1. leht 1-st

Kallasrajal liikumine.

Postitatud: 30 Apr 2013, 20:34
Postitas Morheatus
http://www.maaleht.ee/news/loodus/loodu ... d=66054788" onclick="window.open(this.href);return false;

"Homme, 1. mail jõustuvad looduskaitseseaduse muudatused. Edaspidi on uute looduskaitsealade loomine senisest avatum ja põhjendatum ning tagatud on ka inimeste ligipääs kallasradadele.
..
Teise olulise muudatusena saab täpsemad raamid kallasrajale juurdepääsu tagamise kohustus. Rannal või kaldal asuva kinnisasja valdaja võib kohaliku omavalitsuse kirjalikul nõusolekul kallasrada tõkestada põhjendatud vajaduse korral, kuid ta peab tagama tõkkest üle- või läbipääsu kallasrada mööda liikumiseks.

Kallasrada on avaliku veekogu äärne kaldariba, mida mööda võib vabalt ja takistamatult liikuda. Selle laius on laevatatavatel veekogudel 10 meetrit, teistel veekogudel neli meetrit ja suurvee ajal, kui kallasrada on üle ujutatud, kaks meetrit."

Re: Kallasrajal liikumine.

Postitatud: 01 Mai 2013, 11:05
Postitas Metavo
Mõtlen mida seadus ütleb jobude kohta kes on oma aia veekogu keskmeni ehitanud. Kas võin aiast üle hüpata, koertega kakelda ning kas mul on ka õigus kallasraja piires tema aia grilli kasutada, mis ta sinna ehitanud on.
Emajõe ääres paadiga sõites tekib küll selliseid küsimusi.

Re: Kallasrajal liikumine.

Postitatud: 01 Mai 2013, 11:46
Postitas Earthbeat
Kui on vaja läbi minna siis mine. Igasugune campimine ja grillimine võõral maal on siiski liiast. Minuarvates.
Näide ühel tuttavaga hiiumaal... Tema maal mere ääres ilus väike liivariba kõrkjate vahel... Järjepidevalt käib mingi linnainimeste pande seal päevad läbi campimas... Muusika kaasas grill suitseb koerad s****d ja muidu ka melu meeletult. Tahaks ise ujuma minna... Ei mahu ja vingutakse ka stiilis: "me olime siin enne"... Ma ütleks, et näotu lugu. Oma aias pead sellist läbu kannatama ja võõraste prahti korjama.

Re: Kallasrajal liikumine.

Postitatud: 02 Mai 2013, 14:22
Postitas tripp
Seadus lubab rada pidi LIIKUDA.
Campimine ei mahu selle alla kuidagi.
Grillimine - käigu pealt - kuidagi ehk mahuks...

Aga "käivad minu maa peal ujumas" probleemi tekitaja on tegelikult KOV, kes ei ole loonud avalikku ujumis- või grillimiskohta. Seega on linnavurlel vähe valikuid. Oled kusagil külas, siinsamas on meri, tahaks ujuda - aga kus?

Re: Kallasrajal liikumine.

Postitatud: 02 Mai 2013, 15:00
Postitas Mait
Tegelikult võib seaduse kohaselt lisaks liikumisele ka kallasrajal piiramatult viibida ja randuda.

Vt Asjaõigusseaduse § 161. Kallasrada

(1) Veekogu kaldaomanik peab jätma veekogu äärde kaldariba kallasrajana kasutamiseks.

(2) Kallasrada võib igaüks kasutada veekogu ääres liikumiseks ja viibimiseks, kalastamiseks ning veesõidukite randumiseks. Paragrahvis 142 sätestatud kitsendused kallasraja suhtes ei kehti.

§ 142. Võõral maatükil viibimine

(1) Füüsilise isiku või eraõigusliku juriidilise isiku omandis oleval kinnisasjal, mis on omaniku poolt piiratud või tähistatud, ei või teised isikud omaniku loata viibida, kui seaduses ei ole sätestatud teisiti.

(2) Füüsilise isiku või eraõigusliku juriidilise isiku omandis oleval piiramata ja tähistamata kinnisasjal ei või teised isikud omaniku loata viibida päikeseloojangust päikesetõusuni, kui seaduses ei ole sätestatud teisiti.

Tegelikult ongi seaduse point selles, et kallasrada on nö kõigile kuuluv ühisvara ja isegi kui see on eraomanduses on kõigil selle kasutamise õigus.

Re: Kallasrajal liikumine.

Postitatud: 02 Mai 2013, 17:12
Postitas tripp
Ma loodan, et see tõkkest üle- või möödapääsu tagamise nõue ei kehti looduslike tõkete puhul. Kui kalda ääres on roostik või pankrannik, mida mööda liikuda ei saa, siis on ebamõistlik nõuda maaomanikult sinna tee ehitamist.

Aga tore, et seadus konkreetsem ja matkaja-sõbralikum on.

Re: Kallasrajal liikumine.

Postitatud: 03 Mai 2013, 08:48
Postitas Juss
Ei ole uut seadust lugenud, aga kui mina tudeerisin, siis näiteks ainult minu maale jääva järvekese kohta kallasrada ei kehti. Samuti ei kehti see, kui olen teinud paisu ja seal nt. kalu kasvatan (nö. kalakasvandus).

Re: Kallasrajal liikumine.

Postitatud: 03 Mai 2013, 10:51
Postitas Metavo
Kallasraja omajal on elu ikka eriti tore kui tal on välja löönud kange omanikuinstinkt.
Kallasraja omamine näib olevat sarnane kesklinnas kõnnitee omamisele, kuhu on bussipeatus püsti pandud. Eks proovi inimesi minema peletada, võetakse siiski liikumist ja viibimist sellel igapäevase tegevusena.
Ei ole seni ülbitsema läinud, aga kihk on küll, vaadates kuidas emajõe äär on täis ehitatud, tarastatud ja koerad hoovi peale lastud. Tarast üle hüpata pole raske ja mukid on ka tavaliselt võrdlemisi hellakesed kui saavad aru et nende klähvimine on ikka ülimalt debiilne ja proovivad seda hiljem tasa teha toki ära toomisega (loomulikult võib juhtuda ka erandeid siinkohas).
Selline kallasraja omaniku ülbus on üle prahi. Mõni on aru saanud ja ehitanud oma aia kenasti kinni jõest kaugemale, kuid paljud uued projektid mis emajõe ääres on kerkinud, pakatavad ülbusest ja seadustundmatusest või soovist neid eirata. Kuidas muidu käituda sellistega? Kas on mingi kindel number kuhu peaks helistama kallasrajal liikumise takistamise pärast või on lihtsam ehk teha talle puust ja punaseks kallasraja tähendus sinna telkidega minekuga. Ütlen ausalt, minus pole piisavalt kiuslikku inimest et see viimane ära teha, aga kui keegi teab numbrit kuhu saab kituda, siis võiks siia kirjutada küll selle.

Re: Kallasrajal liikumine.

Postitatud: 03 Mai 2013, 12:24
Postitas tripp
KOV võiks muidugi ise aktiivne olla ja enda territooriumil olevate kallasradade avatust ise kontrollida.
Muide - kas need rajad on kusagil registris ka?

Mul on jupp kallasrada, mida küla kasutab supelrannana. Mind ei sega. Kuna kogu rannaäär on seal eravalduses, polegi suplemiseks muud kohta kui kellegi eramaa. Küll aga meeldiks mulle, kui KOV seda mul koristada aitaks - kevadel randa minnes on see pudeleid ja prahti täis.

Re: Kallasrajal liikumine.

Postitatud: 03 Mai 2013, 14:40
Postitas pilving
Mina arvan, et oluline avalik hüve kaalub kindlasti üles eraomandi puutumatuse ja hästi organiseeritud puhkemajandus kindlasti. Teatud alad peavad jääma avalikuks kasutamiseks. Selles osas olen suhteliselt kommunist.

Re: Kallasrajal liikumine.

Postitatud: 29 Juun 2013, 02:23
Postitas reigo130
Kas KOV saab kallasrajale veel mingeid piiranguid rakendada?
Pean silmas telkimist saartel (Kihnu täpsemalt). Kui kallasrada on seal 10m lai, siis selle ala peal võiksin ju telgi üheks ööks püsti lüüa :?: :!:

Re: Kallasrajal liikumine.

Postitatud: 29 Juun 2013, 09:52
Postitas Earthbeat
tundub normaalne kui seal telgid... mis seal paha on? Kui kellegi hoov pole!

Re: Kallasrajal liikumine.

Postitatud: 29 Juun 2013, 22:10
Postitas reigo130
Aga kuidas on reguleeritud tasu võtmine telkimise eest kallasrajal? Kellel on seda õigus teha? Kui Kihnus Linaküla rannas on avalik telkimise koht ja tasuline, siis võtab selle eest tasu ettevõtja, kes telkimist korraldab. Vajadusel saan arve ka. Aga kui olen eramaal kallasrajal telkimas, kus ei ole avalik telkimise koht, siis kas selle eest ei tohiks tasu nagu keegi küsida?

Re: Kallasrajal liikumine.

Postitatud: 29 Juun 2013, 23:19
Postitas Metavo
Reigo, kas tal selleks ettevõtlus luba on, mis lubab tal sellise asja eest tasu nõuda?

Re: Kallasrajal liikumine.

Postitatud: 30 Juun 2013, 13:29
Postitas reigo130
Just seda ma tegelikult silmas pidasingi, et tasu saab vist küsida ainult see, kellel selleks ettevõtlusluba on.
Hm..aga tegelikult ma ju ka ei saa määrata piirkonda pikki rannajoont kus telkimine läheb tasuliseks või mitte. Lihtsalt umbes tean kohta, kus see kindlasti tasustatakse.