Matkavarustus pikaks matkaks

Räägime matka planeerimisest. Kõigest- alates marsruudi koostamisest kuni vajaliku sokkide arvuni matkakotis. Küsi nõu ja jaga teadmisi.
Vasta
joosep45
Uudistaja
Uudistaja
Postitusi: 56
Liitunud: 18 Veebr 2015, 15:43
Kontakt:

Matkavarustus pikaks matkaks

Postitus Postitas joosep45 » 16 Mär 2015, 22:28

Olen algaja matkaja ning juuni esimeses pooles on plaanis teha esimen suurem matk vähemalt minu jaoks nimelt matk kulgeb Tallinnast-Saaremaale ca 230 km matk kulgeb mööda väiksemaid teid Rohuküla sadamasse sealt Hiiumaale ning sealt juba Saaremaale.

Nüüd on see koht kus ma palun teie abi ehk mida oleks mõistlik enda seljakotti panna ja mida mitte, Millest toituda ja millest mitte.

Magamiseks kasutan ma kiike ja tarpi :)


Tänades: joosep

Kasutaja avatar
mrWilson
Administraator
Administraator
Postitusi: 1630
Liitunud: 12 Veebr 2011, 04:31
Kontakt:

Re: Matkavarustus pikaks matkaks

Postitus Postitas mrWilson » 16 Mär 2015, 22:58

Sa vaata siin foorumis on erinevaid varustuse teemasid ennegi tehtud. Ma praegu, hilisel tunnil ei viitsi neid välja otsida. Kindlasti jagatakse sulle ka siin teemas asjalikke soovitusi ja nõuandeid.
Ah, minge metsa...

Piiber
Huviline
Huviline
Postitusi: 107
Liitunud: 09 Aug 2013, 17:58
Kontakt:

Re: Matkavarustus pikaks matkaks

Postitus Postitas Piiber » 16 Mär 2015, 23:06

Nemikirja koostamine läheb raskeks. Internetis on piisavalt sellealast kirjandust ja õppematerjali. Näiteks selline asi on olemas: http://matkaliit.ee/wp-content/uploads/ ... raamat.pdf
Kommenteerida ei oska, pole ise lugenud. Matkamisest on palju kirjutanud Tõnu Jürgenson, kelle raamatud peaksid poodides või raamatukogudes saadaval olema.
Kui kirjandusega on tutvus tehtud ja tundub, et teoreetilised teadmised on omandatud, siis tuleb minna metsa ja järgi proovida. Soovitan kindlasti vähemalt kaks ööd looduses viibida, siis saab juba "fiilise" kätte. Lisaks õpid ennast ja enda võimeid tundma ning seljakoti pakkimine on kergem.

PS. Ei tea, kuidas sel aastal on, aga juuni algus on tavaliselt üsna sääserohke ja selleks tuleks võiks valmis olla.
Kobras ehk piiber (Castor) on loomaperekond näriliste seltsist, kobraslaste sugukonna ainus tänapäevane perekond.

margusl
Ekspert
Ekspert
Postitusi: 667
Liitunud: 15 Aug 2011, 17:10
Kontakt:

Re: Matkavarustus pikaks matkaks

Postitus Postitas margusl » 17 Mär 2015, 09:03

Käi oma olemasoleva kolaga nii palju õues, kui kannatab. Muidugi mida pikemalt, seda parem, aga ka pool päeva või ühe ööbimisega on kordades parem, kui mitte midagi ja kitsaskohad tulevad ise kätte. Tee vahet soovidel ja vajadustel, vii need kokku võimalustega - no ei ole vesi tavalises pandipakendis kehvem, kui voolikuga Platypuses, ning söök maitseb hea ka otse potist või salatikarbist.

Kasutaja avatar
scabere
Matkasell
Matkasell
Postitusi: 425
Liitunud: 17 Juul 2012, 21:43
Asukoht: Tartu
Kontakt:

Re: Matkavarustus pikaks matkaks

Postitus Postitas scabere » 17 Mär 2015, 09:30

Sellise matka koha pealt võib vast öelda nii, et võta kaasa mida heaks arvad. See teekond on ilmselt piisavalt ohutus läheduses tsivilisatsioonile, et matka käigus läbi vahetute kogemuste väärtuslikke õppetunde saada varustuse koha pealt. Kui midagi väga totrat oled kaasa võtnud siis kutsud mõne tuttava kraami järele või astud mõnest postiautomaadiga poest läbi (kus saad ka oma toiduvarude kvaliteeti parandada) ja saadad mõttetu träni kodupoole. Matka planeerimine vajab omajagu mõttetööd ja kuigi eksisteerivad mingid üldisemad loogikad varustuse komplekteerimises, siis konkreetse pauna sisu seab ikka igaüks natuke isemoodi kokku ning absoluutset tõde pole olemas. Soovitan suurt tähelepanu pöörata hoopis jalgadele - mõni oskab esimese päevaga oma jalad nii villidesse ajada, et ülejäänud liikumine läheb üsna vaevaliseks. Hoia oma taldu ja liigeseid.

Kasutaja avatar
ullivilli
Guru
Guru
Postitusi: 1313
Liitunud: 08 Dets 2011, 15:16
Kontakt:

Re: Matkavarustus pikaks matkaks

Postitus Postitas ullivilli » 17 Mär 2015, 09:59

Isegi toitu ei võtaks rohkem, kui paari päeva jagu kaasa, nagu ka kütust jne, kuna nagunii on seda kõikjalt võtta. Kui kogu tee toidu kaasa vedamine just eesmärk omaette ei ole.
Ennekõike hoida jah jalgu ja mõnel ka kube, mis kipub ära hõõruma. Talk või beebi pulber on geniaalne leiutis mõlemal juhul :D

Väga lihtsustatult aga kõik põhilised varustuse grupid jne pihelga lingitud teemas olemas http://www.backpacker.com/view/photos/p ... #bp=0/img1" onclick="window.open(this.href);return false;

Siin ka äkki ühtteist ja kuskil keskel oli mingi checklist http://www.buzzfeed.com/peggy/absolutel ... .euoo51xoo" onclick="window.open(this.href);return false;
Natukene metsa poole.
http://www.minemetsa.ee http://www.ripptelk.ee - Hennessy, Tentsile, DD hammock, Rootsmann rippvoovid, Sawyer veefiltrid ja kõikvõimalik matkavarustus.

Kasutaja avatar
sunwolf
Huviline
Huviline
Postitusi: 179
Liitunud: 25 Mai 2011, 17:03
Kontakt:

Re: Matkavarustus pikaks matkaks

Postitus Postitas sunwolf » 17 Mär 2015, 12:02

Nipernaadil (ma ei mõtle reisiklubi) oli vaid märss vilepilliga ning puutoigas jalutuskepiks. Kõik ülejäänu rääkis endale välja ära tee äärde jäävate taluperenaiste/talutütarde käest. Ning oli sedasi teel varakevadest hilissügiseni.

Kasutaja avatar
sepaonu
Ekspert
Ekspert
Postitusi: 865
Liitunud: 22 Okt 2013, 21:15
Asukoht: ingliste
Kontakt:

Re: Matkavarustus pikaks matkaks

Postitus Postitas sepaonu » 18 Mär 2015, 08:08

Alguses on pakkimise nimekirja vaja, pärast kulub pähe 8-) Kui üldse nimekirja pole või minek harjumatule matkale, siis tuleb ennem peas lavastada kogu matk - peale telgi ülespanekut hakkan süüa tegema, võtan söögiriistad ja kotist .........
Ma ise nii kõva peaga ja õhtune inimene, et peale õhtust pakkimist ja hommikuste tormamiste unustamise vastu teen ikka kliistrilapi auto rooli peale, mis on tavaliselt külmikust võetavad ja kuivavad asjad ja kodust ärasõites harjumus veel paaril kilomeetril korrutada- see-autos, see autos, too autos...
joon jõest, söön jõest

Kasutaja avatar
heiki
Huviline
Huviline
Postitusi: 173
Liitunud: 10 Juul 2013, 12:18
Kontakt:

Re: Matkavarustus pikaks matkaks

Postitus Postitas heiki » 18 Mär 2015, 17:24

Matkal kulub vett omajagu ja tore on, kui ei seda üleliia kokku hoidma. Sellega seoses soovitan sul kaaluda veefiltri ostu, omalt poolt soovitaks Sawyer mini. Suuremast Sawyerist ja minist juttu allpool toodud teemades.
viewtopic.php?f=14&t=2097&p=16062" onclick="window.open(this.href);return false;
viewtopic.php?f=10&t=1554&p=16065" onclick="window.open(this.href);return false;

Selle tulemusena muutub valdav enamus ette juhtuvast veest turvaliselt tarvitatavaks ning kaalu varustusele ei peaaegu, et ei lisandu. Pluss ei pea kaasas vedama suuri veevarusid vaid saab neid jooksvalt täiendada. Kott on kergem ja ruumi on rohkem õllele (suitsulihale, juurviljadele, raamatutele, katelokile jne, olenevalt, mis kellegi meelepärane on). Filtri saad kas Ullivilli kaudu või tellid ise netist.

Jõudu toredaks matkaks!

Kasutaja avatar
Mait
Moderaator
Moderaator
Postitusi: 496
Liitunud: 09 Jaan 2012, 18:14
Kontakt:

Re: Matkavarustus pikaks matkaks

Postitus Postitas Mait » 21 Mär 2015, 22:45

Nagu ennist juba öeldud, siis esimene rõhk tuleks panna jalgadele (enne kui muid uhkeid vidinaid kokku hakkad kuhjama). Ja jalgade heaolu algab sokkidest. Head sokid muudavad ka keskmise saapa heaks, kehvad sokid tapavad jala ka tippklassi saabastes. Ühesõnaga minu soovitus on matkapoest endale kaks paari Lorpeni matkasokke vaadata ja siis võtta ühed pehmed soojad sokid õhtuseks laagrisolemiseks ja ööbimseks. Kahe paariga ajab ilusasti asja ära, vahepeal saad möödudes ojas ühe puhtaks pesta ja seljakoti peale kuivama riputada. Järgmine väljaminek on saapad - selle koha pealt tasuks Samelini poole piiluda. Ja minu arvates ei ole vaja Eestis matkates päris matkasaapaid osta, väga kenasti ajavad suvisel matkal asja ära näiteks Samelini kõrbesaapad - kerged ja hingavad hästi, ühtlasi kuivavad jalas kiiresti kui kuidagi väga märjaks oled nad saanud. Edasi tasuks vaadata seljakotti - peaasi, et toetuks kenasti puusadele ja kannataks seega pikemat maad käia. Ei pea superluks olema, kuigi pikas perspektiivis peaks ilmselt Matrixi poole kiikama. Siis on migit magamiskotti vaja, suvisemal ajal ei pea see eriti eriline just olema. Mingi köögikomplekt on sul vist juba koos? No ega siis väga palju ju enam polegi vaja... natuke varuriideid, hügieenitarbed (sh pesuvahend), väike esmaabikotike, veefilter oli juba jutuks, mingi anum veekandmiseks ja vast ongi enam-vähem valmis.

margusl
Ekspert
Ekspert
Postitusi: 667
Liitunud: 15 Aug 2011, 17:10
Kontakt:

Re: Matkavarustus pikaks matkaks

Postitus Postitas margusl » 22 Mär 2015, 09:33

/.. /Lorpeni/.. /
Aga mitte näiteks Bridgedale, Lasting või Enforma? ;) See ei olnud nüüd soki-sõja käima tõmbamiseks või et Lorpenit kindlapeale minekuna ei peaks võtma. Lihtsalt meeldetuletuseks, et piiratud eelarvega ei ole puhtalt brändi ostmine see kõige kavalam vahendite kasutamine.

Kasutaja avatar
Mait
Moderaator
Moderaator
Postitusi: 496
Liitunud: 09 Jaan 2012, 18:14
Kontakt:

Re: Matkavarustus pikaks matkaks

Postitus Postitas Mait » 22 Mär 2015, 11:49

Mul Lorpeniga nii head kogemused, et muud ei julgeks soovitada :)

Kasutaja avatar
heiki
Huviline
Huviline
Postitusi: 173
Liitunud: 10 Juul 2013, 12:18
Kontakt:

Re: Matkavarustus pikaks matkaks

Postitus Postitas heiki » 22 Mär 2015, 12:06

Maidu postitusega prioriteetide järjekorrast täitsa nõus. Sokkide osas Lorpeniga ka minul ainult head kogemused, kuid ühtegi halba sõna ei saa öelda ka Chiruca kohta (Nõmme matkamaailm näiteks). Soovitan pikemale matkale kindlasti kaasa võtta plätud või muud sarnased jalavarjud, mida laagris mugav kanda on. Siis saavad jalad saabastest puhata ja saapad jalgadest :) Mina eelistaks selliseid, mida vajadusel ka paksema sokiga kanda saab. Õhtud võivad jahedad olla ja kunagi soovid ehk sama lahendust ka jahedamal aastaajal kasutada. Kuna plätud on ilmselt juba olemas, siis pole nendesse eraldi investeerida ka :)

Kasutaja avatar
Mait
Moderaator
Moderaator
Postitusi: 496
Liitunud: 09 Jaan 2012, 18:14
Kontakt:

Re: Matkavarustus pikaks matkaks

Postitus Postitas Mait » 22 Mär 2015, 13:09

Mina jälle pean siin nüüd Heikit kaasa kiitma. Plätudena sobivad suvalised kroksikoopiad - enda omad ostsin kolm aastat tagasi 5 euri eest Tartu Sepa turult, püsivad tänaseni hea laagrijalatsina.

Kasutaja avatar
sunwolf
Huviline
Huviline
Postitusi: 179
Liitunud: 25 Mai 2011, 17:03
Kontakt:

Re: Matkavarustus pikaks matkaks

Postitus Postitas sunwolf » 22 Mär 2015, 21:56

Ma ei tea, kas tegu on ainult minu organismi kiiksuga või on mõnel teisel samuti, aga enda jalgade säästmise huvides olen juba 5-6 aastat hiliskevadel matkasaapad nurka visanud ning kuni kesksügiseni kandnud nn võrktossusid. Viimastel aastatel Columbia omasid, varasemalt Salomoni omasid.
Pole probleemi jalgade märjaks saamisega - umbes sama kiiresti kui need märjaks saavad, nad ka kuivavad.
Õhk käib kogu aeg jalgade juurest läbi - erinevalt matkasaabastest pole tuulutamise, higi ega haisuprobleemi.
Erinevalt lahtistest sandaalidest kaitseb võrk ka enamiku okste või muude torkivate elementide eest.
Ei pea veetakistustest mööda minema vaid saab julmalt läbi sammuda.
Ning kui võrktossud jalas hästi istuvad, siis pole probleem ka pikemate vahemaade või raskemate koormate tassimine.
Õhtul lõkke äärde jõudmise ajaks tavaliselt võrktossud juba kuivanud, samas kui kuivatada vaja, siis kuivavad ruttu.
Jalas oluliselt kergemad kui matkasaapad.

Kokkuvõtlikult - ei näe vähimati põhjust suvisel ajal (ja eriti Eesti tingimustes) jalgade tapmiseks matkasaabastega. Võrktossud on igatpidi etemad.

Praegu jalas midagi sellist:
http://www.columbia.com/mens-north-plai ... =2&start=0" onclick="window.open(this.href);return false;

Varasemalt olid sellised:
http://www.salomon.com/ee/product/techa ... cle=373269" onclick="window.open(this.href);return false;

Vasta

Mine “Matka planeerimine”

Kes on foorumil

Kasutajad foorumit lugemas: Registreeritud kasutajaid pole ja 1 külaline