Matkasuusad ja nahad

Matkavarustuse ise valmistamine, parandamine ja hooldamine matka ajal ja pärast matka.
Vasta
Kasutaja avatar
Tanel
Ekspert
Ekspert
Kontakt:

Matkasuusad ja nahad

Postitus Postitas Tanel » 04 Jaan 2018, 18:49

Teemaks on matkasuuskadele nahkade külge pookimine.
Suusakadeks on Fischer BCX99 Europa99 Tour millel kalasabamustrit all pole.
DSC_0887uus.jpg
Lageda peal pole liikumisega probleemi aga väiksemalgi tõusul on liikumine väga vaevaline. Esimese hooga sai ostetud juurde Madshus IntelliGrip nahad, mis mõeldud touring suuskade tarvis. Esimese nälja kustutasid ära, aga peatselt sai selgeks, et lahendus pole väga hea.
DSC_0890uus.jpg
DSC_0888uus.jpg
Nahad asetsevad võib-olla, et liiga ninas, näha on naha lõpus kulumise jälgi, seal on nahk karvadest puhtaks kulunud.
DSC_0889uus.jpg
Praegu on pidamine veel hea, aga mitte enam kauaks. Libisemine seevastu on takistatud selle plastikosa tõttu, mis ühendab nahka suusaninaga, allamäge peab kätega kõvasti tööd tegema. Eesmärk oleks plastikribast lahti saada ja kinnitada nahk nii, et ta lund alla ei võtaks. Fisheri uuem tehnoloogia näeb selliste lühikeste nahkade paigaldamiseks läbi suusa kinnitust. Naha esiotsas on ava kust nahk läbi suusa läheb ja kinnitub suusa peal olevale klambrile, nagu siin lingil näha https://www.google.ee/search?q=Fischer+ ... 5JfcuUuaKM:
Mõtlen, et mil määral kahjustab või nõrgestab suuska see kui ma suusale augu sisse puurin ja üritan miskise klambri sinna leiutada.
Teine variant on Asnes tootja süsteem kus naha otsas on metallist klamber ja läbi suusa on kaks metallist kõrva.
https://www.google.ee/search?q=Fischer+ ... Gjj6Sepx9M:
Oma suusa augustamise seisukohalt paistab viimane variant parem olevat kuna augud on ehk väiksemad ning suusaga paralleelselt. Samuti on lihtsam ise teha sellist tugevdust/klambrit .
Nahkade hinnad on enamvähem samad ja taskukohased, ei pea neid teiselt poolt maakera tellima ka.

Kõige säästukam viis on võtta need samad nahad, plastikust osa maha lõigata ning aretada õhuke plekist või plastikust klamber/plaat naha etteotsa. Puurida suuskadest nt 4mm augud läbi ja mööblipoltidega kinnitada klamber läbi suusa. Või nagu siin lingil, lihtsalt tugev pael külge õmmelda ja ümber suusa kinnitus. http://shoelessmusings.blogspot.com.ee/ ... cheap.html

Täispikki nahku ei vaata üldse, kuna neid pole lihtsalt vaja, pole plaanis ekspeditsioonil rasket kelku vedada ja hinnad algavad ka alles 100 rahast, mis on liig.
Siin foorumis teisigi suuskadel matkajaid. Mis on mõtted ja kogemused?
The size of your pack is relative to the size of your fear.

margusl
Ekspert
Ekspert
Kontakt:

Re: Matkasuusad ja nahad

Postitus Postitas margusl » 04 Jaan 2018, 20:09

Sula tarvis teed need rihmadega kickrerid ja normaalse ilmaga (🤔 mnjaa.. ) määrid pidama?
Ma ise suuska väga puurima ja saagima ei tahaks hakata, käepäraste vahenditega tundub nende avade ilmakindlaks saamine paras jant olevat.

Kogemuste poolest - Fischeri kalasaba, 5 aastat, küll kergelt nõrgemaks jäänud kuid siiski suht muretut pidamist, undamisega harjub ära :)

Kasutaja avatar
Tanel
Ekspert
Ekspert
Kontakt:

Postitus Postitas Tanel » 04 Jaan 2018, 20:27

Tahan allround varianti, laskumisteks ei võtakski nahka alt, sest kodus ja mõnes lähemas suusaparadiidis on laskumine ennem läbi kui asendi jõuad sisse võtta. Olen nõus tegema mööndusi kiiruses pidamise kasuks, aga täisnaha peale minna ei taha. Pidama määrides peavad nad ka siis kui oleks libisemist vaja kuna neil puudub kupl, pealegi peab pidamist uuendama ning määrdega jandamise asemel suusataks.
Servad saaks ilmapindlaks vast mõne liimi või hermeetikuga. Võtsin ka maaletoojaga ühendust, et äkki on neil mõni meistrimees varrukast võtta, eks näis ootan vastust.

Kui suuski otsisin polnud Eestis erilist valikut võtta ning raha puuga seljas polnud, peale jäid hawaii laos tolmukihi alt välja võlutud sileda põhjaga variandid. Olin isegi sillas, et õnnestus ülihe diiliga kaks paari saada.

margusl
Ekspert
Ekspert
Kontakt:

Postitus Postitas margusl » 04 Jaan 2018, 22:26

Ehk siis sa oled juba proovinud neid tahkega pidama saada? LIhtsalt peale vaadates ja seni nähtu pealt võivad suusad paindelt küll tavapärasest pehmemad olla, aga päris ilma kulbita on kahtlane - puhtaks on kulunud vaid naha lõpp lisaks on single camber / ühe paindega või mahapinduv suusk rohkem mäest allatulemiseks loodud laudade teema, mis peavad hästi pöördesse minema. Aga ka neid määritakse eduliselt pidama.

Kui veel proovinud ei ole, siis ma olen lausa valmis miski hea käsitööõlle vahele panema, et soodsates oludes - s.o. tahke määrde ilm/lumi - on ka nendel suuskadel pidamismäärdega rohkem sõidumõnu kui kickeritega, olgu need kinni pealt rihmaga või läbi mulgu, ja eriti libisemise poolest ning laskumistel. Kui on vähegi jaksu jalga maha vajutada siis pidamises kaotab väga vähe. Liiati kui nii ehk naa kork-kaabits ning miski komplekt pidamispurke rajasõitude tarvis olemas on. Jäisemas olus ja muidu 0C ümber ei julge niisama vastu rinda taguda, seal võib kicker end täitsa õigustada.

Huvist viskasin pilgu ühele enda eelmise nädala träkile, 25km klassikaotsal läks määrdepausi nahka kokku 5 minutit (3 kihti tahket kahele suusale) , sama pikal lõigul rajalt väljas ei oleks mul endal kahju seda aega ka viiega korrutada.

Kasutaja avatar
Tanel
Ekspert
Ekspert
Kontakt:

Postitus Postitas Tanel » 04 Jaan 2018, 22:46

Olen proovinud neid tahkega pidama saada - ei õnnestunud. Kindlasti võis olla ka viga tihendis ehk minus kes ma ehk ei osanud õigesti määrida. Kui palju töötab aga offtracki teheks paine, kas pehmes lumes saab suuska "kinni" lüüa. Mul klassikalise stiiliga kogemused kesised. Määrimist tahaks täitsa proovida aga kus sul see pehme lumi ja külmakraadid on?!

Hendrik
Huviline
Huviline
Kontakt:

Postitus Postitas Hendrik » 05 Jaan 2018, 11:18

Pole ise nahkadega sõitnud, sest suuskadel muster all. Huvitav oleks proovida, aga täispikad nahad on kallid ja poolikute peale pole ausalt öeldes mõelnudki.

Sõltub muidugi kasutuseesmärgist, aga kasutuse universaalsuse koha pealt ma vaataks pigem uued suusad, millel on korralik pidamismuster. Hea öelda muidugi, aga pikemas perspektiivis vähem jamamist. Nahad takistavad libisemist nii ehk naa, vaevalt et see plastiku puudumine meeletu vahe teeb. Mäest alla laskmiseks iga kord nahka ära kakkuda on ka mõttetu, väljas külma ja niiskuse käes on neid tõenäoliselt suht raske pärast jälle tagasi panna. Pidamismustriga olen ise tähele pannud seda, et vähemalt matkal, kus kott seljas, läheb mäest üles liikumine pigem enne raskeks kui suusk meeletult tagasi hakkab andma. Ehk siis pigem hakkad varem juba jõu säästmiseks kuusekest tegema või siksakitama kui superpidamine oluliseks muutub.

Kasutaja avatar
Tanel
Ekspert
Ekspert
Kontakt:

Postitus Postitas Tanel » 05 Jaan 2018, 12:51

Seda olen tegelikult mitmelt poolt kuulnud, et võta parem mustriga suusad.
Netist saaks hetkel Salomonid https://www.telemark-pyrenees.com/ski/s ... p-ski-2018
Fischerid https://www.telemark-pyrenees.com/ski/f ... e-ski-2016

Aga suusad on olemas, ei tahaks nagu uusi ostma hakata - Lõhkine küna!

Hendrik
Huviline
Huviline
Kontakt:

Postitus Postitas Hendrik » 05 Jaan 2018, 13:47

Vaata parem seda poodi ja neid suuski:
http://terrasport.lt/lygumu-slides/651- ... r-mge.html

Odavamad, tiba laiemad ja täitsa ok suusad. Neid sai eelmine talv mitu paari tellitud sealt, et Uurali matka varustada. Hetkel küll pakkuda seal ainult 160 ja 170 cm variante, mis võivad lühikeseks jääda kui kaalu rohkem. Veidi kitsama profiiliga Sporten Highlandereid on seal pikemaid ka.

margusl
Ekspert
Ekspert
Kontakt:

Postitus Postitas margusl » 17 Jaan 2018, 20:43

Mul on lootust endale varsti ühed põnevad toorikud saada ja sellega seoses tuli meelde:
(kui siledate põhjadega ikka väga nutuseks läheb ja määrimine ega nahad kohe üldse toitma ei hakka)

Vasta

Mine “Meisterdamine, hooldamine ja parandamine”

Kes on foorumil

Kasutajad foorumit lugemas: Registreeritud kasutajaid pole ja 2 külalist