Saabaste kuivatamine välitingimustes

Matkavarustuse ise valmistamine, parandamine ja hooldamine matka ajal ja pärast matka.
Vasta
Rainman
Uudistaja
Uudistaja
Kontakt:

Saabaste kuivatamine välitingimustes

Postitus Postitas Rainman » 21 Apr 2016, 14:45

Vastavalt karmidele kogemustele, kus sajab mitu päeva, või sulab mitu päeva järjest ja parimadki saapad on märjaks saanud, siis tekkis lihtne vajadus aretada kuuma veega täidetavad soojakotid, mis käiksid saabaste sisse. Erinevalt metallpudelist, võtab soki kuju ja kuivatab tõhusamalt- ninast kannani.
Lisafunktsioonidena saab külmaga magamiskotti võtta, või teisi riideid kuivatada, neid sinna ümber mähkides, või lihtsalt 2*600 ml vett kaasas kanda. (näit. polaartingimustes/mägedes kus vesi tuleb endale niikuinii sulatada.)

Jutt käib siis pikemast matkast väljaspool Eestit, (ala Tasmaania/ Uus Meremaa/ mäed) kus ei ole võtta puhurit, lõket/ kuuma kivi ega värskeid ajalehti. Magamiskotti võtmine mõeldamatu, see saab kehalt niigi piisavalt niiskust.

Teeksin siin väikese uurimuse, kas siinsed pikemate (või ka lühemate) radade käijad oleksid huvitatud sellise toote soetamisest. Kui jah, siis mis võiks olla mõistlik hind?
Tänud!

Kasutaja avatar
ullivilli
Guru
Guru
Kontakt:

Re: Saabaste kuivatamine välitingimustes

Postitus Postitas ullivilli » 21 Apr 2016, 17:22

Tundub, nagu sul on mingi konkreetne toode silmapiiril või soovid ise sellist looma, tootma hakata?

Jürgenson on siiani hoolimata aastaajast kasutanud pudeleid, mis üldiselt on vastupidavamad nii temperatuurile kui kasutusele pikemas pildis.

Samas kui on põnevad L kujulised nn joogikotid, siis tegelikult miks mitte.

Tooted, mis minul kataloogis on http://hydrapak.com/shop/softflasks/softflask-750ml" onclick="window.open(this.href);return false; ja http://hydrapak.com/shop/water-bottles/stash-750ml" onclick="window.open(this.href);return false;
Sobiks iseenesest kuid see kannataks vaid 60C mis on niigi naha vastas pigem väga soe, mitte kuum.
Suvel ei ole probleem - Talvel jahtuks vast liialt kiiresti.

Kui mahti saan, katsetan, kui kaua taolise ilmaga 60C pudelis vesi jahtub ja viskan selle siia ning http://www.facebook.com/metsasonasju" onclick="window.open(this.href);return false;
Kuigi eks kõige kindlam oleks endale hankida jalanõud, mis vett ei seo ning juba käies ära kuivavad kui vähegi kuiv hetk.
Magnumeid kunagi kiideti selles osas, aga pole ise kandnud, ei tea kommenteerida.
Natukene metsa poole.
http://www.minemetsa.ee http://www.ripptelk.ee - Hennessy, Tentsile, DD hammock, Rootsmann rippvoovid, Sawyer veefiltrid ja kõikvõimalik matkavarustus.

Rainman
Uudistaja
Uudistaja
Kontakt:

Postitus Postitas Rainman » 23 Apr 2016, 10:06

Jah, plaanis on selline toode välja töötada. Igasugu pudelite miinus on sile pind ja kiire jahtumine, kuigi Softlask on väga huvitav leid. Endal pole termoplastiga kogemusi olnud. Kas äkki kannatab keeva vett ka?
Või hakkab joogiks kõlbmatuid ühendeid eritama?
Termoplasti eelis silikooniga (minu kontseptsiooni materjal- kannatab tugevaid miinuseid ja plusse) on pisut kergem kaal tühjana. Silikooni peamiseks eeliseks on aeglasem jahtumine, seega tõhusam kuivatamine.

Minu nägemus oligi alguses L kujuline, aga tutvudes tehnoloogiatega, jäin lihtsa vorstikuju juurde. Säär ei olegi kriitilise tähtsusega kuivatamise piirkond+ silikoon on kallis materjal.
Selle pind peaks olema reljeefne, nii et õhk saaks alt ja ümbert paremini liikuma.

Magnumeid oli erinevas hinnaklassis. Need mis 1200 EEKi maksid, olid parajad pühapäevasaapad, kallimaid ei tea. Aga jah, uurin pigem selle kogemuse pinnalt, kus tingimused on üsna püsivalt märjad.
Eestis olen Nokia kummikutega palju käinud. Huvitaval kombel tapab ainult ühe jala ära. Jalad on erinevad:)
Nahksaapaga seda muret pole... võta sa kinni...

Mis sa arvad, kas pudel jahtub nelja tuule käes kiiremini, kui märja saapa sees?

Head katsetamist!

Kasutaja avatar
Nohik
Guru
Guru
Kontakt:

Postitus Postitas Nohik » 23 Apr 2016, 10:52

Peab tunnistama, et loobusin saabaste kuivatamisest ammu. Kui ilm on märg, saavad kohe uuesti märjaks. Kui ilm on kuiv, kuivavad jalas ära. Aitab ka kalale minek, ei märka, et jalad märjad. Mitte et ma paha tahaks, aga ei julge sellele tootele suurt tuleviku ennustada.
Toode eeldab, et saab vett soojendada. Enamus matkajaid liigub piirkondades või ajal, kui lõket teha ei saa. Ja saabaste kuivatamiseks piirituse või gaasi kaasa vedamine eeldab, et oled muul.
All engineers are cyborgs

Rainman
Uudistaja
Uudistaja
Kontakt:

Postitus Postitas Rainman » 23 Apr 2016, 20:08

Tänud Nohik, võtan seda ikka ainult heana. Tahtsingi poolt ja vastu kuulda!
Selle toote tugevus tulebki välja pikemal kui 2 päevasel matkal ja kohas kus lõket ei saa või ei tohi teha.
Nädalase matka peaks liitri piiritusega inimese kohta hakkama saama. Oleneb temperatuuridest ja kas süüa 2 või kolm korda. Mina kannan talvel termosega kuuma vett ja lõunal priimust välja ei võta.
Siinkohal tahaksingi kaitsta Eesti tingimustesse sobituvat piirituspõletit, mis on üsna ökonoomne. Kellele Trangia, kellele rootsi priimus, mis vähem tõhus. Rootsi priimus ajab 0 kraadi juures poole lambitäiega 1,2 l vett keema, ja spirti jääb ülegi. Kui nahksaabas on korralikult märjaks saanud, siis ilma ahjuta- lõkketa kuivab see jala otsas ja kõrval 2 päeva. Nii juhtus minu kaaslasega Aprilli alguses. Lõket me ei saanud endale lubada. Kui oleks 3 päeva järjest liikuma pidanud, siis oleks tekkinud villid, kuni lõhkemiseni jne.
Kui jalad saavad märjaks ja temp on alla 16 plusskraadi, siis paari päevaga on jalad ikkagi tuksis.
Palju on inglise keelset materjali ja pilte kui panna otsingusse TRENCH FOOT.
Aga ok, vabadus valida...

Kasutaja avatar
Nohik
Guru
Guru
Kontakt:

Postitus Postitas Nohik » 23 Apr 2016, 20:30

Hea küll, müügimehena on sul annet, kui nad oleks sulgkerged, väikseks pakitavad, tugevad ja kuumakindlad, ma võib-olla lisaks esmaabikotti.
Kuigi võimalik, et 2 tugevamat kondoomi teevad sama töö ära.

Kasutaja avatar
Metavo
Guru
Guru
Kontakt:

Postitus Postitas Metavo » 24 Apr 2016, 08:30

Huvitav mõte. Ma lisaksin toote välisele osale mingi võrgu või võrelaadse struktuuri et niiskus saaks põgeneda ka saapa kaela kaudu. Mitme päevasel matkal ilma hooldusvahendita kipub igasugune membraan tuksi minema ja saabas ei suuda enam nii hästi vett välja tõrjuda.
Vaidleks veidi märja jala kpha pealt. See trench foot teke on väga individuaalne. Veebruaris kahe nädalasel matkal oli saabas kuiv kolmel päeval, ühtki villi ei tekkinud. Läbitav päevane distants ca 20-25 km. Samas hetkel mägede vahel liikumisest, kus vaid üks päev sai jalad korralikult märjaks ei ole hetkel jõudnud ville kokku lugeda.
Kuni on puid, pole probleemi

Rainman
Uudistaja
Uudistaja
Kontakt:

Postitus Postitas Rainman » 24 Apr 2016, 10:15

To Nohik, Sulgkerget kaalu ei saa lubada, silikoon on iseenesest raske materjal. Kompensatsiooniks on see super vastupidav +/- temperatuuridele ja muudele füüsikalistele mõjutustele. Kondoomid peaks esmaabipakis ikka olema. Keeva veega pole katsetanud, äkki töötabki hädaolukorras?! Hea mõte!

To Metavo, Saapa kael peabki lahti jääma, kust muidu aur välja pääseb!? Kui kondoom saapas vett täis lasta, siis see tõepoolest litsub end tihedalt vastu saapa sisepinda ja kuivamine oleks ainult läbi naha.
Ma mõtlesin, et selle silikoonvorsti pind peakski olema reljeefne (kasvõi mummuline), et õhk käiks vahelt läbi.
Näed, sinu jalad käituvad ka erinevalt. Kolme päevasel kompanii rännakul (+/- 120 meest) võib vabalt juhtuda, et kolmandik meestest langevad lõpuks rivist välja. St. kohale jõuavad (peavad jõudma), aga on seejärel võitlusvõimetud, sest jalad enam ei kanna. Ajateenistuses oma silmaga nähtud värk. Jalad on erinevad, päevad on erinevad. Aga sellist olukorda saaks vältida!

Kasutaja avatar
sepaonu
Ekspert
Ekspert
Kontakt:

Postitus Postitas sepaonu » 24 Apr 2016, 11:16

Voodriga saabaste kuivatamine on kõike muud, kui lihtne ülesanne. Mulle märg saabas üldse ei meeldi. Peale sügavale vette sisseastumist kibekiiresti saabas jalast ja katsun ükskõik mis riidega saabast seestpoolt nühkides kuivemaks saada, mis võib säästa tunde pärast lõkke ääres saabast suitsutades. On kogemust ka ülesuitsutamisega ii lõkke ääres kui pliidi või kamina juures.
Ma ostsin omale
https://varuste.net/Mares+Boot+Equator+2,0+mm?_tu=16738" onclick="window.open(this.href);return false;
ja sõbrannale sellised õhukesed 2mm neopreensussid, kayakitamiseks, laagris pläterdamiseks, jõgedeületuseks. Eelmine aasta vaatasin, et sõbranna veab krokse, proovisin ka nendega natuke tuterdadada laagris, no parem, kui palja jalaga käia ja iga kivi peale niuksuda, a augulised ja jalad märjad ka kohe. Mul jõhkra roomikuga ja väga vaevaliselt toppides läks matkasaapasse aga neid neopreensusse/sokke nagu kirjuid koeri igaks otstarbeks, prooviks valasin vett täis. Keegi võibolla arendab seda mõtet edasi.
Lisatud*Vaatasin, et kas link toimib 8-) , kerisin seal varuste lingil allapoole, kohe hakkas silma, et latekssokid aga madalad, võiksid kõrgemad olla.
mares.jpg
joon jõest, söön jõest

Kasutaja avatar
Nohik
Guru
Guru
Kontakt:

Postitus Postitas Nohik » 24 Apr 2016, 13:35

Ise olen kergeid tenniseid selleks tarbeks kandnud.
Kui jõgesi ei pea ületama, on kroksid head, kuivatad ära ja jalad on kuivad.

Kasutaja avatar
REGA1872
Moderaator
Moderaator
Kontakt:

Postitus Postitas REGA1872 » 25 Apr 2016, 09:16

Saabaste kuivatamisel ei maksa ära unustada ajakirjanduse mõju. Õhtuks käkerdad sisse esimese ringi ajalehti ja ööseks teine vahetus ning hommikuks on saapad piisavalt kuivad jalga panekuks. Kui tegu pikema matkaga võid vajadusel ka paberi vahepeal ära kuivatada, et järgmisel õhtul üritust korrata.
Samas kui tead, et tuleb jõgede/rabade ületusi on crokside kaasaskandmine (suvel) hea mõte. Sügisel tegin ma 3-päevase kondamise Kõrvemaal ja siis olid mul kotis kummikud ning kui oli näha, et sattun vesisemale alale (rabad), siis tuli väike jalavarjude vahetus ning lõpuks koju jõudes olid saapad täiesti kuivad. Aga see on loomulikult selline pisema matka varuvariant, sest nädalasele retkele keegi vabatahtlikult lisakilosid kaasa vedada ei taha, samas kui 100gr ajalehti on olematu lisakaal.

Kasutaja avatar
Nohik
Guru
Guru
Kontakt:

Postitus Postitas Nohik » 25 Apr 2016, 10:24

MIsmõttes, et said kroksiga rabas käidud?
REGA1872 kirjutas:Saabaste kuivatamisel ei maksa ära unustada ajakirjanduse mõju. Õhtuks käkerdad sisse esimese ringi ajalehti ja ööseks teine vahetus ning hommikuks on saapad piisavalt kuivad jalga panekuks. Kui tegu pikema matkaga võid vajadusel ka paberi vahepeal ära kuivatada, et järgmisel õhtul üritust korrata.
Samas kui tead, et tuleb jõgede/rabade ületusi on crokside kaasaskandmine (suvel) hea mõte. Sügisel tegin ma 3-päevase kondamise Kõrvemaal ja siis olid mul kotis kummikud ning kui oli näha, et sattun vesisemale alale (rabad), siis tuli väike jalavarjude vahetus ning lõpuks koju jõudes olid saapad täiesti kuivad. Aga see on loomulikult selline pisema matka varuvariant, sest nädalasele retkele keegi vabatahtlikult lisakilosid kaasa vedada ei taha, samas kui 100gr ajalehti on olematu lisakaal.

Kasutaja avatar
sepaonu
Ekspert
Ekspert
Kontakt:

Postitus Postitas sepaonu » 25 Apr 2016, 11:21

Nohik kirjutas:Ise olen kergeid tenniseid selleks tarbeks kandnud.
Kui jõgesi ei pea ületama, on kroksid head, kuivatad ära ja jalad on kuivad.
Minu meelest on kroksid väga sobivad jõgede ületuseks, piisavalt paks tald, et isegi graniidirägusest põhja jõest läbi minna. Ilmselt väga paksu mudaga eestimaisesse kraavi pole pole parimad aga ma teeks ennem kraaviületust kroksiga, kui paljajalu otsiks poolikut klaaspudelit. Laagris olemiseks ilmselt kah head, kui pole paksu sammalt ja rohtu, mina rmk laadsetel platsidel ei ööbi, seega minule ei sobi need, augud sees, jalad märjad.
Kuivatamisteemasse tagasi tulles käis selline mõte peast, et kas need metsiku imemisvõimega köögikata lapid ei asenda seda ajalehte, väänad palju jõuad, lõkke kohal kuivab vast mõne minutiga, siis saapasse suruda ja korrata hiljem.
joon jõest, söön jõest

Kasutaja avatar
Nohik
Guru
Guru
Kontakt:

Postitus Postitas Nohik » 25 Apr 2016, 13:24

Ma kahtlustasin, et jões või soos ei seisa jalas kroksid, kogemus puudub, laagriplatsis olen ainult kasutanud.
Rohu osas võib sul õigus olla, ma ei suuda meenutada, millal viimati üldse rohuga platsil ööbisin, tavaliselt poen silmini kuusikusse.

Kasutaja avatar
Metavo
Guru
Guru
Kontakt:

Postitus Postitas Metavo » 25 Apr 2016, 13:29

Jões püsib kroks ilusti jalas, paksus mudaga on aga teisiti.
Kuni on puid, pole probleemi

Rainman
Uudistaja
Uudistaja
Kontakt:

Postitus Postitas Rainman » 26 Apr 2016, 12:27

Millisest kroksist jutt? Pastal, kummik vms. Ja millisest jalast? Olen ikka imestanud, et nii tore materjal (kerguse mõttes) ja see valatakse ju vormi, aga ei tundu küll, et vormi inimese jalaga võrreldud oleks:))
Jalad on erinevad selles suhtes jah, et kitsas/lai liist, võlvi kõrgus jne, aga varbad ei vaata kellelgi taevasse.

Kasutaja avatar
Nohik
Guru
Guru
Kontakt:

Postitus Postitas Nohik » 26 Apr 2016, 14:00

Ma arvan, et sellisest kroksis on jutt.
https://www.google.ee/search?q=kroksid& ... OZ4vtZM%3A" onclick="window.open(this.href);return false;

Et siis jutt pigem sellest, kuidas saapaid mitte märjaks teha või märgi saapaid mitte jalas hoida.

Üks õhtu mõtlesin, et Inseneri vaatenurgast on olnud matkasaabaste areng üsna kummaline. Samas ei saa välistada, et keegi pole teinud kiirelt kuivavaid, mugavaid saapaid, aga need pole tähelepanu võitnud. Ja imestan, et nahk veel materjalina üldse tegev on. Peaks olema olemas piisavalt mittemärgavat kiudu, et saaks soki ära vahetada ja jalg oleks kuiv. Rainman, pealehakkamist sul on, arenda parem midagi sellist?
Rainman kirjutas:Millisest kroksist jutt? Pastal, kummik vms. Ja millisest jalast? Olen ikka imestanud, et nii tore materjal (kerguse mõttes) ja see valatakse ju vormi, aga ei tundu küll, et vormi inimese jalaga võrreldud oleks:))
Jalad on erinevad selles suhtes jah, et kitsas/lai liist, võlvi kõrgus jne, aga varbad ei vaata kellelgi taevasse.

polarbear
Ekspert
Ekspert
Kontakt:

Postitus Postitas polarbear » 26 Apr 2016, 15:11

Nohik kirjutas:
Et siis jutt pigem sellest, kuidas saapaid mitte märjaks teha või märgi saapaid mitte jalas hoida.
.....
Peaks olema olemas piisavalt mittemärgavat kiudu, et saaks soki ära vahetada ja jalg oleks kuiv.
1) Ära mine vee sisse/kätte
2) Õnneks kasutatakse tõepoolest "mittemärgavat kiudu" jalatsite valmistamiseks. Kellel seda märgavat saabast vaja oleks :)
Mittemärguvat aga küll - kummik nimeks tal. Valad vee välja, lükkad kaltsuga üle- kuiv sokk ja voila, nigu uus.

Aga natuke tõsisemalt lähenedes: saabas peab hea olema päev otsa. Ega need insenerid ja testijad seal arendusosakondades kah päris lambad pole, küllap ikka tehakse võimalikult häid kompromisse olemasolevate materjalide ja tehnoloogiate baasil. Sest saabas peab lisaks kõigele muule veel kestma kah ja mitte üks ega kaks nädalat vaid ikka palju kauem.
Pilt

Kasutaja avatar
Nohik
Guru
Guru
Kontakt:

Postitus Postitas Nohik » 26 Apr 2016, 15:21

No ma pakun, et võiks olla lekkiv (aga mittemärgav) võrksaabas, millele saad paigaldada kas hingava või vettpidava sisevoodri vastavalt ilmale. Mõlemad voodrid võivad samuti olla mittemägavad.

Kasutaja avatar
REGA1872
Moderaator
Moderaator
Kontakt:

Postitus Postitas REGA1872 » 27 Apr 2016, 09:58

Nohik kirjutas:MIsmõttes, et said kroksiga rabas käidud?
REGA1872 kirjutas: Samas kui tead, et tuleb jõgede/rabade ületusi on crokside kaasaskandmine (suvel) hea mõte.
Ega ma jah pole croksidega ise rabasse trüginud, aga kommi kirjutades oli mul mõtteis variant, kui kusagil matkarajal tuleb mingi aeg liigelda mööda liigvesist laudteed. Kui plaan seiklejana rabasse siseneda, siis peab loomulikult midagi kindlamat jala otsas olema.

Kasutaja avatar
Nohik
Guru
Guru
Kontakt:

Postitus Postitas Nohik » 27 Apr 2016, 11:29

Aga ma saan aru, et tegelikult on need hingavad sokid goretxil olemas ja neopreenist on ka täitsa vettpidavaid sisusokke. Seega asi olemas.

Rainman
Uudistaja
Uudistaja
Kontakt:

Postitus Postitas Rainman » 27 Apr 2016, 12:56

http://www.crocs.eu/crocs-reny-II-boot/ ... r#start=32" onclick="window.open(this.href);return false;

Sellist kroksikummikut ma proovind ei ole, aga ehituspoes sarnast vahulaadset toodet küll. No ei istund minu jala otsa. Laagriplatsil on see hiina turvasaabas muidugi omal kohal.

Küllap sel nahksaapal ikka parem vastupidavus kui siiamaani väljamõeldud materjalidel. Ei saa samas jälle nii lihtsalt võtta, et ära märja sisse roni. Kui talvel on temp. miinus 5 kuni 0 kraadi lähedal (sulalumest ei ole vaja rääkidagi), siis läheb saabas pealt piisavalt soojaks ja lumi hakkab saabastel sulama ja sisse imbuma. Ja ega kummik ka kuiv asi ole. Päevaga saavad jalad ikka niiskeks, vaheta sokke või tee mis teed. Mul Nokkia kummikus vildist sisu, see niiskub läbi, mis teha, ilma ka ei saa.
Neid superhüper sokke katsetanud ei ole, aga kahtlustan, et jalad lähevad neis 3 päevaga hauduma.

Kasutaja avatar
Nohik
Guru
Guru
Kontakt:

Postitus Postitas Nohik » 27 Apr 2016, 13:08

Ma käin rabas hiidsuure kroks-saapaga, lihtsalt kaalu pärast. Minu kaaluga on rabas käimine paras põlvetõstejooks. Kuigi, minu jalaga ka ei sobi, sääremari ei taha sisse mahtuda. Aga pika maa käimiseks tegelikult ääretult ebamugavad jalatsid.
Noor olin, siis käisin rabas ketsidega. Kihid väljast sisse: kets, niidisokk, kilekott, villane sokk, niidisokk. Siis sai arvestatud, et nagunii saab jalg märjaks, peaasi, et soe oleks. Hiljem enam igasse mülkasse ei kippunud ronima, siis hakkasin kummikuga käima.

Vasta

Mine “Meisterdamine, hooldamine ja parandamine”

Kes on foorumil

Kasutajad foorumit lugemas: Registreeritud kasutajaid pole ja 2 külalist