Toidu valmistamine looduses?!

Kõik matkatoidust, retseptid, soovitused, energianormid jne.
Kasutaja avatar
Jyrgenson
Foorumi raudvara
Foorumi raudvara
Kontakt:

Toidu valmistamine looduses?!

Postitus Postitas Jyrgenson » 16 Jaan 2012, 14:54

Inimesed valmistavad looduses olles või matkates toitu väga erinevatel viisidel. Osad kasutavad ainult lõket, paljud aga nii lõket kui ka matkapliiti. Olen isegi selliseid kohanud kes kannavad valmis toitu kaasas kujul mida saab kohe manustada. Vajadus kuuma söögi ja joogi järele neil puudub :o .
Olekski natuke huvitav teada milliseid võtteid siin olijad kasutavad?
Ise ma valmistan enamus toidud matkapliidil, aga vahel ka lõkkel. Vett keedan alati pliidil, oma potte, panne ja kanne pole ma juba aastaid lõkketulele või sütele pannud. Vahel kasutan lõkketuld ainult mõne laiba soojendamiseks.
Palun jagage kogemusi?
https://www.facebook.com/tjmatkaklubi" onclick="window.open(this.href);return false;
Rumalad tahavad saada õnnelikus, targad tugevaks!

Kasutaja avatar
Mait
Moderaator
Moderaator
Kontakt:

Re: Toidu valmistamine looduses?!

Postitus Postitas Mait » 16 Jaan 2012, 16:15

Varem kogu aeg lõkkel, nüüd olen hakanud Rootsi armee priimust & katelokki kaasas kandma. Hätta pole jäänud, paar kuivtoidupalukest ka kaasas hädajuhtumite tarbeks.

Kasutaja avatar
mrWilson
Administraator
Administraator
Kontakt:

Postitus Postitas mrWilson » 16 Jaan 2012, 16:43

Enamasti olen tarbinud "vala kuum vesi peale" stiilis toite ja neid mis ei vaja nö. erikohtlemist. Ei oskagi konkreetselt näpuga näidata miks see nii on, ilmselt sellepärast, et ei ole leidnud endas seda viitsimist pikalt vaaritada. Ju siis olen leplik. Muidu (kodus) mulle meeldib küll söögi valmistamisega tegeleda aga jah, nagu öeldud kuskil metsas pole initsiatiivi üles näidanud. Võib-olla kui keegi kaaskondlastest ohjad sel teemal enese kätte haaraks siis ehk saaks minust veel asja. :)

Üldiselt kiiremad söögid/joogid olen teinud ikka katelokiga millel põleti ning muud kellad ja viled komplektis (uhket pliiti lihtsalt ei ole). Siiani olen hakkama saanud. Iga väikese söögi või kohvipausi pärast on tüütu lõket üles teha. Lõkke ääres istuda on mõnus õhtuti ja vardasse torgatud lihapala tulel keerutada.
Ah, minge metsa...

Kasutaja avatar
Evelyn
Uudistaja
Uudistaja
Kontakt:

Postitus Postitas Evelyn » 16 Jaan 2012, 18:52

Enamasti kasutan priimust ja olen selle mugavusega täiesti ära harjunud. Lõkkes sütel vahel küpsetan miskit fooliumisse keeratut või loomseid hõrgutisi vardas/restil.
Kui väljasõit otse peale tööd ja kohalejõudmine hiline, siis vahel võtan ka kodus eelvalmistatud toitu kaasa esimeseks õhtuks, mille soojendamine priimusel käib kähku. See on puht mugavusest kiiresti nälja leevendamiseks:) Aga muidu ikka käib toidutegemine matkal jooksvalt, hommikuti kindlasti kuum jook ja toitev hommikusöök, õhtuti soe söök, päeval näksin niisama.

Kasutaja avatar
janek
Matkasell
Matkasell
Kontakt:

Postitus Postitas janek » 16 Jaan 2012, 19:45

Kuna Tõnu mainis neid kes üldse matkal toitu ei valmista siis hiljuti kirjutati kaks artiklit ja võibolla kirjutatakse veel teemal "Going Stoveless" ehk siis kogemustest pikkadel matkadel ilma pliidita ja lõkketa

Esimene osa

Teine osa

Hendrik hikinginfinland.com blogist kirjutas ka oma arvamust asjast ja tegi paaar võrdlust

Food for thought

Ise teen sooja toitu tavaliselt õhtuti, sest valge aeg on liikumiseks ja siis midagi energiarikast, kuid lihtsat ja ilmselgelt kerget kaasas vedada, nagu näiteks pasta, kuskus. Päeval erinevaid pähkleid ja sokolaadi ja müslibatoone. Joon vett. Suvisel ajal lõkke tegemist ei harrasta. Kui poodidest juhtun mööda minema siis haaran paar puuvilja kohapeal söömiseks. Suvisest Alpi matkast on üks paremaid mälestusi kuidas sai mitme liitri jagu metsmaasikaid, mustikaid ja põldmurakaid korjatud ning aprikoosi istandusest möödudes puu alt õhtul söömiseks paras kotitäis kogutud.
easy just isn’t worth it

Kasutaja avatar
REGA1872
Moderaator
Moderaator
Kontakt:

Postitus Postitas REGA1872 » 16 Jaan 2012, 20:29

Minu eelistus kuulub ka priimisele, kuigi mõnel korral olen ka lõket kasutanud. Lõkke puhul on jama selles, et kasutada tuleb potti, millest eriti kahju pole, kuna juba peale esimest korda on too lootusetult tahmane (ning kipub määrima kõike, mis sellega kokku puutuvad). Samas aitab lõke välja juhul, kui maitseaineid kaasas pole, sest suitsu kõrvalmaitse on garanteeritud ;) Ega tegelt lõket ei peagi toidu tegemiseks süütama, teda on õhtuti ka niisama mõnus jõllitada (kui vaid lõkkematerjali leidub).
Kaasavõetud toidu suhtes kuulub eelistus kuivainetele, mille puhul vee lisamine võimaldab tarbitatavat kogust 2-3 x suurendada (võrreldes valmistoidu kaasavedamisega). Kuidagi on nii välja kujunenud, et õhtuti saab tehtud veidi rohkem keetmist nõudvaid toite ja hommikuti rahuldun 2-3 min putrudega. Päeval ei viitsi pea kunagi priimust-potte koti põhjast välja urgitseda ja nii tuleb piirduda kuivainetega või hommikust üle jäänud külma pudruga.
Lõuna pool matkates avaneb aeg-ajalt võimalus "külastada" teede äärde jäävaid aedu-istandusi.

Kasutaja avatar
Metavo
Guru
Guru
Kontakt:

Postitus Postitas Metavo » 17 Jaan 2012, 02:17

Päevasel ajal olen kasutanud kaasa võetud batoone ning kuuma vett vajavaid kuivaineid, ideaalne on hommikul termos kuuma vett täis valada ja selle abil sööke päeval valmistada.
Õhtuti olen tavaliselt aga lihatoidu peal lõkke ääres.

Olen mõelnud ka kodus mingite supisegude ise kaasa valmistamise peale (vala-kuum-vesi-peale-ja-söö stiilis) kuid pole selleni veel jõudnud.

Erinevaid elujuhtumeid ootavad aga paar EKV 24h toidupakki, seni on neil õnnestunud vaid tolmu koguda kuid kes teab.
Kuni on puid, pole probleemi

Andrus
Huviline
Huviline
Kontakt:

Postitus Postitas Andrus » 17 Jaan 2012, 08:36

Mina kasutan toiduvalmistamiseks samuti matkapliiti. Hommikuks reeglina midagi pudruvalikust (viimasel ajal väikepakendis kiirpudrud, mille valmistamiseks piisab vaid veidikesest kuumast veest), õhtul siis pasta, tatrapuder jne. Päevasel ajal tavaliselt pliiti ei kasuta, v.a. kui tõesti jahe ilm, siis kulub kuum jook või lõunasöögiks mõni kiirsupp/puljong hästi ära.

Aga siinkohal uurin, kas keegi on kasutanud neid matkapoodides müüdavaid vaakumpakendis kiirtoite? Midage sellistest: http://matkasport.ee/msweb.nsf/pages/To ... %B6%C3%B6k

Kasutaja avatar
Jyrgenson
Foorumi raudvara
Foorumi raudvara
Kontakt:

Postitus Postitas Jyrgenson » 17 Jaan 2012, 08:56

Ma olen kunagi neid asju proovinud kasutada, aga kuna ühe söögikorra hind on liiga kõrge, siis loobusin. Muidugi selle kõrge hinna vastu aitab see, kui harvem sital käia, aga sellega kohanemine on pehmeltöeldes ebamugav.
Mingid Rootsi teadlased on kunagi uurinud selliste toitude mõju inimorganismile ja selgus huvitav kõrvalmõju. Kui näiteks mingil pikemal matkal selliseid toite järjepidevalt tarbida, siis kulub organismil väga kaua aega, et pärast uuesti kohaneda normaalse toiduga ja hakata sealt kõiki vajalikke aineid kätte saama.
https://www.facebook.com/tjmatkaklubi" onclick="window.open(this.href);return false;

Kasutaja avatar
Hiiekas
Uudistaja
Uudistaja
Kontakt:

Postitus Postitas Hiiekas » 17 Jaan 2012, 11:52

Meie eelistus kuulub võimalusel alati lõkketoidule. Just lõkke peal tehtud toit kuulub matka juurde. Muidugi eeldusel, et saame autoga sihtkoha lähedale sõita ja jõuame pada kaasa vedada :D. Suvel, tuleohtlikes kohtades on muidugi matkapliit või priimus hädavajalik.
Ja pole midagi paremat suitsulõhnasest supist või teest! (tühi kõht olevat ju parim kokk).

Taimo
Huviline
Huviline
Kontakt:

Postitus Postitas Taimo » 17 Jaan 2012, 12:00

Kambakesi matkates õhtu- ja hommikusöök lõkkel. Lõunapausidel kiirtoitude tarvis vesi kuumaks gaasipriimusega. Üksi rännates kasutan rootslaste piirituspõletit katelokiga.

Kasutaja avatar
Kirves
Uudistaja
Uudistaja
Kontakt:

Postitus Postitas Kirves » 20 Jaan 2013, 02:44

Ma väga tihti ei viitsi toitu valmistada ja pliiti olen üldse üliharvadel kordadel kaasa vedanud . Mul alati kaasas olnud 7 -8 pakki jerkyt või biltongi ja mingit head mõrushokolaadi. Seljakotti olen toppinud ka 5-6 kartulit ja mõne porgandi. Alati leidub seal soola ja pipart ja mõni "tervislik" pakisupp. Seljakoti küljes on ka 2-3 , 1,5 L gaseeritud vee pudelit ... Vähemalt alguses on tsivilisatsioon ja ükskord on need veepudelid mul ära külmunud :D Vahel on vee asemel pindised õllepadrunid :D ja külmemate ilmadega väike plasku mingit kangemat jooki.
Talvel kui on teada mingi lühem retk ja ,et tuld teha ei saa termosega mingit kuuma jooki. Seljakotis on katelok ja sellega saab vajadusel teed või suppi keeta. Oleneb mis tüüpi matkaga ja mis aastaaeg parasjagu on . Metsas suudan igal aastajal teed keeta ...juhul kui ei soovita põdrasamblaga leppida siis natuke teepuru mul kotis ka.
Igal pool kaasaarvatud paadis on aidanud katelok.... tõsi paadis on mul üks vana pada , millel kuskilt tuuri pandud grillrest. "Äkilisest" ja kajakamunadest olen ma juba kuskil siin kirjutanud.
http://www.kirves.eu" onclick="window.open(this.href);return false; Noad , kirved , taskulambid ja palju muud vajalikku

Kasutaja avatar
Tanel
Ekspert
Ekspert
Kontakt:

Postitus Postitas Tanel » 20 Jaan 2013, 22:13

Vee keetmiseks on selline seadeldis http://andrewskurka.com/2011/how-to-mak ... hol-stove/. On olemas ka puidul tootav Emberlit UL, kuid pole seda veel oma laiskuse tõttu katsetanud. Hommikused ja õhtused toidud teen soojad, vastavalt kiirpudrud ja pasta/riisinuudlid/kuskus, tass kuuma kakaod. Päevasel ajal tarvitan erinevaid pähkli/rosina/puuvilja-segusid, müslibatoonid, šokolaad, peale joon vett.
Lõket teen ainult sooja saamiseks/riiete kuivatamiseks/meeleolu loomiseks, toitu seal ei valmista.
The size of your pack is relative to the size of your fear.

Kasutaja avatar
Metavo
Guru
Guru
Kontakt:

Postitus Postitas Metavo » 20 Jaan 2013, 23:06

Kuidas selline piirituse põleti ka töötab võrreldes klassikalise rootslase tüüpi piirituse põletiga?

Kasutaja avatar
Jyrgenson
Foorumi raudvara
Foorumi raudvara
Kontakt:

Postitus Postitas Jyrgenson » 20 Jaan 2013, 23:56

Ma ei tea kuidas siin kellelgi kogemused näidanud on, aga olen ka proovinud mitut ise valmistatud välipliiti ja kokkuvõtteks võin öelda, et käelise osavuse ja loovuse arendamiseks on tore nendega jannata, aga hirmsad kütuseröövlid on nad kõik.

Kasutaja avatar
Tanel
Ekspert
Ekspert
Kontakt:

Postitus Postitas Tanel » 22 Jaan 2013, 18:47

Metavo kirjutas:Kuidas selline piirituse põleti ka töötab võrreldes klassikalise rootslase tüüpi piirituse põletiga?
Kahjuks võrdlus puudub. 0,9l vett läheb keema ca 18 min ja kütust kulub u 35ml.
Selliste pliitide eeliseks on kaal lühematel matkadel, mida pikem on matk seda suuremaks läheb ka kaasas kantava kütuse kogus ja eelis hakkab vähenema.
The size of your pack is relative to the size of your fear.

Kasutaja avatar
Metavo
Guru
Guru
Kontakt:

Postitus Postitas Metavo » 14 Veebr 2013, 01:09

Ilmselt on vastus ei, kuid kas keegi sellise piiritusepõletiga on kokku puutunud?
http://www.buttinasling.com/mitast.html" onclick="window.open(this.href);return false;

poder
Uudistaja
Uudistaja
Kontakt:

Postitus Postitas poder » 28 Veebr 2013, 08:34

Enamasti oleme looduses olles supid, teed ja muud asjad valmistanud sellise trangia piiritusepõletiga
http://www.matkasport.ee/msweb.nsf/page ... &f1=Matkak" onclick="window.open(this.href);return false;öök
Mingi aeg tagasi ostsin pärnus ühest heategevuspoest sarnase teise komplekti juurde, tõsi vähe suurema, maksis tervelt 1 euro ja oli kogu komplektsus koos. Tegelikult olengi päris mitu asja sellistest kaltsuka tüüpi poodidest saanud ja päris "õige" hinnaga poest pole pidanud ostma ja ausalt öeldes pole finantsi ka nii palju :)
Sügisel ostsin ühe gaasipriimuse ka prooviks http://www.matkasport.ee/msweb.nsf/page ... &f1=Matkak" onclick="window.open(this.href);return false;öök sest varasemalt ainult piiritusepõleteid kasutanud. Pole looduses veel katsetanud aga kodus proovisin ja muljed head.
Lõkketegemise võimaluse korral oleme alati miskit vorsti ja grilli ikka ka teinud.

Regina
Huviline
Huviline
Kontakt:

Postitus Postitas Regina » 03 Mär 2013, 15:44

Kõik käivad vist nii harva metsas ja on seega nõus sööma kiirputrusid ja -nuudleid.Mul tuleb isegi neid kahte sõna kirjutades okse peale.Kui olen käinud 13 a järjest matkal ja kõik nädalavahetused looduses ,siis püüan ikka olla natuke loovam kui need toidud.Ma ei saa küll öelda,et kui on 7päevane matk,et ma nendest ei pääse,siis olen sunnitud suisa,et seljakott kergem oleks.Muidu ikka eelistaksin Eestimaist toitu ja naturaalsemat kui kiirpudrud.
Kartulist foolimi sees ei saa kunagi isu täis ja lisada võib alati peekonit,sibulat võid.
Ühepajatoit foolimuis maitseb imehea.
Alati on lõkkekohal röstitud leib parem kui kodus rösteris.
Grillvorstid-kerge küpseda kui lõke saab üles.
Ainuke keemia,mis on hea-Nordicu mustikakissell talvises metsas.Annab hästi sooja.
Viimasel ajal saab palju kanatiibasid lõkkel tehtud.Kahjuks teised ilastavad-hale on neist.
Naiselikku ilu on ka metsa vaja...

Kasutaja avatar
reigo130
Matkasell
Matkasell
Kontakt:

Postitus Postitas reigo130 » 08 Mär 2013, 21:36

Kiirputrudest soovitan näiteks päris imikutele mõeldud maitsestatud putru...tuleb selline püree ja megahea.
Kaerahelbe puder tuleks teemasse muude asjade puudumisel ja rohke moosiga, mis kaerahelveste maitse kaotaks...mitte et ma metsas seda söönud oleks, pigem ikka kodus. Kaerahelbe puder on minu jaoks üldiselt ilma tähenduseta, sest peale kausitäie nahka pistmist hakkab silmnägemine näljast ära kaduma juba "suitsupausi" möödudes.

merisk
Uudistaja
Uudistaja
Kontakt:

Postitus Postitas merisk » 22 Juun 2013, 00:07

Piiritusepõleti stiilis "naistelehe nipiraamat" :)
http://etv.err.ee/index.php?05629907&vi ... cS_Opw2euR" onclick="window.open(this.href);return false;

Kasutaja avatar
sergo
Huviline
Huviline
Kontakt:

Postitus Postitas sergo » 23 Juun 2013, 17:53

Katsetasin ise u. kuu aega tagasi sama asja. Juhised leidsin: http://jwbasecamp.com/Articles/SuperCat/" onclick="window.open(this.href);return false;

Visuaalsel hinnangul tundus tulemus parem, kui videos näidatul. Tekkis kenasti sinine leek aukudest. Ilmselt on tavaline "kilukarp" ikkagi liiga lai ja vastupidiselt videos räägitule ei lähe mitte aukudest õhk sisse vaid hoopis piirituse aur tuleb aukudest välja.

põder
Uudistaja
Uudistaja
Kontakt:

Postitus Postitas põder » 26 Jaan 2014, 23:39

Kas sellist adapterit ei ole millega saaks keermega gaasiballoonidega sobiva põleti muuta ka teist tüüpi balloone põletavaks?

Kasutaja avatar
ullivilli
Guru
Guru
Kontakt:

Postitus Postitas ullivilli » 27 Jaan 2014, 00:27

põder kirjutas:Kas sellist adapterit ei ole millega saaks keermega gaasiballoonidega sobiva põleti muuta ka teist tüüpi balloone põletavaks?
Kindlasti on.
Aga nagu näiteks millelt millele pead üleminekut silmas?
Natukene metsa poole.
http://www.minemetsa.ee http://www.ripptelk.ee - Hennessy, Tentsile, DD hammock, Rootsmann rippvoovid, Sawyer veefiltrid ja kõikvõimalik matkavarustus.

põder
Uudistaja
Uudistaja
Kontakt:

Postitus Postitas põder » 27 Jaan 2014, 00:35

Vist leidsin isegi sellise vidina. http://www.ebay.com/itm/Copper-Gas-Bott ... 1c38ec2428" onclick="window.open(this.href);return false;

Vasta

Mine “Matkaköök”

Kes on foorumil

Kasutajad foorumit lugemas: Registreeritud kasutajaid pole ja 1 külaline