Roheliste Rattaretked

Jalgrattad, suusad, uisud, kelgud, paadid jne.
Kasutaja avatar
REGA1872
Moderaator
Moderaator
Kontakt:

Roheliste Rattaretked

Postitus Postitas REGA1872 » 07 Apr 2013, 14:12

Kuna kuu aja pärast on järgmine retk tulemas, siis võiksid varsematel aastatel osalenud jagada oma mälestusi ja kogemusi: palju kordi on käidud, mis ajast alates, kuidas on seltskond ja korraldus aastate lõikes muutunud (kogemused 90ndatest), positiivsed ja negatiivsed emotsioonid, jne.
http://www.rattaretked.ee/" onclick="window.open(this.href);return false;

Ise olen alates eelmise kümnendi algusest osalenud kusagil 10-l üritusel. Esimese hooga sai 7 aastat järjest käidud, aga siis tuli tropp ette ja nüüd lähen vaid siis, kui sihtkoht tundub piisavalt huvitav. Sel aastal ilmselt uuesti.
Tolle 'tropi' tekke põhjuseks oli korraldajate poolne järjest suurem reglementeerimine, mis kipub mineme kohati absurdsuseni (kadunud on sellise vaba ja mõnusa õhkkonna tunne; 90ndatel käinute jaoks on too muutus ilmselt veel drastilisem):
* Sa ei või laagriplatsil õllepudelit isegi näidata (kohe on turva kohal), aga enamus joob Isostari purkidesse villituna kordades kangemaid jooke ja kõik teavad seda, aga turvad isegi ei liiguta end kui näeva sellist pudelid 12-13 aastaste vahel ringi liikumas.
* Või siis teine juhtum, kus meil peale 11 telgi juures moblast muusika mängis ja tuldi teatama, et segame ööraha, aga samal ajal kostis meieni lõkke juurest 2x tugevam laulujoru.
* Positiivse muutusena võiks märkida vahepeal tehtud padurohelise eksperimendi lõpetamist - mõned aastad üritati kasutada puidust tehtud "rohelisi lusikaid", millega õnnestus suppi suhu saada vaid paari tilga haaval (rohkem tollele puuliistakut meenutavale asjandusele lihtsalt ei mahtunud).
* Head on olnud retkede teekonnavalikud, mis isegi tuntud/käidud piirkondades viivad sind sellistele radadele/kohtadesse, kus sa kunagi viibinud pole.
* Ilmajaamaga tundub korraldajatel hea suhe olevat, sest mitmel aastal on Retke nädalavahetus olnud ainus Päikseline ja soe nädalavahetus kogu maikuu jooksul.

Kasutaja avatar
kallitar
Uudistaja
Uudistaja
Kontakt:

Re: Roheliste Rattaretked

Postitus Postitas kallitar » 07 Apr 2013, 15:38

Olen rattaretkel käinud aastaid ning täpset numbrit ei teagi. Massiüritused (va head raskema muusika kontserdid) mind eriti ei tõmba, kuid sinna kisub aastast aastasse. Eelmisel aastal jäi küll vahele, aga vabanduseks on see, et olin samal ajal Eestist ära.

Sellel aastal lähen kindlasti, sest sihtkoht põnev, tulemas palju toredaid inimesi ja väike soojendus enne mägesid.

Irw, see puulusika jutt ajas judinad üle selja. Meenus selle maitse, pinnud ja supis sirgeks tõmbunud lusika lohk :lol:

Üldjoontes olen alati rahule jäänud ning ei pea vajalikuks kurta.

Kasutaja avatar
Jyrgenson
Foorumi raudvara
Foorumi raudvara
Kontakt:

Postitus Postitas Jyrgenson » 07 Apr 2013, 16:08

Ei ole kordagi käinud ja ilmselt ei lähegi. Minu silmis on tegemist roheliste rüüsteretkega, eriti peale seda kui Emajõe-Suuroo matkarada selle retke tõttu suleti ja enam ei saa kasutada sealset Apna metsaonni, mis oli küll eraomandis, aga kuni sinani omanik lubas seda kasutada.
Keskonnale tekitatud kahjud on ka varem olnud probleemiks, eriti oli jamasid Võrtsjärve retke puhul.
Üheksakümnendate alguses oli sellel üritusel hoopis teine tähendus kui täna. Hetkel võiks selle ürituse ümber nimetada rahva rattamatkaks. Kindlasti on see tore üritus, aga kui rohelised selle tagajärjed on, on küsitav.
https://www.facebook.com/tjmatkaklubi" onclick="window.open(this.href);return false;
Rumalad tahavad saada õnnelikus, targad tugevaks!

Kasutaja avatar
kallitar
Uudistaja
Uudistaja
Kontakt:

Postitus Postitas kallitar » 07 Apr 2013, 16:16

Nõustun sellega, sest paljude osalejate aju toimib sõna otseses mõttes arulagedalt. Samas olen veendunud, et suurem hulk on võimelised siiski enda järelt koristama, käituma kohapeal loodussäästlikult ja arvestama teistega.

Kasutaja avatar
Metavo
Guru
Guru
Kontakt:

Postitus Postitas Metavo » 07 Apr 2013, 16:25

Ma olen sest kuulnud vaid kuidas külapoodidest kastide viisi alkoholi pätsatakse.
Osalenud kunagi pole ja, kuna pole masside inimene, siis ei kavatse ka.
See mis Tõnu kirjeldas, on kahju teada.
Kas sellel üritusel mingid propaganda eesmärgid ka on ning kui hästi need üritused neid punkte täidavad?
Kuni on puid, pole probleemi

Kasutaja avatar
kallitar
Uudistaja
Uudistaja
Kontakt:

Postitus Postitas kallitar » 07 Apr 2013, 16:54

Keskkonna ja muid sellega seonduvaid teemasid käsitletakse teekonna erinevates punktides ja igal õhtul laagriplatsil. Kas nendes aktiivselt osaletakse on juba ise küsimus.

Kasutaja avatar
pilving
Ekspert
Ekspert
Kontakt:

Postitus Postitas pilving » 07 Apr 2013, 17:45

Ilmselt on algsest ideest asi ikka väga kaugele nihkunud. Sama, mis juhtus surfilaagriga. Korraldajatel hakkasid ilmselt mingi hetk dollarimärgid silmist pimedaks tegema. Olen kuulnud, et paljud käivad ennast seal lihtsalt täis joomas.
Mis aga puutub massiürituste korraldamisesse matkaradadel ja puhkealadel siis hetkel olen sellele täiesti vastu. Eriti hull on lugu retuusiüritustega, mis toimuvad näiteks Kõrvemaal. Ma saan aru, et kui sul on pulss 160000 ja retuusidel ei ole taskuid siis sa viskad oma energiageeli tuubi maha aga kindlasti ei saa ma aru korraldajatest, kes seda pärast ära ei korista. See teema vääriks uut alateemat ja pidevat dokumenteerimist näiteks piltide näol, sest hetkel on küll olukord suht nõme.
Eeskuju võiks anda Kungsledeni rajal korraldatav Fjällräven Classic matkaüritus, kus iga osavõtja saab kaasa prügikoti, mida ta kontrollpunktides peab ettenäitama.
http://www.kakshunti.ee" onclick="window.open(this.href);return false;
http://www.capture-estonia.ee" onclick="window.open(this.href);return false;

Kasutaja avatar
peetrike
Huviline
Huviline
Kontakt:

Postitus Postitas peetrike » 07 Apr 2013, 17:47

Olen käinud kahel korral- "Kuhu lähed, Virumaa?" (1989), ning "Mida varjad, Kõrvemaa?" (1990). Sõideti suvaliste nõuka-aegste vokkidega ja ööbiti presenttelkides. Kanti Virumaa kirjadega nokatseid ja lauldi isamaalisi laule. Oehhh...*pühib nostalgiapisara..

Kasutaja avatar
Jyrgenson
Foorumi raudvara
Foorumi raudvara
Kontakt:

Postitus Postitas Jyrgenson » 07 Apr 2013, 18:34

Ka mina mäletan neid presentelgi aegu ja härdimus tuleb peale.
https://www.facebook.com/tjmatkaklubi" onclick="window.open(this.href);return false;

Kasutaja avatar
Tarmo
Ekspert
Ekspert
Kontakt:

Postitus Postitas Tarmo » 07 Apr 2013, 20:13

Olen käinud kahel rattaretkel - esimene oli Virumaal, laagritega Uljastel ja Kalvis, aasta numbrit ei mäleta.
Teine rattaretk oli eelmise aasta Mulgimaa retk.
Plaanis ka sellel aastal minna.
Eks ta selline massiüritus ole, aga üldiselt positiivne üritus.
Esinejad meeldivad, rajad samuti.
Sõber, kes kõigil retkedel käinud ja muidu pudelisse ei sülita on küll rahul et alko keelati - muidu läks asi kakluseks kätte.
...

Kasutaja avatar
KuuseOkas
Huviline
Huviline
Kontakt:

Postitus Postitas KuuseOkas » 07 Apr 2013, 21:44

Ei ole kunagi käinud, aga kunagi ehk saab kaasa tehtud see rahvaüritus..Sellel aastal vast mitte, sest Äntu hüljes, raketibaasid ka kogu krempel on juba tuttavad kohad :)
“One’s destination is never a place, but a new way of seeing things.” Henry Miller

Kasutaja avatar
Tanel
Ekspert
Ekspert
Kontakt:

Postitus Postitas Tanel » 07 Apr 2013, 22:16

Kuna on selle aasta algusest ratas olemas siis võtsin plaani, et lähen. Lihtsalt huvi pärast kaen perrä mis see üritus endast kujutab. Ei oma ettekujutust kas nimes kajastuv rohelinest värvust ka korralduses kuidagi näha on?! Omalt poolt üritan vähemalt asja võimalikult rohelisena hoida.
The size of your pack is relative to the size of your fear.

Metsamyhin
Matkasell
Matkasell
Kontakt:

Postitus Postitas Metsamyhin » 07 Apr 2013, 23:06

Kolm esimest rattaretke aastatel 88-90 tõstsid lati minu jaoks nii kõrgele, et kui uuesti sinna 1994 aastal sattusin, siis oli pettumus suur. Jäi mulje kui teismeliste väljaelamise kohast, kus asja idee kippus tahaplaanile jääma. Hiljem olen sellest massiüritusest eemale hoidnud ja pigem väikese seltskonnaga omaette matkanud.
Esimestel kordadel oli minulgi presenttelk ja asju sai ise kõik kaasa veetud, mitte transporditeenust kasutatud. Ühislaulmised ja lõkkeääres istumised varaste hommikutundideni.
Hoolimata viimase retke negatiivsest üldmuljest oli seal kohtumisi, mis positiivselt mõjutas järgnevat aastat ja jättis ka jälje edaspidiseks.

tripp
Matkasell
Matkasell
Kontakt:

Postitus Postitas tripp » 08 Apr 2013, 10:01

Olen käinud neli või viis korda, mõned aastad tagasi, lisaks Ahvenamaa "kuidas elad, Soome" matk.

Käisin ka ELF-i rattamatkadel, kus oli esikohal loodusharidus ja öko ja lõkkeromantika. Tuline kahju, et need (rahapuudusel) otsa said.

Rohelisi olen võtnud kui eeskätt seltskonnaüritust, lisaks võimalust Eesti nurgatagustega tuttavaks saada. Meil on oma seltskond, kellega oleme läheduses võtnud eraldi sauna, et seal teisi segamata jõmiseda. Lisasks on olnud kamba peale ka auto, millega lapsi ja laipu transada.

Rahvuslust, rohelust ega üldse mingit meelsust pole rohelistele sinna otsima läinud. Töötubades olen küll jõudumööda osalenud.

Sellegipoolest on roheliste matk minu arust meeldiv nähtus, olen seda tuttavatele soovitanud ja soovitan ka edaspidi. Lagastamist on minu arust olnud väga vähe - ja ma olen ekstra vaadanud nii laagreid (pärast enamiku lahkumist) kui raja ümbrust, üsna puhas on. Laagris jõmisemisega on turva minu arust hästi hakkama saanud, s.t. ei ole ei üle- ega ala-reaktsiooni. Ehk siis minu arust sümpaatne üritus!

Taimo
Huviline
Huviline
Kontakt:

Postitus Postitas Taimo » 08 Apr 2013, 15:54

Kõige esimese Roheliste Rattaretke ajal olin mina poiss, kes katkematut jalgratturite rivi kodu lähedal tee äärest pealt vaatas. Tuul oli õigest suunast ning kandis Kunda tsemnditehase tolmu otse üle trassi. Isa oli rahul - las rahvas näeb, mida me peame sisse hingama...

Ise olen osalenud kuuel korral. Eks ta jah massiüritus on ning osalejaid leidub seinast seina - omamoodi läbilõige ühiskonnast, ma ütleksin. On noori, kelle põhieesmärk on koolist minema saada, pulli teha ja õhtul laagris ennast täis lakkuda. Mõned on endale naljaka kostüümi selga ajanud - vähemalt lõbus vaadata. Mõned on tulnud näitama oma tipptasemel ratast ja ultramoodsat varustust. On pereisasid, kes naudivad kodust põgenemist, olles toppinud oma õllekõhu liibuvasse rattakostüümi ning joogipudelit asendab neil sõidu ajal loomulikult purk humalamärjukesega. On perekondi, kes oma noorimaid liikmeid jalgratta taga järelkärus kaasa veavad. On seitsmekümnendates eluaastates rõõmust pakatavaid daame ja härrasid. Ja siis on inimesed, kes lihtsalt ei saa muud moodi - nad peavad osalema! Sa ei kohtu nendega terve aasta jooksul mitte kusagil, kuid sa tead, et rattaretkel on nad kohal.

Loomulikult jätab selline hulk rahvast loodusesse oma jälje, kuid minu arvates pingutavad korraldajad kõvasti, et seda minimeerida. Prügi kogumisele ja sorteerimisele pannakse alati väga suurt rõhku. Keskkonnateemalised loengud kuuluvad alati programmi juurde.

Mina loobusin osalemisest puhtalt rahalistel põhjustel. Küsitav tasu ei olnud enam minu jaoks kooskõlas sellega, mida ma vastu sain. Suurim ürituse väärtus oli minu jaoks see, et keegi oli maha märgistanud raja, mis oli reeglina huvitav ja vaheldusrikas. Harivaid loenguid oli ka huvitav kuulata. Toitlustus - abiks küll, aga kõhtu täis ei saa. Kontserdid - kuidas kunagi. Meditsiini- ja tehniline abi - hea, et olemas, õnneks pole vaja läinud. Pakivedu - minu jaoks mittevajalik, oma varustust vean ise rattal. Ükskord oli mul laagris juba telk püsti ja kallim kaisus, kui ülejäänud rahvas alles pakiautode avamist ja telkide kättesaamist ootas :)

Tollest Lämmijärve retkest ja Emajõe Suursoo matkaraja sulgemisest, millele Tõnu viitas. Retke ajal rääkisid korraldajad, et nad on sunnitud muutma algselt välja kuulutatud marsruuti, kuna üks vastik ja kiuslik maaomanik on sulgenud matkaraja lukustatud väravaga, tee üles kündnud ning keeldub igasugustest kompromissidest. Seega rattaretke ametlik trass sealt läbi ei lähe, aga kes tahab, võib omal riiskol minna. Matkaraja sulgemine näis paraja sigadusena. Teisalt - mitmetuhandelise rahvamassi enda maale lubamine on erijuhtum ning eeldab kokkulepet maaomanikuga. Kui retke trass kuulutati välja ilma vastavaid kokkuleppeid saavutamata, siis oli see korraldajate viga. Sellegipoolest otsustasid loodushuvilisemad retkelised (sealhulgas mina) tolle matkaraja läbida. Kogu üldmassist oli meid aga väga väike osa. Läbustajad ja pullivennad sinna ei läinud ning valisid kergema ja kiirema tee. Seega ma ei mõista, mil moel oli see ajendiks matkaraja lõplikule sulgemisele.

Kasutaja avatar
Jyrgenson
Foorumi raudvara
Foorumi raudvara
Kontakt:

Postitus Postitas Jyrgenson » 08 Apr 2013, 18:40

Olen kohtunud selle miljonäris erakuga mitu korda, kes seal E-S elab. Enne seda üritust jättis ta endast normaalse mulje, aga peale roheliste rüüsteretke ei julgenud isegi seljakotiga jalgsimatka tehes tema maja lähedalt mööda minna. Lihtne oli tal ka teise kahe maaomanikuga kokkuleppele saada, kelle maalt rada läbi läks.
See on jah kahetsusväärne lugu ja kahju, et ka keskkonnaamet või rmk väga kergelt järgi andsid.
Et minust valesti aru ei saadaks, siis otseselt mul ei ole midagi roheliste rattaretke/rüüsteretke vastu midagi, aga kuna E-S on olnud aastaid minu lemmik koht matkamiseks, siis see on isiklikult mind puudutanud. Raske on liikuda kohas kus võib potentsiaalne konflikt kergelt tekkida kellegiga, eriti tundes enda iseloomu halvimaid külgi.

Andrus
Huviline
Huviline
Kontakt:

Postitus Postitas Andrus » 11 Apr 2013, 09:19

Olen ise käinud nii 4-5-6 korda, ning sel aastal on ka plaan minna. Üritus on küll 3 päeva, aga kui vähegi õnnestunud, olen sõitnud välja päeva varem. Ööbimiskoha enne reedet valinud mõnusalt lähedale stardikohale, et väike virgutusvõimlemine teha matka alguspunkti jõudmiseks.
Seega on lootus trehvata sel aastal rohkem kui 1 foorumlast matkal :)

deeve
Uudistaja
Uudistaja
Kontakt:

Postitus Postitas deeve » 17 Apr 2014, 17:31

Kas ka sel aastal on roheliste matkale minejaid? Mina olen 6 korda käinud ja olen teatud määral sõltuvusse jäänud. Olen nõus eeelpool kirjapanduga, et marsruut viib kohtadesse, kuhu iseseisvalt ei pruugi sattuda.

Kasutaja avatar
kallitar
Uudistaja
Uudistaja
Kontakt:

Postitus Postitas kallitar » 17 Apr 2014, 20:53

Kuigi need retked ei ole viinud mind kohtadesse, kuhu enne ei ole sattunud, siis lähen ka sellel aastal uuesti kohale. Tegemist ainukese rattal massiüritusega, millest meeldib osa võtta (kunagi sai käidud ka Soome retkedel). Põhjuseks see, et on võimalik näha häid tuttavaid, kellega muidu aasta otsa ei ole mahti või võimalik kohtuda või saada tuttavaks lihtsalt muhedate inimestega.

Minu tunneb ära roosa räti järgi, mis lehvib lenksu küljes aastaringselt.

deeve
Uudistaja
Uudistaja
Kontakt:

Postitus Postitas deeve » 17 Apr 2014, 21:30

Uskumatu- minul on lenksu küljes aastaringne valge rätik. Jah, ka Soome matkad olid lahedad. Nüüd on Soome asendunud Lõunamatkade "Ei saa me läbi Lätita" väntamisega.

tripp
Matkasell
Matkasell
Kontakt:

Postitus Postitas tripp » 17 Apr 2014, 23:53

Mina olen tulemas. (Ja kallis kallitar - K. on ka tulemas!)

Kasutaja avatar
kallitar
Uudistaja
Uudistaja
Kontakt:

Postitus Postitas kallitar » 19 Apr 2014, 09:49

(Ja kallis tripp - mul on sinu ja K. tulemise üle väga hea meel)

Andrus
Huviline
Huviline
Kontakt:

Postitus Postitas Andrus » 21 Apr 2014, 09:07

On ka endal plaanis minna.

Kasutaja avatar
Tanel
Ekspert
Ekspert
Kontakt:

Postitus Postitas Tanel » 21 Apr 2014, 23:40

Olen ka sel aastal käpp ning kutsun mõned uued inimesed ka kaasa. Vaatan mis puust mu spordipoisist väikevend ka on. Kas talub sadula maitset või mitte.
The size of your pack is relative to the size of your fear.

Kasutaja avatar
Metavo
Guru
Guru
Kontakt:

Postitus Postitas Metavo » 22 Apr 2014, 00:11

Tahaks tulla aga eks see selgub mis täpsemalt juhtub.
Viimasel ajal nii palju metsas käidud (ja kisub endiselt sinnapoole) et peab vaatama kust aega saan kõigiks oma tegevusteks.
Kuni on puid, pole probleemi

Vasta

Mine “Kondijõul liikumisvahendiga matkamine”

Kes on foorumil

Kasutajad foorumit lugemas: Registreeritud kasutajaid pole ja 1 külaline