Oandu-Ikla, kevad 2019

Tallasid mööda kodumaiseid radu? Jaga nähtut ja kogetut ka teistega.
Kasutaja avatar
mrWilson
Administraator
Administraator
Kontakt:

Re: Oandu-Ikla, kevad 2019

Postitus Postitas mrWilson » 29 Mai 2019, 12:33

Kas telk on sul see enda tehtud?
Ah, minge metsa...

Kasutaja avatar
peetrike
Huviline
Huviline
Kontakt:

Postitus Postitas peetrike » 29 Mai 2019, 14:21

mrWilson kirjutas:
29 Mai 2019, 12:33
Kas telk on sul see enda tehtud?
Telk on isetehtud jah. Nüüd vist juba neljas hooaeg läheb sellega.

Kasutaja avatar
peetrike
Huviline
Huviline
Kontakt:

Postitus Postitas peetrike » 29 Mai 2019, 18:01

Pilt

Kasutaja avatar
peetrike
Huviline
Huviline
Kontakt:

Postitus Postitas peetrike » 30 Mai 2019, 12:55

Pilt

Kasutaja avatar
peetrike
Huviline
Huviline
Kontakt:

Postitus Postitas peetrike » 30 Mai 2019, 17:34

Pilt

Kasutaja avatar
peetrike
Huviline
Huviline
Kontakt:

Postitus Postitas peetrike » 31 Mai 2019, 11:52

Pilt

Kasutaja avatar
peetrike
Huviline
Huviline
Kontakt:

Postitus Postitas peetrike » 31 Mai 2019, 17:58

Pilt

Kasutaja avatar
peetrike
Huviline
Huviline
Kontakt:

Postitus Postitas peetrike » 01 Juun 2019, 12:08

Pilt

Kasutaja avatar
peetrike
Huviline
Huviline
Kontakt:

Postitus Postitas peetrike » 01 Juun 2019, 17:44

Pilt

Kasutaja avatar
peetrike
Huviline
Huviline
Kontakt:

Postitus Postitas peetrike » 02 Juun 2019, 11:22

Pilt

Kasutaja avatar
peetrike
Huviline
Huviline
Kontakt:

Postitus Postitas peetrike » 02 Juun 2019, 21:52

Pilt

Kuupäev vale. Plaanisin lõpu kohta rohkem joonistada, kuid lihtsalt ei jõudnud ajaliselt.
Üritan lähipäevil midagi kokkuvõtliku kirjutada seoses matkatee, varustuse jne.

Kasutaja avatar
peetrike
Huviline
Huviline
Kontakt:

Postitus Postitas peetrike » 05 Juun 2019, 23:16

Veidi tagantjärgi juttu siis.

Paar kartust, mis mul enne matka olid:
Esiteks see, et palju marsruudist läheb mööda teid. Olen siiani põhiliselt looduses matkanud ning teid mööda kõndimine ei tundunud eriti ahvatlev. Tegelikult mulle täitsa meeldis- sai rahulikult kõndida ja ei pidanud koguaeg vaatama, et kuhu ja kuidas astud ja koguaeg endalt puuke otsima.
Teiseks autodega seltskondade poolt hõivatud laagriplatsid. Kuna olid nii külmad ja märjad ilmad, siis rahvast oli laagrites vähe, kuid paar laagrit tuli küll inimeste tõttu vahele jätta. Ja siit tuleb ka kõige negatiivsem asi minujaoks sellelt ürituselt- lahtised koerad.
*Hirvelaane juures sain hammustada suurelt hundikoeralt. Tuli seljatagant ja hammustas kätte.
*Saeveski laagris oli autoseltskond lõugava koeraga. Mind teepeal nähes hakkas keegi mees koerale karjuma- hahaa võta! pure!
*Rae järve juures pidasin lõunat, kui sinna tuli autoga seltskond. Hundikoer lasti lahti jooksma. Kui koer ümber minu vihaselt kargas ja haukus, siis keegi sellele tähelepanu ei pööranud. Kuna koer jooksis Rae järve matkarajal, siis jäi see osa mul vahele- läksin ringi mööda jalgrattamarsruuti.
*Eelviimasel päeval kusagil külavahel oli kaks lahtist ja lõugavat koera mul kannul pikalt- jällegi keegi ei reageerinud.
-iseenesest midagi üllatavat mulle polnud- olen päris palju matkanud ja kõiksugu loomi ja linde näinud, kuid selline elukas, nagu mõistlik (suure) koera omanik matkarajal/laagris on mul veel nägemata.

Varustusest.
Tegin kõva kaalulangetust seekord- 15kg kott alla 10kg peale. Enamjaolt selle arvelt, et hulga kraami maha jätsin. Oli asju milleta täitsa vabalt hakkama sain- näiteks nuga, gopro jne- kui oli ka asju millest puudust tundsin. Soe pesu ja soojem magamiskott näiteks. Tegin ka uue kergema seljakoti- metallraamiga kott: 800g. 10kg kott on siis juba 3 päeva toiduga ja 0,75l joogiga.

Tervis.
Stardis kaalusin 78,4kg, lõpuks 73,5kg. niiet 5 kilo maha, mis oli üllatav- nälga rajal ei tundnud ja seljakott oli suht kerge. jalad pidasid vastu eelviimase päevani- siis oli see dokumentide otsimise lisa 12km, mis päeva lõhki ajas- kokku õhutks 42km. Oma süü, et rohkem puhkusi ei teinud. Paremat jalga lonkan veidi siiamaani. Häda tegi paremale jalale juba see vihmaperiood, kui vist 4 päeva järjest ei saanud kuiva sokki-saabast jalga, ning varbavahe hakkas lagunema. Veidi tegi häda ka selg.

Teised matkajad.
Vahetult peale mind startis Oandust üks noorem tüdruk, keda viimati nägin Tallinna maanteel, kui päris maha jäi. Järvi järvede juures vilksatas paar seljakottidega noormeest. Peale Aegviidut kohtusin noormeest, kes tegi seda 800km matkateed. -tema oli ka ainuke matkaja, kellega sai juttu aetud. Peale Mukri laagrit tuli vastu kolmene jalgratturite grupp, ja enne Kuusekäärat üks jalgrattamatkaja, kel oli suur faasani(?) sulg rattaküljes.. ja ongi kõik. Ootasin, et lõpupoole kohtan Iklast alustajaid, kuid polnud kedagi.

Matkateest.
Lahemaa osa oli kõige mõnusam- ja Soomaast juba allapoole kõige igavam. Oli paar kohta, kus ära eksisin- reeglina uimerdasin ärapöörded maha. Kõige rohkem kritiseeriks päris lõppu- või õigemini lõpu puudumist. Ega ma Iklas midagi erilist küll ei oodanud, kui siiski kasvõi midagigi. Rajasildid lõpevad ära ja ongi kõik. Infotahvel ja pingid elektrikilpide vahel. Minuteada polnud seal isegi kuidagi mainitud, et siin lõpeb/algab rada. Ja kuna tee läheb edasi, siis jääb asi kuidagi eriti poolikuks.

Lisaks
Kaardid ostsin Oandust, kuid ei osanud nende juurde käivat infovoldikut küsida. Saab küll netist tõmmata. Viimase (Ikla)kaardi tagaküljel on suur Eesti kaart koos matkatee ja laagrikohtatega- hea ülevaadet saada jne. Mina avastasin selle alles vahetult enne Iklat.. Oli ka võetud matkaja pass- jõudumööda registreerisin ka laagreid sinna, kuid minujaoks jäi see pass kuidagi poolikuks.

Kokkuvõtteks oli tore. Hoolimata halvast ilmast ja külmadest öödest. Usun, et järgmine aasta jälle- vast Iklast Oandusse.

Kasutaja avatar
Tanel
Ekspert
Ekspert
Kontakt:

Postitus Postitas Tanel » 06 Juun 2019, 01:04

Kas peaks kaaluma ka Eestis matkates pipra sprayd vihaste koerte vastu kasutamiseks kaasas kanda?!
The size of your pack is relative to the size of your fear.

Kasutaja avatar
heiki
Huviline
Huviline
Kontakt:

Postitus Postitas heiki » 06 Juun 2019, 08:21

Minul on. Kasutama õnneks pole pidanud, kuid vööpaunast välja olen võtnud korduvalt.

Kasutaja avatar
Tarmo
Ekspert
Ekspert
Kontakt:

Postitus Postitas Tarmo » 06 Juun 2019, 08:53

Minul kah jahipoest ostetud pipra sprei vööl, kohe julgem tunne - ja julgus paistab välja ning koerad ja pätid ei tülita.
...

Kasutaja avatar
sepaonu
Guru
Guru
Kontakt:

Postitus Postitas sepaonu » 06 Juun 2019, 11:26

kas keegi teab kedagi, kes ka kasutanud seda pipragaasi on, mind huvitab see, et kui tõsiste hammustamisplaanidega koerale seda lasta, et kui efektiivne see on. Triljonid tuuberid pole pole netti täis pand õppevideodega arusaadavatel põhjustel, see on extreemne abinõu ja ise kasutaks viimases hädas. Ise julgeks arvata, et politseil mingit naljagaasi vist pole aga selle video põhjal jätaks gaasi ostmata
https://youtu.be/SMY1JVpTx-4?t=7
joon jõest, söön jõest

Kasutaja avatar
Nohik
Guru
Guru
Kontakt:

Postitus Postitas Nohik » 06 Juun 2019, 11:46

Ca 20 a tagasi mingit gaasi kasutasin, maha ei võtnud. Aga ei haukunud ega tulnud ligi enam. Paar aastat hiljem ka mäletasid, et minuga ei maksa jamada.
Ärge käige mu järel, olen isegi eksinud!

Kasutaja avatar
Tarmo
Ekspert
Ekspert
Kontakt:

Postitus Postitas Tarmo » 06 Juun 2019, 12:51

Üks tüdruk, kes talvel Peraküla Ähijärvet tegi kasutas, teema peaks olema leitav.
...

tripp
Ekspert
Ekspert
Kontakt:

Postitus Postitas tripp » 06 Juun 2019, 14:55

Tarmo kirjutas:
06 Juun 2019, 12:51
Üks tüdruk, kes talvel Peraküla Ähijärvet tegi kasutas, teema peaks olema leitav.
Kaisa Rebane.
https://otsetee.blogspot.com/search?q=pipragaas
Kirjutab:
"Enne Tähemaa lõkkekohta saan korra koerale pipragaasi lasta. Natuke hiljem saan nende pipragaasiste kätega nina pühkida. Karma ja pipragaas töötavad!"

Kaisa on proff - töötab koertejuhina. Tema arvamust või kogemust tasub küsida ja usaldada küll.

mrtn
Uudistaja
Uudistaja
Kontakt:

Postitus Postitas mrtn » 06 Juun 2019, 21:46

Ägedad joonistused ja tore kokkuvõte!
Mis sorti jalanõusid kasutasid, kas madalad või veits kõrgemad pahkluuni? Omal on selliste 40km+ päevas 4-5 päevaste matkakeste läbimisel jooksutossudes viimasel päeval hakanud säärekondil see eespoolmine lihas haigeks ja kangeks kiskuma. Matkaspordis soovitati nö poolkõrgeid, pahkluuni tosse. Ei tea kas töötaks?
Koertega tõesti häda. Eelmisel aastal Vastseliina poolt minnes enne Kirikumäe järve tuli mingi elukas lausa 100-200m eemal olevast majast suurele kruusateele ja selja taga lõrisedes pikalt järgi. Taskunuga sai valmis pandud, et kui kuskilt kontakt tuleb, siis tõmban. Viimaks hakkas kaugelt perenaine kutsuma, a'la et tule nüüd siis juba ära, aitab küll. Nüüdsest plaanis gaas alati kaasa ja sellises lähiolukorras avalikul teel oleks ka käiku lasknud.

Kasutaja avatar
peetrike
Huviline
Huviline
Kontakt:

Postitus Postitas peetrike » 06 Juun 2019, 23:02

mrtn kirjutas:
06 Juun 2019, 21:46
Mis sorti jalanõusid kasutasid, kas madalad või veits kõrgemad pahkluuni? Omal on selliste 40km+ päevas 4-5 päevaste matkakeste läbimisel jooksutossudes viimasel päeval hakanud säärekondil see eespoolmine lihas haigeks ja kangeks kiskuma. Matkaspordis soovitati nö poolkõrgeid, pahkluuni tosse. Ei tea kas töötaks?
Kasutan Adidase matkatosse- ulatuvad veidi üle pahkluu. Mugavad, kuid pean veel sobivad sokid leidma- praegused Solomoni spordikad on liiga paksud/palavad.

margusl
Ekspert
Ekspert
Kontakt:

Postitus Postitas margusl » 07 Juun 2019, 11:05

Hoidsin 2 nädalat jutti pöidlaid taeva poole :)
Kogu selle kiire meedia virr-varris on mul on tekkinud tõsine kiiks päris paberile manatud päris lugude suhtes.
mrtn kirjutas:
06 Juun 2019, 21:46
Omal on selliste 40km+ päevas 4-5 päevaste matkakeste läbimisel jooksutossudes viimasel päeval hakanud säärekondil see eespoolmine lihas haigeks ja kangeks kiskuma.
Kõlab nagu luuümbrise põletik. Käimade valikul võib mõju olla (a'la käid lisaks ka raske kotiga ja astud tossudel kanna läbi või ei vea hetkevorm toestuseta , st kõrgema võlvita, käimadega selliseid vahemaid välja), aga tavaliselt tuleb see külla ülekoormusest või järsust koormuse tõusust. Kui pikem-rahulikum koormuste tõstmine ei ole miskil põhjusel variant, siis ennetuseks ja ka leevenduseks on talla ja sääre venitused ning massaaž (pallid, rullid) , kompressioon (põlvikud või säärised) ning külma-kuuma protseduurid. Kui läbi valu endises tempos edasi lasta, läheb taastumine aina pikemaks. Jooksjate seas väga levinud teema, küsi suvaliselt maratone teinud sõbralt-tuttavalt.

Kasutaja avatar
Nohik
Guru
Guru
Kontakt:

Postitus Postitas Nohik » 07 Juun 2019, 15:22

Tudengiajal sain asfaldil jooksmisest (nii väideti) sarnase põletiku. Paar aastat ei jooksnud. Eks siis jalanõu valikut väga polnudki.
Ärge käige mu järel, olen isegi eksinud!

Kasutaja avatar
REGA1872
Moderaator
Moderaator
Kontakt:

Postitus Postitas REGA1872 » 07 Juun 2019, 19:36

peetrike kirjutas:
05 Juun 2019, 23:16
Kokkuvõtteks oli tore. Hoolimata halvast ilmast ja külmadest öödest. Usun, et järgmine aasta jälle- vast Iklast Oandusse.
Ma soovitaks sulle Peraküla-Aegviidu lõiku (ühe jutiga Ähijärvele minna oleks ilmselt veidi palju). Raja avamise aastal tegin ära Padise-Aegviidu lõigu ja nüüd seoses südasuviste ilmade saabumisega sel nädala ka Peraküla-Padise. Ise küll liikusin rattaga, aga suurem osa tollest rajast on piisavalt atraktiivne ka jalgsi rändamiseks. Kusjuures päris paljudes kohtades on ratta- ja jalgsiraja osad eraldi, sest jalgsi viib tee kohtadesse, kus kottidega koormatud rattal suht keeruline liigelda.

Veidi enne Padisele jõudmist hakkas ka mind üks segavereline hundikas taga ajama. Jalgsimatkadel on mul üks keppide kasutamise põhjuseid just enesekaitse ründavate elukate eest ning kui kepid koju olen jätnud, siis üritan esimesel võimalusel mingi pajutoika tekitada.

Kasutaja avatar
Tanel
Ekspert
Ekspert
Kontakt:

Postitus Postitas Tanel » 08 Juun 2019, 12:12

Sekundeerin Rega postitusele. Mõned aastad tagasi tegin ka jalgsi Peraküla - Aegviidu otsa ning pean ütlema, et jalgsi liikudes on päris mõnus ots, vastupidiselt Oandu - Ikla matkatee Soomaa - Ikla lõigule.
Augustis on plaanis teha Oandu - Aegviidu lõik jalgsi, 11 ja 12 aastaste tütardega. Aega varuks selleks 4-5 päeva. Kuidas on ühistranspordiga Tallinn - Oandu suunal?
The size of your pack is relative to the size of your fear.

Vasta

Mine “Eestis”

Kes on foorumil

Kasutajad foorumit lugemas: Registreeritud kasutajaid pole ja 5 külalist