Nuga matkal/looduses!

Jaga oma emotsionaalseid ja praktilisi kogemusi matkadelt.
Vasta
Kasutaja avatar
Jyrgenson
Foorumi raudvara
Foorumi raudvara
Kontakt:

Nuga matkal/looduses!

Postitus Postitas Jyrgenson » 26 Jaan 2012, 00:14

Lõin selle teema kuna enamus meist sellist arhailist instrumenti kasutavad. Kindlasti on see inimkonna üks vanemaid leiutisi, vanem kui ratas ja moobiltelefon. Teeks siin teemas juttu erinevatest nugadest Teie kõikide kogemusele tuginedes. Räägiks millised noad kellele meeldiva ja miks, kas puust või kummist käepidemega, kas roostevaba teras või ebaroostevaba teras, kas suur või väike, kuidas kasutada ja millistes olukordades, jne..., kõik mis teemaga haakuda võiks kuni hoolduseni välja.
Oma noa eelistustes ja kogemustest räägiksin ise alles siis, kui uuesti on pikemalt aega arvuti taga kirjutamisega tegeleda. Olles ise tõsine noafetishist kes igalt järjekordselt välisreisilt toob endaga kaasa mõne huvitava noa ja aeg-ajalt soetab veel kohalikust kaubandusest mõne, siis natuke on tekkinud kogemusi erinevate nugadega mida hea meelega varsti jagaksin.
Aga nüüd on pall Teie lauas kallid foorumlased, mingem teemaga edasi!
https://www.facebook.com/tjmatkaklubi" onclick="window.open(this.href);return false;
Rumalad tahavad saada õnnelikus, targad tugevaks!

Kasutaja avatar
Mait
Moderaator
Moderaator
Kontakt:

Re: Nuga matkal/looduses!

Postitus Postitas Mait » 26 Jaan 2012, 00:25

Alati on kaasas Victorinox Huntsman. Juba 6 või 7 aastat lahutamatu kaaslane olnud ja kõik rännul olevad tööd on alati saanud sellega ära tehtud. Minu arvates parim Šveitsi nuga üldse - ühtegi mõtteta tööriista küljes pole ja kõik mis on töötavad hästi. Karabiini ja paelaga vööaasa külge kinnitatuna, nuga ise taskus - nii ma teda kannan. Pael on parajalt nii pikk, et harilikult pole vaja karabiinist lahtigi lasta. Just ostsin talle ka minikruvikeeraja juurde (sellega hea prillikruvisid kinni keerata kui vajadus tekib).

Harilikult võtan teise noa ka kaasa, sellise, mille häda korral annaks võidelda. Kuna mul praegu head pussi ei ole, siis on üks laia ja fikseeruva teraga kokkupandav nuga. Ju siis ametialane kretinism, aga igaks juhuks on kaasas.

Ja hooldusest rääkides - harilikel õlidel on halb komme liigendnugade vahelt kiirelt kaduda, eriti matkatingimustes. Seega siis hiljuti leidsin vist ideaalse vahendi - ehituspoes müüakse mingit meislipastat, konsistentsilt umbes nagu tavott aga läbipaistev ja ei haise/määri.

Andrus
Huviline
Huviline
Kontakt:

Postitus Postitas Andrus » 26 Jaan 2012, 14:06

Minul on matkal reeglina 2 nuga kaasas:
1) Victorinox....(vot täpsemat mudelit ei tea), suht min funktsioonidega, aga pikema teraga mudel. Sellega saab nii köögitoimkonnas toit lõigatud, konservikarp avatud ja kui vaja, siis ka veinipudel avatud.
2) suurem pussnuga Technisub Diablo - sukeldumiseks mõeldud nuga, mis teeb oma töö ära ka kuival maal. Roostevabast terasest tera (kannatab ka soolast vett) ja plastikust käepide. Miinuseks ehk on veidi raske kaal ja plastikust tupp, mida paha vööle panna. Lisaks on kaasas kummipaelad, et saab noatuppe ümber jala kinnitada.

Kuna ikka on juhtunud, et näpitsaid matkal vaja (eriti rattamatkal), siis eelmisel kevadel sai Gerber´i matkanuga soetatud. Teinekord asendab matkal Victorinoxit.

Lähiajal tahaks omal pussnoa välja vahetada, siis ootan huviga tarku nõuandeid, mida eelistada.

Kasutaja avatar
Jyrgenson
Foorumi raudvara
Foorumi raudvara
Kontakt:

Postitus Postitas Jyrgenson » 26 Jaan 2012, 14:35

Pikka aega olen kandnud seljakotis Victorinics Locksmith http://www.victorinox.ee/tooted.php?id=0.8493.3" onclick="window.open(this.href);return false; taskunuga. Valiku langetasin lisavarustuse pärast; pikk tera, saag, viil, rauasaag. Seda varustust läheb eelkõige vaja siis, kui on tarvidus telgi kaari parandada. Mitmeid kordi on telgi kaared tormiga katki läinud ja siis on hea murdunud koht kaarest välja lõigata ja teravad servad ära viilida. Puidu saage on läinud vaja telgialuse koha puhastamiseks puujuurtest.
Kahju on see, et seda mudelit ei ole saadaval klassikalise punase versioonina.
Lõiketera on äärmiselt hea, püsib teravana ja on hästi teritatav.
Lõiketeraga on hea valmistada puid ette tule süütamiseks, tänu tera saledusele ja libedusele saab hästi lõigata ime õhukesi puidu laaste, mis eriti kergelt süttivad.
https://www.facebook.com/tjmatkaklubi" onclick="window.open(this.href);return false;

Jants
Ekspert
Ekspert
Kontakt:

Postitus Postitas Jants » 26 Jaan 2012, 15:19

Victorinox pole minu silmis üldse nuga. :D Pigem miski multitööriist. Ühe õige noa loomus on igasugu lisavidinate abil kahetsusväärselt ära rikutud... Sp. on minul igapäevaseks kaaslaseks Opinel nr. 9. -Hea, piisvalt suur ja heade lõikeomadustega tera, soe ja mugav puidust käepide, odav hind. Puuduseks pean seda et käepide ei kannata märgumist. Olen kuulnud et mõned on õliga immutanud, aga ise enam ei julge asja ette võtta, kuna eelmise sama noa lõhkusin lahti võttes rumalalt ära.

Kasutaja avatar
pilving
Ekspert
Ekspert
Kontakt:

Postitus Postitas pilving » 26 Jaan 2012, 16:30

Endal on olnud igasuguseid nugasi. Pikka aega olen kasutanud ühte korralikku mägedepoegade pussi aga kuna see hakkab vaikselt otsi andma siis ostsin Soomest endale sellise http://www.marttiini.fi/suomeksi/Martti ... ultureid=2" onclick="window.open(this.href);return false;
On ka Viktorinox, kus peal alates noast ja lõpetades pastaka ja luubiga.
http://www.kakshunti.ee" onclick="window.open(this.href);return false;
http://www.capture-estonia.ee" onclick="window.open(this.href);return false;

Kasutaja avatar
mrWilson
Administraator
Administraator
Kontakt:

Postitus Postitas mrWilson » 26 Jaan 2012, 17:35

Eks korralik nuga ole ikka tore asi. Endal ei ole millegi erilisega uhkeldada, kasutan täiesti tavalist ja odavat ehitusnuga. Piisab kui tera on terav. Kõik lõike ja torketööd saab tehtud. :)
Ah, minge metsa...

Kasutaja avatar
Martin
Uudistaja
Uudistaja
Kontakt:

Postitus Postitas Martin » 26 Jaan 2012, 17:56

Täpselt 1 euro maksnud "ehitusnuga" on parempoolse õlarihma küljes. Senini kõik ära viilutanud ja läbi lõiganud.
Viimastel aegadel SVT-40 tääk seljakotis sees - foobia hakkab üle minema, varem oli vöörihma küljes.
Nimelt on õnnestunud alloleva sõra omaniku veel suuremaid vendi ja õdesid kohata ja millegipärast... on kuidagi parem olla :roll:
Manused
2 034.jpg

Kasutaja avatar
Jyrgenson
Foorumi raudvara
Foorumi raudvara
Kontakt:

Postitus Postitas Jyrgenson » 26 Jaan 2012, 18:32

Väga hea taskunuga matkale on selline: http://www.marttiini.fi/in_english/Mart ... ultureID=1" onclick="window.open(this.href);return false;
Sobib nii matkaköögi kui ka käelise tegevuse juurde suurepäraselt.
910111
Folding knife MFK W2

Kasutaja avatar
Jyrgenson
Foorumi raudvara
Foorumi raudvara
Kontakt:

Postitus Postitas Jyrgenson » 26 Jaan 2012, 18:47

Kuna viimasel Soomes käigul läks katki damaskusest puss, siis sai teeäärsest tanklast ostetud selline asi: http://www.marttiini.fi/in_english/Mart ... ultureID=1" onclick="window.open(this.href);return false;
Kuna tootja kodukal seda konkreetset mudelit pole, mille ostsin, siis see on kõige ligilhedasem. Peamine erinevus on selles, et minu noal on Suunto kompass, mis üllatus-üllatus töötab suurepärase täpsusega. Tera on kaetud mingi tefloni laadse kattega ja tänu sellele hästi libe. Lausa lust on paberõhukesi laaste puutükist lõigata. Peab tunnistama, et mul on olnud palju kallemaid nugasid mis kaugeltki pole nii head tööriistad. Lisaks suurepärasele terale on minule kui puufännile, üllatavalt mugav kummist käpide. Senini olen eelistanud puust käepidet, aga peale selle noa soetamist vaatasin asjale teise pilguga. Nagu poes esimest korda noa kätte võtsin sain aru, et see on minu nuga.
390010T
Big Game Martef

Kasutaja avatar
REGA1872
Moderaator
Moderaator
Kontakt:

Postitus Postitas REGA1872 » 26 Jaan 2012, 19:47

Põhiliselt kasutan üht väikest Victorinox mudelit, kus peal vaid kõige olulisem (nuga, punnivinn, konserviavaja) + veel vaid paar vidinat.
Lisaks on kotis Lethermani mudel, kus peal näpitsad ja mõned võibolla-läheb-vaja tööriistad. Ning köögitoimkonda silmas pidades on mõnikord kaasas kõige tavalisem 1 eurone ehitusmarketist ostetud terariist.
Esimene nuga neist on pidevalt käeulatuse, ülejäänud 2 tulevad välja vaid siis, kui kott õhtul laiali lammutatud ja mõnel matkal jäävadki kasutamata.

Jants
Ekspert
Ekspert
Kontakt:

Postitus Postitas Jants » 26 Jaan 2012, 19:48

Sealt Marttiini leheküljelt paistab et kasutatakse üsna pehmet roostevaba terast... Kahtlused...

Kasutaja avatar
Jyrgenson
Foorumi raudvara
Foorumi raudvara
Kontakt:

Postitus Postitas Jyrgenson » 26 Jaan 2012, 19:54

Just seda pehmet terast ma kõige suuremaks plussika nende nugade puhul peangi. Mul on kodus terve hunniks Gerberi nugasid, mis on üli kõvast terasest ja neid ma enam ei kasuta muuks kui puu sisse pildumiseks. Aastate jooksul on tekkinud võrdlusmomest pehme ja tugeva terase vahel, ning minu isiklik eelistus langeb iga kell pehmema poole.

Kasutaja avatar
Jyrgenson
Foorumi raudvara
Foorumi raudvara
Kontakt:

Postitus Postitas Jyrgenson » 26 Jaan 2012, 20:08

Veel üks äärmiselt meeldiv ja praktiline tööriist, mis on mind aeg-ajalt matkadel Emajõe-Suursoos ja Alam-Pedjal saatnud: http://www.gerberuk.com/index.php/product/id/151" onclick="window.open(this.href);return false;
Kaalub vähem kui kirves ja teeb puude langetamisel isegi tublimalt töö ära. Kui keegi trehvas 2011 aasta alguses ühte Osooni saadet nägema kus Sven Paulusega ehitasime lumeonni, siis seal demonstreerisin kuidas sellise machetega on võimalik kolme nelja löögiga langetada 7/8cm paksuseid puid. Erinevaid macheetesid on mul palju olnud, eriti heaks pean neid kus löögi ajal ei kandu vibratsioon käepidemelt üle käele. Selle konkreetse tööriista puhul pole absoluutselt mingit vibratsiooni ja jookseb suurepäraselt puidu soontesse. Isegi sae kohta, mis on tera teisel poolel, pole midagi halba öelda. Loomulikult Fiskarsi aedniku saed on vahedamad, aga ka see teeb oma töö suurepäraselt ära.
Suurim miinus on vast see, et söögi valmistamisel sellest eriti abi pole, liiga kohmakas.

Kasutaja avatar
peetrike
Huviline
Huviline
Kontakt:

Postitus Postitas peetrike » 26 Jaan 2012, 23:07

Kannan kaasas tavalist Soome ehitusnuga. Odav ja praktiline. Ei ole kahju, kui ära kaob või tera viga saab.

Kasutaja avatar
Metavo
Guru
Guru
Kontakt:

Postitus Postitas Metavo » 27 Jaan 2012, 00:38

Endal on alati taskus Victorinox Hunter http://www.victorinox.ee/tooted.php?id=0.8873" onclick="window.open(this.href);return false;
mida erinevatel põhjustel aeg-ajalt vaja läheb, ka urbaniseeritud piirkondades.
Aeg ajalt mõtisklen, milleks küll see n.ö. nülgimistera hea võiks olla, kuid seni parim millega välja olen tulnud on veini pudeli korgilt sildi eemaldamiseks.

Seljakotis on varunoaks Victorinox Nomad
http://www.victorinox.ee/tooted.php?id=0.8353.3" onclick="window.open(this.href);return false;
mis sai kunagi soetatud kuna Hunter oli üle aasta aja kadunud.

Kui metsade vahel liigun, siis on vööl või käeulatuses alati Glock 78
http://www.glock.com/english/outdoor_knives.htm" onclick="window.open(this.href);return false;
Mille leian väga mugava olevat kui kardan taskunuga lõhkuda või kardan, et sellest lihtsalt ei piisa mõnel korral. Kuna õpin geoloogiat, siis vahest hea sellega ka kivisid kangutada aeg-ajalt, kui miskit paremat käepärast pole.

Victorinoxi taskunugade puhul olen põhiliseks pidanud lukustatava tera olemasolu, korgitseri, pudeliavajat, pintsette ja hambaorkki. Saag on vahest kasuks tulnud.
Mõned aastad vahepeal katsetasin ka odavamaid alternatiive, kuid Victorinoxist raske miskit paremat või universaalsemat leida. Esimene tutvus antud firma toodanguga toimus ühes poes, suht varajases nooruses, kui huvi pärast mängisin nendega ja katsusin tera teravust. Jäi mulje et on nüri, ei tundnud miskit. Järgmisel hetkel aga olid püksid verised ja taipasin, et see nuga oli ikka hulga erilisem kui esmapilgul näis.
Sama noa ka hankisin, selleks oli "Spartan" http://www.victorinox.ee/tooted.php?id=1.3603" onclick="window.open(this.href);return false;
Kuni on puid, pole probleemi

Kasutaja avatar
Jyrgenson
Foorumi raudvara
Foorumi raudvara
Kontakt:

Postitus Postitas Jyrgenson » 27 Jaan 2012, 08:00

Glocki nuga on mul endal ka kunagi olnud, oligi vist esimene nö matkanuga. Mälestused olid head, tõsine tööriist, aga ega temaga eriti selliseid peenamaid tominguid tega ei saa, rohkem ongi sellise robustse töö tegemiseks. Mäletan, et peale paari korda kui temaga metsas olin ära käinud, soetasin mingi taskunoa lisaks. Kahjuks kaotasin Muhumaal ta kunagi ära.

Kasutaja avatar
Tanel
Ekspert
Ekspert
Kontakt:

Postitus Postitas Tanel » 28 Jaan 2012, 15:30

Minu lemmiknuga on http://www.victorinox.ee/tooted.php?id=0.8863" onclick="window.open(this.href);return false;. Kinkis mulle selle mu kulla abikaasa aastaid tagasi ja sellest ajast peale on olnud see mul lahutamatu kaaslane kõikjal kuhu lähen. Ainult siis kui panen ülikonna selga ei pane seda vööle. Just eile tuli ka rõõmusõnum, mulle helistati victorinoxi esindusest ja öeldi, et nuga on remondist tagasi. Oma rumaluse tõttu olin sunnitud sellest eemal viibima mitu kuud kuna puu lõhestamisega lõhkusin tal tera lukustusmehhanismi ära. Siit ka üks vihje victorinoxi omanikele kui teil on noa/multitööriistaga mingeid probleeme, midagi katki siis Eesti esindus saadab need tehasesse remonti ja nuga tehakse korda TASUTA. Nad pidid isegi noa "põsed" uued panema. Mis puudutab kandmisviisi siis selleks on mul nahkne kott vööle panekuks, miinuseks on krõpsuga klapikinnitus, mis aastatega ei tööta enam väga hästi. Mõtlen trukiga kinnituse lisada. Pikendatud tera meeldib mulle kuna see võimaldab suuremaid objekte töödelda ja käepideme disain on ergonoomilisem.
The size of your pack is relative to the size of your fear.

Kasutaja avatar
Metavo
Guru
Guru
Kontakt:

Postitus Postitas Metavo » 28 Jaan 2012, 17:49

Ma ise kusjuures olen kandnud oma Victorinoxi kaasas mõnel juhul, kui ülikonda olen kandnud.

Mis puutub minu kogemustesse garantiiga, siis saatsin ka enda noa garantii remonti.
Olin laenanud seda veini avamiseks ühele tüdrukule, kes, minu suureks imestuseks, oli suutnud kuidagi korgitseri lootusetult ära painutada.
Mõni nädal hiljem sain noa taas kätte, öeldi, et ei kuulu garantii alla kuid olid mul sellegipoolest korgitseri taas sirgeks väänanud.

Garantii ei töötanud aga kasu oli ikka.

Kasutaja avatar
Tanel
Ekspert
Ekspert
Kontakt:

Postitus Postitas Tanel » 28 Jaan 2012, 18:51

Kas sa viisid noa maaletooja juurde? Kui mina otse maaletoojaga suhtlesin, kontor asub Tallinnas Kunderi tänaval, oli küll ülimalt vastutulelik.
The size of your pack is relative to the size of your fear.

Kasutaja avatar
Metavo
Guru
Guru
Kontakt:

Postitus Postitas Metavo » 28 Jaan 2012, 19:14

Kuna elan Tartus, sai viidud matkatarvete poodi, kust nad saatsid garantiisse.

Põmst kuna asi muutus taas taskukohaseks, jäin selle "teenusega" rahule.

Avo
Matkasell
Matkasell
Kontakt:

Postitus Postitas Avo » 30 Jaan 2012, 12:37

Minul titaan seguga pussnuga.Olen teda nii vee all võrkude lõikamisel kasutanud kui matkal konserve avanud ja igasugu asju lõikanud,Püsib terav ja on väga kerge,Peos ei libise sest pera on osaliselt kummiga kaetud.Soovitan kõigile.

Kasutaja avatar
Metavo
Guru
Guru
Kontakt:

Postitus Postitas Metavo » 30 Jaan 2012, 13:28

Avo, kui soovitad, siis soovita täpsemalt.

Muidu, kui rääkida enesekaitse poole pealt, siis kui paljud tuginevad pussnugadele?
Kui paljud kannavad metsa vahel kaasas pipragaasi?
Ise olin kandnud 3 aastat pipragaasi kaasas looduses ja nüüd paar päeva tagasi läks vaja. Koeral on jooksuaeg ja jalutades pidin liialt agressiivseid "elajaid" tõrjuma sellega.
Asi lõppes ikka sellega et selle surtsu peale loom ei teinud väljagi ja pidin oma kätele jalgadele lootma.

Kui aga selline situatsioon peaks päriselt looduses toimuma kui asjaosalisteks näljased karnivoorid, siis näib mulle et samahästi võiks endale soola peale raputada.

Avo
Matkasell
Matkasell
Kontakt:

Postitus Postitas Avo » 30 Jaan 2012, 13:39

Pilti ma nii pea panna ei saa,aga neid saab vaadata"tigutorni"all asuvas sukeldumis poes"sebak"

Kasutaja avatar
Evelyn
Uudistaja
Uudistaja
Kontakt:

Postitus Postitas Evelyn » 30 Jaan 2012, 13:53

Pipragaasi pole mõtet loomade pärast metsa kaasa võtta, ainult kui inimese vastu kaitsta end. Marutaudis ja hullunud loomale (jooksuajal "omas maailmas olevale" ja poegi kaitsvale) aga ei tee pipragaas midagi.
Paar aastat kunagi ammu kandsin pipragaasi kotis kaasas kui üksi matkamas käisin, aga kui selle aja sees ei näinud paksus metsas ega soos ühtki halbade mõtetega inimest, siis andsin selle ära ühe Tallinna Kopli piirkonnas elavale tuttavale.

Vasta

Mine “Kogemused, soovitused”

Kes on foorumil

Kasutajad foorumit lugemas: Registreeritud kasutajaid pole ja 1 külaline