Igaüheõigus!

Looduses on mõnus liikuda, kuid on seadusi ja tavasid, mille vastu eksida ei tohiks.
Taimo
Huviline
Huviline
Kontakt:

Re: Igaüheõigus!

Postitus Postitas Taimo » 04 Mai 2015, 09:27

Keskkonnaseadustiku üldosa seadus § 35 lõige 2:
"Luba telkimiseks või muuks püsivamaks peatumiseks eeldatakse olevat väljaspool selgelt piiritletavat kompaktse asustusega ala, kui omanik ei ole maatükki piiranud või tähistanud viisil, millest ilmneb tahe telkimist või muud püsivamat peatumist piirata, või kui tahe piirata viibimist ei ilmne muudest asjaoludest."

Olen eelkõnelejaga nõus, et viidatud artiklis on tegemist ametniku meelevaldse tõlgendusega seadusest. Ainult silt "eramaa" ei näita tahet telkimist piirata.

Mõelgem aga nüüd reaalse praktika peale. Telgid "eramaa" tähistusega maal. Keegi sind juhtumisi tülitama ei tule, hommikul korjad oma kodinad kokku, laga maha ei jäta - probleemi pole. Kui aga ilmub maaomanik ja palub sul lahkuda, siis pead teda kuulda võtma, ükskõik kas seal oli mingi silt väljas või ei.

polarbear
Ekspert
Ekspert
Kontakt:

Postitus Postitas polarbear » 04 Mai 2015, 22:10

Taimo kirjutas:Keskkonnaseadustiku üldosa seadus § 35 lõige 2:
Mõelgem aga nüüd reaalse praktika peale. Telgid "eramaa" tähistusega maal. Keegi sind juhtumisi tülitama ei tule, hommikul korjad oma kodinad kokku, laga maha ei jäta - probleemi pole. Kui aga ilmub maaomanik ja palub sul lahkuda, siis pead teda kuulda võtma, ükskõik kas seal oli mingi silt väljas või ei.
Mina saan sellest nii aru, et kui telgid eramaal, väljaspool häirimise piiri (150m) ja otseselt ja arusaadavalt telkimine pole eelnevalt keelatud, siis on automaatselt lubatud. Kui nüüd peale laagerdumist ilmub maaomanik ja lubab kõik värdjad maha lasta, siis võib ta südamerahuga sepikusse saata, kuna luba on seaduse järgi olemas. Seaduse järgi.
Praktilises elus- eks paistab, kuidas minema hakkab. On ju nüüd esimene "uue sääduse" järgi telkimise täishooaeg algamas.
Pilt

Taimo
Huviline
Huviline
Kontakt:

Postitus Postitas Taimo » 05 Mai 2015, 09:03

polarbear kirjutas:Mina saan sellest nii aru, et kui telgid eramaal, väljaspool häirimise piiri (150m) ja otseselt ja arusaadavalt telkimine pole eelnevalt keelatud, siis on automaatselt lubatud. Kui nüüd peale laagerdumist ilmub maaomanik ja lubab kõik värdjad maha lasta, siis võib ta südamerahuga sepikusse saata, kuna luba on seaduse järgi olemas. Seaduse järgi.
Ei ole küll spetsiaalset juuraharidust saanud, aga kahtlustan, et maaomanikul siiski on ka seaduslik alus nõuda sinult laagri kokku pakkimist ja uttu tõmbamist. Minu arusaamise järgi on § 35 lõige 2 siiski ainult eeldus. Lõige 1 ütleb konkreetselt: "Võõral maatükil võib telkida või muul viisil püsivamalt peatuda üksnes omaniku loal." Kui ikka tuleb omanik ja ütleb, et luba ei ole, siis ei ole ja kõik.

Praktilise poole pealt mõtleksin ise nii: kuigi "eramaa" silt otseselt ei keela telkimist, näitab see siiski täiendavat riski, et ühel hetkel võib ilmuda tige maaomanik.

Kasutaja avatar
sepaonu
Ekspert
Ekspert
Kontakt:

Postitus Postitas sepaonu » 05 Mai 2015, 09:16

Riski suurust saab hinnata eramaasildi värskuse või luitunuse järgi, kui vana ja luitunud ja pleekinud, siis võib silt pärineda vanadest hurraaolenmaaomanik aegadest, värske silt võib kuumades telkimisrajoonides tähendada ka, et mul on mõõt täis prügikorjamisest vms
Kõige parem telkimine on selline, et kellelegi silma ei jää.
joon jõest, söön jõest

polarbear
Ekspert
Ekspert
Kontakt:

Postitus Postitas polarbear » 05 Mai 2015, 21:03

Taimo kirjutas: Lõige 1 ütleb konkreetselt: "Võõral maatükil võib telkida või muul viisil püsivamalt peatuda üksnes omaniku loal." Kui ikka tuleb omanik ja ütleb, et luba ei ole, siis ei ole ja kõik.
On selline konks asjal nagu "õigustatud ootus". Ma pole kah jurist, kuid ma eeldan, et kui algselt on õigus antud mittekeelamise näol, siis takkajärgi ilma mõjuva põhjuseta (siinkohal veel üks vaidluspunkt, mis on mõjuv ja mis mitte. "Mulle lihtsalt ei meeldi" ilmselt ei päde) õiguse äravõtmine on õigustatud ootuse rikkumine.
Üldiselt vajaks see asi pädeva juristi tõlgendust-seletust.
Samas lolliga pole mõtet jaurata, ise oled ju reeglina stressi maandamas, mitte kogumas.
Samas mõnele lollile ainult kaikaga saabki õiguse selgeks teha... ja kui siis katel kaane minema viskab 8-)
Pilt

Metsamyhin
Matkasell
Matkasell
Kontakt:

Postitus Postitas Metsamyhin » 08 Mai 2015, 09:33

Paistab, et Keskkonnaamet on võtnud seisukoha, et kui on silt 'Eramaa', siis tuleb ikka liikumiseks omanikult luba küsida.
Kui eramaa on piiratud või tähistatud, siis on selle läbimiseks ja sellel viibimiseks vajalik omaniku luba. Piiramist ja tähistamist tuleb mõista selliselt, et eramaad tähistavad sildid, piirav tara või aed on igaühele nähtavad. Piiramiseks ja tähistamiseks ei saa lugeda üksikut piirikivi või vana lagunenud aeda. Siltide vahekaugus peab olema selline, et nende vahelt ei saa neid märkamata mööduda.
Vt.: http://www.keskkonnaamet.ee/keskkonnaka ... auheoigus/" onclick="window.open(this.href);return false;
sepaonu kirjutas:kummaline tõlgendus seadusest - Reeglina paneb maaomanik sildi „Eramaa” üles selleks, et piirata oma maal liikumist. Minu meelest on sildid riigimets ja eramaa omanikku väljendavad ja informatiivsed(mille kohaselt võõral maatükil viibides tuleb arvestada maatüki omaniku huve, eelkõige vältida omandi kahjustamist ja kodurahu häirimist) ja mingit kindlat tahet eramaal viibimise vastu ma nendest välja ei loe, mida selgitab ka eespool copitud vandeadvekaat Biin-
Märgitust tuleneb, et näiteks silt „Eramaa“ ei tähenda veel automaatselt keeldu võõral maatükil viibida, omaniku tahe võõral maatükil viibimist keelata peab olema selgelt väljendatud.
Kokkuvõttes minu meelest jälle üks koostöökirjutis ametniku arvamusest, mida on kohendanud leheneeger.
Olen Sepaonuga täiesti nõus, aga tegemist pole enam 'leheneegri' tõlgendusega, vaid riigiameti seisukohaga.
:cry:

Metsamyhin
Matkasell
Matkasell
Kontakt:

Postitus Postitas Metsamyhin » 08 Mai 2015, 11:00

Keskkonnaministeeriumi arvamus sarnane:
Eramaa piiramine ja tähistamine.
Mõistliku nähtava vahemaa tagant paigaldatud sildid „Eramaa“ või „Eravaldus on piisav tähistus, mis eeldab maaomanikult loa küsimist. Sellistest siltidest ilmneb omaniku tahe piirata võõraste viibimist oma maal, seal hulgas telkimist. Sama kehtib ka korraliku tara või aia kohta.

Reeglina paneb maaomanik sildi "Eramaa" üles selleks, et piirata oma maal liikumist. Igal juhul tuleb eramaa silti nähes kas valida teine teekond või siis maaomanikult luba küsida. Seega ei pea inimesed hakkama oma silte "Eramaa" täiustama.

Kasutaja avatar
sepaonu
Ekspert
Ekspert
Kontakt:

Postitus Postitas sepaonu » 09 Mai 2015, 02:56

Metsamyhin kirjutas:Keskkonnaministeeriumi arvamus sarnane:
Eramaa piiramine ja tähistamine.
Mõistliku nähtava vahemaa tagant paigaldatud sildid „Eramaa“ või „Eravaldus on piisav tähistus, mis eeldab maaomanikult loa küsimist. Sellistest siltidest ilmneb omaniku tahe piirata võõraste viibimist oma maal, seal hulgas telkimist. Sama kehtib ka korraliku tara või aia kohta.

Reeglina paneb maaomanik sildi "Eramaa" üles selleks, et piirata oma maal liikumist. Igal juhul tuleb eramaa silti nähes kas valida teine teekond või siis maaomanikult luba küsida. Seega ei pea inimesed hakkama oma silte "Eramaa" täiustama.
No se jutt läheb ju edasi
Tuleb ka arvestada, et lisaks seadusele reguleerib igaüheõigusi ka kohalik tava. Mõnedes riikides, sh näiteks Rootsis, kust igaüheõigused pärinevad, on eraomanikule kuuluvas metsas või karjamaal viibimine reguleeritud eelkõige tava alusel

ja on minumeelest segane laialivalguv mittemillegil põhinev igavleva ninaurgitseva kontoriroti kirjatükk.
Eilsel meretripil jäi silma selline omaniku tahe
era.jpg
mis oli mulle küll üheselt selge aga ma ei hakanud kurssi muutma, et laevatatavate veekogude 10 meetrisele kallasrajal oma seaduslikke jalajälgi teha, tegin ebaseaduslikud. :D
joon jõest, söön jõest

Jants
Ekspert
Ekspert
Kontakt:

Postitus Postitas Jants » 09 Mai 2015, 11:38

Kui avarama meele ja pilguga seda silti vaadata siis teeb ikka päris nõutuks. Kummast hierarhia otsast peaks siis omanike poole pöörduma, kas alt - inimene kes on arvanud omavat maad nii 20 aastat, või ülevalt - Taevane Isa kes on maa loonud ja omanud miljardeid aastaid? :D Mingite metsloomade põlvkonnad ka seal vahel kuskil... ;)

Metsamyhin
Matkasell
Matkasell
Kontakt:

Postitus Postitas Metsamyhin » 09 Mai 2015, 12:43

Kahjuks seda Keskkonnaministeeriumi tõlgendust pasundatakse nüüd igal pool meedias: ajalehtedes, raadios ja telekas. See on ka kasulik maaomanikele, ei pea uusi silte tellima hakkama.

Või ongi meil selline 'tava', et kui on metsas silt 'Eramaa', siis võõral sinna asja pole. Sest üldjuhul seal omaniku kontakte pole ja luba ei olegi võimalik küsida.

Kasutaja avatar
mrWilson
Administraator
Administraator
Kontakt:

Postitus Postitas mrWilson » 09 Mai 2015, 16:07

Ütlen kohe ära, et mina ei ole maaomanik. Siiski, mõtlesin end korraks maaomaniku rolli.

Näide: Oletame, et mul on maatükk mis hõlmab endas karja kui ka metsamaad, sealhulgas mitmeid miljööväärtslikke kohti kus "turistid" aegajalt armastavad lõõgastumas käia. Võib-olla ehitan isegi mõne lõkkeplatsi kuskile (pingid, lauad, katusealused, jne...). Tore ju. Endal hea lõkkeõhtuid korraldada ning ei pane pahaks ka seda kui võõras seal jalga puhkab. Niisiis, silte välja ei pane, sest usaldan loodusesõbra käitumist ja põhimõtteid. Elu on lill.

Nüüd... Ühel ilusal päeval avastan, et metsaalune on atv'dega üles küntud, lõkkeplatsil valitseb täielik kaos - pingid ja lauad on lõkkesse loobitud, prügi vedeleb kuni silmapiirini. Omaalgatuslikult on tehtud lõket kus juhtub, maha on saetud mitmeid elujõus puid kurat teab millisel otstarbel... Lühidalt, sigadus missugune. Seda läbu vaadates surun käed rusikasse, kuid siiski usun siiralt, et see kõik on erand. Ehk rohkem seda ei juhtu. Läheb mööda aeg, olen koristanud metsaaluse, taastanud lõkkeplatsid ja seda kõike oma rahaga ja vaba aja arvelt. Mõnda aega ongi kõik rahulik ja tore. Olen möödunu juba unustanud, kuid siis... Kõik kordub. Hukk ja kadu igal pool. Teate mida ma siis teen? Ilmselt aimate. Paigutan igale sõiduteele ja jalgrajale sildid kirjaga "Ässitan koera kallale ja lasen soola tagumikku igaühele kes loata minu eravalduses viibib." Ja tõesti, loa saavad AINULT mulle lähedal seisvad inimesed (sõbrad, pereliikmed ja need keda ma tõesti usaldan). Kõiki ülejäänuid kohtlen kui potensiaalseid tõpraid. Kõige selle juures mind ei koti, et kuskil foorumites sõimatakse mind ahneks, tigedaks, kibestunud maaomanikuks. Teile on võimalus antud. Korduvalt.

Tänan tähelepanu eest.

8-)
Ah, minge metsa...

Kasutaja avatar
reigo130
Matkasell
Matkasell
Kontakt:

Postitus Postitas reigo130 » 09 Mai 2015, 21:03

Eriti magus oleks siis kui veel oma regulaarsel jalutuskäigul peale satud :D Hoiaks neid sihikul kuni politsei saabumiseni...väga ennasttäis olevusse tühjendaks vist ühe raua ära. Elusees ei sigatseks enam keegi sinu oma kätega valmistatud matkajate puhkekohas.

tripp
Matkasell
Matkasell
Kontakt:

Postitus Postitas tripp » 09 Mai 2015, 22:16

Ütlen kohe ära, et mina olen maaomanik.
Muuseas on mul jupp mereranda, mida külarahvas alati küla omaks on pidanud.

Mida see silt "EI LUBA JA KURJAD KOERAD" mulle annaks?
ATV jõmmid isegi ei naeraks selle peale.
Mõni ontlik (silte arvestav) tavakodanik teeks ehk tõesti ringi ja läheks randa muud teed pidi.
Aga minu pärast olgu see ontlik kodanik seal palju tahab. Ehk kutsub mõne jõmmigi korrale, kui mind seal pole?

Käsud-keelud mõjuvad vaid neile, kelle jaoks neid tegelikult vaja ei ole.

Kasutaja avatar
mrWilson
Administraator
Administraator
Kontakt:

Postitus Postitas mrWilson » 09 Mai 2015, 23:23

tripp kirjutas:Mida see silt "EI LUBA JA KURJAD KOERAD" mulle annaks?
Et pärast ei saaks keegi väita, et sa pole hoiatanud.

Isiklikult arvan, et eramaa silt pannakse välja pigem sellepärast, et kodanikele teada anda, et "Hei! See maa siin on minu maa. Käitu viisakalt." vms. Ma eeldan, et ka sina maaomanikuna näed oma maal pigem viisakat käitumist kui vastupidist. Kes siis veel oma maa järele valvab kui mitte maaomanik ise. Kui ei osata käituda siis järelikult tuleb abinõud tarvitusele võtta. Lihtne.

Üldiselt on aga märgata, et läbukultuuri jääb järjest vähemaks. See on ainult puhas rõõm. Võib-olla pole neid silte varsti enam üldse vajagi. Aga võib-olla olen liiga optimistlik. :)
Ah, minge metsa...

Jants
Ekspert
Ekspert
Kontakt:

Postitus Postitas Jants » 10 Mai 2015, 01:03

mrWilson kirjutas:
Et pärast ei saaks keegi väita, et sa pole hoiatanud.
Kui ei osata käituda siis järelikult tuleb abinõud tarvitusele võtta. Lihtne.
Ei taha siin midagi kiita või laita aga reaalne elu siin Eestis on näidanud et see soolapüss võidakse sulle endale p...e torgata ja politsei ei tule mitte kaake ära viima vaid kadunud maaomaniku kohta naabreid küsitlema.

Autoga ligipääsetavates kohtades reostatakse tõesti palju, samas kohtades kus veidi kõndima peab, säilib kõik korras. Kord rabas matkates, ei mäleta enam kus sattusin vanale talukohale, säilinud ait oli tehtud matkajate, hulkujate tarvis. Vikatid, kirved kõik omal kohal, terve rida väärt kraami mida saaks laiali tassida, aga kõik on korras ja iga järgnev külastaja toob pigem juurde kui viib ära, teeb pigem korda kui lõhub ära.

Jants
Ekspert
Ekspert
Kontakt:

Postitus Postitas Jants » 10 Mai 2015, 02:18

Kooliajal geograafia õpetaja ikka rääkis - võite spikerdada palju kulub, keegi ei saa seda keelata. Aga kui vahele jääte, panen 2- he. Võib ka neid õpetussõnu üle kanda eramaal kolamise kohta- keegi ei saa keelata, aga vahele jääda ei tohi, st. muu hulgas et ära minnes tuleb kõik korda teha nii et keegi ei näeks ja aru ei saaks...

Kasutaja avatar
sepaonu
Ekspert
Ekspert
Kontakt:

Postitus Postitas sepaonu » 10 Mai 2015, 08:54

Eks neid eramaa silte pannakse üles erinevatel ajenditel. Mul on kalamehe silmad ja läbi nende näen paljusid asju. Näiteks vee äärde pääsemine. Kuhu see auto panna, kui kaugele võib külamehe oma teeotsa peale ronida, kuidas parkida nii, et külamees ise läbi pääseks, keegi hindab, et noh ilusti pargitud, teised pääsevad kenasti mööda, siis tuleb külamees ise trakaga ja suur asi traka järgi ja vakib. Kes kohalikke olusi teab ja inimestega rääkinud on, see oskab ka käituda, gastrolöör teeb lollusi ja lõpptulemus võib ka uus silt olla. Ma vaatan kahetsusega, et kuumades kohtades ühel ja teisel kannatus katkeb ja mõni silt tekib juurde aga see on paratamatus.
Hobusteaegsed talud tekkisid loomulikult vee lähedale, prii vesi loomadele ja endale, jõgede ääred praegugi elamisi täis, ka uued suvilad või talumajadest suvilaks ikka vee äärde. Kui nüüd kõik oma eramaa sildi tõlgendavad liikumiskeeluks, siis vee äärde ei pääsegi.
Selles suhtes ma nõustun ja korda, et selline pasundamine ja pasunduse võimendamine
Metsamyhin kirjutas:Kahjuks seda Keskkonnaministeeriumi tõlgendust pasundatakse nüüd igal pool meedias: ajalehtedes, raadios ja telekas. See on ka kasulik maaomanikele, ei pea uusi silte tellima hakkama.

Või ongi meil selline 'tava', et kui on metsas silt 'Eramaa', siis võõral sinna asja pole. Sest üldjuhul seal omaniku kontakte pole ja luba ei olegi võimalik küsida.
ei ole õige. WTF reeglina jne, mida see kirjutaja teab reeglitest, tavadest. Kust krdi kohast on mingi ametnik võtnud luulu, et reeglina ei soovita jala liikumist, ei soovita, et nende maa peal käiakse.
Sellise mõtteviisiga on ainult selline suvilaomanik, kelle sildi pildi ma viimasena panin, kitsas siil mereääres majast mereni, tavaline üleujutav kõrkjaräguga meremaa, kahel pool tema maad sellised ametlikud sildid. Sealt mereäärest kõnnib aastas 10 matkajat, 10 jalutajat, 20 kalameest läbi, kellel pole mingit põhjust tema maal viibida, kõnnivad mööda kallasrada mööda ja pooled mühatavad, et no on ikka totaka ja maitsetu suvila ehitanud ja teine pool keerab lihtsalt pea ära.
Ma arvan, et reeglina soovivad inimesed privaatsust, ehk oma maa peal ei soovita rattadvettetrügivaid maastureid, telkimist, grillimist ja tsillimist ja liigset kära, melu ja muid jamasi. Keda segab läbikõndiv matkaja, linnuvaatleja, vee ääres olev kalamees jms ?
See arusaamatul põhjusel
No se jutt läheb ju edasi
Tuleb ka arvestada, et lisaks seadusele reguleerib igaüheõigusi ka kohalik tava. Mõnedes riikides, sh näiteks Rootsis, kust igaüheõigused pärinevad, on eraomanikule kuuluvas metsas või karjamaal viibimine reguleeritud eelkõige tava alusel
kirjatükki poogitud jutt on esitatud vale nurga all, mis krdi häma, mis paraleeli saab tõmmata eesti ja rootsi vahele. Rootsis on konkreetne wärk, võid telkida eramaal, ma ei hakka praegu netis sobrama, 24h ühe koha peal, selle peale võin mürki võtta. Soomes pole seadusega määratletud meetritega aga vahemaa eramutest, suvilatest, ka vee peal olles peab olema piisav, et mitte inimeste privaatsust häirida.
Kokkuvõttes peab ju rahu maa peal olema, inimesed elavad ja mökitavad, teised liiguvad looduses teisi häirimatta.
joon jõest, söön jõest

tripp
Matkasell
Matkasell
Kontakt:

Postitus Postitas tripp » 10 Mai 2015, 10:52

Paneme tähele, et kohalikul võimul on KOHUSTUS tagada juurdepääs kallasrajale. Kui KOV seda ei tee, on turisti või külalise pahameel õigustatud. Ja õigustatud pahameele tingimustes juhtuvad ka intsidendid...

Kasutaja avatar
mrWilson
Administraator
Administraator
Kontakt:

Postitus Postitas mrWilson » 10 Mai 2015, 13:35

Jants kirjutas: Ei taha siin midagi kiita või laita aga reaalne elu siin Eestis on näidanud et see soolapüss võidakse sulle endale p...e torgata ja politsei ei tule mitte kaake ära viima vaid kadunud maaomaniku kohta naabreid küsitlema.
See soolapüss oli rohkem kujundlik element. Kas sa arvad, et ma läheks kedagi kohe püssist laskma kui mulle miski ei meeldi? :D Samas, kui enda eest seista ei julge siis pole mõtet üldse kodust välja tulla.

See on küll õige, et kui autoga "treppi" ei pääse siis säilivad asjad paremini. Olen näinud tõkkepuid piiramas läbisõitu erateedel. Kuskilt on meelde jäänud juhus kus maaomanik avastas et tema metsa alla on veetud pimeduse varjus koormate kaupa ehitusjäätmeid ja muud prügi.

Usun, et jalutajate ja muidu looduse nautlejate vastu pole kellelgi midagi. Arvan, et siiski rohkem häirivad inimesi pidutsejad kes tihti tekitavad probleeme.

Jah, peab tõdema, et on ka neid kes põhimõtteliselt ei taha ühtegi hinge oma maal näha.
Ah, minge metsa...

Kasutaja avatar
sepaonu
Ekspert
Ekspert
Kontakt:

Postitus Postitas sepaonu » 10 Mai 2015, 14:51

mrWilson kirjutas: Jah, peab tõdema, et on ka neid kes põhimõtteliselt ei taha ühtegi hinge oma maal näha.
Ma ei taha ka ei riigi ega eramaa peal ühtegi hinge näha ega kuulda ega rääkida temaga. Ma ei taha ka ühtegi küsimust kuulda ei seenelistemarjuliste, kanuutajate, kalameeste ega matkajate jms käest. Ma olen loodusesse tulnud üksi ja tahan olla üksi iseendaga. Ime siis, et kui maja või suvilaomanik omade asjadega tegeleb ja juhuslikult elab kuumas kohas, siis tahab rahus olla.
Kui kursid ristuvad, siis peale viisakustere, käetõstmist või noogutust peaks aru saama, et kas teine pool tahab alustada seltskondlikku vestlust, vajab su targutusi ja lõpuks kogu elulugu ja sadat küsimust. Londoni murdes vaste tähendab ka privaatsust.
joon jõest, söön jõest

Kasutaja avatar
meelvi
Uudistaja
Uudistaja
Kontakt:

Postitus Postitas meelvi » 15 Mai 2015, 14:29

Siin vahelepeal postitus mõte, justkui matkarahvas võiks soetada maatükke, mida teised matkajad kasutada saaks. See tuletab meelde ühte nähtust, kus erinevates riikides elutsevad enamasti vist seljakotituristid on justkui mingisse kommuuni ühinenud, kes lubavad endi juures tasuta ööbida. Ise seda kellelegi lubades on lootust ka ise kellegi sama süsteemi kaaslase juures ööks peavarju leida.
Maid lausa ära ostma selle nimel ehk ei oleks mõtet hakata, samas miks mitte ei võiks olla kuskil info selle kohta, millised maaomanikud matkajat enda maaserval ööbida lubavad. Samuti neid ettevalmistatud paiku võiks RMK veelgi teha ja miks mitte nende asutamisel kasvõi "teeme ära"-talgulisi kaasata.

Aga siin on üks "aga". Matkajal ja matkajal on vahe. Osa on paraku selliseid, kellega ka ise on rattamatkurina siin-seal kokku puututud. Kuskil järve ääres sõidetakse autoga treppi, kraamitakse välja kogu baari sisu, seejuures telki ei vajatagi, vaid ööbitakse RMK katusealuses. Auto uksed jäetakse lahti ja helisüsteem keeratakse põhja nii, et plekist kere vibreerib ning sedaviisi kogu öö. Hea, kui hommikuks praht õigesse kohta toimetatakse. Ja kui sääraseid seltskondi kipub olema nädalavahetusel mitu, siis lasevad kordamööda nii, et mets kajab, sest üle järvede levimiseks pole tümakal öises vaikuses palju vajagi.

Ja siis mahematkajad, kes üritavad loodusega kokku sulada ja võimalikult vähe oma õigusi seal maksma panna ning lahkudes võimalikult vähe jälgi endast maha jätta. Paraku kõik manitseva ja karistava iseloomuga seadused arvestavad enamasti pahelisema poolega ning seetõttu tuleb ka "korralikumal" seltskonnal teinekord millestki loobuda. Umbes nagu seegi, et tänu sellele, et leidub inimesi, kes hea meelega avatud ustest omavoliliselt sisse läheks, oleme sunnitud ka ise enda eluruumi sisenemiseks ust lukust lahti keerama.
Nii, et tuleb tunnistada, et mingis mõttes on mõistetav maaomanike pahameel, kuna ka nemad ei tea, kellega tegemist saab olema, kui mingi seltskond tema maale ilmub.

Olin kord Piusa jõe ääres matkal, kus just sääraste autoseltskondade vältimiseks rattamaturina sai otsitud üks vaiksem koht.
Kuna läheduses otse jõe ääres oli ka majake, siis sai mindud sellest veidi kaugemale purret mööda üle jõe ja sinna telk maha pandud. Matkakaaslane silmanurgast selle püstitamise käigus tuvastas, et vanem daam majakese juurest meie tegevust kuigi palju jälgis.
Ja ei läinudki kaua, kui ta tuli üsna pahasena praalima, et me temale kuuluval maatükil ööbida kavatseme, kahtlustas, et kindlasti hakkame ka jooma ja suitsetama ning seadis tingimuse, et hommikuks oleks mindud ja mitte ühtki jälge järel, et me telkinud oleme.

Niisiis lahkusime varavalges ja eelpoolnimetatud pahelisi toiminguid polnud plaaniski. Siis olid tee peale juba ka puud ette veetud.
Sellegipoolest mulje ei jäänud kuigi hea, kuna heade kavatustega ja heas usus sai seal ju oldud. Ühelt poolt võib ju mõista, et kui neid matkajaid seal päevas ikka kümneid läbi voorib, siis kuskile metsa elama läinud inimene sealt oodatud rahu ei leia. Teiselt poolt kas maksabki seda avalikku huvi tekitavate objektide juures eeldada.

Maaomanikul on ka raske vahet teha, kes on nn mahematkaja ja kes mitte. Pole ju sarnaselt mahetoidule märgistust:)
Kui olekski mingi märgistus, siis mismoodi sa seda tunnust väljastad ja kontrollid, kas sellele seisusele vastavalt ka käitutakse.
Üks rusikareegel kipub paika pidama, et reeglina see mittemahedama osa tunnus on neil juhtudel auto ja teispidi on pigem head seltskonda oodata lastega peredelt. Nii, et motoriseerimata kujul matkajate vastu võidaks leebemad olla küll.

Kasutaja avatar
mrWilson
Administraator
Administraator
Kontakt:

Postitus Postitas mrWilson » 18 Mai 2015, 14:48

Vikerraadio saates Ökoskoop räägiti matkaja õigustest ja kohustustest: http://vikerraadio.err.ee/v/okoskoop/sa ... fb99a09b7c" onclick="window.open(this.href);return false;
Ah, minge metsa...

Taimo
Huviline
Huviline
Kontakt:

Postitus Postitas Taimo » 18 Mai 2015, 16:08

Taga hullemaks! Keskkonnaministeerium on avaldanud infolehe "Kuidas looduses liikuda?" http://www.envir.ee/sites/default/files ... kumine.pdf" onclick="window.open(this.href);return false;
Sealsest sõnastusest võib aru saada, nagu tohiks riigimaal telkida ainult selleks ette valmistatud kohtades. Seadustest mina sellist piirangut leidnud ei ole. Saatsin vastava järelpärimise Keskkonnaministeeriumile.

Metsamyhin
Matkasell
Matkasell
Kontakt:

Postitus Postitas Metsamyhin » 18 Mai 2015, 16:18

Telkida tohib
tähistamata või piiramata
eramaal kuni üks ööpäev
ning riigimaal selleks ette
valmistatud kohtades
Samas sellest raadiosaatest jäi kõlama väide et see ei kehti erametsa puhul. Seal peab olema alati, ka siis kui on tähistamata, omaniku luba või ette valmistatud koht

Taimo
Huviline
Huviline
Kontakt:

Postitus Postitas Taimo » 18 Mai 2015, 16:29

Metsamyhin kirjutas:
Telkida tohib
tähistamata või piiramata
eramaal kuni üks ööpäev
ning riigimaal selleks ette
valmistatud kohtades
Samas sellest raadiosaatest jäi kõlama väide et see ei kehti erametsa puhul. Seal peab olema alati, ka siis kui on tähistamata, omaniku luba või ette valmistatud koht
Seaduse järgi peab lõkke tegemiseks olema alati omaniku luba või ette valmistatud ja tähistatud koht. Telkimiseks (ilma lõkke tegemiseta) eeldatakse olevat luba, kui ei ole keelavat tähistust.

Vasta

Mine “Matkaselli head tavad ja seadused”

Kes on foorumil

Kasutajad foorumit lugemas: Registreeritud kasutajaid pole ja 1 külaline