Nuga matkal/looduses!

Jaga oma emotsionaalseid ja praktilisi kogemusi matkadelt.
Vasta
svahi
Uudistaja
Uudistaja
Kontakt:

Re: Nuga matkal/looduses!

Postitus Postitas svahi » 06 Aug 2014, 15:55

Jants kirjutas:
KuuseOkas kirjutas:See on nüüd küll mu noast üks üüber-plikalik pilt, aga selline ta on - minu päris esimene :)
Kuna noa kinkimisega on seotud ebausk, siis päris kingituseks ei saa seda lugeda, aga endale ma selle lõpuks sain sünnipäevaks.
Opineli nugadel on nagu miski needus peal...kõik kaovad ära. Ei saa kohe arugi kuhu...
Mul on 2 Opineli. Üks on nr 6 ja teine nr 9. Minu arvates sobivad need tegelikult ainult seenenoaks, ümbrikute avamiseks vms. Käepide on neil ka kuidagi liiga ümar ja tundub käes veidi ebamugav. Tera võiks avatuna natuke rohkem ülevalpool olla, mitte allapoole käändus. "Lukk" on ka kehvake ja nt vestmisele küll vastu ei pea. Tera on Opinelil õhuke ja millegi viilutamiseks sobib see hästi. Minu arvates on Opinel pigem prantslaste disainiime kui tööriist. :lol: Aga noh, see on ainult minu, ühe Victorinoxi austaja, arvamus ;)

Jants
Ekspert
Ekspert
Kontakt:

Postitus Postitas Jants » 07 Aug 2014, 00:51

Victorinox on hää asi. Kõige rohkem ma hindan seal käepideme sees olevat hambaorki- võib öelda et kõige kasulikum tööriist. ;)
Täiesti reaalselt ma mõtlen et võiks olla üks mudel kus ongi ainult hambaorgid, eraldi suurtele ja väikestele hammaste vahedele ja siis mingi kruvi moodi asi nagu hambaarstil, millega hambaaugust asju kätte saada... :)

Kasutaja avatar
Nohik
Guru
Guru
Kontakt:

Postitus Postitas Nohik » 03 Mai 2016, 15:10

Mul oli üks leitud ehitusnuga, välja nägi Pilt (tuppe ei olnud), aga oli hirmus kõva. Roostetas hästi, tera peal oli joonlaud, muud kirjad polnud loetavad.
Kas keegi teab, kust sellist kõva ehitusnuga saab?
All engineers are cyborgs

polarbear
Ekspert
Ekspert
Kontakt:

Postitus Postitas polarbear » 03 Mai 2016, 15:19

Veider küsimus. Lähimast (ehitus)poest ikka. Isegi Koduekstrast
Mora omad on need enam-vähem asjad, hiinakad on päris rämps.
Pilt

Kasutaja avatar
CorvetteC3
Uudistaja
Uudistaja
Kontakt:

Postitus Postitas CorvetteC3 » 03 Mai 2016, 16:39

Süsinikterasest, mitte roostevabast, sellepärast roostetabki. Saada suht igas ehituspoes. Morakniv-il samast noast matkavariant ka olemas

Jants
Ekspert
Ekspert
Kontakt:

Postitus Postitas Jants » 04 Mai 2016, 00:47

polarbear kirjutas:Veider küsimus. Lähimast (ehitus)poest ikka. Isegi Koduekstrast
Mora omad on need enam-vähem asjad, hiinakad on päris rämps.
See Koduekstra nuga paistab ka hiinakas...tegelikult tean et on-olen poes vaadanud.
Lisaks Morale on head ehitusnoad ka Hultaforsil, Tallinna Tööriistamarketis peaks valik olema ja tõenäoliselt kuskil veel.
"Kõva ehitusnuga" http://www.hultafors.com/products/cutti ... -knife-gk/" onclick="window.open(this.href);return false;

polarbear
Ekspert
Ekspert
Kontakt:

Postitus Postitas polarbear » 04 Mai 2016, 07:43

Jants kirjutas: See Koduekstra nuga paistab ka hiinakas...tegelikult tean et on-olen poes vaadanud.
Täitsa võimalik, et on "mora nuga" mitte Mora nuga. Ennegi adibasse olnud. Õige on tänapäeval selline:
http://www.moraofsweden.se/construction ... -basic-511
Pilt

Kasutaja avatar
sepaonu
Ekspert
Ekspert
Kontakt:

Postitus Postitas sepaonu » 04 Mai 2016, 09:09

Roostevaba teras on mingil määral tänapäeva standard. Osad mora roostevast terasest tööriistad on väga raskelt teritatavad, mul üks selline nuga vastu tulnud, jääpuuri terad on sellised. Raskesti teritavuse põhjus on teritamise käigus tekkiv kraas, mis on nagu tahke tatt, kui asjast aru ei saa, siis muudkui teritad ja teritad ja asi paremaks ei lähe 8-) Selle vastu aitab kõvasulami kraaps piki tera, mis lõpuks eemaldab selle kraasi. Kõik süsinikterasest tööriistad on igale maaakale lihtsalt teritatavad. Väga kõvad noad hoiavad küll kauem tera aga on ka raskesti teritatavad. Mu meelest on paras nuga selline, et inimene saab ise hakkama oma teritustega ja pole vaja spetsialisti poole pöörduda rohkem, kui korra paari aasta tagant.
joon jõest, söön jõest

Kasutaja avatar
Nohik
Guru
Guru
Kontakt:

Postitus Postitas Nohik » 23 Mai 2016, 20:02

Tartust mitteroostevaba ei leidnudki rohkem, kui 2 nuga K-Rauta riiulist. Ühte neist oli keegi halvasti kohelnud, teisel oli ainult roostejälgi, selle võtsin ära. Selle võik liigitada täitsa nüriks. Kuna kirvega hinnavahe 10x, sobib lapsepõlve meelde tuletamiseks paremini. Vahepeal juba treenisin, lasin relakaga Fiskarsi oksakäärid näpu vahel teravaks.
http://www.stanleyworks.hu/products/det ... teel+Blade" onclick="window.open(this.href);return false;

svahi
Uudistaja
Uudistaja
Kontakt:

Postitus Postitas svahi » 07 Juun 2016, 21:35

Nohik kirjutas:Tartust mitteroostevaba ei leidnudki rohkem, kui 2 nuga K-Rauta riiulist. Ühte neist oli keegi halvasti kohelnud, teisel oli ainult roostejälgi, selle võtsin ära. Selle võik liigitada täitsa nüriks. Kuna kirvega hinnavahe 10x, sobib lapsepõlve meelde tuletamiseks paremini. Vahepeal juba treenisin, lasin relakaga Fiskarsi oksakäärid näpu vahel teravaks.
http://www.stanleyworks.hu/products/det ... teel+Blade" onclick="window.open(this.href);return false;
Tartu Bauhofis on Mora uus nuga MORAKNIV® BASIC 511 täitsa olemas. Viimati kui seal käisin siis viskasin koos muu mudruga ostukorvi, maksis mingi 5-6 euri.
Pilt

Sama mudelit on olemas õhukese süsinikteraga (punane käepide, st see mis pildil), õhukese roostevaba teraga (sinine käepide), paksema süsinikteraga (punane käepide musta kattega) ja paksema roostevaba teraga (sinine käepide musta kattega). Kõik olid Bauhofis olemas ka.

Kui keegi vanemat Mora 511 tahab, siis seda nägin mõned eksemplarid Tööriistamarketis.
Vanema 511 all mõtlen seda:
Pilt

Kasutaja avatar
scabere
Matkasell
Matkasell
Kontakt:

Postitus Postitas scabere » 07 Juun 2016, 21:45

hultaforsi carbon steel noa ostsin tartu ehituse abc-st

on selline http://www.hultafors.com/products/cutti ... knife-hvk/" onclick="window.open(this.href);return false;

sama firma peitel-nuga olen kuritarvitanud mitmeti ning pole veel katki õnnestunud teha

http://www.hultafors.com/products/cutti ... knife-stk/" onclick="window.open(this.href);return false;

Kasutaja avatar
Nohik
Guru
Guru
Kontakt:

Postitus Postitas Nohik » 07 Juun 2016, 22:10

Ma olen ikka vilets shoppaja.

Edvin
Uudistaja
Uudistaja
Kontakt:

Postitus Postitas Edvin » 08 Juun 2016, 09:48

Kas sellise hinnaklassi nugasid on olemas pikema teraga et saaks kasutada lõkkeplatsil puude lõhkumiseks? Udjaks teise haluga noa pihta...
Me kaotasime oma hea hiina võltsingu Saeveski onni lähedale metsa ära. Kui jälle peaks ära kaduma, on heast ja kallist noast väga kahju.

Kasutaja avatar
Nohik
Guru
Guru
Kontakt:

Postitus Postitas Nohik » 08 Juun 2016, 12:11

Einoh, müügimehed, te olete teinud kõik, et seda hultaforsi nuga keegi ei näeks. See polnud ju nugade juures vaid kuskil elektriletis. Müüja pidi müüjalt korduvalt küsima, ma pidin järjekindlalt väitma, et eile oli keegi näinud. Lõpuks keegi oli ka kuskil näinud ja otsis üles. http://www.hultafors.com/products/cutti ... knife-hvk/

svahi
Uudistaja
Uudistaja
Kontakt:

Postitus Postitas svahi » 08 Juun 2016, 15:15

Nohik kirjutas:Einoh, müügimehed, te olete teinud kõik, et seda hultaforsi nuga keegi ei näeks. See polnud ju nugade juures vaid kuskil elektriletis. Müüja pidi müüjalt korduvalt küsima, ma pidin järjekindlalt väitma, et eile oli keegi näinud. Lõpuks keegi oli ka kuskil näinud ja otsis üles. http://www.hultafors.com/products/cutti ... knife-hvk/
Seesama Hultafors oli Tartus Prismas olemas.

Kasutaja avatar
sepaonu
Ekspert
Ekspert
Kontakt:

Postitus Postitas sepaonu » 08 Juun 2016, 21:40

Kunagi nägin vene multifilmi, kus oli võlusõna MU-TA-FOR , vist, peaaegu riimub hultaforsiga. Hulga koledate plastkärakate piltide ja linkide tasakaalustamiseks panen oma ja naise nugade pildi, mitte, et minu oma vähem hooldatud oleks aga mul elab rohkem õues ja vett saab kah rohkem, kui ta tahaks.
noad.jpg
joon jõest, söön jõest

Jants
Ekspert
Ekspert
Kontakt:

Postitus Postitas Jants » 08 Juun 2016, 22:47

Edvin kirjutas:Kas sellise hinnaklassi nugasid on olemas pikema teraga et saaks kasutada lõkkeplatsil puude lõhkumiseks? Udjaks teise haluga noa pihta...
Me kaotasime oma hea hiina võltsingu Saeveski onni lähedale metsa ära. Kui jälle peaks ära kaduma, on heast ja kallist noast väga kahju.
Moral on (oli) valikus üks selline nuga https://www.hkgt.de/shop/messer/mora-of ... esser.html" onclick="window.open(this.href);return false;
Eestis müüdi Tööriistamarketis...
Aga õhukese tera tõttu pole just parim tööriist lõkkepuude lõhkumiseks...

Odav ja hea "kõik teeb ära" nuga on selline http://www.gladius.ee/et/component/virt ... l?Itemid=0" onclick="window.open(this.href);return false;

Jants
Ekspert
Ekspert
Kontakt:

Postitus Postitas Jants » 02 Dets 2016, 13:51

On plaanis väike samm edasi teha ja proovida mõned noaterad valmistada saeveski saeteradest, materjaliks tööriistateras 9ХФМ. Ketaslõikuriga lõikaks välja lihviks terale faasi...seejärel karastamine.
Äkki Sepaonu korra siia vaatab ja annab veidi nõu. Saan ma õieti aru et metalli temperatuuri karastamisel on kõige lihtsam ja lollikindlam kontrollida magnetiga? Ja teine küsimus on noolutamise kohta- kuivõrd vajalik selline protsess üldse on ja kas on vajalik hoida täpselt mingit kindlat temperatuuri st. et saab asja läbi viia ka näiteks elektripliidil või induktsioonpliidil...reguleeritava temperatuuriga praeahju paraku pole...

Kasutaja avatar
ullivilli
Guru
Guru
Kontakt:

Postitus Postitas ullivilli » 02 Dets 2016, 18:13

Kui keegi tahab suuremas koguses nugasid teha siis saan pakkuda karastatud ja karastamata terasid nii roostetavast kui rv-st.

Samas miks üldse noolutada nii lihtsat tera?
Natukene metsa poole.
http://www.minemetsa.ee http://www.ripptelk.ee - Hennessy, Tentsile, DD hammock, Rootsmann rippvoovid, Sawyer veefiltrid ja kõikvõimalik matkavarustus.

Kasutaja avatar
sepaonu
Ekspert
Ekspert
Kontakt:

Postitus Postitas sepaonu » 02 Dets 2016, 22:07

Kiidan jansi, milleks need pimedad talveõhtud siis on.
Nagu ikka, siis kõik vastused on googles olemas, vene keeles natuke keerulisem otsida aga võimalik. Kuna ma ise metsikult huvitatud pole konkreetselt sellest terasest, siis väga palju ei viitsinud surfata aga diagonaalis sirvisin ja silma jäi, et need saekettad on karastatud umbes 45 HRC peale, ehk kui sa omale nuga oled tegemas, siis ma eeldan, et sa tahad tugevust rohkem.
Et mitte pimeduses kobada ja ivanovi katseeksitusmeetodil katseid läbi viia, siis enamus inimesi otsib karastusgraafikut netist, kui terase mark on teada. Pistad googlesse закалка стали 9хфм , klikid seal rohkem läbi, kui mina viitsisin aga näiteks
http://markmet.ru/encyclopedia/9xfm" onclick="window.open(this.href);return false;
selliselt lehelt saad kursi, mis temperatuuril karastatakse, mis temperatuuril noolutatakse. Surfamise käigus jõuad ka näiteks selleni, et suht samasse auku on rohkem infot, näpuotsaga ühte või teist maitseainet rohkem või vähem aga sarnane.
See karastusgraafik annab sulle aimu, et kui sa teed nii ja nii, siis tuleb see välja ja kui sa teed naa ja naa, siis tuleb too välja.
http://www.xn--l1ajq.xn--p1ai/steels_al ... -30037.htm" onclick="window.open(this.href);return false;
teras.jpg
Kui sulle meeldivad pehmemad noad, siis üritadki pehmema teha, kui kõvemad, siis üritad kõvema teha. Kui sa ei tea, kui kõva nuga sa tahad, siis on maamehe nipp viilinipp, viilid kergelt oma lemmiknuga, millega sa rahul oled ja siis uut kallikest ja saad aru, kas ta on kõvem või pehmem, sest enamasti puutub tavaline noakasutaja kokku rockwelli kõvadusega vaid nuga ostes selle noa juurde kuuluvat müügimehe juttu lugedes, mis ei pruugi üldse tõele vastata. Väga täpse vastuse noa tera kõvaduse kohta saab siis, kui viia nuga rockwelli testi, näiteks kilulinnas pakub seda teenust stenco eesti
http://www.sten.fi/est/" onclick="window.open(this.href);return false;
mälu järgi mainis sõber, et ühe tera test 5kas
Mul on omal selline rockwelli testviilide komplekt olemas
teras2.jpg
Kui nüüd selge, et mida tegema hakkad, siis ilma karastusahjudetta käib asi nii, et määradki temperatuuri hõõgvärvuse järgi
https://www.google.ee/search?q=temperin ... ng+colours" onclick="window.open(this.href);return false;
ja noolutad kodus praeahjus uskudes praeahju nupu numbreid või paigaldades eraldi termomeetri. Noolutatakse alati, kes lugeda ei oska, siis alati , kuna karastamisega jäävad pinged sisse ja me vajame ka natuke sitkust, lihtsalt nagu saunas, ajad ennast kuumaks, kargad jääauku, siis korraks sooja ja siis alles õlu lahti.
Ma ei ole kindel, et kas mul see raamat või koopia on kuskil olemas aga sirvinud olen kunagi, nimi oli knifemaking step by step, kus kogu jutt oligi sellest, et kõik kolkad on neid vanu sihkasahka saeraame täis ja vaata, kui tore oleks need kõik nugadeks teha.
Ma ei tea, mis töökoja ja riistade võimalused sul on, põhimõtteliselt võid mingi osa mul pajas ära teha, ma võin oma töö vahele natuke toeks olla selle või tollega, pada rapla külje all. Ma mingi termist pole aga kogu protsessi juures on peale karastusnumbri ka üht teist üldist vaja teada.
joon jõest, söön jõest

nls
Uudistaja
Uudistaja
Kontakt:

Postitus Postitas nls » 03 Dets 2016, 09:23

Edvin kirjutas:Kas sellise hinnaklassi nugasid on olemas pikema teraga et saaks kasutada lõkkeplatsil puude lõhkumiseks? Udjaks teise haluga noa pihta...
Tartus on Taivosteris on need mora noad olemas, hinnaks 4,50 €. Pikem tera kui teistel ja kummine käepide ka lisaks. http://moraknives.eu/MORAKNIV_ALLROUND_746

polarbear
Ekspert
Ekspert
Kontakt:

Postitus Postitas polarbear » 03 Dets 2016, 16:54

Nuga või puss.....Ühest küljest tarbeasi, plastpeaga paari-eurone Mora või hiinakas... teisest küljest (käsitööna, üksikeksemplarina) ise tehtud/sulle tehtud hingega kaaslane, mille käepidemes on sinu sõrmejäljed sisse kulunud ja mille iga konarust tunned une pealt. Miskipärast on see viimane just see "õige", isegi siis, kui ta mõnes olukorras just päeva parim pole. Maha jätta ikka ei saa.....
Pilt

Jants
Ekspert
Ekspert
Kontakt:

Postitus Postitas Jants » 03 Dets 2016, 18:44

Peale nii põhjaliku juhatust polegi väga vaja midagi enam googlest otsida... ;) Põhimõtteliselt teen siis algajana karastuseks vastava värvi kaardi ja karastan selle järgi... Paari Youtube videot vaadates jännati seal magnetitega, sp. uskusingi et selline asi töötaks...
Ääsi teeks kas suurest (katusekatte paigaldamise) gaasipõletist koos mõne telliskiviga või siis grillsöega alus koos ehitusfööniga...
Prooviks esialgu ise hakkama saada, kuna usun et kui viis korda järjest asja nässu keeran, õppin lõppkokkuvõtteks rohkem kui siis kui kellegi juhendamisel kohe õieti läheb. Aga kui hakkama ei saa eks siis pean tulema nõu küsima või asi jääb katki...

Kasutaja avatar
sepaonu
Ekspert
Ekspert
Kontakt:

Postitus Postitas sepaonu » 03 Dets 2016, 20:17

Eks selle teadmiste otsimisega netis on ju igal alal niimoodi, et kui igasugune põhi omal puudub, siis googeldad ja satud sellesse imelisse interneeduse maailma, kust võiks ju nagu õpetust saada.....aga ei oska ju hinnata, et kes õiget asja räägib ja kes krtteabmisajenditel räägib midagi, millest ta ka ise aru ei saa, no umbes nagu metsapoole jänes ülevalpool - *Samas miks üldse noolutada nii lihtsat tera?* , läheb jälle mingid aastad mööda, keegi järgmine surfab ja otsib vastuseid, ahah, no ma olengi lihtsat tera tegemas, väga hea, polegi vaja jne
Kuna see isetegemine on huvitav protsess igas mõttes, enda tõestamine, enda väljendamine , omanäolise eseme valmistamine jnejne ja ühtlasi ka õppimine, siis ma soovitaks natukene sirvida ja mõned kohad läbi veerida, mis tunduvad omale olulised sellisest tõlkest nagu" sepaoskused 2001", mille originaal on "sepän taidot 97"
jans1.jpg
, sulaselges maarjamaa keeles saad paljudest asjadest aru, natuke nõu tegutsemiseks. Kui mingil põhjusel raamatukogust ei saa, siis võin laenata. Suhteliselt arusaadavas keeles kirjutatud. Näide
jans3.jpg
Eestikeelset on muud ka eri ajajärgust, Valter Paki "metallide termiline ja termokeemiline töötlemine", tõlge J.Kozlov "Materjaliõpetus", tõlge D.Kuvakin "Kolhoosisepa õpperaamat", mis muu kasuliku hulgas käsitleb vene teraseid ja ilmselt veel midagi, mille olemasolust pole mul aimugi. Soomekeelsena on mul Timo Hyytineni "Puukko" 99, arvatavasti on raamatuid oluliselt rohkem ja netis materjale olen kunagi ise ka sirvinud.
Kui sa sepistada ei taha tera, vaid töötled külmalt oma tera välja, siis pole sul ääsi vaja, karastustemperatuuri saavutad ka selle katusepõletiga, ma tean sellepärast, et mul üks sõber tõi kuu tagasi proovimiseks ühe ja uurisin selle võimsust, mulle jäi aeglaseks ühe kuumutamistöö jaoks aga mingi ühe tera karastamiseks on tal võimsus olemas. Ääsi võib ka kompunnida , kuigi ainult karastamiseks tundub energia raiskamisena, jumet oleks oma ääsil, kui tahaks ise vahest sepistada midagi.
Mul sellised värvikaardid tööl, kõige tõesemalt lähedale saad võrdluse teel, kui taustaks on neutraalne tumedam/hämaram foon.
jans2.jpg
joon jõest, söön jõest

elmopuus
Uudistaja
Uudistaja
Kontakt:

Postitus Postitas elmopuus » 04 Dets 2016, 18:44

Mul on küsimus sepaonule. Pean teda autoriteediks metallitöö valdkonnas. Kasutan nugade teritamiseks Lansky luisukomplekti http://lansky.com/index.php/products/dl ... ne-system/" onclick="window.open(this.href);return false;. Teritusnurgad toote kirjelduses- fileerimisnoad, habemeajamisnoad 17 kraadi, kööginoad 20 kraadi, pussid 25 kraadi. Sepaonu kodulehel fileerimisnoad 30 kraadi http://www.sepikoda.ee/sisu/Nyw1MDgsMTI ... oateritus/" onclick="window.open(this.href);return false;. Kas siin on definitsioonide erinevus? Fileerimisnoa all mõeldakse loomakerest filee lõikamist.? Küsin siis konkreetselt, milline oleks kööginoa-viilutusnoa teritusnurk. Milline oleks Mora pussi 12C27 materjali teritusnurk? Milline oleks kalafileerimisnoa teritusnurk?

Vasta

Mine “Kogemused, soovitused”

Kes on foorumil

Kasutajad foorumit lugemas: Registreeritud kasutajaid pole ja 1 külaline