Kriisiolukorra nõuanded päästeametilt

Jaga oma emotsionaalseid ja praktilisi kogemusi matkadelt.
Kasutaja avatar
Tarmo
Ekspert
Ekspert
Kontakt:

Re: Kriisiolukorra nõuanded päästeametilt

Postitus Postitas Tarmo » 26 Mär 2019, 09:41

wagner kirjutas:
25 Mär 2019, 12:48

Kuna endal on matkavarustusest veefilter kapis olemas, siis see lahendaks ka joogivee probleemi.
Ka minul kaks veefiltrit: MSR i pumbaga, mida olen üksjagu palju kasutanud ja Lifestraw imemisega filter, mis seisab uuena.
Vesi on olulisem veel kui toit ja joodava vee puudumine on suurem probleem kui toidu puudumine.
...

wagner
Huviline
Huviline
Kontakt:

Postitus Postitas wagner » 26 Mär 2019, 10:49

ranel kirjutas:
25 Mär 2019, 23:18
/.../ Tihti tilgub midagi taevast alla /.../
See variant jäi endal täiesti kahe silma vahele - viletsama ilma korral pahiseb tõenäoliselt joogikõlbulikku vett suuremas koguses maja vihmaveetorudes.

Metsamyhin
Matkasell
Matkasell
Kontakt:

Postitus Postitas Metsamyhin » 26 Mär 2019, 10:56

wagner kirjutas:
26 Mär 2019, 10:49
ranel kirjutas:
25 Mär 2019, 23:18
/.../ Tihti tilgub midagi taevast alla /.../
See variant jäi endal täiesti kahe silma vahele - viletsama ilma korral pahiseb tõenäoliselt joogikõlbulikku vett suuremas koguses maja vihmaveetorudes.
Väljaarvatud juhul, kui on mingi õhusaaste, mis lahustub ka vees ja tavaline (mitte söe) filter seda ei eemalda.
Aga see olukord oleks üldse karmim juhtum.

Kasutaja avatar
mrWilson
Administraator
Administraator
Kontakt:

Postitus Postitas mrWilson » 26 Mär 2019, 12:14

Keegi mainis siin ennist relva. Tõesti, tasub mõelda selle peale, et kui asjad päris hulluks lähevad siis kuidas sa ennast ja oma peret kaitsed. Ei pea olema hiromant, et ette näha seda kuidas naabrid su ukse taga lõhuvad, nõudes sinult mida nendel ei ole. Ilmselt pole see selline olukord kus vahendeid valida.
Ah, minge metsa...

Kasutaja avatar
Tarmo
Ekspert
Ekspert
Kontakt:

Postitus Postitas Tarmo » 26 Mär 2019, 13:39

Ilmselt on kuni nädalased jamad võimalik ka ilma relvata üle elada. Samas pikemad kui 2 nädalat kindlasti mitte.
...

tripp
Matkasell
Matkasell
Kontakt:

Postitus Postitas tripp » 26 Mär 2019, 13:57

"Hankige kõik igaks juhuks relv" oleks üks päris hea nõu küll.
Eriti siseturvalisusega tegeleva ministeeriumi käest.

1) Kui palju suureneks tulirelvadega sooritet kuritegude ja õnnetusjuhtumite arv tavaolukorras?
2) Milliseks muutuks kriis riigis, kus elanikel on relvad? Kas neid relvi kasutataks eeskätt enda kaitseks - või ressursside hankimiseks? Kelle käest ja kelle vastu?

Kasutaja avatar
Nohik
Guru
Guru
Kontakt:

Postitus Postitas Nohik » 26 Mär 2019, 14:04

Ma arvan, kui kõigil on relvad, on kriis rahulikum. Pättidel on nagunii relvad.
Ärge käige mu järel, olen isegi eksinud!

Kasutaja avatar
Tanel
Ekspert
Ekspert
Kontakt:

Postitus Postitas Tanel » 26 Mär 2019, 14:05

Tarmo kirjutas:
26 Mär 2019, 13:39
Ilmselt on kuni nädalased jamad võimalik ka ilma relvata üle elada. Samas pikemad kui 2 nädalat kindlasti mitte.
Päris ohtlik väide, missugustel aset leidnud stsenaariumidel ja näidetel see põhineb? Kas elame 30-ndate Chicagos? Reeglina on marodöörlus suunatud kaubandusettevõtete vastu, sest neid nähakse kui nn anonüümseid isikuid/ettevõtjaid. Usun, et suur enamus kitsikuses olevaid inimesi ei tõsta kaaskannataja vastu kätt või relva.
The size of your pack is relative to the size of your fear.

Kasutaja avatar
Tanel
Ekspert
Ekspert
Kontakt:

Postitus Postitas Tanel » 26 Mär 2019, 14:06

Nohik kirjutas:
26 Mär 2019, 14:04
Ma arvan, kui kõigil on relvad, on kriis rahulikum. Pättidel on nagunii relvad.
Vaidlen vastu. Kus on vähem relvadega seotud negatiivseid juhtumeid kas USAs kus relva kandmine on justkui inimõigus või Eestis kus relva omamine on suhteliselt vähelevinud?

Avo
Matkasell
Matkasell
Kontakt:

Postitus Postitas Avo » 26 Mär 2019, 14:52

Siin eespool oli kirjas kalorite tarbimisega,et kui palju vaja läheb lihtsalt lebotades,tööd tehes a rasket tööd tehes.
Venes metsalaagrites oli 2 tööd mida tehti,see oli raudtee ehitus ja metsa töötlemine.No nii,kui vaadata seda"lobi" mida anti ,siis seal vast mitte mingil juhul üle 200 kalori,oli veel nn."tugevndatud" toit, kus puder oli naca paksem kui vesi ja supi see oli kapsa lehti rohkem,siis kui plaani ei täitnud ei saanud seda" tugevndatud" toitu.Selle tugeva toidu kalorsus oli ehk selle üldisega võrreldes poole rohkem.Häda polnud midagi söödi seda aastaid,väga harva kui said midagi tummisemat aga põhi lobi oli ikka see pask.
Mida siis rääkida mingist 6000 kalorist et seda on vaja,saab 6x vähemaga hakkama.See et inimesi suri hordidena on müüd.Jutt käib nõuka aja lõpust.Kui nädal söömata ei juhtu midagi aga kui teed omale selgeks et ma suren maha kui nädal süüa ei saa siis suredki.
Üks paljudest näidetest on see kui vaatasin noori poisse,kuidas nad nutsid et kõht tühi ja korrutasid ise endale et süüa tahan.
Eks me oleme siin heaolu ühiskonnas harjunud selle liig söömisega.
Mina olen nohikuga 1000% nõus et AK käeuletuses ja keegi ei tule naljalt.
Nüüd siis tuleb kriitikat.

Kasutaja avatar
Nohik
Guru
Guru
Kontakt:

Postitus Postitas Nohik » 26 Mär 2019, 15:01

Mu väide põhines arvamusel, et ilma sõjata (konfliktita) meil sellist kriisi vaevalt tuleb.
Kui mittesõjaline kriis on lokaalne, siis lihtsalt kõnnid oma perega tsivilisatsiooni, teise linna, maale. Kellegi kaevus ikka vett on ja keegi annab süüa, kui kriis lokaalne on.

Kasutaja avatar
Tanel
Ekspert
Ekspert
Kontakt:

Postitus Postitas Tanel » 26 Mär 2019, 15:41

Nohik kirjutas:
26 Mär 2019, 15:01
Mu väide põhines arvamusel, et ilma sõjata (konfliktita) meil sellist kriisi vaevalt tuleb.
Kui mittesõjaline kriis on lokaalne, siis lihtsalt kõnnid oma perega tsivilisatsiooni, teise linna, maale. Kellegi kaevus ikka vett on ja keegi annab süüa, kui kriis lokaalne on.
Kui tuleb sõjaline eriolukord, siis olenevalt piirkonnast on käitumine erinev. Lahingutegevuse piirkonnas keegi eriti nädalateks ootama ei jää, elanikkond evakueeritakse. Olen aru saanud, et põhiarutelu käib sellistel juhtudel mil elanikke tabab mingit sorti ilmastiku kapriis.

Kasutaja avatar
mrWilson
Administraator
Administraator
Kontakt:

Postitus Postitas mrWilson » 26 Mär 2019, 17:10

Tanel kirjutas:
26 Mär 2019, 15:41
Olen aru saanud, et põhiarutelu käib sellistel juhtudel mil elanikke tabab mingit sorti ilmastiku kapriis.
Näiteks päikesetorm:
https://www.tlu.ee/lti/meediavarav/blog ... aikesetorm
https://ilm.ee/?514422

Soovitus veidi ettevalmistusi teha ei ole ju sugugi halb. Mulle on jäänud mulje, et kui kuskil sellest räägitakse siis millegipärast arvatakse, et peaks end kohe sõja, meteoriidi või zombide vastu kaitsma. Tegelikult on ju asi hoopis argisem. Üleskutse mõte on selles, et inimesed, ärge elage ainult poest koju. Kui läheb elekter ära siis oleks kapist küünlaid võtta, söögitegemine ei jääks poolikuks ja saaks eluga mõnda aega rahulikult edasi minna. Vee hankimise võimalusi võiks ka juba varem mõlgutada mitte alles siis kui suu kuivab. Üleüldse võiks aegajalt mõelda selle peale, et kui pikemal perioodil ei ole võimalik poodi külastada, mis siis saab?
Ah, minge metsa...

Kasutaja avatar
Tanel
Ekspert
Ekspert
Kontakt:

Postitus Postitas Tanel » 26 Mär 2019, 17:20

mrWilson kirjutas:
26 Mär 2019, 17:10
Tanel kirjutas:
26 Mär 2019, 15:41
Olen aru saanud, et põhiarutelu käib sellistel juhtudel mil elanikke tabab mingit sorti ilmastiku kapriis.
Näiteks päikesetorm:
https://www.tlu.ee/lti/meediavarav/blog ... aikesetorm
https://ilm.ee/?514422

Soovitus veidi ettevalmistusi teha ei ole ju sugugi halb. Mulle on jäänud mulje, et kui kuskil sellest räägitakse siis millegipärast arvatakse, et peaks end kohe sõja, meteoriidi või zombide vastu kaitsma. Tegelikult on ju asi hoopis argisem. Üleskutse mõte on selles, et inimesed, ärge elage ainult poest koju. Kui läheb elekter ära siis oleks kapist küünlaid võtta, söögitegemine ei jääks poolikuks ja saaks eluga mõnda aega rahulikult edasi minna. Vee hankimise võimalusi võiks ka juba varem mõlgutada mitte alles siis kui suu kuivab. Üleüldse võiks aegajalt mõelda selle peale, et kui pikemal perioodil ei ole võimalik poodi külastada, mis siis saab?
Nõustun.

Kasutaja avatar
Kivisisalik
Matkasell
Matkasell
Kontakt:

Postitus Postitas Kivisisalik » 26 Mär 2019, 17:53

Huvitav teema. Mul elukaaslane valmistub pidevalt mingiks kolmandaks maailmasõjaks või pagan teab milleks, ja mul sellest suht kopp ees. Aga noh, lapsed oskavad kirvest kasutada ja käsivõitlust ja lammast tappa ja aiasaadusi kasvatada, mis vast 10-13 aastaste tallinnlaste seas ei pruugigi nii levinud oskused olla. Toiduvarusid on omajagu, igasuguseid kuivaineid ja konserve, kaks sügavkülma ja keldris moose ja kartuleid. Niiet mõne nädala jooksul saaks täitsa hästi toituda. Elektri puudumine oleks ses mõttes jama, et keskküte ei toimi enam ilma pumbata, vanasti oli isevoolu peal. Ma olen jummala eest mõelnud, et kuna vahetevahel ikka on elekter ära siis äkki peaks mingi käsitsi vändatav hädapärane agregaat olema. Kui puud otsa saavad saakski aiast ometi need kolm suurt ja kuivand mändi maha võtta, millele on ammu raieluba antud aga mis kuidagi iseennast raiuda ei taha. Välikäimla saaks vast ehitada mõne vana kanalisatsioonikaevu peale. Peaks siis vaatama et vanu lauajuppe ära ei kütaks enne. Kaevuga on nii, et käivad jutud et ta olla meil aias olemas. Ehket on mingi omanikult omanikule pärandatud legend, et üks kanalisatsioonikaev olla tehtud päris kaevu. Nõmme värk, vesi sügaval ja samasse auku võiks mitu kanti sitta mahtuda ;-). Aga tegelikult ei teagi, kas see on reaalne legend ja kui on, siis kuidas saaks selle kaevu ära puhastada ja kasutusele võtta. Kes hea lahenduse välja pakub, saab kriisiolukorras meilt tasuta vett.

Avo
Matkasell
Matkasell
Kontakt:

Postitus Postitas Avo » 26 Mär 2019, 17:58

Väga hea:)

Kasutaja avatar
Tanel
Ekspert
Ekspert
Kontakt:

Postitus Postitas Tanel » 26 Mär 2019, 18:33

Kivisisalik kirjutas:
26 Mär 2019, 17:53
Elektri puudumine oleks ses mõttes jama, et keskküte ei toimi enam ilma pumbata, vanasti oli isevoolu peal. Ma olen jummala eest mõelnud, et kuna vahetevahel ikka on elekter ära siis äkki peaks mingi käsitsi vändatav hädapärane agregaat olema.
Elektri puudumise korral võiks olla elektrikilbi juures ümberlülitatav pealüliti ja pistik. Kui vool läinud tarid kuurist generaatori välja käivitad, lülitab pealüliti ümber ja saad prioriteetsemad tarbijad nagu tsirk. pump ja oma kaevu vee pump ära toita..

Kasutaja avatar
Kivisisalik
Matkasell
Matkasell
Kontakt:

Postitus Postitas Kivisisalik » 26 Mär 2019, 19:04

Tanel kirjutas:
26 Mär 2019, 18:33
Kivisisalik kirjutas:
Elektri puudumine oleks ses mõttes jama, et keskküte ei toimi enam ilma pumbata, vanasti oli isevoolu peal. Ma olen jummala eest mõelnud, et kuna vahetevahel ikka on elekter ära siis äkki peaks mingi käsitsi vändatav hädapärane agregaat olema.
Elektri puudumise korral võiks olla elektrikilbi juures ümberlülitatav pealüliti ja pistik. Kui vool läinud tarid kuurist generaatori välja käivitad, lülitab pealüliti ümber ja saad prioriteetsemad tarbijad nagu tsirk. pump ja oma kaevu vee pump ära toita..
No see oma kaev on veel teoreetiline, eksole!

Kasutaja avatar
Nohik
Guru
Guru
Kontakt:

Postitus Postitas Nohik » 26 Mär 2019, 19:11

Generaatori omamine eramus või talus iseenesest võiks olla loomulik.

Kasutaja avatar
Tanel
Ekspert
Ekspert
Kontakt:

Postitus Postitas Tanel » 26 Mär 2019, 19:54

Kivisisalik kirjutas:
26 Mär 2019, 19:04
Tanel kirjutas:
26 Mär 2019, 18:33
Kivisisalik kirjutas:
No see oma kaev on veel teoreetiline, eksole!
Kaev kaevuks, aga mainisid keskküttesüsteemi kus tsirkulatsioonipumbad toimetavad.

Kasutaja avatar
Tarmo
Ekspert
Ekspert
Kontakt:

Postitus Postitas Tarmo » 26 Mär 2019, 21:48

Küttesüsteemi sirkulatsiooni pumba toidab päevaks ka kõige väiksema upsiga ära.
Peleti katla süütaja võtab aga upsi jaoks liiga palju.

Eramaja omanikud peaksid uurima, kas garaazi uks ja õuevärav ikka tulevad ilma vooluta lahti. Kohati ei tule.
...

ranel
Uudistaja
Uudistaja
Kontakt:

Postitus Postitas ranel » 27 Mär 2019, 09:54

Te teete asja oma jaoks liiga keeruliseks. Inverter auto peale ja auto tiksuma. Pikendusjuhtmega elekter tuppa. Saate kogu oma vajaliku elektri kätte kuluga 0.5-0.7l/h. Saab ka osta kallimat siinust andvat inverterit.

Mingi spets geneka ostmine on suht ebaratsionaalne (ja lärmakas) otsus .

Ja kui noh väga häda käes, siis saab auto pealt geneka ja aku maha kiskuda ning jalgratta külge panna. Saab aku täis "sõita" ja inverteriga 220V tarbida.

Arvestage siiski, et eraldi generaator kulutab ööpäevas ~20-30l kütus, kui järjest töötab. Nädalaga 140-210. See on juba vaaditäis kütet.
Viimati muutis ranel, 27 Mär 2019, 10:01, muudetud 1 kord kokku.

Kasutaja avatar
Nohik
Guru
Guru
Kontakt:

Postitus Postitas Nohik » 27 Mär 2019, 10:00

Mõttel on jumet, aga 1000W inverter maksab vist sama palju kui generaator.

ranel
Uudistaja
Uudistaja
Kontakt:

Postitus Postitas ranel » 27 Mär 2019, 10:09

Nohik kirjutas:
27 Mär 2019, 10:00
Mõttel on jumet, aga 1000W inverter maksab vist sama palju kui generaator.
Ei pea 1000W ostma. 400W sai mõned aastad tagasi oomipoest 35 euroga. Ma olen seda aastaid kasutanud eesmärgil, et panen oma 1.9 tdi auto tiksuma ja sealt saab voolu tehnika/valguse jaoks vedada.

Ilmselt otse Hiinast tellides saaks veel odavamalt.

Endal isiklikult on kodus 100l talvist diislit ja 20l bensiini. Mõistlikult kasutades jätkub seda nädalateks.

Kasutaja avatar
sepaonu
Guru
Guru
Kontakt:

Postitus Postitas sepaonu » 27 Mär 2019, 10:22

Mul üle viie aasta olnud kilowatine inverter auto peal, kohvimasinad on 600-800w ja see kilone pole liialdus. Mind mõned päevad elektrita ei morjendaks, maja soojapool elektrist ei sõltu, valguse jaoks on meil korralikud kuplitega petroolimlambid, mis ikka teevadki toa valgeks. Kunagi ammu oli väga palju elektrikatkestusi ja lühiseid, 3-4 kodumasinatki minestas, siis sai soetatud antiiki, praegu ei saa kurta elektriolude üle, vist järje peale saadud liinid.
Norra on selline maa, kus on väga palju elektrita elamiste asju. See on seotud sellega, et inimesed teevad oma suvemajad sellistesse kohtadesse, kuhu elektri vedamine on ebamõistlikult kallis ja neid suvemaju kasutatakse ka suhteliselt vähe aasta lõikes. Niiet igasugu generattide, päikseenergiavidinate ja tattninade jms kraami ostmine väga lihtne.
https://www.hyttetorget.no/
joon jõest, söön jõest

Vasta

Mine “Kogemused, soovitused”

Kes on foorumil

Kasutajad foorumit lugemas: Registreeritud kasutajaid pole ja 1 külaline