Palju huvitavat kõrvataha panemiseks

Matkatemaatikat mujalt Interneti-avarustest.
Kasutaja avatar
mrWilson
Administraator
Administraator
Kontakt:

Palju huvitavat kõrvataha panemiseks

Postitus Postitas mrWilson » 08 Jaan 2014, 19:17

Kellel parem teema pealkiri välja pakkuda andku tulla. Niisiis, üks järjekordne Youtube'i kanal kus õpetatakse üle/läbi ja mida kõike veel elamist. Ühesõnaga kuidas looduses paremini toime tulla. Kanal on vene keelne, kes aru saab sellel on lihtne, kes ei saa, sellel on vähem lihtne. Keegi ennist juba käis sellelt kanalilt ühe video siin välja. Igatahes leiab sealt palju huvitavat mida tasuks meelde jätta. Kusjuures tüüp oskab üsna hästi lahti seletada asjad. Soovitan.

Kanal: http://www.youtube.com/user/Grigoryi1" onclick="window.open(this.href);return false;

Näiteks hea kergtelgi alternatiiv:
Pakun välja, et sellelt kanalilt oleks veelgi videoid eraldi teistes teemades näiteks tuua.
Ah, minge metsa...

Kasutaja avatar
sepaonu
Guru
Guru
Kontakt:

Re: Palju huvitavat kõrvataha panemiseks

Postitus Postitas sepaonu » 09 Jaan 2014, 17:43

Ma saan sellest aru, kui keegi näitab netis mingi koormakatte voltimist, näe ostsin poest kolmeka eest odava koormakatte, saan korra omale telgi voltida, kui koormakattele on juba aasad külge õmmeldud ja telgivaiasi võetakse taskust, siis võiks võibolla veel natuke pingutada, et poleks vaja käbisi otsida ja peale voltimistrikke ei jääks midagi üle ega puudu.
mul on tunne, et sellised inimesed näevad õudusunenägusi, mäletavad neid hommikul ja kohe on neil omaarust hea lahendus sellise õuduka lahendamiseks. Niipalju kui ma neid netis kohanud olen, siis ühine nimetaja neil matšeetemehed.
Oma tarkuse jagamist alustavad klippides umbes nii, noh, kujutame ette olukorda, et inimene läks seenele ja kisub vihmale, kuidas ennast siis vihma eest kaitsta, võtab matšeete(täiesti tavaline seenenuga) ja ehitab tunniga varjualuse, noh teine olukord, olete jõe ääres, a vat tikke pole, tehke silmad lahti, kive jões niisuguseid ja naasuguseid, võtab taskust tavalisest viilist tehtud(igaks juhuks taskus vedeleb) tuleraua, näitab, et saab sädeme kätte küll, edasiarendatud olukorra kirjelduses võtab taskust tulemasina( :idea: ) ja teeb sellega põletatud kaltsu tulehakatuseks,mille saabki siis viili ja vilgukiviga põlema, ilma sae ja kirveta metsalangetusõpetuses langetab nööriga suure palgi (möödaminnes oma kaamera peale), samas näitab, et puid saab ju murda ja murrab sellest megapalgi tipust mõne jupi, käepärase sääserohu tõrva põletamise videos võtab muuseas ühe komponendina taskust tuubi lastekreemi jne
Tunnen ennast täiesti äpuna neid matšeetemeeste filme vaadates, pole viili taskus ega matšeetet vööl, positiivse poole pealt pole ka lolle ideid, et kuidas sattuda sellistesse olukordadesse.
joon jõest, söön jõest

Kasutaja avatar
mrWilson
Administraator
Administraator
Kontakt:

Postitus Postitas mrWilson » 09 Jaan 2014, 18:40

Ja milline tegevus/asi sinu pikast loetelust halb on? Tasuks tähele panna ideed mitte seda kui palju tulemasinaid või "eelnevalt valmis pandud" vidinaid kellegil taskus on. Sina võib-olla tead sarnaseid nippe une pealt kuid kindlasti leidub neid kes sarnastest videotest miskit kasulikku leiavad. Mina näiteks sain enese jaoks küll ideid juurde.

...jah, kindlasti leidub ka neid kellel juhuslikult viil taskus on, tööriistakastis, auto kindalaekas, vms.... aga võta näpust, tuld tahaks teha kuid tikku pole (need on otsas, märjad, kadunud, vms...). Olen isegi sarnases olukorras olnud ja kasutasin prilliklaase. Samuti olen ühe korra stepslist tuld välja võlunud (sarnaseid teadmisi ei pruugi vaja minna ainult metsiku looduse rüppes viibides).
Ah, minge metsa...

Aivar
Huviline
Huviline
Kontakt:

Postitus Postitas Aivar » 09 Jaan 2014, 18:49

Väga hea!!! Eks need õpetused ellu jääda ongi mõeldud inimestele kelle elu koosneb erinevatest koolitustest. Iga asja jaoks on olemas koolitus ja koolitaja - mitte mingil juhul ära proovi enam midagi ise ilma, et sa ei ole käinud "eksperdiga" enne asja proovimas ja veelparem kui oled ka osalenud järelkoolituse programmis... ja selliseid kes käivad ühelt koolituselt teise jagub küllaga! Ja koolitajateks siis need matšeetemehed :)

Kasutaja avatar
mrWilson
Administraator
Administraator
Kontakt:

Postitus Postitas mrWilson » 09 Jaan 2014, 19:06

Seda foorumit käivad lugemas ka need kellel puudub isemõtlemis võime ning kes tõesti muidu ise ei oska elus hakkama saada kui ainult "koolitustel" käivadki. Ilmselt on see foorum ka just eelkõige sellistele inimestele sest ise mõtlev inimene teab ju niigi mida siin foorumis jagatakse.
Ah, minge metsa...

Kasutaja avatar
sepaonu
Guru
Guru
Kontakt:

Postitus Postitas sepaonu » 09 Jaan 2014, 19:13

mrWilson kirjutas:Ja milline tegevus/asi sinu pikast loetelust halb on? Tasuks tähele panna ideed mitte seda kui palju tulemasinaid või "eelnevalt valmis pandud" vidinaid kellegil taskus on. Sina võib-olla tead sarnaseid nippe une pealt kuid kindlasti leidub neid kes sarnastest videotest miskit kasulikku leiavad. Mina näiteks sain enese jaoks küll ideid juurde.

...jah, kindlasti leidub ka neid kellel juhuslikult viil taskus on, tööriistakastis, auto kindalaekas, vms.... aga võta näpust, tuld tahaks teha kuid tikku pole (need on otsas, märjad, kadunud, vms...). Olen isegi sarnases olukorras olnud ja kasutasin prilliklaase. Samuti olen ühe korra stepslist tuld välja võlunud (sarnaseid teadmisi ei pruugi vaja minna ainult metsiku looduse rüppes viibides).
Mismoodi seda ideed kasutada, et jube hea, kui sul tuletegemisvahendid puuduvad või kadunud on, vada siiis, kasuta seda põletatud kaltsu. Mismoodi ma selle kaltsu ära põletan, kui mul tuletegemisvahendid puuduvad?

See viilivärgi koomika seisneb tegelikult selles, et see pole juhuslik viil vaid matšeetemees on tuleraua teinud viilist, ehk ühe kandi maha käianud ja ära lihvinud, see pole juhuslik viil taskus ega kindakastis. Tavalise viiliga on sädeme saamine nullilähedane. Loomulikult võib ju sellisest videost omale selle viilitriki meelde jätta ja siis ükskord hakata tavalise viiliga kive kraapima ja sinna viili kõrvale maha ka surra alajahtumisse. Kes sellest tuleraua põhimõttest aru saab, see tehku viilist või muust süsinikterasest või ostku moodsamad tulerauad ja pangu tasku juhuslikult või mittejuhuslikult.

Mis ideid sa juurde said peale selle kergtelgi?
joon jõest, söön jõest

Aivar
Huviline
Huviline
Kontakt:

Postitus Postitas Aivar » 09 Jaan 2014, 19:32

mrWilson kirjutas:Seda foorumit käivad lugemas ka need kellel puudub isemõtlemis võime ning kes tõesti muidu ise ei oska elus hakkama saada kui ainult "koolitustel" käivadki. Ilmselt on see foorum ka just eelkõige sellistele inimestele sest ise mõtlev inimene teab ju niigi mida siin foorumis jagatakse.
Pole mõtet ju kõike üle ka forseerida. Kui iga youtube video kohta mingi õpetus üles laadida siis kaob see viimanegi mõtlemisvõime.

Kasutaja avatar
mrWilson
Administraator
Administraator
Kontakt:

Postitus Postitas mrWilson » 09 Jaan 2014, 19:46

sepaonu kirjutas:Mismoodi seda ideed kasutada, et jube hea, kui sul tuletegemisvahendid puuduvad või kadunud on, vada siiis, kasuta seda põletatud kaltsu. Mismoodi ma selle kaltsu ära põletan, kui mul tuletegemisvahendid puuduvad?
Kas sa oled mõelnud sellele, et mõnikord piisab lihtsast teadmisest, et ka nii võib ja saab? Palju on sinu elus tegevusi mis on igatpidi põhjendatud ning oma olemuselt lõpuni läbi mõeldud ning kaalutletud? On ka mõni asi/tegevus millel sa lubad lihtsalt kulgeda? Kui sinu jaoks tundub mõni asi lausmõttetusena siis see ei pruugi veel tähendada, et see ka päriselt mõttetu on.
sepaonu kirjutas:See viilivärgi koomika seisneb tegelikult selles, et see pole juhuslik viil vaid matšeetemees on tuleraua teinud viilist, ehk ühe kandi maha käianud ja ära lihvinud, see pole juhuslik viil taskus ega kindakastis. Tavalise viiliga on sädeme saamine nullilähedane. Loomulikult võib ju sellisest videost omale selle viilitriki meelde jätta ja siis ükskord hakata tavalise viiliga kive kraapima ja sinna viili kõrvale maha ka surra alajahtumisse. Kes sellest tuleraua põhimõttest aru saab, see tehku viilist või muust süsinikterasest või ostku moodsamad tulerauad ja pangu tasku juhuslikult või mittejuhuslikult.
Kui sa lähed poodi ja ostad endale tuleraua siis üllatus-üllatus, keegi on selle eelnevalt valmis teinud. Mees kasutas omavalmistatud tulerauda, vahe on lihtsalt selles, et seda ei saa poest osta. Jällegi, mis selles siis halba on, et ta selle endale tegi ning seda kogemust teistaga jagas?

Kas sa tõesti siiralt usud, et tegemist on profesionaalse ellujäämis "koolitajaga"? Vastasel juhul sa saaksid ju aru, et tegemist on tavalise youtuberiga kes lihtsalt oma teadmisi avaldab stiilis kui tahad, tee järgi kui ei taha tee nagu sina õigeks pead. Jah, kindlasti ta teeb paljusid asju omamoodi, võibolla isegi veidral moel, kuid mis siis?

Ja üldsegi, miks me peaksime siin selle üle vaidlema? Või oled sa ise profesionaalsel tasemel ellujäämiskoolitusi läbi viinud?
sepaonu kirjutas:Mis ideid sa juurde said peale selle kergtelgi?
Näiteks sauna tegemise videos sauna ning "ahju" meisterdamine - oli pisiasju mille peale poleks ise tulnud.
Ah, minge metsa...

Kasutaja avatar
mrWilson
Administraator
Administraator
Kontakt:

Postitus Postitas mrWilson » 09 Jaan 2014, 19:52

Aivar kirjutas:Pole mõtet ju kõike üle ka forseerida. Kui iga youtube video kohta mingi õpetus üles laadida siis kaob see viimanegi mõtlemisvõime.
Selles asi seisnebki, et mõtlev inimene suudab kindlasti välja mõelda, et ta tegelikult ka ei pea vaatama selliseid videoid kui ta ei taha. :)

Praegu jääb mulje, et mina olen ainuke kes sellistes videotes enda jaoks miskit kasulikku suudab märgata. Kõik teised on juba vanad peerud ning selliste lollustega ei tegele. Laske nüüd ometi ligimesel rahus end lollina tunda. 8-)
Ah, minge metsa...

Kasutaja avatar
heiki
Huviline
Huviline
Kontakt:

Postitus Postitas heiki » 09 Jaan 2014, 22:13

Muhe ja rahulik Dave Canterbury, kelle looduses elamise/ellujäämise/elu timmimise videodest olen ise mitmed asjad kõrva taha pannud ja millest saadud ideid meie olude jaoks kohandanud: https://www.youtube.com/channel/UCfa-XV ... -2v1UUdkwg (Kui allapoole kerida, siis leiab teemade põhised playlistid.)

Mulle meeldib ,et ta ei ürita kuulutada seda üht ja ainumast tõde (üldjuhul :D ) ja jätab ruumi erinevatele ideedele ja arvamustele. Videod on praktilised ja arutlevad.

Kanali/kooli/veebipoe filosoofia võtab päris hästi kokku nende enda kirjutatud kirjeldus:
From the lore of bushcraft to all things related to self-sustainability, the Pathfinder vision is to pass on the knowledge of outdoor self-reliance. Providing basic to advanced self-reliance training and survival gear, our goal is to offer both practical knowledge and survival gear that will stand the test of time. From emergency preparedness to sustainability, the Pathfinder way is to share and educate.
Here you can explore the world of survival knives, survival kits and simple tips on outdoor self-reliance. We are always learning and enjoy passing on the knowledge we acquire.
There is no substitute for having a plan in the event of the unexpected.
Metssiga

Jants
Ekspert
Ekspert
Kontakt:

Postitus Postitas Jants » 09 Jaan 2014, 22:30

Läksin kohe tööruumi proovima et kas saan kiviga tavalisest viilist sädemed välja- nagu nalja, sädemed lendasid. :)
Mulle sellised videod meeldivad. Isegi kui kasuliku leidub vähe, on siiski tegu hea meelelahutusega... Ja väga paljudele on selline kiviga tule tegemine või okstest onni ehitamine põnev hobi, mida hea ka teistele näidata, nagu igasugust hobi...

Kasutaja avatar
sepaonu
Guru
Guru
Kontakt:

Postitus Postitas sepaonu » 10 Jaan 2014, 09:39

kõige lihtsam sädemekraapimismoodus on selline
http://www.youtube.com/watch?v=JmZtyLVK ... e=youtu.be
joon jõest, söön jõest

udusiil
Huviline
Huviline
Kontakt:

Postitus Postitas udusiil » 10 Jaan 2014, 10:34

See mrWilsoni esimeses postituse "keegi" olen vist mina, kes ma "võrkkiigu isetegu" teemasse selle video postitasin.

Sekundeerin siin mrWilsonile, et väärtus on juba see, et tegemist on inimesega, kes igapäevastest käepärastest vahenditest midagi oma kätega teha oskab. Üha areneva õpitud abituse ja nisanäpluse taustal on selle youtuublase õpetused rohkem väärt, kui 9 klassi arvutiõpetuse tunnid kokku.

Nii nagu matemaatika tunnis ei anta valemeid kogu elu jooksul ette tulevate ülesannete lahendamiseks, nii ei peitu selle "meistri" õpetuste sisu ka niipalju üksikute lahenduste 1:1 kopeerimises, vaid oskuses näha enda ümber seda, mis meil olemas on ja selle baasil mõni eluline ülesanne ära lahendada. Mitte halada, et mul pole ühte, ega teist eriotstarbelist asja.
Nii näiteks oli minu jaoks üsna väärtuslik video, milles kõige odavamast tulemasinast ja nõgesevarrest on võimalik täiesti töötav kalastuskomplekt kokku saada: http://www.youtube.com/watch?v=5quF-vyEPU0" onclick="window.open(this.href);return false;

Selge, et ma ei plaani ühtegi kalaretke sellise varustuse peale, aga kui ma pole matkale minnes plaaninud kalapüügiga tegeleda, kuid olukord soosib, siis miks mitte puhkepausi sellise nokitsemisega sisustada ja ehk midagi ka hamba alla saada. Üldse mitte ellujäämisee vaid meelelahutuslikus ja loomingulises võtmes.
Olen üsna kindel, et siin halajate tegelik mina peidab endas põhimõtteliselt samasugust leiutajat.

Kui kaks lõvi vaatasid raudrüütlit ja arvasid, et maru hea konserv - kahju ainult, et avada ei oska, siis inimese eeliseks on käed ja mõistus:
http://www.youtube.com/watch?v=WNbnK8Uz8as#t=147" onclick="window.open(this.href);return false;

Kasutaja avatar
sepaonu
Guru
Guru
Kontakt:

Postitus Postitas sepaonu » 10 Jaan 2014, 11:42

Loomulikult on ebapraktilised tegevused meelelahutuslikud, mina nõustun selle jutuga, saab palju nalja. See ongi igaühe valik, et kui konservi saab avada kümnel erineval moel, et millise ta nendest valib, kas kõige meelelahutuslikuma või kõige praktilisema. Siin lingis üks jalgrattur sattunud kilekoti ja konserviga metsa
http://www.youtube.com/watch?v=6J8jULurs5I, mis on minu arusaamist mööda areng praktilisuse poole, pole vaja muretseda , et sisu maha kukub ja püüda seda praost lutsutada või maast korjata, meelelahutuslik pool muidugi kannatab.
joon jõest, söön jõest

Kasutaja avatar
mrWilson
Administraator
Administraator
Kontakt:

Postitus Postitas mrWilson » 10 Jaan 2014, 17:25

Kui nüüd tähti närida siis kuidas saab ühe konservi avamine olla ebapraktiline? Olenemata vahenditest või nende puudumisest. Sa ju avad selle ning seeläbi lõid ligipääsu selle sisule, järelikult oli praktiline tegevus.

Meenub, et aegu tagasi sai sõjaväes konservikarpe mööda asfalti kulutatud küll. No sattus selliseid olukordi, no ei olnud parasjagu millegagi avada: http://www.youtube.com/watch?v=oI_qvQgTsPY" onclick="window.open(this.href);return false;
Ah, minge metsa...

Kasutaja avatar
sepaonu
Guru
Guru
Kontakt:

Postitus Postitas sepaonu » 10 Jaan 2014, 21:03

mrWilson kirjutas:Kui nüüd tähti närida siis kuidas saab ühe konservi avamine olla ebapraktiline? Olenemata vahenditest või nende puudumisest. Sa ju avad selle ning seeläbi lõid ligipääsu selle sisule, järelikult oli praktiline tegevus.
Tulemuseni jõudmiseks on jah mitmeid teid. Igaüks võib interneti imelisse maailma trükkida how to open food can without can opener vms ja valida omale sobiv viis. Minu praktiline soovitus on osta poest konserve, millel saab kenasti näpurõngaga kaane pealt tõmmata :idea: , või siis äärmise häda korral võtta taskust multitool või avaja, kiirem, puhtam, kuivem, turvalisem viis. Kui hakkab häirima, et liiga kiirelt läks, siis soovitan ajaraiskamiseks elusat tuld või voolavat vett vaadata 8-)
joon jõest, söön jõest

Kasutaja avatar
mrWilson
Administraator
Administraator
Kontakt:

Postitus Postitas mrWilson » 10 Jaan 2014, 21:08

Küll sinul on ikka tootsi taskud, Sepaonu. Igal ajahetkel võib sealt välja tõmmat mistahes kasuliku vidina. Sind peaks lausa mõnda väljaõppe programmi soovitama kui kohustuslikku elementi. Siis ei oleks rohkem justkui midagi vaja. :D
sepaonu kirjutas:Minu praktiline soovitus on osta poest konserve, millel saab kenasti näpurõngaga kaane pealt tõmmata :idea:
Veel praktilisem soovitus on juba kodus kõik konservid avada, et ei tekiks olukorda, kus sa kõige vajalikumal hetkel oma taskust just seda kõige vajalikumat vidinat ei leia. Veelgi praktilisem soovitus on kaasa võtta Sepaonu, siis ei ole ohtu, et midagi saab viltu minna. :mrgreen:

PS! Sorry, kui kellegi jaoks siin liiga palju sarkasmi on.
Ah, minge metsa...

Kasutaja avatar
sepaonu
Guru
Guru
Kontakt:

Postitus Postitas sepaonu » 10 Jaan 2014, 22:45

Ma üle 40 aasta omapäi kolanud looduses, sellest umbes 10 aastat oli selline õnnis aeg, et sain üle 100 täispäeva käia aastas, pikapeale loksub kõik paika(loomulikult olen ma ka kunagi ammu tarbetut blingblängi taskutet leidnud), mida taskus vaja on või pole, üksi käin, pole laenata ka kellegi käest.
Siis kui puud väga kiduraks lähevad nina põhjapoole keerates või lihtsalt ei taha peenpalkidega lossi teha, siis selline praktiline vaevakasest kuppelsaun käepärasest materjalist on praktiline. Saab jääkülma mägijõe rõskuse kontidest välja. Ma olen teinud selliseid mõne. Ahju laob 5min, karkass 5min. Konreetselt pildil olev pole minu tehtud, pildistasin mummulise poti pärast, kuna arvasin, et kalamees kindlasti naise tagant selle tuuri pani :D Võib kõrvataha panna.
saun.jpg
joon jõest, söön jõest

talupoeg
Uudistaja
Uudistaja
Kontakt:

Postitus Postitas talupoeg » 11 Jaan 2014, 19:05

Telgi video on hea.Mis puutub aasade külge õmblemisse ,siis arvan ,et see koormakate ongi selliste aasadega vabrikust välja tulnud.Sama asja saaks kasutada ka meil müüdavatest katetest millel on teistmoodi aasad.See on tõsi ,et kui "juhuslikult" satub kaasa selline koormakate satub ka kaasa paar telgivaia.Samas saab ka vaiad asendada ka oksaga.Tegelikult pole siin ilmas miskit juhusliku vaid kõik on plaanipärane ja plaan ei pruugi meile alati meeldida.

Kasutaja avatar
scabere
Matkasell
Matkasell
Kontakt:

Postitus Postitas scabere » 11 Jaan 2014, 20:01

Või teed kõik need aasad kohapeal nööri kasutades, samamoodi nagu ta esimese kinnituse puu külge tegi.

Kasutaja avatar
Jyrgenson
Foorumi raudvara
Foorumi raudvara
Kontakt:

Postitus Postitas Jyrgenson » 12 Jaan 2014, 16:10

Oeh-jah olid ajad kui meie Jaenkiga siin foorumis ainult omavahel vaidlesime ja püüdsime läbi lillede, poliitiliselt korrektselt ja hoolikalt lauseid sõnastades öelda kui rumal on üks või teine - süda läheb kohe soojaks.
Igatahes süvenesin selle vene härrasmehe videokoolitustesse ja leidsin enda jaoks seal palju huvitavat, nii mõnigi idee aitas lihvida juba seda mida olen kaua praktiseerinud enda tarbeks ja oma koolitustes. Kasulikku ja meelelahutuslikku leidsin üksjagu. Kogenud koolitajana võin kinnitada, et mida meelelahutuslikum on koolitus seda paremini see inimestele meelde jääb ja seda pole ma ise välja mõelnud vaid kinnitust sellele saab raamatust "Looduse interpreteerija käsiraamat".
https://www.facebook.com/tjmatkaklubi" onclick="window.open(this.href);return false;
Rumalad tahavad saada õnnelikus, targad tugevaks!

Kasutaja avatar
mrWilson
Administraator
Administraator
Kontakt:

Postitus Postitas mrWilson » 12 Jaan 2014, 16:27

Jyrgenson kirjutas:Oeh-jah olid ajad kui meie Jaenkiga siin foorumis ainult omavahel vaidlesime ja püüdsime läbi lillede, poliitiliselt korrektselt ja hoolikalt lauseid sõnastades öelda kui rumal on üks või teine - süda läheb kohe soojaks.
Pääasi, et kakluseks ei lähe. :D
Ah, minge metsa...

Kasutaja avatar
Jyrgenson
Foorumi raudvara
Foorumi raudvara
Kontakt:

Postitus Postitas Jyrgenson » 12 Jaan 2014, 16:32

Ilmselt ei lähe, meil erinevad kaalukategooriad. Pealegi ma ei ole jooksja tüüpi. :D
https://www.facebook.com/tjmatkaklubi" onclick="window.open(this.href);return false;

Kasutaja avatar
mrWilson
Administraator
Administraator
Kontakt:

Postitus Postitas mrWilson » 13 Jaan 2014, 16:36

Teeme "pika" lõkke:
Kõigile "te-ei-oska-midagi-ma-teen-ise-palju-paremini" või "mul-on-hädasti-vaja-öelda-kuidas-mulle-ikka-ei-meeldi" tüüpi tarkpeadele: See on lihtsalt järjekordne võimalus "pika lõkke" tegemiseks.

Ja nii ongi.
Ah, minge metsa...

Kasutaja avatar
Jyrgenson
Foorumi raudvara
Foorumi raudvara
Kontakt:

Postitus Postitas Jyrgenson » 13 Jaan 2014, 16:55

Seda lõket tuleb kohe proovida! :idea:

Vasta

Mine “Põnev leid Internetist”

Kes on foorumil

Kasutajad foorumit lugemas: Registreeritud kasutajaid pole ja 2 külalist