiidulaule multitöörista vajalikkusest ükskõik millisel elu juhtumil. Seega, olete lahkelt palutud arutlema sellel teemal.

8-)
Ah, minge metsa...

Kasutaja avatar
Nohik
Guru
Guru
Kontakt:

Re: Räägime multitööriistadest

Postitus Postitas Nohik » 05 Nov 2016, 17:47

Päris tööriista ei oma. Selline Victorinox Hercules 18 kunagi kingiti, kaotasin ära ja ostsin samasuguse. Hambaork ja pintsetid on peidus.
Peale õllepudeli avaja on kõike vaja läinud. Korgitseri pole ka iseenesest päris matkal vaja läinud. Nuga, käärid ja näpitsad on pidevas kasutuses. Uskumatu, aga Soomes läks isegi suurem ristpeakruvikas käiku, ühes hütis lukuliist polnud paigas, uks ei seisnud kinni, sai ära kohendatud. Väiksem ristpea on vajalik spinningurulli lahti võtmiseks, kui peaks miskipärast vaja olema. Eks see õmblusnaaskel on ka nii, et 1x 10 a peale võib vaja minna. Saega nüsisin ükskord prooviks ca 15 cm kuiva männi maha. Pidevaks risupõleti puutegemiseks siiski lahja. Kui risupõleti on igaks juhuks, ajab asja ära.
Väike probleem on, et peaksin talle mingi tupe laskma teha, mis vöö peale või riide külge käiks.
_hercules-taskunuga.jpg
_hercules-taskunuga.jpg (15.65 KiB) Vaadatud 3456 korda
All engineers are cyborgs

Kasutaja avatar
sepaonu
Ekspert
Ekspert
Kontakt:

Postitus Postitas sepaonu » 05 Nov 2016, 18:30

Esimene multi oli mingi leatherman, aasta sees suutsin loodusesse jätta, mitte mingeid mälestusi ei jäänud.
Teine oli see
http://www.gerber-tools.com/Gerber-mult ... -47572.htm" onclick="window.open(this.href);return false;
umbes 12-15 aastat oli see mul, kuni 2013 läks üks kõvasulamtera puruks, mõtlesin uut osta netist aga nett kajas, et need ongi p*sad, kuni sõber sepp lubas uued teha, no ootasin aasta, siis lasin lahti nendest ja multitooli hind on muideks odav hind sõpruse kontrolliks.
Mis selle aja jooksul meelde jäi. Ükskord viilisin sellega mutri spinnarullile mingist pronksvidinast, kus sobiv keere oli olemas. Konksusi sai teritatud. Noaterasi kasutasin siis, kui ei tahtnud pärisnuga nüritada. Kruvikeerajaid kasutasin harva. Kõige rohkem kasutasin näpitsaid, mis olid mu meelest väga ok, ühe randmenõksakaga kargasid lahti ja ühe käega sai kokku panna. Väga head käärid olid sellel, sai igasugu asju lõigatud, kuigi kahtlustan, et kõige rohkem küüsi. Ma arvan, et umbes 3-4 korda parandasin ka vutlarit selle aja jooksul, näpade otsad kulutasid augu sisse järjekindlalt.
Paar aastat nüüd multitoolitult olnud aga näpad ostsin eraldi, miskid mulle sobiva moega knipexid. Kruvikaid pole vaja, spinnaga ei püüa enam, lennukarullil pole midagi kruvida. Tähtsamatel reisidel on luisk ja tükk rauasaelehte eraldi kaasas. See aasta oli ükskord juhus, et prillisanga kruvi logises ja oma noaots ei sobinud selle arstimiseks, semu oma sobis, vigadeparanduseks käiasin rauasaelehejupil ühe otsa kruvikaks.
Kalamehena ütleks, et kellel vahest konksud matka osa, siis näpitsad on olulised asjad, ise võib puterdada, sõber võib aidata, korralikud näpad kaasas, siis pole vaja arstile minna, keerad konksu edasi, hammustad katki, poetad pisara ja matkad edasi. Võiks ka proovida, et mis neil hammustamise võime on, konksust peaks ikka jagu saama.
joon jõest, söön jõest

polarbear
Ekspert
Ekspert
Kontakt:

Postitus Postitas polarbear » 05 Nov 2016, 19:00

Multipulti tähtsaim osa on punnivinn. Seda metsas (kultuurselt) ei asenda eriti millegagi :D
Victorinoxil olemas ja täiesti korralik.
Kahjuks mu Leatherman Wave on juba pikemat aega kusagil peidus.... kahtlustan, et kadunud. Aga muidu kah siinseal abiks olnud: näpitsad, saag, viil, käärid küünte ja tamiilide-nööride lõikuseks ja nõelpeen kruvikeeraja prillikruvide jaoks.
Pilt

Kasutaja avatar
REGA1872
Moderaator
Moderaator
Kontakt:

Postitus Postitas REGA1872 » 05 Nov 2016, 19:35

Mul on juba eelmisel sajandil kingiks saadud väike Victorinox, mille olen ca 10x ära kaotanud ja samapalju kordi üles leidnud (teinekord pool aastat hiljem mõnest täiesti arusaamatust taskust). Kasutan peamiselt nuga, (küüne)viili ja hambaorki; mõnikord tekib ka vajadus aidata kellelgi veinipudel avada või mõni kruvi kinni/lahti keerata.
Lisaks oman aastaid tagasi töökoha poolt jõulukingiks saadud Ledhermani, aga see on veidi raskevõitu ja jalgsimatkadel teda üldiselt kaasa ei tari. Selle parim osa on lõikuriga näpitsad (tarvilik tööriist rattamatkadel); lisaks on tal ka väike saag, käärid ja mitmed kruvikeerajad. Nuga on natuke ebamugav kasutada tema asetsemise tõttu, aga samas lõikab see hästi.
Leathermani puhul on mõnus, et tööriistad lukustuvad lahti tehes.

Kasutaja avatar
mrWilson
Administraator
Administraator
Kontakt:

Postitus Postitas mrWilson » 05 Nov 2016, 21:34

Kas ma olen õigesti aru saanud, et Victorinox'i on mõttekam kaasas tassida kuna on kergem? Veel mingeid eeliseid?
Ah, minge metsa...

polarbear
Ekspert
Ekspert
Kontakt:

Postitus Postitas polarbear » 05 Nov 2016, 23:18

mrWilson kirjutas:Kas ma olen õieti aru saanud, et Victorinox'i on mõttekam kaasas tassida kuna on kergem? Veel mingeid eeliseid?
Püksirihma küljes on küll üsna ükskõik, kas see või teine või mõlemad. See 100g siia-sinna ei murra kaameli selgroogu. Aga korralikumad näpitsad, saag ja viil on teinekord abiks. Võta mõlemad, kui kahtlus on.
Pilt

Piiber
Huviline
Huviline
Kontakt:

Postitus Postitas Piiber » 05 Nov 2016, 23:20

Kõige tavalisem Victorinox. (http://www.victorinox.ee/tooted.php?id=1.3603" onclick="window.open(this.href);return false;) Üldjuhul kasutan nuga ja pudeliavajat. Õnneks ei ole matkal midagi enamat vaja olnud. Ja muidugi punnivinn. See on nii linnas kui metsas mitu korda au ja kuulsust toonud.

Kui peaks ära kaotama, siis võtaks asemele midagi enamat. http://www.victorinox.ee/tooted.php?id=1.3773" onclick="window.open(this.href);return false;
Veits overkill aga üksi käies peaks suht kõik jamad ära rahuldama. (sõrmeküüni peab ikka kord 7 päeva jooksul lõikama).

Ai kurat, see Hercules 18 tundub asjalikum. Vähem tilulilu.
Kobras ehk piiber (Castor) on loomaperekond näriliste seltsist, kobraslaste sugukonna ainus tänapäevane perekond.

Kasutaja avatar
Nohik
Guru
Guru
Kontakt:

Postitus Postitas Nohik » 06 Nov 2016, 00:51

Hercules kaalub 180g, tegelikult polegi nii kerge. Kergmatka kontekstis, kus kalastuskola remontida pole vaja, on kindlasti kergemaid lahendusi.
Kui kala ei püüaks, ma ei tea, mis mu lemmik oleks.

Bjorn
Huviline
Huviline
Kontakt:

Postitus Postitas Bjorn » 06 Nov 2016, 10:00

Pärast erinevate katsetamist on hetkel kasutusel Leatherman Skeletool CX. Soovitan.

margusl
Ekspert
Ekspert
Kontakt:

Postitus Postitas margusl » 06 Nov 2016, 10:33

Oman Leatherman Wave' ja selle otsikute komplekti, selliseks igaks-kümneks-juhuks kaasa vedamiseks jääb minu jaoks juba liiga kobakaks, loodusesse tuleb kaasa pigem remondikomplekti osana, ehk siis käikudel, kus näpitsate ja otsteta ja ole ka muu mudru kaasa vedamisel suurt mõtet või peab kole palju leiutama (aerutamisel tüüri- ja pedaalijubinad, pikematel suusakatel suuskade-sidemete-toigaste lappimise kraam, rattal splindiga piduriklotsid, ... ). Ja eks ole tööriista nimme maha jätmine end ka paaril korral ära karistanud.

Igapäevasemaks viguriks olen aeg-ajalt võtmehoidja mõõdus Leathermane sihtinud (Squirt PS4 näiteks), aga kuna Victorinox ja Wenger samuti sahtlist võtta, siis piisavalt sügelema ei ole ajanud.

Kasutaja avatar
REGA1872
Moderaator
Moderaator
Kontakt:

Postitus Postitas REGA1872 » 06 Nov 2016, 11:04

polarbear kirjutas:
mrWilson kirjutas:Kas ma olen õieti aru saanud, et Victorinox'i on mõttekam kaasas tassida kuna on kergem? Veel mingeid eeliseid?
Püksirihma küljes on küll üsna ükskõik, kas see või teine või mõlemad. See 100g siia-sinna ei murra kaameli selgroogu. Aga korralikumad näpitsad, saag ja viil on teinekord abiks. Võta mõlemad, kui kahtlus on.
Seljakotiga matkates pole püksirihm kõige parem koht noa hoidmiseks, kuna ta kipub jääma kõhurihma alla ja kui too korralikult kinni vedada, siis on noatupp selle all nagu pind perses. Suurema (rippuva) noa puhul pole see probleemiks, aga väikeste puhul on neil kompaktsed tuped. Seetõttu on mul endal nuga enamasti püksitaskus ja seal (edasi-tagasi loksudes) mängib too +100 gr suht olulist rolli.

Piiber
Huviline
Huviline
Kontakt:

Postitus Postitas Piiber » 06 Nov 2016, 11:31

Nohik kirjutas:Hercules kaalub 180g, tegelikult polegi nii kerge. Kergmatka kontekstis, kus kalastuskola remontida pole vaja, on kindlasti kergemaid lahendusi.
Kui kala ei püüaks, ma ei tea, mis mu lemmik oleks.
Jah, tegelt ei näe väga ette, et peaks tange kasutama. Jalgrattamatkal on teine asi.
Kobras ehk piiber (Castor) on loomaperekond näriliste seltsist, kobraslaste sugukonna ainus tänapäevane perekond.

Kasutaja avatar
Nohik
Guru
Guru
Kontakt:

Postitus Postitas Nohik » 06 Nov 2016, 11:34

Peab tunnistama, et noa asukoht on mulle suuremaks probleemiks kui nuga ise. Iseenesest noa tasku võiks olla pikkadel pükstel veidi pealpool põlve või vestil rinna kõrgusel. Aga kuna ka septembris oli mul tegelikult 2/3 aega riietuseks T-särk ja spordipüksid, siis nagu polegi kuskile teda panna. Sügisene matkakaaslane ostis endale Tokmanist üsna mahuka vöökoti, see oli seljakoti kõhurihmast veidi kõrgemal. Kaalus ainult natuke liiga palju. Aga võimalik, et ostan endale mingi vöökoti pudipadi enda ligi hoidmiseks.

Kasutaja avatar
Nohik
Guru
Guru
Kontakt:

Postitus Postitas Nohik » 06 Nov 2016, 12:04

Ja siin minu jaoks tuleb hirmu teema jälle sisse. Põhimõtteliselt, kui mingit rada mööda matkata, kus puud ja lõkkekohad koos kirvega on olemas, iseenesest pole ju ka nuga vaja. Kääre kasutan enamasti küünte lõikamiseks, need võiks olla ka eraldi ja apteegis. Pigem peaks läbi mõtlema, et kui varustus laguneb, mida parandamiseks vaja. Mul on olnud kaasas ka ainult kirves ja käärid (+nõelad/niit). Iseenesest lihtsalt matkajal ei ole mutlitööriist vist praktiline.
Aga mul on see jama, et olen peast natuke "MacGyver", aegajalt peab midagi nokitsema. Seega ma kardan, et kui kala ei püüaks, läheb multinuga ikka tasku, igaks juhuks.

Kasutaja avatar
Tarmo
Ekspert
Ekspert
Kontakt:

Postitus Postitas Tarmo » 06 Nov 2016, 20:48

Väga mõnus "multitööriist" on matšeete - minul selline väiksem versioon, tera pikkusega 24 cm, ning kaaluga 360 g
Kasutanud: paadimatkadel jõe puhastamisel alla kümnesentimeetriste puude ja oksade raiumiseks,
usside kaevamiseks, kruvide keeramiseks, konservikarpide avamiseks, leiva lõikamiseks ja öösel kaisu võttes tekitab julge tunde.
...

Kasutaja avatar
Nohik
Guru
Guru
Kontakt:

Postitus Postitas Nohik » 06 Nov 2016, 22:00

Olen mõelnud selle peale, õigemini märganud ellujääjate filmidest, kui osavalt mõned seda igas elujuhtumis kasutavad. Ja relv on mulle oluline, praegu vean kirvest, mis on üle 600g. Matšeete võimaldaks multitööriista ka kärpida.
Tarmo kirjutas:Väga mõnus "multitööriist" on matšeete - minul selline väiksem versioon, tera pikkusega 24 cm, ning kaaluga 360 g.
Kasutanud: paadimatkadel jõe puhastamisel alla kümnesentimeetriste puude ja oksade raiumiseks,
usside kaevamiseks, kruvide keeramiseks, konservikarpide avamiseks, leiva lõikamiseks ja öösel kaisu võttes tekitab julge tunde.

Jants
Ekspert
Ekspert
Kontakt:

Postitus Postitas Jants » 06 Nov 2016, 23:56

Piiber kirjutas: Jah, tegelt ei näe väga ette, et peaks tange kasutama. Jalgrattamatkal on teine asi.
Need Victorinoxi tangid on väga head käest pinnu välja võtmiseks, palju paremad kui väikesed pintsetid...

Kasutaja avatar
sepaonu
Ekspert
Ekspert
Kontakt:

Postitus Postitas sepaonu » 07 Nov 2016, 08:24

tarmo matšeetejutule lisaks juurde, et arvatavasti on tähtis, et kuhu üks sentimeeter lisada, et kas maakera ümbermõõdule või millelegi muule 8-) sest 9 tolli ehk ca 23cm on saami meeste noa mõõt, ilmselt pikemad on siis matšeeted. Niipalju, kui mina olen norra tundras tuterdanud, siis ühtegi kohalikku ma ilma selle 9 tollisetta pole tundras näinud. Kõik tööd tehakse sellega ära. Kuigi mõnel ;) leiab ka multi vöö pealt
https://scontent-fra3-1.xx.fbcdn.net/v/ ... e=58D4062D" onclick="window.open(this.href);return false;
Möödaminnes urgitseks, et kellel multitool olemas ja kaasas veab, et kas peale selle noa, mis multil muud nö pärisnuga kaasas kannate või mitte ?
joon jõest, söön jõest

Piiber
Huviline
Huviline
Kontakt:

Postitus Postitas Piiber » 07 Nov 2016, 08:50

Vahepeal vedasin lisaks väiksele Victorinoxile soome pussi kaasa. Aga mingi hetk kui sai selgeks, et ma seda kotist välja ei võta, jätsin koju.

romulus
Uudistaja
Uudistaja
Kontakt:

Postitus Postitas romulus » 07 Nov 2016, 11:21

Kasutan Leatherman Wave-i ja isegi kõiki funkstsioone vist. Näpitsad ja nuga kindlasti kõige rohkem kasutuses, võibolla vähem käärid+viil (küüned), peen kruvikas (prillid), kaablipuhastaja (sõidan motikaga mis vajab vahel (elektri)hoolitsusi:)), sakilise noaga saab edukalt plastikut lõigata jne. Ei kujuta ette, et ilma selleta matkale läheksin. Kui kalale minek siis Gerberi eraldi nuga kaasas kala puhastamiseks.

Kusjuures kasutan Wavei väga tihti ka kodus, remonttöödel vm nokitsemistel. Ei viitsi alati "päris" riista tooma minna. Viimati päästis nt krossikaga California Big Beari mägedes sõites päeva, sai nii lahtirappunud jalaraua kinni tagasi kui ka karbussi korda :) Pole päris (jalgsi) matkamise teema, aga ideaalis võiks sinna saada 8-13mm mutrivõtmeid ka külge pookida.

Kasutaja avatar
Nohik
Guru
Guru
Kontakt:

Postitus Postitas Nohik » 07 Nov 2016, 16:17

Kui kirves on kaasas, ei vea teist nuga. Kui kirvest pole, on ehitusnuga kotis igaks juhuks.
sepaonu kirjutas:...Möödaminnes urgitseks, et kellel multitool olemas ja kaasas veab, et kas peale selle noa, mis multil muud nö pärisnuga kaasas kannate või mitte ?

Kasutaja avatar
Nohik
Guru
Guru
Kontakt:

Postitus Postitas Nohik » 07 Nov 2016, 16:18

Omakorda küsin, kui rattaga pole või kala ei püüa, milleks veel multiriista kasutate?

Kasutaja avatar
CorvetteC3
Uudistaja
Uudistaja
Kontakt:

Postitus Postitas CorvetteC3 » 07 Nov 2016, 16:56

Nohik kirjutas:Omakorda küsin, kui rattaga pole või kala ei püüa, milleks veel multiriista kasutate?
Ega jalgsi matkajal millegi muu jaoks näpitsaid vaja polegi. Ülejäänud funktsioonid on enamusel tavapärastel taskunugadel olemas. Endal on igapäevaselt Leatherman Surge koos otsikute komplektiga vööl ja leiab küllaga kasutust. Matkal on konservi/pudeliavajaks, väikseks kirveks, kangiks ja noaks Glock FM78. Leathermani küljest lähevad regulaarselt käiku ainult näpitsad ja küünekäärid.

Kasutaja avatar
mrWilson
Administraator
Administraator
Kontakt:

Postitus Postitas mrWilson » 07 Nov 2016, 17:24

Ma tavaliselt tunnen näpitsatest puudust siis kui on vaja midagi kuuma tõsta.
Ah, minge metsa...

Vasta

Mine “Meisterdamine, hooldamine ja parandamine”

Kes on foorumil

Kasutajad foorumit lugemas: Registreeritud kasutajaid pole ja 1 külaline