Eesti meistrivõistlused jalgsimatkatehnikas - 25 august 2018

Tallasid mööda kodumaiseid radu? Jaga nähtut ja kogetut ka teistega.
Kasutaja avatar
mrWilson
Administraator
Administraator
Kontakt:

Eesti meistrivõistlused jalgsimatkatehnikas - 25 august 2018

Postitus Postitas mrWilson » 02 Aug 2018, 22:41

No näed siis, nad on teinud matkamisest spordiala. :) Jagan matkaliidu üritust:

Sel aastal toimuvad taas Eesti meistrivõistlused jalgsimatkatehnikas.

Toimumise aeg: 25. augustil 2018
Toimumise koht: Aegviidus, Nikerjärve ääres, samaaegselt Eesti matkajate kokkutulekuga.
Võistluste algus vastavalt võistlusjuhenditele kell 11.00.

Rohkem infot:
http://www.matkaliit.ee/eesti-meistrivo ... nikas-2018

Selle 30euri eest oleks võinud siis vähemalt suppigi pakkuda. :)
Ah, minge metsa...

Kasutaja avatar
Tanel
Ekspert
Ekspert
Kontakt:

Re: Eesti meistrivõistlused jalgsimatkatehnikas - 25 august 2018

Postitus Postitas Tanel » 03 Aug 2018, 09:07

30 raha kolme inimese peale on täiesti mõistlik summa kui arvestada kui palju finantsi kulub materjalide, taristu ja auhinnafondi peale. Suurtest jooksuüritustest osa võtmine on tunduvalt kallim.
The size of your pack is relative to the size of your fear.

rundll
Uudistaja
Uudistaja
Kontakt:

Postitus Postitas rundll » 03 Aug 2018, 11:23

Ei leidnud infot võistluste iseloomu kohta. Peaks matkama punktist a punkti b võimalikult kiiresti? Kui pikk distants, mitu päeva? Kuidagi vähe infot. Vli ma oma talupoja mõistusega ei leia.

rundll
Uudistaja
Uudistaja
Kontakt:

Postitus Postitas rundll » 03 Aug 2018, 11:26

Ei leidnud infot võistluste iseloomu kohta. Peaks matkama punktist a punkti b võimalikult kiiresti? Kui pikk distants, mitu päeva? Kuidagi vähe infot. Vli ma oma talupoja mõistusega ei leia.

Kasutaja avatar
Nohik
Guru
Guru
Kontakt:

Postitus Postitas Nohik » 03 Aug 2018, 11:35

Sel leheküljel on:
Üldjuhendi prinditaval kujul leiab: Üldjuhend 2018
Ülesanded: Jalgsimatkatehnika võistlusjuhend
rundll kirjutas:
03 Aug 2018, 11:26

Kõik on millekski hea, inimesed muutuvad. Mingi 87 aastal mäletan, et suhtusin "metsikutesse" matkajatesse üsna umbusklikult. Aga aja jooksul olen ise metsistunud. Juhtus nii, tegelikult impeerium lagunes ja ühelgi ametlikul matkal ma ei osalenud. Ja ühtlasi jäid ka mu parimad aastad aega, kus metsad ja jõed olid inimestest üsna tühjad. Kunagine lävimine kategooriamatkajatega oli siiski jätnud oma jälje, andis tohutult infot, erinevaid vaatenurki ja ka otsest õpetust. Mis natuke kurb oli, et rõõmu tundsid paljud neist pigem läbitud kilomeetritest kui nähtust. Aastal 92 olin ma vist juba aru saanud, et mind köidab pigem loodus ise kui läbitud kilomeetrid.Aga mingid kiiksud on sellest ajast jäänud. Kui muud pole, võin lõputult varustuse üle iriseda.
mrWilson kirjutas:
02 Aug 2018, 22:41
No näed siis, nad on teinud matkamisest spordiala. :) Jagan matkaliidu üritust:
All engineers are cyborgs

tripp
Matkasell
Matkasell
Kontakt:

Postitus Postitas tripp » 03 Aug 2018, 12:16

Eks see matkamises võistlemine veidi veider on. Eriti need mägimatkatehnika elemendid. Eriti praegusel kommertsmatkamise ajastul.

Kui teie peaks tegema võistlust, mille eesmärk oleks valida välja PARIM MATKAJA -
siis mida te teeks või kuidas saaks?

Kasutaja avatar
Nohik
Guru
Guru
Kontakt:

Postitus Postitas Nohik » 03 Aug 2018, 13:20

See on keeruline küsimus. Vanasti ma olin rohkem veematkaja. Mõnes mõttes oli igati loogiline, et võisteldi süstaslaalomis. Ja teistpidi oli loogiline, et need slaalomisõitjad sattusid matkale ja tihti just kategooriamatkale.
Sama analoogia põhjal saan aru, et võistelda saab kaljuronimises, ning nende oskustega mägedes matkata.
Kui vaadata erinevaid kutsevõistlusi, siis ilmselt on võimalik ka korraldada võistlusi kasvõi parema menüü koostamises jne.
Ma arvan, et mõneti on kõik korras, kuni sellised tegevused ei ürita mõnda muud ala kaaperdada või isegi kaaperdamist seadustada. Õigus matkata peaks jääma igaüheõiguseks.
Ümber ei saa ka võistluse momendist. Ma ise arvan, et matkamise eesmärk ei peaks olema võitmine või kellelegi ära panemine. Aga siis võib ilmselt olla eriarvamusi. Mul endal on see asi, et ma pole teab mis tugev, aga kogemata olen mõned võistlused võitnud. Seejuures mind alati hämmastas, et ma ei tundnud võidurõõmu. Aga olen märganud, et üldiselt inimesed tunnevad võidurõõmu.
Kui minu teha oleks, ma ilmselt sõnastaks matkamise looduses liikumiseks, mille eesmärk pole võitmine ja ärapanemine. Samuti eeldaks ma, et matkamine ja matkatarkuste edasiandmine oleks igameheõigus, nagu seenel käimine veel täna on. Aga siin on ilmselt samuti eriarvamusi.

Hendrik
Huviline
Huviline
Kontakt:

Postitus Postitas Hendrik » 03 Aug 2018, 14:06

Tundub, et see võistlus on harnenud välja varasemast jalgsi-mägimatkatehnika meistrivõistlusest mis läks matkajate jaoks liiga keeruliseks ja nimetati ümber meistrivõistlusteks mägironimises. Mingid aastad tagasi kadusid erinevad matkaklubid riburada meistrikatelt ära sest vajamineva varustuse hulk ja tehnilised elemendid hakkasid vist üle jõu käima. Tundub mõistlik see eraldi klass, aga see võiks toimuda samal ajal mägironimise omaga, oleks toredam. Ehk järgmine aasta toimub... Ja ega seal valita parimat matkajat vaid ikka parimat matkatehnika valdajat.

tripp
Matkasell
Matkasell
Kontakt:

Postitus Postitas tripp » 03 Aug 2018, 14:16

Ha.
Ma ise mõtlesin, et "parima matkaja" valikul võiks olla sellised alam-kategooriad:
- viriseb kõige vähem.
- aitab teisi / gruppi kõige rohkem.
- jätab kõige vähem jälgi.
- märkab rajal kõige rohkem huvitavat.
- kirjeldab matka kõige haaravamalt.
Jne.

Ehk siis, lasta võistlejad pundis rajale ja pärast nad ise jagavad ära, kes oli kõige parem köögis, kes köies ja kes fotoka taga :)

Öised lisaülesanded: "käib kõige vaiksemalt väljas pissil" ja "norskab kõige vähem" :)

Kasutaja avatar
scabere
Matkasell
Matkasell
Kontakt:

Postitus Postitas scabere » 03 Aug 2018, 14:20

Parim matkamenüü koostaja. Parim matkavarustuse pakkija. Parim saapakuivataja jne.

Kasutaja avatar
Nohik
Guru
Guru
Kontakt:

Postitus Postitas Nohik » 03 Aug 2018, 14:41

Kui erinevate alade kutsevõistlusi vaatad, siis umbes nii ongi. Inimesed, kes tahavad võistelda, leiavad alati võimaluse.

Kasutaja avatar
mrWilson
Administraator
Administraator
Kontakt:

Postitus Postitas mrWilson » 03 Aug 2018, 14:55

Ilmselt on asi minus aga meistrivõistlused "jalgsimatkaTEHNIKAS" tundub veidi veider. Mis krdi tehnika? Ma olen alati arvanud, et kott selga ja minek. Kui ise pärast rahul ja terve oled siis ongi ju järelikult õige "tehnika". :) Pean silmas just meie Eestmaa kamaral kõndimist.

Aga no eks standardid oskab inimene igale asjale määrata ja siis pärast nende järgi võistelda.
Ah, minge metsa...

Kasutaja avatar
Nohik
Guru
Guru
Kontakt:

Postitus Postitas Nohik » 03 Aug 2018, 16:00

Sa pead paljusi oskusi enesestmõistetavaks.

Kasutaja avatar
Tanel
Ekspert
Ekspert
Kontakt:

Postitus Postitas Tanel » 03 Aug 2018, 16:18

Vajalik põhivarustus võistlusel:

Võistkonna liikme minimaalne vajalik varustus: julgestussüsteem, kaks kuni 1,5 m pikkust enesejulgestusotsa (nende tugevus peab olema samaväärne 10 mm põhiköie omaga), kindad julgestuseks, 3 muhviga karabiini.

Saan aru, et üheks ülesandeks on jõe ületus. Aga kui oled metsikul maastikul ja üritad "jõge" turvaliselt ületada kahe pooleteise meetrise köiejupiga?! Andke andeks kui olen võhik, aga mismoodi seda tehakse. Ükski jõgi pole ainult kolm meetrit lai, see on pigem oja. Samas on vähetõenäoline, et metsikutele jõgedele on üle tõmmatud statsionaarsed trossid/köied kuhu ennast julgestada ja kolmest meetrist köiest on ilmselgelt liiga vähe, et kaldalt julgestada. Pealegi on märgistatud matkaradadel jõgede ületamiseks mingisugused sillad ja need on ka kaardile märgitud. Või siis on köies käimine hea variant koolmekohtade ületamisel?! Minu arvamus on, et jalgsimatkal vaevalt köit ja karabiine vaja läheb, need rohkem mägimatkamise teemad.

tripp
Matkasell
Matkasell
Kontakt:

Postitus Postitas tripp » 03 Aug 2018, 16:30

Mul mingil matkal (fagarase ahelik Rumeenias) tahtsid inimesed köit ja karabiine kaasa võtta...
Ma püüdsin aru saada, MIDA nad nendega teeks, ei saanud aru.
Julgestad kedagi - alla? üles? kuidas?

Aga Skandinaavia matkadel võiks jõe ületuseks 10-20m abinöör (6mm) väga kasulik olla ja edaspidi võtan ilmselt kaasa.

Kasutaja avatar
mrWilson
Administraator
Administraator
Kontakt:

Postitus Postitas mrWilson » 03 Aug 2018, 16:40

Nohik kirjutas:
03 Aug 2018, 16:00
Sa pead paljusi oskusi enesestmõistetavaks.
Jah.
Ah, minge metsa...

Kasutaja avatar
Tanel
Ekspert
Ekspert
Kontakt:

Postitus Postitas Tanel » 03 Aug 2018, 16:45

tripp kirjutas:
03 Aug 2018, 16:30
Mul mingil matkal (fagarase ahelik Rumeenias) tahtsid inimesed köit ja karabiine kaasa võtta...
Ma püüdsin aru saada, MIDA nad nendega teeks, ei saanud aru.
Julgestad kedagi - alla? üles? kuidas?

Aga Skandinaavia matkadel võiks jõe ületuseks 10-20m abinöör (6mm) väga kasulik olla ja edaspidi võtan ilmselt kaasa.
No 10-20m ma saan aru, aga 2x1,5m?! Matka planeerides võiks ju ka endale enamvähem selgeks teha mis sind ootamas on. Kui on tehnilisi lõike siis muidugi, kui aga lähed metsa alla või aasale uitama siis kasse ja karabiine vaja ju ei lähe.

Kasutaja avatar
Tarmo
Ekspert
Ekspert
Kontakt:

Postitus Postitas Tarmo » 03 Aug 2018, 16:46

Varjante ju on: lõke aja peale põlema ja liiter vett keema.
Kannatanu abistamine.
Räätsade valmistamine.
Priimuse lahtivõtmine ja kokkupanek.
...

margusl
Ekspert
Ekspert
Kontakt:

Postitus Postitas margusl » 03 Aug 2018, 16:57

Hendrik kirjutas:
03 Aug 2018, 14:06
/../Tundub mõistlik see eraldi klass, aga see võiks toimuda samal ajal mägironimise omaga, oleks toredam. /../
Ma ei ole teemat väga jälginud, aga lappasin põguasalt varasemaid tulemusi ja seda varianti on vähemalt paaril aastal (2014, 2015) ka harrastatud, A-rada ronijatele ja B-rada matkajatele. Aga ka siis on B-rajal olnud mõlemal korral vaid kolm tiimi. Käesoleval aastal näib samal platsil samal ajal toimuvat nii kokkutulek kui ka jalgsi- ja jalgrattamatkatehnika MV, seda vast siis toreduse mõttes ja rohkemate osaliste lootuses.

Tanel, varustuse kohalt saad vastuse sama punkti viimasest lõigust:
Kohtunike poolt on tehniliste elementide juures kasutada: põhiköis, haarava-aasad, 4 karabiini.

Lisaks vt ka elementide kirjeldusi.

Raievõistlused, tuletõrjesport või muud ametimängud ei ole ka üleliia elulised, aga annavad põhjust kodust välja saada, kehakultuuriga tegeleda, tehnikat lihvida ja aeg-ajalt ka kokku tulla ning head äraolemist nautida. Ehk siis lingvistikasse ei ole vaja silmini ära uppuda.
Tarmo kirjutas:
03 Aug 2018, 16:46
Varjante ju on: lõke aja peale põlema ja liiter vett keema.
Kannatanu abistamine.
Räätsade valmistamine.
Priimuse lahtivõtmine ja kokkupanek.
Lõkkesüütamine ja esmaabi on võimalike elementidena juhendis täitsa ära märgitud.
Viimati muutis margusl, 03 Aug 2018, 17:02, muudetud 1 kord kokku.

Hendrik
Huviline
Huviline
Kontakt:

Postitus Postitas Hendrik » 03 Aug 2018, 17:01

Tanel kirjutas:
03 Aug 2018, 16:45
No 10-20m ma saan aru, aga 2x1,5m?! Matka planeerides võiks ju ka endale enamvähem selgeks teha mis sind ootamas on. Kui on tehnilisi lõike siis muidugi, kui aga lähed metsa alla või aasale uitama siis kasse ja karabiine vaja ju ei lähe.
Enesejulgestusotsad on need lühikesed. Lillenuusutamise ja koti pakkimise võistlused ei paku ka jalgsimatkajatele eriti pinget, aga ise ülesõiduköite pingutamine kõige täiega jälle jääb tiba keeruliseks ehk. Ju see võistlus sinna kahe vahele balansseerib. Lihtsalt Eestis metsas ja aasal uitamiseks pole tegelt üldse mingit tehnikat tarvis, ei oleks seega ka suurt midagi võistelda. Metsas ellujäämise teema takjajuurehautise, rootsi kompassi ja kuusejuurest räätsadega pole matkamisega suuremat seotud.

Et jalgsimatkal jõe ületust vaja pole kuna rajad ees jne on tõsi seni kuni kaardil olevat rada enam tegelt pole ja tsivilisatsiooni jõudmiseks vaja hakata jõge ikkagi kuidagi ületama. Just juhtus sihuke asi nädalapäevad tagasi kui 12h jooksul sai 4x köisi üle mägijõgede pingutatud täiesti ettekavatsematult.

Kasutaja avatar
mrWilson
Administraator
Administraator
Kontakt:

Postitus Postitas mrWilson » 03 Aug 2018, 17:46

Ma saan aru, et üritatakse Eesti oludes erinevaid matkaliike ja olusid imiteerida. Noh, siis on isegi mõistetav.
Ah, minge metsa...

Kasutaja avatar
Nohik
Guru
Guru
Kontakt:

Postitus Postitas Nohik » 03 Aug 2018, 18:24

Mind natuke häirib võistlustega kaasnev kiirustamine. Võitjal ei ole alati mitte kõige kindlam lahendus.

Kasutaja avatar
scabere
Matkasell
Matkasell
Kontakt:

Postitus Postitas scabere » 03 Aug 2018, 18:25

Mõnes mõttes võiks Eesti meistrivõistluste asemel olla hoopis matkajuhi kutsevõistlus vms. Selline lihtsalt jalgsimatkatehnika Eesti meistrivõistlus kõlab tõesti veidi veidralt, kuigi võistlusjuhendis kirjutatu näitab, et võistlus ise saab ilmselt päris asine olema ning minusugune harimata matkaja saaks ilmselt päris palju trahviminuteid.

Ps. tuletõrjespordi näide oli päris tabav.

Kasutaja avatar
mrWilson
Administraator
Administraator
Kontakt:

Postitus Postitas mrWilson » 03 Aug 2018, 18:55

Lugesin läbi "EMV-jalgsimatkatehnika-voistlusjuhend-2018". Mu meelest jalgsimatkamisega kui sellisega on sellel võistlusel üsna vähe pistmist. Pigem seljakotiga oriemnteerumise või alpinismisugemetega takistusraja läbimise võistlusega. 5 km distantsi ei saa kuidagi pidada matkavõistluseks, eriti veel "meistrivõistluseks".

Väljavõte:
10. Matkatehnika elementide kirjeldus ja hindamine:
Võimalikud tehnilised elemendid trassil:
• liikumine (traavers) kohtunike tugiköitel, julgestus;
• jõe läbimine julgestus– ja väljatõmbeköiega;
• jõeületus: ülesõit kohtunike köitel;
• sportlik laskumine kohtunike köiel (uia, julgestusvahend, dülhverdamine)
• sõlmed (seasõrg, topelt kalamees, meremehe sõlm, paalisõlm, kaheksa, haarav)
• esmaabi andmine, kanderaami ehitamine ja kannatanu transportimine
• telgi püstitamine
· lõkke tegemine
Pange rahvas rammu katsuma vähemalt mõnel läbi Eesti kulgeval rajal. Siis saaks seda ka "Eesti meistrivõistlused jalgsimatkatehnikas" nimetada. Krdi naljamehed ma ütlen. :)
Ah, minge metsa...

Hendrik
Huviline
Huviline
Kontakt:

Postitus Postitas Hendrik » 03 Aug 2018, 22:13

200km läbimine ei nõua mingit suuremat tehnikat kui 5 km, ainult aega läheb rohkem, jalg käib samamoodi jala ette ja telk samapidi püsti. Rõhk on ikka sõnal tehnika, mitte säärelihase ümbermõõdul mis enamasti niikuinii midagi ei näita. Matkatehnika muutub oluliseks siis kui lisaks tatsumisele hakkab ette tulema suuremaid takistusi kui märjad sokid, pikk distants ise pole veel takistus ja pika maaga meistrit määrata seega mõttetu.

Vasta

Mine “Eestis”

Kes on foorumil

Kasutajad foorumit lugemas: Registreeritud kasutajaid pole ja 1 külaline