Seljakott ja telk

Kergem on mugavam, kõik jutud kompaktsest ja kergest matkavarustusest.
Kasutaja avatar
Andres_S
Uudistaja
Uudistaja
Kontakt:

Seljakott ja telk

Postitus Postitas Andres_S » 22 Nov 2014, 18:12

Tere,

Olen võtnud varustuse kergendamise tee ja siit ka mõned küsimused teile hea head foorumlased.

Seljakott. Kui tõsiselt tasub seljakoti puhul minimaalselt kaalu taga ajada, kas see 1kg kokku hoitud kaalu on väärt kehvemat mugavust või vastupidavust(kas nii üldse on?). Olen praegu eelkõige Osprey Exos 58 ja Aether 60/70 vahel oma valikutes. Proovima pole nõmmele läinud, eks see tunde küsimus on ka oluline. Ehk on mingeid teisi soovitusi.

Telk. Olen vaadanud erinevaid soolotelke, praegu jäänud silma Ferrino Sintesi(all 1kg üsna soodsalt aga ruumi kitsaks läheb vist) ja Ferringo Lightent 1. Netist lugedes on veel sõelale jäänud Terra Nova Zephrys 1(sisetelgi vannikuju puudumine valmistab muret) ja Eureka Spitfire 1. Nagu aru saada siis hinnaklass võiks jääda kuni 150 euroni.

Kõik arvamused ja soovitused on teretulnud.

Kasutaja avatar
Tanel
Ekspert
Ekspert
Kontakt:

Re: Seljakott ja telk

Postitus Postitas Tanel » 22 Nov 2014, 20:56

Andres_S kirjutas:Tere,

Olen võtnud varustuse kergendamise tee ja siit ka mõned küsimused teile hea head foorumlased.

Seljakott. Kui tõsiselt tasub seljakoti puhul minimaalselt kaalu taga ajada, kas see 1kg kokku hoitud kaalu on väärt kehvemat mugavust või vastupidavust(kas nii üldse on?). Olen praegu eelkõige Osprey Exos 58 ja Aether 60/70 vahel oma valikutes. Proovima pole nõmmele läinud, eks see tunde küsimus on ka oluline. Ehk on mingeid teisi soovitusi.

Kõik arvamused ja soovitused on teretulnud.
Seljakottide kohta natuke: http://www.backpackingnorth.com/ultrali ... your-pack/" onclick="window.open(this.href);return false;
The size of your pack is relative to the size of your fear.

Kasutaja avatar
Andres_S
Uudistaja
Uudistaja
Kontakt:

Postitus Postitas Andres_S » 22 Nov 2014, 21:34

Tänud Tanel. Eks ma olen natuke nende ultralight ja raamitute seljakottide kohta lugenud. Veidi suur samm tundub esialgu. Kindlasti see nõuaks lisaks telgile ka praeguse 1,5kg magamiskoti vahetust. Sestap tundus Exos selline hea ülemineku valik.

Kasutaja avatar
Tanel
Ekspert
Ekspert
Kontakt:

Postitus Postitas Tanel » 22 Nov 2014, 22:02

Andres_S kirjutas:Tänud Tanel. Eks ma olen natuke nende ultralight ja raamitute seljakottide kohta lugenud. Veidi suur samm tundub esialgu. Kindlasti see nõuaks lisaks telgile ka praeguse 1,5kg magamiskoti vahetust. Sestap tundus Exos selline hea ülemineku valik.
Sa saad ju seda kergendamise asja alustada ta teisest otsast, vaheta kõigepealt välja sellised esemed mis on suurelt mahult, kaalult ja mis käivad seljakoti sisse. Niiviisi ei ole sul kohe probleemi, et kui ostad nt väiksema mahuga koti, et kuhu sa kõik oma asjad ära saad mahutada. Väiksem kergem kott eeldab üpris koheselt ka kergema magamiskoti ja telgi omamist, aga väiksem telk ja magamiskott ei eelda väiksemat seljakotti.
Kui sa hakkad väga palju ülemineku asju soetama läheb see sul kokkuvõttes hulga kallimaks maksma kui kohe natuke kallim ja hea asi ära osta.

Kasutaja avatar
Andres_S
Uudistaja
Uudistaja
Kontakt:

Postitus Postitas Andres_S » 22 Nov 2014, 23:03

Jah sul on õigus. Tõsiasi on see, et olen praegu nö seljakottide vahel ja pean midagi uut võtma. Matt on olemas prolite plus. Magamiskottidest on mulle silma jäänud Cumulus(lite line 300, 640g), telke ma siin nimetasin. Eks need asjad ole wish listis, vastaval võimalusele võtaks ja esialgu ehk ei ole uus seljakott olemasoleva varustuse jaoks ideaalne aga siis on ka motivatsiooni selle uuendamisega tegeleda.

margusl
Ekspert
Ekspert
Kontakt:

Postitus Postitas margusl » 23 Nov 2014, 00:39

Ospery "häda" on integreeritud raam - tekib soov raamita pakkimisest sotti saada, on järgmist kotti vaja.
Ja mul endal tekitab kerget kahtlust seljast eemale jääv raskuskese ning alumiste tasakaalurihmade puudumine. Loogika muidugi ütleb, et kerge kaaluga ei ole need tegelikult probleemiks. Exose põgusa proovimiseni jõudsin ka, ~10kg kanti laetult Nõmmel keldris edasi-tagasi trampides istus see seljas ja puusal ikka neetult hästi.

Ise kaalun praegu Exped Lightning' (nii 2013 kui 2014 variant) ja Nigor Zero G vahel. Mõlema puhul oleks pimesi tehtud ost. Esimesel paistab minu kondile liiga suur puusavöö olevat, see-eest on variant mudida ja kui see lähemal vaatlusel ei toida, on ilmselt lihtsam uut omanikku leida. Teisel saab raami välja visata. Muide kiirelt tegutsedes peaks PayPaliga tehtud ostude tagastamisel 30€ ulatuses kompensatsioon olema.

Kasutaja avatar
Jyrgenson
Foorumi raudvara
Foorumi raudvara
Kontakt:

Postitus Postitas Jyrgenson » 23 Nov 2014, 15:46

Kaalu ka võimalust, et kasutad telgi asemel tarpi. Tarpist on võimalik kokku voltida selliseid telke, mis kannatavad arvestatavat tuult, vihma ja majutavad 2 inimest koos varustusega vabalt ära.
https://www.facebook.com/tjmatkaklubi" onclick="window.open(this.href);return false;
Rumalad tahavad saada õnnelikus, targad tugevaks!

Kasutaja avatar
Tanel
Ekspert
Ekspert
Kontakt:

Postitus Postitas Tanel » 23 Nov 2014, 19:39

Tarpide kohta http://www.backpackingnorth.com/ultrali ... -the-dome/" onclick="window.open(this.href);return false;

Kasutaja avatar
Metavo
Guru
Guru
Kontakt:

Postitus Postitas Metavo » 23 Nov 2014, 20:49

Jep, tarp on kõvasti ägedam kui telk
Kuni on puid, pole probleemi

Kasutaja avatar
Tanel
Ekspert
Ekspert
Kontakt:

Postitus Postitas Tanel » 23 Nov 2014, 21:49

See tarp paistab olevat päris hea, variant on juurde võtta ühe inimese sisevõrk või tuleb kasutada bivykotti. http://www.mountainlaureldesigns.com/sh ... cts_id=102" onclick="window.open(this.href);return false; OT Oskab keegi välja pakkuda suupärase vaste "tarpile" eesti keeles?

Metsamyhin
Matkasell
Matkasell
Kontakt:

Postitus Postitas Metsamyhin » 23 Nov 2014, 22:10

Tanel kirjutas:OT Oskab keegi välja pakkuda suupärase vaste "tarpile" eesti keeles?
See juba jutuks olnud:
http://matkafoorum.net/viewtopic.php?f= ... 3017#p3017" onclick="window.open(this.href);return false;

Kasutaja avatar
Metavo
Guru
Guru
Kontakt:

Postitus Postitas Metavo » 23 Nov 2014, 22:12

Vihmakate. Aga Tarp on mõnusam termin.

Kasutaja avatar
Tanel
Ekspert
Ekspert
Kontakt:

Postitus Postitas Tanel » 23 Nov 2014, 22:13

Metsamyhin kirjutas: See juba jutuks olnud:
http://matkafoorum.net/viewtopic.php?f= ... 3017#p3017" onclick="window.open(this.href);return false;
No näed siis. Muidugi on natuke kohatu silikooniga impregneeritud nailonit presendiks nimetada aga mis seal ikka.

Jants
Ekspert
Ekspert
Kontakt:

Postitus Postitas Jants » 23 Nov 2014, 22:35

Tanel kirjutas:See tarp paistab olevat päris hea, variant on juurde võtta ühe inimese sisevõrk või tuleb kasutada bivykotti. http://www.mountainlaureldesigns.com/sh ... cts_id=102" onclick="window.open(this.href);return false; OT Oskab keegi välja pakkuda suupärase vaste "tarpile" eesti keeles?
Noh aga võib ju välja mõelda... Varjuk näiteks või? :)

Kasutaja avatar
Metavo
Guru
Guru
Kontakt:

Postitus Postitas Metavo » 23 Nov 2014, 23:11

Vihmavari!

Kasutaja avatar
REGA1872
Moderaator
Moderaator
Kontakt:

Postitus Postitas REGA1872 » 24 Nov 2014, 16:42

Eestlane on piisavalt laisk jutuvestja - seega kuna 'tarp' on kõige lühem, siis ilmselt ta ka jääb.

Siin veel üks leht, kus veidi juttu/võrdlusi eri matkatarvetest:
http://www.outdoorgearlab.com/camping-and-hiking" onclick="window.open(this.href);return false;

Kasutaja avatar
reigo130
Matkasell
Matkasell
Kontakt:

Postitus Postitas reigo130 » 25 Jaan 2015, 14:33

margusl kirjutas:Ospery "häda" on integreeritud raam - tekib soov raamita pakkimisest sotti saada, on järgmist kotti vaja.

Seletage nüüd mulle raami eemaldamise vajalikkusest...et miks, kus ja millal seda vaja on?

margusl
Ekspert
Ekspert
Kontakt:

Postitus Postitas margusl » 25 Jaan 2015, 17:12

Pööra tähelepanu alafoorumile.
Soovid ja vajadused on olemuselt natuke erinevad, antud kontekstis saab sellest veel muheda kahe teraga sõnademängu luua ;)
Lühidal, raamiga kotid kipuavd jääma 1000g piirist üle, raamita kotid pigem alla. See "raamita" tähendab üldjuhul monofunktsionaalse alu. raami/varraste või lapatsi asemel kandesüsteemis magamsmati kasutamist. Või vähemalt vahust vormitud seljataguse magamissüsteemis kasutamist. PIkemalt näiteks http://www.backpackingnorth.com/ultrali ... your-pack/" onclick="window.open(this.href);return false;

Kasutaja avatar
reigo130
Matkasell
Matkasell
Kontakt:

Postitus Postitas reigo130 » 25 Jaan 2015, 22:18

Seda ma sealt lugesin jah. Mõtlesin, et see ei ole ju normaalne ja on mõni loogilisem seletus :) Ostan raamiga seljakoti, et sealt välja kiskuda raam ja ka puusarihm, et võita 500g ning kannatada "teistsuguse valu all" õlgades nagu seal kirjas oli. Ehk kui lõigata kondoomil ära viimane kummirant saad partneri juhmile pilgule vastata "see on ju nüüd ultralight".

margusl
Ekspert
Ekspert
Kontakt:

Postitus Postitas margusl » 26 Jaan 2015, 07:38

Nagu Sul tsiteeritud postis maint', raami välja sikutamine annab võimaluse katsetada pakkimisviisdega, mis muidu omavad mõtet suuresti vaid toeta kottidel. Kui 2.5kg sumadanilt 700g-le üleminek liiga radikaalne samm on, endale mingit kotiladu koju tekitada ei saa-taha, aga samas tahaks ikka omal nahal teada, kui suurt massi siis magamismatt püsti hoiaks, täidab selline väljatõmmatava raamiga isend eesmärgi kenasti. Ja vähe lihtsamal juhul, kui koti sisu vaid korra-paar aastas toidu arvelt üle 10-14kg läheb. Jälle, pööra tähelepanu alafoorumile - 343 (three for three) ei ole mingi ulmefilmi teema, vaid lihast ja luust tavalised inimesed ajavadki enda koti+magamise+varjualuse kokku kolme kilo piiri sisse.

Kasutaja avatar
reigo130
Matkasell
Matkasell
Kontakt:

Postitus Postitas reigo130 » 26 Jaan 2015, 12:55

Kõik on õige. Ma tahan öelda, et lõppkaalus oleks raami ja puusarihma eemaldamine viimane asi mida ma teeks. Ülejäänud asjad võivad olla nii kerged ja väiksed kui hetkene olukord lubab. On teadmine, et kotil on raam ja puusarihm ning nende olemasolul ei valuta kusagilt, sest kott on kergmatkajal niigi kerge. Küll aga jääksid vastupidises olukorras õlad valusaks nagu sealt lugeda võis.
No ei oma ju tähtsust, kas koti kaal on 13 või 13,5kg, 17 või 17,5kg, kas ma kaalun täna 91kg või homme 90,5kg, kas mul põis on täis või tühi või kas häda nr2 sai ikka hommikul tehtud... kuni sõnademängu peensusteni :)
Mitte et ma nüüd kergmatkajaid imelikult vaataks, see ongi lihtsalt nende suund. Kui siis õige vähe ;) Eesmärk on ju ikkagi üllas ja tulemused silmalegi huvitavad vaadata, et KUIDAS :shock: nad seda teevad?

Kasutaja avatar
ullivilli
Guru
Guru
Kontakt:

Postitus Postitas ullivilli » 26 Jaan 2015, 15:06

Nagu olen mina asjast aru saanud, võib kott olla keeruline või olla lihtsalt toru.
Mis loeb, on just kandesüsteem.
St korralikule kandesüsteemile saab kindlatesse X*Y suuruses suvalise pauna külge riputada.
Natukene metsa poole.
http://www.minemetsa.ee http://www.ripptelk.ee - Hennessy, Tentsile, DD hammock, Rootsmann rippvoovid, Sawyer veefiltrid ja kõikvõimalik matkavarustus.

Kasutaja avatar
scabere
Matkasell
Matkasell
Kontakt:

Postitus Postitas scabere » 26 Jaan 2015, 15:34

Kui komplekt on raske siis on loomulikult toetussüsteem tähtis aga kui sul on ainult mingi 5 kg varustust, mida kanda, siis see puusarihm ja seljaraam on suht tarbetu ju tõepoolest. Ma ei tea muidugi, mis kaalupiirkonda keskmine mitmepäevane kergmatkakomplekt üldse jääb.

margusl
Ekspert
Ekspert
Kontakt:

Postitus Postitas margusl » 26 Jaan 2015, 15:35

reigo130 kirjutas:No ei oma ju tähtsust, kas koti kaal on 13 või 13,5kg, 17 või 17,5kg
Arvestatav osa kotitootjaid annavad muude andmete hulgas ka piirid, milleni kotti mõistlik kasutada on, näiteks12-14kg juures jooksev mugavuspiir ning üleelatav veel 17-18 juures. Kaalu nimel loodud lahendused tulevad ikkagi millegi arvelt.

Kasutaja avatar
reigo130
Matkasell
Matkasell
Kontakt:

Postitus Postitas reigo130 » 26 Jaan 2015, 15:52

scabere kirjutas:Kui komplekt on raske siis on loomulikult toetussüsteem tähtis aga kui sul on ainult mingi 5 kg varustust, mida kanda, siis see puusarihm ja seljaraam on suht tarbetu ju tõepoolest. Ma ei tea muidugi, mis kaalupiirkonda keskmine mitmepäevane kergmatkakomplekt üldse jääb.
Täitsa nõus. Et siis mahuks varustus ära ka sellisesse kotti vist https://www.google.ee/search?q=bergans+ ... d=0CCYQsAQ" onclick="window.open(this.href);return false;

See on üks ülimõnus ja mugav kott.

Vasta

Mine “Kergmatkamine”

Kes on foorumil

Kasutajad foorumit lugemas: Registreeritud kasutajaid pole ja 1 külaline