DIY puugaasi matkapliit (bushbuddy, bushcooker)

Matkavarustuse ise valmistamine, parandamine ja hooldamine matka ajal ja pärast matka.
Kasutaja avatar
sepaonu
Ekspert
Ekspert
Kontakt:

Re: DIY puugaasi matkapliit (bushbuddy, bushcooker)

Postitus Postitas sepaonu » 30 Sept 2016, 11:18

Mu meelest pellet matkapliidi puhul on täielik jama, kogu point nende plekkasjadega jamamisel on kasutada kohalikku looduslikku kütet ja hoida oma haotuli kompaktselt koos ja tuulevarjus. Ilma plekindusetta käib risupõletus nii kivimägedes, et kuna kive on rohkem, kui su jalad tahaksid näha ja taimestikku on vähesel määral, siis paned kaks võrdse kõrgusega kivi ja poti nende peale ja lähed hangid paar kuivanud pajuräbalat või vaevakaske ja toidad seda kahe kivi vahelist mulku oma raagudega, kuni kuuled kohvilootusehäält.
Teadus on see, et kui temperatuuri kõrgemaks saaks, see tähendab suuremat kasutegurit, vähem kütust, vähem aega, kuumus on rohkem poti all, poleks nii tuuletundlik ja keema võiks minna isegi poole kiiremini.
Arvan, et see poole kiiremini jääb su unistuseks plekkpurkidega mängides. Puhtama leegi võib saada, kasuteguri, kütusesäästu ja võibolla midagi veel aga need pole nagu argumendid. Mind absoluutselt ei huvita, kas leek oli selle või tolle temperatuuriga, kas oksa läks meeter või meeterkakskümmend, poti panen vajadusel ka otse lõkkesse. Pigem huvitab mind kasutusmugavus, kiirus vee keemaajamisel ja kompaktsus. Vabahingamisega legorisukad pakenduvad väikseks, mõne saab isegi püksitaskusse panna.
Mis selle konservigaasitopsi plusspool siis on ?
No enteri pealt lisandus peetrionu kommentaar, sellega ma nõustun, et üks plussidest, kui keegi seda plussiks hindab, on rahulikum/pikem põlemine, pelletivariandist ma juba arvamust avaldasin aga ka kohaliku küttega võib see pluss olla puugaasi puhul.
joon jõest, söön jõest

Jants
Ekspert
Ekspert
Kontakt:

Postitus Postitas Jants » 30 Sept 2016, 11:48

Ek see ole sarnane nähtus nagu sädemepulgaga tule kraapimine või titaanist matkanõude kultus-rohkem trend kui praktiline vajadus.
Huvitav mis reaktsioon oleks mõnel näiteks kaheksakümnendate aastate matkasellil, kui õnnestuks minna ajas tagasi ja näidata talle Youtube videoid tänapäevasel moel lõkke süütamisest? Usun et vajuks suu lahti ja tekiksid küsimused 21 sajandi maailmast- "kas tikuväävli lähteained on maailmast otsa saanud? Kuidas selline asi sai juhtuda?"

Kasutaja avatar
Nohik
Guru
Guru
Kontakt:

Postitus Postitas Nohik » 30 Sept 2016, 13:42

Eksi siin on mitu nähtust, Sepaonu ka teeb lante ja kärbseid ja vist ka nuge. Lantidest ja kärbestest on rõõm, kuskil pildil nähtud noad ma liigitaks jõudu sisaldavateks esemeteks. Inimestel ongi kalduvus ümbritseda end asjadega, mis annavad jõudu ja rõõmu, kasvõi läbi ilu. Ma kahtlustan, et minu rõõm pliidist on sama suur, kui kalamehel endatehtud töötavast landist.

Mis kokkupandavust puudutab, kui see on oluline, võtan kaasa risupõleti. Kuna praegu pakin pliidi sisse terve rea asju, ma ei muretse halva kuju pärast. Mitu korda oli pliit eelises kohas klotsidega täidetud, et teevee sai kohe ära teha. 800 ml veest saan helbed, kohvi ja tee, seega saan ka lõuna suvalises kohas ära pidada, kui pliit hommikul täis pandud.
Minu jaoks risupõleti ees 2 eelist, mida ka enne välja tõin, et on stabiilne ca 15 min ja ei vaja teekannu keetmise ajal kütuse lisamist. Ka enamus muid toite teeb 15 minutiga ära. Puugaasipliidi ees see eelis, et pole stardiaega. See on ka enamusel risupõletitel, kui õieti süüdata.
Kui ei juhtuks seda, et lisatud vaigune oks lööb protsessi tasakaalust välja, ma oleks rahul ja vait. Kohas kus puukuuri pole, on vaigune oks kõige tõenäolisem kütus. Ka 5 cm metsakuiva saagimine jätab loodusesse jälje, mida igale poole jätta ei tahaks.
All engineers are cyborgs

Jants
Ekspert
Ekspert
Kontakt:

Postitus Postitas Jants » 30 Sept 2016, 17:05

Muideks, kuidas pottide tahmamisega lood on, võrdluses puugaasi pliit vs risupõleti?

Kasutaja avatar
sepaonu
Ekspert
Ekspert
Kontakt:

Postitus Postitas sepaonu » 30 Sept 2016, 21:04

Mängimise vajadus on täiesti arusaadav põhjendus olla, teha või kasutada midagi ebapraktilist. Täiesti saan aru inimesest, kes igavusest teeb poolteist tundi noatera ainult selleks, et teada saada, kas see läheb puruks sealt, kust ta kahtlustab :lol: , mida ma ka täna tegin.
Mis see tahm ikka teeb, nii puhtana ei püsi ükski pott, et ta pakkida seljakotti puhta pesu sisse, mitu micronit teda poti peal on võib juurelda kah põhjusel, et a vat tahaks teada ja kas tahm on ka efektiivsust alandav kiht 8-) Koolis muideks räägiti, et kes lõkke kõrval tikku tõmbab on rahvavaenlane, seega, kui tuli üleval, siis pott lõkkesse.
joon jõest, söön jõest

Jants
Ekspert
Ekspert
Kontakt:

Postitus Postitas Jants » 30 Sept 2016, 21:38

Eks ta sealt pottidelt satub suure tõenäosusega ka kätele, nina peale, pükstele...ja nagu kogemus näitab, siis ega see nõgi kergelt enam maha ei tule. Ühesõnaga pole meeldiv...

Kasutaja avatar
Nohik
Guru
Guru
Kontakt:

Postitus Postitas Nohik » 30 Sept 2016, 21:55

Need katsetatud puugaasipõletid, mis hästi ei töötanud, tekitasid tahma jõhkralt. See omatehtud kokkupandav risupõleti, mis üsna ökonoomne oli, tahmas ka kõvasti. Ei imesta, ta on üsna madal, puidukolle peab olema kõrge.
Jama ongi selles, et kui mingi perioodi hästi ei tööta, siis see aeg tahmab jõhkralt.
Selle ajaga, mis Soomes olin, mingit väga jõhkrat tahma ei tekkinud. Katsetuste ajal tekkis kordades rohkem.

Jants
Ekspert
Ekspert
Kontakt:

Postitus Postitas Jants » 01 Okt 2016, 02:01

sepaonu kirjutas:Täiesti saan aru inimesest, kes igavusest teeb poolteist tundi noatera ainult selleks, et teada saada, kas see läheb puruks sealt, kust ta kahtlustab :lol:
Noahoolikutele mõeldes äkki selgitad oma katseid täpsemalt?

Kasutaja avatar
Nohik
Guru
Guru
Kontakt:

Postitus Postitas Nohik » 01 Okt 2016, 17:54

Paistab, et mul oli enne lihtsalt õnne. Puurisin ülemised augud 10mm puuriga üle (enne 8.5). Põhimõtteliselt võib öelda, et pliit lõpetas mõistliku põlemise. Sellist põlemist, et õhuaukudest lähtuvad tulekeeled, enam ei tekkinud. Sees olevad klotsid põlesid, nagu nad seda lõkkes teevad. Iseenesest tahma ja suitsu algul ei tekkinud. Arvatavasti õhk tuli aukudest sisse ja langes alla. Puit pigem söestust, mis hõõgus kaua, aga sooja ei anna. Vahepeal käisin saunas ära, süsi ikka hõõgus. Algne variant põles nii, et sütt jäi väga vähe, kõik põles ära. Soomes, okstega katses, tekkis samasugune söestumine, aga ma ei osanud sellele tähelepanu pöörata. Ka ühe klotsi lisamine lämmatas tule ja hakkas suitsema, nagu okste puhul Soomes juhtus.

Kasutaja avatar
sepaonu
Ekspert
Ekspert
Kontakt:

Postitus Postitas sepaonu » 02 Okt 2016, 11:28

Noahoolikutele mõeldes äkki selgitad oma katseid täpsemalt?
OT käib ju asja juurde, muidu pole modedel miskit teha.
Laisk ja loll tahab ju kaval kah olla, sõber astus pajast läbi, leelotamise vahele ütles, et kuidas tema arust peaks, ma ütlesin, et läheb puruks, tema, et ei lähe, ma, et läheb küll, proovi, tema, et mis siin ikka proovida, no ma proovisin siis ise. 8-)
pragu.jpg
Sa nohik ehita siibrisüsteem selle gaasiahju külge, saad mängida sellega ja äkki targemaks kah, et palju õhku vaja
joon jõest, söön jõest

Kasutaja avatar
Nohik
Guru
Guru
Kontakt:

Postitus Postitas Nohik » 02 Okt 2016, 11:44

Hea mõte iseenesest, vist pole isegi väga keeruline siibrisüsteem teha.

polarbear
Ekspert
Ekspert
Kontakt:

Postitus Postitas polarbear » 02 Okt 2016, 17:25

Eelmisel lehel on ju minu pandud youtube link ja oma kogemused. Asi töötab, teinud neid vist u 10 tk ja jaganud küla peale laiali.
Siibrisüsteem konservipurgile.... halloooo! :D
Pilt

Kasutaja avatar
Nohik
Guru
Guru
Kontakt:

Postitus Postitas Nohik » 02 Okt 2016, 18:10

Ega ma ei mõtlegi, et tööversioonil peaks olema ventiilid, aga uurida on kerge, kui kruvida saab.
Põhimõtteliselt saab samasugusest konservipurgist lõigata riba ja augud sisse puurida. Paneb väljapoole ja väikse vedrukesega veab pingule.

Kuskilt pean korraliku kotitäie kuuseoksi ka tooma. Ma kahtlustan, et muu kütusega jändamine on aja raiskamine. See on hetkel hulga keerulisem ülesanne, auto läks remonti. Põhimõtteliselt oleks ideaal, kui püsti sisse pandud kuuseoksad põleks hästi. Veel parem, kui need ei peaks täitsa kuivad olema.

Kasutaja avatar
Tarmo
Ekspert
Ekspert
Kontakt:

Postitus Postitas Tarmo » 02 Okt 2016, 23:57

Mina sain kõige parema tulemuse risupõletiga :
viewtopic.php?f=55&t=831&p=5003" onclick="window.open(this.href);return false;
pole põhimõtteliselt küll puugaasipliit, aga kaalub vähe ja mahub taskusse.
...

Kasutaja avatar
Nohik
Guru
Guru
Kontakt:

Postitus Postitas Nohik » 04 Okt 2016, 18:42

Täna sain kuuseokstega tule üles ja vee keema.
Üleval 11 auku d=11mm, all 4 auku d=14mm + 4 auku d=10mm.
Tuharestrist loobusin. Pliiti tihedalt täita ei saa. Oksad teen ca 4-6cm pikaks, panen ristipidi hõredalt.
Süütamist pean õppima. All võivad olla pöidlajämedused oksad. Ülespoole mõõt peab kahanema.
Viimane kord süütamisest:
0 süütamine
7 min, hakkas enamvähem tööle (seda saab õppida tõenäoliselt, kui üleval pole pirdudel suurt läbimõõdu üleminekut, tõenäolislet saab kohe tööle)
7-21 min vesi keema 80ml, tabureti peal, tuule käes. Tuul rikub põlemist üsna tugevalt, paneb suitsema
21-25 vesi kees
25 lisasin oksi
25-27 suitses
27 süttis, vesi läks kohe keema uuesti.
30, tüütas ära, tulin tuppa.
Süsi põleb üsna hästi ära ja vajub kokku. Ca tunni võib-olla saaks küll tuld teha, siis lähevad all avad umbe.
Tuli tundub valusam olevat, aga tulekeeled lühemad, ei käi üle poti enam. Praegu on potihoidja 4 cm kõrge. Võib-olla on mõtekas madalamaks teha.

polarbear
Ekspert
Ekspert
Kontakt:

Postitus Postitas polarbear » 06 Okt 2016, 19:06

Nohiku katsetest innustatuna tegi ülisalajane ja täiesti sõltumatu Šveitsi läburatoorium kah plekkpurk-puugaas-tee-see-ise-pliidi loomkatse:
Süütamine: (aru ma ei saa, kes ja miks ja mis hetkel pildi külili keerab?)
Pilt

Süütamisest korraliku puugaasi põlemiseni kulus u 4-5 minutit, distantspuksideks teeservast leitud kivikesed:

Pilt

4-dal minutil läks kann 0,8 liitri u 10-kraadise veega peale:
(jällegi, mingil veidral põhjusel youtube linkimine ei tööta normaalselt...)

https://www.youtube.com/watch?v=b7KErFN ... ruttavideo

19-dal minutil vesi keeb mulinal:

https://www.youtube.com/watch?v=Yo3lhFm ... ruttavideo

Ja kokku põles süütamisest kustumiseni umbes-täpselt 45 minutit:

https://www.youtube.com/watch?v=5sf_QT6 ... ruttavideo

Järeldused:
Töötab!
Plussid:
Kolmveerand tundi on püsileek torkimata all. Keeda, koo ja küpseta mida tahad.
Kütus igal ajal igal pool olemas (klimaatilises põõsas-metsavööndis)
Kaalub 133g,
Hind-puudub.

Miinused:
Nõuab ruumi (võrreldes kokkulapitava risupõletiga)
Nõuab õiget täitmist ja süütamist (mitte liiga hõredalt ega liiga tihedalt, esimesel juhul ei käivitu õigesti või ei käivitu üldse, teisel kipub lämbuma)
Nõuab aega (aga kus meil kiiret?).
Pilt

Kasutaja avatar
Nohik
Guru
Guru
Kontakt:

Postitus Postitas Nohik » 06 Okt 2016, 19:15

Mis sul kütus oli katses?

polarbear
Ekspert
Ekspert
Kontakt:

Postitus Postitas polarbear » 06 Okt 2016, 19:31

Puidusodi. Viljapuude peened kuivanud oksad, hakitud u 1cm juppideks.
Pilt

Kasutaja avatar
Nohik
Guru
Guru
Kontakt:

Postitus Postitas Nohik » 06 Okt 2016, 22:47

Mul nende pliitidega tundubki, et kõige paremini põleb kõva lehtpuuga. Aga nii peeneks pole kunagi proovinud tükeldada. Sa sama pliiti kuuse- või männioksa puruga oled proovinud?

Kasutaja avatar
ullivilli
Guru
Guru
Kontakt:

Postitus Postitas ullivilli » 06 Okt 2016, 23:00

ma arvan, et siin pole vahet laagris nähtud põletil mis tehtud hiinas ega sellel mis ise tehtud.
St kui on siis see on marginaalne.

Aga selge on see ammuilma et kiiresti saad põlema düüsi kaudu pritsitava vedelkütusega.
Võimsus sõltub suuresti leitavast puidusodist jne.

Kuid miks seda laagris on nähtud:
Kütus on tasuta või peaaegu tasuta võrreldes vedelkütusega.
Lärmi ei ole.
Kiiret ei ole.

Siit jõudes tagasi algusesse.
Loomulikult on see äge ja tagasi juurte juurde aga samas võiks ju lõket ka teha kui puid on, kuid ikka ajame oma veetopsi kuumaks kiire gaasi või bensiiniga.
Kui pikemalt olla laagris, olen kahe käega bio,woodgas vms pliidi poolt aga matkates eriti veel jahedamal, märjal ajal tundub see ebapraktiline.
Natukene metsa poole.
http://www.minemetsa.ee http://www.ripptelk.ee - Hennessy, Tentsile, DD hammock, Rootsmann rippvoovid, Sawyer veefiltrid ja kõikvõimalik matkavarustus.

Kasutaja avatar
Nohik
Guru
Guru
Kontakt:

Postitus Postitas Nohik » 07 Okt 2016, 09:21

Minu jaoks on põhieesmärk kaasa võetava kütusekoguse vähendamine või üldse loobumine. Päris lõket igal pool teha ei või.
Kuskilt hakkab ka koitma, et sellise pliidi puhul on väga oluline osa kogemusel.
Praegu häirib ka see, et kui selline pliit nö lolliks läheb, tuleb ikka hirmsasti tossu.
Tõenäoliselt valmistun pikemalt looduses viibimise matkaks, isegi kui ma sellest mõistusega veel aru ei saa.

Metsamyhin
Matkasell
Matkasell
Kontakt:

Postitus Postitas Metsamyhin » 07 Okt 2016, 11:14

Nohik kirjutas: Praegu häirib ka see, et kui selline pliit nö lolliks läheb, tuleb ikka hirmsasti tossu.
Olen märganud, et mõnikord saab tossust lihtsalt lahti, kui võtta pott pealt ja see toss võimalikult pliidi lähedalt tulemasinaga süüdata.
Eks tossu põhjus on, et järelpõlemise jaoks pole piisavalt kõrget temperatuuri.

Kasutaja avatar
Nohik
Guru
Guru
Kontakt:

Postitus Postitas Nohik » 07 Okt 2016, 22:06

Tegin Polarbeari pliidiga katse sauna eeskojas meetri kaugusel uksest. Materjaliks lühikesed kuusejupid. Põles peaaegu kenasti 20 minutit, oleks saanud kala praadida. Paar korda kustutas tuul ära, peale puhumine aitas põlema. Puuhalg oli ukse suunas kõrval püsti tuule takistuseks. Pool kollet jäi sütt alles, kolderestis on auke vähe. Aga tuuletundlikus on suurem kui materjalitundlikus. Olen enamus katseid teinud õues üsna tugeva tuulega.

polarbear
Ekspert
Ekspert
Kontakt:

Postitus Postitas polarbear » 08 Okt 2016, 12:58

Läburatoorium tegi ajaviiteks ka diy-emberlitiga vee-keetmis-katse. Süütamiseks kulus minut ehk ( mida ei saa arvestada, kuna skautluse asemel oli süüteklots ja gaasipõleti ja 0,8 l vett kees mulinal u 16-17 minutiga.
Jälle on pildid külili....
Pilt

Pilt

Pilt

Kokkuvõtlik järeldus. Ellujäämispaketis on asja eest. Kui ikka häda käes, siis häda käes. Tavatingimustes sobivad rohkem meeleolu loomiseks ja muidu ilu ja elava tule allikaks. Ja lastel on kahtlemata põnev oma "isiklikku lõket" omada.
Pilt

Kasutaja avatar
mrWilson
Administraator
Administraator
Kontakt:

Postitus Postitas mrWilson » 08 Okt 2016, 17:29

polarbear kirjutas: Jälle on pildid külili....
Sa keera need enna üles laadimist õigeks. :)
Ah, minge metsa...

Vasta

Mine “Meisterdamine, hooldamine ja parandamine”

Kes on foorumil

Kasutajad foorumit lugemas: Registreeritud kasutajaid pole ja 1 külaline