Nõuanded teretulnud :) Sihtmärk: Kungsleden!

Räägime matka planeerimisest. Kõigest- alates marsruudi koostamisest kuni vajaliku sokkide arvuni matkakotis. Küsi nõu ja jaga teadmisi.
Vasta
Kasutaja avatar
pewpew
Uudistaja
Uudistaja
Kontakt:

Nõuanded teretulnud :) Sihtmärk: Kungsleden!

Postitus Postitas pewpew » 11 Mär 2011, 20:34

Plaanis on Juunis minna Rootsi, Kungsledeni ( http://en.wikipedia.org/wiki/Kungsleden ) radadele. Umbes nädalaks, et leida taas ühendus loodusega ja veidi lihtsalt pead tuulutada.
Minna tahan üksi. Eesmärgiks polegi eriti palju läbi käia ja oma füüsiliste võimete piire otsida. Võimalik, et mõni päev jäängi täitsa kohapeale (näiteks, kus kala püüda saaks vms.)

Ainult, et... Pole kunagi midagi sellist teinud :). Osta on plaanis preagu korralik matkakott ja telk. Miskit väike pann ja vee keetmis anum. Ja ülejäänud..mõtlesin, et eks siis poes näen mida vaja oleks.

Kui kellegil on kogemust Kungsledeniga võiks seda jagada.
Äärmiselt teretulnud on erinevad näpunäited kõige asjus :) Millist toitu kaasa varuda, mida on hea valmistada jms.

Teie alandlik algaja,
Veljo

Kasutaja avatar
Jyrgenson
Foorumi raudvara
Foorumi raudvara
Kontakt:

Re: Nõuanded teretulnud :) Sihtmärk: Kungsleden!

Postitus Postitas Jyrgenson » 11 Mär 2011, 21:36

Tere Veljo!

Kungsledenil kehtivad matkajatele tatavad reeglid, mis on ka kirjas sildil matkaraja alguses, üks neist kõlas ümbesnii "ära matka üksinda...", see on õnnetuste vältimiseks kuna antud piirkonnas puudub püsi inimasustus. Sellised reeglid kehtivad tavaliselt kõigil matkardadel, mis on tundra vööndis. Aga noh eks seal ole ennegi üksikuid matkajaid nähtud.
Kalapüügiga parem ära arvesta, sest selleks on sul vaja spets lend õnge koos vilttallaga saabastega ja kaelani kummaritega, sest valdavalt liigub seal lõhe ja seda teisiti ei püüa - isiklik kogemus. On ka võimalus ehitada kividest lõhe püünis kuhu sisse ujunud kala tuleb lihtsalt surnuks või uimaseks peksta. Kui see õnnestub siis edasi on küsimus ainult soola koguses, aga selle kõigega on väga palju vaeva, samuti sattub selline kalapüük teatavasse õiguslikku vastuollu. Kunagi sai ühest rahvuspargi esindusest kalapüügi kohta küsitud ja rahanumbrid mida selle eest küsiti ületasid mulle kuuluva kinnisvara turu väärtuse.
Lõkke tegemise võimalusega ära seal arvesta, erinevalt soomlastes pole Rootsis eriti puudega varustatud laagripaiku ja tundrast sa puid ei leia. Toidu valmistamiseks hangi korralik bensiinil töötav matkapliit (Primus,MSR), gaas hakkab tänu sealsele madalale temperatuurile tõrkuma. Võib juhtuda, et gaas küll põleb, aga ei suuda vett keema ajada.
Kindlasti läheb vaja sooje riideid ja sule vest võta kaasa + tuulekindlad riided ja veekindlad riided. Seal võib tihti esineda vastikut jäist vihma koos äärmiselt kõva tuulega.
Ühesõnaga olen seal käinud ja näinud, aga kirjutada nõuandeid on liiga palju, seega palun hel mulle 53807992, nii on lihtsam.

Parimate soovidega Tõnu
https://www.facebook.com/tjmatkaklubi" onclick="window.open(this.href);return false;
Rumalad tahavad saada õnnelikus, targad tugevaks!

Kasutaja avatar
pewpew
Uudistaja
Uudistaja
Kontakt:

Postitus Postitas pewpew » 15 Mär 2011, 21:47

Oh! Tõnu, Sinu vastus oli äärmiselt teretulnud ja just õiges võtmes ja ilmselt õige inimese poolt :)! Kahjuks ma ei leidnud siin foorumil privaatsõnui saatmis võimalust (kiirel ülevaatel) niiet postitan vastuse siia.
Helistada ma preagu väga hästi ei saa seoses välismaal viibimisega, ja ega sellega nii kiiret polegi.
Hmm...Sinu postituse järgi kõlab Kungsleden (mille ma valisin veidike kiirustatult ja ainult tänu ühele lausele infolehelt...) natukene kauge "kergele" looduses viibimisele. Mul on plaanis teha vähe väljakutsuvam retk Jotunheimenisse, Norra, veidi kaugemas tulevikus.
Juuli puhkust tahaks aga veeta, rohkem muretult ja ilusas looduses naudiskledes võibolla ainult mõne vahepunktiga.
Eesti looduses võib kindlasti leiduda selliseid kohti, aga ma loodaks rohkem mägisemat maad võibolla, natukene nihkes looduspildist milles muidu ülesse kasvanud.
Äkki sina, või mõni teine foorumlane oskaks välja käia mõne sobivama paiga?

Ette tänades,
Veljo

Kasutaja avatar
Jyrgenson
Foorumi raudvara
Foorumi raudvara
Kontakt:

Postitus Postitas Jyrgenson » 15 Mär 2011, 22:21

Tere Veljo!

Tundub, et meil hakkab siin ühine mölatoorjum välja kujunema. Tore on leida veel kedagi kes tunneb huvi metsiku ja karge põhjala looduse vastu. Hea meelega olen Sulle plaanide koostamisel igati abiks, sest põhjala on ka minu lemmik piirkond. Sama Jotunheimeni rahvuspark, kuhu plaanid minna tulevikus, oli 2010 ka minu üks matkamise sihtkoht kus sai edukalt käidud Galdhoppigenil ja Glittertindenil, ning kahel kõrgeimal tipul veel. Lisaks tippude tegemisele sai tehtud ka 6 päevane rännak ja selle käigus selgus, et tegemist on ühe maailma kauneima piirkonnaga. Praeguseks olen otsustanud, et paari aasta jooksul lähen sinna kanti tagasi ja teen kuni 15 päevase matka seal.
Kõigi piirkondade kohta kus olen põhjalas matkamas käinud olen hankinud topograafilised materjalid. Neid ma välja ei laena, sest ühe korraliku kaardi hind on umbes 50.-euri, aga hea meelega aitan Sul kaardil kujundada teoreetilist marsruuti. Samuti võime kaardi paljundad. Ühe sõnaga: Teie teenistuses!

Tõnu
https://www.facebook.com/tjmatkaklubi" onclick="window.open(this.href);return false;

Taimo
Huviline
Huviline
Kontakt:

Postitus Postitas Taimo » 29 Juul 2011, 09:39

Ka minul on Kungsleden ja muud sealsed rajad pannud suu vett jooksma.
Kavatsen pingutada selle nimel, et järgmisel hooajal Kungsledeni lõunapoolseim lõik Hemavan - Ammarnäs ära teha.
Tõnu, äkki jagad allikaid, kustkohast sealse piirkonna kaarte muretseda?

Edit: kaardipood leitud: http://www.resebokhandeln.com/mountain- ... 0_143.html
Kaart maksab 15 EUR + saatekulu 8,9 EUR

Sõidukulude eelarveks ühistranspordiga minnes sain 265 EUR/inimene.

Avo
Matkasell
Matkasell
Kontakt:

Postitus Postitas Avo » 29 Juul 2011, 17:46

Tere!
Kuna on sinu jaoks järgmine hooaeg?Oleksin ka huvitatud kui punti võtad?

Taimo
Huviline
Huviline
Kontakt:

Postitus Postitas Taimo » 30 Juul 2011, 09:50

Minek oleks umbes aasta pärast. August-september.

Kadi
Uudistaja
Uudistaja
Kontakt:

Postitus Postitas Kadi » 03 Aug 2011, 11:19

Tere!
Olen Teie lehte juba paar kuud vaadanud, aga Kungsleden pani nüüd küll mõtlema, et võiks sõna sekka öelda...
Käisime eelmise aasta augustis pundiga Nikkaluoktas, tegime Kebnekaise tipu ning liiklesime veidi ka Kungsledenil. Väga kaunis kant! Poisid vedasid gruppi ja tegid otsuseid, mina isiklikult kulgesin ning nautisin Põhjamaist kargust ja ilu - kui siin oli meil 30 kraadiga soojalaine, siis jäime Rootsis päev pärast tippu lumesaju kätte. Kungsledeni plussiks on kindlasti turvalisus, rada on korralikult maha märgitud, seal on mõistliku maa tagant majasid (onnikesi) kehva ilma eest varjumiseks ning piisavalt rahvast liikumas, kellelt vajadusel abi paluda. Meie jaoks oli see suur liiklus aga miinuseks (maantee?) ning me keerasime suht esimesel võimalusel metsikumatele radadele, mis on ka täiesti korralikult maha märgitud. Kaardi ostime Kirunast (1:100 000 / 120 sek nagu targemad inimesed mäletasid), ning seal olid kõikvõimalikud matkarajad + shor-cut'id näidatud.
Samasse kohta ma tõenäoliselt uuesti ei läheks, aga kui täpsemaks organiseerimiseks läheb ja sihtkoht paelub, siis võiks tõesti mõelda - Lapimaa on väga kaunis ja kindlasti väärt rohkem avastamist!
Edu kõigile matkahuvilistele!
Terv, Kadi

Kasutaja avatar
Jyrgenson
Foorumi raudvara
Foorumi raudvara
Kontakt:

Postitus Postitas Jyrgenson » 05 Aug 2011, 19:44

Tere!

Ma just tulin Kungsledenilt ja muljed on enam-vähem head. Pean tunnistama, aga et olen käinud palju ilusamates kohtades. Sellest matkast, aga kirjutan pikemalt hiljem. Suure tõenäosusega on 2012 plaanis ikkagi tagasi minna ja ka ülejäänud rada läbi matkata.

Kadi
Uudistaja
Uudistaja
Kontakt:

Postitus Postitas Kadi » 05 Aug 2011, 21:53

Tere!

Mitu päeva trassil olite? Kui suure grupiga käisite? Kuidas ilm oli?
Kindlasti on olemas ilusamaid kohti, aga Lapimaal on oma ainulaadne võlu...
Kadi

Kasutaja avatar
Andreas
Huviline
Huviline
Kontakt:

Postitus Postitas Andreas » 08 Aug 2011, 21:01

pewpew kirjutas:...et leida taas ühendus loodusega ja veidi lihtsalt pead tuulutada.
Minna tahan üksi. Eesmärgiks polegi eriti palju läbi käia ja oma füüsiliste võimete piire otsida. Võimalik, et mõni päev jäängi täitsa kohapeale...
Jõudu Veljo. Kui Soome matkablogisid lugeda, siis seal on väga vana traditsioon üksi pikkadel matkadel käia - seega midagi imelikku selles pole. Meil pole see veel nii levinud. Eks natuke ettevaatlikum peab jah olema.

Ma pole mingi erak ja meeldib ikka koos mõne hea sõbraga käia, kuid mõningane kogemus üksi käia on ka olemas. Soovitan soojalt - avastad, näed ja koged asju, mida seltskonnaga ei saa. Emotsioonid on vägevad. Tekib loodusega eriline side.

Tervitades
Andreas
Kui ära eksime, lähme koju.

margusl
Ekspert
Ekspert
Kontakt:

Postitus Postitas margusl » 15 Aug 2011, 18:05

Tagantjärgi sai kokku korjatud ja kirja kaks kaksi ja üks üksi tehtud käik, kõik kolm seotud ka Kungsledeniga. Tekst ei ole kindlasti sama, mis vahetult tulekut, aga ehk on mõnele plaanimisel abiks, vähemalt hindades-logistikas orienteerumises - http://klade.iruut.eu/kungsleden/" onclick="window.open(this.href);return false;

Muide, vahetult peale tänast Vikeri Huvitaja saadet hakkas tulema klikke "kuningarada" googeldustest.

Taimo
Huviline
Huviline
Kontakt:

Postitus Postitas Taimo » 20 Veebr 2012, 10:14

Minul on nüüd lennupiletid ja kaart ära ostetud, et septembri teisel nädalal ruotsi kunni raja lõunapoolseim lõik Hemavan-Ammarnäs läbi jalutada.

Kasutaja avatar
Mait
Moderaator
Moderaator
Kontakt:

Postitus Postitas Mait » 20 Veebr 2012, 10:54

Kadedus hinges loen ma eelmist postitust :)

Tegelt endalgi plaan kas 2012 või hiljemalt 2013 Kungsleden läbi käia...

Jyri
Uudistaja
Uudistaja
Kontakt:

Postitus Postitas Jyri » 12 Mai 2012, 23:08

Põhja-Rootsi kaartidest võin soovitada Calazo toodangut, mis valmistatud Tyvek´ist.
Selline kaart veekindel, trükitud mõlemale poolele ja tundub suht tugev olevat.
Natuke küll kallimad Läntmateriet`i omadest kuid näiteks Sareki lõunaosa ja Abisko vahelise ala jaoks piisab kahest Calazo kaardist, Läntmateriet`i omi aga tarvis kolm sama
piirkonna jaoks. Mõni nädal tagasi sai tellitud 2 kaarti (http://www.kartbutiken.se" onclick="window.open(this.href);return false;),
postikulu oli 19SEK.

Vasta

Mine “Matka planeerimine”

Kes on foorumil

Kasutajad foorumit lugemas: Registreeritud kasutajaid pole ja 1 külaline