finnmark 2015 august

Käisid piiri taga? Räägi mida põnevat sa seal kogesid ja nägid.
Vasta
Kasutaja avatar
sepaonu
Ekspert
Ekspert
Kontakt:

finnmark 2015 august

Postitus Postitas sepaonu » 17 Aug 2015, 09:50

Selle aasta tundrareis algas paanikaga, et meie kolmas ratas kukkus töö pärast ära. Mina olin resoluutne, edasi ei lükka reisi, lähen kasvõi üksi, ennemgi käidud. Naine rapsis kolmandat otsides paar nädalat, kuna teda hirmutas see aeg, mis ma munadeni vees, et üksi igav.Lõpuks lootus kustus ja naiselt tuli kokkuvõttev kokkuvõte – üksi ma ka sind ei lase ! Mina matsin selle jutu peale maha kohe lootuse, et ma saaksin üksi sniikida ühele kaugemale salajärvele, see oleks tulnud kõne alla kolmekesi või üksi.Kokkuvõttes tegime mõlemad kompromisse ja saime hakkama.
Plaan oli käia ühekorraga 5-7 päevase tuuri seljakottidega rahulikus tempos, vahepeal cämpates ja kala püüdes.Tundrasse sissemineku ja väljatuleku otstes olid atv radade jupid, ühte otsa lasime ennast sõbral autoga ära viia, teise otsa viisime oma auto, alguse ja lõpu vahel võisime siis teha, mis pähe tuleb, ajaga ennast ei pidanud kah piirama, eeldasime, et kui vaja, siis tuleme varem välja ja kui vaja, siis oleme kauem. Teisel matkapäeval, kui naine kergelt jala välja väänas, siis polnud enam midagi vaja mõelda, ekstreemsemad kaugemate soode vahel tuterdamised olid kohe välistatud, poolpiduse jalaga pole vaja ekstreemsusi otsida.Viie päevaga tuterdasime 68km gepsu järgi laagrist laagrisse, kokku 6 päeva, ühes laagriplatsis olime vihma pärast poolteist päeva.
Pika vaagimise järgi tegin mina selle reisi goretex kõrgemate tossudega ja tagantjärgi ütlen siiski ei, maastik küll lauge lainetav seljandik segamini sooga, kivirägu väga vähe aga ikkagi 3dal õhtul hakkasin igatsema tugevamat saabast tagasi. Mul oli küll läbi mõeldud, et hädaga kõnnin kahlade ja kahlasaabastega, mis on matkasaabaste väärilised aga natuke kannatades tegin tossudega lõpuni. Mõne laiema jõeületuse tegime kahladega kahekesi, saates kahlad tagasi nööriposti ja veekindla kotiga, nired paljajalu või crocsidega.
Õhtused laagrimolutamised olid thermacelliga mõnusad, sääserohu ja sääsevabad, see on täiesti toimiv seade. Oma põletusmaterjali hinna pärast ei kõlba küll päevade või ööde kaupa põletamiseks aga igal tuulevaiksemal õhtul paar tundi sääsevabadust on minu meelest väga ok.
Ainukene apsakas söögi osas oli see, et kohvi sai liiga täpselt otsa viimase päeva hommikul, oleks võinud natuke ka tagavaraks olla. Kolme päeva toidu tassisin välja tagasi, kuna natuke oligi tagavaraks rehkendatud ja sõime suht palju kala. Söögikalade hankimisega läks aega minuteid.
Muu matkavarustus oli mu meelest kümnesse, mitte midagi polnud liigset, mitte millestki ei tundnud puudust.
Noh käidud jälle.
Paar klõpsu
Paned korra noa samblale ja uuesti kätte võttes üllatud
nälkjas2.jpg
Hädaga võib lõkkel tehtud pannkooke isegi süüa
pannkoogid 2.jpg
Kui parasjagu ei söö ega kõnni, siis võib lilli vahtida
punane.jpg
Liikuvad pildid siin
https://youtu.be/ew94EroWh8g" onclick="window.open(this.href);return false;
joon jõest, söön jõest

Piiber
Huviline
Huviline
Kontakt:

Re: finnmark 2015 august

Postitus Postitas Piiber » 04 Sept 2015, 07:44

Vaatasin enamvähem video läbi ja peab tõdema, et väga tore seiklus oli teil. Hoolimata kehvapoolsest ilmast (Norras täiesti tavaline) ja jalavigastusest tundus, et läks asja ette. Eriti meeldis see, et matk oli parajalt hedonistlik - värske kala oli hõrgutisena koguaeg käepärast.
Kobras ehk piiber (Castor) on loomaperekond näriliste seltsist, kobraslaste sugukonna ainus tänapäevane perekond.

Kasutaja avatar
sepaonu
Ekspert
Ekspert
Kontakt:

Postitus Postitas sepaonu » 07 Sept 2015, 09:30

Eks selline tunnine klipp on nii lohisev, et ma ei imesta, kui enamus edasi klikib :D Põhiliselt mahajäänud kolmandale rattale ja paarile huvilisele, kes võibolla tahaks liituda sai tehtud, et kuidas tegelikult asi käib, mitte ainult paremad palad ja säravamad hetked, ikka seda ja toda.
Kala hankimine söögiks ei tohiks keskmisele matkainimesele üle jõu käia, kui natuke kalameeste käest uurida, et mis toimib ja kuidas käituda. Kalasöömisnaudingute hinnaks on spinningutoki kaasatassimine matkal. Klapib ka sellega, et enamasti ju üritatakse ikka vee juurde laagrisse jääda.
joon jõest, söön jõest

Kasutaja avatar
scabere
Matkasell
Matkasell
Kontakt:

Postitus Postitas scabere » 07 Sept 2015, 09:51

See on kindlasti kuskil juba kümme korda lahti kirjutatud aga uuriks, et millised ametlikud protseduurid ja tasud seal õngitsemiseks vajalikud on?

Kasutaja avatar
sepaonu
Ekspert
Ekspert
Kontakt:

Postitus Postitas sepaonu » 07 Sept 2015, 12:12

Matkainimesele, kes tahab sisevete järvedest ja niredest ja veesüsteemidest omale kalanaudingut hankida, siis kogu finnmargi maakonda hõlmav sisevete luba asub siin
https://www.natureit.no/en/buy/fishing?language=en" onclick="window.open(this.href);return false;
valid omale sobiva aja, ostad netist, maksad netis, saad maili, klikid linki, muudad selle loa aktiivseks(see mingi statistiline värk, a siiski nõue), ma ise pole seda paberitükki kaasa vedanud, a moblas ja fotokas on pilt olnud loast. Igaüheõigust kalastamise poole peal norras pole. Kes matkates ookeani äärde jõuab, siis ookean on kõigile prii ja ühtegi luba pole vaja.

Ma vast siia ei hakka spetsiifilist juttu kirjutama, seda saab iseseisvalt siit uurida
http://www.fefo.no/en/Sider/Fresh-water-fishing.aspx" onclick="window.open(this.href);return false;
joon jõest, söön jõest

Taimo
Huviline
Huviline
Kontakt:

Postitus Postitas Taimo » 14 Sept 2015, 10:50

Taustamuusikaga oleks video nauditavam, kuid saan aru, et tulemus polnudki massidele mõeldud. Mõnusalt inspireeriv lugu ning kuklasse on tekkinud mõte, et järgmisele Lapimaa retkele tuleks spinning kaasa võtta :) Julgustav ka selles mõttes, et kalapüük sealkandis ei ole ainult lendõngemeeste pärusmaa.

Kasutaja avatar
sepaonu
Ekspert
Ekspert
Kontakt:

Postitus Postitas sepaonu » 14 Sept 2015, 11:44

Arvatavasti on se standard tänapäeval, et tehakse nn muusikavideoklippe. Eks üks põhjus selleks on massipsühhooos, teine põhjus on see, et tänapäevased actionkaamerad veekindla kaanega sisuliselt ei salvesta häält, nn häälekaantega toimivad turvalises olukorras, kus pole vett ja tuult on nii vähe, et hääl jääb normaalselt peale. Ma üritasin mingeid väliseid micreid osta ja juhtmeid lammutada aga asi takerdus oskamatuse ja laiskuse taha. Ostsin peotäie juppe, mis ei hakanud funkama. Lahendus, mida tahaks oleks tegelikult selline
https://www.youtube.com/watch?v=3oc1uln4D24" onclick="window.open(this.href);return false;
Mina ei pane kunagi oma reisi või kalaklippidele tümakat, see on lubadus 8-)
Spinnamehi ahistatakse natuke siin ja seal, igal pool pole spinna lubatud vooluveekogudes. Järvedes on spinna minu meelest raudselt efektiivsem kala saamise osas. Naudingu osas naudib igaüks oma. Ma tean ka mitmeid tundrainimesi, keda kalapüügiprotsess iseendast absoluutselt ei huvita, neid huvitab ainult kiirelt kala, kui söök kätte saada, varustus on odav marketispinna ja kaks lanti ja saavad samamoodi oma söögikalad kätte ja mu arvamus on, et mingeid erilisi kalapüügioskusi selleks vaja pole.
joon jõest, söön jõest

Taimo
Huviline
Huviline
Kontakt:

Postitus Postitas Taimo » 14 Sept 2015, 12:39

Tümakat loomulikult mitte! Ikka midagi sellist, mis visuaali täiendaks. Maitse asi, muidugi. Mul teist marki actionkaamera, mis veekindlat kesta ei vaja, aga probleem on tuttav - kas liiga vaikne heli või jube tuulemüra.

Vasta

Mine “Välismaal”

Kes on foorumil

Kasutajad foorumit lugemas: Registreeritud kasutajaid pole ja 1 külaline