Täbarad juhtumised

Räägi vabal, ent huvitaval teemal.
Vasta
Kasutaja avatar
ullivilli
Guru
Guru
Postitusi: 1338
Liitunud: 08 Dets 2011, 15:16
Kontakt:

Täbarad juhtumised

Postitus Postitas ullivilli » 09 Dets 2013, 13:03

Hajameelsus matkal inspireeris tegema teemat huvitavad äpardused kokkusattumised jne.

Sõitsin suvel maha ~4000km, sadula all rehviparandus komplekt.
Isegi undav ja narmendav spido tross jõudis koju tagasi äpardusteta.

Käisin üleelmine kuu motokoolitusel, sadula alla lisandus veel väike kompressor ja korralik manomeeter.
Umbes poolel koolitusel käis litakas, nagu oleks üle plekkplaadi sõitnud ja ratas hakkas kergelt ujuma.
Selgus, et purunenud oli tagarehv: keskelt, mis on võrguga armeeritud ja nii suure auguga, et näpp mahub läbi.
Ehk rehviparanduskomplekti ja manomeetriga ei ole midagi teha.
Jalale harkides vajus ratas kummuli ja purunes suunatuli ning õhtul vajus külgjalg maasse, purustades teise suunatule.

Seega lõpuks oli mul katkise rehviga (mida ei saa parandada, kuigi kõik vajalik kaasas) ratas, millel kaks katkist suunda, ilma, et rattaga oleks kukutud.
Natukene metsa poole.
http://www.minemetsa.ee http://www.ripptelk.ee - Hennessy, Tentsile, DD hammock, Rootsmann rippvoovid, Sawyer veefiltrid ja kõikvõimalik matkavarustus.

Kasutaja avatar
Jyrgenson
Foorumi raudvara
Foorumi raudvara
Postitusi: 2228
Liitunud: 27 Veebr 2011, 21:46
Kontakt:

Re: Täbarad juhtumised

Postitus Postitas Jyrgenson » 09 Dets 2013, 17:59

Täbaraid juhtumisi õnneks eriti palju ette pole tulnud, võiks öelda et isegi peaaegu pole ette tulnu. Rohkem on olnud selliseid õpetlikke-igavaid ja piinlikke vahejuhtumeid. Need piinlikud lood on juhtumid, mis aga on sellise kombeka ja mittekombeka, sobiva ja mittesobiva piiri peal. Mõne jaoks ilmselt ka tabu.
Aga ühest täbarast olukorrast õppisin küll palju. Nimelt lõhkes Norras teel Joutunheimeni rahvusparki, maanteel auto tagumine juhi poolne rehv ja seda nii hullusti, et paranduskomplektiga polnud midagi teha. Rehvi sisekülg oli pikalt ja laialt ribadeks. Tee oli kitsas ja sel ajal kui tungrauaga masinat teeservas üles tõstsin sõitsid teised masinad vahest isegi vähem kui meetri kauguselt selja tagant mööda. See oli hirmus kogemus. Loomulikult oli kogu vajalik varustus samuti pagasiruumi põhjas, nii et kogu muu mant tuli teeserva laotada, hea et ilm veel ilus oli. Ratta alt keeramisel selgus, et velje võti ei sobi. Selge jalad selga ja lähimate majade juurde ja veljevõtit laenama. Loomulikult esimene maja oli kilomeetri kaugusel ja seal ei olnud kedagi kodus, nii ka järgmises mitmes majas. Kuigi uksed ja garaažid oid avatud. Lõpuks üks lahke maamees andis vajaliku instrumendi.
Ratta vahetamine tiheda liikluse keskel oli taas väga hirmutav kogemus. Kuna tagavara ratas oli väike ja alamõõduline, ning masin nelikveoline, siis tuli liikuda madalama kiirusega kui teel lubatud. Möödasõit teistel aga võimatu.
Lõpuks õnnestus ühes asulas leida väike töökoda kus saadi mind ette võtta. Kuna oli vaja osta rehvipaar mitte üksik rehv, siis tuli arvestada suurema kuluga. Paraku tuli välja, et Norras maksavad kaks kõige odavamat suverehvi rohkem, kui Eestis kõige kallimad talverehvid täis jooksuna. Hinda enam ei mäleta, aga see oli astronoomiline isegi peale seda, kui olin need rehvid suutnud välja kaubelda meeletu allahindlusega.
Rehvi lõhkemise teel põhjustas sildade reguleerimata või paigast läinud kokku-lahku jooks. Kui oleksin Eestis sillastendis käinud ei oleks sellist õnnetust juhtunud.
Peale seda vahejuhtumit lasen alati oma masinale teha korraliku ülevaatuse ja hoolduse enne pikka reisi. Kui kusagil mingi asi sättimist vajab, siis lasen kohe korda teha, sest remondi hinnad mujal on ikka kirved, eriti põhjamaades.
https://www.facebook.com/tjmatkaklubi" onclick="window.open(this.href);return false;
Rumalad tahavad saada õnnelikus, targad tugevaks!

Kasutaja avatar
scabere
Matkasell
Matkasell
Postitusi: 478
Liitunud: 17 Juul 2012, 21:43
Asukoht: Tartu
Kontakt:

Re: Täbarad juhtumised

Postitus Postitas scabere » 09 Dets 2013, 18:39

Kord suundusime ilma eelneva taustauuringuta kummipaadiretkele. Läksime Hellenurme veski alt Elva jõele ja hakkasime allavoolu kulgema. Pärast parajat heitlust jõkke risti-rästi kukkunud puudega, mis igasuguse sõidulusti olid ära hävitanud, otsustasime retke katkestada. Kuigi paat oli jões olnud oksateravikelt kõvasti vatti saanud oli see siiski kenasti terve. Et meie asukoht polnud väga täpselt teada ning paadikott oli autos, siis otsustasime paati kahevahel kandes suurema tee äärde suunduda. Seda vedamist oli oma kahe kilomeetri jagu ja nii juhtuski, et meie vees tugevat vatti saanud paat õnnestus katki kraapida hoopis kusagil kuival maal põllul heinte vahel peidus olnud raudora vastu.

Kasutaja avatar
ullivilli
Guru
Guru
Postitusi: 1338
Liitunud: 08 Dets 2011, 15:16
Kontakt:

Re: Täbarad juhtumised

Postitus Postitas ullivilli » 09 Dets 2013, 23:43

Tehnikaga juhtunud veelgi ja meenus Jürgensoni auto tühjaks laadimise teemale.
Enne kui mehhaanikast või autode hingeelust teadsin midagi olime võtnud suuna Tartusse esimese lörtsiga.
Tallinna piiril hakkas mingi kolin, mida piibe algul kontrollisime, kuid ei suutnud tuvastada päritolu.
Nagu seltsimees kõrvalistmel, kes olla kõva mehaanik pakkus: küllap pani minema mõni õõtsapuks.
Peale ühte kurvi käis aga jurrakas, kadus juhitavus ning kuidagi õõtsudes suutsime siiski auto seisma saada.

Tuli välja, et see õõtsa puks oli hoopis lahtised rattapoldid, mis olid lendu läinud sh. kõik neli korraga.
Samuti suutsime need kõik neli üles leida kottpimedas telefonide valgusega.
Tänu sellele, et audi C3 rattakoobas on nii sügav ei lennanud ka ratas minema, vaid kiilus koopasse, mis siiani omajagu meenutuseks muhkus on.

Seega kui kuulen mingit kolinat vms, esimese asjana käin nüüd üle kõik rattapoldid.
Natukene metsa poole.
http://www.minemetsa.ee http://www.ripptelk.ee - Hennessy, Tentsile, DD hammock, Rootsmann rippvoovid, Sawyer veefiltrid ja kõikvõimalik matkavarustus.

Aivar
Huviline
Huviline
Postitusi: 212
Liitunud: 26 Okt 2012, 20:46
Kontakt:

Re: Täbarad juhtumised

Postitus Postitas Aivar » 10 Dets 2013, 00:21

See rattapoltide lahtioleku kolin on üpris omamoodi tegelikult - kunagi juhtus endal midagi taolist aga peale mitmendat kontroll peatust siiski õnnestus avastada rattapoldid mis olid ikka väga viimase vindi peal juba ning sai vabalt sõrmega tagasi keerata :) Õnneks ratas jäi siiski alla ja midagi hullemat ei juhtunud.

Järeldasin sellest seda, et kui peale hooajalist talve/suve rehvide vahetust mehaanik ütleb kontrolli polte a la 100km läbimise järel siis on seda mõistlik teha vähemalt kui seda viitsimist ei ole tasub peale rattavahetust siiski nende kolinate suhtes ettevaatlik olla eriti kui ei ole päris kindel milline see kolin täpselt on.

Kasutaja avatar
Jyrgenson
Foorumi raudvara
Foorumi raudvara
Postitusi: 2228
Liitunud: 27 Veebr 2011, 21:46
Kontakt:

Re: Täbarad juhtumised

Postitus Postitas Jyrgenson » 10 Dets 2013, 08:30

Hea näide täbaratest olukordadest oli mul Monte Rosas (Alpides) kui hakkasime ühte ligi 4300m tippu tegema. Tipu tegemiseks oli vaja kaasa võtta rida tehnilist varustust, mis aitab liustikul püsida, pragusid ületada ja üksteist julgestada, pluss kassid, kirkad, köied. Kogu seda varustust vaadates esitasin enda arust targa küsimuse: „kellel peale minu veel multitööriist kaasas on?“. Kõik raputasid pead, grupijuht avaldas arvamust, et ilmselt ei lähe vaja. Paraku peale mõndasada tõusumeetrit, nii peale paari tundi liikumist, läks esimene kass katki ja vaja läks mittevajalikku tööriista. Ohverdada tuli üks sling ja umbes 20 min aega. Kui ei oleks saanud kassi parandada, oleks tulnud tõus katkestada kogu grupil, sest paraku andis järgi grupijuhi kass.
Paraku tuli tõus nagunii katsetada umbes tunni pärast, sest ootamatult tuli piim (loodusnähtus kui kõik on ümberringi valge ja nähtavus puudub) ja lumetorm. Õnneks oli ühel grupi liikmel kaasas GPS, mis aitas leida tagasiteed.
https://www.facebook.com/tjmatkaklubi" onclick="window.open(this.href);return false;
Rumalad tahavad saada õnnelikus, targad tugevaks!

Avo
Matkasell
Matkasell
Postitusi: 421
Liitunud: 13 Veebr 2011, 17:35
Asukoht: Tartu-Tallinn
Kontakt:

Re: Täbarad juhtumised

Postitus Postitas Avo » 10 Dets 2013, 18:22

Mul oli viimane täbar juhtumine väga ammu,see oli kevadel kui kajakiga vastu puud külg ees pani ja vedas mind vee alla okstesse kinni.Kuidagi ikka välja sain.

Vasta

Mine “Lõkkejutud”

Kes on foorumil

Kasutajad foorumit lugemas: Registreeritud kasutajaid pole ja 1 külaline