Kui suur kott?

Kergem on mugavam, kõik jutud kompaktsest ja kergest matkavarustusest.
Kasutaja avatar
sepaonu
Guru
Guru
Kontakt:

Re: Kui suur kott?

Postitus Postitas sepaonu » 09 Veebr 2019, 21:25

Lugesin hommikohvi kõrvale ühest foorumist, et mees otsib seljakotti, et vana kott on olnud 15 aastat aga jube raske, 3,6kg ja möödaminnes sirvin veel virvendusi kottidetiigis, kellel kerge aga laguneb, keegi kirub mingi koti mõtetut ülepunnitatud kvaliteeti, kuna kott ei pea nii tugev olema ja sellest lobast ma järeldan, et inimesed on väga erinevad 8-)
Ühele ilmselt tundub uskumatu
Nohik kirjutas:
21 Jaan 2019, 14:05
Palju sul kola väljaspool kotti on? Pilti on?
et nädala kraam võiks 45ltr kotti üldse mahtuda.
Teine arvab
Tarmo kirjutas:
21 Jaan 2019, 14:48
45 l - see siis ju suisa raskematkaja kott
Sulepadi äkki mahu andmiseks kaasas?
nädal tundras on paras teha 18ltr kotiga ? Arvatavasti on taktika see, et sa oled kerge varustusega nii kiire, et jõuad tundra teise otsa ennem, kui kõht tühjakski jõuab minna. 8-)
Mul omal pole kergmatkamise ja kergvarustuse vastu mitte midagi, viimane meeldib mulle väga minuga sobivuse korral ja minu hinnaskaala juures. See, et kergmatkaja jõuab rohkem läbida on vast enamusele, ka minule arusaadav. Kõik kiirelt ja kaugele matkajad on ilmselt ise selle grammiviilimise ja kilomeetripunnitamise standardi sees aga see pole mingi ainustandard. Osad matkavad aeglaselt ja neid ei huvita kiirelt punktist A jõuda punkti B vaid näiteks veedavad oma aega punktis A ja kui see on ammendand ennast, siis liiguvad edasi.
Mul tuleb üks blond meelde, kes ütles, et temale meeldib asju seljakotti panna, nagu poes toitu, viskab sisse, raputab, tõmbab rihmad koomale, kui mingit asja kotist vaja, siis keerab nagu naisterahva käekoti tagurpidi, kohe õige asi käes.
joon jõest, söön jõest

Kasutaja avatar
Nohik
Guru
Guru
Kontakt:

Postitus Postitas Nohik » 10 Veebr 2019, 11:04

Mu arvamus seljakotist on elu jooksul korduvalt muutunud. Kontekst muutub, ise muutud, ümbrus muutub.
Päris algul oli mingi nõukaaegne tavaline presendist vöörihmata seljakott, millega Koiva ääres ja muidu kalal käisin. Ega polnud midagi näinud ja ei osanud paremat tahta ka.
Aastal 82, ma arvan, ostsin esimese Jermaki. Olin veel ise poisike, kolme päeva träni mahtus kenasti sisse. Rabas käpuli ronides oli vöörihmast abi, seljakott ei roninud pähe. Millalgi ostsin teise Jermaki ja nendega liikusin veel tükk aega.
Hiljemalt 90 aastal oli must saanud paadunud veematkaja, mis esitas seljakotile uued nõudmised. Ei mäleta täpselt tegemise aega, võib-olla oli uus isetehtud kott juba 89 sügisel olemas, pigem 89 sügisel oli olemas. Sinna kotti pidi mahtuma süst ja miinimum 2-nädalase (neto) matka kola. Otsustasin, et vean kola ühe korraga. Tegin Jermakiga katse, et 60 kg oli tol ajal kilomeetri kaupa peaaegu talutav vedada. Mu süst oli 5,2 pikk, pikemad jupid 1,32, see määras pikkuse ja 55 cm lai. Aerud käisid külje peale nööride vahele. Paksus oli küljelt nööridega 15-30 cm vahemikus muudetav. Mahuks tegi siis ca 100-210 l. Kotile sai mitme välivoodi pikematest juppidest raam. Pikuti jäi raam lahtivõetav, ei mäleta, kas rohkem. Kott täitis oma eesmärgi. Veel veneaja lõpus sai tehtud 1 veematk Karpaatidesse ja teine Karjalasse. Karpaatidesse minnes olid süsta asemel katamaraani balloonid kotis. Riigikorra vahetus tekitas olukorra, kus tükk aega polnud kaugele minna. Katamaraani balloonid on siiani suvila riiulis. Süstamatka kola vedamiseks sai Eestis terve tudengiaja kasutatud. Kui ükskord auto tekkis, kaotas kott mõtte. Täna ei võimalda tervis sellist kotti vedada.
Millalgi avastasin, et olen suuremaks kasvanud ja Jermak ei mahutanud enam mu rabamatka kola. Tegin 120l raamiga koti. Raam oli 14 mm torust, see jäi nõrgaks. Kott kaalus iseenesest alla kilo. Koti prototüübiks oli tuttava isetehtud kott, mis toimis blondiini meetodil, asjad lihtsalt pilluti sisse jne. See oli välivoodi toruga ja kaalus 1.2 kg. Raamiga kottidest see tuttava kott on minu silmis parim, mida selga proovinud olen.
Siis sattusin esimest korda Soome automatkale ja sain kuskilt kaltsukast raamiga Halti koti, mis oli kasutuses üsna pikka aega. Siiani alles.
Nüüd on mõned aastad olnud 100l pinguin, mida rappa minekuks on piisavalt, saab blondiini meetodit kasutada. Veematkaks on vähe. Aga teistpidi pole ma veematka kola võimeline ka ühe korraga vedama.
Kokku võib võtta, et koti suuruse küsimus on vastatav ainult kindlas kontekstis. Kõigepealt tuleb endast aru saada, milline matkaja oled.
Tuleb kola valmis panna, abiks mingi kast või kohver, kuhu asjad sisse panna ja võib arvutada vajaliku koti ruumala Võib teha eelnevalt otsuse, et mõned konkreetsed asjad jäävad väljapoole kotti.
Kui tegemist on veematkaga ja kola rohkem, peaks tegema endale ka kandevõime testi. Selleks suvaline tugevam kott, kuhu veepudelitena või liivakottidena antud mass ära mahub. Peaks läbima mingi mõistliku maa. proovima, kas kotti saab iseseisvalt selga ja ära.
Mu isiklik vaade on olnud, et pigem olgu kott veidi suurem. Võib-olla on see nõukaaja pärand, et lastele osteti riided veidi suuremad, et kasvuruumi jääks. Iga aasta kõiki riideid uusi ei ostetud. Aga see on osutunud kasulikuks, kui matkakaaslane jääb haigeks või saab vigastada, mahub ka osa sõbra kola.

Kasutaja avatar
sepaonu
Guru
Guru
Kontakt:

Postitus Postitas sepaonu » 10 Veebr 2019, 12:51

See muutumise faktor panebki paika selle, et ainult väga üksikud saavad oma elu paari kotiga elatud. Esmased mõtted on sellised, et peaaegu mõtetud, siis tekib mingi kindlam soov, ostad koti, muutud, ostad suurema või väiksema jnejne. Ma ka selle läbi teinud ja viimase tarkusena arvaks, et keskmisest mahust natuke suurem kott katab laiema skaala ja enda läbielatud lollusest lähtuvalt soovitaks rihmakompressiooni jagu suurema võtta, kui kõik pole paika loksunud või lihtsalt osta igaks olukorraks parim sobiv kott.

Kergmatkamise ja ülikergmatkamise standardeid või üldistusi võib leelotada aga nad on kõik piiratud sellega, et ühe korraga selga pandud kolaga saab täpselt niipalju teha, milleks see kola on võimeline ja paljuks teda jätkub on minu arvamus.
Kergeim sobilik ja optimaalseim on väljend ja valik, mille üle ma ikka juurdlen ja üritan oma kola selles suunas ka arendada ja kalamatkajana arvan, et mu varustus on hetkel parim võimalik aga mitte lõplik loomulikult. Eks ka kergveematkamisest võib ju rääkida, moodsate packraftide tulek on põhjus.

Hommikukohvi kõrvale sirvisin ka seda, et kellegil vist exped thunder 70 minestas kuuendal käigul ja loba selle ümber, et palju tootja lubab ja palju tegelikult oleks optimaalne ja mis esmajärjekorras minestab jne annab mõtteainet selles suunas, et ka kotitööstuse nn kergmatkamise osa liigub kindlalt selles suunas, et pole vaja mingit rasket kola oma kotti toppida.
joon jõest, söön jõest

Kasutaja avatar
Nohik
Guru
Guru
Kontakt:

Postitus Postitas Nohik » 10 Veebr 2019, 19:01

Mul oma pinguini osas oli ka mingi kahtlus, et massipiirang on olemas. Ükskord panin sinna suvilas 30 kg sisse. Rihmad on kinnitatud kärtsuga üleval slja taga. Nagises kandes, kärts oli järgi andnud. Siis võtsin lahti kärtsu lahti ja panin korralikult kokku. Pole küll enam üle 22 kg kotti juhtunud ka, aga ei nagise enam. Kui plaanin rohkem vedada, pean ilmselt katse tegema või igaks juhuks kinni õmblema.
sepaonu kirjutas:
10 Veebr 2019, 12:51
...et ka kotitööstuse nn kergmatkamise osa liigub kindlalt selles suunas, et pole vaja mingit rasket kola oma kotti toppida.

wagner
Uudistaja
Uudistaja
Kontakt:

Postitus Postitas wagner » 10 Veebr 2019, 19:24

Siin jooksis Osprey Exon 58 soovitus läbi. On kellelgi kogemust, kas seda saab ka lennukisalongi võtta?

Ükski sellise mahuga täispakitud kott lubatud mõõtudesse mõistagi ei jää, kuivad faktid on sellised, et salongipagasi levinuimad lubatud mõõdud on 55x40x20 cm ning antud kotil 80x41x37 cm. Küsimus taandub jäiga seljaosa mõõtudele - kui see jääb 55x40 cm piiridesse, siis saab ilmselt lakaosa alla murda, pooltühja seljakoti rihmadega kinni tõmmata ja minul pole seni 55L kotiga mingeid probleeme olnud. Kuidas selle Exoniga on, jääb jäiga osa kõrgus alla kriitilise piiri?

Lasin praeguse 55L koti kaalu pealt üle ja see näitas hirmuäratavat 2,3 kilo.

Tnnn
Uudistaja
Uudistaja
Kontakt:

Postitus Postitas Tnnn » 10 Veebr 2019, 23:21

wagner kirjutas:
10 Veebr 2019, 19:24
Siin jooksis Osprey Exon 58 soovitus läbi. On kellelgi kogemust, kas seda saab ka lennukisalongi võtta?

Ükski sellise mahuga täispakitud kott lubatud mõõtudesse mõistagi ei jää, kuivad faktid on sellised, et salongipagasi levinuimad lubatud mõõdud on 55x40x20 cm ning antud kotil 80x41x37 cm. Küsimus taandub jäiga seljaosa mõõtudele - kui see jääb 55x40 cm piiridesse, siis saab ilmselt lakaosa alla murda, pooltühja seljakoti rihmadega kinni tõmmata ja minul pole seni 55L kotiga mingeid probleeme olnud. Kuidas selle Exoniga on, jääb jäiga osa kõrgus alla kriitilise piiri?

Terve internet räägib kuidas inimesed on igal pool ära käinud exos salongis jne.
Olin suvel tõenäoliselt sarnsaes kohas kus Sa, otsisin keskmise suurusega kotti (mul oli tingimus, et oleks võrgust seljaosa) ja siis vaagisin kas salongi mahtumine on oluline või mitte (ostsin lõpuks abisko friluft 45).
Arvestades etteantud mõõtmeid (ja kui ikka keegi mingis lennujaamas kontrollib koti mõõtmeid, mis siis?) ning kottides olevaid raame ei sobi exos ega friluftid, suurim sobivatest kottidest (võrk selja vastas, vöörihmad, normaalne firma) oli tol momendil mingi 35 l vaude, mis jäi mulle aga väikseks.

Minu järeldus oli see, et keskmise suurusega mugav kott ja käsipagasi kõlbulikkus on teineteist välistavad, kui vajadus pigistada käsipagasi võimekusest maksimumi välja tuleks vaadata nt cabinmaxide poole. https://cabinmax.com/

Kasutaja avatar
Tanel
Ekspert
Ekspert
Kontakt:

Postitus Postitas Tanel » 11 Veebr 2019, 08:52

Tnnn kirjutas:
10 Veebr 2019, 23:21
wagner kirjutas:
10 Veebr 2019, 19:24

Terve internet räägib kuidas inimesed on igal pool ära käinud exos salongis jne.
Olin suvel tõenäoliselt sarnsaes kohas kus Sa, otsisin keskmise suurusega kotti (mul oli tingimus, et oleks võrgust seljaosa) ja siis vaagisin kas salongi mahtumine on oluline või mitte (ostsin lõpuks abisko friluft 45).
Arvestades etteantud mõõtmeid (ja kui ikka keegi mingis lennujaamas kontrollib koti mõõtmeid, mis siis?) ning kottides olevaid raame ei sobi exos ega friluftid, suurim sobivatest kottidest (võrk selja vastas, vöörihmad, normaalne firma) oli tol momendil mingi 35 l vaude, mis jäi mulle aga väikseks.

Minu järeldus oli see, et keskmise suurusega mugav kott ja käsipagasi kõlbulikkus on teineteist välistavad, kui vajadus pigistada käsipagasi võimekusest maksimumi välja tuleks vaadata nt cabinmaxide poole. https://cabinmax.com/
GoLite Jam 50L kotiga olen igas asendis lennukiga reisinud, nii põhipagasina kui käsipagasiga. Kuna raam puudub annab teda vastavalt koti täituvusele vormida kuidas vaja. Kui seljaraam lubatud koti pikkust ei ületa ei tohiks probleeme tulla.
The size of your pack is relative to the size of your fear.

wagner
Uudistaja
Uudistaja
Kontakt:

Postitus Postitas wagner » 11 Veebr 2019, 10:41

Seni leitud juttude põhjal jääb mulje, et Exos 58 jääb siiski suureks (kusagil mainiti raami kõrgusena 60+ cm), kahju. Eks see teema jääb ootele, kuni satun Tallinnasse Matkamaailma, mõõdulint kaasas.

Need cabimaxid pole päris see, mida vaja - eesmärk on ikkagi see, et kohapeal liikumiseks oleks võimalikult mugav ja piisavalt mahukas kott olemas ja kui lennukile mineku hetkeks tuleb veidi asju taskusse toppida ning kotirihimasid koomale tõmmata, siis selleks ebamugavuseks olen valmis.

Vasta

Mine “Kergmatkamine”

Kes on foorumil

Kasutajad foorumit lugemas: Registreeritud kasutajaid pole ja 1 külaline