Kui suur kott?

Kergem on mugavam, kõik jutud kompaktsest ja kergest matkavarustusest.
katzik
Uudistaja
Uudistaja
Kontakt:

Kui suur kott?

Postitus Postitas katzik » 27 Dets 2017, 16:23

Mõtlesin matkamisega tugevamalt tegelema hakata ning otsin matkakotti endale nüüd. Ma ei suuda ainult välja mõelda kui suurt vaja on, sest nii palju erinevat infot on. Sellel suvel tahaks koeraga minna Oandu-Ikla matkale ning mõtlesin alguses seda kotti soetada:

https://kaup24.ee/et/sport-puhkus-turis ... id=1715069

Nüüd aga lugedes, siis äkki jääb väikseks? Koeral on enda seljakott olemas, millega ta ise sööki kannab. Endal ka varustust ikka jälgin ja poode ju peaks ka samas tee peal olema.
Mis tarkade inimeste arvamus on? Kuna selline kallim asi, siis ei taha alt minna :)

seen
Uudistaja
Uudistaja
Kontakt:

Re: Kui suur kott?

Postitus Postitas seen » 27 Dets 2017, 17:05

Kas kavatsed matkata ainult suvel vöi ka talvel vöi ka mägedes? Kas soovid kogu varustuse kotti toppida vöi osa väljaspoole riputada, kinnitada? Minu seljakott on 110 liitrit.

katzik
Uudistaja
Uudistaja
Kontakt:

Postitus Postitas katzik » 27 Dets 2017, 17:09

Hetkel pigem siiski suvel. Kui plaan kunagi talvel mägedesse ka minna, siis selleks puhuks lubas üks kotti laenata õnneks. No midagi riputaks kindlasti ka välja, ma ei näe mõtet kõike kotti ka toppida, kui on ju haagid ja konksud olemas kõik. 110l tundub kuidagi suur lihtsalt suvisteks matkadeks. Samas ma ise pikk ka(180cm) ja lugesin, et pikematel peakski suurem kott olema. Nii et ei teagi :D

Kasutaja avatar
Nohik
Guru
Guru
Kontakt:

Postitus Postitas Nohik » 27 Dets 2017, 17:09

Või kui suur sa ise oled?
All engineers are cyborgs

katzik
Uudistaja
Uudistaja
Kontakt:

Postitus Postitas katzik » 27 Dets 2017, 17:22

180 cm pikk ja midagi 70kg, jõusaalis on nagu päris hea muskel ka ehitatud ja kanda peaks jõudma samas midagi õlgadel :D

Kasutaja avatar
Nohik
Guru
Guru
Kontakt:

Postitus Postitas Nohik » 27 Dets 2017, 17:25

Siis saad tõenäoliselt väikse kotiga hakkama, kui meeldib, et pooled asjad väljaspool kotti ripuvad.

Kasutaja avatar
scabere
Matkasell
Matkasell
Kontakt:

Postitus Postitas scabere » 27 Dets 2017, 17:36

No mõtle välja, mis sul on plaanis kaasa võtta ja mis asjad sa kindlasti tahad, et need kuskile sisse oleks pakitud. SIis vaata kui palju need asjad ruumi võtavad. Kuna suveni on veel aega siis võid igakuiselt oma nimekirja ja plaani viimistleda ning seejärel viimase ja parima plaani järgi seljakott hankida. Mul on vist 85 liitrine kott ja ruumi on seal maa ja ilm. Eestisisestel radadel, kus toidukaupa saab mõne päeva tagant juurde osta, saan kõik asjad sisse pakkida.

katzik
Uudistaja
Uudistaja
Kontakt:

Postitus Postitas katzik » 27 Dets 2017, 20:18

Nimekiri on tehtud. Telgi ja magamiskoti tellisin ära, söögitegemiseks veel varustust pole. Neid uurin ka juba mõnda aega. Aga ilmselt sellest kotist vist loobun küll, kui öeldi et väike kott ikka :D Vaatan ka suuremat, kes teab mis matku veel tulevik toob ja äkki penile ka mingi vihmamantli ostma ja jälle ruumikadu kotis. Tänud kõigile kaasamõtlemast!

Kasutaja avatar
Nohik
Guru
Guru
Kontakt:

Postitus Postitas Nohik » 27 Dets 2017, 20:21

Ara suurusega üle ka pinguta, tühi kott pole ka mugav.

sipelgas
Uudistaja
Uudistaja
Kontakt:

Postitus Postitas sipelgas » 27 Dets 2017, 20:32

Endal 70 liitrine Osprey ja suuremat küll ei vaja kolme aastaaja jaoks. Kõik mahub sisse aga oleneb muidugi mida kaasa vedada. Eesti jaoks kindlasti rohkem kui piisavalt.

Nii mõnelgi jääb see liiga suureks ja teistel liiga väikseks.

Liiga suure kotiga võib liialt palju mitte nii väga vajalikke asju kaasa tulla metsa.

Kasutaja avatar
scabere
Matkasell
Matkasell
Kontakt:

Postitus Postitas scabere » 27 Dets 2017, 21:11

Täpsustan siis veel, et sinna 80+ kotti mahub mul sisse kõik, kaasa arvatud telk, matkamatt jne. Telgi ja mati jätavad paljud siiski väljapoole. Mina olen sisse mahutanud just sellepärast et mul on see ruum, mitte sellepärast, et hirmsasti vaja oleks.

Kasutaja avatar
Nohik
Guru
Guru
Kontakt:

Postitus Postitas Nohik » 27 Dets 2017, 21:36

Mul on 100l, arvestades, et olen 180 pikk, kaalun 125-130, mu riided ja magamiskott on suuremad ja pole tehnika viimane sõna, peaks 70l küll olema.

sipelgas
Uudistaja
Uudistaja
Kontakt:

Postitus Postitas sipelgas » 27 Dets 2017, 22:22

scabere kirjutas:
27 Dets 2017, 21:11
Täpsustan siis veel, et sinna 80+ kotti mahub mul sisse kõik, kaasa arvatud telk, matkamatt jne. Telgi ja mati jätavad paljud siiski väljapoole. Mina olen sisse mahutanud just sellepärast et mul on see ruum, mitte sellepärast, et hirmsasti vaja oleks.

Minu 70L kotis ka telk ja matt sees. Äärmisel juhul on telgi kaared vms välimistes taskutes kuid tavapärane matt või telk koti suhtes risti rihmade vahel on välistatud.

Kasutaja avatar
Nohik
Guru
Guru
Kontakt:

Postitus Postitas Nohik » 27 Dets 2017, 23:16

Maeitea, ega sul tuli veel takus pole, kevadeni aega, proovi kaupa teha kellegiga, et pakid oma kola prooviks sisse kellegi kotti. Minu oma on ilmselgelt liiga suur.

katzik
Uudistaja
Uudistaja
Kontakt:

Postitus Postitas katzik » 27 Dets 2017, 23:21

See on tõesti hea mõte, et kola kellegi kotti katsetuseks panna. Eks väike elevus on sees juba ja tahaks ju kiirelt miskit kätte saada ja talvel äkki paremaid pakkumisi ka kottidele ;) 100l on kindlasti liig mulle, aga äkki 80 juba tõesti mõistlikum.

Kasutaja avatar
Tarmo
Ekspert
Ekspert
Kontakt:

Postitus Postitas Tarmo » 28 Dets 2017, 06:47

Kui 80 ja 100 l kottide vahel valitakse, siis küll kergmatkamisest rääkida ei saa. Kergmatkajatel pigem 20 l ja vähem kotid.
...

Kasutaja avatar
Nohik
Guru
Guru
Kontakt:

Postitus Postitas Nohik » 28 Dets 2017, 08:58

Ma kahtlustan ka, et 70 on ülemine piir.

Kasutaja avatar
Tanel
Ekspert
Ekspert
Kontakt:

Postitus Postitas Tanel » 28 Dets 2017, 10:45

Kolme hooaja jaoks on 70l paras, kui kunagi harvadel juhtudel suuremat on vaja saab seda laenutada. Minul endal on 50l kott ja UL varustus ning kõik mahub ära. Pikemate talviste külmööbimistega matkade jaoks oleks vaja 70l kotti, aga seni olen hakkama saanud.
Mida sa kindlasti peaksid vaatama on koti sobivus sinu selja pikkusega ja puusavöö sobivus sinu puusaümbermõõduga. Ehku peale ära kotti osta. Eestis saab mitmes matkapoes erinevaid kotte selga proovida, saad teada sobiva seljapikkuse ja puusavöö mõõdu. Muidugi on olemas ka mõõdutabelid ja võib trehvata. Ma ise tellisin seljakoti põhja-ameerikast vastavalt oma mõõtudele ja läks õnneks.
Nagu mainisid oled matkamises suht uus siis väike abinõu oma hoiakute, mõttelaadi ja lähenemise arendamiseks. http://www.backpackingnorth.com/ultrali ... r-overview
The size of your pack is relative to the size of your fear.

Hendrik
Huviline
Huviline
Kontakt:

Postitus Postitas Hendrik » 28 Dets 2017, 12:52

Siin on põhikonks tõenäoliselt selles, kas osta üks universaalsem kott või lõpuks ostad ikka kaks kotti. Universaalkott võiks olla 70-80+ liitrit, sellega saab peaaegu igal pool ära käidud, kuigi jääb suvel lühematel otsadel suureks. Kui panustada ainult suvistele matkadele kus koli ja sööki võibolla vähem kaasas, saab kindlasti hakkama ka väiksema kotiga. Mul endal üks 85+10 ja teine 45L, väiksemaga käin enamasti suvel siis kui pole midagi eriti kaasa vaja võtta, saab kenasti hakkama. Samas pole selle väiksemaga midagi peale hakata kui tahaks midagi väheke pikemat/raskemat teha. Poole varustuse koti välisküljele riputamine pole minu isikliku arvamuse järele just eriti mõttekas sest segab, asjad kipuvad kaduma/katki minema/märjaks saama jne.

Kasutaja avatar
Tarmo
Ekspert
Ekspert
Kontakt:

Postitus Postitas Tarmo » 31 Dets 2017, 12:53

Kui teema juba "kergmatkamise" alla sai, (mitte "ostuabi") äkki siis tõesti ka kergemat varustust plaanida ja seega ka väiksemat kotti.
Praegusaegsete seljakottide vöö ja õlarihmad on nii hästi tehtud, et mingit probleemi pole ka 40 kilo ja raskema kotiga matkata.
Raske kotiga kõvakattega või kõvakssõidetud kruusateed mööda matkates võib oma jalgadele pöördumatut kahju teha.
...

Kasutaja avatar
luize
Uudistaja
Uudistaja
Kontakt:

Postitus Postitas luize » 04 Jaan 2018, 15:24

Mina plaanin järgmise aasta RMK Ähijärve matkaks maksimaalselt 58-liitrist kotti, tegelikult tahaks veelgi väiksemat (hetkel kaalun Osprey Sirrus'e 50l, Exos'e 48l või 58l ja Aura 50l vahel). Ma arvan, et see oleneb ikkagi su mugavustasemest ehk kui minimaalseks sa oma varustuse ajad ja kui pikaks ajaks sul varud olema peavad :)

Kasutaja avatar
sepaonu
Ekspert
Ekspert
Kontakt:

Postitus Postitas sepaonu » 04 Jaan 2018, 19:07

Ega see kotiost pole altaril jah ütlemine terveks eluks. Praegu ühed mõtted ja matkad, pärast võibolla teised tuuled ja matkad. Omal kõige väiksem "kott" siuke.
kott0.jpg
järgmine on 22ltr montane blablamingilight selliseks juhuks, kui vesti seljatasku kraami vastu ei võta.
Järgmine on 50ltr määnegi retki, mis on sobiv ühepäevaseks ükskõikmilleks. Sellega olen nädal aega ka olnud ja aru saanud, et mulle on ta liiga väike.
Paar aastat käisin pikemad tuurid 75ltr pingviiniga, mis oli planeeritud juba ostuhetkel, et kalakola jääb väljapoole, kuna jube mugav kott maha panna, kola koti küljest võtta, püüda mõned tunnid ja edasi, näeb umbes nii välja olenevalt aastast.
kott2.jpg
Nüüd tuli mõte, et ega ega nii tore polegi tegelt neid asju koti külge pookida, äkki targem kõik kotti panna, tõmbad lihtsalt kotist välja kalariiete koti. Sain 100ltr kajkat proovida oma kolaga, mahtus ära küll, ostsin omale kah.
Jumal teab, mis ideed veel tulla võivad 8-)
joon jõest, söön jõest

Kasutaja avatar
Tarmo
Ekspert
Ekspert
Kontakt:

Postitus Postitas Tarmo » 04 Jaan 2018, 21:40

Ka mina olen 160 l seljakottiga, 80 kg koormaga (vene kummipaat + muu varustus) paarkümmend aastat tagasi mõnekilomeetriseid lõike teinud, aga RMK matkateel ei kujutaks sellist liikumist ette.
2016 suvel sai veidi liiga raske seljakottiga (üle 38 kg - kaal ei näidanud rohkem) RMK matkateel Vasalemma juures asfaldil liikudes jalgadele liiga tehtud. Kott oli väga hea ja suur - sai vist liiga palju varustust, toitu (15 päeva toit) ja paari päeva vesi.
Väiksema veekogusega poleks hakkama saanud. Vihterpalu ja Padise vahel polnud näiteks loodusest kuskilt vett võtta.
Kerge ja väikse kotiga ning tossudega saab liikumiskiiruse kõvema kattega ja siledatel teedel pea 5 km juurde, raske kotiga liigud 2...3 km tunnis.
Kerge kotiga jõuad mõne laagriplatsi mittesobivuse korral paari tunniga 10 km kaugusele ja valik on palju suurem. Raske kotiga läheb plaan B-ga raskeks.
...

k6ver
Uudistaja
Uudistaja
Kontakt:

Postitus Postitas k6ver » 04 Jaan 2018, 22:55

'17 novembri lõpus läbisin aegviidu-võsu lõigu 35l kotiga. kotil puudus ka puusavöö seetõttu plaanisin koti teha nii kergeks kui vähegi võimalik.

jalas olid sellised töömehepüksid kus on suurd põlvetaskud ja pükstel vööpeal rippuvad tööriistataskud (õmmeldud pükste külge).

kotis oli 2.05kg magamiskott, 2.5x3.5m koormakate, potike, saag, nöörirullid ja mingit pudipadi veel.

veepudelid 2x1.5l pükstel vööl rippuvates taskutes - ei olnud ebamugav.

enamus sööki, nuga, akupangad jm kola pükste ja jope ja vesti taskutesse.

kottuvõtteks see süsteem toimis väga hästi 35l kott + suurte taskutega püksid .

kõige halvem asi on kui on suur kott millel puudub jäik raam ja kott on pooltäis ( ja piisavalt raske, kerge koorma puhul muidugi vahet väga pole).
pigem siis juba väike kott mis on pilgeni täis topitud ja asjad mis sisse ei mahu koti külge rihmadega ( seda muidugi eelduselt et selle väikse koti kandesüsteem sobib kandjale ).

Kasutaja avatar
REGA1872
Moderaator
Moderaator
Kontakt:

Postitus Postitas REGA1872 » 05 Jaan 2018, 11:30

k6ver kirjutas:
04 Jaan 2018, 22:55
veepudelid 2x1.5l pükstel vööl rippuvates taskutes - ei olnud ebamugav.
Milleks sa Eestis sügisesel matkal nii palju vett kaasa vedama pead (isegi kui pudelid on tühjad, tundub nende kaasavedamine suht mõtetu) ? Päevas kulub joogiks mingi 0,5 ltr (pole ju suvine kuumus) ning piirkonnas on küllaga veekogusid, mille ääres laagerdades õhtul keetmiseks vett saada. Lisaks on teekonnal mitu sood/raba, mille vett võid ka ilma keetmata juua (on küll veidi kollane, aga muidu täitsa OK).

Mul endal ka suht suurte põlvetaskutega püksid (Fjällräven), aga isiklik kogemus ütleb, et kui sinna liiga palju asju sisse toppida, siis hakkab see kola käimisel jalgu peaksma.

Vasta

Mine “Kergmatkamine”

Kes on foorumil

Kasutajad foorumit lugemas: Registreeritud kasutajaid pole ja 1 külaline