Matka(klubi) kindlustus

Räägime matka planeerimisest. Kõigest- alates marsruudi koostamisest kuni vajaliku sokkide arvuni matkakotis. Küsi nõu ja jaga teadmisi.
Vasta
jaanussepp
Uudistaja
Uudistaja
Postitusi: 69
Liitunud: 07 Apr 2015, 13:56
Kontakt:

Matka(klubi) kindlustus

Postitus Postitas jaanussepp » 21 Aug 2015, 17:56

Sooviks arendada teemat ja ehk saada nõu selles osas, milliseid võimalusi on olemas matka eestvedajatel oma ettevõtmiste kindlustamiseks, kas sellele teemale mõeldakse jne. Olen ise MTÜ-na tegutseva Tipikate Rattamatkaklubi juhatuse liige ning peamine eestvedaja ning hakanud viimasel ajal rohkem mõtlema sellele, et on küll ühelt poolt väga tore, kui minu poolt panustatud aeg leiab väljundi meeldiva suurema või väiksema ühisürituse näol, aga mis saab siis, kui midagi läheb väga valesti. Illustreerin teemat kahe endapoolse näitega, aga loomulikult loen huviga ka igasugu muid matkade ja ürituse kindlustamist, vastutust jne puudutavaid postitusi.

1. Sel suvel toimus meil 15ndat korda suvine rattamatk, mis on meie MTÜ aasta ülekaalukalt suurim üritus - sel aastal osales 107 inimest ning matk toimus kolm päeva Põlvamaal. Kuigi algselt üritasin küsida Seesamist laiemat ürituse korraldaja kindlustust, siis nad selleks pakkumist teha ei soovinud. Seejärel sai edasi mõeldud selles suunas, et eks iga üritusega kaasnevad riskid jaotuvad laias laastus kaheks: ühed, mille eest ürituse korraldaja on igal juhul rahaliselt vastutav ning teised, kus põhimõtteliselt on võimalik osalejatele öelda, et "sorry, sellist sündmust me ette näha ei saanud ja teie vara/matk on küll rikutud, aga me ei saa midagi selle heastamiseks teha". Loomulikult oleks hea omada võimalikult laia kindlustust, kuid kuna hetkel Eestist sellist õiget toodet silma ei hakanud, siis sai lõpuks matkale sõlmitud vaid veosekindlustus PZU kindlustusega - ehk siis meie matka kolmes saatemasinas (kaks kaubikut ja üks sõiduauto) olevad asjad said kindlustatud ootamatute sündmuste vastu transpordi käigus. Seejuures olulisem osa oli siin ürituse teenindamiseks vajaminev varustus (klubi varustus; korraldajate isiklik, kuid matka teenindamiseks vajalik varustus; renditud ja laenatud tehnika) - need asjad peaksime näiteks liiklusõnnetuse korral igal juhul MTÜ juhatusega hüvitama. Lisaks soovisime küll sama kindlustuse raames saada kindlustuskaitse ka matkal osalejate isiklikule meie kätte usaldatud varale (telgid ja muu ööbimisvarustus) jne, kuid kuna PZU nõudis asjade täielikku nimekirja, siis oli selle koostamine üsna raskendatud.

Kokkuvõtlikult siis: kas ja kuidas teised vabatahtlikest koosnevad klubid selliseid probleeme lahendavad? Kas on kokkupuuteid kindlustusega? Või loodetakse pigem selle peale, et ehk midagi ei juhtu? Või on teemaks lihtsalt see, et kõik osalejad oleks piisavalt teavitatud, et ettenägematute sündmuste korral mingit vastutust MTÜ võtta ei saa, oma asi kuidas ilma telgita pärast magad jne?

2. Planeerime hetkel sügisest rattamatka Leedus. Rendime 9-kohalised bussid, rattad haagistele järgi ja sõidame Leedus olevasse puhkemajja, kus oleme 3 ööd samas kohas. Seejuures kahel päeval sõidame siis ratastega erinevates suundades mingid ringid. Siinkohal kuna tegemist on välisreisiga, siis üsna suure osa probleeme lahendaks ära reisikindlustus (tervise, reisitõrke ja pagasikindlustus - mõnes firmas katab pagasikindlustus ka jalgrataste transpordil juhtuda võivad õnnetused). Veidi küsitavaks kohaks jääb siinkohal aga see, et kui reisikindlustus on võetud igaühel eraldi ja eraisikuna, siis mis tingimused täpselt rakenduvad näiteks olukorrale, kus üks 9-kohaline buss rikki läheb, liiklusõnnetusse satub või muul põhjusel edasi sõita ei saa. Kas asendustranspordi organiseerimine on nüüd kindlustuse või MTÜ rida? Swedbankist selle teema kohta juba ka uurisin ning nemad MTÜ-le kui organisatsioonile sellist kindlustust ei paku. Küll oldi lahkelt nõus variandina, kui keegi grupist eraisikuna ja siis kasvõi kõigile liikmetele korraga kindlustuse teeb. Kindlasti ei kataks see kindlustus aga sõiduki rikke tõttu tekkida võivaid lisakulusid ning ka liiklusõnnetuse korral võiks minna vaidluseks, kas MTÜ juriidilise isikuna võib lihtsalt käed üles tõsta ja eraisikutena sõlmitud kindlustuse peale loota või mitte.

Kas on mõni seadus, mis vabatahtlikest koosneva MTÜ korral reguleerib selliseid olukordi, kus näiteks renditud sõiduk välisriigis katki läheb, et kes siis asendustranspordi ja/või reisi nurjumise jms asjade eest kulusid kandma peab? Kas osavõtu tingimuste juures olev lause "korjame rahasid ainult reaalsete kulude katteks ning ootamatute probleemide tõttu vastutust võtta ei saa" vabastab MTÜ vastutusest või võib hiljem vaidluse korral ikkagi juhtuda, et niigi palju vabatahtlikult aega panustanud eestvedaja kõigi grupis olevate inimeste eest lisakulud omast taskust kinni maksma peab?

Lõppsõnaks veel nii palju, et kindlasti ei ole minu eesmärgiks leida viise, kuidas kavala sõnastusega ennast vastutusest vabastada, vaid eesmärgiks oleks ikkagi leida kindlustuslahendused, mis meie riskid ära maandaks :)

Kasutaja avatar
Jyrgenson
Foorumi raudvara
Foorumi raudvara
Postitusi: 2228
Liitunud: 27 Veebr 2011, 21:46
Kontakt:

Re: Matka(klubi) kindlustus

Postitus Postitas Jyrgenson » 22 Aug 2015, 08:04

Jaanussepp, päris huvitav teemaalgatus!
Natuke jagan oma kogemust.
Aastaid tagasi pidasin läbirääkimisi If kindlustusega suht samadel teemadel. Võibolla oli seal ainult see erinevus, et soovisin rohkem enda isiklikku ja matkaklubi vara matka toimumise ajaks kindlustada. Kui ikka matkal Hillebergi telk katki läheb, siis tuleb nutt peale küll.
If mind suurt aidata ei saanud.
Praegu olen võtnud selle suuna, et väljaspool Eestit toimuvates projektides on igal inimesel isiklik kindlustus ja minu poolt saadava varustuse puhul lepime kokku kollektiivses vastutuses.
Enne projekti algust viin ennast nö uustulnukate taustaga ja kogemustega kurssi ja vajadusel annan neile nõuandeid.
Samuti suunan inimesi iseseisvalt, loovalt ja mõtlemist eeldavalt asjale lähenema.
https://www.facebook.com/tjmatkaklubi" onclick="window.open(this.href);return false;
Rumalad tahavad saada õnnelikus, targad tugevaks!

Kasutaja avatar
sepaonu
Guru
Guru
Postitusi: 1194
Liitunud: 22 Okt 2013, 21:15
Asukoht: ingliste
Kontakt:

Re: Matka(klubi) kindlustus

Postitus Postitas sepaonu » 22 Aug 2015, 19:44

MTÜ-d ja klubid ongi hall ala. Mingi tegevus käib, osaliselt ilma tuluta, osaliselt kulude katmise või tuluga, millest tulu järgi ei jää 8-) Mis moodi te ette kujutate kindlustuse vastutulelikkust, kes pole MTÜ, vaid äriline ettevõtmine? Annate oma varustust riskigrupile, kes näeb või kasutab seda esimest või kolmandat korda, pole tal aimu sellega ümberkäimisest ega hinnast.
Ma laenan mittetulunduslikult oma häälestatud landikarpi välja väga lihtsatel tingimustel - keeran kummuli maha, teen pildi, kõik, mis tagasiandes pildilt puudub, tuleb hüvitada, kindlustatud 8-)
Ega eraisik või äriühing ei saa samutii kindlustada oma telki selle vastu, et auk tuleb sisse. Loodusõnnetused, põleng, vargus jms
joon jõest, söön jõest

jaanussepp
Uudistaja
Uudistaja
Postitusi: 69
Liitunud: 07 Apr 2015, 13:56
Kontakt:

Re: Matka(klubi) kindlustus

Postitus Postitas jaanussepp » 23 Aug 2015, 16:06

Mina ei pidanud tegelikult silmas varustuse välja laenamist, samuti mitte üksikute esemete kahjustumist töö käigus. Küll aga näiteks olukorda, kus suurema matka teenindamiseks oleme rentinud kaubikud ning sinna ladustanud palju nii klubi varustust kui kokku laenatud/renditud varustust: väliköök, õhtuste ürituste heli-, video- ja valgustehnika, erinevad tööriistad nii osalejate kui enda varustuse probleemidega toime tulemiseks. Mõnel korral, kui õhtune üritus toimub kuskil tsiviliseerimatumas kohas, siis ka renditud elektrigeneraator, mõnel korral näiteks renditud telksaun, mille õhtul laagripaigas üles panna saab jne. Ehk siis varustus, mida matka korraldajad kasutavad ürituse läbiviimiseks, mitte ei laena kellelegi välja.

Renditud kaubikutel on mõistagi kasko, mis katab näiteks liiklusõnnetuse korral kaubiku enda remondi, mitte aga seal sisalduvaid asju.

Ja täpsustan veel, et põhimõtteliselt selle ülal kirjeldatud riski saime isegi enam-vähem veosekindlustuse alla sobitada ning viimasel üritusel siis ka kindlustatud. Erinevaid riske, mida suuremate ürituste korraldajad aga läbi mõtlema peavad, on kindlasti veel. Illustreerin näiteks nii: huvitav, kas ja mis juhtuks Roheliste Rattaretkel, kui inimeste pakke vedav veoauto põlema süttib ning 500 inimest vastu ööd ilma oma ööbimisvarustuse ja soojade riieteta jääksid, temperatuur on nullis ja vihma sajab? Rahaliste vahendite või kindlustuse olemasolul saaks olukorda leevendada nii, et mingid bussid tellida, inimesed kuskile saali sooja vedada, kuskilt suuremast majutusasutusest mingi koguse tekke rentida, mingid peotelgid vähemalt vihma kaitseks rentida vms.

Kasutaja avatar
Jyrgenson
Foorumi raudvara
Foorumi raudvara
Postitusi: 2228
Liitunud: 27 Veebr 2011, 21:46
Kontakt:

Re: Matka(klubi) kindlustus

Postitus Postitas Jyrgenson » 23 Aug 2015, 19:03

Ilmselt viimati kirjeldatud olukorras selguks see kes oskab looduses toime tulla või mitte.
https://www.facebook.com/tjmatkaklubi" onclick="window.open(this.href);return false;
Rumalad tahavad saada õnnelikus, targad tugevaks!

tripp
Ekspert
Ekspert
Postitusi: 546
Liitunud: 18 Apr 2012, 23:22
Kontakt:

Re: Matka(klubi) kindlustus

Postitus Postitas tripp » 23 Aug 2015, 21:31

Ma arvan, et jäta see "matka" oma küsimusest ära ja küsi teiste klubide / mtüüde käest. Miljon rahvaspordivõistlust, kontserti või kassinäitust ju korralduvad mingil viisil ja teema võiks olla kõigile sama.

Metsamyhin
Matkasell
Matkasell
Postitusi: 403
Liitunud: 11 Juun 2012, 14:37
Asukoht: Harjumaa
Kontakt:

Re: Matka(klubi) kindlustus

Postitus Postitas Metsamyhin » 23 Aug 2015, 22:04

Roheliste rattaretke näite puhul tuleb appi ka Päästeamet oma varustusega.

Korteri ja majaomanikele pakutakse vastutuskindlustust juhuks kui alumise naabri kogemata ärauputad või möödakäijale maja räästast purikas pähe kukub. Kas midagi analoogset ürituse korraldamiseks ei pakuta?

Kasutaja avatar
Jyrgenson
Foorumi raudvara
Foorumi raudvara
Postitusi: 2228
Liitunud: 27 Veebr 2011, 21:46
Kontakt:

Re: Matka(klubi) kindlustus

Postitus Postitas Jyrgenson » 24 Aug 2015, 09:13

Üks mõte mis mul peast läbi käis on, et planeerida või ette valmistada üritusi selliselt et ennetavalt vähendada riske ettearvamatute olukordade suhtes. See võib muidugi tähendada millegist millegi arvelt loobumist.
Kuna siin teemast on läbi käinud mõisted "rattaretk/matk" ja "helitehnika" siis ma ei suuda nende kahe asja vahel kuidagi seoseid leida? Äkki jaanussepp veidike valgustaks.
https://www.facebook.com/tjmatkaklubi" onclick="window.open(this.href);return false;
Rumalad tahavad saada õnnelikus, targad tugevaks!

jaanussepp
Uudistaja
Uudistaja
Postitusi: 69
Liitunud: 07 Apr 2015, 13:56
Kontakt:

Re: Matka(klubi) kindlustus

Postitus Postitas jaanussepp » 24 Aug 2015, 10:52

Tipikate Rattamatk kestab kolm päeva ning selle hulka kuulub kaks ööbimist. Esimese õhtu laagripaigas toimub meil lõkkeõhtu koos pillimänguga - selleks tarbeks oleme leidnud matkaliste hulgast inimesed, kes pilli mängida oskavad ning on nõus seda tegema, meie aga peame garantreerima neile pillide turvalise transpordi. Teise õhtu laagripaigas toimub meil tantsuõhtu koos heli- valgus- ja DJ-tehnikaga, viimasel matkal oli lisaks veel ka bänd. Laias laastus on matka formaat mõneti sarnane Rohelistele, lihtsalt väiksemas mahus ja seetõttu profesionaalset firmat õhtuseid üritusi tegema ei ole võimalik tellida, vaid tuleb oma jõududega hakkama saada.

Aga eks kokkuvõttes ei ole võib-olla siinkohal jah enam nii oluline rääkida sellest, et tegemist on matkaga, vaid üldisemalt MTÜ poolt ürituste korraldamisest. Et MTÜ korraldab ürituse, kuulutab välja, et "osavõtutasu on nii ja nii palju" ning selle eest saab "selle ja selle hüve". Kui nüüd juhtub mingi õnnetus - olgu see matka korraldajate enda varustuse, sõidukiga või ka mõne teenusepakkuja haldusalas - ning enam ei ole võimalik osalejatele lubatud "hüve x" pakkuda (või läheks asjade kiirkorras ümber korraldamine algsest väga palju kallimaks), et mis siis saab? Ühest küljest on teemaks see, kas ja kuidas nõuab seadus MTÜlt, et "nui neljaks" välja lubatud tegevused toimuksid ning teisalt eks lisaks näpuga seaduses järje ajamisele on teema selles, et kui oled juba meeletult aega mingi ürituse tarbeks panustanud, siis sooviksid, et kõik väga hästi laabuks, isegi juhul kui mõni ettenägematu sündmus asja pea peale keerata tahab.

Kasutaja avatar
ullivilli
Guru
Guru
Postitusi: 1338
Liitunud: 08 Dets 2011, 15:16
Kontakt:

Re: Matka(klubi) kindlustus

Postitus Postitas ullivilli » 24 Aug 2015, 14:15

Ma ei näe antud juhul kuidas erineb MTÜ tegevus mõnest OÜ-st
Matk siiski korraldatud väljapoole, mitte rangelt klubi liikmetele.
Antud kontekstis on tegu reisikorraldajaga arveldatagu rahas või põllusaadustes.

Teine teema on vaadata teisi EU kindlustuspakkujaid, kuna ei näe põhjust ennast kuidagi piirata Eestiga kitsa teenustekataloogiga.
Natukene metsa poole.
http://www.minemetsa.ee http://www.ripptelk.ee - Hennessy, Tentsile, DD hammock, Rootsmann rippvoovid, Sawyer veefiltrid ja kõikvõimalik matkavarustus.

Kasutaja avatar
Jyrgenson
Foorumi raudvara
Foorumi raudvara
Postitusi: 2228
Liitunud: 27 Veebr 2011, 21:46
Kontakt:

Re: Matka(klubi) kindlustus

Postitus Postitas Jyrgenson » 24 Aug 2015, 14:40

Mina annaksin sellist nõu, et loodusesse minnes ärge püüdke sinna linnaelu kombeid, tavasi ja harjumusi kaasa võtta. Kellel on isu simmanil sussi sahistada või poppmuusika saatel suusa jõnksutada leidku endale mõni külakogukonna üritus või mingu ööklubisse.
Väga vabandan oma otsekohesuse pärast, aga looduskaunis kohas korraldada vali muusika saatel ürituse korraldamine on minu jaoks nagu pühaduse teotamine.
Kui on matkaga tegemist, siis peaks olema eesmärgiks keskendumine suhtekolmnurgale mina-sõbrad-loodus. Las meelelahutus üritused ajavad oma rida.
Põhjus miks ma pole kunagi roheliste rattaretkest osa võtnud ja sellesse juba aastaid väga kriitiliselt suhtunud, on selles et tegemist on nn roheliste rüüsteretkega. Ükski endast ja looduskeskkonnast lugupidav inimene ei tohiks võtta sellisest aktsioonist osa.
https://www.facebook.com/tjmatkaklubi" onclick="window.open(this.href);return false;
Rumalad tahavad saada õnnelikus, targad tugevaks!

jaanussepp
Uudistaja
Uudistaja
Postitusi: 69
Liitunud: 07 Apr 2015, 13:56
Kontakt:

Re: Matka(klubi) kindlustus

Postitus Postitas jaanussepp » 24 Aug 2015, 15:02

Läheb küll nüüd teemast mööda, aga kas ma saan õigesti aru, et külasimmanid ja muud vabas õhus toimuvad üritused on muidu ok, peaasi et seltskond enne ja pärast seda üheskoos rattaga ei sõidaks?

Kasutaja avatar
Jyrgenson
Foorumi raudvara
Foorumi raudvara
Postitusi: 2228
Liitunud: 27 Veebr 2011, 21:46
Kontakt:

Re: Matka(klubi) kindlustus

Postitus Postitas Jyrgenson » 24 Aug 2015, 19:49

Külasimman toimub ju tavalisel küla simmaniplatsil. Matkajad aga ööbivad minu arusaamade kohaselt sügaval looduses. Vot seal sügaval looduses võiks mürareostust ära jääda.
Kui pidu toimub kohas kus pidusid varemgi tehtus, siis on keskkond sellega mingil määral kohanenud. Kui aga keegi teeb mõne ürituse vali müraga näiteks mõnel RMK lõkkeplatsil või telkimisalal, siis on see kuritegu.
https://www.facebook.com/tjmatkaklubi" onclick="window.open(this.href);return false;
Rumalad tahavad saada õnnelikus, targad tugevaks!

jaanussepp
Uudistaja
Uudistaja
Postitusi: 69
Liitunud: 07 Apr 2015, 13:56
Kontakt:

Re: Matka(klubi) kindlustus

Postitus Postitas jaanussepp » 24 Aug 2015, 21:42

Üritused, millel on kolmekohaline arv osavõtjaid, ei saaks niikuinii telkimisel arvestada lihtsalt sellega, et "paneme kuskil RMK platsil oma laagri püsti". Laagripaikadeks on turismitalud ja ka nende valik tähendab meie jaoks ikkagi väga suurt eeltööd - sisuliselt kolm päeva sõidame mööda maakonda ringi, vaatame, hindame, räägime peremeeste ja perenaistega jne. Laupäevaõhtuseks laagriks - see on siis see päev, kus ka helitehnikat kasutame - sobib ikkagi just muust asustusest eemal olev turismitalu, kus üsna tihti peo korraldamiseks isegi lava või muu rajatis olemas on.

Kasutaja avatar
scabere
Matkasell
Matkasell
Postitusi: 478
Liitunud: 17 Juul 2012, 21:43
Asukoht: Tartu
Kontakt:

Re: Matka(klubi) kindlustus

Postitus Postitas scabere » 24 Aug 2015, 22:20

Laias laastus võiks minu arusaama kohaselt sobida mõni versioon ürituse korraldaja vastutuskindlustusest või asutuse töötajate vastutuskindlustusest.

jaanussepp
Uudistaja
Uudistaja
Postitusi: 69
Liitunud: 07 Apr 2015, 13:56
Kontakt:

Re: Matka(klubi) kindlustus

Postitus Postitas jaanussepp » 25 Aug 2015, 10:30

Ürituse korraldaja vastutuskindlustust pakuvad Eestis päris mitmed seltsid, kuid kahjuks ei ole ka see päris õige asi, mida antud hetkel vaja oleks. Nimelt on nende tingimustes kirjas, et tegemist on nende riskide kindlustamisega, mille eest ürituse korraldaja on seaduse järgi vastutav, mitte aga ürituse korraldaja poolt võetud lepinguliste kohustuste kindlustamisega. Näidetena on toodud see, kui rallivõistlusel auto publikusse sõidab või mõni lavadetail rahva sekka lendab, et siis hüvitatakse inimese ravikulud. Selle kindlustusliigi alla ei kuulu aga see risk, kui näiteks lava püsti panema pidanud ettevõte sellega hakkama ei saa (näiteks kuna ta enda ladu paar päeva enne üritust maha põles) ning üritus sisuliselt ära jääb.

Meil rattamatkal minu arust selliseid riske praktiliselt ei ole, mis seadusest tulenevalt vastutamist vajavad. Ratturid osalevad liikluses siiski omal vastutusel ning taolisi suuri konstruktsioone me ei püstita, mis kedagi tõsiselt vigastada võiksid. Kui turismitalul katus minema lendab ja kedagi vigastab, peaks see minu nägemuses olema pigem talu kodukindlustuse rida.

Ainus, mis Eesti kindlustusseltside lehelt leidnud olen, mis võiks nagu olla see, mida otsin, on Seesami Contingency kindlustus: https://www.seesam.ee/ee/ettevottele/contingency" onclick="window.open(this.href);return false;

Paraku Seesam sel aastal vähemalt arvas, et neil puudub meie ürituse kindlustamiseks huvi. Inglise keeles välismaiseid asju Googeldades tuleb enamus vasteid USAst, kus taolised kindlustused rohkem levinud on ning seda ilmselt arusaadaval põhjusel - veidi piltlikult väljendades on seal vist nii, et kui sõbra rattaga sõitma kutsun ja ta auto alla jääb, siis hakaku ma aga vastutama. Seni leitud vasted olid aga tihedalt seotud ikkagi USA kodumaisele turule pakkumisega, mitte rahvusvahelise tegevusega.

Eks kokkuvõttes aega nüüd järgmise suveni veel on ja tuleb kõrvad lahti hoida ja ilmselt veel välismaiseid variante uurida, aga kui kellelgi on taolise asjaga kogemusi, siis kuulaksin muidugi hea meelega. Tänud kõigile kaasa mõtlejatele!

Vasta

Mine “Matka planeerimine”

Kes on foorumil

Kasutajad foorumit lugemas: Registreeritud kasutajaid pole ja 1 külaline