Kui on kriisisituatsioon - koroonaviirusest ja muust

Räägi vabal, ent huvitaval teemal.
Kasutaja avatar
mrWilson
Administraator
Administraator
Kontakt:

Kui on kriisisituatsioon - koroonaviirusest ja muust

Postitus Postitas mrWilson » 18 Mär 2020, 15:54

Tänast olukorda arvestades, nõuandeid ja mõtteid kriisispetsialistidelt:

Päästeameti videokoolitus. Ellujäämiskoolitaja Erki Vaikre räägib toimetulekust kriisisituatsioonis. Selgitab ja annab nõu. Vaata ise ja levita sõpradele!

TV3'e saade "Laser" räägib hädaolukorras toime tulemisest siin: https://play.tv3.ee/laser-10373048?fbcl ... HXO2_CJqKI
Ah, minge metsa...

Ogalik
Uudistaja
Uudistaja
Kontakt:

Re: Kui on kriisisituatsioon - koroonaviirusest ja muust

Postitus Postitas Ogalik » 18 Mär 2020, 20:29

Kriisi praeguses faasis on kõige keerulisem välja mõelda kuhu võssa nädalavahetusel ronida, et loodushuviliste hordid sind pikali ei jookseks. Peale seda kui üksi või perega kästi olla, on inimeste huvi looduses ringijalutamise vastu plahvatuslikult kasvanud. Äkilisematel RMK radadel pidi olema nagu linna promendaadidel ;)

Muidu jutt oli neis videotes ju asjalik. Pikaajalist toiduvaru ma ise vist varuma ei hakkaks. Kui tekiks vajadus perega kodus istuda, siis paar nädalat veaks rahuldavalt välja. Teise nädala lõpus oleks küll ratsiooniks vist küll vaid veega pudru+moos. Aga noh, paari nädalaga mõtleb ehk välja kuidas edasi toimetada ja kuskohast varusid täiendada.

Seljakott ja selle sisututvustus oli lahe. Ma arvan et enamusel siinsest seltskonnast on selline ellujäämise seljakott kas olemas või veerand tunniga kokku pandav. Ainult relva jutt pani natuke kulmu kergitama. Kui sa oled stabiilne tüüp ja tegeled ellujäämiskoolitustega, siis on ehk normaalne kui sul relv seljakotis käib. Aga mingi mingi õllesõbra kapis, selleks puhuks kui kriis tuleb - no ma ei tea..

Nii, lähen nüüd kööki kriisivarusid uurima ja vaatan kas mu sprotikonserv on veel alles :)

Kasutaja avatar
Kivisisalik
Matkasell
Matkasell
Kontakt:

Postitus Postitas Kivisisalik » 18 Mär 2020, 21:13

Ogalik kirjutas:
18 Mär 2020, 20:29
Kriisi praeguses faasis on kõige keerulisem välja mõelda kuhu võssa nädalavahetusel ronida, et loodushuviliste hordid sind pikali ei jookseks. Peale seda kui üksi või perega kästi olla, on inimeste huvi looduses ringijalutamise vastu plahvatuslikult kasvanud. Äkilisematel RMK radadel pidi olema nagu linna promendaadidel ;)
Võimaluse korral tuleb oma pere nädalavahetus lihtsalt lülitada ümber kolmapäeva ja neljapäeva peale ja voila, ongi ülerahvastatuse probleem lahendatud. Vajalikku sotsiaalset distantsi aitab hoida ka ratsutamine ja kajakisõit.

Kasutaja avatar
mrWilson
Administraator
Administraator
Kontakt:

Postitus Postitas mrWilson » 18 Mär 2020, 21:59

Praeguste oludega koju ekstra söögi ja muu varumine on eelkõige mõeldud selleks, et sa ei töllerdaks liiga tihti poe vahet ega landiks või levitaks viirust. Ja kui on vaja päriselt karantiini jääda siis oleks miskit kapist võtta. Mina isiklikult selles osas mingit paanikat veel ei näe. See on täiesti normaalne ja õige käitumine (välja arvataud sitapaberi teema. :D). Muidugi mõni pingutab veidi üle aga ka see on ootuspärane ja täiesti mõistetav. Need kes sotsiaalmeedias lõõbivad ja teisi selle pärast idiootideks nimetavad on soovitav natuke järele mõelda ning samuti koju tavapärasest suurem kogus provianti varuda. Muide, täna käisin poes (Coop), täiendasin varusid, peale minu ja müüate oli veel ainult üks inimene. Ei mingit tunglemist ega kuklasse hingamist. Väga mõnus. :)
Ogalik kirjutas:
18 Mär 2020, 20:29
Ainult relva jutt pani natuke kulmu kergitama. Kui sa oled stabiilne tüüp ja tegeled ellujäämiskoolitustega, siis on ehk normaalne kui sul relv seljakotis käib. Aga mingi mingi õllesõbra kapis, selleks puhuks kui kriis tuleb - no ma ei tea..
Mis õllesõbral viga on? :) Kas tema ei tohigi ennast ja oma pere kaitsta? Erki räägitud jutt sellest kui asi nii kaugele läheb, et on vaja oma vara kaitsta on täiesti õige jutt. Võtavad need kellel endal ei ole ja võtavad nendelt lellel on ja kes ennast kaitsta ei suuda. Nii lihtne ongi. Kõik kõlbelisus ja eetika lendab kus kurat ja inimese tegelik loomus pääseb esile. Ka kõige ontlikum pereema läheb ja viskab poe akna sisse kui tema lapsed kodus nälgivad.

Mis puudutab nakatunute ametlikku arvu siis selle numbri võib nüüd juba vabalt mitmega korrutada. Meie testimise võimekus on hetkel väga nõrk. Praeguse seisuga testitakse ainult riskigruppi kuuluvaid inimesi. Kui sa kahtlustad, et võid olla nakatunud ja soovid testi siis perearst ja muud nõuandeliinid saadavad sind lihtsalt pikalt (kui sa just surema ei hakka). Jää koju, ravi köha ja ära mölise. Piltlikult on see praegu nii. Loodetavasti peagi selles osas võimekus kasvab ja hakatakse kõiki inimesi testima. Me ei saa enne teada palju meil nakatunuid on kuni suudetakse kõiki testida kellel vähegi kahtlus on.

Kui peaks juhtuma, et nakatunute arv ületatab kriitilise piiri, pean silmas seda kui ei suudeta viiruse levikut ohjeldada, siis lähebki käiku stsenaarium millest Erki eelnevates videotes rääkis. Loodetavasti ja ka eeldatavasti seda ei juhtu.

Asja halb mõju majandusele on samuti märkimist väärt. Mütsi võtan maha kõigi teenindajate, arstide, vabatahtlike ja kõigi nende ees kes jäid nimetamata ning kes samuti praegu eesliinil rabavad. Te olete tublid!
Ah, minge metsa...

Kasutaja avatar
mrWilson
Administraator
Administraator
Kontakt:

Postitus Postitas mrWilson » 18 Mär 2020, 22:33

Siin selgitatakse koroonaviiruse teemat ohutuse seisukohast:
Ah, minge metsa...

Kasutaja avatar
mrWilson
Administraator
Administraator
Kontakt:

Postitus Postitas mrWilson » 18 Mär 2020, 23:34

Veel üks hariv video kuidas (kui kergesti) viirused, bakterid levivad. Kuidas käsi pesta, jne... Kui palju me katsume oma nägu?
Ah, minge metsa...

Kasutaja avatar
mrWilson
Administraator
Administraator
Kontakt:

Postitus Postitas mrWilson » 20 Mär 2020, 11:04

Hetkeseis viiruse testimisest:
Eesti Perearstide Selts sai eile riigilt juhised, mis näevad ette, et päris kindlasti ei pääse sel viisil end testima inimesed, kellel ei ole haigussümptomeid. Ei aita ka see, kui neil on olnud kontakt diagnoositud koroonahaigetega.

COVID-19 test Haigekassa kulul ja perearsti saatekirjaga on näidustatud ainult siis, kui on täidetud vähemalt kaks tingimust:

ESITEKS: inimene peab olema ägedalt haigestunu iseloomulike sümptomitega ja nendeks on palavik, kuiv köha ja hingamisraskused.

Kuid ainuüksi sümptomitest ei piisa.

TEISEKS: peab see inimene samal ajal kuuluma vähemalt ühte gruppi 5 järgnevast:

1. Vanus üle 80 eluaasta
2. Tõsine krooniline haigus ükskõik mis vanuses
3. Hooldekodude elanikud ja töötajad
4. Haiglas olevad või sinna viidavad patsiendid
5. Tervishoiuasutuste ja kiirabi töötajad (ka hooldajad, apteegipersonal) ning elutähtsate teenuste osutajad (politsei- ja piirivalveamet, päästeamet, kaitseliit, kaitsevägi, maksu- ja tolliamet) - need asutused saavad oma töötajaid ise testimisele suunata ja perearsti kaudu see käima ei pea

Kordame üle: täidetud peab olema korraga kaks kriteeriumi - sümptomid ja lisakriteerium!

Allikas: https://forte.delfi.ee/news/varia/puust ... d=89293541
Ah, minge metsa...

Kasutaja avatar
Nohik
Foorumi raudvara
Foorumi raudvara
Kontakt:

Postitus Postitas Nohik » 20 Mär 2020, 16:36

Öelge parem, milline on perspektiiv jaaniks Soome saada?
Ärge käige mu järel, olen isegi eksinud!

Kasutaja avatar
sepaonu
Guru
Guru
Kontakt:

Postitus Postitas sepaonu » 20 Mär 2020, 16:58

Sellele ei oska vast keegi vastata peale raha eest ennustava mustlase, neil on vastused igaks elujuhtumiks. Ma kalamehena näen seda kalastusreisimisega seotud paanikat, sest see on suures osas rahvusvaheline ja bronnid majadele, kalastusload vaja pikalt ette planeerida, kõik see osa on praegu paanikas. Möödaminnes jäi silma, et üks soomlane, kes suviti väga pikalt norras logeleb oli uurinud norra poole pealt ja vastus arvestades seda, et keegi ei tea, mis selleks ajaks olukord on, oli ilmselt saab küll aga võibolla jääb tingimuseks 14 päevane karantiin. Mind ennast huvitab pigem jaanipäevane Hiiumaa, kevadised seiklused hiiumaal olen juba peast välja visanud.
joon jõest, söön jõest

Kasutaja avatar
Nohik
Foorumi raudvara
Foorumi raudvara
Kontakt:

Postitus Postitas Nohik » 20 Mär 2020, 17:15

Mul osa plaanist on juba vastu taevast, et arstiks õppiv laps juba sai teate, et semester pikeneb, et kaasa tulemise võimalused jäävad väga väikseks nagunii. Majanduslik külg selgub mul ilmselt tüki maad hiljem.

Kasutaja avatar
scabere
Matkasell
Matkasell
Kontakt:

Postitus Postitas scabere » 20 Mär 2020, 18:38

sepaonu kirjutas:
20 Mär 2020, 16:58
võibolla jääb tingimuseks 14 päevane karantiin.
Ei tea kas 14 päeva telgiga tundras võiks karantiinis olla? :)

Kasutaja avatar
Nohik
Foorumi raudvara
Foorumi raudvara
Kontakt:

Postitus Postitas Nohik » 20 Mär 2020, 19:50

Jama on rohkem selles, et teine 14 tuleb pärast siinpool olla.

margusl
Ekspert
Ekspert
Kontakt:

Postitus Postitas margusl » 20 Mär 2020, 22:40

Mul on üks lihtne jah/ei kontrollküsimus pakkuda, nii endale kui lähikondsetele - kas oleksid valmis sisse minema ilma telefoni jm sidevahendita (spot, inreach, ..)? Põhimõtteliselt all-in, kui virts korralikult ventikasse lendab, siis ongi punkt.

Lapi-suunalt on praegu käimas täiesti arvestatav kampaania rahva eemal hoidmiseks (üks näide - https://scontent-hel2-1.xx.fbcdn.net/v/ ... e=5E993F03 ), sealne med. ja pääste ei tuleks kardetavasti väljakutsete lainega toime ning haiglakohtade arv ei ole ka kiita. Lähenevad lihavõtted keeravad vinti veel rohkem peale, aga peale seda on järgmine massirände aeg jaanid. No vahest näen asju natuke liiga tumedalt, aga minu meelest on täiesti arvestatav tõenäosus, et kui kusagil hõreasustuses endale järgneva 3-6-.. kuu jooksul pääste tellida, jääb keegi teine sellest ilma.

Teisalt, alles paar päeva tagasi otsustati Jukola korraldmisega veel jätkata, tegu on ~15000 osalejaga orienteerumispeoga, mis sel aastal peaks toimuma Rovaniemis, nädal enne jaani.

Kasutaja avatar
sepaonu
Guru
Guru
Kontakt:

Postitus Postitas sepaonu » 21 Mär 2020, 11:19

margusl kirjutas:
20 Mär 2020, 22:40
kas oleksid valmis sisse minema ilma telefoni jm sidevahendita (spot, inreach, ..)
Me käime igapäevaselt ju tuttavates ja võõrastes kohtades. Võõra koha suuruses on küsimus turvalisuse võtmes, lähed uude kohta seenele, kahe tee vahel metsakvartal 3x4km, geps minestab, mingit erilist riski või ohtu pole sealt väljatulekuks. Kõik muutub, kui see kvartal on 30x40km. Ma suvised tundrad enamus teinud moblalevitus kohas, millega kaasneb kohe hirm ja vastutus, et *you are on your own*, helistada ei saa, oletame, et geps minestab või kaob sateliidisüsteem, kõik pahad asjad jutuvad korraga, no võtame paberkaardi ka ära, kompassi ära ei võta, astume lihtsalt puruks. Minul mingit probleemi ei tekiks, ma olen ette valmistatud, lihtsalt meelde jätnud, kus midagi asub, mis vahemaad on, mis suurusega on objektid jms Ettevalmistatud juhuks, kui mul mingeid abivahendeid pole. Muutused plaanidesse võivad ootamatult igas ajahetkes tekkida, kõigeks tuleb valmis olla.
Kui ei saa ennast ette valmistada, uurides kaarte või aerofotosi ja meelde jättes asju. Mis juhus see olla võib? Mul on päriselus selliseid juhuseid olnud, et üks räägib teisele juhiseid, kõik oleneb kuidas rääkida, kui on hästi räägitud, täitsa võimalik. Hästi rääkimine on realistlik vahemaade hindamine ajas või vahemaas. Minu meelest on päriselus pigem nii, et rääkija võib ise ilmeksimatult oma kohta minna aga edasi anda ta juhiseid ei oska.
Nendest spot ja sarnastest jubinatest niipalju, et minu meelest jälle üks äge süsteem, mis aitab mõne inimelu säästa ja lahendab mõne juhuse, kus keegi satub moblavabas piirkonnas hädasse. Igasugu vidinad ja süsteemid ja ise hakkama saamine ilma ühegi vidinaabivahendita on kaks eri asja. Paberkaardivaba pole meie mõistes olnud, ma arvan, et ca 1970+ olid mu isal ka udused aerofotode koopiad, esimese kaardivaba gps ostsin siis, kui nad müügile tulid ja osta jõudis jms , aeg ja areng on kiired olnud, praegune nutiajastu väga äge, kriisisituatsioonis on muidugi elujõulisemad need, kes ei pea mingit kursust läbima, et vanade oskuste juurde tagasi tulla. Ilma ühegi abivahendita looduses liikumiseks on vaja natuke teadmisi, pisut kogemust ja võimet tähele panna asju, vaata nii pikalt ette, kui saab ja vaata aegajalt selja taha.
joon jõest, söön jõest

Kasutaja avatar
Nohik
Foorumi raudvara
Foorumi raudvara
Kontakt:

Postitus Postitas Nohik » 21 Mär 2020, 13:40

Peab, tunnistama, et mul sinna va Vätsäri taha mineku kohta on teatav kõhedus, seepärast lapsi kaasa kutsusin. See maastik on raskem kui käsivars ja inimesi samahästi kui pole. Et abiga võib keeruline olla, on hea märkus. Võimalik, et peaks retke sügise poole lükkama, vaatab, kuidas sündmused arenevad.

tripp
Ekspert
Ekspert
Kontakt:

Postitus Postitas tripp » 22 Mär 2020, 14:09

Matkata tuleb grupiga.
See võtab kõik riskid väiksemaks.
Üks väänab jala välja, siis teised kas kutsuvad abi või aitavad omal jõul välja või mida iganes.

Kui sa oled Timo Palo või Tanel Tuuleveski, siis palun, tee mis tahad. Võta oma isasuse tõestamiseks jaburaid riske või maksa vajadusel kopterisõit kinni või mis iganes.

Aga normaalne inimene võtku sõbrad kaasa, ja ongi enam-vähem hästi.

Kasutaja avatar
sepaonu
Guru
Guru
Kontakt:

Postitus Postitas sepaonu » 22 Mär 2020, 16:04

Selle peale, et elu on võimalik ainult riskivabaduses, üksimatkamine on vaid isasusetõestus ja ebanormaalsus ütlen mina, et ma naudin üksi olles seda tunnet, et ma olen tsivilisatsiooni nabanööri küljest korra lahti ühendatud. Ja vaikust naudin. Keegi ei küsi midagi, keegi ei räägi, kellegagi arvestama ei pea. Loomulikult on levivabaduses üksi olles väga suur risk. Kriisisituatsioonis on üksi olema harjunud inimene võimekas. Mitu üksimatkajat viimase 10 aasta jooksul tundrasse on jäänud, näiteks põhjamaades ?
joon jõest, söön jõest

Kasutaja avatar
fred7
Matkasell
Matkasell
Kontakt:

Postitus Postitas fred7 » 25 Mär 2020, 15:35

hei kriisisõbrad, nüüd kui paljudel on võimalus karantiinis olles vahepeal ka metsa eksida, siis kas hetkel on miskit viirusevastast või immuunsust tugevdavat tee materjali saada?
Kasemahla jookseb, selles peaks ka palju mineraalaineid/vitamiine olema.

Kasutaja avatar
Tanel
Ekspert
Ekspert
Kontakt:

Postitus Postitas Tanel » 25 Mär 2020, 16:46

tripp kirjutas:
22 Mär 2020, 14:09
Matkata tuleb grupiga.
See võtab kõik riskid väiksemaks.
Üks väänab jala välja, siis teised kas kutsuvad abi või aitavad omal jõul välja või mida iganes.

Kui sa oled Timo Palo või Tanel Tuuleveski, siis palun, tee mis tahad. Võta oma isasuse tõestamiseks jaburaid riske või maksa vajadusel kopterisõit kinni või mis iganes.

Aga normaalne inimene võtku sõbrad kaasa, ja ongi enam-vähem hästi.
Timo Palo on oma pikad ja rasked matkad/rännakud teinud alati oma hea sõbra Auduniga. Neil on olnud mitu juhust kui nad on sõna otseses mõttes teineteise elu päästnud.
The size of your pack is relative to the size of your fear.

Kasutaja avatar
scabere
Matkasell
Matkasell
Kontakt:

Postitus Postitas scabere » 25 Mär 2020, 17:35

fred7 kirjutas:
25 Mär 2020, 15:35
kas hetkel on miskit viirusevastast või immuunsust tugevdavat tee materjali saada?
Musta pässikut näiteks. Seda on aastaringi võimalik saada.

Kasutaja avatar
mrWilson
Administraator
Administraator
Kontakt:

Postitus Postitas mrWilson » 25 Mär 2020, 20:55

Ei tea samuti pässikust paremat soovitada. Ja kui keedad siis ikka kaua ja hästi kange. Ilma magustamata. Mina lisan juues sidruniviilu.
Ah, minge metsa...

Ogalik
Uudistaja
Uudistaja
Kontakt:

Postitus Postitas Ogalik » 25 Mär 2020, 22:48

Ka lihtsalt regulaarne metsas ringituiamine aitab minuarust hästi tervist korras hoida. Vähe kontakte, paras koormus, värske õhk ja saad mõtted ritta ajada. Minu jaoks töötab igal-juhul paremini kui toidulisandid või vitamiinid.
Kui päris ekstreemseks läheb, hangid paari nädala varud ja lähed võpsikusse maailmalõppu üle elama. Kui sa tulles nakkust kaasa ei võtnud, siis metsas kitsedelt sa seda ei saa. 99% turvaline olemine ;)

Kasutaja avatar
Nohik
Foorumi raudvara
Foorumi raudvara
Kontakt:

Postitus Postitas Nohik » 26 Mär 2020, 07:24

Vaata ette, keegi Elmar Vaher ähvardanud nii raba alguses ja lõpus olla.

tripp
Ekspert
Ekspert
Kontakt:

Postitus Postitas tripp » 26 Mär 2020, 10:51

Nohik kirjutas:
26 Mär 2020, 07:24
Vaata ette, keegi Elmar Vaher ähvardanud nii raba alguses ja lõpus olla.
Mu viimane kohtumine Elmar Vaheriga oli nii, et ta pidas auto kinni ja tahtis mu (koos jalgrattaga) auto peale võtta.
Keeldusin viisakalt. :)
Aga muidu on täiesti tore inimene, mul poleks temaga koos samas rabas viibimise vastu midagi.

Käisin Maarjamäe serval rattaga sõitmas - Suhkrupea mägi jne. See on üldiselt täiesti inimtühi koht. Aga kus nüüd oli alles jalutajaid seal!
Epideemia ajab inimesed loodusesse ja see on tegelikult ju tore.

Kasutaja avatar
Nohik
Foorumi raudvara
Foorumi raudvara
Kontakt:

Postitus Postitas Nohik » 26 Mär 2020, 13:18

Harku mägedes ja soos on ka kiirelt kitsamaks läinud.

Vasta

Mine “Lõkkejutud”

Kes on foorumil

Kasutajad foorumit lugemas: Registreeritud kasutajaid pole ja 19 külalist