Igapäeva,- matkaratta esihargi valik

Jalgrattad, suusad, uisud, kelgud, paadid jne.
Vasta
Kasutaja avatar
Tanel
Ekspert
Ekspert
Kontakt:

Igapäeva,- matkaratta esihargi valik

Postitus Postitas Tanel » 20 Mär 2020, 16:47

Minu hübriidrattal, mida kasutan igapäevaseks linnavahel sõitmiseks ja matkamiseks, on amordiga esihark ära väsinud. Põhjuseid mitu; ca 11 000km läbisõitu, üks kõva pauk vastu kahvlit mis võis tihenditele viga teha, talvine sool mis aastate jooksul tööpindadele oma jälje jätnud. Tulemus on selline, et amordi hooldusel pole mõtet sest ei tee midagi paremaks. Sõites on vibratisoon ja löögid korralikud, sest all Schwalbe 32mm rehvid kus sees 4-6 atm survet ja amort lihtsalt ei tööta enam.

Seega on vaja uut amorti. Senised v-pidurid ehitan ka ümber Avid BB7 mehaaniliste ketaste peale ja rehvideks tulevad peale praeguste läbisõitmist 40-50mm (1,6"-2,0") laiad rehvid, et saada rõhku madalamaks ja esiotsa pehmemaks.
Peas on hetkel kaks varianti:

Esimene on uus amordiga kahvel võiks olla selline nagu lingil. Sinna saan juurde pookiga vajalikud vidinad ja sõit jätkub. Esihargi külge pean aretama esihagi kotid, adapteri prototüüp on olemas aga eeldab 3D printimist.

Teine on panna nn "probleemivaba" jäik kahvel Surly näide. Selle kasuks räägib väiksem hooldamise vajadus ja kahvlil olevad lisa kinnituskohad kuhu panen eelpool viidatud esihargi kotid. Miinuseks ehk rohkem jäikust. Jäika kahvlit saab ehk alumiiniumist ka?!

Sõidud on enamasti linnatänavatel aga ka metsavahelistel kruusakatel. Matkates üritan suuri maanteid vältida ja rataste alt käib läbi külavaheteedest kitsaste ja juurikaste singliteni. Näen, et enamikud maailma "tourerid" sõidavad kõva kahvliga, "bikepackerid" suurest luust samuti. Mina liigituksin stiili poolest kuhugi vahepeale.

Mida soovitatakse? Mis kellegi kogemused on? Amordiga või jäik esihark? Alumiinium või raud?
The size of your pack is relative to the size of your fear.

Kasutaja avatar
Nohik
Foorumi raudvara
Foorumi raudvara
Kontakt:

Re: Igapäeva,- matkaratta esihargi valik

Postitus Postitas Nohik » 20 Mär 2020, 22:03

Ma vanainimesena ei kannata amordita sõitmist, seljale ja kaelale teeb kõvasti häda isegi 2" reviga tänaval sõites. Iga äärekivike ja auguke käib seljast ning kaelast läbi. Kui selle va suntouri õhkamordiga kahvli sain https://www.bike24.com/p2284889.html, oli veel tüki maad parem tunne kui vana vedruamordiga. On senised trennid ja eelmise suve košmaartrassi üle elanud.
Pilt
Ärge käige mu järel, olen isegi eksinud!

margusl
Ekspert
Ekspert
Kontakt:

Postitus Postitas margusl » 21 Mär 2020, 00:05

Mina läheks jäigale kahvlile. Neid on ka alumiiniumist, aga CroMo on tuuri ja bikepacking teemas popp mugavama sõidu poolest. Kinnitustega süsinikkahvleid on ka, aga need jäävad keskmiste (hübriidi puhul vast ka tipmiste) amortidega sarnasesse hinnaklassi ning kui QR kinnitust vaja, siis ilmselt jääb ka valik ja saadavus kasinaks. Ehk kui carbon, siis tundub mõistlikum juba kogu raam / ratas välja vahetada.

Kogemust on nii jäiga alu.kahvliga 26" mtb raami küljes kui jäiga süsinikkahvliga gravelil. Esimene toimetas kenasti, samas kusagile Ida-Viru killuteedele sellega väga tagasi ei ihkaks, rehviks oli ehk 2.1" . Teise all on käinud nii 30C, 35C kui 43C rehvid, praegu 30C ja väga kusagile juurikate otsa ei kipu, samas ärekividest üles-alla kolistamist on pidevalt ja mind ei sega. 35 ja 43 olid juba ka lahtisemal kruusal täitsa lõbusad, 43-ega käin ka metsas tuuseldamas, ratta geomeetria,rehvide pidamine ja ..kmh.. spd kingad jäävad enne jäika kahvlit piduriteks. Võrdluseks on 29" mtb, 100mm käiguga õhkamort, mille rõhku ja tagasilööki ma kohati suure innuga ja vastavalt päevaplaanile sätin. Aga tänu gravelile ma sellega metsast väljas eiriti sõitma ei kipu, metsas käin suuresti juurikate pärast.

See - https://bikepacking.com/index/forks-wit ... ge-mounts/ - on vast juba läbi lapatud? Kui sealt ka sobivat isendit ei leia, siis mõõdu kohta käiv jutt on ikka abiks.

Maidor
Huviline
Huviline
Kontakt:

Postitus Postitas Maidor » 21 Mär 2020, 10:21

Kui sinu eelarve on 100eur, siis osta alu jäikkahvel või hiinast carbon, mis kaalub alla 500g. Kuuldavasti peavad vastu. Kui kindlasti tahta amordiga, siis tasub nendest suntouridest edasi vaadata. Rockshock vajab tihedat hooldamist. Mul endal on ostetud kasutatuna eestist Manitou amort 85eur eest, mis toona saksas maksis uus 240eur. Olen nüüd kaks aastat aasta ringselt sellega sõitnud ja ei mingeid lekkeid pole. Täielikult hooldusvaba. Isegi õhku pole vaja juurde olnud lisada. Muidu ikka ütlevad, et talve soolaga ära kallima amordiga sõida, sest sool rikub tihendid ära. igati soovitan investeerida paremasse amorti.

Kasutaja avatar
Tanel
Ekspert
Ekspert
Kontakt:

Postitus Postitas Tanel » 21 Mär 2020, 11:26

Kumb mugavam sõites on, kas jäik cromo või al? Loogika ütleb et al võiks vibratsiooni paremini neelata?
Marguse soovitatud lingi üritan läbi lapata ja uurida saadavusi.
Kasutatud amorti olen vastavatest foorumitest ja gruppidest otsinud. Pakutakse kas 26" või 29" koonusega ja through axle variante. Unustasin esimeses postis märkida et vajalik on 28" jooksule.
Amordi puhul jääb ikkagi ka lisakinnituste aretamise vajadus.
Hinnaklass on kuni 150 raha, mõningase mööndusega.
Uurin Eesti bikepackerite käest ka, mis nemad soovitavad.

margusl
Ekspert
Ekspert
Kontakt:

Postitus Postitas margusl » 21 Mär 2020, 12:07

Tanel kirjutas:
21 Mär 2020, 11:26
Kumb mugavam sõites on, kas jäik cromo või al? Loogika ütleb et al võiks vibratsiooni paremini neelata?
Cromo. Ma ei saa küll kogemusest rääkida, aga terasraamid ja -kahvlid on endiselt teemaks osalt just mugavama sõidu ehk vibrasummutuse ning elastsuse poolest. Seda siis alumiiniumiga kõrvutades. Samal põhjusel tuleb nüüdseks enamik al.raamiga graveleid süsinikkahvliga , al. raputaks käe all rohkem.

Kasutaja avatar
Nohik
Foorumi raudvara
Foorumi raudvara
Kontakt:

Postitus Postitas Nohik » 21 Mär 2020, 12:31

Selles võib oma iva olla. Al konstruktsioonid ei kannata väntsutamist, need tuleb teha kujult ja tugevuselt jäigad. Teras ja süsiplast kannatavad mõistlikus piiris väntsutamist peaaegu lõputult, need saab nõtkuma projekteerida.

alax
Uudistaja
Uudistaja
Kontakt:

Postitus Postitas alax » 22 Mär 2020, 15:53

Mul on alumiiniumraamiga "Merida". Tollal pakuti ainult amordiga esikahvlit. Põhiliselt on amordid lukus, ainult väga harva kasutan. Toimivad siiani. Alates 2011a. läbisõit ca 30 000km.

Kasutaja avatar
Tanel
Ekspert
Ekspert
Kontakt:

Postitus Postitas Tanel » 22 Mär 2020, 20:03

alax kirjutas:
22 Mär 2020, 15:53
Mul on alumiiniumraamiga "Merida". Tollal pakuti ainult amordiga esikahvlit. Põhiliselt on amordid lukus, ainult väga harva kasutan. Toimivad siiani. Alates 2011a. läbisõit ca 30 000km.
Mis mõõdus rehve kasutad ning mis rehvirõhk on?

Minu rattal on hetkel 28x1,4" ning rõhk 5 atm.

alax
Uudistaja
Uudistaja
Kontakt:

Postitus Postitas alax » 22 Mär 2020, 20:11

26 tolli ja rõhku hoian suht madalal. Tunde järgi. Ega ma oma vanuses väga ekstreemne pole.Üle 2 ati vist ei lähe. Kui on rohkem asfaldisõitu, siis pumpan rohkem.
Olen oma Meridaga rahul. Raam peab hästi vastu. Kette, hammasrattaid on ka parasjagu vahetatud.

Kasutaja avatar
Tanel
Ekspert
Ekspert
Kontakt:

Postitus Postitas Tanel » 22 Mär 2020, 20:45

alax kirjutas:
22 Mär 2020, 20:11
26 tolli ja rõhku hoian suht madalal. Tunde järgi. Ega ma oma vanuses väga ekstreemne pole.Üle 2 ati vist ei lähe. Kui on rohkem asfaldisõitu, siis pumpan rohkem.
Olen oma Meridaga rahul. Raam peab hästi vastu. Kette, hammasrattaid on ka parasjagu vahetatud.
Aga kui palju rehvi laius on?

Kasutaja avatar
Tanel
Ekspert
Ekspert
Kontakt:

Postitus Postitas Tanel » 22 Mär 2020, 21:25

Marguse antud link läbi lapatud. Tänud, sain asjakohast infot. Sõelusin hetkel välja kaks varianti:
Surly Orge ja Surly ECR. Mõlemad peaksid minu rattale sobima. Tõstavad küll nokka ca 17mm kõrgemale aga see õnneks väike vahe. Head kerged tunduvad ka mõlemad, Ogrel on lisakinnitusi joogipudelihoidjatele rohkem. Hinnaklass on ka väga vastu võetav. Pean nüüd Eestisse saatmist uurima.

alax
Uudistaja
Uudistaja
Kontakt:

Postitus Postitas alax » 22 Mär 2020, 21:43

Rehv on 26x1,75

Kasutaja avatar
Nohik
Foorumi raudvara
Foorumi raudvara
Kontakt:

Postitus Postitas Nohik » 22 Mär 2020, 21:49

Eks see sõltub inimese kaalust ka, kui pehme saab rehvi hoida. Kui mul taga alla 4.5, ees alla 3.5 on, kipub rehve lõhkuma äärekivi randikeste peal, mis ülekäikudes on.

margusl
Ekspert
Ekspert
Kontakt:

Postitus Postitas margusl » 23 Mär 2020, 10:52

Tanel kirjutas:
22 Mär 2020, 21:25
Hinnaklass on ka väga vastu võetav. Pean nüüd Eestisse saatmist uurima.
Saatmise endaga on lihtne, kui otse ei saadeta, siis eshopwedrop ja muud pakiedastused on toimivad lahendused. Ainult et peale tolli ja käivet ja transat ei pruugi lombitagusest hinnaeelisest väga midagi alles jääda.
Aga neid on EU poodides ka, näiteks https://www.bike-components.de/en/Surly ... rk-p66302/
(kuigi sealne tarne on kahtlaselt pikk ja oleks kaval saadavus mailitsi üle küsida, eriti praegustes oludes) .

UK ostude maksustamine on praeguse seisuga ja kuni aasta lõpuni sama, mis enne brexitit. Lisaks veel soodne £/€ kurss. Ja saatmisega sama teema, kui müüja UKst ise välja ei saada, siis pakiedastustega saab sellest mööda. UK ja tegelikult ka EU puhul on kaval oma otsing ka Amazonist ja ebayst täbi lasta, paljud rattapoed teevad oma e-müüki läbi nende.

Kasutaja avatar
Tanel
Ekspert
Ekspert
Kontakt:

Postitus Postitas Tanel » 23 Mär 2020, 11:19

Leidsin siit ka ühe päris hea pakkumise.
https://www.ebay.co.uk/itm/Bike-Fork-Su ... SwJFVeJu3S

USA pole jah enam nii ahvatlev. Tegelikult saaks isegi soomest asja kätte https://foxcomp.fi/surly-ecr-fork-1-1-8 ... -disc-only Lisandub postitasu, aga õnneks on Soomemaal paar sugulast/tuttavat kes tehingu saaks ära teha ja mulle saata.

Kasutaja avatar
sepaonu
Guru
Guru
Kontakt:

Postitus Postitas sepaonu » 23 Mär 2020, 13:54

Enamus soome netipoode saadavad itella kapipostiga, selle lingitud soome netipoe tasuta saatmise piir on 150, ilmselgelt on algselt mõeldud riigisisest saatmist aga ma ei imestaks, kui post oleks tasuta. Ise regulaarselt ostan soome kahest netipoest ja täiesti tasuta saatmine alati. Eelmine aasta tuli sõbral ka 4m kalastuskayak tasuta tallinnasse.
joon jõest, söön jõest

Vasta

Mine “Kondijõul liikumisvahendiga matkamine”

Kes on foorumil

Kasutajad foorumit lugemas: Registreeritud kasutajaid pole ja 1 külaline