Talvine telkimine

Jaga oma emotsionaalseid ja praktilisi kogemusi matkadelt.
Hendrik
Huviline
Huviline
Kontakt:

Re: Talvine telkimine

Postitus Postitas Hendrik » 28 Dets 2018, 16:35

Sellest quilti mõttest ma küll aru ei saa. Ma tahaks öösel magada, mitte endale pidevalt serva külje alla toppida kuna sealt puhub tuul sisse. Mul on isegi kodus jahe kui tekiserv üleval, miks ma peaks tahtma magamiskotti, mis ei ole minu ümber ja iga liigutuse peale avaneb kuskil mõnus jahe õhuauk?

Kui kole himu talvel kaalu kokku hoida, siis pigem teha vanal heal alpinistide meetodil, kus magamiskott ulatub kõhuni ja seljas on sulejope. Siis on vähemalt korralik ülekate olemas, kui sulekas muidugi ainult nabani ei ole vaid ikka talimatkajale kohaselt üle perse.

Kasutaja avatar
mrWilson
Administraator
Administraator
Kontakt:

Postitus Postitas mrWilson » 28 Dets 2018, 16:59

Ega kõik asjad ei sobigi kõigile. Quilt on lihtsalt üks variant mitmest. Tegelikult paljud quilt'id on nii tehtud, et paelad/kummid hoiavad ääred paigal. Võib ka nii sättida, et paelad/kummid hoiavad quilt'i ääred madratsi all. Tähtis on ka asjaolu, et on valitud õige suurusega quilt. Siiski, eks pakasega ole magamiskott ikka mõistlikum tõesti. Saab ka quilt'ina kasutada. :)

Mina näiteks magan nii palju kui võimalik sedasi, et võtan magamiskoti endale lihtsalt tekina peale, ka külmema ilmaga. Jalad on nagu ikka oma pesas. Kuna ma olen suht rahutu magaja siis seetõttu ma lihtsalt ei tunne end hästi kui ma kuskil koti sees pean olema. Kipun ikkagi käsi kotist väljas hoidma. No kui pakane kuidagi olla ei lase siis ronin kotti sisse ka aga siis end mugavalt ei tunne seal.

Näiteks kookon tüüpi kotid mulle üldse ei sobi. Neile kes hommikul samast asendist ärkavad kui magama minnes on selline probleem pohui. Mõistetavalt.
Ah, minge metsa...

margusl
Ekspert
Ekspert
Kontakt:

Postitus Postitas margusl » 28 Dets 2018, 17:48

raki kirjutas:
28 Dets 2018, 09:10
/../ tagumik külmetab /../ magan küljepeal /../
Mõne asjaga on lihtsam koheneda.
* proovi seljal magada, isegi, kui voodis seda mitte kunagi ei tee. Erinevalt lermost ajan mina paksu mati alati võimalikult täis, just seljal magades on vähemalt minul siis parem uni; ja täis xtherm krabiseb ka vähem.
* kui seljal kohe üldse variant ei ole, siis harjuta end kotis sees keeramise ja pööramise ja krõnksu tõmbamise asemel seda koos kotiga tegema.

Kasutaja avatar
Tarmo
Ekspert
Ekspert
Kontakt:

Postitus Postitas Tarmo » 28 Dets 2018, 18:05

Mina olen ühe oma elu parema magamise teinud jõulude paiku metsas, kuuse all.
Ilm oli tormine ja temperatuur oli kerges miinuses, öösel sadas lund.
Läksin õhtul kuskil kaheksa paiku magama ja magasin poole üheteistkümneni - uneaega tuli poole rohkem kui tavaliselt.
Magasin suure, laia karjamaa kuuse all, telki polnud oli tarp (tumesinine) , et rebased ei tuleks nägu limpsima.
Kõige all olid kuuseoksad (olen proovinud ka loodust säästa ja ilma kuuseoksteta magada, aga teiseks ööks imes lebo ennast nii märjaks, et sain kopsupõletiku), siis oli lebomatt. Lebomati (oliivroheline) peal isetäituv õhkmadrats (punane, kinniste kambritega ja isegi mingi R väärtusega. Kui paneksin madratsi otse kuuseokstele, läheks see ilmselt katki).
Magamis kotte oli kaks - üks kookon tüüpi 3 aastaaja oma (helesinine/punane) ja teine tekkiks lahtikäiv (tumesinine).
Magamiskotis olin T särgi väel, peas oli suusamüts.
Alguses magasin nii, et sisemine kookon magamiskotil oli lukk ülevalt lahti ja kookon tüüpi magamiskoti jalgade osa oli pealmise, tekina peal oleva magamiskoti alt väljas (muidu oli palav).
Öösel mingi kell tõmbasin ja jalad pealmise koti alla ja mingi kell tõmbasin kookoni luku kinni (külmakraed ei sulgenud - polnud vajadust)
Käisin öösel põiel kah - sulejopp oli veekindlas kotis (oranž) valmis.
Mingit kondentsi ei tekkinud, näo poolt oli trap lahti.
Pilt kah:
Pilt
...

ranel
Uudistaja
Uudistaja
Kontakt:

Postitus Postitas ranel » 28 Dets 2018, 19:33

Samas ma hakkan praegu mõtlema, et kas mitte viimasel ajal kaitseväes polnud mitte suvised ja talvised magamiskotid?

Varem oli kõigeks üks ja seesama kott. Selle koti ma olen ka endale ostnud ja ei saa küll öelda, et sellega oleks nüüd kuidagi külm magada. Isegi -15c sellega ära maganud, kuigi siis oli jah juba natuke jahedavõitu, aga öö otsa kotis lödisemist ka polnud. Üks teine rühm sai metsas -24c ka sellega ära oldud. Erilist vaimustust keegi neist üles ei näitanud sellest üritusest, aga ära ka keegi ei külmunud.

Äkki saidki selle uuema süsteemi suvise magamiskoti ja siis pole ime, et külm oli.

Lisaks kui see jutt nüüd tõsi, siis uued kotid polegi carnithia toodang.

http://www.militaar.net/phpBB2/viewtopi ... 43&t=35863

Midagi igaljuhul ei klapi siin.

raki
Uudistaja
Uudistaja
Kontakt:

Postitus Postitas raki » 28 Dets 2018, 20:06

Ikka talvine kott on. Ega mul polegi otseselt kúlm olnud. Esimene öö rknisin higisena kotti ja oli ysna ebamugav. Teisel ööl justkui tagumik külmetas aga vòimalik et hoopis alaselg kergelt valutas. Enivei proovin vist järgmine kord telkmantli sinna ümber panna. Siis saab xthermi telkmantli sisse panna.

Jään külma ootele et saaks uuesti katsetada. Kui keegi tahab lòuna eestis lòkkejuttu ajada siis pm. Ùksi igav ja hirmus:)

Jants
Ekspert
Ekspert
Kontakt:

Postitus Postitas Jants » 29 Dets 2018, 23:10

Muideks, lihtsalt huvist küsin et kuidas teistel talvel telkijatel näomaski vajadusega lood on?

ludvig
Uudistaja
Uudistaja
Kontakt:

Postitus Postitas ludvig » 29 Dets 2018, 23:19

Omal talvel kogemusi Carinthia defence 4 kotiga ja muljed siiamaani head. Olen maganud puu all, ilma varjualuseta. Kui just lund ei tuiska kõvasti, pole varjualune oluline. Hommikuti on kott väljast küll härmas , aga sees soe. Magan lihtsalt sooja pesu, paksude sokkide ja mütsi-buffiga. Kusjuures jope ja püksid laotan enda alla magamiskotti. Teevad aseme pehmemaks ja soojemaks altpoolt, ja kõige olulisem on see et hommikul on riided soojad kui hakata neid selga panema. Saapad on magamiskoti kompressioonikotis alusmati ja magamiskoti vahel pea all. Seda tuleks jälgida, et koti lahtine koht oleks kogu aeg suu-näo juures, siis läheb enamus väljahingatavast õhuniiskusest õue, mitte ei jää kotti sisse.

Kasutaja avatar
mrWilson
Administraator
Administraator
Kontakt:

Postitus Postitas mrWilson » 03 Jaan 2019, 16:34

Aastavahetuse perioodil ööbisin 2 ööd metsas. Küljealuseks ehitasin lavatsi mille katsin kuuseokstega ja sinna peale hõbedane matt + munarest + tavaline lebo. Lavatsi ümber 4x4 DD tarp millel otsad suletud. Ilm oli jätkuvalt tatine ja temperatuur valdavalt nulli piires. Pidevalt tilkus puude ladvust. Öösel viskas võib-olla ka mõne miinuse. Magamiskotti ei pugenud, tõmbasin niisama tekina peale. Jalas olid pikad püksid, "Lorpen'i" talvesokid ja seljas kampsun, peas müts. Soe pesu ikka loomulikult ka. Tegelikult magama heites tõmbasin igaks juhuks ka suvise magamiskoti talvisele peale aga pole kindel kaua see seal püsis sest hommikuks oli kohati märg. Külm ei hakanud, magasin rahulikult. Mujal möllanud torm meieni ei küündinud. Räägitakse, et mingi metsaelukas olla telkide ümber nuuskimas käinud. :)

Head uut aastat!
20181231_142226.jpg
20181231_144625.jpg
20181231_144652.jpg
20181231_151006.jpg
20181231_151028.jpg
20190101_001230.jpg
Ah, minge metsa...

Tnnn
Uudistaja
Uudistaja
Kontakt:

Postitus Postitas Tnnn » 03 Jaan 2019, 18:15

Vaadates seda ehitatud lavatsit, siis võiks juba nomineerida aasta 2019 keskkonnavanelikuks teoks.

Kasutaja avatar
mrWilson
Administraator
Administraator
Kontakt:

Postitus Postitas mrWilson » 03 Jaan 2019, 18:25

Seda ma arvasin, et keegi ikka kiunu üles kisub. Jäi ennist mainimata, et:
selle lavatsi ehitamisel ei kaotanud elu ükski puu. Kõik olid juba surnud ning enamus juba pikali. Samuti ei jäänud ükski puu okstest lagedaks. Kuuseoksi lõikasin iga elava puu küljest vaid paar.

Loodan, et selle asjaga on nüüd selge. Edasine kuuseokste teemal jauramine toimub selles teemas: https://www.matkafoorum.net/viewtopic.php?f=21&t=3593
Ah, minge metsa...

Kasutaja avatar
Tarmo
Ekspert
Ekspert
Kontakt:

Postitus Postitas Tarmo » 07 Jaan 2019, 09:50

Kui varasem talveööbimise kogemus puudub, siis soovitaks alustuseks käia mõnel kursusel.
Näiteks sellisel https://www.facebook.com/events/279588502697227/?ti=cl
Vead talvel võivad valusalt kätte maksta.
...

Hendrik
Huviline
Huviline
Kontakt:

Postitus Postitas Hendrik » 07 Jaan 2019, 14:17

Tarmo kirjutas:
07 Jaan 2019, 09:50
Kui varasem talveööbimise kogemus puudub, siis soovitaks alustuseks käia mõnel kursusel.
Näiteks sellisel https://www.facebook.com/events/279588502697227/?ti=cl
Vead talvel võivad valusalt kätte maksta.
On keegi siit mõnel sellisel kursusel käinud ka? Kui ma neid kirjeldusi ja värke vaatan, tekib mul alati küsimus, et kui ma juhtun metsa ootamatult ööbima, siis kuda mul kõik need vajalikud asjad tampoonidest metallivati ja õngekonksudeni kaasas on? Enamus inimesi ootamatult kuskile öö peale jääb, pole neil isegi tikke, kui just suitsu ei tee. Kui mul kogu see träni kaasas, siis ma ikka väga ootamatult metsa ööbima ei jäänud, täitsa ootasin seda. Ellujäämine on minumeelest probleem pigem siis kui sa pole selleks valmistunud ja ühel hetkel avastad, et vahid kuskil kurat teab kus, näpp ninas.

Kasutaja avatar
scabere
Matkasell
Matkasell
Kontakt:

Postitus Postitas scabere » 07 Jaan 2019, 14:49

Kogemuste puudumisel ja õpisoovi olemasolul soovitan kasutada meetodit "magan väljas aga sooja pelgupaiga kõrval". Minna kuskile abist äralõigatuna asju esmakordselt proovima, ei ole eriti tark.

Kasutaja avatar
Nohik
Guru
Guru
Kontakt:

Postitus Postitas Nohik » 07 Jaan 2019, 14:51

Maainimesel pole probleeme, aga paadunud linnalapsel ei pruugi kerge olla. Esimene hüpe on pikk.
Ärge käige mu järel, olen isegi eksinud!

Kasutaja avatar
mrWilson
Administraator
Administraator
Kontakt:

Postitus Postitas mrWilson » 07 Jaan 2019, 15:13

Hendrik kirjutas:
07 Jaan 2019, 14:17
On keegi siit mõnel sellisel kursusel käinud ka? Kui ma neid kirjeldusi ja värke vaatan, tekib mul alati küsimus, et kui ma juhtun metsa ootamatult ööbima, siis kuda mul kõik need vajalikud asjad tampoonidest metallivati ja õngekonksudeni kaasas on? Enamus inimesi ootamatult kuskile öö peale jääb, pole neil isegi tikke, kui just suitsu ei tee. Kui mul kogu see träni kaasas, siis ma ikka väga ootamatult metsa ööbima ei jäänud, täitsa ootasin seda. Ellujäämine on minumeelest probleem pigem siis kui sa pole selleks valmistunud ja ühel hetkel avastad, et vahid kuskil kurat teab kus, näpp ninas.
Pole mõtet eraldi teha koolitust tampoonide, kalakonksu, traadijupi või sigaretipaki fooliumi kasutamise kohta metsas. Ikka proovitakse läbi võtta erinevaid tsenaariumeid ja vahendeid. Inimesed küsivad tihti sarnaseid küsimusi kui näevad kõike seda kola ühekorraga. Loomulikult pole kellelgi kõiki neid vidinaid korraga kaasas aga ega sa metsa ju päris ihualasti ka ei lähe.

Täbarast olukorrast võib end leida ka hästi ettevalmistunud matkaja. Näiteks juhtub nii, et jääd talvises metsas pakasega ööpeale. Sul on kaasas pealamp ja sigaretipakk aga kõik tavalised tule süütamise vahendid andsid mingi lolli juhuse tõttu saba. Kõik pole veel läbi, sul on ikkagi võimalus tuli üles saada ning surnuks külmumist vältida. See on lihtsalt üks näide paljudest. See, et sinul mõnda sinule mõttetut jubinat kaasas ei ole ei tähenda, et kellelgi teisel seda olla ei võiks. Pealegi, koolitustel räägitakse palju muudki kui tampooni kasutamisest, näiteks kuidas peavarju ja küljealust ehitada. Neid oskusi oleks tore ka planeeritud talvisel väliööbimisel teada ja kombineerida.

LISATUD: Ega asjade olemasolu ei garanteeri sulle midagi. Loll pea suudab ikka miskit pekki keerata. Mis kasu sul asjadest on kui sa nendega ei oska midagi peale hakata. Isegi asjade puudumisel on võimalus pruukida neid vahendeid mida loodus sulle pakub. Ole vaid mees ja oska kasutada.
Ah, minge metsa...

Kasutaja avatar
sepaonu
Guru
Guru
Kontakt:

Postitus Postitas sepaonu » 07 Jaan 2019, 15:46

Eks igaüks ise vaatab kuidas ta midagi õppida tahab.
Lingitud kursusega seotud Tõnisson on väga eluline ja rahulik tüüp, mind ennast eriti see ellujäämise teema ei huvita aga ükskord kuulasin, et teeb ka Lapis neid ellujäämisi, päris külmas ja päris inimtühjuses.
Loossalu näeb praegu selline välja
loos.jpg
31 detsembri seisuga, käisin seal sõpradega seljankat söömas
mf6.jpg
Seal on kaks puidust platformi, mida saaks ilmselt ka telkimiseks kasutada, kui lumi ja jää maha kraapida.
joon jõest, söön jõest

Hendrik
Huviline
Huviline
Kontakt:

Postitus Postitas Hendrik » 07 Jaan 2019, 15:53

Sõnastan siis küsimuse veidi ümber, et kas keegi mõnel sellisel koolitusel ka on käinud või teab et selliseid korraldatakse, mille legend on selline korralikum talvine stsenaarium, kus esimese hooga tekib ka kogenumal matkajal mõte et no nüüd on küll vist veidi pahasti.

Mõned kiired näited:
a) talvel ringi tatsudes käid kogu oma kraamiga kaelani vette ja tõesti ei ole sul kolme paari kuivi vahetusriideid sest ei hakka matkale nii palju koli vedama. Hea on kui tikud ära ei uppunud, pealamp andis vb kohe vee all otsad. Ehk mis sa hädaga teed kui tuld on, aga selle peab üles ka saama enne kui ise otsad annad.
b) läksid lolli peaga laagri juurest uitama, jäid tuisu kätte, enam laagrit kätte ei leia. Pealamp on, tuletegemise vahendeid ei, suitsufooliumit kah mitte. Seljariided seljas, lamp peas, suusad kah jalas, muud ei miskit. Ehk siis mis sa hädaga teed kui tuld üldse ei ole. Eriti pinevaks kisub asi siis kui käid veel kaelani vette kah.

Ükskord maal mõtlesin et teen ka "survaivalit", kobistasin kottpimedas käsikaudu mööda metsa ringi ja kraapisin kasekoort, et teen tulepulgaga lõket, aga ilmnes näiteks selline tore asjaolu, et sa võid ju sättida mis sa sätid, kuna tulepulga säde on nii hele, siis kas näed kuhu tõmbad, aga ainult esimesed paar korda ja pärast oled poolpimedaks pimestatud või siis ei näe kuhu tõmbad ja ei saa midagi põlema. Nikerdasin tükk aega, lõpuks tõin ikka pealambi. Ehk siis näiliselt lihtsad asjad muutuvad ühel hetkel väga keeruliseks, ma näiteks ei panustaks üldse selle peale, et peale jääauku kukkumist on keegi veel võimeline talvel tulepulgaga midagi asjalikku korda saatma (sest käed on nagu pakud) jne.

Kasutaja avatar
mrWilson
Administraator
Administraator
Kontakt:

Postitus Postitas mrWilson » 07 Jaan 2019, 16:13

Pakasega külma vette kukkumine ilma vahetusriiete, lõkke süütamise ja muul moel sooja saamise võimaluseta... Sellisel juhul pole sul kaua aega antud kohmitseda.

Pisdez.
Ah, minge metsa...

Kasutaja avatar
scabere
Matkasell
Matkasell
Kontakt:

Postitus Postitas scabere » 07 Jaan 2019, 16:14

Hendrik kirjutas:
07 Jaan 2019, 15:53
ma näiteks ei panustaks üldse selle peale, et peale jääauku kukkumist on keegi veel võimeline talvel tulepulgaga midagi asjalikku korda saatma (sest käed on nagu pakud) jne.
ehk siis kokkuvõtlikult, kui jääauku kukud, siis ei maksa välja ronima hakata

Kasutaja avatar
Tarmo
Ekspert
Ekspert
Kontakt:

Postitus Postitas Tarmo » 07 Jaan 2019, 16:16

Mina olen Tõnu Jürgensoni koolitusel käinud, oli kahe talveööbimisega.
Eelnevalt anti soovitusliku varustuse nimekiri ja kohapeal räägiti ning katsetatasime kuidas siis saab, kui mõnda neist pole.
Päris ilma varustuseta läheks alustuseks rängaks.
Saad proovida müüdid ja kuskilt kuuldud tarkused järgi ja oskad valida mis vajalik mis mitte, ning saad katsuda väikseid lisasid, mis asendavad ellujäämise eest võitlemise looduse nautimisega.
Viimati muutis Tarmo, 07 Jaan 2019, 16:44, muudetud 1 kord kokku.
...

Kasutaja avatar
sepaonu
Guru
Guru
Kontakt:

Postitus Postitas sepaonu » 07 Jaan 2019, 16:21

Ma enam talvel kalal ei käi aga umbes 40 aastat sai pingviinitatud ja mitte ühtegi korda pole ma kogematta üle kere sisse käinud ja seda võib ka edukaks kursuse läbimiseks lugeda ja iga sellise kursusereklaami peale, et kle läbi kursus, et mis teha, kui sa hädas oled ütleks, et parem läbida kursus, kuidas mitte kunagi hädasse sattuda 8-)
Iseseisvalt soovitan läbida sellise kursuse, et teha kõik ettevalmistused ja jälgida turvameetmeid ja julgestust ja täisvarustuses läbi jää kukkuda. Seda tunnet lihtsalt peab kogema. Ma tegin kunagi üksi, jätsin auto käima, tegin taskud tühjaks ja läksin niikaua, kuni läbi kukkusin. Värskendav ja mõtlemapanev kogemus.
Kõige ohtlikumaks asjaks ma pean seda, et päriselus pole autovõti veekindlalt. Väga lihtne asi, käid sisse, ehmatad, kangestud, mõte hangub, jookse ükskõik, kui pikk tee autoni, saa võti kätte kuskilt töötavana, käivita, kisu riided ära, korras, pääsenud.
joon jõest, söön jõest

Kasutaja avatar
mrWilson
Administraator
Administraator
Kontakt:

Postitus Postitas mrWilson » 07 Jaan 2019, 16:26

Üldiselt tasuks end kõige muu kõrvalt treenida ka mõtlema niiviisi, et mis siis saab kui... mitte ei läheks kohe üksi pimedas tuisuga, kaks kätt taskus hulkuma. Kindlasti julgustan proovima erinevaid koolitusi kui endas kindel pole või lihtsalt soov end täiendada. Abiks on ka erinevad temaatilised raamatud ja videod. Targa jutu kuulamisest või lugemisest pole eriti kasu kui seda kõike ise järele ei proovi teha. Alles siis saad sotti, et mis ja kuidas.

Kellel erinevate koolituste kohta huvi on siis näiteks "Estlander" tegeleb temaatiliste ürituste ja koolitustega: http://www.estlander.org/
Ah, minge metsa...

Hendrik
Huviline
Huviline
Kontakt:

Postitus Postitas Hendrik » 07 Jaan 2019, 17:11

Igasugu vesised sulistamised võivad tulla ka ootamatult, planeeri kuidas tahad. Näiteks Uurali matkal juhtus meil selline seik, et tulime suuskadega toredasti mööda väikest orgu alla, keskel lumine osa oli ehk mõned meetrid, ääres kivid paistsid. Kui üks matkaline äkki 3m sügavusse auku kadus, selgus et selle toreda suht lameda orukese põhjas oli lume all tegelikult korralik sälkorg, all vesi sulises ja puha. Ta kukkus reiteni vette ja pidime ta suusakeppide abiga välja tirima. Väljas eriti külm polnud õnneks, -10 umbes, sai siis telk üles ja kõik miška, ainult järgmine päev olid püksid nagu eterniidist tehtud, aga tal olid vahetuspüksid kah. Lõket teha ei saanud sest puudest polnud sealkandis haisugi.

Kasutaja avatar
mrWilson
Administraator
Administraator
Kontakt:

Postitus Postitas mrWilson » 07 Jaan 2019, 17:18

Hendrik kirjutas:
07 Jaan 2019, 17:11
Igasugu vesised sulistamised võivad tulla ka ootamatult, planeeri kuidas tahad.
Täitsa nõus. Kes teeb sellel juhtub aga "tuisupeadel" juhtub tihedamini. :)
Ah, minge metsa...

Vasta

Mine “Kogemused, soovitused”

Kes on foorumil

Kasutajad foorumit lugemas: Registreeritud kasutajaid pole ja 2 külalist