Millist jalgratast osta ja mida veel juurde?!

Jalgrattad, suusad, uisud, kelgud, paadid jne.
Vasta
Kasutaja avatar
Tarmo
Ekspert
Ekspert
Kontakt:

Re: Millist jalgratast osta ja mida veel juurde?!

Postitus Postitas Tarmo » 26 Mai 2015, 12:51

Maanteel on palju abi helkuritega neoonvestist.
Rattakell on pigem linnavahel ja kergliiklusteel vajalik, aga mina kasutan seda küll.
...

vaude
Uudistaja
Uudistaja
Kontakt:

Postitus Postitas vaude » 12 Veebr 2016, 12:51

Kumb ratas on matkamiseks parem kas cyclocross või hybriid
mis neil vahet,ning mis eelised kummalgil on

Kasutaja avatar
Nohik
Guru
Guru
Kontakt:

Postitus Postitas Nohik » 12 Veebr 2016, 14:42

Kui rikas oled, valid jalgratta trassi järgi, vastupidisel juhul trassi jalgratta järgi. Kogu loogika.
All engineers are cyborgs

Maidor
Uudistaja
Uudistaja
Kontakt:

Postitus Postitas Maidor » 12 Veebr 2016, 18:09

vaude kirjutas:Kumb ratas on matkamiseks parem kas cyclocross või hybriid
Cyclecross on tavaliselt maantee ratta asendiga, millel on ketaspidurid. Kui vähegi rahakott kannatab, siis vali see. Minul on hübriid, millel on V-pidurid. Matkata sellega saab, aga pole just parim.
Kui ma praegu peaks omale matkaks ratast ostma , siis kindlasti 28" ( veeretakistus palju väiksem), õli-ketaspidur kindlasti. Sellise ratta saab 500.- Matkamisel ma amordil vajadust ei näe (need odavad vedrukahvlid). Kui amordist puudust tunned, siis mõtle, et selle mugavuse kompenseerid sa väntamisega (teed rohkem tööd). Ise matkan ma muidugi elektrirattaga.

polarbear
Ekspert
Ekspert
Kontakt:

Postitus Postitas polarbear » 12 Veebr 2016, 18:50

Miks, inimene, ei osta kohe matkaratast?
Tsüklokas, hübriid, maastur, mnt, linnakas, kruiser, fat - kõigiga saab matkata nagu käesoleva lõime 10 poognat kinnitavad.
Matkarattaga saab niisama ka sõita, suvel randa ja poodi piima/õlle järele. Trenni võib kah teha :)
Pilt

Kasutaja avatar
mrWilson
Administraator
Administraator
Kontakt:

Postitus Postitas mrWilson » 12 Veebr 2016, 20:23

polarbear kirjutas:Miks, inimene, ei osta kohe matkaratast?
Tsüklokas, hübriid, maastur, mnt, linnakas, kruiser, fat - kõigiga saab matkata nagu käesoleva lõime 10 poognat kinnitavad.
Matkarattaga saab niisama ka sõita, suvel randa ja poodi piima/õlle järele. Trenni võib kah teha :)
Eestis on spetsjom matkaratastega pehmelt öeldes kitsas käes. Korralik matkaratas pole just kõige odavamata killast kuid kindlasti on ta seda väärt. http://surlybikes.com/bikes/long_haul_trucker" onclick="window.open(this.href);return false;
Ah, minge metsa...

Kasutaja avatar
Tanel
Ekspert
Ekspert
Kontakt:

Postitus Postitas Tanel » 13 Veebr 2016, 12:22

vaude kirjutas:Kumb ratas on matkamiseks parem kas cyclocross või hybriid
Minu jaoks on parem ratas hübriid. Selleks on Scott Sportster 40 mida ma olen vastavalt võimalustele modifitseerinud matkarattaks ehk ma saan seda nimetada vaese mehe matkarattaks. See tegevus ei ole lõppenud kuna on tulnud välja mõningaste osade puudulikus mida ma pean juba välja vahetama. Kui oleks mõned tuhanded vaba pappi olnud, siis poleks ma kulutanud hulgaliselt tunde netis surfamiseks ja välja selgitamiseks missugune lisa on parim minu jaoks. Põhjus selliseks tegevuseks on raha piiratus ja eesti kui rattaturu väiksuses.
Tahan öelda, et kui "pappi pidä" osta kohe päris matkaratas. Mõni päev tagasi postitas siia foorumisse oma hiljutise rattamatka jutu Aivar. Hea meel oli näha minule juba tuntuks saanud rattamarke ning kõiksugu lisasid mis tal küljes juba on. Tegemist on "out of box" matkarattaga millega ei saa mööda panna.
Kui aga nüüd unistuste pilvedest alla tagasi tulla, siis on kaks põhilist tegurit mille järgi otsustada, sest tegelikkuses saab peaaegu iga ratta ümber ehitada endale sobivaks matkarattaks.
Minu arvates on need siis:

Sõidukiirus - ehk kui palju ja kui kiiresti soovid oma matkal kilomeetreid neelata.
Mida kiiremini ja kaugemale tahad sõita headel teedel seda sportlikum võiks olla raami geomeetria. See tähendab madalamat sõiduasendit, oinasarvi ja kergemat kandamit. Kui koormata kerge ratas üle kannatab juhitavus ja sõidumugavus. Kergem on ka trotsida igasuguseid füüsikalisi tegureid, vastutuul ja õhutakistus on neist suurimad ratturi vaenlased. Kui pole nii oluline kuhugi kiiresti jõuda, siis sobib ka nn aeglasem ratas ja püstisem asend. Saad kaasa võtta rohkem varustust - ei ole nii sõltuv asustusest.

Teede valik - ehk kus ja millistel teedel soovid sõita. Teede valikust sõltub ka rehvi valik mis on otseses seoses missuguse rattaga sõita. Maastikurattale võid ka panna MNT rehvi alla aga on see mõtekas?! Kui pilk on rohkem euroopa poole kus on valdavalt head või väga head teed siis kitsad rehvid on jällegi kiirem, kuid piirab mõningal määras hetke emotsioonidega kaasa minemist nt soovi sõita mööda randa või keerata suvalisele põlluteele vms. Kui teed on kehvemad saab olulisemaks parem läbitavus mida saavutatakse laiemate rehvidega.
Võrrand näeks välja midagi sellist, et:
Paremad teed - kitsamad rehvid ja kõrgem rehvirõhk.
Kehvemad teed - laiemad rehvid ja madalam rõhk.

Tegelikkuses saab iga rattaga peaaegu igal pool sõita. Asi on ainult selles, et kui mugavalt sa seda tehes end tunned. Igaljuhul soovitan võimalusel minna korralikku rattapoodi ning proovida mõlemat. Siis saad ehk selgema pildi. Ratas/sõiduasend mis sobib sulle ei pruugi sobida minule. Kõigil on omad eelistused.
Panen siia ka mõne lingi kus palju sõitnud ja kogenud rattamatkajad jagavad oma kogemusi ja tähelepanekuid, ehk on abiks otsustamisel.

Austraallane kes läheneb põhjalikult kõikidele aspektidele ning erinevale varustusele. Mina olen peaaegu kõik tema postitused läbi töötanud ja sellest palju abi saanud valikute tegemisel. http://www.cyclingabout.com/
Tema parimad valikud selle aasta matkarataste seast ka http://www.cyclingabout.com/best-touring-bikes-list/
Tema vastus ka sinu küsimusele. http://www.cyclingabout.com/whats-the-d ... ing-bikes/

Tom Allen - palju huvitavat reisijuttu ka teistelt blogijatelt ja tehnikast. http://tomsbiketrip.com/

The Bike Wanderer. Minu viimase aja avastus. Eriti lahedas ja unistama panevad videod ja filmid. http://www.bikewanderer.com/
The size of your pack is relative to the size of your fear.

Kasutaja avatar
mrWilson
Administraator
Administraator
Kontakt:

Postitus Postitas mrWilson » 13 Veebr 2016, 13:41

Tanel kirjutas: Panen siia ka mõne lingi kus palju sõitnud ja kogenud rattamatkajad jagavad oma kogemusi ja tähelepanekuid, ehk on abiks otsustamisel.

Austraallane kes läheneb põhjalikult kõikidele aspektidele ning erinevale varustusele. Mina olen peaaegu kõik tema postitused läbi töötanud ja sellest palju abi saanud valikute tegemisel. http://www.cyclingabout.com" onclick="window.open(this.href);return false;
Tema parimad valikud selle aasta matkarataste seast ka http://www.cyclingabout.com/best-touring-bikes-list/" onclick="window.open(this.href);return false;
Tema vastus ka sinu küsimusele. http://www.cyclingabout.com/whats-the-d ... ing-bikes/" onclick="window.open(this.href);return false;

Tom Allen - palju huvitavat reisijuttu ka teistelt blogijatelt ja tehnikast. ]http://tomsbiketrip.com/
Need lingid on algajale rattamatkajale lausa kohustuslikud.

Muide, Tanel sa võiksid teha oma personaalteema oma rattamatka varustusest ja muustki. Aivarile ma juba soovitasin seda. Sa vist põgusalt tutvustasid siin teemas oma varustust kuid see läheb siin kergesti kaotsi. Tee uus teema näiteks "Taneli rattamatkamise jutud" vms. kus räägid oma rattast, varustusest, mõtisklustest sellel teemal, jne... Paha ei tee ka ilmestav pildimaterjal. Aegamööda täiendad teemat, et mida uut, millised plaanid, jne... Mõte on selles, et sellised personaalteemad on tegelikult väga huvitavad jälgida ning algajad saavad neist palju julgust ja hüva nõu kui näevad, et keegi on ka reaalselt üht või teistmoodi toiminud.
Ah, minge metsa...

Maidor
Uudistaja
Uudistaja
Kontakt:

Postitus Postitas Maidor » 13 Veebr 2016, 15:45

Või teha eraldi teema jalgratastest?

Kasutaja avatar
mrWilson
Administraator
Administraator
Kontakt:

Postitus Postitas mrWilson » 13 Veebr 2016, 16:23

Eraldi teemasid jalgratastest võib alati teha kuid personaalteemad on sellepärast veidi teistsugused, et seal on põhiliselt ühe konkreetse inimese (üldjuhul üle keskmise kogenuma) heietused ja mõtted koos varustuse ülevaadete ja kõige muuga ühes kohas. Olen märganud, et sarnased personaalteemad on küllaltki populaarsed erinevates foorumites. Näiteks kui keegi midagi meisterdab siis koondab ta kõik sellega seonduva ühte isiklikku teemasse ja arendab seda jooksvalt. Samas teised kasutajad seda väga ei risusta oma kommentaaridega.

Siin foorumis ei ole palju "käinud ja näinud" rattamatkajaid, sellepärast ongi hea kui nad kirjutavad oma hobist ja mõtetest sellega seonduvalt ühes kindlas, nö. enese personaalteemas. Siis on algajatel ja lausa võhikutel parem ülevaade asjast ning samuti saab võrrelda mida, kuidas, ja miks keegi kasutab.
Ah, minge metsa...

Kasutaja avatar
Tanel
Ekspert
Ekspert
Kontakt:

Postitus Postitas Tanel » 13 Veebr 2016, 23:18

mrWilson kirjutas: Muide, Tanel sa võiksid teha oma personaalteema oma rattamatka varustusest ja muustki. Aivarile ma juba soovitasin seda. Sa vist põgusalt tutvustasid siin teemas oma varustust kuid see läheb siin kergesti kaotsi. Tee uus teema näiteks "Taneli rattamatkamise jutud" vms. kus räägid oma rattast, varustusest, mõtisklustest sellel teemal, jne... Paha ei tee ka ilmestav pildimaterjal. Aegamööda täiendad teemat, et mida uut, millised plaanid, jne... Mõte on selles, et sellised personaalteemad on tegelikult väga huvitavad jälgida ning algajad saavad neist palju julgust ja hüva nõu kui näevad, et keegi on ka reaalselt üht või teistmoodi toiminud.
Võib täitsa tegeleda selle asjaga. Aivari ja Kuno ja teiste rattasuunitlusega kasutajate teemat loeks ka suure huviga.

Andrus
Huviline
Huviline
Kontakt:

Postitus Postitas Andrus » 14 Veebr 2016, 17:42

Nagu eelpool öeldud, võib igast rattast teha matkaratta. Mina eelistan maastikuratta raamile ehitatud matkaratast. Mainiti eespool, et hübriidratas on parem väiksema veeretakistuse poolest. Maastikuratastele toodetakse erinevas laiuses ja mustris rehve. Kui maastikurattale panna alla 1" maantesõiduks mõeldud rehv, ei ületa sellise veretakistus võidusõidu ratta oma.
Ratturit mõjutab lisaks veeretakistusele ka tuuletakistus. Hübriidrattal on reeglina sõitja märksa püstisemas asendis kui maastikurattal. Sellisel on tuuletakistus märgatavalt suurem. Mina eelistan sportlikumat sõiduasendid, kuid mõni tahab jälle püstisemat asendit.

Kasutaja avatar
Tanel
Ekspert
Ekspert
Kontakt:

Postitus Postitas Tanel » 14 Veebr 2016, 21:40

Tanel kirjutas: Võib täitsa tegeleda selle asjaga. Andrese ja Kuno ja teiste rattasuunitlusega kasutajate teemat loeks ka suure huviga.
Mõtlesin tegelikult Aivarit Andrese asemel.

Kasutaja avatar
mrWilson
Administraator
Administraator
Kontakt:

Postitus Postitas mrWilson » 15 Veebr 2016, 00:43

Vaatasin ka, et Aivari asemele on kuidagi Andres tekkinud. :) Tegin vastavad parandused.
Ah, minge metsa...

wagner
Uudistaja
Uudistaja
Kontakt:

Postitus Postitas wagner » 16 Veebr 2016, 11:29

Nagu meenuks, et suvel postitati siia foorumisse foto 29" maastikurattast, pakiraam peal - ning ratas paistis väga Grand Canyon AL 6.9 moodi. Kui kedagi tabas äratundmishetk, siis paluksin kommentaari, mis pakikas sinna sai ja kuidas kinnitamine õnnestus. Hetkel mõttes nimelt sama ratta hankimine.

margusl
Ekspert
Ekspert
Kontakt:

Postitus Postitas margusl » 16 Veebr 2016, 12:35

See äratundmine sai nüüd vähe poolik - ühe 6.9 pildi tunnistan omaks ja muid ei ole siin märganud. Aga see on raamideta:
http://matkafoorum.net/viewtopic.php?f= ... 711#p17711" onclick="window.open(this.href);return false;
Samas teemas teised klõpsud on raami(de)ga, ehk sellest ka seos Canyoniga?

wagner
Uudistaja
Uudistaja
Kontakt:

Postitus Postitas wagner » 16 Veebr 2016, 13:01

Tänud, just seda pilti mõtlesingi, ning nagu selgub, pakika olen ise juurde mõelnud.

margusl
Ekspert
Ekspert
Kontakt:

Postitus Postitas margusl » 16 Veebr 2016, 13:15

Aga kui seal *oleks* raam olnud, oleks seda ülal hoidnud Tubus' qr-adapter - umbes samal ajal oli see velo.clubbersis teemaks ja me mõlemad ka osalised. Teisisõnu oli kodutöö selle suuna (tavakonfis MTB + täislastis raamid-kotid ) peal põhimõtteliselt tehtud, ainult suund ise ei ajanud peale ratta selga saamist enam väga isutama [: Õnneks tuli see teadmine enne üleliigse kola kokku ajamist.

Kasutaja avatar
Nohik
Guru
Guru
Kontakt:

Postitus Postitas Nohik » 16 Mai 2016, 00:51

Terase elastsusmoodul on 200 GPa, alumiiniumil 70GPa, e terase jäikus on 3x suurem.
Al tihedus 2700, terasel 7800, samuti 3x vahe. Seega nagu võitu pole.
Surve-, tõmbe- ja paindetugevus pole vist olulised. Tegemist on sedavõrd sihvaka konstruktsiooniga, et oluliseks saavad deformatsioonid.
Aga suure tõenäosusega oleks sama tugev al raam siiski kergem, kui teha al torust, aga jämedamast kui terastoru. Ristlõike suurenemisega vastupanumoment suureneb. Tõenäoliselt on optimum umbes sedasi, et 1/3 saaks kaalus võita, aga see on oletus. Kui kunagi aega saan, toksin mõned numbrid excelisse. Aga üldiselt mulle ei meeldi olla konstruktor, teen tugevusarvutusi, kui kellegi teise kaela kuidagi veeretada ei saa ja kui aus olla, ega ma selles ka väga tugev ei ole.

Alumiiniumi juures on see lugu, et tugevam alumiinium pole eriti töödeldav ja pole ka väga levinud kaup. Näiteks vene ajal olid heast alumiiniumist Taimeni (süst, toodeti lennukitehases) torud. Kui keegi ütleks, kust sellist toru osta saab, oleks tänulik.

Kasutaja avatar
aleks
Huviline
Huviline
Kontakt:

Postitus Postitas aleks » 16 Mai 2016, 08:38

Tanel, saad ühe pildi üles panna kuidas on tehtud pakikal alumine kinnitus mis käib ratta raami külge.

Kasutaja avatar
Nohik
Guru
Guru
Kontakt:

Postitus Postitas Nohik » 16 Mai 2016, 08:54

Võrdsed on terastoru d=10mm ja Al toru d=14 mm, kui seina paksus on mõlemal 1mm. Kaalu võit 2x.

Kasutaja avatar
Nohik
Guru
Guru
Kontakt:

Postitus Postitas Nohik » 16 Mai 2016, 13:16

Ja D=10 mm alumiinium täismaterjal jääb tugevuselt terastorule alla ca 1,7 korda, olles kaalus ainult 1,2 korda kergem.

Kasutaja avatar
mrWilson
Administraator
Administraator
Kontakt:

Postitus Postitas mrWilson » 16 Mai 2016, 14:11

Mis mõte on siin numbreid veeretada? Hakkate ise pakiraami ehitama? Tegelikult oleks äge kui keegi foorumlastest asja ette võtaks . :) Ok, see selleks. Kui kellegil on ideid siis vastav teema on siin foorumis olemas.

Niisiis. Elu on siiski näidanud, et kui poodi lähed pakiraami ostma siis on peamiselt kaks võimalust - alumiinium või teras. Misjärel on samuti kaks võimalust, kas ost tasus ära või tuleb varsti jälle kukrut kergendada. Nii lihtne ongi. Muidugi tootjad, kes juba ennast tõestanud ja keda usaldatakse on paremas positsioonis.
Ah, minge metsa...

polarbear
Ekspert
Ekspert
Kontakt:

Postitus Postitas polarbear » 16 Mai 2016, 14:29

Dilemma piltlik kirjeldus:
Biltema -15€ või Tubus - 123€

Ja üks võimalik lahendus: 2 in 1
odav ja terasest
Pilt

Kasutaja avatar
Nohik
Guru
Guru
Kontakt:

Postitus Postitas Nohik » 16 Mai 2016, 14:48

Lihtsalt arvutus kinnitab arvamust (keegi eespool avaldas arvamust, et on nõrgem), et täismaterjalist alumiiniumraam ei oma erilist mõtet. Ehk alumimiiniumi valikuks peaks mingi muu üsna hea põhjus olema.
mrWilson kirjutas:Mis mõte on siin numbreid veeretada? Hakkate ise pakiraami ehitama? Tegelikult oleks äge kui keegi foorumlastest asja ette võtaks . :) Ok, see selleks. Kui kellegil on ideid siis vastav teema on siin foorumis olemas.
Niisiis. Elu on siiski näidanud, et kui poodi lähed pakiraami ostma siis on peamiselt kaks võimalust - alumiinium või teras. Misjärel on samuti kaks võimalust, kas ost tasus ära või tuleb varsti jälle kukrut kergendada. Nii lihtne ongi. Muidugi tootjad, kes juba ennast tõestanud ja keda usaldatakse on paremas positsioonis.

Vasta

Mine “Kondijõul liikumisvahendiga matkamine”

Kes on foorumil

Kasutajad foorumit lugemas: Registreeritud kasutajaid pole ja 1 külaline