Minimalistlikud/barefoot jalatsid matkal

Kergem on mugavam, kõik jutud kompaktsest ja kergest matkavarustusest.
Kasutaja avatar
Metavo
Guru
Guru
Kontakt:

Minimalistlikud/barefoot jalatsid matkal

Postitus Postitas Metavo » 10 Juun 2013, 17:36

Vähem tähendab rohkem.

Pärast FiveFingersitega tutvumist olen järjest rohkem hakanud otsima jalatseid ilma kõrgendatud kanna osaga, fleksibiilse tallaga ja mis oleksid võimalikult kerged.
Esimesed olid Inov8 sandaalid, millega võis enamvähem rahule jääda kuid ei pakkunud päris seda õiget kogemust. Samas, alguseks oli pädev küll.
Pärast seda sai hangitud VFF KSO-d, tõesti, jalas nagu kindad, miskit paremat ei suudakski ette kujutada, kui vaid varbad kuivaks jääksid. Asendamatud jalavarjud suvistel paadimatkadel ja kuivade ilmadega väljas käimiseks. Kahjuks, aga jah, niiskuvad kergelt, lähevad haisema ja ei paku mingit kaitset sääskede eest.
Kuna hakkas juba imelik endal igal pool VFF-dega käis, hankisin endale Lemsshoes Primal mudeli. http://www.lemsshoes.com/" onclick="window.open(this.href);return false;
Õige soodustusega saab kas 10 $ odavamalt või transpordi tasuta, samuti maksud olid nende poolt korraldatud. Olen nüüd nendega paar nädalat käinud, istub jalga nagu käpik kätte, hingab hästi, jätab pehme mulje ja mis põhiline, liigub jala järgi. Lisaks kaalub 180 grammi.
Miski kala selle jalatsiga siiski on, üle 10 km päevas kõndides hakkavad jalad ristivõlvi kohalt valutama, VFF-dega sellist asja näiteks ei esine. Kahju veidi, sest neil ka päris huvitav saabas oma valikus. Ei oska öelda, kas ristivõlvi valu tekib enda jala lihaste nõrkusest või jalatsi eripärast.

Hetkel ongi nõnda, linnas käin lemsshoesidega, väljas sellest ja rannas käin VFF-dega.
Olen ka matkal VFF-e proovinud, ütleks et on piisavalt pädevad kui jalad on juba tugevaks saanud, kuid raskemal maastikul võiks ilmselt pöörduda vana hea saapa poole.
Kuni on puid, pole probleemi

Kasutaja avatar
Metavo
Guru
Guru
Kontakt:

Re: Minimalistlikud/barefoot jalatsid matkal

Postitus Postitas Metavo » 01 Aug 2013, 13:00

Taas olen end üllatanud ja minu jalatsi arsenali on sattunud Xeroshoes 6mm-se tallaga mudel.
http://www.xeroshoes.co.uk/xero-shoes-reviews/" onclick="window.open(this.href);return false;
Pilt
Kaal siis kokku 300 grammi ning väidetavalt on neil elukatel 5000 miiline garantii.
Tegu odavaimate barefoot jalatsitega, samuti, kui õigesti tean, siis ka esimestega mis turule tulid. UK-st tellides tulid kohale 4 päevaga.
Eile rabas ringi mütates õigustasid end täielikult, peamiselt just seetõttu et sel puuduvad märguvad detailid.
Paaril esimesel päeval oli raske saada õiget pingutust et jalgadel oleks mugav kuid oleks samas kindlalt kinni, kuid see probleem möödus suht kiirelt.
Kui nüüd võrrelda oma jalatsiarsenali siis kõige mugavamad on jalas VFF-d, samas kui miskit vaja pikka aega metsas kanda siis xeroshoes on parem, kuna ei hakka haisema ja ei pea kartma et kuskilt kangas puruneks (sest seda pole).

Kasutaja avatar
ullivilli
Guru
Guru
Kontakt:

Postitus Postitas ullivilli » 01 Aug 2013, 13:15

Väga huvitav teema... jälgin, hoian silmad lahti ja igasugused kogemused tavapärasest barefoot ülemineku teemal teretulnud.

peale five fingersi oled teisi ka proovinud? Ecco, Merrel?
Natukene metsa poole.
http://www.minemetsa.ee http://www.ripptelk.ee - Hennessy, Tentsile, DD hammock, Rootsmann rippvoovid, Sawyer veefiltrid ja kõikvõimalik matkavarustus.

Kasutaja avatar
Metavo
Guru
Guru
Kontakt:

Postitus Postitas Metavo » 01 Aug 2013, 15:48

Ecco omadest pole kuulnud. Olen käinud vaatamas mida nad müüvad kuid siiski pidin hakkama teiste firmade tooteid välismaalt tellima.
Merreli omadest olen ainult lugenud ja pilte näinud, minu arust võiks jalatsi tald ikka jälgida jala enda kuju, vastasel juhul on seal barefoot/minimalistliku jalatsi kohta ikka liiga palju polstrit või on tegu ääretult ebamugava jalatsiga mida kanda.

talupoeg
Uudistaja
Uudistaja
Kontakt:

Postitus Postitas talupoeg » 01 Aug 2013, 18:42

To metavo äkki aitab ,kui panna nendele primadele ristivõlvi tugi.

Kasutaja avatar
Metavo
Guru
Guru
Kontakt:

Postitus Postitas Metavo » 01 Aug 2013, 19:40

talupoeg kirjutas:To metavo äkki aitab ,kui panna nendele primadele ristivõlvi tugi.
Ei tea. Vist on harjumuse asi sest ainsad jalavalus mis mul nüüd on, on vahetult pärast millelegi ebameeldivale astumist.

Barefootinduse mõte ongi, et lasta jalal loomulikult liikuda ja mitte tugineda välistele jalatugedele, vaid sisemiste lihaste arendamisele mis ise toetavad jalga.

margusl
Ekspert
Ekspert
Kontakt:

Postitus Postitas margusl » 01 Aug 2013, 23:32

Xeroshoes'i nähes lõi esimese hooga McDougalli Born To Run ette ja vähe ringi vaadates xs tüübid ka ise kinnitavad seost. Eestikeelset tõlget vist küll ei ole, aga kel võimalust on ning paljajalu või lihtsalt vähemaga liikumine külmaks ei jäta, siis tegu on igati muheda lugemisega.

talupoeg
Uudistaja
Uudistaja
Kontakt:

Postitus Postitas talupoeg » 03 Aug 2013, 09:00

metavo kirjutad nii"Kahju veidi, sest neil ka päris huvitav saabas oma valikus. Ei oska öelda, kas ristivõlvi valu tekib enda jala lihaste nõrkusest või jalatsi eripärast. "Sellest ka minu pakkumine .Kui inimesl on ristivõlv alla langenud ,siis seda üles enam ei pumpa.Inimese jalg tänu esivanemate kinga kandmisele on arenenud just selliseks nagu ta praegu on"kinga sisse".

Kasutaja avatar
ullivilli
Guru
Guru
Kontakt:

Postitus Postitas ullivilli » 03 Aug 2013, 13:32

Vaevalt olukord nii trastiline on... Sünnime me siiski paljajalu ja omast näitest sai mitu head aastat ka ainult paljajalgu ringi trambitud enne, kui paksu tallaga jalanõud valdavaks muutusid.

Aga kahjuks inimese füsioloogia on nii, et kui on katki ja käest ära, siis pole väga palju teha. Aga on ka erandeid ja proovida tasub kindlasti. Üks koht nõrk; kasutagem teist.
Ka kolme jalaga koer suudab joosta.
Samas kui on alles tunnused on päästa veel paljugi.
Kuid siin märgin ära, et ei ole ma ei arst ega füsioloog vaid loll, kes usub, et inimesel on võime teha seda, mida ta tahab, kui midagi piisavalt käsile võtab.

Metavo Oled sa neid VFF-e muid mudeleid veel uurinud, mis võibolla kuivaks kiiremini?
Samas vist veespordi jalanõu ei ole kõige parem kuivas liikumiseks.
Natukene metsa poole.
http://www.minemetsa.ee http://www.ripptelk.ee - Hennessy, Tentsile, DD hammock, Rootsmann rippvoovid, Sawyer veefiltrid ja kõikvõimalik matkavarustus.

Kasutaja avatar
Metavo
Guru
Guru
Kontakt:

Postitus Postitas Metavo » 03 Aug 2013, 16:20

Läksin Xeroshoesi peale just seetõttu et need ei märgu.
Muidu mudel SeeYa oli vist hästi minimalistlik, ehk võtad ühendust VFF tüüpidega ja uurid ning küsid järgi.
Mis puutub jalavõlvidesse ja nende taastumisse, siis, peab ütlema et treenitus mõjutab päris palju.
Mingi aeg uurisin natuke kas on võimalik lampjalgsel paljajalu käies taastuma hakata, sain teada et paljudel on nõnda isegi õnnestunud lampjalgadest vabanemda, et hakkavad VFF-e kandma.

Kasutaja avatar
ullivilli
Guru
Guru
Kontakt:

Postitus Postitas ullivilli » 03 Aug 2013, 17:06

Metavo kirjutas:Läksin Xeroshoesi peale just seetõttu et need ei märgu.
Muidu mudel SeeYa oli vist hästi minimalistlik, ehk võtad ühendust VFF tüüpidega ja uurid ning küsid järgi.
Mis puutub jalavõlvidesse ja nende taastumisse, siis, peab ütlema et treenitus mõjutab päris palju.
Mingi aeg uurisin natuke kas on võimalik lampjalgsel paljajalu käies taastuma hakata, sain teada et paljudel on nõnda isegi õnnestunud lampjalgadest vabanemda, et hakkavad VFF-e kandma.
Vabaneda või väheneda... aga endalgi see lampjalgsuse ravina paljajalu käimine kõrva jäänud. Eks peab proovima ja annan siis teada :D

Kuidas nednde Xero nöörid, märjana venimine jne.
St saavad märjaks venivad välja ja hakkab tald hõõruma. Proovi ja sheeri kama, kuna endal pläffe nagunii vaja ja tundub täitsa huvitav variant.
Natukene metsa poole.

Kasutaja avatar
Metavo
Guru
Guru
Kontakt:

Postitus Postitas Metavo » 03 Aug 2013, 17:16

Ei tea kuidas on. Õmblesin nööride alla polüestrist paelad :D
Ilmselt mingi aeg kui miskit muud teha pole, tuunin veelgi ja kaotan nöörid üldse. Võibolla teen neist korralikud sandaalid, ilma varbavahe hõõratsita.

Kasutaja avatar
ullivilli
Guru
Guru
Kontakt:

Postitus Postitas ullivilli » 03 Aug 2013, 20:22

Metavo kirjutas:Ei tea kuidas on. Õmblesin nööride alla polüestrist paelad :D
Ilmselt mingi aeg kui miskit muud teha pole, tuunin veelgi ja kaotan nöörid üldse. Võibolla teen neist korralikud sandaalid, ilma varbavahe hõõratsita.
Mitu aastat varbakaid kandnud, võin öelda, et sellel varbavahelisel ei ole mitte midagi häda, seni kuni muud nöörid/paelad talda jäigalt jala küljes hoiavad.
Natukene metsa poole.

Kasutaja avatar
ullivilli
Guru
Guru
Kontakt:

Postitus Postitas ullivilli » 09 Aug 2013, 14:29

Kuidas su rahulolu Xeroshoesidega on?
Julged soovitada?
Natukene metsa poole.

Kasutaja avatar
Metavo
Guru
Guru
Kontakt:

Postitus Postitas Metavo » 09 Aug 2013, 16:11

Xeroshoes selline tore asi, et miskit halba ette heita ei saa.
Soovitan pingsalt vaadata kuidas neid asju siduma peab enne kui nööre lõikama hakkad ja kui pinged on õiged, siis on super asjad.
Käisin matkateed nendega mõned kilomeetrid, Kõrvemaal, kõige põhjapoolsemast järvistust Aegviiduni.
Kuivavad kiiresti, on kerged ja koht kus neid ei ületa miski, on raba.

Kasutaja avatar
Metavo
Guru
Guru
Kontakt:

Postitus Postitas Metavo » 13 Aug 2013, 09:01

Teate, pean tõdema et siit on tohutu kaalu sääst tulnud küll.
Olen nüüd päris mõnda aega käinud vaid barefoot jalatsite, või pigem üldse ilma jalatsiteta. Enamasti Eesti maastikul saab hakkama.
Eile õhtul tegin kerge jooksu, 17 km paljajalu Tartu linna peal. Peab ütlema, et kohti kus hakkama ei saa, on vähe. Polegi varem nii pikalt järjest joosta jõudnud.
Kotis on küll igaksjuhuks alati kaasas nüüd elastikside ja Lemsshoes Primal mudel, mis oma mõõtmete ja kaalu poolest on võrdlemisi olematud, kuid vaja neid seni läinud pole.

Kasutaja avatar
Kivisisalik
Huviline
Huviline
Kontakt:

Postitus Postitas Kivisisalik » 13 Aug 2013, 11:23

Kas keegi oskab kommenteerida Vibram Five Fingersi suuruseid? Et kas pigem vastavad suurusele või suuremapoolsed/väiksemapoolsed. Tahaks vbl internetist tellida....

Kasutaja avatar
Metavo
Guru
Guru
Kontakt:

Postitus Postitas Metavo » 13 Aug 2013, 11:33

Mina hankisin selle järgi:
http://www.vibramfivefingers.it/sizing.aspx" onclick="window.open(this.href);return false;

Aga miks sa VFF esindusse ei pöördu? Kui probleem asukohas, siis nad liiguvad ka ringi, palu neilt et nad võtaks kaasa sulle meelepärase mudeli ja numbrid ning saad ka proovida.

Kasutaja avatar
Metavo
Guru
Guru
Kontakt:

Postitus Postitas Metavo » 13 Aug 2013, 23:52

Metavo kirjutas:Teate, pean tõdema et siit on tohutu kaalu sääst tulnud küll.
Olen nüüd päris mõnda aega käinud vaid barefoot jalatsite, või pigem üldse ilma jalatsiteta. Enamasti Eesti maastikul saab hakkama.
Eile õhtul tegin kerge jooksu, 17 km paljajalu Tartu linna peal. Peab ütlema, et kohti kus hakkama ei saa, on vähe. Polegi varem nii pikalt järjest joosta jõudnud.
Kotis on küll igaksjuhuks alati kaasas nüüd elastikside ja Lemsshoes Primal mudel, mis oma mõõtmete ja kaalu poolest on võrdlemisi olematud, kuid vaja neid seni läinud pole.
Näib et liiga vara hõiskasin.
Tänased 12 km kulutasid jalatalla suht olematuks, nõnda, et oleks võinud miskid varujalanõud kaasas olla. Lõpuks muru peal kõndimine polnud ka päris nii mõnus kui muidu võinuks olla.
Pole miskit teha, eks elades õpib.
Järgmine kord lähevad VFF-d jalga, kui sajab, siis Xeroshoed ja kui peaks ilgelt külm olema, siis lemsid.
Samas jälle, päris paljajalu jooksmist ei asenda miski. Kuidagi jube palju loomulikum tundub see olevat, lisaks pole varem kunagi jooksnud 17 km järjest tundes, et võiks veel pikalt nõnda edasi minna.

Kasutaja avatar
ullivilli
Guru
Guru
Kontakt:

Postitus Postitas ullivilli » 19 Aug 2013, 16:14

Asfaldil joostes kulustasid paljajalu talla ära?

Eks see võtab ikka aastaid aega ka, enne, kui tald nii paksuks muutub, et päris kõike ja igal pool teha saab.
Natukene metsa poole.

Kasutaja avatar
Metavo
Guru
Guru
Kontakt:

Postitus Postitas Metavo » 20 Aug 2013, 21:50

Jep, nii see oli.

Lisan, ühel Xeroshoel kulus pael läbi ja pidin edasi paljajalu kõndima.
Mingid tugevamad rihmad tuleb sinna peale panna.

Kasutaja avatar
ullivilli
Guru
Guru
Kontakt:

Postitus Postitas ullivilli » 21 Aug 2013, 12:28

Metavo kirjutas:Jep, nii see oli.

Lisan, ühel Xeroshoel kulus pael läbi ja pidin edasi paljajalu kõndima.
Mingid tugevamad rihmad tuleb sinna peale panna.
Palju sa nendega tallanud juba oled?
Kust kohast kulumine toimus?
Natukene metsa poole.

Kasutaja avatar
Metavo
Guru
Guru
Kontakt:

Postitus Postitas Metavo » 24 Aug 2013, 01:00

Kulumine varba vahelt, läbitud distants, ütleks, oli vähemalt 100 km ning periood alla 15 päeva.
Häirivalt lühike. Hetkel veel passivad toa nurgas ja ootavad paelu, pole otsustanud mis neile peale panen veel.

Kasutaja avatar
Metavo
Guru
Guru
Kontakt:

Postitus Postitas Metavo » 16 Veebr 2014, 01:51

Ilmselt oleks tarvis mul pöörduda oma vaimse tervisega vastavasse asutusse ravile. Kontrolli pole vast enam vaja.
Üritan oma jalgu kohandada järjest enam tingimustele vastama.
Pilt
Pilt
Pilt

Lumi valmistab endiselt kergeid probleeme, kuid külm, jäine või märg pinnas on täiesti OK.
Eks kohaneme, ja kui ei kohane siis ilmselt FiveFingersitega ei pruugi varsti tegemist enam teha.

Ennetan paari küsimust ja annan vastused:
K: Kas see on parem kui saapaga?
V: Kindlasti mitte.

K: Siis miks??!
V: Sest mul on tuleviku visioon kus ma ei pea käima välja sadu eurosid aastas saabaste eest mis niikuinii pigistavad ja sellega seoses tekitavad igasugu kannatusi.
Tegelikult aga üks põhilisi põhjuseid miks talvel jalg külmetama hakkab, olgu saabas nii hea kui tahes, on kondensatsioon või lihtsalt märg jalg.
Jalg ilma soki ja jalatsita kuivab ära jube kiiresti ning kui mitte seista otse lumel, hakkab reaalselt päris soe (ilmselgelt sõltub siin palju kohanemusest, temperatuurist ja alles jäänud varvaste arvust).
Kui (oli vist Janek) siin foorumis tutvustati linki http://www.barefootjake.com/" onclick="window.open(this.href);return false; siis sõimasin seda tüüpi täishulluks. Ei teagi kas see šokeeris mind niivõrd et tekkis perversne huvi ise see ära proovida, oma limiite katsetada jne. või olen jõudnud nende katsetusteni mingitel muudel viisidel.
Kuna reaalselt ma pole aga leidnud ühtki matkasaabast mis oleks oma parameetritelt ideaalne ja sobiks mu laiale jalale (sest kõik saapad mida kannan kas lõhuvad ära minu jalad või minu jalad lõhuvad ära saapad, tihti juhtub just see teine variant), siis võib ilmselt pidada seda ka protestiks.

K: Kaua ma olen seda harrastanud?
V: Umbes poolteist kuud olen ennast vaikselt harjutanud, käies lühemaid otsi lumel paljajalu, saunaskäikude vahele sättinud paljajalu kõndimis-passimis pausid, õhtustel koeraga jalutus-jooksudel kandnud neid samu sandaale ilma sokkideta, teinud jalutuskäikudel (kus inimesi väga ei kohta) 100 meetri kaupa saapaga-paljajalu vahetusi jne. Tolerantsi piir on tõusnud kõvasti, kuid hetke ilmastiku oludes siiski võiks öelda et natuke on veel minna.

Aga jah, see aasta rannapläta hooaeg alanud...

PS. Harilikult mu jalad hakkavad kergelt külmetama, vähemalt sabastatult. Küsige Jürgensonilt kui ei usu, ta on näinud kuidas vehin ja võimlen et jalgadesse sooja saada.

margusl
Ekspert
Ekspert
Kontakt:

Postitus Postitas margusl » 16 Veebr 2014, 12:54

G+ pildid näikse privaatses albumis olevat. Kui end korra guuglist välja logid, näed kuidas viimane post ülejäänud maailmale paistab.

Vasta

Mine “Kergmatkamine”

Kes on foorumil

Kasutajad foorumit lugemas: Registreeritud kasutajaid pole ja 1 külaline