Telk või varjualune!?

Jaga oma emotsionaalseid ja praktilisi kogemusi matkadelt.
Vasta
Kasutaja avatar
Jyrgenson
Foorumi raudvara
Foorumi raudvara
Kontakt:

Telk või varjualune!?

Postitus Postitas Jyrgenson » 30 Mär 2012, 08:26

Telk või varjualune!?

Kuna kevade algust sai tähistatud natuke pikemat sorti matkaga kus järjestikuseid väliööbimisi oli kokku 7, siis alguses sai otsustatud, et liikumise kergendamiseks võtan matkale kaasa laavu. Laavu kaal võrreldes telgiga oli täpselt 1kg kergem. Alguses tundus selline mõte täitsa mõistlik, sest võimalike sademete eest kaitseb laavu sama hästi kui telk ja juhul kui midagi peaks ülevalt tulema, siis on laavu all isegi mõnusam istuda kui telgis. Saab mõnusalt lohakalt oma asjad laiali paigutada, vajadusel välipliidiga midagi vaaritada ja mitmekesi mõnusalt tiksuda. Magamiskoti ressurss vedas igal ööl temperatuuri kõikumised ka ilusasti välja, nii et külma polnud vaja karta.
Peale kolme ööd laavu alla magamist otsustasin ümber telgi kasuks, milles ööbisin ülejäänud ööd. Peamine suurem erinevus tekkis magamise mugavuse erinevuses. Kuna laavu on ühest küljest avatud, siis tuulepuhangud ikkagi mõjutasid selle all olemist. Ühest küljest avatus ja põhja puudumine tingisid ka selle, et niiskust oli laavu all rohkem kui telgis. Minnes üle telgi kasutamisele poole matka pealt, oli vahe täiesti tuntav. Olles telgis ei mõjutanud tuulepuhangud ja rõskus enam sedavõrd kui laavu all olles. Mõnel õhtul riputasin gaasilaterna telgilakke, mis lõi õhu telgis eriti soojaks ja kuivaks. Hea oli ka telgis olles raamatut lugeda. Telgis olles püsis varustus kuivemana kui laavu all olles.
Kuna oli vahetult võimalus kahte erinevat ööbimise kontseptsiooni võrrelda, siis ise eelistan ikkagi jääda rohkem telgi kasutajaks. Laavu all oli küll avarust rohkem, aga ilmastiku mõjud olid rohkem tuntavad.
Laavu kasutamist tulevikus ma kindlasti ei välista, sest kunagi on juba selline asi soetatud ja seega tuleb seda kasutada, aga pigem jätan selle kasutamise erand juhtudeks. Telki on küll natuke raskem rännakul kaasas tassida, aga samas pakub see vastu paremat võimalust välja puhata.
Kindlasti välistan enda jaoks tulevikus väliööbimise telkmantli all. Seal on liiga vähe ruumi nii enda kui ka varustuse jaoks juhuks kui ilmastiku olud pole soosivad. Loomulikult pakub telkmatel rohkem kaitset, kui selle puudumine. Ise ma ei ehitaks üles kunagi oma matka ainult võimaliku kerge liikumise peale, sest see vähendab komfortsuse võimalusi paigal olles. Loomulikult taandub kõik ikkagi erinevate inimtüüpide peale. Osadele meeldib liikumine ja rassimine rohkem kui olemine ja vedelemine. Kergem seljakott annab kindlasti võimaluse läbida pikemaid vahemaid kiiremini. Mina kes ma olen täiesti ebasportlik inimene, kes ei ütle isegi tere selle mehe vennale kes spordilehte loeb, eelistan lähtuda Winston Churchill-i põhimõttest, et kui pakutakse istet siis püüan pikutada. Samuti ei peam ma oluliseks matkal kiiret liikumist, sest tark ei torma.
https://www.facebook.com/tjmatkaklubi" onclick="window.open(this.href);return false;
Rumalad tahavad saada õnnelikus, targad tugevaks!

Kasutaja avatar
Jaan
Huviline
Huviline
Kontakt:

Re: Telk või varjualune!?

Postitus Postitas Jaan » 30 Mär 2012, 13:33

Uueks ja esimeseks hooajaks, kus soovin ka üksi matkata on soetatud 3x3m "tarp", mis on sisuliselt nagu koormakate või telkmantel. Kas keegi äkki oskaks selle nime Eesti keeles öelda, sest telkmantli moodi seda selga ei saa kohe mitte kuidagi tõmmata ning koormakate see ka päris ei ole.
http://www.ddhammocks.com/product/tarp" onclick="window.open(this.href);return false;

Tekitab palju ruumi ning on piisavalt suur, et vajadusel panna kas üks või mõlemad otsad kinni, või lamamise alla ka mingi osa sellest nii, et ise ka ikka veel sisse ära mahub.
Päeval kõrgemale ja lahtisemalt, kui palju sajab, öösel saab maadligi ja koomale tõmmata, et oleks parem.

Selleks, et kogu varustus märjaks ei saaks olen ostnud Briti armee bivikoti. Suhteliselt raske asi, 800-900g, aga materjalid on väga tugevad. Samuti on see piisavalt suur (260cm pikk ja 90cm lai), et sinna sisse ka midagi ööseks pista. Nii võib vihm ka peale pritsida, aga ise oled kuiv. http://www.kitmonster.co.uk/product_inf ... cts_id/759" onclick="window.open(this.href);return false;

Kuna matkamine on minu jaoks suhteliselt uus teema ning ootan veel postist mõnda asja, mis on saabumisel, siis pole neid veel reaalsetes tingimustes katsetanud. Varasemalt olen poole matkavarustusest laenanud, kasutanud suvalisi telke ja asju.

Põhjuseid, miks ma otsustasin endale kõigepealt just need osta on mitmeid. Esiteks - suhteliselt odavad oma kvaliteedi kohta. Teiseks tahan ma metsas olles tunda, et ma olen metsas, mitte panna ennast lukkude ja uste taha kinni. Tahaks üles ärgata ning pead tõstes juba näha, mis minu ümber toimub. Olen kuulnud, et nii on heas laagriplatsis võimalik hommikuvaikuses päris palju elusloodust liikumas näha. Ja kui juba selle asjaga pihta hakata, siis kõigepealt katsetan kõige spartalikumaid olusid. Küll hiljem saab mugavama poole liikuda, kui ei peaks meeldima.

Kaaluvahet telgiga ei tule, tarp on umbes 700g ja bivikott, nagu juba öeldud, umbes 800-900g. Kaal pole nii oluline.

Peamine printsiip on aga ikkagi lihtsus - mida vähem liikuvaid osi, õmbluseid, juppe ja vidinaid, seda parem. Seda vähem asju, mis katki lähevad ning seda lihtsam on neid ise käepäraste vahenditega ajutiselt parandada.

Kindlasti aga proovin tulevikus enamikke ööbimisviise. Telk on juba ammusest ajast tuttav, nüüd tahaks osta soojemateks kuudeks veel võrkkiige ja samuti muuks ajaks ka laavu.

Kasutaja avatar
Jyrgenson
Foorumi raudvara
Foorumi raudvara
Kontakt:

Postitus Postitas Jyrgenson » 30 Mär 2012, 13:49

Seda "trap-i" saad kasutada ka laavuna, eraldi pole mõtet seda soetada. Põhimõtteliselt minu poolt mainitud laavu all ööbimine oligi trapi alla ööbimine, mille seadsin üles nagu laavu. Selle minu trap-i mõõtmed on 3X4m.
Minu kiiks on muidugi see, et metsas olles mulle ei meeldi kui elav loodus kaissu poeb :D .
https://www.facebook.com/tjmatkaklubi" onclick="window.open(this.href);return false;
Rumalad tahavad saada õnnelikus, targad tugevaks!

Kasutaja avatar
pilving
Ekspert
Ekspert
Kontakt:

Postitus Postitas pilving » 30 Mär 2012, 14:02

Mina arvan, et kõik oleneb, kus, millise ilmaga ja kuidas ööbida. Amazonase vihmametsas ööbides saab kasutada ainult võrkkiiget, sest seal tekivad ajutised üleujutused ja olgu sul ükstapuha kui hea telk, see ei päästa. Eestis juulikuu soojadel öödel saab ilma ilma igasuguse varjualuseta ööbida aga novembris kui pori sajab nii ülevalt, küljelt kui maapinnalt on telk asendamatu, kui on soovi ööd mugavalt veeta. Olen veendunud telgikasutaja kuid vahest saab ka ilma.
http://www.kakshunti.ee" onclick="window.open(this.href);return false;
http://www.capture-estonia.ee" onclick="window.open(this.href);return false;

Jants
Ekspert
Ekspert
Kontakt:

Postitus Postitas Jants » 30 Mär 2012, 20:32

Viimasel ajal tarvitan võimaluse korral sobivaid RMK varjualuseid...pingid võiksid tihti natuke laiemad olla, siis pole vaja karta et öösel ennast liigutades vastu maad käin.
Telgi puhul on ebameeldiv see hommikune kokku pakkimine, eriti kui telk märg on. Teine ebameeldiv asi on see öine "kes seal väljas krabistab" tunne. Lahtise varjualuse all ööbides sellist kõhedat ootust väliste krõbinate suhtes ei ole...vähemalt minul. Telk on aga asendamatu suvel sääserikkal perioodil...

Kasutaja avatar
Metavo
Guru
Guru
Kontakt:

Postitus Postitas Metavo » 30 Mär 2012, 21:39

Loodan see aasta vältida seda telgi asendamatust, sääskede suhtes vähemalt.
Hankisin endale begadi.de-st magamiskoha peale käiva sääsevõrgu.
http://begadishop.com/catalog/product_i ... ts_id=5632" onclick="window.open(this.href);return false;

Eks näis kuidas seda kasutada on ja kuidas selle käituda tuleb vihmaga.
Kuni on puid, pole probleemi

Kasutaja avatar
Jaan
Huviline
Huviline
Kontakt:

Postitus Postitas Jaan » 30 Mär 2012, 22:44

Metavo kirjutas:Loodan see aasta vältida seda telgi asendamatust, sääskede suhtes vähemalt.
Hankisin endale begadi.de-st magamiskoha peale käiva sääsevõrgu.
http://begadishop.com/catalog/product_i ... ts_id=5632" onclick="window.open(this.href);return false;

Eks näis kuidas seda kasutada on ja kuidas selle käituda tuleb vihmaga.

Sääserohkeks ajaks sarnane asi plaanis osta.

Uurisin sõnaraamatust ka, et sõna "tarp" vaste Eesti keeles on present. Täitsa lihtne ja loogiline.

Kasutaja avatar
reigo130
Matkasell
Matkasell
Kontakt:

Postitus Postitas reigo130 » 25 Jaan 2015, 15:07

Jätkaks seda arutelu siin, sest vaja ka endale midagi kergemat üksi matkamiseks.
Kuidas tarp ennast õigustab? Kas tekib palju kondensi? Kui maapind on lahtine, siis kuidas varustust lumest ja halvemal juhul ka muust pasast eemale hoida, eriti veel kui metsaalune on suht kõrge puhma- või rohurindega?
Selles suhtes on telgiga hea, et mustuse mure jääb ära. Veel meeldib mulle mõte kergest kahekohalisest telgist, sest ühele poole saad panna oma asjad ja teisel pool magada. Lisaks piisavalt ruumi.
Sellel tüübil on eri variante ja ilusalt pildilt on kõik lummav. Kuidas on tegelikkus teile kogemust andnud?
https://www.flickr.com/photos/hendrikmo ... 166894052/" onclick="window.open(this.href);return false;
https://www.flickr.com/photos/hendrikmo ... 403205347/" onclick="window.open(this.href);return false;
https://www.flickr.com/photos/hendrikmo ... 159831744/" onclick="window.open(this.href);return false;

Raimps
Uudistaja
Uudistaja
Kontakt:

Postitus Postitas Raimps » 25 Jaan 2015, 16:43

Kasutasin suvest kuni sept lõpuni "presenti". Väga mõnus oli magada. Koosnes see ehituspoest ostetud nn kärukattest, selline kilejas materjal.
Maksis 3€, panin nöörid külge ja kõik. Kaitseväes sai palju magatud bibi all ja jäi külge. Kuigi EKV telkmantel on ahistavalt väike. Seega ostsin 2x3m-se katte. Jääb ruumi endale kui ka varustusele. Suvel väga kondensi ei tekkinud küll aga jahendamal ajal (sept). Suvel ka natukene aga kui sai üles ärgatud siis keerasin katte teistpidi ja niikaua kui sööki vaaritasin siis pmst kuivas juba ära.

Kahjuks hakkasid kattel ära väsima need augud kuhu nöör oli kinnitatud. Sept lõpuks hakkasid nad natukene rebenema, seega oli see 1 suve romantika. Mõned ööbimised kannataks ehk veel teha aga mitte rohkem. Kokkupakituna jääb kate ca 2l pudeli diameetriga rulliks. kõrgus ca 25cm. Hea seljakotile kusagile rihmade vahele surada, rihmadega saab muidugi veel peenemaks tõmmata.

Sääskede vastu aitab hästi võrksall või osadel magamiskottidel on juba sääsevõrk olemas. Tõmbad lihtsalt üle pea või poed natukene rohkem magamiskotti ning katad hingamiskoha salliga.

Arvan, et selline odav variant on katsetamiseks hea, saab aimu kas üldse meeldib v mitte!
bibi.jpg
ulualune
"Mehe eluvaimu põhi ja tuum on tema kirglik seiklusjanu” C. McCandless

Kasutaja avatar
sepaonu
Ekspert
Ekspert
Kontakt:

Postitus Postitas sepaonu » 25 Jaan 2015, 21:54

reigo130 kirjutas:Jätkaks seda arutelu siin, sest vaja ka endale midagi kergemat üksi matkamiseks.
Kuidas tarp ennast õigustab?
Ma ostsin eelmine aasta DD 3x3 , paar korda isegi kasutasin sügisel, et logelemisega pimedat aega surnuks lüüa uneajani, täitsa meeldis, tuulevarjus söögitegemine, avaram ruum seljakotisobramisteks, pildil puuvabas piirkonnas koos urg tüüpi telgiga
laager.jpg
Arvan, et algaval hooajal äkki ka teises äärmuses, kui valge aeg nii pikk, et vahepeal vaja keset päeva puhata ja oodata kalade koostöösoovi kasutaks päiksevarjuna ja päevaseks tukastuseks 8-)
Mulle omale tundub telgi asendamine tarbiga võõra mõttena, samas ma päeval tihti tukun kuskil põõsa varjus.
joon jõest, söön jõest

Kasutaja avatar
reigo130
Matkasell
Matkasell
Kontakt:

Postitus Postitas reigo130 » 25 Jaan 2015, 22:32

Pauside ja muu telgivälise askeldamise ajal tundub tarp täitsa mõistlik.

Jants
Ekspert
Ekspert
Kontakt:

Postitus Postitas Jants » 26 Jaan 2015, 00:36

Kui seinad on piisavalt järsud ja katus kõrge siis kondens ei häiri, midagi kaela ei tilgu. Kui siis tugevama tuulega, kui peksab seintelt märga lahti peene veetolmuna.
Maapinnast isoleerimiseks saab kasutada mingit kerget kangast või Tyvek
Ise kasutan ja eelistan lumepõlledega tarptelki mida saab vajadusel täielikult sulgeda, samas vajadusel näiteks pesulõksusid kasutades alumisi servi avada...

Vasta

Mine “Kogemused, soovitused”

Kes on foorumil

Kasutajad foorumit lugemas: Registreeritud kasutajaid pole ja 1 külaline