EMV jalgrattamatkatehnikas ehk kuidas defineerida matkamist

Räägi vabal, ent huvitaval teemal.
AndrusKolmas
Huviline
Huviline
Kontakt:

Re: EMV jalgrattamatkatehnikas 2019

Postitus Postitas AndrusKolmas » 17 Sept 2019, 17:55

tripp kirjutas:
17 Sept 2019, 17:09
AndrusKolmas, selle, Matkaliidust alanud lõime kontekstis tasub märgata, et:
1) Matkaliit on EOK - Eesti Olümpiakomitee - liige.
2) Matkamine on nende käsitluses on väga väga sport. Treenerid, võistlused, mingid kategooriad, statuudid.
Ma kahtlustan, et Matkaliit on EOK liige pigem sealt kaudu saadavate hüvede tõttu aga mitte sisulisest huvist. Viimasel matkajuhtide kokkutulekul küll mingist otsast sportlik pool välja ei paistnud. Valitud ettekanded küll enamasti sisaldasid ülal oleva definitsiooni kohase matkamise tutvustamist, kuid spordiks need ei kvalifitseeru. Sport tähendab ikka võistlust iseenda või teiste samades tingimusted olevate isikutega.

Kasutaja avatar
sepaonu
Guru
Guru
Kontakt:

Postitus Postitas sepaonu » 17 Sept 2019, 20:09

Miks see jutt on matkamise definitsiooni poole nihkunud ja milleks seda vaja ? Algas vist sellest, et mida keegi matkaks kutsub, kõik ei pea sama asja matkaks ju kutsuma. Mina kutsun ühepäevaseid käikudeks. Keegi teine kutsugu ühepäevamatkadeks. Ööbimine mittekodus on vaheldus ja peaaegu alati tore aga mina rohkem matkana käiku ei tunne, kui söön ja ööbin. Tegelikult väga tihti sõidan uneajaks kohale, söön, ööbin, hommikul söön ja tegudele. Selle energia kulutuse kohta märkasin head näidet moluraamatus, selline liikumisvahend on kalameestel nagu belly boat või maakeeli perserõngas, istud minikummipaadis ja siputad jalgadega vees mille otsas on lestad, põhiliselt paikne tegevus ja lestasiputus on manööverdamine ja vähene liikumine aga geps ja tarkpeakell loevad selle arvatavasti matkaks. 8-)
s21.jpg
Kui see jälle kellelegi tobedana tundub, siis võib ju definitsiooni täiendada, näiteks ei tohi kalapüük olla ;)
joon jõest, söön jõest

Kasutaja avatar
Nohik
Guru
Guru
Kontakt:

Postitus Postitas Nohik » 17 Sept 2019, 21:17

Selle vastu ilmselt ei võitle, et keegi tahab võidu matkata.
Ärge käige mu järel, olen isegi eksinud!

AndrusKolmas
Huviline
Huviline
Kontakt:

Postitus Postitas AndrusKolmas » 17 Sept 2019, 21:30

sepaonu kirjutas:
17 Sept 2019, 20:09
Miks see jutt on matkamise definitsiooni poole nihkunud ja milleks seda vaja ?

Teema algas EVM-st. Kui pole teada, mis on matkamine, siis on ka päris raske aru saada mis asi peaks olema EVM jalgrattamatkatehnikas?

AndrusKolmas
Huviline
Huviline
Kontakt:

Postitus Postitas AndrusKolmas » 17 Sept 2019, 21:43

Ma juba ootasin ka kalapüügi näidet. Selle maha lõikamiseks matkamise definitsioonist tuleks sõnastada esimene reegel täpsemaks.
Liikumine põhitegevusena punktist A punkti B. Kalapüügis on põhitegevus kala püük aga liikumine on kõrvaltegevus, püügi huvides tehtav tegevus. Kuid matkamisel on teekonna läbimine põhitegevus.

Kasutaja avatar
REGA1872
Moderaator
Moderaator
Kontakt:

Postitus Postitas REGA1872 » 17 Sept 2019, 22:23

Kivisisalik kirjutas:
16 Sept 2019, 20:46
Tore, et see on jummalasuva, mis algne teema oli. Aga kuna jätk on huvitav, siis keegi ei pahanda.
Ma veidi korrigeerisin/täpsustasin teema pealkirja, et see sisuga natuke rohkem kooskõlas oleks.

Kasutaja avatar
sepaonu
Guru
Guru
Kontakt:

Re: EMV jalgrattamatkatehnikas ehk kuidas defineerida matkamist

Postitus Postitas sepaonu » 17 Sept 2019, 23:25

AndrusKolmas kirjutas:
17 Sept 2019, 21:43
Ma juba ootasin ka kalapüügi näidet. Selle maha lõikamiseks matkamise definitsioonist tuleks sõnastada esimene reegel täpsemaks.
Liikumine põhitegevusena punktist A punkti B. Kalapüügis on põhitegevus kala püük aga liikumine on kõrvaltegevus, püügi huvides tehtav tegevus. Kuid matkamisel on teekonna läbimine põhitegevus.
Selle jutu järgi ma pole mitte kunagi ühtegi matka teinud. Selline põhitegevus, et minna punktist a punkti b, süüa ja magada ja kulutada 1200kcal on midagi sellist, mille peale ma ütlen, et elu on liiga lühike, et selle peale seda raisata. Minu jaoks koosnebki matk nn kõrvaltegevustest, misiganes need minul või kellelgi teisel on, linnu ja loomavaatlus, fotograafia, lillenuusutamine, kalapüük jms ja käimine ja kalorikulutus on vahend ning ööbimine ja söömine on samasugune paratamatus nagu sittumine.
joon jõest, söön jõest

Kasutaja avatar
Nohik
Guru
Guru
Kontakt:

Postitus Postitas Nohik » 18 Sept 2019, 09:18

Teatavas mõttes, ma olen matkanud, aga matkates jõudsin üsna ruttu arusaamisele, et suures osas jagan sepaonu seisukohta, et käimine on teatav paratamatus, mis viib sinna, kuhu tahaks minna. Ja sinna ei tahaks minna mootori jõul, see rikuks kõik ära. Põhitegevus on ikkagi mingi maastiku nägemine minu jaoks, olemine ürgses looduses. Lennukiga minek pole lahendus. Juhan Lepasaar kuskil filmilõigus kunagi rääkis, kuidas käis raba südant otsimas. Aga kui kulguriga lõpuks soo läbi sõideti, taandus raba süda üha kaugemale ja kaugemale.
Samas matkasin enamasti koos inimestega, kelle jaoks käimine/sõudmine oli (tundus olevat) põhieesmärk. Ma ei ütle, et kellegi jaoks ei pruugi käimine omaette eesmärk olla.

AndrusKolmas
Huviline
Huviline
Kontakt:

Postitus Postitas AndrusKolmas » 18 Sept 2019, 09:52

Muidugi mõista täiesti puhast matkamist, kus läbitakse lihasjõul kõrvalise abita vahemaa, seejuures läbi elades vähemalt ühe olulise rütmi muutuse (nt. söögipaus) ning seejuures ei tehta mitte midagi muud (nt. ei vaadata huvipakkuvaid kohti, ei püüta kala jne.) on vähe. Kui täiendav tegevus on oluline, siis saab ju kasutada nimetusi kalapüügimatk, linnuvaatlusmatk, rabamatk, päikeseloojangumatk jne.

Minu jaoks on oluline mõiste "matk" defineerida / piiritleda, et saaks kergemalt aru, kas see või teine liikumine väljas liigitub matkaks või ainult näib sellisena. Lisaks muidugi, kui on ambitsioon korraldada mingit sort matkamisega seotud võistlusi või üritusi ja selle nimetuses kasutada sõna "matk", siis ei tohiks see võitlus/üritus mööda minna matkamise põhiolemusest.

Ma ei teha eriti midagi võistluse "EMV jalgrattatehinikas" sisust, kuid näiteks selline üritus nagu "7 silla ujumismatk" on küll eksitav pealkiri.

Kasutaja avatar
Nohik
Guru
Guru
Kontakt:

Postitus Postitas Nohik » 18 Sept 2019, 13:15

Nõukaajal, kui käimine (liikumine) oli matkadel omaette eesmärk, sest teatav maa tuli õige ajaga maha käia, siis metsikute matkajate kirjeldused olid huvitavamad, sest neil oli vabadus oma aega jagada, põnevamas kohas peatuda, kuhugi põigata jne.

AndrusKolmas
Huviline
Huviline
Kontakt:

Postitus Postitas AndrusKolmas » 18 Sept 2019, 14:00

Üks õige matk peabki sisaldama ka määramatust, st kogu trass ei tohiks olla liialt täpselt ette planeeritud. Tuleb jätta vabadust teha planeerimata kõrvalepõikeid ja/või pikemaid pause. Matkal ongi vaja tegeleda ka millegi muuga, kui ainult liikumine järgmisse sihtkohta. Määramatuse määratlemiseks pole ma veel head sõnastust leidnud. Minu eredamad matka elamused pärinevadki kordades, kus asjad ei läinud plaanide kohaselt. Kas loodusjõud ja/või varustus tegid omad korrektuurid ja tuli muutunud oludega kohaneda. Just võimekus kohaneda ja olukorrast oluliste kahjustusteta väljuda on üks osa matkamise kunstist.

Kasutaja avatar
mrWilson
Administraator
Administraator
Kontakt:

Postitus Postitas mrWilson » 18 Sept 2019, 17:38

Tuleb välja, et matka defineerimine on äraütlemata raske ülesanne. :)

Ma kipun olema seda meelt, et vaevalt siin mingit teravat piirjoont tõmmata saab. See piir on siiski üsna lai ja hägune. Võib-olla paljuski tunnetamise küsimus. Kui kodanik ütleb, et ta läheb matkama siis reeglina saavad kõik aru mida ta sellega mõtleb. Ma ei usu, et on palju neid kes mõistavad seda teisiti. No, et ahsoo, sa lähed nüüd rabasse murakaid korjama, aasale pikniku pidama või 3km taha vanaisale külla, vms. Klassikaliselt mõistetakse ju ikka nii, et kõnnid, ööbid, kõnnid... ikka seljakott seljas.
Ah, minge metsa...

Kasutaja avatar
Nohik
Guru
Guru
Kontakt:

Postitus Postitas Nohik » 20 Sept 2019, 15:01

Lihtsalt see nüanss, et kui matkavõistlus ei meenuta millegiga matkamist, ei imesta, et huvi ettevõtmise vastu on matkajate seas väike.

margusl
Ekspert
Ekspert
Kontakt:

Postitus Postitas margusl » 20 Sept 2019, 16:49

AndrusKolmas kirjutas:
18 Sept 2019, 09:52
Ma ei teha eriti midagi võistluse "EMV jalgrattatehinikas" sisust /../
Nohik kirjutas:
20 Sept 2019, 15:01
/../ matkavõistlus /../
Viide juhendile on teema esimes.. ah, mis iganes :P
Ma tegelikult ju saan aru tungist miski hinge kriipiva okka üle teemat veeretada. Lappasin kiiruga ka eelmise aasta pikemat Matkaliidu EMV lõime, no suures plaanis 1:1 praegusega sama, ja võin mürki võtta, et sarnaseid jätke ja arendusi tekib siin ka edaspidi.

Aga vahepeal lähen ja töllerdan aeg-ajalt kusagil mõned tunnid, päevad või nädalad. Avalikus ruumis enda tegemiste matkadeks nimetamisest katsun nii igaks juhuks hoiduda, ehk säästab see ka matkapolitsei radarisse sattumast :)

Vasta

Mine “Lõkkejutud”

Kes on foorumil

Kasutajad foorumit lugemas: Registreeritud kasutajaid pole ja 2 külalist